0oivtanl BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND, het Zwarte Veen. blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. e abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, Leiden 13 et" P- week, fl.7ü p. kwartaal; bij e agenten 14 ct. p. week, 1' 1.85 p. kwartaal. Franco oerf2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- i3 voor de Abonné's veiarijgbaar tegen betaling 20ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke immers 5 ct., niet Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. WOENSDAG 29 MEI 1918. Bureau: STEENECHUUS 15 LEID'N. Inierc. Telefoon 935. No. 2628 Postbus 3. De Advertentieprijs Gedraagt van 15 regels f0.75 elke ïegel meer 15 ot. Ingezonden mededcelingen van 15 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. By contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gewaagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Waarom stemmen op de Katholieke lijst? Om een school met gelijke rechten Wij kunnen het haast niet dep tenoeg indringen: Er is ons opgelegd strijd een strijd tegen d-egonen, u ons gelijke rechten weigeren op on- ^rwijs-gebted. Neen, 't ging bij. het ont- v0rp-bohman c.s. eigenlijk niet eens jmgelijke rechten ovier hèèl de linie van iel onderwijs; 't ging slechts om gelijke ■echten voor onze bijzondere ondcrwj- iers. Mgr. Nolens zeide bij dat jongste onderwijs-dèbat in de volgende woorueu: Nu «ou'ik de heeren er op willen wijzen, dat het hier .eigenlijk niet gaat om het onderwijs, doch om de onderwijzers, om de menschen, om de onderwijzers van de bijzondere scholen, niet uitsluitend van de christelijke scholen. Nu bestaat er tusschen die onder wijzers hij het bijzonder onderwijs het komt er niet op aan, of het Christelijke scholen zijn of niet en de openbare onderwijzersjrolko- men eeljjkheid. Zij hebben dezedde opleiding zij hebben dezelfde exa mens af te leggen, zijn onderworpen aap hetzelfde toieizicht, enz.; zij heb ben dezelfde behoeften; zij zijn vol maakt dezelfde menschen; zij heb ben dezelfde behoefte aan voedsel, kleeding huisvesting, e. d: jie gelijkheid in salarieering tusschen. Ie onderwijzers der openbare en "der bij- oudere school is door de linkerzijde ge meerd ondanks de aanneming van rlikel 192 der Grondwet! En wat za' rnu komen, in de naaste toekomst van ie geheele uitvoering van artikel 192 iu die voorgestelde gedeeltelijke uitvoe- ing is afgpwezen? Katholieken, kent uw plicht! IJvert allen als één jnan voor de kalho- i lijst, opdat een rechtsche meerdc.'- kunne schenken aan de bijzondere chool gelijke rechten als aan de open- arel 1 De zenuw „Geld is de zenuw aller zaken" vele hl, spreekwoorden oi gev'eugelde tdrukkingen, nemen we ov^r, zeggen :n herhalen ze, zonder er zelfs maar jn oogenbük aan te denken, of zo wel til wadr al juist zijn. o bijv. het ge_egde: „gedd is de ze- ijuw aller Hiked." 'tis waar, zonder geld kan men wei- g doen. Maar, van tien anderen kant, etgedd is-toch niet zulk een sterke ze- uw, dat er een zaak gezond op loven ui. Als er anders niet is dan 'geld, dan ioft de onderneming op zenuwen. En si is daaimede ges-Leid. als mee etu an, van vvien men, nun of meer mede- dend, asgt: Hij leeft op z'n zenuwen de werkkracht van zoo n iemand is lot laedig ineenzakken gedoemd. Wij staan voor be_ter gezegd: zit'en leds midden in de „zaak" der verkio- 1 igsaclie. nu vo-or doze zaak het geld de nuw? Neen ien ja. Heen a.s men zou denken, dat men met geld alleen kan komen. Vóór alles is noodig: persoonlijke toe- ijding, geestdrift,' enthousiasme! En is er dat is er dat hier in Leiclen 'aar de strijd allerbelangrijkst zal we- ij het zien van het vrij geringe be- jek, gisteravond op" de vergadering van e Jonge Garde, zou man daaraan gaan fijfclcu dat er nog zoovele Ruom- jonge mannen van zulke bijecri- msten wegblijven, is'inderdaad be- oevend! Maar alle pessimisme op zijde ge- L Wij gelooven stellig, dat het enlhou- isme er, evenals in vroegere verkie- igen, ko-men zal! 't Zal eri 't moet! Is voor de ,,zaak" der verkiezingsactie geld de zenuw? voor zoover men er met geöst- Jftaüeen niet kan komen... Voor de opaganda is geld noodig. Katholieken, denkt er aan, steunt ook met uw geld de verkiezingsactie. „Het geld is de zenuw aller zaken" is wel een zeer betrekkelijke waarheid, doch een waarheid is het! Dat vergete men niet in deze ailerbvLahgrijkste poli tieke periode. Duitsche opmarsch in hef Westen. -- Vesle geforceerd. Veel terrein door de Geallieerden verloren. -- Grootere aanvallen verwacht. -■ Boerenopstanden in Oekrajina. Wilson wenscht voort zetting van den oorlog. -- Cuba en Mexico verzoend. Overzicht. Bij-den nieuwen slag in het Wes- ten is de Duitsche aanval tusschen Sois- sons en Reims nog in zijn beginsnelheid. Op 27 Mei, des morgens om 4 uur, kropen de Duitschers voor den aanval uit hun loopgraven en stellingen in de lijn Vauxaillon-BruyèresFilainCraonne Berry-au-BacBetteny. En nu weet het legerbericht, hetwelk anderhalf etmaal na het begin is uitgegeven, te melden dat de Duitschers de Vesle, aan weerszijden van Fismes, reeds overschz*eden hebben. De vaart van den eersten aanloop bracht de troepen van den kroonprins op sommi ge plaatsen reeds 20 K.M. vooruit. De wederzijdsche beschouwingen over dit nieuwe krijgsbedrijf beginnen reeds weer binnen te stroomen. Zooals te doen gebruikelijk is, wijst men aan de zijde, waar de klap gevallen is, op de voor die cijde igunstige kanten van den tegenslag. Zoo een eerste stormloop heeft altijd eenig succes; van een bres in de- Fransch-Brit- sche linies is geen. sprake; de verliezen van den tegenstander zijn verschrikkelijk. Het is eahter wat vroeg, om nu reeds te voorzien hoe het zal afloopcn. In den tijd van het knabbelproces stelde de verovering van eenige dorpen een over winning voor, hij welker aankondiging ba zuingeschal niet mocht ontbreken. Toen de Franschen, na langen hardnekkigen strijd in de lente yan 1917 den Chemin des Dames veroverden, gold dit als een wapen feit van enorme beteekenis. Van de hoog vlakte, welke de poilus hadden beklommen, meenden zij de gloriezon wan het Duitsche leger -onder te zien gaan". Inderdaad eijn de verhoudingen sedert wel gewijzigd. Het gaat nu niet meer om de verovering van eenige dorpen, of van plekken gronds waar eens dorpen stonden. Nu moeten legers vernietigd worden. En zoo bezien, imoet nog worden afgewacht of deze -nieuwe Duitsche opmarsch tot het doel .zal leiden, waarvoor hij is a_angevan- gen. Zullen de geallieerden „elastisch" te ruggaan en hun front ongebroken kunnen bewaren? Of zullen de Duitschers door kunnen zetten tot de gapende opening er is, waaruit de oprolling en vernietiging der taaie legers van de geallieerden kan volgen? Dit zijn vragen, reeds eoo vaak gesteld, waarop ook thans het antwoord niet zoo lang zal laten wachten. In Oekrajina ziet het er nog steeds niet vroolijk uit. Wolff seint, dat er te Kief reeds sedert langen tijd een sterké Entente-propaganda was vastge steld, die blijkbaar door het Grieksche consulaat op touw werd gezet. Duitsche „veldpolitie" heeft derhalve, met mede werking van de Oekrajiensche overheid, het noodig geoordeeld, den Griekschen consul en den vice-consul te Kief in hech tenis te neimen. Het te Kief verschijnende blad „Kiefska- ja Mysl" maakt melding van ernstige bo eren-opstanden, in geheel Oekrajina uit gebroken. Bosschen worden in brand ge stoken, de oogst vernield, landbouwwerk tuigen weggenomen. Duitsche troepen .zijn uitgezonden met geschut en machinegewe ren, om aan de onlusten een einde te ma ken. In het district Mirgorod leden zij ech ter een nederlaag, daar de boeren ook over nieuwerwetsch oorlogstuig beschikten. In elk geval toont het bericht wel, dat de Oekrajiensche boeren een andere opvatting hebben over de graanlevering dan de re geering te Kief en dat er voor de Duitsche bezettende troepen voorshands nog werk genoeg aan den winkel zal zijn. Wilson heeft voor het Congres, der Ver. Staten een rede gehouden, welke zich onderscheidde door kortheid. Hij bepaalde zich tot een beroep op het Congres, om alle politiek in verband met de voorgestelde wetten achterwege te laten, omdat alle politiek „verdaagd" was. Verder paste deze rede aan bij de vroegere uitlatingen van den president; het is er een die zijn volk aanspoort itot handelentot krachts inspanning, om te doen wat Wilson als zijn plicht beschouwt: den oorlog voort te zetten. Het incidentje tusschen Cuba en Mexico, waarover weinig duidelijke berichten kwamen, schijnt imet een sisser af te loopen. De Mexicaansche regeering heeft thans verklaard, dot de terugroeping van baar chargé d affaires te Tavanna geen afbreking der betrekkingen beteekent en van Cubaansche zijde werd vertrouwen uitgeisiproken, dat het slechts een voorbij gaand voorval zou zijn. In de Lucht. Aanval op hospitaten. Bonar Law deelde in het Lagerhuis mede, dat de Duitschers in den nacht- van 19 op 20 Mei een luchtaanval hadden ge daan op Etaples, waar een groot aantal hospitalen gevestigd is. Er waren •meer dan 30 0 slachtoffers. Volledige berichten waren nog niet inge komen. België. Terechtstellingen. Blijkens bekendmaking van den „Ge- richtsherr" von Blucher, zijn Edmohd Ver- schraeghen, bouwondernemer en voerman, uit Moerbeke, Karei Verschraeghen, voer man uit Moerbeke, Achiel Hanselaer, lands man, uit Ze'.e, wegens krijgsverraad ter dood veroordeeld en terecht gesteld. Frankrijk. Parijs onder beschieting. In een'Havas-bericht uit Parijs wordt ver.iekerd, dat de bevolking zich zeer kalm houdt onder de hernieuwde beschietFng door het vèrdragende Duitsche kanon. Maar dit bezorgt den Parijzenaai's dan toch allergevaarlijkste sensaties. Een gra naat, vallende midden in een drukbezocht park en daar een pppplipr vr_r>. tian. meter hoogte neervellende, een andere terechtko-. mende op een trottoir, een derde midden in een straat vol menschen en voertuigen, een vierde projectiel neervallende in een tuin enz., dat alles zijn beschietingsver rassingen, die het veiligheidsgevoel zelfs der meest koelbloedige Parijzenaars op den duur zeer hinderlijk moeten beïnvloeden. Een afchuwMijk misverstand. In een Parijschen bioscoop is het dezer dagen bijna tot vijandelijkheden gekomen tusschenpoilus en sammies. Toen namelijk onder stormachtige toe juichingen het filmbeeld van den Fran- s/chen premier, Clemenceau, op zijn reis langs het front, op het doek werd gebracht, werd er ook op verschi-lende banken ge floten. Hevig verontwaardigd, sprongen de Fransche soldaten op, bereid om tot een heftigen raid over te (gaan. Het licht was intusschen aangedraaid en tot hun niet geringe verbazing herkenden de Franschen hun trouwe bondgenooten, de Amerikanen, die op de hun eigen manier hulde brachten aan den Franschen premier. Na de eenheid van opperbevel, zal mis schien de eenheid van enthousiasme noo dig blijken, zegt de „Figaro". Italië. Paniek in een kerk. In een kleine kerk in de stad Subiaco was de gemeente bijeen, toen een krank zinnige vrouw gilde: Maakt dat gij in vei ligheid komt. Er ontstond een schrikkelij ke paniek. Zeven personen werden doodge drukt, honderd en twintig gewond. Oekrajina. De boeren in opstand. Volgens een te Kief verschijnend blad is in de geheele Oekrajina een hoogst ernsti ge boerenopstand uitgebroken, waarbij het reeds tot bloedige gevechten met de Duit sche bezettingstroepen is gekomen; de boe ren vernielen den oogst, verbranden de bosschen en verwoesten de landgoederen. Amerika. Hot co»if 1 ïict tusschen Mexico en Cuba. De Cubaansche legatie heeft een verkla ring gepubliceerd, volgens welke de Mexi caansche regeering den Cubaanschen zaakgelastigde heeft medegedeeld dat de terugroeping van den Mexicaanschen zaak gelastigde te Havanna niet beteekent, dat de betrekkingen tusschen beide staten zijn afgebroken. De Cubaansche gezant spreekt zijn vertrouwen uit dat het incident slechts van voorbijgaanden aard zal zijn. Van het Vaticaan. De Prins van Wales bij den Paus. Uit Rome meldt men aan de „Msbd.": De prins van Wales vertrok van de Engelsche legatie bij den H. Stoel naar het Vaticaan. Hij nam plaats in een automobiel met den gezant graaf Salis; een aide de camp vofg- de in een andere auto. De prins droeg een veldtenue, de gezant zijn militaire uni form. De auto arriveerde om 11 uur 50 in het hof van San Damasco. De prins werd met souvereine eer ontvangen. Een eere-com- pagnie van twaalf man onder een luite nant nam de honneurs waar. Zoodra de auto verscheen, weerklonk de clairona. Dë prins steeg voor den koninklijken trap af, waar vier gendarmen en vier Zwit sersche garden de wapens presenteerden. De prins werd aldaar ontvangen door den secretaris van het ceremonieel. Ver volgens ging hij, voorafgegaan door vier -sectiari en vier bussolanti, naar de tweede verdieping en ontving in de Clementijnsche zaal de militaire eer van de Zwitsersche garde. Aldaar werd de prins ontvangen door den majordomus van den Paus, mgr. Tacci, en door de leden van de buitenge wone antichambre noble, welke den prins" door de zalen naar het Pauselijk apparte ment vergezelden, waair hem door detache menten van de Pal&tijnsche garde en van de edelgarde de eerbewijzen gebracht wer den. In het Pauselijk appartement, de Gobe- lynzaal, werd de prins ontvangen door den kamerheer, mgr. Samper, die hem de dienstdoende leden van de antichambre •noble voorstelde en hem vervolgens naar de troonzaal bracht, waar de Paus zich alleen bevorïd. Het onderhoud van den Paus en den prins duurde vijftien minuten. Daarna werden ook graaf Salm en de aide de camp door den Paus ontvangen. Nadat de audiëntie, bij den Paus ge ëindigd was, bezocht de prins, steeds ver gezeld door den secretaris van het ceremo nieel, voorafgegaan door de bussolanti en geëscorteerd ,door de Zwitsersche garde, den staatssecretaris kardinaal Gasparri, bij wien hij rneer dan een kwartier bleef. Te 12 uur 50 keerde de prins op de lega tie terug, waar de staatssecretaris hem een tegenbezoek bracht. Daarna werd op de legatie een'dejeuner aangeboden, waaraan de kardinalen Gas- pairri en Gasjpuat en mgir. Tedeschini, Car- retti en Tacci deelnamen. Om 3 uur bood gezant Salm een receptie aan het corps diplomatique bij den H. Stool en de hooge prelaten ter eere van den prins aan. De „Daily Express" is het eenige Lon- densche blad, dat bezwaren maakt tegen het bezoek van den prins van Wales aan den Paus. Het schrijft, dat het bezoek van den prins aan den Paus een groote ver rassing is en dat men algemeen aanneemt, dat de Koning nie>t had Ixehooren goed te vinden, dat zijn erfgenaam dit bezoek af legde, daar in alle geallieerde landen de onverschilligheid van het Vaticaan voor hun belangen als een netelige quaestie wordt opgevat!! Nederland en de Oorlog. Het opkoopen van zilvergeld. Naar aanleiding vain die .'achaarscbte aan •rijksdaalders en giuldjens, die door parti culieren worden vastgebonden met het doel ze tegen boog eren «prijs te verkoofpen, maakt de „Tel." een ciroulaire van den muntmeester bekend), lua diende: Bij resolutie van 4 Mei 1918 is door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgesteld een* maximumprijs van f 108.75 por K.G. fijn voor zilver in el'ken vorm. Hieronder zij,n zilveren munten, zoowel Nederlandse ha als vreemde, be grepen. Aangezien deze pjrijis vrijwel overeenkomt met de werkelijke zit Verwaarde van onze rijksdaalders en guldens (ook halve gul dens) kunnen deze munten niet tot hoo- gerem prijs dan die nominale waard© wor den verhandeld, zonder dat men den maxi mumprijs overechaijdt. (Bedoelde maximumprijs komt verdler overeen met -een prijs van ongeveer f 0.55 per Mailk voor Duitsche zilveren munten, van f 0.49 per franc voor ö-franosibulkiyen en -van if 0.44 -por franc voor 1- en kleinere francstukkem Wi© lbo ver tibedo-e ld e Nedeirlandsch© ot vreemde zilveren munten togen hoogene. prijzen dan bieujjenoamdi aanbiedt of ver koopt, is, volgens art. 12 van de Distri- buitiewet 1916, strafbaar en wel met ge vangenisstraf van ten hoogste vier jaren of een geldboete van 'ton hoogst© f 10.000, terwijl tevens de munten kunnen worden verbeurd verklaard. Wie guldens d/us voor méér dan f 1 ver koopt, maakt zich schuldig aan overschrij ding van den maximumprijs en is straf baar. Voorts Verneemt de „Tel." uit de besta bron, dat de meest ui'.gebreid© maatrege len genomen worden o<m de overtreders van de maximum-prijsbepaling en andere Voorschriften te straffen, zoodat de moge lijkheid op een- eenigszins bloelenden han del in guldens en a-ijikedaaldiers, zooals die bestaat in gouden, munt, nagenoeg is uit gesloten. Hierdoor zullen degenen', die thans hun zilvter bewaren, dit na 'verloop van ©enigen tijd wed webr in circulalio brengen, waardoor de schaarschtc vanzelf zad eindigen. Op een mijn geloo-pen. Het kiusitvissc hors vaartuig, dat Maandag avond 2V6 mijt benoorden den Amelander vuurtoren ojp een mijn is geloapen, waa een te Wierum thuis beboerende blazer, die uit elkaar is geslagen. In de nabijheid zijnde visachers bobben een der opvaren den, die zwaar gewond werd, gered. Twee anderen, Vonk en Prins, zijn ook gered. De viierdie opvarende is verdronken. IDe graanoogst. Naar de „Rslbd." verneemt, wordt dei heele controle cp dón graanoogst geireor- ganiiseeirdi. Er komt niu in elke gemeentel oen commicssde, die de te veld staande ge wassen laat schatten en opnemen. Zij zal' op geregelde tijden bijeenkomen en con trole blijven oefenen op een g-oede behan deling en aflevering van den oogst. VervoervorbocE van eieren. Nog deze week wordt de afkondig'ng verwacht van een vervoerverbod van eieren. Inl'everiQg witte pronk- boonen oogst 1918. Die 'minister van Landbouw, Nijver-» heid en Handel de mededeeLing ontvuiv gen hebbende van een der cultuur^om- missiën, dat sommige verbouwers van pronkboonen thans reeds droge pronks boonen van den oogst 1917 opkoopt it, met de bedoeling deze a.s. herfst in Ie léveren, om aan de hun opgelegde ver plichting 40 K.G. droge witte pronk-» boonen in te leveren voor elke 1000 K.G, groen te veilen pronkboonen, te voldoen, brengt ter kennis, dat zulks njet geooi- loofd is en dat witte pronkboonen uit sluitend van den oogst 1918 ingeleverd moeten worden. De beschikking van 27 Maart 1918, over de teelt en levering van bruine boonen in plaats van droge witte pronk boonen blijft ongewijzigd. Grondstoffen in beslag genomen. Zonder opgaaf van redenen zijn doon 'de regeering de grondstoffen van de zeepfabriek De Fraiture en Go. te Breda in beslag genomen, zoodat de firma de fabriek heeft moeten stopzetten cu de werklieden ontslaan. FEUILLETON. «ij stelde den gewonde gerust over zijn stand en zei hem, dat hij alleen tenge re van de pijn en het bloedverlies be- steloos was geworden. Wijl hij een tijil "fin de sneeuw gelegen had, kon de ge- een tijd lang, dureii, maar hij hoop je! Gods hulp hem weer gezond te ien. laat de vrouw en de kinderen even mijnheer de dokter", zei Jan jrebloem. „Indien ik niet sterf gij 'het wel weten, imaar het is mij slecht moede dan heb ik toch nog voor de fêtölijke dingen te rg.en. Laten we even alleen blijven, ik heb u een tod in vertrouwen mee te deelen. san intusschen den pastoor roepen, ik ook weer gezond, het schaadt h niet, zich op alles voor te bereiden.' 'I deze woorden begon de vrouw weer i-anen, imaar de grenswachter wenkte ■Moldig met de hand en zei schertsend: 1 Wat, ga naar de keuken en zet een je sterke koffie. Indien gij vrouwen Wde koffie zit, vergeet gij uw leed." Toen de vrouw het vertrek veriaten had, fluisterde Peerebloem den dokter toe: „Het geld' is weg al het geld, dat ik voor den baron gehaald had." „Ik weet het, Jan", antwoordde Bruno. „Toen wij u ontkleedden, bemerkte ik, dat het geld verdwenen was. Maar ik zweegi voor je vrouw. Zij imeende, dat gij door een dronkaard of een stropper waart aan gevallen." „Laat haar dat denken, mijnheer. De zaak is al erg genoeg. Gij moet aanstonds naar den baron gaan en hem zeggen, wie anij het geld heeft ontstolen, opdat hij geen verdenking tegen mij krijgt. Want dan cou ik de zaak openbaar moeten maken en dat zou hem n'og meer leed doen dan het verlies der vier duizend gulden." „Weet gij dan, Jan, door wien gij be roofd zijt?" vroeg Bruno, die al een ver moeden begon te^ krijgen. „Ja, mijnheer de dokter. Toen ik van morgen de-papieren voor den notaris bij den baron gehaald heb, stond een man in de gang van den kloostervleugel, en die is het, die mij óp den dijk overviel." Bruno voelde zelf, dat. hij verbleekte. Het kostte hem moeite, imet kalme^ stem te vragen: fCZijt gij daarvan zeker, P.eerebloem?" „Zeker, mijnheer, men vergeet hem niet gemakkelijk, als men hem eenmaal zag. Het is een knappe man, en lijkt veel op den ouden baron. Maar hij zelf heeft-on ij ook gezegd, dat hij jonker von Prahwe is." „En die overviel u?" vroeg) Bruno ver schrikt. „Die was het, dokter", bevestigde Pee rebloem. Hij vertelde nu het voorgevallene op de heide, dat geëindigd was met de vlucht en de verwonding van Everhard, eoover ten minste Jan Peerebloeim wist. „En zijt gij er zeker van, hem getroffen te hebben?" vroeg. Bruno. „Zeer zeker, mijnheer. Hij schreeuwde als iemand, die plotselllng een hevige smart voelt. Daarna sprong hij van den dijk op het moeras, naar de rechterzijde van hier uit. Toen ik weer tot mij zelf kwam, was hij weg." „Groote God, zoo ligt hij misschien dood -of stervende in het moeras." „Dat kan wel zijn, want daar komt zelfs een gezonde man niet licht uit, d.us zeker niet een gewonde, die een kogel in het lijf heeft." t „Ik moet aanstonds weg, Jan, om de noodige voorbereidselen te treffen om hem. op te sporen. In het voorbijgaan zal ik je zoon dan de geneesmiddelen voor je mee geven. Hij moet van nacht bij je blijven, gij hebt hem misschien noodig, want je vrouw is haar hoofd kwijt. Spreek met niemand behalve met den pastoor over den jongen von Prahwe. Vanavond komt ik nog eens bij je. Houd toch zoo lang alles zoo stil mogelijk.." Bruno ijlde mot spoed naar zijn woning, gaf den jongen Peerebloem de geneesmid delen voor zijn vader mee en scherpte hem in, het huis geen oSgenblik voor den vol genden morgen te verlaten. Van zijn woning begaf Bruno zich naar den heer von Pxahwe, die hem. met een scherpe bemerking over eijn laat komen ontving. Men had reeds een uur geleden naar hem gestuurd, wijl de ziekte der ba rones verergerd was; het was onverant woordelijk, een zoo ernstig zieke zoo lang op geneeskundige hulp te laten wachten. De baron sprak op barschen en hoogen loon. Bruno richlte zijn heldere oogen ernstig op het boos uitziende gezicht van den ouden man en antwoordde kalm: „U hebt geen reden, mij een verwijt te maken, mijnheer de baron, want ik was in uw eigen belang werkzaam. De laatste uren heb ik aan bet bed van een gewonds doorgebracht, die eijn ongeluk aan uwi zoon te wijten heeft." „Mijn zoon?... Wat zegt gij? Heeft Ever- hard wellicht op de heide gejaagd en heeft hij bij ongeluk iemand aangeschoten?" „Neen, mijnheer de baron", antwoordde Bruno, „een jachtongeluk heeft niet plaats gehad. Maar de ritmeester von Prahwe heeft op het .imoeras den grenswachten Peerebloem aangevallen." „Peerebloem? AJle duivels, dat is de bode die voor mij het geld bij den notaris moest halen." „Juist, mijnheer de baron, uw bode is door uw zoon aangevallen en beroofd." De baron deinsde ontsteld achteruit en staarde den spreker verdwaasd in het ge- zicht. Maar het volgende oogenblik maakte een zinnelooze woede zich van ham mees ter. Hij stortte cich met woedend gebaar» op den jongen dokter en schreeuwde hem toe: „En dat durft gij mij in het gezicht zeg gen? Gij denkt zeker met een weerloozem ouden man te doen te hebben? Weet gl>. mensch, wiens eer. gij hanvalt? Die rarii een edelman en officier. Reken er op, dafc mijn zoon u daarvoor eal tuchtigen." 'OVordl yeryoicuDp

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1