©e£cicbofve (BouAo/nl Uit de Leidsche Vroedschap. BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. De Gemtleman-Qplichter. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez". Zon- en feestd. T)p Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, wr Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; by ,1 aeenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco oost'f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- is alleen vererijgbaar tegen betaling van 20 ct. Wartaal, by vooruitbotaliug. Afzonderlijke nummers met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. VRIJDAG 15 FEBRUARI 1918. BureauSTEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2544 Postbus 6. tic Advertentieprijs bedraagt van 15 regelfl fÖ.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels fl.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertontiën, waarin betrekkingen worde© aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. De gas-kwestie heeft den hoofdschotel «evormd van de discussies zooals dit al zoo vaak is geschied. De volgende loop van zaken heeft zich 'daarbij afgespeeld: Door de heeren Wilmer, Sijtsma en Van «Tol was ingediend het volgende voorstel: 1 De Raad besluit, dat d$ hier na te noe men categoriën van gezinshoofden in de gemeente Leiden kunnen gebruik maken van een van gemeentewege verstrekten toeslag op den gasprijs, en wel van zes centen per kubieke meter voor de eer ste vijf en twintig kubieke meter, welke zij tusschen twee maandelijksche meteropne- Avingen verbruiken. De categoriën van gezinshoofden in de gemeente Leiden, die van genoemden toe slag' kunnen gebruik maken zijn: l De gezinshoofden met een inkomen •van f600 'sjaars of minder. II. De gezinshoofden met een inkomen van niet meer dan f800 'sjaars, zoo zij twee of meer in huis wonende kinderen hebben. III. De gezinshoofden rnet een inkomen van niet meer dan f 1000 'sjaars, zoo zij vier of meer in huis wonende kinderen hebben. IV. De gezinshoofden met een inkomen van niet meer dan f 1200 'sjaars, .zoo zij zes of meer in huis wonende kinderen hebben." Een rebat van zes centen bleek te stui ten op financieele bezwaren; in plaats van „in huis wonende kinderen" wilde men le zen ,,in huis wonende kinderen beneden den leeftijd van zestien jaar" de voor stellers brachten deze laatste wijziging aan, en verlaagden in hun voorstel het rabat van 6 op een van 4 cent. Nu waren het administratieve bezwaren, welke werden geopperd tegen het voorstel, ïnzoover daarbij de welst'andsgrens werd bepaald in verband met de grootte van het gezin. Zéér overdreven werden deze bezwaren geacht door den eersten voorsteller die bij zijn pleidooi een krachtig medestander vond in mr. Briët. Deze laatste meende, 'dat sommige ambtenaren, na de laatste ealarisverhooging, ook wel eens wat har der zouden kunnen werken! 't Waren niet alleen bezwaren, ontleend aan administratieve moeilijkheden, welke tegen de voorgestelde regeling werden aan gebracht; van bepaalde zijde schijnt men nu eenmaal een soort gevoels-bazwaren te hebben tegen alle regelingen, welke reke ning houden met het kindertal der daarbij betrokken personen. Om het voorste], hetwelk naar de mee ding der voorstellers verre de voorkeur verdiende boven dait van B. en W., meer kans van slagen te geven, wijzigden zij het in dien v;orm, dat een rabat van 4 cent per kubieke meter maandelijksch ge bruik zou worden verleend (dus 80 cent per maand) aan gezinshoofden (op verzoek van den voorzitter: ingezetenen) te Leiden, die niet meer (op verzoek yan den voorzit ter: minder) dan 1200 gld. verdienen. Door den heer P. J. Mulder was een voorstel van precies dezelfde strekking ingediend deze had echter de hoffelijk heid dit nu in te trekken. Het gewijzigde voorstel-Wilmer c.s. werd daarna in stemming gebracht en verwor pen met 14 stemmen tegen en 13 stem men voor. Vervolgens werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel van B. en W., dat aan iederen gasverbruiker een rabat verleend van twee cent per ku bieke ineter (dus» 40 cent per maand). De gasprijs is dus in den vervolge: 10 cent voor de eerste 20 kubieke meter maan- delijksch gebruik, 18 cent daarboven. Wijzen wij er nog op, dat door den Raad op voorstel van B. en W. is besloten met ingang van 1. April een keuringsdienst in te stellen voor visch in denzelfden geest als nu voor vleesch. De desbetreffende veror dening zal vóór dien tijd natuurlijk wor den gepubliceerd. Verzet van Polen tegen de nieuwe grens regeling.— De zelfstandigheid van Litauen. - Nieuwe Oorlog met Rusland - Arresta ties en botsingen in België. - Strijd in het Westen. Overzicht. Meer en meer wordt het rumoerig i n het Westen, waardoor de actie die der dagelijksche verkenningen verre over treft. Zoo hebben de Franschen ten Z.W. van den Butte de Mesnil een krachtigen stoot toegebracht, waardoor zij Tallure pen eindweegs genaderd zijn. Tot de voorbe- reding werd veel bijgedragen door Ameri- kaansche batterijen, .zoodat hier ook mag worden gesproken van een eerste succes der Amerikanen, een bewijs dat de hulp uit de Vereenigde Staten gewicht in de schaal begint te leggen. De Engelschen bepaalden zich bij hun grooter actie tot raids, o. a. ten Z.O. van Hargicourt, waarbij echter geen blijvende terreinwinst werd behaald. Ook van Duitsche zijde werden eeriige ondernemingen ten uitvoer gebracht, ten N.W. van Passchendaele met aanvankelijk succes. Zal dit zoeken naar elkanders zwakke punten wellicht het voorspel zijn tot het lang verwachte groote offensief! Uit Finland komt het bericht, dat er thans oneenigheden ontstaan zouden zijn tusschen de Roode Gardes en de Rus sische soldaten, welke tweespalt steeds grooter wordt. Slechts de Russische matro nen schijnen nog met hartelust te strijden. Voor de Finsche republiek zou de onder linge tweespalt misschien een voordeel kunnen zijn, indien de beide partijen het met elkander zoo druk krijgen, dat zij haar niet meer bestrijden kunnen. In Griekenland blijft het buiten gewoon roerig. De ministerraad vergadert dagelijks; personen, die ongemak aan de regeering veroorzaken, worden naar de eilanden verbannen en Duitschgezinde hoogleeraren ontslagen uit hun arnbt. Drie luitenants en twee soldaten zijn ter dood veroordeeld. De burgeroorlog schijnt te dreigen, of is mogelijk reeds uitgebroken. Een navolging dus van zooveel andere landen die in bin- nenlandsche twisten voorgingen. België. Arrestaties en botsingen. Het Beroepshof van Brussel liet twee le den van den Raad van Vlaanderen arres teeren. Zij werden echter dadelijk door de Duitschers wederom in vrijheid gesteld. De voorzitters van de drie Kamers van het Hof zijn hierop gearresteerd en gede porteerd. Naar aanleiding hiervan had een gewel dige betooging plaats op de Grand Place, waar het tot een botsing kwam tusschen militairen en burgers. Verscheidene perso nen werden gedood. Te Antwerpen hebben eveneens bloedige botsingen plaats gehad tusschen flamin ganten en patriotten. Duitschland. Hervatting van den Oorlog met Rusland? De Berlijnsche correspondent van de ,,Kolnisch-e Volksztg." schrijft: Het besluit van de holsjewiki heeft voor Duitschland en in 't bijzonder voor Oos tenrijk een buitengewoon gevaarlijke be- teclcenis. Er zijn stellige berichten ontvangen, volgens welke de holsjewiki verschuivin gen van troepen ten uitvoer brengen, om ze tegen de Oekraïne af te zende-n. Een veldtocht van Trotsky met de -vrijgekomen Russische troepen tegen de Oekraïne vormt een groot gevaar voor het nieuwe Oekrainische staatswezen. Te bevoegder plaatse is men niet voor nemens, .zich door Trotsky op deze wijze van de Oekraine te laten bcrooven. Het is daarom niet uitgesloten, dat bij de be sprekingen in het groote hoofdkwartier belangrijke besluiten zullen worden geno men en dat van Duitsche en Oostenrijksche zijde de operaties aan het Groot-Russische front onmiddellijk hervat moe ten worden, om een overwinning der holsjewiki van de regeering te Kief te verhinderen. Zonder twijfel bestaat er geen wapenstilstand meer. Door Trotsky's verklaring omtrent het einde van den oor log zijn de overeenkomsten van den wa penstilstand buit-,ii werking gesteld, zoo dat wij iri eike r; hling de vrije hand heb ben. Rusland. De plannen met Litauen. Volgens de „Vorwarts" twijfelt niemand cr aan, dat het bezoek van Kühlmann en Hertling aan den keizer de regeling van zaken in het 0"sten geldt en het blad verneemt, dat vermoedelijk zeer spoedig de zelfstandigheid van Litauen zal worden geproclameerd. De sociaal-democratie staat, besluit de Vorwarts", op het standpunt, dat aan Litauen het volledige zelfbeschikkings recht moet worden toegekend,- hierbij in begrepen het recb1. zich weer bij Rusland aan te sluiten. Het duurzaam binden van Litauen aan Duitschland zou niet in Duitschland's belang zijn. Polen en de vrede met de Oekraïne. Reuter heeft, vólgens een telegram d.d. gisteren van graaf Ladi3las Sobanski, den vertegenwoordiger van het Poolsohe na tionale comité te Londen, een verklaring ontvangen omtrent den vrede tusschen Oostenrijk en Duitschland met de Oekrai ne. Daarin wordt gezegd: Zulk een vrede raakt Polen van .zeer na- hij, want de vredesbepaiingen stellen de grenzen vast, niet alleen tusschen de Oe kraine en Galicië, maar ook tusschen de Oekraine en hiet koninkrijk Polen (Rus sisch Polen) on veranderen de grenzen ten koste van Polen. Het doel der Centrale mogendheden bij het vaststellen der grenzen van Polen ia duidelijk. Zij willen de Oekraïne niet slechts, een vergoeding schenken voor alles wat zij aan Oostenrijk geeft, maar wen- schen een toestand van wrijving en on- eenigheid in het leven te roepen tusschen nabiïurstaten, die 't met elkaar eens zou den kunnen worden en vriendschappelijke betrekkingen aankndopen.'gevaarlijk voor de plannen van ovcrheersching en intrige, welke steeds bestaan hebben in het uitspre ien van de Öekraifiers tegen de Polen. Dit bewijst, datjje Oostenrijkers en Duitschers de voorkeur er aan geven als nabuur een Oekrainischen s'ayt te hebben, een vorrae- looze massa van dertig milliocn boeren, die gemakkelijk te leiden zijn-ten bate van de Duitsche belangen, liever dan een Po len, in staat om zijn economische en mili taire afhankelijkheid te handhaven, welke altijd in strijd zijn met de Duitsche uit breidingsplannen. Zweden. Oproar op Alanfd. Naar het „Stockholmsch Dagblad" uit betrouwbare bron verneemt zoo seint Wolff dd. heden uit Stockholm ia op Aland onder de Russische troepen een vol slagen oproer uitgebroken. De soldaten trekken rond, nemen de bewoners, die hun niet aanstaan, gevangen en gebruiken daarbij bloedhonden om de vluchtenden op te sporen, In Mariehamn moeten .zij een ontzettend bloedbad aangericht hebben. De tweeduizend Russische soldaten, die op Aland liggen, zijn voorzien van munitie en machinegeweren, terwijl de bevolking van Aland volkomen weerloos is. Op het eiland tusschen de Alandsche en Zweed- sche kust, heerscht een groote paniek. De Vredesonderhandelingen Een uitnoodigmg van Wilson? Uit Genève aan het Hamburger „Frem- denbiatt: De Matin" meldt: Wilson heeft aan de geallieerden cein uitnoodiging ge richt tot een gemeenschappelijke conferen tie over de vaststelling van de vredesvoor waarden. Besprekingen te Brie-st-Litowsk. In de twee laatste zittingen van de dele gaties te Brest-Litiowsk gaf Trotzky zijn ontstemming te kennen oVer het vredes verdrag tusschen de Centrale®, en de Oekraïne, dat door zijn regeering niet er kend kon worden. Den volgenden dag legde hij zijn beken de verklaring over de beëindiging van den oorlogstoestand af. Toen von Kühlman® hem nadere bijzonderheden vroeg, ten einde het standpunt der Centralen te kun nen geven, zeide hij, aan dit verzoek niet te kunnen voldoen, daar hij met zijn dele gatie weer naar Petrograd moest vertrek ken. Nederland en de Oorlog. Eenheidsworst. De minister van Landbouw heeft aan de lijst van goederen, aangewezen ingevolge art. 1 der Distributiewet 1916, togevoegd het artikel „eenheidsworst", vervaardigd Uit 10 pet. varkensvleesch en 90 pet. rund- vleesch. De minister van Landbouw heeft: lo. voor „eenheidsworst" tot nadere aan kondiging vastgesteld een maximum in koopprijs van f2.05 per K.G.; 2o. aan gemeentebesturen in overwe ging gegeven, een verkoopprijs voor „een heidsworst" van 95 ets. per K.G'. bij leve ring aan grossiers en van 98 ets. per K.G. Lij levering aan detaillisten; 3o. voor „eenheidsworst" vastgesteld een maximum kleinhandelprija van f 1.10 per K.G.; 4o. voor „eenheidsworst" vastgesteld een maximum groothandelprijs van 95 ets. per K.G., een maximum tusschenhandel- prijs van 98 ets. per K.G. en een maximum' kleirthandelprijs van f 1.10 per K.G. Ned. Slagershond. Gisteren is te Utrecht een vergadering gehouden van den Nederl. Slagershond, ter bespreking van de door den minister gestelde maximumprijzen. Meer dan 500 slagers uit alle deelen des lands woonden haar bij} Na inleiding vfin den voorzitter, den heer Dungelman uit Den Haag, liep de gedachtenwisseling hoofdzakelijk over den grooten afstand in prijs tusschen het z.g. grove en fijne vleesch, verder over het feit, dat in de dorpen wéinig i'ij.n vleesch wordt verkocht,-in afwijking van de stad; voorts over he tontbreken var. maximum- inkoopsprijs in verband met de vraag hoe men aan vee moet komen om vleesch te kunnen verkoopen tegen de door den mi nister genoemde prijzen, en over de wen- schelijkheid om een maximum inkoops prijs te bepalen naai' het z.g. doode-ge- wicht. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de Bond verklaart te willen mede werken aan de door den minister voorge stelde maximum-prijzen, indien de orga nisatie de gelegenheid krijgt het rundvee in te koopen tegen den prijs van f 1.20, waarop de verkoopprijs is gebaseerd. Mocht dit niet gelukken, dan zal de ge heel e slager ij in ons land gedurende 8 dagen w-o r d e n stopgezet, ten einde de regécring ge legenheid te bieden maatregelen ten deze te nemen. Tabak. De minister van Landbouw heeft be paald: 1. verkoop e>n aflevering van ruwe tabak is verboden; 2. het vervoer van ruwe tabak uit eenig deel eener gemeente naar alle andere dee len des rijks, hetzij in .of buiten die ge meente gelegen, is verboden; 3. ontheffingen van de verbodsbepalin gen sub 1 en 2 kunnen, onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door het Rijksbureau voor Tabak; het verzoek tot ontheffing moet schrifte lijk tot dat bureau worden gericht! Tegen den kettinghandel in tabak. De minister van Landbouw heeft: lo. ingesteld een Rijksbureau voor Ta bak, hetwelk belast zal zijn met het doen van voorstellen en het uitvoeren van maat regelen, om den kettinghandel in tabak tegen té gaan; 2o. als directeur van dat bureau aan gewezen Joh. Reynen, te Amsterdam1; 3o. ingesteld een commissie van toezicht op het Rijksbureau voornoemd, welke com missie als vlgt'zal zijn samengesteld: Her- bert Cremer, directeur der Deli Maat schappij te Amsterdam, voorzitter; E. 'S. Enthoven, lid der firma Herschel, Entho* ven Co., te Baarn; D. P." Schrikker, ge delegeerd commissaris der N. V. Oscaa Rahte Jiscoot's Tabakhandelmaatschap pij, le Amsterdam; Th. C. Dentz, lid der firma Henri Dentz, makelaar in tabak, to Amsterdam; C. C. Kolff Can., lid der firma Lukwel Tiele, makelaar in tabak, tflf Rotterdam1; W. B. Dresselhuys, president directeur der N. V. Vereenigde Holland- sche Sigarenfabrieken, te Culemborg; A. Zwenk, directeur N. V. Tabaks- en Siga renfabriek voorheen Louis Dobbelmann, t© Rotterdam; W. Moens, te Amsterdam; 4o. het Rijksbureau voor Tabak is ge vestigd Pulmanshuis, Warmoesstraat 197< te Amtcrdam. Kleinere broodkaarten. Het Bureau voor Mededeelingen in zak'é de Voedselvorziening meldt: In verband met de stijgende papierprif- zen en de toenemende schaarschte a-an karton, heeft de Central© Broodcommissio de mogelijkheid onderzocht om het for maat der broodkaarten aanmerkelijk ta verkleinen. Men is daarin zeer wel geslaagd, zoodat men rekent niet alleen een groote papier- besparing te zullen verkrijgen, maar ook de kosten der broodkaarten met ongeveer f 25,000 per periode van vier weken t© kunnen verminderen. Goederenvervoer te water en te land. Het Bureau voor Mededeelingen in zak© de Voedselvorziening meldt: Ten aanzien van het birinenlandsch ver voer van goederen te water en te land wordt met 16 Februari a.s. de toestand hersteld, die vóór 1 Januari bestond, maar in verb anti met de vorst en hét dicht gera ken en blijven van verschillende waterwe gen tijdelijk is gewijzigd.,Van 16 Febr. a.s. af zal het dus weder verboden zijn per spoorweg goederen le doen vervoern. tus schen stations, gelegen in of nabij plaat sen die te water door een geregelde buurt- bootdienst met elkaar in verbinding staan. Alleen wanneer een dergelijke geregelde verbinding te water ontbreekt, zullen die goederen voor spoorwegvervoer worden aangenomen. De boomk weekers te Boskoop. Men meldt uit Boskoop aan de „Msbd.": Door den minister'van Landbouw, Nijver heid en Handel is voor boomkweckcr^al- hier vergunning verleend tot het scheu ren van grasland lot een maximum van ee.n Hectare, doch in geen geval grooter dan de oppervlakte van het bedrijf van den kweekcr. Ieder belanghebbende moet tot dit doel vergunning aanvragen bij den burgemeester. Tewerkstelling van geïn terneerden ihet bloemi- bollenbedrijf. Op 30 October 1917 werd door de dis trictsarbeidsbeurs te Haarlem een~verga- dering belegd met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het bloem bollen- en tuinders-bedrijf voor de streek HaarlemLeidein, om1 de vraag te bespre ken of verlenging van de tewerkstelling van geïnterneerden bij dat bedrijf nog noodzakelijk was. Het gevolg vjjas, dat de tewerkstelling 19 November moest eindi ge® Thans roept de directeur van de Ilaar- lemsche Arbeidsbeurs belanghebbenden in genoemd bedrijf weder bijeen op een dag in de eerste weck van Maart om1 de vraag te bespreken of tewerkstelling va® geïnter neerden iri het komende seizoen gewenschl is, en zoo ja, op welke voorwaarden. Kamervarkïez^ngten. De Prov. Bond van R. K. Kiesvcreenigin- geri in den Kieskring Zeeland heeft in zijn buitengewone algemeene vergadering, den 12en Februari j.ll te Vlissingcri gehouden, een voorloopigc groslijst opgemaakt in deze volgorde: 1. P. F. Fruytier, 2. J. W. Vienings, 3. mr. A. baron van Wijnbergen, 4. mr. di'. Ja® van Best, 5. M. Ch. Bon- gaerts, 6. .mr. A. van Rijckcvorsel, 7. jhr. mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck, 8. F. van Waesberghe, 9. di'. G. M. Kusters, 10. mr. J. II. M. Stieger. 'Het Kamerlid Be Jong. Wij vernemen, dat de heer De Jong aan FEUILLETON. 83) Be zwarte parel; Een plotseling, snel en zenuwachtig ruk ken aan de bel deed den' concierge van No. 9 der avenue Hoche met schrik wak ker worden. Brommend stond hij op en hok de deur van het huis open. ..Ik dacht dat ze allemaal al thuis wa- ten. 't Is al drie uur waarachtig", mom pelde hij slaapdronken. Zijn vrouw die ook van het hevige schel en was wakker geworden, meende dat het wel voor den dokter kon wezen. Inderdaad, van beneden .kwam een stem. die vroeg; ..Dokter Hagelwelke verdieping!" ».Derde links. Maar de dokter gaat s nachts niet uit." ..Dan moet hij het nu maar eens bij uit zondering wel doen." De heer, die den concierge in zijn eersten slaap had gestoord, liep de vestibule door, e trap op naar de eerste, toen naar dé Weede verdieping en bleef zonder bü dokter Hagel aan te kloppen, doorloopen tot hij de vijfde verdieping had bereikt. Daar gekomen haalde hij twee sleutels uit zijn -zak, met den eenen opende hij de deur, met den anderen het nachtslot. ,,'t Gaat prachtig", mompelde hij, „maar het eerst van alles dienen we ons den af tocht veilig te maken." Na een kleine tien minuten liep hij de trappen weer af en ging de loge van den concierge voorbij, half luide verwenschin- gen uitende tegen den dokter, die geen lust had, 's nachts een ernstigen patiënt te bezoeken. De concierge trok de deur weer voor hem open en de late bezoeker gooide de deur hard achter zich dicht. Doch de deur viel niet irftret slot, want de man had vlug en handig een stukje ijzer in de schootplaat van het slot gestoken, zoodat de schoot er niet inviel. Zonder het minste leven te maken liep hij opnieuw de vijf trappen behoedzaam op, tot hij de door hem opengemaakte deur op de vijfde verdieping weer had bereikt. Hij trad een antichambre* binnen, druk te op het knopje van een electrischen lan taarn, legde zijn overjas en zijn hoed op een der fauteuils, hond dikke zolen van vilt om zijn schoenen en haalde kalm ee" plattegrond van het apartement uit den binnenzak van zijn jas. „Zoo", zei hij, „aan den straatkant heb ben wij dus, het salon, de eetkamer en het boudoir. De gravin schijnt een bijzonderen smaak te hebben, want daar behoeven we onzen tijd niet te vermorsendaar is geen enkel voorwerp van waarde... Vooruit dus, maar recht op het doel 'af. Ah! Hier hebben wij het smalle gangetje naar de eigenlijke vertrekken. Drie meter verder moet zich de deur bevinden, welke de kleedkamer met het vertrek van de gravin verbindt.... Ik ben er.... De knip op de deur is altijd los één meter veertig boven den grond... Voor de zekerheid zullen we er even een gaatje omheen boren, dan zijn we er heelerrtaal af't kon eens we zen, dat de knip niet los zat... Zie zoo." Hij draaide behoedzaam den knop van de deur om en tot zijn groote verbazing ging de deur open. „Brave AnseniuA Lupin, dat zaakje ga-at gesmeerd", mompelde hij tegen zich zelf, je kent de bijzonderheden goed uit je hoofd, mannetje, fyoud je nu goed als het er op aan komt, de zwarte parel te vin den.. Je moet nog stiller zijn dan stil, nog onzichtbaarder dan. onzichtbaar." viWel een half uur besteedd* ^rsenius Lu- pin aan het openmaken van de tweede deur, een half glazen deur, welke toegang gaf tot het vertrek van de gravin. Maar hij deed het met zulk een behoed zaamheid en zóó uiterst voorzichtig, dat, al mocht de gravin niet hebben geslapen, geen enkel verdacht geluid haar oor zou hebben bereikt. Toen hij eindelijk de deur had weten open te maken, 1 rad hij de kamer binnen. Volgens zijn plattegrond behoefde hij slechts een chaise-longue om te loopen, langs een fauteuil en eindelijk naar een klein tafeltje, vlak bij het bed te gaan. Op dat tafeltje stond een doos met postpapier en in die doos lag de beroemde zwarte parel. Toen hij de chaise-longue voorbij was, bleef hij stilstaan, omdat hij meende dat zijn 'hart hoorbaar klopte. Vrees kende .hij in het minst niet, dus dèt was het niet wat hem noopte te blijven staan, maar het was hem, in het eerste oogenhlik onmo gelijk, die soort van zenuwachtigen -angst te overwinnen, welke ons soms kan over vallen, als wij een te drukkende stilte om ons heen hebben. Hij -vcrwo®derdie zich over dit gevoel, want hij had/zonder zijn kalmte te verlie- zen, veel hachelijker momenten doorleefd. Hier dreigde hem geen enkel gevaar. !Io« kwam het dan, dat zijn hart toch hoorbaar bonsde? Hij luisterde aandachtig en 'meende dui- dlijk de regelmatige ademhaling van een rustig slapende te hooren. Hij was weer gerustgesteld. Op den tast zocht hij behoedzaam den fauteuil, met de handen voor zich uiV gestrekt richtte hij zijn schreden naar hel tafeltje. Zijn hand raakt© het tafelt!© reeds, toen zijn voet tegen iets hard© slootte; het was eene kaars, welke op den grond scheen gevallen. Vlak daaru&afil lag een ander voorwerp, een reisklokje in lederen étui. Hij begreep er niets vanWat waé hier gebeurd? Eensklaps uitto hij,' onwillekeurig, een' kreet van schrikhij hadohl wat een zonderling, angstig iets... Maar dat was verbeelding, dat kwam aoor zijft overspannen zenuwtoostand rWordt veryoMd

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1