5)e £eidóclve 6ou^otit BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. In het Zwarte Veen. j)it blad verschijnt eïkcn dag, uitgez. Zon- en Fecstd. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij' vooruitbetaling, •oor Leiden 18 ct. p. week, f 1.70 p. kwartaal; by on-e agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco t post° f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verurijgbaar tegen betaling •an 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Se jaargang. DONDERDAG 28 MAART 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. No. 2578 Postbus 6. De Advertentieprijs Dedraagt van 1—5 regels f0.76 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingerj vao 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gralii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of geyroagd, huur en verhuur, koop en verkoop '40 ct. p. 80 woorden. Ieder woord meerloU Zondagsblad. Aan de week lezers onzer courant maken wij bekend, dat MAANDAG a.s. aan de nopens het tweede kwartaal voor het ZONDAGSBLAD, zijnde 2 0 cent, moet betaald worden. DE ADMINISTRATIE. Goede Vrijdag. Goede Vrijdag, tloog op den Calvarie-top was met hui- \6rinffwekkend-ruwen moedwil neerge ploft in een rotskuil het logge, houten kruis, waaraan vastgeklonken was met ijzige wreedheid de Man van Smarten. 'n Rilling van niet le dragen pijnen doorhuiverde het Goddelijk Lijf. Le geoseling-wonden, verwijd en uitge scheurd door het zware lijdenshout, dat Hij te torsen had een eindeloos-langen weg van benauwend wee en schrijnen de ziele-droe.fhe.id, schokten weer verder open door den plompen plof'van onbarm- r hartige beulen. En ingeperst, weer dieper, werden de sclierp-puntige doornen in het Goddelijk ge. Hoofd. In het ster ven sbleeke, bloed-beplekle gelaat vielen de oogen dicht, door het versche injed, dat gutste uit ik weet niet hoeveel hoofd-wonden, op den rol- aigen grond; tot ons aller heil... En rondom den berg stonden de mec- doogeulooze beulen met een tergenden ijskouden grimlach op het verdierlijkte moordenaarsgelaat, opvloekend tegen den meelij-vollen, Man van Oneindige Liefde. De ondergaande zon schoot haar laatste stralen den gruwelberg op en zette het Goddelijke Lijdenslichaam in een gloed van flonkerende bloed-robij- ïien, welke .het wi'edde (zollc rondom (toed huiveren van ontzag en velen on der hen van hartstochtelijk berouw en fcoete-drang. En over den berg-top, van Godde lijk Bloed gedrenkt, werden uit den go- prangden borst van den Grooten. Lijder fiè laatste woorden gezucht: „In L'v-e Jlanden beveel ik Mijn geest", welke echoden in de ooren van duizenden,, die staarden vol schrik naar den Goddelij- ken Gestorvene. Plols kraakte de graf-stilte stuk door hel splinterend uiteenbarsten der gra nieten rotsen. En velen erkenden Hem. den God van Almacht en Ontzaggelijke Liefde en weenden tranen van berouw «ver hun snood bedrijf, doch velen ook .verstarden in hun boosheid. Oek vandaag, den Goeden Vrijdag' van 1918, heeft hetzelfde vreeselijke gebeuren plaats, ook vandaag weer wordt een zee .van smaad, uitgehoond door den nieti- gen mensch degen l-Iem* 'Düe leed rii schrikkelijke, onmenschelijke pijnen, ufT oneindige. Liefde voor ons. In zijn bespottelijke gei*ingheid hccfl liet trotsche merischdom den God van Almacht niet willen erkennen. In ter genden hoogmoed wordt den Gcddely- ken Lijder op zijn kruis tegengegruwcld, iedenen dag, de snoodste ondank \an' een niet te schatten tal van zonden. En het gedonder van oorlogskanon- nen, noch het ketteren van mitrailleur» op de slagvelden, vol dooden en ver minkten, heeft velen tot inkeer kunnen brengen. Door ons, Katholieken, vooral, moei daarom vandaag ons voornemen worde-i vernieuwd, om eer-herstel en eerebocte te brengen voor aL het gruwbare, Hem aangedaan. Onze kerke li moeten weer voller worden, vol zooals bij den eersten aanvang van dezen menschen-moordcn- ■den strijd. Eerherstel en eereboete, op dat Hij in Zijn Goddel ij k-groo te Liefde moge terugtrekken Zijn straffende Hand, Hij ons weer de zegening des vredes moge terugschenken. Op de knieën daarom voor den God *an Smarten en voor Hem uitgeschreid °ns groote leed over bedreven kwaad. Op de knieën aan Zijn heiligen disch, veelvuldig, ja iederen dag en tegen Zijn Goddelijk Hart ons aangevieid, in vurig gesmeek om rust en vrede voor de ge teisterde wereld. Op de knieën, allen zonder tiilzonde- ring, met innig geestdriftig Godsver trouwen. PONSIOEN. DegrooteslaginhetWesten. Albert gevallen. -- Ter weerszijde van de Somme maken de Duitschers vorde ringen. - Engelsche tegenaanvallen en herovering van twee dorpen. -- Weinig beweging bij Noyon. - Nogmaals het monsterkanon. Overzicht. Albert gevallen. \Veer een nieuw resultaat, dat door de DuiLtechars is toereikt. Het Duitstóhe staf- bericht van gisteren qjeldt n.l.: De op 25 Maart verslagen Fransche en Engelsche divisies hebben gisteren opnieuw getracht in het onherbergzame trechterge bied van tien Sommeslag ons voorwaarts dringen tot staan te brengen. In onzen aan val werd de vijandelijke linie doorbroken. Sinds den vroegen morgen begon het front aan beide rijden van de Somme te wijken. De hardnekkige tegenstand der vijandelijke achterhoede werd door ons onstuimig voor uitdringen bedwongen. Ten Noorden en ten Zuiden van Albert forceerden wij den overgang over de Ancre. In den loop van den avond is Albert ge vallen. Ten zuiden van de Somme hebben wij den vijand na hevigen strijd over Chaul- nes on Liiions teruggedreven. Roye werd in storm genomen. Noyon is in bloedige straatgevechten van vijanden gezuiverd. Wij hebben onze oude stellingen voor den Sommeslag in 1916 maar het Westen op af He plaatsen uitgebreid. Het aantal gevange nen neemt toe, de buit wordt grooter. De Engelsche en Fransche legerberichten van gisterenmiddag gewaagden van een vertraging van den Duitschen opmarsch. De aanvallen werden grootendeels afgesla gen. Wel moesten de Engelschen Albert prijsgeven en op korten afstand bij Pray terugtrekken, doch de Duitsche aanval op de nieuwe stellingen ten Z. van de Somme werd afgeslagen. Tegenaanvallen der En gelschen tusschen Ancre en Somme stelden hen in staat twee dorpen te heroveren. Schijnt er dus aan het Sömmefront nog eenige beweging in het front te zijn, meer .zuidwaarts, bij Noyon, waar de Fran- schen staan, valt voorsh-ands weinig bewe ging meer waar te nemen. Het is natuur lijk onmogelijk te voorspellen, welken vorm de slag; gaat aannemen. Men mag echter wel uit de stafberichten der drie hoofdkwartieren opmaken, dat het tempo .van den Duitschen opmarsch tijde lijk is afgenomen en dat de tegenstand der Geallieerde legers is toegenomen. Na de eerste verwarring, die zich'inderdaad bij de Engelsche legerleiding heeft getoond, is deze blijkbaar eenigszins hersteld en is er in geslaagd den Duitschen opmarsch ,te vertragen. Of rich hier op grooter schaal zal herha len, wat ook de vorige plaatselijke offen sieven steeds hebben opgeleverd: "n.l. be langrijke vorderingen en buit bij den eer sten inzet en daarna een langzaam opnieuw venstarren tot don- stellingsooaTog?- Het va'.t niet te zeggen. Volgens Stegemann is dit slechts de eerste phase van den slag en zal de thans ontstane bewegingsoorlog pas-in staat zijn de strategische plannen der Duitsche legerleiding te ontwikkelen' en te verwezenlijken. Dit zou dus het voorspel zijn voor een veel grooter en belangrijker bedrijf. Uit de uitlatingen van Ludendorff kan men opmaken, dat het stellig niet in de bedoeling van het opperbevel heeft gelegen cm doze krijgsverrichtingen weer te laten verloopen tot den stellingsoorlog. Het blijft daarom mogelijk- (wat ook de Fransche pers voor mogelijk houdt), dat de Duitsche aanval plotseling'op een ander punt van het uitgestrekte front ontbrandt,, bij Ver dun of in Chamipagne, zoodra het offensief tusschen Atrecht en Noyon tot stilstand dreigt te komen. Een feit blijkt echter, dat van een Duit sche doorbraak nog geen spra^is. Hoe zonderling de toestanden in Rusland nog zijn blijkt uit de laatste telegrammen uit Rusland. De Oekrajien- sche troepen, die tjouw zijn aan de sovjets (die met de Centrale regeering-en vrede ge sloten hebben) hebben Odessa weer op de Duitsche en Oostenrijksche troepen ver overd. De Zwarte Zee-vloot, die naar Sa- basbopol gevlucht was, daagde- opeens op en nam deel aan den strijd. Later heeft ze "ook nog de ha van van Soekoemkale, ten N. van Batoem, gebombardeerd. Miilioenen menschenlevorte. Naar de „Wiener Morgfera Ztg." uit wel ingelichte kringen verneemt, staan naar schatting ongeveer 8 10 miilioen man schappen aan het Westfront tegenover elkaar. Het Duitsche vèr-dragende geschut. Van Duitsche deskundige zijiie wordt oma geschreven ,,Met den aanvang van het offensief heeft de Duitsche legeraanvoering voor de eerste imiaal het nieuwe Duitsche geschut met groote draagwijdte in actie laten treden. Het gaat hier om een niedwe en zeer be- teekenisvölle uitvinding opv het gebied der moderne ballistiek. In tegenstelling met de handelwijze der geallieerden .men denke slechts aan de overdreven berichten over •het „poudre Turpin" heeft de Duitsche legeraanvoering niet van te voren reclame gemaakt met haar nieuwe wapen. In het geheim werd daarentegen door de onder zoekingscommissie voor de artillerie het geschut -zoo zorgvuldig- mogelijk beproefd en zijn doeltreffendheid vervolmaakt. Zóó goed werd het geheim bewaard, dat de granaten van het nieuwe geschut van de zijde der Franschen in het eerst op re kening der vliegeraanvallIen gezet worden. Het Fransche officieele bericht dwaalt on getwijfeld in .zijn veronderstelling, dat slechts één dergelijk kanon aan Duitsche zijde aangewend wordt. In den naasten tijd zullen militaire legerplaatsen, oefeningster reinen en spoorwegstations ten behoeve van troepentransporten op vele punten tot op meer dan 100 K.M. achter het Fransche front het doel dezer nieuwste Duitsche kanonnen uitmaken. Het spreekt vanzelf, dat slechts punten van militaire beteekenis het'voorvverp dezer té verwachten beschie ting zullen uitmaken. Daar échter gewoon lijk de ergernis van don over- een geslaagde uitvinding zich daarin uit, dat m^n haar bijzonder onmenschelijke uitwer king toe-SGhrijft, is het wel het best van begin af aan daarop nadrukkelijk te wij zen. Naar uit Boedapest wordt bericht, zijn naar aanleiding van'de tjeschieting van Parijs alle Hongaarsche deskundigen het er over eens, dat het wonderbaarlijke ka non minstens 10 K.M. achter de eerste linie moet zijn opgesteld, zoodat de schootsaf stand 150 K.M. bedraagt- Men heeft hier waarschijnlijk te doen met een geheel nieuw soort springstof, welke op zich zelf nog niet zoo bijzonder is als wel het uit vinden van een grondstof, die in staat is den ongelooflijken druk.van de springstof, weerstand te bieden. Men gelooft, dat door de beschieting van Parijs het nieuwe kanon slechts geprobeerd wordt, maar de uitwer king ervan zullen de Engelschen spoedig in Londen marken. De Noorsche militaire schrijver kapitein Nörregaard schrijft in „Dagens Nyheter" over het Duitsche 120 K.M. kanon o. a.: ,^Er bestaan ^geen ballistische tabellen voor dergelijke reusachtige kanonnen, doch aangenomen, dat zij een kaliber van 50 c.ML hebben, dan zouden om het projectiel 120 K.M. ver te schieten een elevatie van 40 gr. en een uitgangssnelheid van 2400 M. noo- dig zijn.. Het gewicht van het projectiel moest dan 1800 tot 2000 K.G., de lengte van den kanonloop 25 M. en het gewicht van'den loop 50 ton zijn. De levende kracht, zou aan den mond 500,000 metertonnen be dragen. De uitgangssnelheid bij de tot dusverre bekende kanonnen was hoogstens 1000 M. Wanneer men deae .snelheid op 2400 M. heeft kunnen brengen, dan moeten natuur lijk het kaliber, de lengte van den loop en hot gewicht van den loop nog belangrijk grooter zijn genraaakt. De besohieting van Parijs. Uit Londen wordt gemeld: Het schijnt thans zeker te zijn, dat op zijn minst twee verdragende kanonnen Parijs bombardee ren. Blijkbaar hebben de Fransche vliegers, die onophoudelijk zoeken, de posities der kanonnen nog niet ontdekt. Een Keizerlijk telegram aan Krupp. Krupp von BoMen-Halbach. ontving van dén keizer bet volgende telegram: Uw nieuw geschut heeft met zijn beschie ting van Parijs, over een afstand van meer dan 100 K.M., zijn proef schitterend doorstaan. Met de vervaardiging van dit kanon hebt gij een roemrijke bladzijde toe gevoegd aan de geschiedenis van de Krupp-fabriek. Ik breng u derhalve en allen mede-arbeiders mijn keizerlijken dank voor deze prestatie van Duitsch wetert en Duitsch werken. 0p Zee. Een geweMig duikboot-offensief op til? De Londensche correspondent vari de New-York World" heeft aan zijn blad ge seind: ,,De maximum-krachtsinspanning der Duitsche duikbooten. wordt in de periode tusschen April en Juni verwacht, naar een hooggeplaatst marine-autoriteit heeft mede gedeeld. Waarschijnlijk zal Duitschland daarbij voor de eerste maal gebruik maken van 1 de vaak aangekondigde „duikboot- kruisers". Ofschoon er reeds duikbooten' van. de zoogenaamde „Deutscliland"-klas- se in actie zijn, gelooft, men, dat de aller grootste Duitsche duikbooten tot nog toe niet aan het werk zijn geweest. Men heeft reden om aan te nemen, dat deze „duik boot-kruisers" aan het voorjaarsoffensief zullen medewerken." Engeland. De nvunitiefabricage. Reuter seint, dat vele duizenden munitie arbeiders hebben gevolg gegeven aan het beroep, door Churchill op hen gedaan, om al hun krachten in te spannen, en ver klaard. af te zien van hun vrijen Paasch- maandag. Rusland. I Grootvorsten verbannen. Trotzky over het Roode Leger Blijkens een Reuter-telegram uit Peters burg heeft de Raad van Commissarissen ■der gemeente Pet-HsLurg de deportatiós a an zes grootvorsten, te Petersburg verblijvend, naar de gouvernementen Perm., Wjatka en Wologda gelast. Trotsky heeft een beroep op dc bevolking gepubliceerd, waarbij hij er op aandringt mede te.werken tot de organisatie van het Roode Leger. Hij kondigt de aanstaande uitvaardiging aan van een besluit waarbij de militaire opleiding van alle burgers wordt gelast en alle voormalige generaals en officieren in actieven dienst hersteld worden als instructeurs onder toezicht van de volkscommissarissen. Te Moskou een rede houdend, heeft Trots ky medegedeeld, dat hij voornemens was een Rood Leger, sterk een miilioen bajo netten. te organiseeren. Hij voegde er aan toe dat o.lle militaire schoüens die tftuams zijn gesloten, heropend zullen worden om dit leger de noodige officieren te verschaffen. Successen dar Maximalisten. De Raad der Oekrajiensche bolsjewiki maakt bekend, dat er voordeelen .zijn be haald op de Duitschers. De Zwarte Zeevloot heeft Soekoem Kale, een haven ten N. van Batoem, gebombar- deerd. De boisjewïkï weer meester van Odessa? Odessa is na bloedigen strijd hernomen door de troepen die trouw zijn aan de Oekrajiensche Sovjets. Marinestrijdkrach ten namen met succes aan den strijd deel. Vereenigde Staten. Oorlogsmaatregelen. In den Amerikaanschen Senaat was, naar Reuter meldt, onder den induk van het Duitsche offensief het debat geheel ge wijd aan de bespoediging van de oorlogs voorbereidingen. Senator Lodge wilde, dat Amerika zijn geheele „mannenkracht" tef hulp van de geallieerden zou beschikbaar stellen en bepleitte invoering van den mili tairen oefenplicht voor jongelieden van 18 tot 21 jaar. Senator Thomas (Colorado) drong eveneens er op aan, dat alle Hulp middelen zullen worden gbruikt. Ontploffing. Er heeft in eetn groot magazijn te Jersey City een ontploffing plaats gehad. Het «ma gazijn stortte ineen en geraakte in brand. Er volgden nog vijfmaal reeksen kieina ontploffingen, waaruit blijkt dat hiet ma- garijn munitfLe bevatte. Ook te New-York werd de schok gevoeld» Nederland en de Oorlog. Binnenkort woreft het broodrantsoen vof- minderd. Het treinen verkeer met Duitschland fa stopgezet. K a t vv ij k in rouw. Men schrijft uit Katwijk aan „De Stand"* Leefde Zondag 17 Maart in de vele treu rende gezinnen de hoop op, toen de heeil N^ Parlevliet de blijmare ontving, dat de bemanning van zijn vaartuig „Vooruit'2» K.W. 151 behouden te Cuxhaven was opge bracht, thans heeft men alle hoop laten va* ren, zelfs aangaande K.W. 66, schipper C» Plokker, die Dinsdag 26 Maart reeds 4 we- ken geleden zee koos, zoodat eerst than* de ramp, die onze plaats trof, kan wordei. overzien. De geheele bemanning van TJ.M. 242* K.W. 23. K.W. 73, K.W. 01. K.W. 101, K.W. 125, K.W. 66 en K.W, 146, alle bemand met Katwijkers, te zamen 48 personen, ver ging. Daarenboven kwam een 14-jarigd knaap om, toen een logger van de Maatsch» „Holland" (schipper IL Krijgsman) op een» •mijn liep. Het aantal omgekomenen is al- zoo 49. Van deroe waren eieih 30-tal geflruwcB en velen vaders van talrijke gezinnen. Vani éért ochpaar werden weggenomen tweer gehuwde zoons en één schoonzoon. Natuur lijk kunnen de nabestaanden zich nog niet indenken, dat hun geliefden niet «uilen wederkeeren, doch als de enkele cagen, die de schepen over den lijd (2 weken) weg zijn, weken worden, zegt het verstand, dat langer wachten ijdel is. Een voorrecht is 't, dat bij alle rouw en droefheid althans da ellende der armoe de woningen niet bin nentreedt. De wedjuwem ontvangen 30 pet en 15 pet. voor leder kind. beneden den leeftijd van 18 jaar tot een maximum van 60 pet. van 't gemiddelde week loon, be dragende ten hoogste f24. In verband met de ramp had een confe rentie van reed ens plaats'in een dier afd'ee- lingen van 't Departement .van Landbouw. Nijverheid en Handel, vermoedelijk omtrent' het overdragen van een gedeelte der risico» door de reeders te dragen. De Schippers- vereeniging wendt pogingen aan omtrent het mijnengevaar in de Noordzee beter dan tot dusver van overheidswege ingelicht t* worden. Beide .zaken eischen voorziening En als men bedenkt, dat ieder vaartuig gemiddeld in de twee weken 150 mandei visch aanvoert, elk inhoudende 50 kilo eo welk een aanvulling zulks is Voor de volks voeding, bestaat er alle grond, dat de Re geering zal ingrijpen om de uitoefening der. treil-visscherij zooveel doenlijk te begun stigen. Het broodrantsoer veranderd. Binnenkort kan het besluit tegemoet wor den gezien de broodkaart met twee dagen te verlengen, waardoor het rantsoen van 254 gram per dag daalt tot 213 gram pee dag. Boterrantsoen. Naar de ,,M3bd." verneemt, ®al de mar garine- en boter-rantsoenecring zeer bin nenkort, vermoedelijk a.s. Maandag, een aanvang nemen. Vleesch rantsoen. Naar wij uit goede bron vernemen, zal met de huidige vleeschrantsoeneer ing wor den doorgegaan tcit Augustus, waarna tof zeer ingrijpende maatregelen zal moet.ee worden overgegaan. Alsdan zal de veestar. pel ten deele moeten worden afgeslacht, in-' FEUILLETON. 15) Het algemeen gelach, waarvan hij rich voorwerp >zag, verbeterde zijn luim niet en nijdig voegde hij Bruno toe: „Domme JNfön, in. plaats van je motnd alg een wnuurdeur open te doen, deedt- ge beter "et paard vast te houden." En toon Bruno geen aanstalte maakte zijn bevel na te komen, riep hij toornig: kjjNu, zult gij het doen?" ..Verontschuldig imie, mijnheer Kurz", woordde knaap, „ik kon niet aanne men, dat u tot imiij sprak, want ik heet 8runo." ..Verwenschte deugniet!" schreeuwde de iziger woedend en hief de vuist op. om n knaap, die kakra tegenover hem sl°nd een slag te geven. L^jkwam echter niet zoo ver, een s'ter- «re hand dan de zijne greep zijn opgehé- L n ,arm v"kt en Jozef keek Kura zoo woe- "d aan, dat deze ontzet terugdeinsde. »JVat is er?" vroeg Uphoff. i.De bengel is wederspaimig", zea Kurz, 'etn Jozef zoo juist had vrijgelaten. Hij wilde op Brtino toestappen, doch oogenblikkelijk trad de jonge boer jweer tusschen beide. „Laat den knaap met rust. hij heeft u niets gedaan", zei Jozef, en keek den rei ziger zoo strijdlustig aan, dat diens .moed aanstond-s in die echo-enen zonk. „Wat er met u gebeurd is, weet ik niet, maar gij ziet er aardig toegetakeld uit. Indien gij echter meent, uw boosheid daarover op onzen jongen te koelen, dan zijt gij op den verkeerden weg, denk daaraan." „Hoor dien boer eens aan!" mompelde Kurz, „om onzen jongen! Sedert wan neer behoort de bengel u?" Eer Jozef iets kon antwoorden, trad zijn moeder tusschen hem en zijn tegenstander en zei imiet groote beslistheid: „Sedert het oogenblik waarop gij hem mij ter opvoeding hebt gegeven, behoort Bruno tot ons, mijnheer Kurz. Van dat uur af heb ik hem» als mijn kind beschouwd en ik kom voor hem op als voor mijn eigen kinderen." De boer was ten slotte ook uit zijn domi- meling ontwaakt en begreep^ eindelijk wajit zijn geest werkte even traag ail-s zijn lichaam dat Bruno een onrecht van Kurz geleden had. Zich langzaam tusschen dezen en den knaap schuivend, zei hij met verrassende energie: „Indien meneer meeyt dat hij den jongen, dien wij hebben opgevoed, kan beleedigen, dan vergist hij zich. Dat lijden wij niet; daarop kon hij rekenen zoo vast als op Gods woord." Zoo dikwijls Kurz naar Ravensbruch kwam, had hij ondervonden, dat iedere berisping, die hij Bruno gaf, bij de lande lijke vrienden tegenspraak uitlokte, maar «oo openlijk en heftig als ditmaal hadden echter de Klostermans nog nooit partij ge trokken voor hun pleegkind. Kurz stond nu geheel verbluft te midden der opgewonden pachtersfamilie, terwijl de controleur en Peerebloeai, die beiden een afkeer hadden van den handelsreizi ger, handen wrijvend en oogjes knippend hun vergenoegen te kennen gaven, dat Kurz, die steeds een grooten mond had. er zoo slecht afkwam. In het hart van den verweesden knaap kwamen gevoelens op van diepen danlk en innige vreugde. De overtuiging, dat hij niet meer eenzaam en verlaten was, maar door innige liefde was omgeven, was hem nooit zoo weldadig geweekt als op dit uur. Met beide handen den arm van den boer om vattend, drong hij zich dicht aan de ziide van den ouden ni-an, die hem een oogen blik, vriendelijk in het seiaat keek, en daarna weer somber de oogen naar Kur-z opsloeg en mompelde: „Het is mijn jongen raak hem eens aan! Waag het, een vinger naar hem uit te steken." „Mooi, mooi", bromde Kurz, „vertroe telt den jon/gen maar, opdat hij u allen over het hoofd groeit, mij kan het niet schelen. Wat gaat het mij aan, indien hij in den grond bedorven wordt?" Jozef had reeds ej^n heftig antwoord op de lippen, maar zijn moeder trad tusschen beide: „Dat zal u toch wel aangaan, mijnheer Kurz. Maar gij hoeft u daarover geen .zor gen te maken; gij kunt getroost gelooven, dat wij Bruno in eer en deugd opvoeden. Thans wil ik vragen, of gij op den Klos- terhof dénkt te overnachten." „Ik moot wel. „Het fceiest kan niet ver der." „Hefarme dier", mompelde Jozef, en nam met Bruno's huip den zwaren last van 'den rug van het paard. Nadat rij den koffer in de keuken had den neergezet, brachten zij het. moede dier in den stal en verzorgden het met veel grootere welwillendheid, dan zij het zijn meester zouden hebben gedaan. Jozef liet dit spoedig blijken. Toen hij hij zijn tei'ugkeer in het huis vernam.^dall de wagen van Kunz met gebroken rad irp het veen vast zat, en dat Kurz wenschte, dat de knecht en de jonge boer den war gen nog «voor den nacht zouden halen^ weigerde hij beslist. Het hielp ook riieta. dat Kur.z vriendelijk bad en smeekte. Joze? bleef er bij dat hij te imoe was, om voor den nacht nog zulk werk tè verrichten Morgen na de Mis zouden zij den wage» uit het moeras trekken en naar Ranstettei brengen, waar hij hersteld kon worden. Kur.z moest zich daar wel bij neerlegs gen; en daar hij zijn reis naar'IIolland nu niet onmiddellijk kon voortzetten, gaf hij de toezegging, den volgenden morgen den pastoor, die hem wenschte te sproken^ een bezoek te brengen. De geestelijke zat voor zijn door de Zon dagsplichten een weinig verlaat ontbijt, toen Kurz bij hem binnentrad.. De beide mannen hadden elkaar reeds menigmaal gezien en gesproken. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1