BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. het Zwarte Veen. verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. abonnementsprijs fredraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 13 ct. p. week, fl.7u p. kwartaal; by ifl<renten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco 55° f 2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling 20ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. MAANDAG 13 MES 1910. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. (nferc. Telefoon 935. Mo. 2615 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels fO.Ttf elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingeu van 35 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. By contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. ede van Mr. A. Baron van Wijnbergen, opening van de Jaarvergadering van Bond van' R. K. Kiesver- fjingen, op Maandag 1 3 M e i 1918. onze laatste Algemeene Bondsver- op 9 Juni van het voorgaand jaar [binnen de katholieke Staatspartij veel Lrkt op politiek terrein. [èl deed en doet zich steeds meer en f gevoelen, dat een tijd, als welken wij rleven, niet de meest geschikte is om jneene verkiezingen, nog wel onder •ff kiesstelsel, te doen plaats hebben, igen o. a. de zeer velen, wier belang ing tot heden niet gewekt kon worden, rier medewerking juist tot het wol sla- onzer politieke actie .zóózeer bevorder- ware geweest. lèl hebben hier en daar zaken plaats oden, die om het tzacht uit te druk- - teleurstelling hebben gewekt, en die in het belang onzer katholieke Staats ie aan een ernstig onderzoek zullen len worden onderworpen, opdat zuive- plaats vinde, waar die noodig zal blij- te zijn. heden echter mag en moet het volle vallen op de medewerking soms ge- rd met het brengen van persoonlijke s de laatste maanden door tal en in personen van heeler harte verleend den krachtigen, niet genoeg te waar- n' steun en leiding onzer katholieke medewerking, steun en leiding, «end uitsluitend met dit doel voor n: te bevorderen de zegepraal onzer uselen op staatkundig, terrein, het is ongetwijfeld, naast Gods hulp, die medewerking, steun en leiding te* ken, dat wij over de voorloopige resul- onzer tot dusver gevoerde politieke in het algemeen genomen tevreden oen zijn. dacht worde echter, dat ook veel te ichten valt, alvorens het eindpunt is ikt. 'erd tot dusver veel, wellicht te veel, jacht geschonken aan de vraag, wie iandidaten zullen zijn,,en hoe ze zullen len gesteld, straks zal aller krachtige ewerking gevraagd moeten worde.n voornaamste tzaak: te zorgen, dab jestelde candidaten ook gekozen wor- janneer op 21 Mei_ onze candidatenlijs- definitief zullen vaststaan, en er in terre rust gekomen zal zijn, zal het voor goed beginnen pas. Dan toch alom den kiezers moeten voorgehou- en hun ingescherpt worden, dat, wil- we op staatkundig terrein dienen de lolieke zaak en riddertrouw toonen je- de katholieke organisatie, wij allen der uitzondering in eiken Kieskring en te stemmen op no. 1 van de Katho- lijst. lartoe zullen vergaderingen gehouden, hriften verspreid moeten worden; rloe zal vooral huisbezoek moeten wor- gedaan. Al bieden in deze tijden ver ingen aan partijen van orde en rust de besTe vooruitzichten, nu, zij, die ïen te mogen speculeeren op de onte- lenhekl des volks, ontegenzeggelijk een le kans hebben een deel van ons volk sn dwaalweg lo voeren, door tijdige, ige, zakelijke voorlichting zal die kans geringe afmeting kunnen worden te- gebracht. Inze mannen, die in hun gezinnen met allen leven hetzelfde katholiek leven, en, units goed voorgelicht, gemakkelijk het inricht komen, dat juist in dezen door eene Christelijke Staatkunde, r op openbaar, op Staatskundig terrein Is Wil en Gods Wet te erkennen, Hem daar de eerc te geven, die Hem toe- it, we onzen plicht vervullen j eigens b, aan Wien wij danken, dat Neder- Itot heden voor den oorlogsramp werd paard. Onze mannen zullen, (mats goe.d irgelicht weten, wat de Christelijke par- terwijl andere, het zij toegegeven, stèeds in beloven overtroffen, onder ing der rechtscilie Kabinetlen en door lal steun te verleenen, voor zoover hun inselen dat gedoogden, aan Regeerin- 1 der linkerzijde, in het blang der zede- en stoffelijke welvaart van gansch volk, in het belang der verschillende epen or.szer maatschappelijke samenle- g, daadwerkelijk hebben tot stand ge bracht; terwijl het katholiek program, dat, naar we vertrouwen, aanstonds gaat wor den vastgesteld, den waarborg biedt, dat de Katholieke Staatspartij óok in de toe komst zal blijven voeren die christelijke actie voor het volk, door. Paus Leo XIII z.g. bestempeld met den naaim van Christelijke Democratic Onze mannen .zullen, mits goed voorge licht, weten, dat, terwijl tot tweemaal toe de linksche partijen het Christelijk Kabi net tot heengaan konden brengen, zelf echter niet bij machte bleken een Kabinet te vormen of te behouden, bij de partijen ter rechterzijde nog steeds eene zoodanige beginselovereensteimming aanwezig is om trent te Voeren Staatkunde, dat, mits de kiezers slechts zorgen voor de meerderheid, zij, evenals in het verleden, ook in de toe komst, in welke (moeilijke omstandigheden ook, bereid zijn het bewind te aanvaarden, in het vast vertrouwen, dat zij met Gods hulp, onder de schutse eener Christen Vorstinne, geleid door hunne beginselen, gesteund door het volk, de taak, ons volk in Christelijken zin te regeeren, zullen we ten te volbrengen. Onze mannen zullen, imits goed voorge licht, weten, dat vooral daarom deze ver kiezingen zijn van zóó groot belang wijl het ditmaal vóór alles gaat qmi het onder wijs in ganschen omvang, en, zoo ooit, dan zal, naar we vertrouwen, zeker nu een beroep gedaan mogen worden op onze Roomsohe moeders, om door haar woord, haar voorbeeld, ihaar gebed invloed ten gunste onzer politiek te willen aanwenden, nu het gaat om de hoogste belangen, om de ziel van het kind. Welnu, teneinde die voorlichting, die hoog noodige voorlichting aan allen te ge ven, zal veel, zal hard gewerkt moeten worden in de weken, die aanstaande «zijn. Ieder, in welken rang of stand, in welke [maatschappelijke positie ook geplaatst, kan daartoe bijdragen op zijne wijze. Mogen dan allen hun medewerking ver leenen, de taak zal blijken dab niet te zwaar te zijn. En eindelijk: al geven sommigen meer en meer blijk iets goeds uitsluitend te ver wachten ,,van onder op", bedenken we, dat de zegen des Hemels, die ook voor het welslagen van onzen politieken arbeid on misbaar is, nog steeds van Boven komt, en verzuimen we daarom, niet te bidden, veel en hartelijk te bidden, dat de uitslag van den verkiezingsstrijd, dien we gaan voeren, moge strekken tot meerdere eere Gods. Mogen onze discussiën heden imede er toe leiden, dat wij straks van hier gaan met de wetenschap, wat we in de komen de weken te verrichten hebben, met het den arbeid te gaan en anderen daartoe aan te sporen, opdat wij allen op 3 Juli a.s. kunnen verklarsn, naar best vermogen onzen plicht gedaan te hebben jegens Gód en Kerk, Vorstin en Land. Spoedig een nieuwe veldslag in het Westen verwacht. - Nog steeds kleinere gevechten. -- De strijd op het Italiaansche front herleefd. - Hoe Oostende aange vallen werd. - Britsche mijnveger ge torpedeerd. - De burgeroorlog in Finland geëindigd. - Oostenrijksche vredesver- klaring. Overzicht. Het nieuwe offensief in het Westen blijkt nog niet ontbrand. Slechts ten N. van het dorp Kemmel in Vlaanderen heb ben de Franschen vorderingen gemaakt. Overigens bepaalde de strijd zich tot artil lerie- en verkenningsgevechten, terwijl bij Mailly een aanval der Duitsdhers werd ondernomen, waarbij 80 gevangenen kon den gemaakt. Hoewel het dus nog niet tot nieuwe on dernemingen op groote schaal is gekomen, verwachten de militaire critici der Geal lieerden toch, dat er spoedig een nieuwtf veldslag zal plaats vinden. Uit het aanvullen der bataljons van Sixt von Armin met nieuwe troepen en het voe gen van nieuwe batterijen bij die, welke reeds tusschen de Leie -en de Yser opge hoopt waren, leiden zij af, dat. een actie in de richting van Poperinghe niet in twijfel kan worden gelrokken. Het is echter niet waarschijnlijk, schrijft de „Civrieux", dat Hindenburg «zich zal be palen tot een operatie it.egen een heuvel reeks, welke slechts de gelijktijdige aan wending van een twintigtal divisies eischt, met inbegrip van de reserves, d. w. z. van (minder dan één tiende der strijdkrachten, waarover de Duitsche opperbevelhebber aan het Westelijk front kan beschikken. Derhalve moeten de Geallieerden reke ning houden met e.en ander offensief, welks voorbereiding het laatste tijdperk In beslag genomen heeft en ten uitver kan worden gebracht door een der legers van' generaal Von Quast vóór -Bethume, Otto von Below tusschen Lens en Albert, von Marwitz vóór Amiens, of door twee van deze tegelijk. In het Zuiden hebben de Italia nen een geslaagden aanval gedaan op de stellingen op den top van den Corno en de zen veroverd, waarhij hun m. 2 vuur monden in handen,vielen. Dit is voor de eerste maal sedert langen tijd, dat op het Italiaansche front weer een onderneming van eenag belang wordt ge daan. Er wordt nog druk geseind over den aanval op Oostende. Van Duit sche zijde blijft men volhouden, dat de aanval mislukt is en dat de ingang van de haven vrij blijft. De „Vindictive" is lek ge schoten vóór dat zij in de haven voor de sluisdeuren aan den grond gezet werd; het blokschip stootte tegen het paalwerk van het havenhoofd en liep daar op den grond. Het mag er zoo lang blijven liggen als het wil, want het stoort ons niet, «zeggen de Duitschers: Kunnen wij het opruimen, dan des te beter, want als oudroest is het nog een boel waard. De Engelsche lezingen nu doen vermoe den, dat de Duitsche inderdaad in hoofd zaak juist is. Zij geven toe, dat het hlok- sdhip, bij de zwenking om de haven bin nen te loopen, tegen den pier is geslagen en daar gezonken. Voorts geven ze thans duidelijk te ken nen, in tegenstelling anet de eerste berich ten, dat de haveningang niet volledig is afgesloten en dat duikbooten en zelfs tor pedobooten, in en uit zullen kunnen "va ren, zij het dan-vook met veel omzichtig heid, zoodat zij hij vervolgingen niet met volle kracht de haven zullen kunnen bin- nenloopen, gelijk zij voorheen plachten te doen. De „Times" weet te vertellen, dat de ■g- uraatii/^, gewaarsouuwu- orden om de Vlaamsche havens niet an nroTKzirraiCTi meer aan te doen, doch naar de bocht van Helgoland te gaan. Nadat de Engelschen zelf hebben toegegeven, dat de haven van Oostende* inderdaad niet volkomen geblok keerd is, schijnt deze mededeèling twijfel achtig. 0p Zee. De Russische Zwarte-Zeevlcot Aangezien er in de Zwarte Zee een aan val op een Duitsche duikboot heeft plaats gehad, beeft de Duitsche regeering ver klaard, dat alle vaartuigen, tot de Russi sche Zwarte Zeevloot behoorend, als vij andelijke oorlogsschepen behandeld «zullen worden. Britsche mijnenveger getorpedeerd. Op 6 Mei werd een Britsche imijnvegers- sloep door een Duitsche duikboot tot zin ken gebracht. Twee officieren .en 13 man schappen worden vermist. Cuitschland. De duikbootanoorlog. In de hoofdcommissie van den Rijksdag deed von Capelle mededeelingen over den duikboot-oorlog. De sprekers der verschil lende partijen waren eenstemmig van oordeel, dat men van dit wapen niet mocht afzien. Eischen aan Rusland. De regeering heeft een ultimatum aan de Russische regeering gezonden, waarin onder meer geëischt wordt, onmiddellijke regeling van de quaestie in zake de uit wisseling der krijgsgevangenen, het staken der bewapening en de bezetting van Mos kou en andere steden van groot Rusland. Oostenrijk-Hongarije. De onderhandelingen ir.et Rusland. Volgens een bericht van de „Neue Freie Presse" uit Kief, zijn de vredesafgevaar- digden van Rusland, die een vrede met 'Oekrajina moeten sluiten, uit Moskou ver- treken en vergezeld door Duitsche offi cieren le Kief aangekomen, waar zij door Skoropadski en den minister van bpiten- landsche «zaken ontvangen werden. De vredesonderhandelingen zullen bin nenkort beginnen en men (hoopt, dat ze voorspoedig van stapel zullen loopen. Ee>r» vredesverktaring van Burian. Een deputatie uit Boekarest heeft baron Burian bij zijn terugkeer begroet. Minis ter Burian wees erop, dat de Ilongaaische oostgrens door de bepalingen in het vre desverdrag thans bslissend is verzekerd en een aanval, als die van 1916 niet meer «mo gelijk zal zijn. De minister sprak de hoop uit, dat algemeene vredesonderhandelin gen op die te Boekarest zullen volgen. Hij zeide, dat de koning tot nog toe alle vre- desm-ogelijkheden heeft benut en Z. M'. zal ook verder alles doen om met de tegen standers zoo mogelijk tot een eerlijken, eervollen en duurzaimen vrede te geraken. Wij ligigen, besloot Burian, zoo te zeg gen, op de loer naar den vrede, zonder ons aan bepaalde beperkingsformules te wil len binden. De vrede met Roemenië. Te Weenen is het aanvullingsversdrag op het vredesverdrag met Roemenië gepu bliceerd, hetwelk o. a. bepaalt, dat Roe menië niet alleen afziet van vergoeding voor de schade, in haar gebied aangericht door de Oostenrijksch-Hongaarsdhe troe pen, voor requisities en heffingen, maar ook schade imoet vergoeden, door deze troepen berokkend aan de neutralen bin nen zijn gebied. Rusland. Staatsmisdadigers vrijgelaten. Ter gelegenheid, van de 1 Mei-viering werden 200 „staatsmisdadigers", onder wie ex-minister Suchomlinof, uit de gevan genis ontslagen. Finland. De. burgeroorlog geëindigd. Uit Stockholm wordt aan de Duitsche bladen geimeld: v Het dagelijksch communiqué van het Finsche hoofdkwartier wordt niet meer uitgegeven, hetgeen bewijst, dat de bur geroorlog geëindigd is. De twaalf leden van de Roode regeering bevinden zich met een menigte vluchtelingen te Petrograd. Russische gouvernement zal hieraan waar schijnlijk geen gevolg geven. Zweden. Nieuwe conferentie te Stockholm? Een nieuwe soc.-dem. vredesdelegatie is, naar de „Berlingske Tidende" meldt, uit Rusland te Stockholm aangekomen om den arbeid van de Stockholmsche conferentie te hervatten en de in het vorige jaar af gebroken verbindingen weder aan te knoo- pen. De deputatie wil ook de sociaal-demo cratische partijen in alle landen over de gebeurtenissen in Rusland inlichten. Vereenigde Staten. De inopaiming vat» Amerika. „TEcho de Paris" verneemt uit Washing ton, dat Baker, de staatssecretaris van Oorlog, juist heeft bekendgemaakt, dat het overbrengen van troepen naar Frank rijk nog bespoedigd zal worden. Hij ver langt daarvoor zooveel scheepsruimte, dat de Shipping Board nog een grooter crediet (heeft aangevraagd voor het bouwen van nieuwe schepen. De credieten van Baker en de Shipping Board zijn er op berekend, dat er min stens 4 5 imillioen Amerikaansche man schappen zullen worden overgevoerd en de werven jaarlijks 15 k 20 millioen ton scheepsruimte kunnen afleveren. Graan uit Amerika. Het „Handelsblad" verneemt, dat de kwestie betreffende het halen van de 100,000 ton graan uit Amerika met dé Ge associeerden is geregeld, en dat een gun stige regeling met Duitschland betreffende de eerste drie schepen, die van hier uit varen, binnenkort wordt verwacht. Voor de „Nieuw-Amsterdam", die einde Mei vertrekt, is van Duitsche zijde reeds eeni vrijgeleide voor uit- en thuisreis verleend. De inbeslagnemingen. Naar bij geruchte vernomen wordt, zou de ontevredenheid der landbouwers over- de door de regeering bevolen ondenzoekin- ,gen en inbeslagname van voorraden zich uiten in schandelijke represaille. Hier en, daar zouden zij zelfs de thans te veld staande tarwe en rogge hebben omge ploegd. Wij hopen van harte dat de geruchten geen waarheid bevatten, daar een dusda nige sabotage een misdaad is tegenover de volksvoeding. Indien men wil protestee ren, Iaat men dan een anderen weg vol gen, maar zich niet aan dergelijke niet ta verantwoorden daden schuldig maken, waarmee men bovendien toch het beoogde doel niet bereiken zal. Distributie van va-rk ensmecl. Het Bureau vooc Med'edeelingcn inzake de Voedselvoorziening meldt: Door de Toewijs!rugöcommisistio voor vee voeder zal nog in deze maand een aanvang wo id en gemaakt met de distributie van varken&meel, diat onder toezicht van een daartoe aangestelde commissie, naar het systeem van Prof. van Oaloa«r beaoid wordt dn een twaalftall faibrickem, met welke een, contract is afgesloten om dit varken «serieel te 'bereiden en tegen een overeengekomen prijjs «aan de regeering «af te leveren. Over die maand Mei komt een hoerveel- Iherid van 850 ton of 8500 e-oivhed'an van 100 Ikilo ter vordeeling^ terwijl diie hoeveelheid in. de volgende maanden, naarmate verder fabrieken in werking treden, geregeld zal toenemen, totdat, wanneer alHie fabrieken op vólle capaciteit werken en indien vol doende (grondisooffen kunnen worden ver zameld, naar men hoopt, een productie zal worden verkregen van 8000 10000 ton por maand. De prijis voor dlit varkensmeel is dóór de regeer ing vastgesteld op f24 per 100 kilo, inclusief zak, «boord- of spoorvrij plaato van afzending. Voor d;e volle Klakken moet een leege zak van 1 II.L. op de gebruike lijke wijze worden« teruggegeven. De varkens, met dit nieuwe voer gemes-t., moeten als regearingsvankens worden af geleverd. iDe fokkers en mosKiers, aan wie eenmaal een «zekere hoeveelheid .iis toegewezen, ont- gegeven varkens of zeugen p?n ook verder indien zij met mesten doorgaan. De proeven, diie in verschillende streken van ono land met dit varkenspieel zijn ge nomen, Ihóbfoen aan die verwachtingen be antwoord. Bij voedering van tot 3 kilo per dag, afwisselend naar do grootte en het tijd stip der meatpieriode, word een gemiddelde «gewiichtstoenaime verkregen, welke niet belangrijk; afweek van die, verkregen bij normale mesting. In die streken, waar het gebruikelijk is de vaikens in de weide ie laten loopen tot ze een gewicht van 50 60 pond hebben bereikt, verdient het. aanbeveling reeds in de weide met de voedering aan te vangen. Naast wei kan men dan met een K.G.- por dag beginnen on deze hoe veelheid ge leidelijk tot 1 K.G. vermeerderen. Wan neer ze vervolgen® word«en opgelegd', kan na eemiigon tijd in verband met de eetlust de hoeveelheid tot 3 kilo wórden vermeer derd en zial het varken na ongeveer drie maanden een gewicht van 140 >t«ot 160 pond kunnen bereiken. In die Streken, waar het gebruik mee brengt do biggen dadelijk oip te bolkken, verdient het aanbeveling na het g/penen aan die dieren de eerste 14 dagen, «behalve wei, wat ondermeik en karnemelk te geven (bijv. één Jean ondenmellk en anderhalve kan karnemelk). Daarnaast gewenn.e men ze geleidelijk «aan liet nieuwe varkiennmcel. Langzamerhand wordt die hoeveelheid ver meerderd, terwijl na 14 diagen onderra elk en karnemelk wegvallen en zoo noodig de wei ook door water kan worden varvangen. Aanbeveling verdient het, om, wanneer dio afvalproducten voorbanden zijn, het meel meit wei- o«f karnemelk aan te mengen en wat gras, klaver of and ar groenvoer of FEUILLETON. Neen, zeker niet", antwoordde Elise !ig. „En ik, ofschoon ik mij met hem ®ag vergelijken wat inzicht en erva- betrefl ik kan u minstens mijn jde bereidwilligheid verzekeren, alles u te doen wat ik vermag." «Ik dank u van harte, juffrouw. Ver loof imij thans, ook, geheel oprecht met 'e spreken. Vandaag is het de zeventien- October. Den 20stèn, of op z'n laatst '21en, moet ik 500 thaler hebben, indien lover mijn vader, mijn grootvader, ja, over ons allen het zwaarste on- zal koman. Maar dat zo-u bat ge-vaar niet geheel «afwenden. Den 30&ten van maand hebben wij n«og 1000 thaler hg, indien niet alles voor -ons ver- ai aal zijn." hoit is epg, aeer enig", fluisterde Elise versolwikt. „En hoopte u, mijn lieve fouw, d'3it mijai broeder u die sommen f verschaffen?" weet zölf nauwelijks, wat ik van 5, hoopte, zijn verstandige raad of wel laadvTerkelijke hulp." „Ach, het laatste zou hij u, naar ik vrees, niet kunnen geven. Wij bezitten geen vermogen en de pastoor kan nauwe lijks roindkoanem. Maar ik ben overtuigd, dat Godfried, ik wil zeggen de pastoor, allee zou doen, om u de noodige gelden te verschaffen, ware de tijd alleen maar niet zóo eng kort." Eva antwoordde niet. Zij staa-rde ter neergeslagen voor zich uit. Ook Elise bleef stom, totdat zij opeens blij opsprong als was -een reddende gedachte bij haar opge komen. „Waarom viel mij dat niet eerder in", riep zij uit. Bruno zal met vreugde u te hulp willen komen en ik geloof, dat liij daartoe noig bettr .in staat zal zijn dan mijn broeder." Een donkere blik uit Eva's blauwe oogen trof Elisa's opgewonden gezicht en "deze wist niet, of het schrik of toorn was, die de wangen van- het meisje zoo rood kleurde. Het volgende oogenblik werd zij doodsbleek en ''haar hand, waarmee zij met hartstochtelijk gebaar tot afweer wendde, beefde zichtbaar. Daarna smeekte zij «met moeite:. „Om Gods wilwenden "'wij ons niet tot hem... tot dien vreemde... welken waarborg zouden wij hebben, dat hij ons zou kunnen en willen helpen... en dat die vernedering, die daarin zou liggen, zijn hulp in te roepen, niet een nutteloaze zou zijn „Ik zie, dat gij gelijk hebt, Bruno een vreemde te npemen1', 'antwoordde Eflise zeer ernstig. „Gij kent hem; niet, anders zoudt gij hem onmogelijk zoo verkeerd beoordeelen. Zijn góedheid, bescheiden heid, verstand maken ham het grootste vertrouwen waardig. Het is geen vernede ring, indien men den raad van zulk een man inwint." Eva verborg het gezicht in .haar han den en bleef lang zwijgen. Niet, dat Elise's woorden haar gekwetst hadden, integen deel, de terechtwijzing, die daarin lag, had voor haar iets blijdevols maar ook van beschaming. De herinnering aan haaT eigen woorden scheen zich bestraffend te gen haar te verheffen.. Tegenover haar grootmoeder had zij beweerd, dat zij voor haar broeder niet het offer van haar le vensgeluk schuldig was. ~-„En thans", fluisterde een stem in haar binnenste, „ben ik op het punt voor hem een zoo «zwaar offer te «brengen, terwijl ik mij voor dezen vreemden trotschen man verneder." Zich zelf had zij toegeroepen: „Kon ik hem: bewijzen, dat ik niets van hem wil! en thans was zij op het punt, «zijn medelij den, zijn hulp in te roepen, opdat zij en de haren van schande zouden gevrijwaard worden. Eindelijk hief Eva haar «bleek gelaat omhoog en zei met smeekenden toon en blik: „Vergeef mij, het was een harde strijd in mij tusschen mijn trots en de noodzake lijkheid, dien te buigen. Maar ik heb overwonnen. Ik verzoek u, laat dokter Rodenberg roepen, opdat.ik hem vrage, of hij mij kan en wil helpen." Elise kuste met teeder «medelijden het bleeke voorhoofd der jonge dame, want zij zag, hoe diep en zwaar zij leed; daarna snelde zij heen, om haar wensch te ver vullen. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Bruno trad «met blij gelaat in het ka mertje van Elise. „Gij hebt mij laten roepen, tante Elise, gij zijt, hoop ik, toch niet ziek?" „Gelukkig niet", antwoordde deze glim lachend. „Gij hebt je echter zoo zeer in je doctorale geleerdheid verdiept, dat gij meent, dat men ie alleen dokter noo dig kan hebben. Doch zie, ik ben niet alleen." „De freule", mompelde Bruno, terwijl hij verrast een buiging voor Eva iqaakte^ die nu uft een hoek te voorschijn tr(id. „Ik ben het, dokter Kadenberg, die u liet roepen, wijl ik uw raad noodig heb." „Ach, ik vreesde wel, dat het «zoo zoq komen. Sedert weken heb ik het zien aan komen." „Hoe kondt u dat vreezen?" vroeg Eva verschrikt. „Hoe was het mogelijk, dat u kondt vooruitzien, waarvan ik zelf een uur geleden nog geen vermoeden had?" „Wijl den dokter uw. lijdend gelaat op* viel, nog voor u zelf wist, dat ge zieM waart." „Ach, Bruno", riep juffrouw Brunshau- sen schertsend uit, „daar komt de dokte* weer om: den hoek kijken. Er is hier van Giek zijn geen sprake, wij willen aleen in zaak-aangelegenheden je raad." „In zaak-aangelegenheden?"- herhaalde! Bruno verbaasd. ,,Ik dank je voor je goe de meening, tante, maar ik ben niet be kwaam in dergelijke dingen." „Bekwaam of niet, gij moet ons helpen. De pastoor is afwezig, een «groot gevaar ia in aanjocht."- (Wordt vervolgd.l

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1