S)e£eidAclie 6OUAXMII BUITENLAND. De Oorlog. In liet Zwarte Veen. 3)U blad TGrechynt eiken dag, ultgcz. 2on- en Feeetd. ne Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, «oor Leiden 13 ct." p. week, fl.70 p. kwartaal; bij 'ze acrenter. 14 ct. p. week,' f 1.85 p. kwartaal. Franco n 008° f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is v00r de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling va» 20ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DONDERDAG 25 APRIL 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2601 Postbus 6. Be -Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.7L elke'iegel meer 15 ct. Ingezonden mededeeimgen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., mot gratig bewijsnummer. Bij contract aanzienlyke kortin^- Groote letters paar plaatsruimte. Kleine Advcrtcnticn, waarin betrekkingen worde» aangeboden of ge.vrntvgd, huur en verbuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer lot Verkeerde berichten. Op eenzelfden dag deze week troffen wij „i de bladen twee berichten aan, welke wij niet hebben overgenomen berichten van zulk een aard, dat wij ze stelselmatig uit once courant mneenen te moeten weren. Ia het eene bericht werd gezegd, dat het nu wel eens mogelijk zou kunnen worden, dat er geen lucifers meer wor den ingevoerd. Het andere meldde, dat .wellicht de jjjd voor do deur staat, dat het hier zoo wordt als in Duitschland, waar er tabaks- nood is en sigaretten worden aangeboden «meteen tabaksgehalte van5 pet.! Er -werd bijgevoegd, dat wij nu echter nog iiVoorraad" hebben en er „voorloopig geen nood" is! Zulke berichten schijnen ons als ge ïnspireerd: door belanghebbenden, en als er op aangelegd, om de vraag enorm te doen stijgen, met als direct gevolg hoogere prijzen en indirect gevolg een werk e- lijke schaarschte waaruit de opkoo- pers dan woekerprijzen kunnen trekken. Wat vroeger onschuldige nieuwsberich ten waren, zijn nu im/aar al «te vaak slim- belegde handels"-trucsl Er leven tooh in onze huidige samenle ving menschen-vrienden in grooten getale, die lopren op den nood van anderen, er naar verlangen, teneinde de.zen dan te kun nen exploiteeren, ten eigen bate! Dat dezulken vreemd staan aan de hier bedoelde berichten gelooven we niet en daarom is voorzichtigheid bij het publicee- ren van dergelijk „nieuws", dat gewoon lijk wordt voorgezet met „men schrijft ons", ons inziens, zeer geraden in het al gemeen belang. Voorspa! van tien hervatten slag in het Westen. - Bretonneuf door de Duitschers gsnomen. Het Engelsche front onder zwaar Duitsch vuur. - .Gevechten tusschen Somme en Ancre en bij Albert. De aanval op Ostende en Zeebrugge Vorderingen der Duitschers in hst Oostelijk gebied. Amerika en de oor logsverklaringen. Overzicht. In somimage plaatsen van ons land eok te Lp idea valt. het de laatste dagen opnieuw waar te nemen., dat uit Z.Z.W. richting bij tusschenpoozen zwaar trom melvuur tot ons komt. Dit duidt ontegen zeggelijk op het voorspel van een nieuwen s 1 agi in het Westen. En ofschoon het avondbericht uit Ber lijn nog meldt: „niets nieuws op het Westfront", deelt Haig evenwel mede. dat in het vak van Albert en tusschen Sommie en Ancre nog krachtige infanterie-aanval- len gaande zijn, waarbij de Duitschers erden afgeslagen, doch waarna zij vorde ringen maakten hij Villers Bretonneuv, waar den geheelen dag de «strijd vinnig is 'eest. De vijand maakte zich van het dorp (meester, waar de strijd voortduurt. Uit Haigs rapport blijkt, dat de Duit schers het geheele Engelsche front van ten N. van Albert tot de verbinding met het Fransche leger onder zeer zwaar voorbe reidend geschutvuur hebben genomen se dert gisterenmorgen. Ook tusschen Given- chy en Robecq werden de Engelche stel lingen onder hevig vuur genomen'. Dins dagvolgden op een hevig Duitsch bombar dement reeds aanvallen tusschen Somme en Ancre, in het dal der Scarpe en hij ^Béthime en Bailleul. v Verder bericht Ludendorff de vermees- dering van de hoogte van Vleugelhoek, ten dlO. van Bailleul. Voorts maakt hij ge- ►wag van afgeslagen Engelsche aanvallen sten W. van Bailleul en ten N.W. van i-Uétiiune. De „Evening Standard" verneemt nog: In de gevochten bobben de Duitschers wage vorderingen in de richting van Amiens gemaakt. De slag schijnt dus weldra met volle kracht te zullen inzetten en zal gericht zijn 'fgen het grootste deel van, het Engelsche front. Betreffende den aanval.op Oost ende en Zeebrugge bleek giste ren van Engelsche zijde, dat vijf oude kruisers, rniet gewapend) beton gevuld, de „Brilliant", „Sirius", „Iphigenia", „In trepid" en „Thetis" als blokschepen wer den gebruikt en met voorbedachten rade voor de heide havens aan den grond wer den gezet en tot zinken gebracht om Zee- brugge en Oostende te hlokkeeren. De Duitsche officieele lezing zegt: „Van de Engelsche zeestrijdkrachten, die aan den aanval deelnamen, zijn de kleine krui sers „Iphegenia", „Intrepid", „Sirius" en twee van dezelfde soort, welker naimien onbekend zijn, dicht bij de kust tot zinken gebracht." Hier wordt in het midden gela ten, wie de kruisers tot zinken bracht, de Engelschen of de Duitschers, maar overi gens klopt de lezing volkomen m.et de En gelsche, wat dit punt van de onderneming aangaat. Over hetgeen er op het havenhoofd is voorgevallen, zijn de berichten tegenstrij dig. Tusschen de regels van Geddes' ver slag door kon men lezen, dat de landing niet bijster voorspoedig van stapel is ge- loopen. De Duitsche officieele lezing meldt, dat slechts ongeveer 40 man op het haven hoofd konden landen en grootendeels ge dood of gevangen genomen zijn. Uit berichten in Engelsche bladen blijkt ook wel, dat de landingsschepen het zwaar te verduren hebben gehad en dat de storm troepen niet veel hebben kunnen uitrichten onder het hevige vuur der Duitsche bat terijen. Hoe het zij, is de haven van Zeebrugge inderdaad door de „tot zinken gebrachte" kruisers geblokkeerd, dan mag dit op zich zelf reeds een groot succes voor de Engel sche vloot heeten, doch blijkens een Duitsch bericht zouden de havens van Oostende en Zeebrugge in geen geval gesloten zijn. Misschien brengt een later bericht ons na der op de hoogte. In Finland hebben de, onder be vel van generaal Vom der Goltz staande troepen de spoorwegknooppunten Hyvien- ge en Ruehimacki genomen, en ten N. van Lahti de verbinding met het Finsche leger tot stand gebracht. Verder berichten de Duitschers, dat i n Oekrajiena, oneer speciaal de Krim, Sinseropol is bezet, terwijl ten slotte wordt tegengesproken, dat Jekaterinoslaw door bolsjewieksche troepen heroverd zou zijn. In de stad werken Oostenrijk-Hongaarsche en Oekrajiemsche autoriteiten broederlijk samen en is het volkomen rustig. Op Zee. De havens van Ostende en Zeebrugge niet gestoten. Uit de door den eersten lord der Engel sche Admiraliteit in het Lagerhuis afge legde verklaring omtrent de actie tegen Ostende en Zeebrugge, schijnt men te moe ten lezen, dat niet alleen te Ostende, maar in het bijzonder ook te Zeebrugge het voorgenomen doei, de afsluiting der ha vens, bereikt is. Daartegenover wordt hiermede van offi cieele Duitsche zijde uitdrukkelijk gecon stateerd, dat de oorlogvoering ter zee van de Vlaamsche kust uit door de actie der Engelschen op geenérlei wijze is gestoord. Duitschland. Ritmeester Von Richthofen. De officieele correspondent bij de Austra lische troepen geeft het volgende verhaal over den dood van Richthofen. Baron von Richthofen werd neergescho ten, toen hij laag over de Australische troepen vloog. De 'kogel, die hem doodde, werd waarschijnlijk door een Lewis-kanon van een Australische batterij afgeschoten. Richthofen viel na een hevig gevecht tus- scjhen Engelche en Duiitscfhe eskaders. Vandaar dat een Engelsche vlieger Richt hofen meent neergeschoten te hebben. Het vliegtuig van Richthofen viel te plet ter. Slechts één kogel werd in zijn lijk ge vonden en deze was door zijn hart gegaan. Voor het lijk van Richthofen geïdentifi ceerd was, wist men niet, dat de fameuze kampioen neergeschoten was. De identifi catie geschiedde door de papieren en hot horloge van den gesneuvelde. Vervolging van de „Deutsche Zeitung". Wegens een beleedigenden aanval op Von Kühlmann in 'n artikel, getiteld „All- deutsch Sifctenrichter" in no. 204 van de „Deutsche Zeitung" heeft de rijkskanselier een vervolging tegen dat blad ingesteld. Oostenrijk-Hongarije. Uit het parlement. Graaf Tisza zegde den nieuwen minister van buitenlandsche zaken zijn steun toe, waarna de premier Wekerlé uiteenzette, dat keizer Karl geen enkele gelegenheid onbenut heeft laten, voorbijgaan om te trachten dén vrede te verkrijgen, en dat de tekst van diens brief aan prins Sixtu3 wer kelijk zoo luidde als die door den minister van bui tenia ndische zaken was meegedeeld. In de buitenlandsche politiek van Oos- tenrijk-Hongariie zal geen verandering ko men; het aftreden van Czernin had zijn oonzaak gevonden in het feit, dat deze meende, dat hij sedert geruimen tijd niet meer het vertrouwen van den keizer ge noot, zooals hij dat wenschte. Engeland. Het Duitsche offensief. De maritieme medewerker van de' „Daily Graphic" zegt, dat er reden is om te vreezen dat vele flinke officieren en mannen ver loren zijn, maar het blad troost dan, dat ze nobel stierven voor hun vaderland. En geland heeft .zijn vloot lief en weet dat deze het nooit in den steek zal laten. De „Daily Express" meent dat dit een onderneming was naar het hart van den Britschen zeeman. Het blad meent dat dit de zwaarste slag is die aan de Duitsche duikboot-camp'agine tot dusver is toege bracht. De-„Daily News" acht ook de verkregen resultaten van overwegend belang, omdat waarschijnlijk deze operatie een deel is van grooter operatiën. Rusland. KorniloL's troepen vers'agen. De troepen van KornLlof zijn den 17en April door troepen van de Sovjet bij Jeka- terinodar verslagen. Gevangenen deelen mede, dat Kornilof aan zijn wonden is bezweken. Finland. De toestand. De „Morning Post" meldt uit StockhoLm, dat de witte regeering in Finland een drin gend beroep deed op Berlijn om levens middelen te zenden, daar over heel Fin land hongersnood heerscht. Bejeiücrs van de roode garden zijn naar Petrograd ge vlucht; een socm van een milli«>en madk is gestolen uit de Finsche staatsbank. De Scandinavische, socialisten hebben een protest gezonden tegen de ruwe be handeling van roode gevangenen door de witte regeering. Roemenië, Het Ministerie. De huidige minister-president van de Moldavische volksrepubliek, en de voorzit ter van den landraad, hebben hun ambt neergelegd en zijn, ais ministers zonder portefeuille in het Roemeensche ministerie getreden. De regeering in Kischinef is opgelost. De Roemeensche regeering heeft overal in Bessarabië prefecten benoemd. In de plaats van Jucutetz is professor Stere tot voorzitter van den landraad verkozen. Japan, Crisis in het Kabinet. Motono, minister van buitenlandsche za ken, is, naar Reuter uit Tokio seint, afge treden. Gota, minister van binnenlandsche zaken, zal hem vervangen. Vereenigde Staten. Nieuwe oorlogsverklaringen? In den Senaat gaan steeds meer stem men op voor een oorlogsverklaring aan Bulgarije en Turkije. Men vindt het belachelijk, den oorlog te verklaren aan Duitschland en Oostenrijk en vriendschappelijke relaties te blijven onderhouden met de bondgenooten van die beide mogendheden. Uit een medeoeeling van de legatie van Guatemala te Washington blijkt, dat deze republiek zich niet alleen in staat van oor log met Duitschland, maar ook met de bondgenooten van dat rijk bevindt. FEUILLETON. B] A\at wilt gij daarmee zegg'en, oom?" ..Dat de oorzaak van zijn ontslag geen eervolle is, ligt voor de hand. Vermoede lijk steekt hij tot over het hoofd in schui nen, heeft, hij zijn eerewoord verpand te zullen betalen, en daar zijn vader ze niet tneer kon dekken, moest hij heengaan. Wat voor Eva daaruit zal volgen, indien "ij met zijn ontslag uit het leger ook alle middelen van bestaan verloren heeft, kunt Bij zelf nagaan." -Helaas, helaas", fluisterde Jetje. „Ach, el anne kind kemt nooit tot rust. Wat T;Wr zorgen kan een zoo'n dwaze broeder zuster maken." ..Indien hij nog maar de eenige ware, "^r zorgen geeft! Maar zij heeft een even dwafeen vader en verkwistende groot- "toeder als een nietsnuttigen broeder. i3 ®oet ik gaan, ik hoor het rijtuig P "et kiezelpad rollen en ik wiL Eva niet wachten. Alles wat haar ontijdig uit lar rus,t zou kunnen verstoren, moeten 'e VepmïijfJ«n. Vanmiddag zal ik echter naar W. rijden, om mij zelf van den toe stand der dingen te onderrichten." Om dezen tijd zaten in de prachtige eet kamer in het huis van den koopman en fabrikant Gebhard Schwandheim in W. drie personen aan een welvoorziene tafel, oen dame en twee heeren. De jongste der beide mannen was Geb hard Schwandheim., een zoon van den broeder van Eva's grootvader. Hij was een frissche, aardige jongeman, met blond haar en weeke trekken, maar hij zag er niet zeer intelligent uit.. De andere heer was de eerste boekhouder van Schwand heim, een brave, degelijke oude man, die bij de veertig jaar een trouwe medewerker der oude firma was geweest. De oude heer Ficker vond het jammer, dat zijn overleden patroon,-de oude heer Schwandheim, diens zoon naast zijn groote rijkdommen, ook niet een goede portie gezond verstand had nagelaten. De oude boekhouder schudde het hoofd en betreurde het, dat zijn jonge chef niet meer verstand van «aken had, in plaats van zich bezig te houden met aller lei nuttelooze dingen, die niets inbrachten, maar een massa geld kosten. De jonge heer Gebhard deed „-schrikke lijk veel'' aan kunst en hing zijn huis vol met allerlei schilderstukken, waarvan Schwandheim von Langenried beweerde dat zij het gemis aan kunst bewezen bij haar makers zoowel als bij haar kooper. Naast zijn kunst- en hartstochtelijke jacht- liefhebberij, had hij ook nog „schrikkelijk vqel verstand van paarden" en dat kostte nog veel meer geld. De vrouw van den jongen Schwandheim leed, om m.et meneer Ficker te spreken ook niet aan overmaat van verstand. In paats van burgerlijken eenvoud en burgerlijken vlijt bewonderde de jonge dame adellijke titels en adellijke zeden. In plaats van een degelijke huisvrouw en een bescheiden en verstandige gezellin en raadgeefster van haar man te zijn, tracht? te zij de levenswijze en gewoonten der voorname vrouwen na te apen, met wie zij op de jaarlijksche badreizen, die haar rijke vader met ce verwende dochter on- Jernam, in vluchtige aanraking was ge komen. Behalve deze kostbare vrouw bezat Geb hard Schwandheim nog. één duren .schat, een „intiemen vriend". Met welken trots zei hij niet: „Mijn neef, baron von Prahwel" Deze vriend was heden bij Schwandhekn Een tragisoh proces. Te San Francisco heeft zich een tragisch incident in de rechtzaal afgespeeld, waar een zaak van samenzweriog werd behan deld, waarbij 32 personen werden beschul digd van een poging tot het verwekken van revolutie in Indië. Bij het verdagen der zitting schoot een getuige een anderen ge tuige dood, waarna de officier van justitie den moordenaar neerschoot. Er ontstond een paniek in de zaal. Het is een mysterie hoe de moordenaar aan een revolver is ge komen, want alle getuigen waren gefouil leerd, evenals de verdedigers. De scheepsbouw.' In d« Vereenigde Staten zijn weer 260,000 arbeiders aangeworven voor den aanbouw van schepen. Van het Vaticaan. De Paus en Frankrijk. De „Osscrvatore Romano" deelt, volgens een Duitsch blad mede: De H. Vader lveeft ten gunste van de bevolking der door de Duitsche troepen bezette gebieden van Noord-Frankrijk her haaldelijk stappen ondernomen om van de Duitsche regeering verzachtingen voor de bewoners te verkrijgen. De Duitsche regeering deed den Paus te- gcn-voorstcllen, welke het Vaticaan aan den Franschen ex-minister Dcnys Cochin meedeelde, opdat deze ze aan zijn regee ring zou voorleggen. liet pauselijk orgaan bericht verder, dat de Fransche afgevaardigde Cochin „mis schien in een oogenblik van verstrooid heid" op dit welwillend schrijven met een „opgewonden" brief heeft geantwoord. Nederland en de Oorlog. Een bedreiging. Ileutcr seint uit Washington: Do correspondent van de „Associate! Press" te Washington bericht: De V. S. zijn voornemens het onlangs gedane aanbod omtrent drie schepen voor het vervoer van graan naar Neder land weer in Te trekken; indien de arti kelen in de Ncderlandsehe pers, waarin de V. S. worden beschuldigd van dub belhartigheid in betrekking tot de voor waarden, dat vaartuigen van gelijke scheepsruimte uit de Nederlandsche ha vens naar Amerika moeten vertrekken, beschouwd moeten worden als een aan duiding omtrent de gevoelens"" der "Ne derlandsche regeering en het volk. Nederland en Duitschland. De stand der kwestie. De Nieuwe G t. zegt in een bespre king omtrent, de moeilijkheden welke tusschen Nederland en Duitschland zijn gerezen o.a.: Het verkeer op de lijn Dalheim -• Ilamont is van Nederlandsche zijde niet belemmerd, maar het sprak vanzelf, dat de Duitschers na hu i bezetting van een groot deel van België, liever gebruik maakten van spoorwegen, waar zij geen rekening hadden te houden met maatregelen door oen andere regeering in het belang der neulraliloit getroffen, en zoo is het verkeer over dezen spoorweg langzamerhand tot ecu minimum gereduceerd. Later heb ben de Duitsche autoriteiten in Bel gië zelfs dezen spoorweg opgebro ken, als wij wel geïnformeerd zijn, om liet materiaal te bezigen voor herstel of verbetering van andere wèl gebruikte lijnen. Indien de Duitsche regeering nu die lijn weer wil bezigen en haar daartoe heeft hersteld, is er geen enkele reden om te veronderstellen dat onze regeering de verplichtin gen die voor haar voortvloeien uit het verdrag van 13 November 18 Ti over deze verbinding door Limburg, niet zou nakomen. Het blad wijst er dan verder op, dat men zich van Duilschc'zijde over grens moeilijkheden' heeft beklaagd. Maar de meeste en érnstige grens- moeilijkheden resulteeren pit de om standigheid, dat men van Duitsche zijde niet voldoende rckening houd! met onze ncutraliteitsbepalingen. Wij hebben daarvan in het (eer ste) Witboek over de quaesties van! doorvoer van zand, grind, metalen en hout uit Duitschland naar Befc gië en van steenkolen uit Belgie naar Duitschland^reeds een en au-; der bespeurd (Pag. 33, 34 en 45, waar het gold doorvoer van hout, van cement en van steenkolen). Het standpunt door onze regee ring te dier zake ingenomen is daan zuiver geformuleerd. Gerequireer- de goederen door te laten, daartoa is onze Regeering niet bereid. Dat lijkt ons volkomen juist, neutralw teitsplicht verbiedt het doorlaten daarvan. De Maasbode wijst er op, dat- nie» mand precies weet, wat er hangende law En vervolgt dan: Maar dit is zeker, dat een periode, als welke wij nu beleven, waarin buitenlandsche correspondenten en agenten visschcn in weinig helder water en proefballons oplaten in den vorm van allerlei berichten, hoogst gevaarlijk is. Dat zijn nu eenmaal de gevaren van de geheime diplomatie, zoo zal het „Volk" zeggen, dat gisteren aan dit onderwerp een artikel wijdde. „Wie het weet, zegt het niet.". „Het volk wordt onkundig gehouden.' Och, dat is ju zekeren zin juist; Doch niet geheel. Vraag een Lobman, een Nolensfc een Troclstra, zij zeggen u niets: doch liet lijdt geen twijfel, of zij zijn van alle gebeurtenissen op de hoogte. Andere invloedrijke personen, zeg bijv. een Col ij n, nemen aan de onderhandelingen deel. In zekeren zin is het dus ons ge heele volk, dat onderhandelt; in ieder geval is het niet meer de „Re geering". Of, zoo ge het anders wilt, de offi cieele Regeering is in deze volksbe langen van dc eerste oi-de niet me-er de eenige werkelijke Regeering. Voor degenen, die denken dal di plomatie ooit geheel openhaar kaa z)iji\ii3 de tegenwoordige .positie vol lessen. Doch ook liccft "de werkelijke toe stand zoo weinig aansluiting in de i'ormatio der RogCering, dat verwar ring zeer wel mogelijk is, dat da Duitscher klagen kan over het ge» mis eener „zuslandige Stelle". Zoo begrijp:?li wij zeer wel, dat het „Vaderland", dat alle waarbor gen heeft van goed geïnformeerd te zijn, denkt over een verandering m de Regeering. Inderdaad zou de formatie van een nationaal kabinet, waarin alle partijen geen uitgezonderd zit ting hebben, aan den gevaarlijken, hoogst kritieken toestand en aan de werkelijke rolverdceling in het dra« ma, dat achter de coulissen speelt, veel beter beantwoorden. Als men nu maar niet achter de zen aandrang onzerzijds weer „poli tiek" vermoedt, dan kan er wat goeds geschieden. Overigens, wat er ook gebeuro, ons geheele volk dorst naar be trouwbaar nieuws. Laat de Regeering en mede-re geerders daar wel aan denken. Be trouwbaar nieuws, dat publiek ge maakt kan worden, zou verhelde rend werken. Ten aanzien van dc zand- en grint- kwestie wist men lot dusver, schr ijfl D e T ij d, waar men aan toe was. Onze regeering wenscht dc zeker-* heid te hebben, dat de doorvoer oven ons land niet geschiedt ten gunste» van militaire doeleinden en zij kan dat niet constateeren dan, zooals ia voorgesteld, door een commissie van deskundigen, welke naar Bel gië zou vertrekken. Door .Berlijn la daaromtrent geen toezegging ge daan dei onderhandelingen zi.,n blijkbaar gestuit. Wat 'helt! igreus verkeer aangaat* daarover bestaan in Duitschland te gast. Hij zat naast- de mooie Mahvine en deed zich te ,goed aan de spijzen en kostbare dranken. De herfstzon bescheen vroolijk het zwar te veen. In de nabijheid van het klooster wandelde baron von Prahwe met zijn dochter onder de oude boomen heen en w-eer. Tiet gelaat van >den baron «ag er ■mander gedrukt uit dan gedurende den laatsten tijd van zijn verblijf in Raden horst. De verwisseling van plaats scheen hoon goed te hebben gedaan en hij sjprak tot Eva met een levendigheid en vroolijk- heid, die hem lan,^ vree-m.d was geweest. De jonge dame daarentegen was erg gedrukt. Haar grootvader had sedert het beroep op het laatste bevel der stervende mpeder geen vondiere poging meer gedaan, om eón scheiding tusschen Eva en haar vader te bewolken. Zoodra hij had ingezien, dat de plicht haar gebood, zich te wijden aan het geuk van haar vader, traditie hij ook ernstig, haar die taak te verlichten. Op zijn bevel was de kleine vleugel van het klooster op Raven-bruch hersteld en her nieuw... Hij droeg daarvan de kosten, zon der Eva's spaarpot daarvoor aan te ra ken. Bovendien had hij het kleine inko men van haar vader verdubbeld en haar zelf een rijk zakgeld gegeven, maar zij moest hem, nogmaals beloven, dat «zij dat geld zou gebruiken voor haar persoonlijke behoeften. „Je toiletten", had hij verklaard, „zal ik ook bezorgen: Tante Jetje zal keus doen betreffende stof en kleur en Gerson zal d« toiletten kant en klaar uit Berlijn zenden. Het is genoeg, dat ik gedwongen ben d® barones Prahwe, die mijn ecnig kind ten doode gekweld heeft, te voeden; ik wil haar niet de middelen geven, haar waan zinnige ijdelheid bot te vieren. Haar -leef tijd 'moest haar toch manen, in zich aelvn te kceren en zich oj) den dood voor t« be reiden." Eva erkende het als een plicht van dank baarheid, baar grootvader d,e gewenscht* beloften te doen, en Schwandheim waa van haar waarheidsliefde zéó overtuigd, dat hij niet twijfelde, dat zij woord eo-u houden. Hij scheidde van haar vóór ha*x vertrek naar het zwarte veen met minder zwaar hart, te imeer, daar het was afge sproken. dat Eva jaarlijks lw.ee maal een volle maand in Langenried zou vertoeven, (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1