Uit de Omgeving. achtergrond een groot geschilderö en gebrand venster, dat, beschenen door het gouden zonlicht, een rijk effect sorteert in zijn schitterenden kleurenpracht. Dit venster, waarin als hoofdgedachte ligt het laatste oordeel volgens Mattheus (XXIV 30), is een roemrijk product uit de ateliers van genoemde firma, die zich speciaal toelegt op da vervaardiging van vensters in geschil derd en gebrand glas, en glas in lood. Van dit kunstwerk zal zeer zeker groote roem uitgaan en het zal den meester eer aan doen, die het schiep. De St. Michaels- Rerk te Sitlard~be?nijdcn wij, die zulk een juweel van kerkelijke kunst in den ge- reslaureerdcn voorgevel krijgt. Van de kerkelijke kunst afstappend, zullen we meer in 't algemeen de Holland- e. lie industrie bezien en er eenige belang rijke gedeelten van aanstippen. Sedert den oorlog is men hier te lande veel gaan fabriceeren, wat voordien uit het buitenland kwam. Ter illustratie hier van geven we 'het volgend staatje, dat zleii slechts tot enkele artikelen bepaalt. Wij noemen: bouillon-blokjes en -extract, vroeger hier niet gemaakt, kwamen uit Duil-schland en Engeland; brillen, kwamen uit Duitschland: centrifuges, werktuigen voor suikerfabrieken, melkinrichtingen en tal van bedrijven, steeds ingevoerd door Duitschland, Engeland, Amerika; confectie en lingerieën, Parijs, Duitschland, Oosten rijk; snijmachines voor het confectiebedrijf werden hier maar luttel gemaakt. Dan krijgen we: draaibanken, drooginstallaties, gereedschappen, kachels, haarden en ra diatoren, klokken en uurwerken, manome ters en andere appendages, metaalwaren, allerlei producten, welke wel in ons land gemaakt werden, maar toch slechts tot een klein percentage van de behoefte, ter wijl er nu groote voorraden van worden geproduceerd, essences en allerlei andere chemische producten, geneesmiddelen in cluis; garens, waarvan Engeland een ove rigens sterk door Duitschland beconcur reerd monopolie had; kanten, koffers en tasschen, kunstmarmer, nieuw zilverwerk, dat*uitsluitend bijna uit Frankrijk en Duitschland kwam (Christofle, Miele); pas- 6ementerieën, speelgoed, voor de spinne rij gereed gemaakt vlas, enz. enz. Dit lijstje is nog aan te vullen, doch we laten het bij deze artikelen, op straffe van in langdradigheid te vervallen. Enger evenwel is het met de artikelen, die wèl in Holland bereid worden, maar waarvoor geen materialen te bekomen zijn. Wül men dan het artikel toch pro&uceeren, dain vervallen we in de z.g. „Ersatz", dat den laatsten tijd hier wel voldoende- uit Duitschland is geïntroduceerd. Deze Ersatz de z.g. „Had je-me maar"- ortikelen zijn reeds in menige branche te. vinden.* We zullen ons bepa>len tot de textielnijverheid, welke ook „Ersatz" kent in don vorm van papier. Zeker, wij kenden reeds papieren boorden, fronts, manchet ten, enz. Doch van j*apier-weefs>el hoorden wij nog nimmer. De nood maakt echter vindingrijk en ©nze fabrikanten blijken in vele gevallen gélukkig toch_nog wel kans gezien te heb ben, om door de mazen van het net heen te kruipen. Zoo pok met. het papïerweefsel. Vele fabrikanten houden zich reeds met dit fabrikaat bezig. Men laat. b.v. ter Jaar- beurze papieren zakken zien, die erg veel van jute-zakken hebben, terwijl een andere aicli op het maken van vloerkleedjes heeft toegelegd. Alles wat men in de monster kamers aan vloer- en wandbekleedings- materiaal' aantreft, iö van papier vervaar digd. Eén schrede verder en wij zijn reeds bij de papieren hemden, misschien wel de papieren jassen en broeken! Wie zal zeggen, wat men in de toekomst b.v. weer maakt van het papier, waarop dat relaas gedrukt is? Ja, de techniek reikt wel verre! Eert beschuldiging tegen het Kamerlid Mr. Dr. Jan van Best. In een Maandagavond gehouden verga dering van de R. K. Kiesvereeniging te Eindhoven, vroeg mr. Passtoors den heer Van Best, in verband met loopende ge ruchten omtrent een rapport, dat sou be staan ovev den heer v. Best, welk rapport «ra bezighouden met de vraag, in hoeverre de heer Van Best zijn officieele functies heeft gebruikt ten eigen voordeele. De heer Van Best zeide den heer Pos- «toors dankbaar 'te zijn, dat hij hem gele genheid gegeven hoéft om hier te spreken. Ik verlang me te verdedigen, niet tegen over de kiezers van straks, maar tegenover de kiezers van gisteren, aldus de heer Van Best. Tegenover deze laatsten moet ik mij verantwoorden. Ik ben nu drie jaar lang het voorwerp geweest van een laster, die eich onafgebroken tegen mij heeft opge-' duwd. Dat heeft eme meer pijn gedaan, dan ik u hier nu zeggen kan. Als ik tot nog toe gezwegen heb, dan is dat alleen, omdat, zoo gauw ik een der lasteraars bijna te pakken had, deze was gevlogen. Insinua ties durven zij -tegen mij uitspelen, maar ik tart heel Nederland 01m1 naam en feit van ook maar de geringste plichtverza king te noemen. (Donderend applaus.) Welnu, ik wist, dat mr.Passtoors mij vanavond deze vraag zou doen en daarom heb ik eenige stukken bij mij, die de hier bedoelde lasterlijke geruchten eullen ont zenuwen. Wat verwijt men mij dan? Dit, dat ik, terwijl ik een rijkspositie bekleedde «ri door het rijk betaald werd, de andere hand uitstrekte om de betaling -van derden te ontvangen. De heer Van Best deed daarna voorlezing ran een betreffend fragment, uit een ant woord van den minister in de Staatscou rant van 24 Jan. 1915, no. 20, waaruit blijkt dat hij niet door het Rijk werd betaald. De 'iiunister zegt daarin: ,.Tot mijn leedwezen blijft mijn indruk, dat u in dit opzicht niet vgldoendé' voor zichtigheid en nauwgezetheid hebt be tracht, en ik geloof niet, dat deze indruk door verdere gedachtenwisseling of inlich tingen kan worden weggenomen. Ik voeg Uraaa caarne toe. dat er voor mij geen reden bestaat om aan uwe goede trouw te twijfelen." Vervolgens citeerde spreker uit een brief van den heer Linthorst Homan: „Wat betreft uw eisch, dat u vanwege den minister uitdrukkelijk .zult worden ge rehabiliteerd, ter zake de tegen u inge brachte beschuldigingen, daartoe ziet Zijne Excellentie zich niet verplicht. Dat zoude practisch, u zal mij dit bij overwegen toegeven, ook vrijwel onuit voerbaar zijn. Bovendien, de minister heeft u niet beschuldigd; dat zijn anderen geweest, en ik zou bijna .zeggen: is wel aan te wijzen, wie dat geweest zijn? Uit enkele opgedreven verhalen zijn kwade geruchten ontstaan, doen wie u feiten heeft verweten, is niet te vinden. Maar heeft de minister, door na hét ontstaan dier geruchten u mot de zorg voor Nederlandsche belangen na der te belasten, u niet reeds Voldoende in de oogen der wereld gerehabiliteerd?" Wat betreft het neerleggen van zijn rijks betrekking haalde spbeker een passage aan uit een brief van den minister van Land bouw, vormend een antwoord op de doqr hem gestelde vraag: „Zooals ik u meer dan eens mondeling te kennen gaf, heb ik de moeite welke u zich in de volvoering uwer regeeringsopdracht ten aanzien dier belangen getroost heeft, op prijs gesteld. Het is mij uiteraard niet mogelijk in bij zonderheden omtrent uwe werkzaamheden té treden, omdat die bijzonderheden mij niet voldoende bekend zijn, doch in het overzicht dat uw brief behelst bevestigt gij mij in de meening, dat u irnet onverdroten ijver de u toevertrouwde belangen heeft be hartigd. Ik bifeng dan ook gaarne mijnen beleefden dank voor de wijze waarop u de op den lsten dezer maand door u nederge- fegde regeeringstaak heeft volbracht." Ziedaar nu, zoo besloot de heer Van Best, wat ik misdeed. Slechts één punt is juist. Ik was voorzitter van de commissie van vluchtelingen in Noord-Brabant en tevens regeeringscotminissaris in België en had ais zoodanig voor elk dezer beide functies af zonderlijke. briefhouding. En toen is dat geschied: dat «ik per vergissing wel eens deze tweeërlei briefhoofden verwisselde, waardoor eenige verwarring van mijn twee kwaliteiten ontstónd! Dit punt is juist. Maar voor het overige, ik herhaal wat ik zooeven zei, ik tart elkeen in den lande om mij naaini en feit van ook maar eenige plichtsverzaking aan te brengen! En hier mee heb ik gezegd. Op deze woorden volgden stormachtige toejuichingen en bravo-geroep. De R. K. Kiesvereeniging te Eindhoven heeft mr. dr. Jan van Best dien eigen avond op de groslijst geplaatst voor het Tweede-Kamerlidmaatschap. Niet zoo heel erg! De minister van Marine deelde mede, dat de bouw \£.n kruisers waarschijnlijk zal worden uitgesteld in verband rmet rifoeili-jk- heden het materiaal te krijgen. De H. IJ. S. M. De directie van de H. Y. S. M. heeft aan het personeel, dat werkzaam is bij de hoofdadministratie, medegedeeld, dat be sloten is, de hoofdadmdnistratie, voorloo- pig echter met uitzondering van de arfdee- ling controle, naar Utrecht te0 verplaatsen en te vereenigen met die der Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoorwegen. De overplaatsing zal vermoedelijk in t laatst van 1920 plaats hebben. De kans echter bestaat, dat reeds eerder enkele onderdee- len naar Utrecht zullen worden overge plaatst. Gemengde Berichten. DE MOORD OP MARIA KESSELS. Een der redacteuren van het „Nieuws- bl. v. h. Z." heeft zich ten huize van den heer M. J. II. Kessels, den vader van de vermoorde Marie Kessels vervoegd, die hem met de meeste welwillendheid Le woord stond. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de heer Kessels sterk onder den indruk wras, over het feit dat deze vreeselijke zaak, thans weder op zoo ruwe wijze werd opgerakeld. Maar van den anderen kant verheugde de heer l^essels er ziclf over, omdat thans wellicht de mogelijk heid bestaat dat de vreeselijke verden king die thans of op den schilder Mut- saers of op koster Van Isterdaal rust, kan worden afgewenteld en dat zoodoen de de ware schuldige zal kunnen wor den aangewezen. De heer Kessels herinnerde zich de feiten nog bijzonder goed en kon zich zeer goed nog voor den geest halen, dat ook in die bewuste dagen werd gespro ken over' een gepensioneerd O.-I. mili tair, iemand uit Luxemburg, doch waar aan toen geen voldoende aandacht werd geschonken. In dit verband deelde ons de heer Kes sels eenige bijzonderheden mede, om trent deze beheimzinnige persoonlijk heid. Eenige weflten na de gruwelijke mis* daad, terwijl het onderzoek nog in vollen gang was, vervoegde zich ten kantore van den heer Kessels een persoon, die zich voorstelde als een detectieve uit Singapore toentertijd met verlof in Ne derland. Uit belangstelling in deze zaak bood bedoelde heer zijn medewerking aan om de schuldige te ontdekken. De heer Kessels wees dit aanbod niet van de hand, doch kon ook niet direct zijn toestemming geven omda^ de zaak in handen was der politie en bij zonder hare medewerking, geen derde, in ne zaak wilde mengen. Eenige dagen, later ontving de heer Kessels <^n brief van bedoelden detective, waarin hij hem mededeelde, dat hij, doordat hij geen voldoende medewerking kon krijgen van den toenmaligen commissaris van poli tie, van verdere inmenging in deze zaak 'moest afzien. Verder 'dealde 'bedoelde heer mede. dat zijns inziens de, v&ik reeds le veel was vertroebeld, dat men tem onrechte te veel aandacht wijdde aan den koster en den schilder, en dat als het hem te doen stond hij zijn onder zoek zou uitstrekken naar een gepensio neerd Oostindisch militair, een Luxem burger van afkomst., Daarbij bleef bet. Wat nu echter deze zaak betrof zag ook de heer Kessels zeer vele onvatbare punten. le, Als de schilder niet de schuldige was, hoe kwam hij dan aan het pakje kleedcrqs van de vermoorde Maria Kes sels? 2e. Waarom beweerde de koster op het. bewuste uur niet in de kerk le zijn geweest, niettegenstaande verschil lende getuigen hem in en uit de kerk zagen gaan? Hoe wist de schilder waar het lijkje van Marie Kessels lag? Waar om beischuldigde de schilder den koster van den moord? Deze en nog vele andere duistere punten kwamen den heer Kes sels voor den geest, zoodat het ook voor hem een raadsel is hoe de persoon, die zich thans als de moordenaar heeft aangemeld, de ware schuldige kan zijn. Intusschen is het natuurlijk niet onmo gelijk, dat in alles een logisch verband is te brengen, doch zonder nadere ge gevens was dit ook voor den heer Kes sels onmogelijk. Voorts deelt hel blad nog enkele bij zonderheden mede. Voordat de commissaris van politie naar Den Haag vertrok, wérd de heer Kessels door dezen opgebeld met de vraag of er wellicht ook een persoon bij hem werkzaam was geweest die zich noemde Freitkopf.De heer Kessels moest hierop antwoorden, dat hem deze naam onbekend was, en dat, voor zoover hij zich herinneren kon geen persoon van dien naam ooit in zijn dienst was ge weest. In ons bericht van gisteravond werd aanmelding verzocht van een schrijn werker, die Zaterdagmiddag in de Wa genstraat te 's Gravenhage den vermoe- delijken moordenaar zou hebben aange houden, en hem er aan hebben*herin nerd dat beiden op den datum van den moord in een café te Tilburg eenige ver tering hadden gemaakt. Deze schrijn werker noemde zijn naam niet, doch zeide te 's Gravenhage woonachtig te zijn. Welnu, uit betrouwbare inlichtingen is ons gebleken dat de koster Van Ister daal sedert geruimen lijd en waarschijn lijk ook thans nog te 'sGravenhage woon achtig is, en dat koster v. Isterdaal werk zaam is in het houtbewerkersbedrijf. In hoeverre een en ander met elkaar in verband staat, is natuurlijk voor als nog niet nader te -zeggen, doch mocht het waar zijn, dat de bedoelde schrijn werker niemand anders is dan de koster Van Isterdaal, dan zoij wellicht een sleu tel te vinden zijn, om tot de verdere ontsluiering van het drama te geraken. Want dan staat het vast dat èn de koster èri de schilder iets van den moord wis ten, doch om' onverklaarbare redenen, den naam of nadere aanduiding van den moordenaar achterwege lieten. Daartegenover staat het volgende feit; 'Maria Kessels is op den 22en Aug. 1900 te ongeveer 11 uur veormiddag ter kerke gegaan om den muziekleeraar, den heer Schellekens, mede te deelen, dat hij dien dag geen muziekles behoefde te komen eeven, omdat ten huize van den heer Kessels een logeetje over was, n.l. de dochter van den heer Rich. Hol, met wie des namiddags een rij toertje zou wor den gemaakt. Tevens zou zij een brief posten in de brievenbus iji -de Noord- straat, Dit zou haar laatste gang zijn. Dé thans gearresteerde moordenaar beweert den moord te hebben gepleegd op het zangkoor der kerk in den Noord- hoek. Men zal zich echter herinneren, dat het lijkje van Maria Kessels werd gevonden in de gewelven van bedoelde kerk. Het moet dus zijn overgebracht van het zangkoor naar de gewelven, waartoe de geheele binnenruimte der kerk moest worden gepasseerd. Nu is door getuigen veFklaard, .dat 's avonds nadat de kerk gesloten is, licht is gezien in de torentrap der kerk. Zijn nu deze getuigenissen waar, dan kan op dat oogenblik de thans gearresteerde persoon het lijkje niet hebben overge bracht omdat hij tevens verklaarde, slechts een halven dag in Tilburg te zijn geweest en dus des avonds niet meer te Tilburg was. Deze overwegingen maken de schuld van den thans gearresteerde nog moei lijker aanneembaar. We,zien intusschen met spanning na dere berichten tegemoet Naar wij vernemen, heeft, de commis saris van pofrt'ie aldaar, de heer Soentjes, die den 22en Augustus 1900, den dag waarop Maria Kessels vermoord werd, in specteur van politie te Tilburg .was en als zoodanig van de toen en daarna gebleken feiten kennis had genomen, zich Maan dag op telegrafisch verzoek van den com missaris van politie in de 2e afdeeling te "s-Gravenhage, den heer Dietz, naar Den Haag begeven. Daarop hebben beide com missarissen den man, die zich als de dader vam d-en moord hoeft aangemeld, opnieuw een langdurig verhoor afgenomen. Zijn mededeelingen bleken toen echter op verschillende punten sterk af te wijken van de desririjde gebléken feiten, zoodat ernstige twijfel is gerezen, of hij inder daad h-et misdrijf wel heeft gepleegd. Hij is thans ter beschikking gesteld va-n den officier van justitie te Breda. De schrijjiwerker, van wien hij^-beweert j.l. Zaterdag ir. de Wagenstraat te hebben gesproken, beeft zich nog steeds niet bij de politie aangemeld. Diens verklaringen worden van bélang geacht, waarom in dien het gesprek werkelijk heeft plaats gehad er bij dien man op wordt aange drongen, dat hp zich alsnog ten spoedigste zal aanmelden. GisterocKfend is 'de .gewezen koster van de kerk. te Tilburg, die destijds in verband met den moord op Maria Kes sels in voorloopige hechtenis is gesteld, en die thans te 's Gravenhage woont, met H. B.. die zich als de dadier van dien moord heeft aangemeld geconfronteerd. B. verklaarde daarbij, dat deze niet de schrijnwerker was, dien hij j.l. Zaterdag in de Wagenstraat had gesproken en ook niet de man dien hij op den dag, waar op het meisje was vermoord, in een her berg te Tilburg had1 ontmoet. De gewezen koster moet na de con frontatie aan de politie hebben ver klaard, dat B. de dader niet is en dat men hem wel terslond kon loslaten Naar zijn stellige overtuiging zou de da der, die zich alhier zou bevinden, nie mand anders zijn dan de schilder, dien hij van den beginne af aan als zoodanig heeft aangewezen. Gevolg van den drank. Te Apeldoorn is tin een weide aan den Zutphcnschen straatweg het lijk gevonden van den 60- jarigen horlogemaker A. J. N., dóe Zondag avond onder den invloed van sterken drank, in een sloot was geraakt en, na zich daar uit te hebben gered, vervolgens door de koude op bet weal and is omgekomen. Verzet tegen politie. In het Jaarbeurs- restaAicrant in het ,,Tivoli" te Utrecht1 werd in den nacht van- Zaterdag op Zondag aan een student dte toegang geweigerd, omdat hij zdch op een vorigen avond wanordelijk had gedragen. Het jongmensch wilde toch naar binnen, waarop) aan twee aanwezige politie-inapecleurs werd verzocht- den stu dent te verwijderen. Deze wilde echter aan de sommatie van de politie geen ge hoor geven, waarop een der inspecteurs hem peetpa-kitie om hem met geweld te ver wijderen. Een hevige worsteling volgde. De andere Inspecteur kwam er ook bij. Intusschen gaf een andere student den inspecteur, die het eerst den weerspan nige had aangepakt, een hevige slag op het hoofd met een knop van een wandel stok, zoodat de inspecteur een groote ga pende wonde aan het hoofd bekwam. In weerwil daarvan werd de weerspannige overmeesterd en naar den naastbijgel e^en poli-triejiosit gebracht. Ook de andere stu dent werd Zondag aangehouden. (Hij be kende den inspecteur een hoofdwond te hebben geslagen. Beide studenten zitten nu dn voorarrest aan het hoofdbureau. De inspecteur moest zich in de rijksklinieken laten werbinde-n en is buiten dienst gesteld. Het vette land van Pruisen. De vader van een Duitsch officier, bier te lande gc- in-i-erneerd, zou zijn zoon een bezoek bren gen. De oude beer kwam heel uit het Oos ten van Pruisen. Van den toestand hter te lande wrist hij niets; i-n Engeland zou de zoon wel uitgehongerd zijn "fen in Hol land was het met het eüen, dacht hij. ook niets gedaan. Hij nam dus uit dat blijk baar nog „vette lamd van Pruisen" voor zijn zoon mee: vrèr ganzen vier eenden, een aantal worsten en twee groote rogge- brooien. He'.aas werd hem aan de grens, door de Duitsche tolbeambten, nagenoeg alles afgenomen. Hij mocht alleen mee nemen een eend, wat worst en de twee biooden. Zoo kwam hij hiev en vond zijn zoon, een boom van een kerel, nog goed in het vleeseh en weligedaan. Treurig. Het driejarig zoontje van den heer H. te Apeldoorn wilde met zijn broer tje spelen, dat in een kinderwagen lag. Door de beweging, die het knaapje daarbij maakte, viel de kap van den wagen om. zoodat het jongentje met het hoofd bekneld raakte tusëehen de kap en den rónd van den wagen, met het gevolg, dat het kind stikte. Moord. Men meldt uit Ude-n: Gister avond heeft aildaar eeft moord plaats ge had. Een werkman, waarschijnlijk een Belg, vond men meti een steek in de borst dood lang® de»n weg liggen. De dader is onbekend. Een hardhandige inbreker. Op klaar lichten dag hebben twee inbrekers zich toegang verschaft tot de tweede verdie ping van bet perceel Kloveniersburgwal 39 te Amsterdam, waar de familie Wigt- man-n woont. Toen mievrouw W. met haar dochter don ook gistermiddag circa 5 uur thui<S kwamen, bemerkten, zij, dot. een jeugdig persoon zich op den trap bevond, ten einde zich daar meester te maken van de koperen traproeden. Onraad bemerkend, nam hij de vlucht. De dochter begaf zich toen in de woning en -bem-erirte daar een tweede persoon, dit eveneens wiWe vluchten, hetgeen zij even wel trachtte te beletten. De man wist echter toch te ontsnappen en ontmoette in zijn wflucht mevrouw W., die bang was het buis binnen te treden. Zich opnieuw bedreigd achtend, wierp hij de vrouw de beide trappen af, waarrdoor d«»e vrij ern stige Verwondingen aan het hoofd opliep. De inbreker vhichtte inmiddels in een der perceelen aan den Moddermolensteeg. Dit wetende, stelde de politie onn^ldellijk een onderzoek bij de bewoners van dat perceel dn. Deze zeiden echter van de zaak niets te weten, hetgeen de politie ten zeer ste bevreemdde. Zij zette derhalve het onderzoek voort en vonden ten slotte d'en dader in een kast in meergenoemd per ceel. De kaet was op slot., waaruit opge maakt kon wórden, dat de bewoners van dat perceel den daderr hierm hebben ver borgen, teneinde hem uit de handen der politie te houden, ooodaf hier ongetwijfeld van medeplichtigheid sprake is. De inbreker werd gearresteerd., terwijl no^ gezocht wordt naar den man, die zich op den trap van het perceel Klovenders-. bu.rgwail bevond. Voorts stelt de politie een onderzoek -in naar de medeplichtigheid der bewoners van het perceel in de ModcTer- molensteeg. LISSE. Kruisverband. Het Kruisverbond ,,St. Jan 'de DoopèP' hield gisteravond zijn ito. jaarvergadering in het Bondsgebouw, allereerst een viertal nieuwe leden werdé geïnstalleerd. Hiervan waren er 3 uit één gezin. Prachtig voorbeeld! Uit het jaarver slag stippen we aan dat het ledental bedraagt, 42 aspirant-leden benevens donateurs. De contributie «al met drie n per maand worden verhoogd wegens hoogere uitgave voor „De Kruistocht". het financieel vortd-ag bleek, dat was'o vangen f 123.46^ en was uitgegeven f 142'jj alzoo een nadeelig saldo van circa f 14. heeren Th. Walraven, C. Zuiderwijkj de Wit en S. Langelaan werden als' be. stuursleden bij énkele candidaatstclür,, herkozen. J De toonactie. De bloemistwerkliej( vereeniging „St. Isid<*us" hield giste|l avond een zeer druk bezochte vergadering waar een der -gesalarieerden, de heer 1 Salman, de loonactie besprak. NIEUWKOOP. Statuten. De Staatscourant 'beval da statuten van de afdëeling Noorden- Nieuwkoop van den Dioc. R.-K. Land. en Tuinbouwbond in het Dioc. Haarlem. NOORDEN. L. T. B. In de plaats van den he« Jac. Groenendijk, dje heeft bedankt als lid van het bestuur van den L. T. B., groep tuinders, is gekozen de beer J. J. Hulken, berg te Nieuwkoop. Besloten is otm, met goedkeuring v Groentencentrale, de tuinproducten te vei len op de veiling te Vinkeveen, waarvoor reeds 17,000 Rijnl. roeden tuinderij is-opgt geven. De helft der vrachtkosten word! vergoed door de veiling. Bij inschrijving is het transport gegun-1 aan de laagste inschrijvers, dé gebroedtn Leliveld. NOORDWIaK. Het vergaan van de „Adriana Johanna1, Omtrent het vergaan van-den zeiliojj. ger Y.M. 2-42 Adriana Johanna" tenge volge van een rnijnontploffing, waarbij zes opvarenden het leven verloren, vajl welke gebeurtenis wij in ons nurnina van Zaterdag 2 Maart melding maakte^ vernamen wij nog het volgende van Noordwijkschen schipper van de Y 178 „Nora", den heer J. Vink Jz., die m als men weet-, rapport hiervan uitbracht, aan den commandant van de kusUvacb te IJmuiden, Daar dit relaas, voor welks juistheid wij instaan, in eenige opzich tten afwijkt van de bijzonderheden vu de ramp, zooals die- aan den bericht gever van het „Ilbld." veerden medegt deeld; meenden wij, dat het onzen lezeii zou interesseeren de juiste toedrachlV het ongeluk te vernemen. „Den 18en Februari van IJmuiden trokken, Ier uitoefening van de yisschi in het Noordelijk gedeelte der z.g. vrj vaargeul, waren wij op Woensdag 1 Februari des morgens om 7 uur vis schende op 55 gr. 37 min. N.B. en 4 p 50 min. O.L., toen wij in onze nabijheii een ontpjpffing vernamen. In de rictiti waar wij die ontploffing hadden,f hoord, zagen wij een zwarte rookwo en een hooge waterzuil, die door de Hinken bries spoedig was opgetrokken .Wij zagen toen niets anders dan ea stuk mast. waar wij even te voren eti logger zeilendo hadden gezien. Inmiddels waren wij begonnen hd net in te halen en daar niemand zijn li genwoordigheid van geest verloor, had den wij dat zeer spoedig binnen. Onnnd dellijk begaven wij ons naar de plaats van de ramp. Daar gekomen zagen behalve wrakhout, de scheepsboot sv water met een man er in ,die ons flau toeriep: „kom dan!" Wij bemerkten, spoedige hulp hier noodig was, en noeuvreèrden zoodanig, dat ons sch stil kwam te liggen langs de boot. V wierpen de man toen een reddingbm toe, waaraan een lijn was bevestigd.! pakte deze vast en zoo haalden wij heJ naar ons toe. Een der bemanning gn toen voorover buiten boord hangen, 1» wijl laan boond dien^ beenen werdw vastgehouden om zoo den man te sl» nen, maar voordat deze hem nog M vastgrijpen, liet de ongelukkige de rel dingsboei los en verdween in de diept* (De' boot waarin die man zat, was p merkt Y.M. 242). Wij hebben toen nu geruimen tijd den omtrek afgwwdi maar niets meer gezien. Wij aijn daarri tien mijlen ongeveer Noord ten Oostf magnetisch van die plaats gaan visscbj pil bevonden ons Óus op 55 gr. 47 nu N.B. en 4 gr. 50 min. O.L. toen wij 21en Febr.'des morgens om 4 yurbijhi inhalen van het net een mijn over}! achterbord zagen hangen: Dadelijk mi den wij de lijnen weer uit en hebt* daarna ons geheele vischtuig afgekat" Een half uur daarna koersende op"! lichtschip Doggersbank-Noord, hoord»J wij weer een hevige ontploffing ntó konden niet gewaar worden, waarde* daze was veroorzaakt. Benoorden laatstgenoemd lichtsein' hebben wij toen nog eenige dagen vischt, waarna de thuisreis werd vaard, die verder zonder ongevallen w liep. Geitenfokkeri/. Gisteravond de Vereeniging van R.-K. geitenhouW „Nooit gedacht", afdeeling van den R-f- Prov. Bond van geitenfokvereeniginf. in Zuid-Holland, een bijeenkomst in Patronaatszaaltje aan de Broncklion- straat. ..tó Bij afwezigheid van den voorzin* den heer J. de Groot, werd de vergj ring geleid door den Xweeden-voorzii'* den heer A. E .y. d. Plas. Na opening en goedkeuring der no_ len werd medegedeeld, dat de 'die' aan de vereeniging een renten voorschot gaf, nog geen teruggave het voorschot verlangt. Hierna weraj! informeerd, w-elke leden in aanmerk»' wenschten te komen voor het aanSC.^ fen van raszuivere jonge Saanegew»

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2