(Boma/n# buitenland. De Oorlog. binnenland. Op de Huwelijksreis. oiad rórschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fccsta. n Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, l>r Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij lafrenlen 14 ct- P- week, f 1.85 p. kwartaal. Franco oost f2.15 p. kwar taai:" Het Geïllustreerd Zondags- Pj alieen vei-Krijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers £ct.imet Geï^ustreer^ Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. WOENSDAG 6 MAART 1913. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2559 Postbus 6. De Advertentieprijs nedraagx van 1—5 regels f0.75 elke regel meer 16 ct. Ingezondenmededeelingeu van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhfiur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Veder2ijdsche aanvallen in het Westen. öe vredesonderhandelingen met Roe menië. - Japan en Siberië. - De burger oorlog in Finland. Oorlogsverklaring m Japan aan Rusland? Overzicht. De strijd in het Westen beperkt ticb tot wederzijdsche aanvallen. Want uit hetcociimuniqué van 'Parijs blijkt, dat ten noorden van den Chemin-des-Dames en ten Oosten van Courcy de Franschen met suc ces aanvallen hebben gedaan op de vijan delijks loopgraven en gevangenen binnen brachten. Op den rechteroever van de Maas is de artillariestrijd hevig geweest in de streek van Cauriêres en het Chau»m.es-bosch. Op dit laatste punt hebben de Duitschers oen aanval gedaan, die na een levendig gevecht afgeslagen. Eem andere vijandelijke aan val bij het Bois-des-Chevaliers mislukte en heeft de Franschen in staat gesteld om ge vangenen te maken. In Lotharingen is een Duitsche aanval op de loopgraven, die door de Amerikanen verdedigd werden, afgeslagen. De patrouil les van deze bondgenooten, die in dezelfde itmelc opereerden, hebben gevangenen gemaakt. In de Vogezen heeft de Duitscher op ver schillende punten getracht, de Fransche linies te naderen. Welke de resultaten van deze poging «rijn, is nog niet bekend. Het Duitsche I-egerbericht moet er voor worden afgewacht. Verschillende berichten wijzen er op, dat (apans optreden in Siberië binnen zeer korten tijd kan worden ver vacht. De gezanten te Tokio van Engeland, Prankrijk en Italië zouden Japan reeds verzocht hebben in Siberië in te grijpen. Amerika schijqt zich afzijdig te willen houden, doch Japans actie niet te willen belemmeren. Telegrammen uit Parijs en Washington bevestigen, dnt Japan .zeer spoedig van wal zal steken, middelerwijl aan de diplomatieke besprekingen tus- Schen de bondgenooten het vaststellen van strekking en doel der onderheming overla tend. Japan begint dus alvast in d.e over tuiging, dat daden sneller werken dan woorden. Duitschland. Oorlogsverklaring van Japan aan Rusland? De „Köln. Ztg." verneemt uit Zwitser land, dat volgens de bladen te Rome de •oorlogsverklaring van Japan aan de maxi- malistïsche regëering ieder oogenblik ver wacht kan worden, De Jaarbeurs te Leipzig. De Jaarbeurs te Leipzig heeft een tot dusver ongekend verkeer gebracht. De aanvang was, hoewel ongelijkmatig, over al buitengewoon groot. Zij had vooral be-, trekking op voorwerpen van dagelijksch gebruik en .zeer dure weelde-artikelen, tpr- wijl de koopers van eenige andere artike len, o. a. waschmiddelen enz., zich ceer voorzichtig gedroegen. Het kunstbedrijf had een alles overtreffende vraag. De groote koop- en verkooplust werd eenigs- iins gematigd dbor.de overweging, of bet bestelde ook te léveren zal zijn. Engeland. De rede var» ChurchitL Dp een bijeenkomst in het M ai sop House van het Engelsch-Fransche genootschap U viering van den verjaardag vam den slag bij Verdun zeide Churchill, het voorstel doende am aan den Franschen vrpegoren minister van munitie, Albert Thomas, dank te betuigen: Ik verzeker u, dat wij in dit land ons duidelijk voor oogen stellen de onmete lijke gevolgen voor Frankrijk en Europa van de bevrijding van Elzas-Lotharingep van de bittere tyrannie en onderdrukking waaraan het zoolang is onderworpen ge weest. Wij pogen de Fransche natie te steunen in haar rechtmatigen eisch zooveel dit in onze macht is. Wij 7-ien in dit herstel de belojle en het bewijs van een band van onvergankelijke vriendschap tusschen Engeland en Frank rijk. De tweede brief van Lansdowne. De Daily Telegraph" publiceert ge lijk wij gisteren reeds meldden een twee den brief van lord Lansdowne, waarin hij o. m. verklaart, dat Hertling met de door hem verlangde bijeenkomst .van verant woordelijke vertegenwoordigers bedoelt, een kleine informeele bijeenkomst van per sonen zonder volmacht, die echter de be voegdheid hebben om over de Belgische quaestie te spreken. Hij acht het in ver band met de Pauselijke nota niet (moeilijk Hertling tevreden te stellen, aangaande de waarborgen, dat België geen terrein voor vijandelijke agitaties zal worden. Ten slotte verklaarde Lansdowne, dat de Elzas-Lotharingsche kwestie veel moeilijk heden biedt en dat de eischen van Italië en Engeland betreffende deelen van het Turk- sche rijk aan een internationaal vredescon gres zullen worden voorgelegd. Het rooken in Engeland afgeloopen. Naar de „Evening News" mededeelt, zullen de rookers in Engeland voor den verderen duur van den oorlog het (zonder sigaar, pijp of cigaret moeten doen. Wel is er nog voor drie maanden tabak voorhan den, doch deze zal voor de soldaten en de arbeiders in de oorlogsindustrie worden ge reserveerd. Het schijnt in Engeland dus wel*op zijn eindje te loopen. H Rusland. De toectand. Met het oog op den toestand verlaten de Engelschen Petrograd bij honderdén. Uit Reval zijn duizenden l^olsjewiki te Helsingfors aangekomen. Een aantal hun ner is doorgereisd naar Petrograd. Te Petrograd" agiteeren soc.-revolutionai ren, anarchisten en communisten voor den oorlog. De soc.-revoLuiionairen eischen dat de regeeringamacht zal vergaan op de Do erna. De anarchisten vormen oorlogsbataljons, die een zwarte vlag voeren. Het algemeen bolsjewiki-congres komit den 5en Maart bijeen. Het eerste punt van de agenda is de herziening van het partij program. In de zitting van Vrijdag j.l. van den Raad van arbeiders en soldaten werd een voorstel ingediend tot inbeslagneming van de burgerlijke vermogens ten behoeve van de Raden van arbeiders en soldaten. Finland. De toestand. Volgens berichten aan Stockholms Tid- ningen heeft het schrikbewind der Roode Gardisten te Helsingfors, tengevolge van de gemelde nadering der Duitschers, ziin hoogtepönt bereikt. De revolutionaire re geering schijnt haar laatste krachten te verzamelen om «zich nog zoo lang mogelijk staande te houden. Uit Reval kwamen 5000 gevluchte Russi sche soldaten en Roode Gardisten. De Vredesonderhandelingen De delegaties urt Brest-Litowsk vertrokken. De delegaties van de Duitsche, O.osten- rijksch-Hongaarsche, Bulgaarsche, Turk- sche en Russische regeeringen bij de vre desonderhandelingen te Brest-Litowsk zijn pa onderteekening van het verdrag, deels Zondag, deels Maandag vertrokken. De Russische delegatie reist over Dunaburg en Pskof." De Duitsche gezant Rosenberg en enkele andere Duitsche gedelegeerden begaven zich naar Boekarest, waar de heer v. Kühlrrtann aich reeds bevindt. Nederland en de Oorlog. Het Nederlandsche s.s. Heenvlietis getorpedeerd. De helft van de beman ning, waarbij zich ook de kapitein be vindt, wordt vermist. De verstrekking van zeevisch zal over twee of drie dagen geheel, eindigen. Officieel wordt thans gemeld, dat de Duitsche regeering, teneinde de Neder landsche nieuwe moeilijkHeden te be sparen, bereid is voorloopig van den doorvoer van zand en grind door Neder land af te ziend De „Heenvliet" getorpedeerd Bij het departement van buitenlandsche zaken is van den Nederlandschen gezant te Londen bericht ontvangen, dat het stoomschip „Heenvliet", eigenaar de Na tionale Stoomvaartmaatschappij te Rotter dam, j.l. Donderdag is getorpedeerd. De helft van de bemanning, waaronder de eerste stuurman, is veilig geland; de an dere helft, waarbij «zich de kapitein be vindt, wordt nog vermist. Aanvoer van rijst? De „N. R. Crt." mefldt, dat de „Sama- rinda", geladen met) truim 7700 ton rijst, en sedert hall September in Amerika op gehouden, haar lading zal overladen in de „Nieuw-Amsterdam". - Vee in beslag genomen. De militaire intendance van Assen heeft gisterochtend op de veemarkt te Groningen 16 stuks vet slachtvee in beslag genomen. Een prijs werd betaald yan f 1.10f 1.30 per kilo slachtvee. Met dan wen&ch van den landbouw, om griste koeien niet in beslag te nemen, werd rekening gehouden. De burgemeester, wethouder Sissingh, de opperwachtmeester der kon. marechaussee en de commissaris van politie waren bij de inbeslagneming tegenwoordig, die ge schiedde onder leiding van luitenant Dek ker, van Assen. Verstrekking van zeevisch geëindigd. Naar wij vernemen, zal over 2 3 dagen de verstrekking van zeevisch geheel eindi gen. De commissie van toezicht op de Zee- vischvereeniging zat, nu de consentgelden door de N. U. M. worden geïnd, binnen enkele dagen haar kas uitgeput .zien. De herhaalde aandrang bij de regeering om een afdoende comptabele regeling te krij gen is tot nog toe gefaald. Voorloopig geen uitvoer van eieren. In antwoord op een adres van het hoofd bestuur van de Vereeniging tot bevordering- van de Pluimveehouderij in Nederland, heeft de minister van Landbouw d.d. giste ren bericht, dat in verband met de alge- meene voedselvoorziening uitvoer van eie ren, in de eersfee maanden althans, niet zal kunnen worden toegestaan. Aan het verzoek om beschikbaarstelling van opfokvoeder voor kuikens, kan de mi nister tot zijn leedwezen niet voldoen. Katoenen garens. De Engelsche Regeering heeft een gedeel telijke qpheffing van het uitvoerverbod an katoenen garens naar de neutrale landen in uitzicht gesteld. Zomertarwe. De minister van Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat uaar alle waarschijnlijkheid niet voldoende zaai- haver zal kunnen worden beschikbaar ge steld am aan alle aanvragen te voldoen. In verband daarmede wordt nogmaals de aan dacht gevestigd op de teelt van zomertarwe zoowel op bouwland als op gescheurd grasland. Niet alleen op gescheurde kleigraslanden kan zomertarwe met succes worden \er- bouwd, ook op vruchtbare zandgronden is de teelt van dit gewas mogelijk. Daarom wordt aan hen die grasland gescheurd heb ben ernstig in overweging gegeven, waar mogelijk in plaats van haver zomertarwe te verbouwen. Veevoeder. De Toewijzingscommissie voor Veevoe der te 's-Gravenhage maakt bekend, dat bestelbiljetten voor veevoeder, te-leveren in de maanden April en Mei, moeten worden ingediend uiterlijk 16 dezier bij de vee- voederbureaux in den lande, waar van Woensdag 6 dezer formulieren en inlich tingen verkrijgbaar zijn. Reparatieleder. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Ten einde misbruiken tegen te gaan, die bij den verkoop van gedistribueerd leder voorkwamen is, met ingang van 21 Januari 1.1., op de verkoopers de verplichting ge legd al het distributieleder, dat uitgesne den wordt verkocht, te voorzien van het stempel der firma die het aflevert; zoodoen de kan, in geval van fraude, worden nage gaan, van wien het leder afkomstig is. Verschillende lederhandelaren echter vol doen nog niet aan deze verplichting. Het voornemen bestaat nu daartegen strenge maatregelen te nemen. Het publiek zal in- tusschen, in zijn eigen belang, goed 'ioen geen ongestempeld reparatieleder aan te namen. Brandstof voor de tuinders. Het Rijkskolenbureau heeft nu voor de Tuinbouwcomité's in zake de brandstoffen- voorziening beschikbaar gesteld: bruinko len en fijnkolen. De laatste bestaan uit'40 pCt. asch en kosten f12 per tdh. Het warm1- tevermogem is 4000 calorieën. Dan zijn nog beschikbaar 10.000 ton leembriketten, die f 45 per ton kosten en een warmtevermogèn hebben van 5000 calorieën. Nu echter de brandstof zoo duur en bijna niet te krijgen is, hebben vele Westlandsche tuinders de verwarming der kassen afgeschaft en zelfs de warmwaterbuizen afgebroken en ver kocht, ook al als gevolg van de beperkte teeltregeling. Zand- en grinddoorvoer. (Officieel.) Het ministerie van Buiten landsche Zaken deelt het volgende mede: Door tusschonkomst van Hr. Majesteits gecant te Berlijn heeft het ministerie Aan de Duitsche regeering een medeaeeling ent- vangen ten antwoord strekkend op het door den gezant in opdracht der Nederlandsche regeering gedane voorstel, dat een com missie van Nederlandsche deskundigen zich naar bezet België en Noord-Frankrijk zou begeven om een onderzoek in te stellen naar de behoefte van zand en grind voor burgerlijke doeleinden. Blijkens deze mededeeling acht de Duit sche regeering de'toelating van zoodanige commissie in dat gebied onder de tegen woordige omstandigheden ondoenlijk. Teneinde deNederlandsche regeering nieuwe moeilijk- heden te besparen iscij even wel bereid, voorloopig van den doorvoer der genoemde materialen door Nederland af te zien, hoewel zij daardoor in de noodzakelijkheid komt, langs anderen weg te voorzien in de niet-militaire behoeften van het bezette gebied. Zij handhaaft ech ter haar rechlsstandpunt en behoudt zich voor, op deze aangelegenheid terug te -ko men, indien bijzondere en op dit oogenblik niet te vooiraicne moeilijkheden móchten rijzen. Geïnterneerden. Aan de geïnterneerden hier te lande zal in- het vervolg hetzelfde rantsoen levens middelen worden verstrekt als de burger lijke bevolking ontvangt. Dus niet alleen 250 gram brood per dag, doch ook 4 K.G. aardappelen per week enz. enz. Vermoedelijk zal dit rantsoen weer door artikelen, niet onder de distributie vallen de, worden aangevuld. De Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. IX. 1 Nu wij onzei Leidsohe industrie hetw ben afgehandeld, en er speciale aandachl voor hebben gevraagd, mag evenwel nieÜ de industrie elders uit het oog worden) verloren. Onder deze industrie willen 'we ootó rangschikken, die van kerkelijke kunsti Vroeger was deze kunst grootendeels uit. het buitenland ontboden, doch ook hier is den laalsten tijd meer. national liteitsgevoel gaan spreken. Gelukkig» want als onze industrie meer Hollarodscb! moet worden, dan zeer zeker ook dal kerkelijke kunsL Als voorvechter van deze kunst zullen? we hier nemen de firma Cu ij pers en CoM Roermond. 't .Wil geenszins zeggen, dat wij nie$ meer voorvechters op het gebied deij kerkelijke kunst tellen, doch de firmai'* Cuypers is een der weinigen, die op de^ Jaarbeurs vertegenwoordigd is. Wie kent den ouden, Roermondschea' bouwmeester.niet, ,en wien zijn onbew kend de nazaten van onzen Holland-» schen grooten architect? In de 60 jaar, dat deze firma bestaat, heeft zij zichj steeds toegelegd op de uitbreiding ert de verbetering van de kerkelijke kunst.- Zij heeft gemeend, iets te moeten doen om deze kunst, welke ons, Roomschem zoo na aan het harte ligt, in het bereid te stellen van iedereen. In verband hiermede bracht de firmal Cuypers beeldjes en triptieken in den handel, alles eigen werk, dat den mees ter eert, en de kunst verheft bovl-n hel» lagere peril, waarop ze nog steeds stond.- Particulieren mogen in genoemd werk iets 'vinden, dat passend en sierlijk is voor hun woonhuizen, en stichtend voor, de huisgenooten. Wie een royale beurs he»elft", kan zeüfe prijzenj besteden vaiv f 400 het werk is steeds voor deze bedragen beschikbaar doch ook de burgerman zal bij de firma Cuypers veef vinden, wat hein lijkt voor de huiska mer; een fraai kruisbeeld, kunstig be-: werkte beeldjes, triptieken, enz. Wij hebben in dezen stand w-elko in ,'eén der gebouwen op het Vreeburg 'ia ondergebracht gezien o .a. een schoon kruis «uit lassi (Zuid-Ameri-' kaansch) hout. Vooral de fijnheid van' teint loopt hier in het oog. Verder wa ren geëxposeerd talrijke vazen met rein gieuze opschriften, alle volgens^onlwer- pen van den heer Michicl Cuypers, en vervaardigd in de plateel fabriek „Zuid* Holland" te Gouda. Ook bewonderden wij er imitatie-antieke beeldjes, welke inderdaad sieraden der Chrisfclijke kunst mogen genoemd worden. Ten slotte waren door /Ie firma Cuy pers ter expositie aangebracht ontwer pen van diverse medailles, welke in de koninklijke fabrieken van Begeec zullen worden vervaardigd. Hier Irof ons de scherpte van lijn en de edele uitdruk king der gelaatstrekken. Deelen wij -eindelijk mede, dat in de kunstwerkplaatsen te Roermond de kunstwerken worden uitgevoerd o. a. in brons, marmer, steenpalmhout, eiken hout en stuc. Ook in plaatwerken is er veel te bezichtigen. Vergeten we vooral niet te vermelden de polychromie, welke bij de firma Cuypers tot een bijzondere branche wordt gerekend. Het werk dat we hier zagen heeft een diepen indruk bij ons achtergelaten en ons verzekert voor de toekomst, dat in onze huizen te.wachten is een schoon heid van echt Roomsche en tevens Hol- landsche kunst. Firma DeVos enVanStraaten Utrecht. Een. andere exposant met kerkelijke kunst is de eenige firmant van boven genoemde firma, de heeir Corn, van Straaten Jr. Wanneer men een der ge bouwen op het Janskerkhof binnentreedt bemerkt men reeds aanstonds op den FEUILLETON. De locomotief snelt snuivend door een nacht, bliksemsnel een rij wagens achter «ich trekkend. Een jonkman en een jonge vrouw 2ijn ^•een in een coupé le klas; hij is groot, s'crk, blond, zij klein, tenger, donker. Hij s|aaPt rustig uitgestrekt op detank,'zij gedoken in den tegenovergestelden hoek, beweegt zich zenuwachtig .zonder zelfs den «aap te zoeken. Haar lippen zijn pruilend gastoten en al haar indrukken zijn vervat 'n deze eene gedachte: Is dat nu imijn hu welijksreis? Want het zijn jonggetrouwden we volgens de mode' de Zuiderzon gaan '•rooeken over hun liefde te schitteren. Dezen morgen nog zijn Raoul de Lvné en Martha de Karadeo vereenigd in de kapel *an het kasteel Rocbrun en de jonge bruid leeft haar witte japon slechts verlaten voor een zeer elegant reiskostuum, dat "aar bijzonder goed staat. Martha's spiegel zei het haar bij het ingaan. De taille van fijn grijs laken is poten oen haar buigzame gestalte, de i u"eelen toque op haar kruLlende haar «eeu haar iets coquets van een jonge page haar oogen schijnen nog meer te von- .en onder de voile van gittuie. a' de spiegel heeft Martha wel gezegd fwt i! 0 a|ler''ef3t is. maar zij zou willen 'aar man *let 'iaar herhaalde. Is het v°or heen, dat zij blijde is mooi te zijn? En hij heeft haar niet eens aangekeken, zf>o druk was hij bezig met de provisieman den, valiezen, parapluie's en plaids, die hij meen aim, en nauwelijks in den wagen ge ïnstalleerd, zeide hij haar: „Nu gaan wij slapen. Je moet wel moe zijn; ik val cm van slaap, want ik hen heel vroeg opgestaan. Maak het je gemak kelijk op de bank. Kijk, ik geef je het voorbeeld." En na haar de reiskussens te hebben gegevewt legde hij eijn hoofd op het andere kussen, wikkelde zich in zijn pels en vijf minuten later was hij ingeslapen. De jonge vrouw dacht er niet aan zijn voorbeeld të volgen; de aandoeningen van vandaag hebben haar te fel aangegrepen. Hoe kan Raoul slapen? Zij had hem zooveel dingen te zeggen! Zij zijn geen iminuut alleen geweest in dezen zoo langen en afwisselenden dag. 't Schijnt Martha toe dat zij vele dagen in eens heeft geleefd. Is 't vandaag dat zij geschreid heeft onder haar sluier, bij de herinnering -a-an haar overleden moeder, door den ouden pastoor opgeroepen? Dat zij bevend het ja uitsprak, dat haar toekomst voor altijd verpandde? Was het vandaag dat zij zoo omhelsd- werd door haar oude ooims en jonge neven? O! wat zij 't moe wa$, dit défilé in de ontvang zaal! Nog moeier van het eindelooze dejeu ner daarna! Raoul zat toch naast haar, maar geheel beeig imet eten en haar niet toesprekend dan om haar iederen schotel aan te prijzen en haar aan te moedigen er van te neimen. Martha was. des te meer verwonderd over ziin verbazenden eetlust, omdat Raoul haar gevraagd had bij het gaan naar de eetzaal: „Heb je honger?" „Volstrekt niet. En jijK'- „Ik ook niet!" „Wat moet het dan zijn als hij honger heeft?" vroeg Martha zich af, hom met zooveel smaak ziende eten. „Hoe is TTho- gelijk te eten op een dag als vandaag? Ik voel mij izoo aangedaan door alles." Het maal had niet korter dan vier lange uren geduurd; eindelijk was men van ta fel opgestaan. De jonge vrouw ziet .zichzelf terug, wal sende en polkeerende met de invité's. Dan nog' een eindeloos souper, waaraan haar man evenveel eer bewijst als aan het de jeuner. Toen gauw een verandering van toilet en in 't rijtuig. De twintig minuten, noodig om naar het station te rijden, wa ren geheel voor haar vader die hen ver- De goede vader lachte bij 't afscheidne- men. „Lieveling! ik ben gelukkig, heel geluk kig, want ik ben zeker van je geluk!" Hij lachte, maar groote tranen rolden in zijn oogen en Martha had moeite om de hare 'te weerhouden. RaouL.moest toch begrijpen hoe treurig het voor haar was, haar vader te verlaten. Moest hij niet trachten haar te troosten? Hij denkt maar aan slapen. Hij houdt «dus niet van haar? Waarom houdt hij zich niet met haar bezig? Hij moest toch «zien dat zij geen slaap had, en bittere gedachten ver vuilen het hart van Martha. Als haar man eens haar,niet zoo ere zou liefhebben als zij tot nu toe werd bemind? Dat zou vreeselijk zijn! Daar ginds in Rocbrun, was zij daar niet de kleine ko ningin? Vanaf den lieven ouden vader, die haar slechts eens heeft gedwarsboomd, tot Yvo, den kleinen herder, zochten alle be woners van het kasteel om strijd haar in alles aangenaam te tzijn. Ja, tot nu toe was Martha vergood en bedorven als een kleine vorstin te midden van haar hof; zou haar man de'eerste zijn oim zich te onttrekken aan de zoete heer schappij, die zij altijd over allen heeft uit gestrekt? „Uw biljetten, als het u blieft!" Raoul snurkt en zijn vrouw moet hem tamelijk hard aan den anm trekken, om hem wakker te maken. „Ifim! Wat is er toch?" roept hij op dien norschen toon, van menschen zoo pas uit hun slaap gewekt. „Je hebt ons beider biljetten!" „O ja, jawel, heel best." En terwijl de beambte de papieren knipt, onderschept Martha een blik van medelij den aan haar adres, die haar verbittert. Het portier wordt snel gesloten en Raoul rekt zich uit. „Ik heb goed geslapen. En jij?" „Ik niet!" „Ik heb gn>ed geslapen, en jij?" „Ik niet." „Wel, dat gpijt me. Dan moet je eten. Je zult behoefte aan iets hobben. Ik heb een razenden honger." „Dank ie, ik zad niet otent"- Zonder naar haar te luisteren, haalt hij een provisiemand voor den dag en gespt die los. „Kijik, liefje, ik heb hun gezegd aspic van foie gras hierin te laten doen, ik vond ze heerlijtk van morgen. Neem er wat van met dit broodje. Wil je niet? O, je hebt ongelijk, heet erg ongelijk, ik verzieker je, 't is heerlijk." En Raoul aan de paté de foie gras. „Maar dit patrijzenvlengeltje belief je toch wel?" „Ook niet, ik heb geen honger." „Dan moet ik ze allebeide eten. Werke lijk, je doet me verdriet aan." Martha, hoe langer ho«e boozer, zegt tot zichzelf, dat het verdriet 'baar man den appetijt niet ontneemt. „Maar dan drink je toch wel dit glaaaje oude Bordeaux, de beste van den wijn kelder van Rocbrun. Met een paar gebak jes zal bet heerlijk smaken. Deze taartje* vooral zijn zeer verrukkelijk; ik heb er zulke lekkere nog nooit gegeten en daar om heb ik ook alles mee 'laten inpakken wat overbleef na het souper. Héb ik mijn vrouwtje onderweg niet bedorven?" „Of je zelf bedorven", denkt Martha en ziet vo( ergernis gebakjes en taartjes on der wijn achter de tanden van haar man verdwijnen. „Ik vind het ellendig dat je niets ge- bruikt>».Probeier te slapen tot Rocherfort* dan zullen wij daar chocolade drinken." (Slot volgt.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1