gehouden Katholiekendag, gek re: ge.v. ij. aan de belangen der Mere,), en welke ge lukkig cenc goed* op.'"g bracht over hei' woagriul. de» Mi---:ui. Spr. zoowel als «zijne rncdr-icdéïl; van het hoofdbestuur hebben zich steeds angstvallig onthouden ■viaoi hert. zJdh mengen in de gevoerde pole- iimlnn betreffende den bekenden strijd inzake ioe te kennen voorrang aan het Ge- ncori- hap lot voortplanting des Geloofs boven i!e Indische Missie-vereeniging of omgekeerd. Wij hebben zegt spreker ons opzettelijk onthouden van polemiek, dewijl wij niet alleen omn. een gevleugeld woord van dr. Schaepman z.g. te bezigen „alle polemiek uit den booze achten", maar vooral rnet het oog op het verheven doel der missiën, welke door polemieken als de gevoerde slechts geschaad kunnen wordend-Bovendien stond het vast, dat in de gedacht envy i ss e 1 ing veel misverstand school, doordat men elkaar of niet goed begreep of de juiste bcteekenis en het ka rakter der in het geding gebrachte missie- vereenigingen niet kende. Na op enkele dier misstanden te hebben gewecen,' con stateert spreker imet voldoening o. m. de volgende zinsneden, voorkomende in de in de Priestera/deeling van den 9den Katho liekendag genomen conclusies: Deze conclusies luidden thans als volgt: De Priester-afdeel ing van den 9en Bos- schen Katholiekendag, overwegende: dat 'l bijzonder de parochiale geestelijk heid is, die algemeen onder de geloovigen den missiegeest kan opwekken en onder houden: a. door de zorg voor oprichting en orga nisatie van het Genootschap tot Voortplan ting des Geloofs, der H. Kindsheid en der Indische Missie-vereeniging en door aanbe- aieilring en 't verleen en van den noodigen steun aan andere particuliere Missie-ver- eeriigingen, enz. Hiermede moet het met de .zaak uit zijn. De -Indische Missie-vereeniging is noch direct, noch indirect, noch in strekking, noch in doel de belaagster of de concurren te van het Genootschap; beiile vereenigin- gen vullen integendeel elkaar volkomen aan en het ware te vvenschen, dat de be doelde conclusie, welke bindend is voor het Diocees Den Bosch, ook van toepassing moge worden verklaard door de andere Diocesen in ons land. Wij zullen, «zooveel het in ons vermogen ligt, liet Genootschap steunen en aanbevelen, doch venvachten, dat ook omgekeerd het Genootschap onze vereeniging welwillend gezind zal zijn. Het tweede belangrijke feit in het afge- loopen jaar was tic uitgifte van het „Tijd schrift", als orgaan der vereeniging. Walmeer de oorlog ten einde zal zijn, en, naar wij hopen, de prijzen van papier en drukwerk «rich zullen nonmaliseeren, zal ho'ti dagelijksch bestuur voorstellen doen om van het „Tijdschrift" een geïllustreerd parochie-weekblad te maken, ter onderrich ting en aanmoediging van alle in de pa rochie voor de Missie werkzame krachten. In het jaar, dat wij thans zijn ingetreden, zal voornamelijk gewerklti worden om het aantal onderafdelingen en dientengevolge ook het aantal vaste leden uit te breiden. In verband hiermede zal aan uwe goedkeu ring worden onderworpen het voorstel tot oprichting van een centraal bureau van actie en propaganda, zij het ook voorloopig ©p zeer bescheiden voet. Moge daarom deze jaarvergadering er toe bijdragen om door eene gezonde gedachten- wisseling l.e geraken tot verderen bloei der Indische Missie-vereeniging en .zulks tot heil der zielen en tót meerdere glorie van God. Na deze rede, welke met applaus werd begroet, werd overgegaan tot de behande ling der verschillende punten der agenda. Hit de. rekening en.verantwoording van den penningmeester bleek, dat in 1917 de ontvangsten en uitgaven bedroegen f 21,715.04. Gedurende het jaar was uitge keerd f 10,000 aan de Missies, terwijl van het batig saldo ad f 10,913.97 alsnog f 9000 als uitkeering aan de Missies kon worden gevoteerd. De begrooting voor 1918 werd vastgesteld ©p f 16,000 aan inkomsten en uitgaven met een vermoedelijk batig saldo, na aftrek van de vastgestelde uitkeering aan de Missiën. Voor de oprichting van een centraal bu reau van actie en propaganda werd een gering bedrag uitgetrokken. Met de nieuwe instelling moet eerst erva ring worden opgedaan. Blijkt deze bij te dragen tot grooter bloei van de vereeniging, dan kan men deze instelling langs den weg van geleidelijkheid doen uitgroeien, tot daarmede het einddoel zal zijn bereikt. Daarom stelt, het dagelijksch bestuur voor voorloopig het centraal bureau te verhin den met het secretariaat te Sittard en voor dat doel een gering bedrag uit te trekken voor hulppersoneel en kantoor- ©nkosten. Dit voorstel gaf aanleiding tot uitvoe rige bespreking. mooi donkerbruin haar en zei vriendelijk: „Laten we daarover niet meer praten, Eva. Het is beier, want over dat punt worden wij het toch nooit samen eens. Neem dit, mijn kind" hij liet een zware rol in haar hand glijden „en beloof mij nu ten minste dit ééne, dat gij het voor je zelf zult' gebruiken, om je hel ellendige be staan in Radenhorst' zooveel mogelijk te verlichten." ..Jk dank je innig, grootvader", .zei zij, even vrijmoedig als hartelijk. Om haar van ontroering vochtige oogen te verbergen, vlijde zij haar wangen tegen zijn schouder. De gewenschte belofte kan ik u echter niet onvoorwaardelijk geven. Zou ik al dit goud voor mij alleen -wil,Den gebruiken, waartoe zou het m^j dienen dan tot aan schaffing van dingen, die op slot van re kening toch maai weinig kunnen bijdra gen tot mijn werkelijk geluk? Wilt. gij mij echter veroorloven, dat ik het naar best vermogen zoo gebruik, dat het mij voor e enigen tijdi rust en tetvïieidieniheid veraekert. dan zult gij mjij dubbel aan u verplichten sn zal ik u daarvoor zeer dankbaar zijn. Ook zult gij mij een oneindig veel grootere weldaad bewijzen, dan dat gij er in vol- Na hoor en weueihoor werd hét voorstel van het dagelijksch bestuur in- stemming gein acht en «net één na algemeene stem men aangenomen. Bij oe rund vraag wer den eenige huishoudelijke quaesties be sproken. In de vacature in de propaganda-commis- sie, door het bedanken van Deken Mgr. van den Heuvel te Tilburg ontstaan, werd benoemd de Z.Eerw. heer Rector Zv.ijsen van Coudewater. Nadat een der Taters Provinciaal na mens de betrokken Missie-orden het hoofd bestuur had bedankt voor de.n ontvangen ruilden steun, werd deze goed geslaagde jaarvergadering door den voorzitter met den Ghristelijken groet gesloten. „Ons Politiek Recht". Zooals mean weet, is dewe vereeniging, voorad in den kieskring Tiüburg, ijverig im de weer geweest, om haar pionnen te verwezenlijken door middel van de R.-K. Kiesvereenijginig. Dib gaf Zondag aaniei- diing tot. een onverkwikkelijke scène. Er was n.l. eerst een vergadering' gehouden van de kiesveueemgiing, waarop 700 leden aanwezig waren. Op deze vergadering werd het „Politiek AcBviie-s" besproken en werd uitgemaakt, dat het voor de vereeni ging niet handend was. De „Nieuwe Trlb. Crt." zegt er daarom van, dat iedereen) dat reeds wist en dat dus de vergadering wel achterwege had 'kunnen blijven. Ware dlit, gebeurd, dan bad de volgende orrtverkwi'kikelijke historie niet plaats geihiad. Aan bet slot vroeg namelijk een d'er le den, de heer ITouben, wie met hem een verzoek aan hiel bestuur wikte mede- onderteeken.cn, om een vergadering- ie be leggen ter behandeling van de vraag, of leden van „Ons Politiek Recht", die ageert al-s een kiosvorosniging, tegelijk lid kun nen zijn van de R.-K. kieevereenaging. Do voorsteller zeide, hiervoor veel strijd en verwarring te willen voorkomen. Echter veroorzaakte zijn rede, volgens de „N. Tilb. Crt.", een groote herrie. „Br wcirdt geroepen en gefloten. De voorzitter sluit onder het lawaai de ver gadering, welke als een Poolsche Landdag uiteengaat. In de gang wordt geduwd, ge schopt en geslagen, totdat de heer Hou- ben eindelijk buiten op straat staat, waar (hij, omringd door een paar honderd men schel), zijn request volden de oud erteS* kend krijg." Dit belooft wat, als de aangevraagde "vergadering gehouden wordt. „Tijd." Hoofdstemfcureaux Tweede Kamer verkiezingen. Bij Kon. besluit van 6 dezer zijn, voor het tijdperk van, 16 April 1918 tot 15 April 1922, benoemd, buiten den voorzitter aangewe zen in artikel 33, derde lid, der Kieswet, bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal in: Kieskring VII: tot lid: mr. P. J. ML Aal- herse, lid van den gemeenteraad van Lei den; mr. A. S. de Blécourt, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; Aug. L. Reimeringer, lid van den gemeenteraad te Leiden; J. Hirschig, leeraar aan de hoogere burgerschool voor jongens te Lei- den; tot plaatsvervangend lid: mr. A. C. Vis ser van IJzendoorn, hoog]eeraar-ban de Rijksuniversiteit te Leid'en; A. C'OUJvée, koopman te Leiden; W. C. Hemerik, win kelier te Leiden. Tweede Kamer-verkiezing Amersfoort. De minister van Binnenlandsche Zaken,- ovowegeixde^ifiit. tengevolge van het over lijden van defbneermr. W. H. de Beaufort, in het kiesdistrict. Amersfoort een verkie zing .moet plaats hebben voor een lid van 1 de Tweede Kamerader Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag 18 April e.kl, de .stemming, «zoo noodig, op Dinsdag 30 April c.a.v., de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 7 Mei d.a.v. Na de demobilisatie, Iloewel aan deuiobif.isaitiie natuurlijk nog. geen sprake kan wiezien, 'heeft de regee ring toch reeds, blijkens haar Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer be treffende de Staatsbegirooting, plannen uit gewerkt, opj welke wijzie zij tot stand ge biecht kan worden en hoedanig aan de werkverschaffing aan ontslagen militai ren zal worden tegemoet gekomen. In de eerste plaats zal er naar gestreefd worden allen, dde niet krachtens de dienst- plicht wetten onder de wapenen moeten blijven, zoo spoedig mogelijk aan de bur germaatschappij terug te geven. De ge de mobiliseerden zullen aanstonds kunnen vertrekken, voor zoover zij- niet onmisbaar zijin hij dien demobilisatie-arbeid. Voor dezen arbeid zulten in de eerste plaats hardt, dat ik in lage zelfzucht voor mij alleen moet zorgen." „Doe wat gij wilt, kind. Gij kunt gelijk hebben. Zoo Jang gij met die mensehen sa menleeft, moet gij met hen opdeelen in lief en leed... Maar kan er geen verandering in gebracht worden? Ik smeek je, Eva, bedenk een uitweg, hoe die ook moge zijn, opdat gij niet langer het ellendig leven van die menschen hoeft te deelen. Zij weten toch niet de-offers, die gij hun brengt, te waar- deeren." „Die menschen", eei Eva zeer ernstig, „zijn mijn vader en oiiijn grootmoeder. Zij zijn mij er geen dank voor verschuldigd, dat 'ik in hun ongeluk bij hen blijf, want ik vervul daarmee eenvoudig een plicht. U echter wil ik gaarne bekennen, grootva der, dat het mij dikwijls zeer zwaar valt, bij hen te blijven. Alleen uw hulp geeft mij de kracht, het leed moedig te dragen, in de hoop op een betere toekomst." „liet is toqh goed", zei de oude heer met bitterheid, „dat naast 'de zorg voor die menschen, ook nog een gedachte bij je voor mij overblijft.'- „Een gedachte!... O, grootvader! alsof niet al mijn gedachten naar u vluchten, dag en nacht! vrijwillig noltéïfbll jivcnden en, zoo noodig, ook burg erkrockten worden gebruikt. Wie niet verplicht zijn om 'hun uitrusting meid© naar huis te nemen, zullen d'cize slechts htGbeini in te -leveren, om daarna dadelijk naar huis te kunnen gaan; de overigen 'hebben de keus tuascihen óf dadelijk weg gaan, on dan Hater terugkeoren om hun mobilisatie-ui trusting in orde te doen brengen, óf wachten, tot. dit afgeJoopen is. De Vegeering meent, dat het voor do gedemobi 1 ieoerd/e/n geen onoverkomelijke' bezwaren zal opleveren om aan het werk te komen, om-dat er geen overvloed van werkkrachten na beëindiging van 'deze crisis .wordt verwacht. Veeleer vreest zij dat te veel werkkrachten uit ons land naar het buitenland zulten afvloeien-, De bemoeiing der regeering z-ail dan ook voorname'.ijk bestaan in de zorg voor een eip-oediiigie plaatsing en die verleening van steun, hulp e-n, zoo noodig, va.n ere dieft', zooaJe dit reeds vroeger door d'en Minister van Oorlog is uiteengezet. Ook zal de re geering haar steun verte enen aan die ver lof s-oftüeieren, die door hun langdurig veHbl.iiif onder de wapenen niet in staat zijn geweest, zich voor een levenspositie voor te bereiden, terwijl! voor anderen de kansen om een behoorlijke positie te ver krijgen. wel-lic-ht niet aanstonds gunstig zullen zijn.. Welk sliaindjr'lunf. na demobilisatie zal ziij-n in te nemen tegenover de vrouwen arbeid, wieük-e in plaats van dien der man-- nen is getreden, kan thans nog bezwaar lijk worden aangewezen. Maar verwacht wc-rdt een tekort aan mannelijke werk krachten en don zal -aflicht het beroep op de medewerking vaai vrouwen, gehand haafd moeten blijven. Aldus stelt de regeering zich voor d° gedemobiliseerd en te hei-pen. Al zal het al .'écht nog e enigen tijid duren', voordat, zij haar plian-nen verwezenlijken kan, dat aij zich haar taak ten dezie bewust is en d'e toldiaiten, die zioh zulke groote opoffe ringen hebben moeten getroosten niet zon eter hulp laat, zal ongetwijfeld met waar deer! ng wonden, begroeit. R. K. Dagschool voor handel en industrie te Utrecht. Met 1 Mei a.s. wordt te Utrecht geopend een R. K. dagschool voor handei en admi nistratie. Het leerplan dezer R. K. dag school zal parallel loopen melt dat van de openbare dagschool voor handel en admi nistratie. De katholieken zijn hiermee een mooie inrichting van onderwijs rijker ge worden. Ongevallen. In Maart 1908 heeft het aantal ongevals- aargifien krachtens de Ongevallenwet 1901 7224 of gemiddeld per werkdag 278 bedra gen. Der Mohr kann gehen! In het weekblad „De Vaderlander" deelt prof. Heeres, de voorzitter van de Liberale Unie, mede, dat een nadere bespreking van het bekende artikel van de heer Rood- huyzen in het nummer van de vorige week: „Waarom ik heenga", spoedig zal volgen, maar schrijft in afwachting daarvan: „Gedurende 13 jaar heeft, Roodhuyzen de redactie van het officieele orgaan der Li berale Unie geleid. En niemand, hoe hij overigens moge denken over de meeningen, door Ixem in dit blad verkondigd, die niet,- ails'hij onbevooroordeé-d dit werk \-am Rood huyzen heeft- gevolgd, volkomen erkent en waa:deerl de warme liefde, de bijzondere werkkracht en het groote talent, w aarmede ce r-u afgetreden redacteur dezen zijn ar beid heeft verricht» Hierover is geen ver schil van opinie mogelijk en dalo verschil beslaa' dan ook niet. Als voorzitter der Li berate1 Unie breng ik hem een woord van harte ijker, dank voor wat hij .als leider van baar partij'orgaan hieefit gedaan in Eiet be lang van dat blad, zooaLs hem dat belang voor oogen stond." Neen, nc-en, dit verschil bestaat -niet. De heer'Roodhuyzen is „bene meritus", heeft de partij ontzaglijke diensten bewezen, al lemaal waar, maar de-heer Roodhuyzen is te oprecht, wilde zelfs den katholieken recht verschaffen en daarom moet hij de laan uit. De man beeft afgedaan, marscti! De heer Heeres zal nu wel schrikkelijk bepeinzen, hoe hij 't zaakje zal trachten goed te pralen, maar dat is overbodig. Ne derland is nu reeds genoeg op de hoogite vaii de' fijne Unie-liberale politiek. NaitioriaaV Zeemansfonds. De Koningin heeft zich bereid verklaard het beschermvrouwschap van het Natio naal Zeemansfonds te aanvaarden en f 25,000 voor het fonds geschonken. Zij sl-oeg 'haar groote, heldere oogen vol en open naai hem op, en legde haar hand met trouwen, liefdevollen druk in de zijne. Daarna vervolgde ze: „Waarom moet. ik u dat nog verzekeren, daar gij toch weet, dat ik niemand zoo liefheb als u, en op geen mensch mi.ijn vertrouwen zet dan op u alleen?" „Daarmee móet ik dan wel genoegen nemen", arilwoordde .de grijsaard half lachend. „Hoe wilt ge mij nu al ver laten?" „Ik -moet, grootvader, het is tijd om het ontbijt gereed te maken. Wij scheiden bo vendien niet voor lang. Ik hoop, dat/ ik weer spoedig 'naar Altenhagen mag ko men." „Goed danl Doch wacht nog even ik heb nog een vraag te doen: Hebt gij niets naders meer gehoord van dien woes- ten jongen?" „Van Everliard, bedoelt gij?... Neen,- geen woord." ..Dat is verheugend, want goeds ver neemt amen nooilti van hem. God behoede je, mijn kind. Kom zoo spoedig mogelijk naar mij." „Zeker, lieve grootvader. Groet tantn^ Jetje, Hector, de pony en de duiven en ALLERLEI. Een emckkelhistoric. Als jongen van een jaar of 9, 10, ging ik reeds ter bedevaart naai- Onze Lieve vrouw van Kevelaar, en wel als Pause lijk zouaaf. „Als Pauselijk zouaaf?" zal menigeen uilroepen, ,,en dan nog wel een jongen van 10 jaar, hoe is dat dan mogelijk?" Dat zal Jk den lezer nader uitleggen. Van mijn geboorteplaats, een flink dorp in Noord-Brabant, ging jaarlijks een. processie van eenige honderden deelnemers een bedevaart naar het ge nadeoord Kevelaar doen; de processie was rijk aan vaandels, transparanten, beelden, enz., en bezat, o. a. ook een mooi borstbeeld' van wijlen Z. H. Paus Leo XIII, welk beeld bij het rondtrekken door Kevelaars straten werd rondgedra gen, en dan geëscorteerd werd door eeni- ke jongens, waaronder ook ik behoorde, in de uniform van Pause-lijk zouaaf, een getrouw namaaksel van een echt zoua- ven-uniform, dat nog in het bezit was van do ouders van een mijner kame raden. Met getrokken sabel liepen we dan ook trots aan weerszijden van het beèld, en trokken natuurlijk dan de al- gemeene aandacht, vooral van de zijde der verschillende, Duitsche bedevaart gangers, die tegelijk met ons in Keve laar waren. Op' zekeren keer waren we dan ook weer ter bedevaart in Mana's genade oord en genoten tusschen de verschil lende oefeningen door van al het moois, dat op de stalletjes rond de kaarserï- kapel, te koop lag. M'n oog viel op een mooie blikken locomotief, die rnet een veer opgewonden kon worden en dan ^een aardig poosje in het rond bleef loopen, en na breedvoerige deliberation met mijn vrienden werd ik voor 60 pfen ning eigenaar van het pronkstuk. Nu had ik thuis en ook bij anderen al eens booreri praten over smokkelen en in voerrecht betalen, zoodat de gedachte bij me opkwam, dat he# misschien niet zon der veel kosten de grens over zou mo- gen, en mijn kameraden -dachten er al net zoo over, en ik besloot bet ding te smokkelen. Na rijp beraad werd er besloten, dat ik de locomotief zou verstoppen in een van mijn wijde broekspijpen. Zoo ge zegd, zoo gedaan. Den morgen van het vertrek werd het bewuste voorwerp fn een der pijpen ge stopt. en we vertrokken uit kevelaar. Onderweg zaten*we allen en ik het meest natuurlijk, wel wat in angst, dat ne smokkelwaar ontdekt zou worden. Stei eens voor, dat ze me aanhielden, dan moest ik misschien wel achterblijven - een groote boete beialen of de gevange nis in -- maar de lust tot smokkelen be hield toch de oyerhand en de locomotief bleef waar ze was. Spoedig bereikten we Gennep, waar allen uit den trein moesten om gevisb 'tieerd t.o worden. Mijn kameraden in een dichten kring om me heen, stapten we langs de breede banken, en bijna waren w.e alle beambten gepasseerd en dachten we het gevaar reeds geweken toen ik opeens een Jiand op mijn schou der voelde. Verschrikt zag ik om (;p ja wel hoor, een klein mannetje in uni form stond achter me. „Kom jij maar eens met me mee, jon getje", klonk het barsëh. jé. daar ging ik heen, met een be drukt gezicht. Ik keek al eens rond of ik mijn vader ook zag, maar in de me nigte bemerkte ik' hem niet, en zag al-' leen van alle kanten verschrikte oogen op me gevestigd. Mijn geleider bracht me naar.een bu reau "en vertélde aan een daar zittend heer, dat ,,dat jongetje iets i'n z'n broeit verstopt had. want in het gedrang, had hij geboord, dat zijn sabel tegen iets is mijn broekspijp had gestooten en dat liet. toen verdacht gerinkeld had." Het angstzweet brak me uit, in gedachten zag ik reeds den trein wegrijden en me achter slot en grendel zetten, en ik kou geen woord uitbrengen. Ilad ik het toch maar niet gedaan, maar 't was nu te laat. ,,Nu jongen, kom maar eens voor den dag met je smokkelwaarklonk het ernstig van achter den grooten lesse naar, en met bevende handen haalde ik eindelijk de locomotief onder uit mijn broekspijp te voorschijn. Een schaterend gelach daverde door het kantoor, beide heeren hielden zich den buik van het lachen vast. zoodat ik niet w.st, wat er van tc denken, totdat opeens de chef een groet heel Altenhagen van De grijsaard keek haar liefdevol na en wenkte haar toe melt de hand, toen zij nog herhaalde malen naar hem omkeek. Toen Eva na een half uur Let. door haar gereed gemaakt ©ontbijt, in die woonkamer bracht, trof zij daar tot haar verbazing haar vader. „Papa, gij Inter!" riep zij, het hl-ad op d-o tafel Bettende om den somberen man een 'hand te geven. Hij nam onverschillig hftar hand en zei: „Ja, voor een kwartier ben ik terugge komen; ilk wist, dat gij om dezen tijd in de keuken bezig waart en wilde je niet i?to.ren." „Hebt ,gij vannacLiti ook gereisd? Gij scihijnt vermoeid te zijin, papa." ,ïk kwam giiisteraivohd hailftwaalf met den postwagen te Lu nel en aan. Daar -heb ik ecaiige uiren gesfl'apen en tien vanochtend vroeg te voert, hier heen gewandeld. „Arme papa! Dat is een weig van bijna twee uren! I'k moet nog ftiet een en an der hallen, maar wil ik u te voren een kop koffie inschenken?" ,Neftn, Iaat dat tot je terugkomt. Maar haast je." Hij ging weer .voor het years-tier zittefUj stuk krijt van den lessenaarnam, een- groot kruis op mijn locomotief zette eri me het ding nog steeds lachende in de liand duwde. Een paar minuten later, stond ik weer op het perron tusschen mijn kameraden, met mijn eene broeks pijp nog los hangende en mijn gesmok keld eigendom in ue hand. Het duurde nog een he-ele poos, cor ik van den schrik bekomen was, ofschoon de lachbui van do heeren me al aanmerkelijk verlicht1 had, en ik op hun herhaald, vragen een antwoord kon geven, Eerst langen tijd lator vertelde ik do geschiedenis aan mijn vader, die mo lachend den raad gaf, nooit zulke dingen weer uit te halen, wat ik mo reeds lang stellig had voorge nomen. Zoo eindigde mijn eerste en laatste smokkelpartij. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht! heeft den Weleerwc heer H. J. J. Wach ters, kapelaan te Arnhem (H. Joannes? op diens verzoek om gezondheidsrede nen tijdelijk eervol ontslag verleend uiï de geestelijke bediening en heeft be^ noemd tot kapelaan te Arnhem (H. Jo annes) den Weleerw. heer I. H. van den. Berg en lot kapelaan te Angeren den Weleerw. heeir A. J. Swarte. Pastoor A. M. Breeens. f Gistermorgen is, kort nadat hij het H. Misoffer had opgedragen, plotseling ten gevolge van een hartkwaal overleden de Zeereervv. heer A\ M. Breerns, pastoor te Rmnegomm (Egmond-Binnen). Zijneerw. werd geboren in 1872 en pries ter gewijd in 1897. Tot 1899 was hij kape laan te Bodegraven; van 1899 tot 1913 was Zijneerw. leeraar aan het Seminarie Ha- geveki en laindsid'ien pastoor te Rinnegom. Leger en Vloot. De korporaals en. manschappen der militielichting 1915 die medio December 1914 bij de infanterie werden ingelijfd, 2ijn in het genot van onbepaald (klein) verlof gesteld. BurgerlijkeStand. BOSKOOP. Geboren: Basbiaan z. van K. M. v. d. Berg en A. Boom. Getrouwd: J. Kool 30 j. en G. v. -j* Heuvel .28 j. Overleden: Reindert Geets, 2 m. KOUDEKERK. Geboren: dochter van Bleijenburg en Doornheim. Overleden: A. van Vliet wed. van' N. Oudshoorn, 77 jaar. LISSE. Geboren: Hern ar dus z. van J. C. do 'Wilde en J. \V. Groote Wolthaar. Abraham z. van W. .van der Spruit en W. Faas. PetronelTa jbuanna d. van A. van Es en J. van Marsbergen. Pe trus Cornells z. van J. den Berg en G. Schakenbos. Pet.ro nel la Antonia Ag nes d. van II. A. van Dril en J .van Op- zeeland. O n d e i| t r'o ui w- d: J. II. Blinde eh G. G. van der Wilk. II. C. Hogervorst en J. C. Tijssen. Getrouwd: A. Naglegaal en M. v. Wavcren. J. Spaargaren en A. van Nieuwkoop. J. van Nieuwkoop en A. Spaargaren. Overleden: A. van den Aardweg wed. van A. van Graven, 89 j. PlOORDWtüK- Geboren: Simon z. van B. \Vij- nands en M. Overpclt. Pieter. z. van A.'Korbee en J. Barnhoorn. Fra/icis- cus Gijsbertus, z. van F. v. d. Berg en S. v. d. Berg. Grietje, d. van L. v. Duijn en K. Ammeraal. Klaartje, d. van D. de Bruin ..en T. Bcdijn. Ferdinanda Maia, d. van J. A. G. baron de Vos van Steênwijk en M. A. R. S. gravin von der Goltz. Egbertina Fopkje, d. van F. van Kunon en R. Doopiiiia, te Amsterdam, lijdelijk alhier. GalharinaTd. van L. v. Beelen en J. Plug. Getrouwd: D. Wassenaar 27 j. en N. Kloos, 28 j. Overleden: Jonkvr. A. G. D. E. de Mieiet van Goiehoorn, douair. jkhr. W. G. Godin de Pesters, te Arnhem, lijdelijk alhier. doch hij was niet lang alleen. De Kleiige* van een 'breede dwbbeêe deur word door een dienstbode opengiesc'h.oven i pongier houden tot een oude in een li--end-.» toilet van blauwe fantasie:. kieede dame in de woonkamer getreden On danks de «stijve en .zelfs een weinig onbe holpen wijze van zioh te bewegen, toonde de oud'e vrouw, toch wi gang en houding) veel van den hoogmoed, waarmee ze in haar jeugd onder alle omstandig heden was opgetreden. Uit dc trekken van haar. hard, .streng gelaat sprak gren-zenlooze trots. Toen zij binnentrad, stond de baron op en trad snert op haar toe met de woorden: „Goedën morgen, mama." Zij keek verbaasd naar hem o.p, maar zonder eenige vriendelijkheid, die toch on der dieze omstandigheden natuurlijk ward geweest. Ooik in den toon van haar stem lag groote koelheid: „Ah, mon fils, reeds terug? Wanneer zijt ge aangekomen?" „Voor een kwartier ongeveer", ant woordde hij, terwijl hij die hem geboden hand kuste en daarna zijn arm bood, om tiiaar naar de sofa te leiden. „Ik kom Mam- ocht'eaid uit Lunden," (P/fir<U .VKVOlglI.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 4