Gegijzeld. teisteren Is een ingezetene ■van Nijmegen naar het huis van bewaring te Nijmegen overgebracht om te worden gegijzeld wegens het niet-betalen van cor- logswinstbelasting. Ve^da-onAen. In de Azelosche beek bij Carelshaven bij Delden is Maandag een oude man uit Groenio, T. genaamd, door duisternis misleid, verdronken. Gistermor gen is «ijn lijk gevonden. Onbeschermde hoedenpennen. In de vorige week zijn te 's-Gravenhage 110 pro cessen-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van het verbod zich met onbescherm de hoedenpennen in tramrijtuigen te be vinden. Ernstig ongeluk. Maandagavond om streeks half zieven geraakte een man op den hoek van de Nieuwe gracht en de Jans- ©t-raat te Haarlem onder de tram. Hij werd ernstig gewond in een nabijzijnde woning binnengedragen. Daarop bemerkte men dat een tweede persoon onder de tram lag. Deze bleek te zijn overleden. Verslikt. Een 58-jarig remmer uit Zutphcn kreeg te Borkelo, terwijl hij in den trein zijn middagmaal gebruikte, een stuk vCcesch in de keel. Hij werd onmid dellijk naar Enschedé vervoerd, doch Ixkek ibij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. De hondsdolheid. Men schrijft uit VenJo aan ,,De Tijd": De vorige week zijn alhier twee personen gebeten door een hond die van hondsdolheid werd verdacht. De personen en de bond zijn naar het labo ratorium van professor Spronck te Utrecht overgebracht, behandeld en onderzocht. Aldaar is hondsdolheid geconstateerd, daar de ziekte-verwekkende Negri scire lichaampjes werden gevonden en konijnen, daarmede ingespoten, dol werden. De patiënten werden met het serum, dat ednds den oorlog in Nederland gemaakt wordt, ingespoten en zijn beterend. Dit gevail is daarom van belang, wijl dit de eerste maal is, dat het in Nederland be reide serum kon worden aangewend. Zoo- «&ls men weet,werden deze patiënten vroe ger naar Parijs of naar Brussel gestuurd. LedereUefstallen. Meer dan een jaar lang (kwamen in de omgeving van Waal wijk voortdurend groote diefstallen van iedeu- voor, meestal gepaard gaande met inbraak. Hoe ijverig en nauwkeurig de marechaussee en pojitiie in de verschillen de gemeenten ook speurden, liet mocht niet gelukken een draadje vast te krijgen, zoodat de dieven ongestoord hun gang toonden gaan. De diefstal bij den heer Donkers te Baardwijk, ongeveer zes weken geleden, waar voor ongeveer f 8000 ieder ontvreemd is, was de grootste en de laatste. De geheele dieven- en helersbende telt Ongeveer 40 personen, van wie de meestien in arrest zitten. Alle arrestantenlokalen van Waalwijk, Baardwijk, Besoyen, Loon op Zand, Kaatsheuvel zitten vol, aoodat men «enige militairen naar 's Bosch heeft moeten overbrengen. Men heeft blijkbaar de voornaamste dieven of mogelijk wel alle -aangehouden, want sedert deze ares- tatie hoort men in de omgeving niet meer van inbraak en diefstal. Mogelijk is natuurlijk ook, dat bij de medeplichtigen, die zich misschien nog op vrije voeten bevinden, de schrik er zoo is ingekomen, dat zij zich verder kalm hou den. Twee soldaten uit Besoyen, die dooi de politie nog gezocht worden, zijn voort vluchtig. Hoe groot de waarde is van het ont vreemde valt, zooals vanzelf spreekt, moei lijk te benaderen. Naar ruwe schatting vertegenwoordigt het op de verschillende fabrieken en leer looierijen ontvreemde leder een waarde van ongeveer I 20,000 of f 30,000. Mishandeling met doodelijken aficop. De heer C. Mollenberg te Alphen a.d. Maas werd Zondagavond aldaar overval len en ontving zes diepe messteken in den mg. Hij is gisteren aan de gevolgen over leden. De vermoedelijke dader, een 20-jarig jongmensch, is gearresteerd. Het bioscoopbedrijf. Naar aanleiding van de Maastrichtsche verordening, waar bij besloten is een belasting te heffen van 25 pCt. en bepaald dat kinderen beneden 18 jaar de bioscopen niet mogen bezoeken, had Maandagmiddag te Amsterdam een vergadering plaats van geïnteresseerden bij het bioscoopbedrijf. Er werd besflofen een comité van actie te voTmen, dat deze en meer dergelijke toestanden bekend zal maken, met- alle macht bestrijden en on geldig te doen verklaren. Reeds werd ©amenwerking gezocht met. de plaatselijke vereenigingen te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, zoodat binnenkort van dit comité een actie zal uitgaan. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De discussie over het ontwerp der on- Vierw ijzerssalarissen is nog niet ten einde. De hoeren Van Wijnbergen (R.K.), v. d. Molen (A.R.) en De Savornin Lohm an (C.H.) hebben krachtig be pleit de allerdwingendste noodzakelijkheid om in den bitteren noodtoestand der bij zondere onderwijzers verlichting te bren gen het regeeringsvoorstel zal den bij zonderen onderwijzers feitelijk meer baten, dan het ontwerp-Marchant c.s. (door het amendement-K ctelaar in eere her steld). Links heeft vele bezwaren tegen het re geeringsvoorstel geopperd. D-rar is ten eerste een constitutioneele quaestie, dezer dagen door den heer Troel stra te berde gebracht. De Regeering han delde, volgens hem, inconstitutioneel door oan deze zaak een andere oplossing willen geven dan de Staten-Generaal (door het aannemen van het ontwerp-Marchant c.s.) had aangwecen. De heer Lohman •weerlegde echter die bewering door op te merkpf ''iï wetsontwerp eenvoudi eeri uitspraak van 3e Kamer is, precies als een motie, en dat geen Regeering ge houden is zich steeds te gedragen naar een uitspraak van de Kamer (of van eene der Kamers, -af van beide). Ze kan, als ze de zaak van heel veel gewicht vindt en de uit spraak niet wil aanvaarden, aftreden of een Kamerontbinding uitlokken. Ze kan zoo'n uitspraak ook eenvoudig voor kennisgeving aannemen. De Regeering is echter- dezen laatsten weg kiezend, aan het verlangen der Staten-Generaal nog een heel eind tegemoet gekomen, want ze heeft aan de uitspraak gevolg gegeven... alleen maar: op hare wijee. Tweede quaestie. Het Regeeringsvoor- stel, zoo wordt beweerd (van links; het werd onlangs nog betoogd door den heer Ketelaar) stelt, door alleen aan de lager gesalieerde onderwijzers een bijslag uit 's Rijks kas toe te kennen, eigenlijk een premie op de karigheid van de gemeente besturen. Die onderwijzers krijgen een bij slag die door hun gemeentebesturen (en door bijzondere schoolbesturen) slecht wor den bezoldigd. De gemeentebesturen (en schoolbesturen) die goed bezoldigden, zien hun onderwijzers nu voorbij gegaan door de Regeering. Daar is zeker wat van aan, maar daartegenover staat, zooals de heer Lohman opmerkte, dat het voorstel- Marchant, door zijne uniforme verhooging van alle salarissen, dan toch ook geen onderscheid maakte tusschen hen die een erhooging broodnoodig hebben en hen die haar niet of minder behoeven. De Re- eering sticht, door haar gewijzigde ver deeling van de drie milliocn, met heteelfde geld meer wezenlijk nut. Derde quaestie. Het Regeeringsvoorstel komt meer den bijzonderen dan den open baren onderwijzers ten goede, heft dus een deel van het verschil in saJarieering op en loopt bij gevolg vooruit op de „gelijkstel ling" aldus van links. Het zijn vooral de heeren Ketelaar en Otto gewegst die dit argument hebben aangevoerd. Dit mag echter in geen geval reden «zijn om het geld, dat men voor de verhooging wil besteden, zoo redelijk mogelijk te verdee- Jen, dat wil zeggen: zóó dat de minst-be zoldigden het meest krijgen. De Minister zou heden aan het woord komen. Sociale berichten. Het bakkersbedrijf. In opdracht van de bekende groote ver gadering van 29 Januari te Amsterdam hebben de besturen der deelnemende ver eenigingen var bakkerspatroons zich tot den minister van Landbouw gewend, met de mededeeling, dat de verschillende maat regelen, door de regeering zoowel alls door de gemeenten genomen, in het belang van de broodvoorziening, zoodanige nadeelige gevolgen voor de broodfabrieken en bakke^ rijen hebben veroorzaakt, dat de toestand met recht onhoudbaar mag worden ge noemd, zcow el voor de fabrieken en coöpe raties, \\aaivan vele met verlies moeten werken, als voor de bakkers die ondanKs het vele werk, dat de regeering van hen eischt, in zeer slechte omstandigheden ver- keeren. D2 besiuren deelen mee geen en kelen goedtn grond te kennen waarop ge vergd zou kunnen worden, dat het bak kersbedrijf op «zoo ongunstige voorwaarden werkzaam moet zijn, ten behoeve van de gen eenschap. Zij vragen aan den minister o. rn. op de volgende punten verbetering aan te brengen, waardoor het mogelijk zal zijn, dat dc voorwaarden, waaronder het vak moet werden uitgeoefend, althans dra gelijk worden. A. De prijs van het regeeringsmeel wordt, behalve de door de sub-commissie uit het Centraal-Broodkantoor voorgestelde verla ging, oovendien voor het geheele land nog verminderd met twee gulden per honderd kilogram. 1>. De gemeentebesturen mogen geen hoo- geren meelprijs vaststellen. C. De gemeentebesturen mogen niet meer dan 25 cent per 100 K.G. regeeringsmeel aan de bakkers in rekening brengen voor opslag-, bezorg- en administratiekosten. D. De bloemprijs wordt f 1.50 per 100 Kg. lager vastgesteld dan thans het. geval is. E. Voor het geheele land wordt het ge wicht van het wittebrood vastgesteld op 250 gram en veelvouden daarvan en van het bruinbrood op 400 gram of veelvouden daarvan. F. De roggeprijs en de roggebrood prijs worden met de grootst mogelijke gelijkheid door den minister bepaald. G. Voor het geheele land wordt het broodgewicht vervangen door een voor schrift op het gewicht va/n de droge stof die een rantsoen brood öf een veelhoud daarvan moet bevatten. H. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de bedragen die door sommige ge meentebesturen te veel zijn in rekening ge bracht aan de bakkers, in afwijking van de door de regeering gegeven voorschrif ten, met opdracht het te veel betaalde te rug te geven. I. De opvordering van de saldi der rekc ning van het voor 4 Febr. 1917 aan de bak kerij geleverde regeeringsmeel wordt ge staakt; het vrijwillig of onder dwang be taalde wordt aan de betrokkenen terugge geven. J. Voor verlies van broodbons wordt 1 pCt. van de hoeveelheid aan de bakkers vergoed, K. Een gelijk rantsoen grondstoffen wordt gesteld voor alle bedrijven, gemeng de bedrijven en alle takken van die be drijven, welke broodgrondstoffen verwer ken en wel naar het gebruik van 1916. L. Uitkeering van het prijsverschil tus schen de gestelde en de nader vast te stel len prijzen van het regeeringsmeel «zal voor alle gemeenten met uitzondering van Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam geschieden van 4 September 1917 af. M. Maatregelen worden genomen om te voorkomen, dat willekeurige prijzen gelden voor turf ten dienste van de bakkerijen. N. Controle op het goede gewicht van de zakken meel en bloem en maatregelen ter voorkominc van verschil in kwaliteit van het mee) er de bloem die 'door de verschil lende meelfabrieken en molenaars op een zelfde tijdstip worden geleverd, worden onverwijld ingesteld. O. Een afdoende controle worde inge steld op het vochtgehalte van het meel. P. Voor zoover aardappelen aan het broodmeel kunnen worden toegevoegd, ge schiedt. dit in den vorm van aardappelpoc- der in plaats van aardappelmeel. De ver vaardiging van aardappelmeel voor de broodvoeding wordt onmiddellijk gestaakt en een mogelijk overschot van den aard appeloogst en in elk geval een deel van den volgenden oogst van aardappelen wordt verwerkt tot aardappelpoedei'. In een memorie aan den minister wor den bovenstaande punten toegelicht en ge vraagd de besturen in een particuliere audiëntie te willen ontvangen. KERKNIEUWS. Pater Fr. Enge! bert us Engels t Maandag is te Venray op 53-jarigen leef tijd plotseling overleden de zeereerw. pater Fr. Engelbertus Engels, prefect van het gymnasium der eerw. paters Franciscanen aldaar. Na «zijne wijding in 1887 was Z.Eerw. eerst kapelaan aan de Mozes en Aaronkerk k Amsterdam. Na voor herstel zijner ge zondheid genezing te hebben gezocht te Davos, was Z.Eerw. achtereenvolgens pre fect van het gymnasium te Megen en daarna van dat te Venray. Prefect Engels was een door de studen ten zeer bemind overste. Hij bond allen aan zich door eenvoud en ongekunsteld heid in den omgang. Men schrijft urt Venray nader aan de „Msbd.": Maandagmiddag j.l. maakte, zooals door ons reeds is vermeld, onverwacht de dood een einde aan het verdienstelijke leven van den Zeer Eerw. pater Engelbertus Engels O.F.M., prefect van het gymnasium te Venray. De overledene was geboren te Zwijndireoht in 1864, deed zijn intrede in de Orde van St. Franciscus in 1881. In 1887 «priester gewijd, werd pater Engels het volgende jaar kapelaan aan die Mozes- en-Aaron te Amsterdam. In 1890 ontving hij zijn benoeming tot leeraar van het gymnasium te Megen, werd vijf jaren latex- prefect aldaar en heeft sinds 190» het ambt van prefect bekleed aan het gymnasium te Venray. Het leven van pater Engels is rijk geweest, aan gouden verdiensten. Zijn helder verstand en grondige kennis en wetenschap, zijn, ondanks lichamelijke zwakte, standvastige opgeruimdheid en kloeke werkkracht., zijn degelijke gods vrucht, gevoed door zoo menig bezoek bij Jezus in 'het Allerheiligste Sacrament, al deze goed'e gaven heeft prefect Engels met noeste vlijt ten beste gegeven- aan het. wel zijn der hem toevertrouwde jongeling schap. Een groote menigte priesters, sae- culieren en re gul ie ren voor het zielenheil werkzaam hier en in het buitenland, en vele andere oud-leerlingen, die niet tot het priesterschap zijn gekomen, gedenken Piater Engelbertus Engels met innige dank baarheid. Ook in andere «klingen had de dierbare overledene zeer vel-e vrienden en vereerders. De laatste weken gevoelde hij zijn ge zondheidstoestand minder worden, maar. den arbeid minnend, trachtte hij, zich dwingend tot werklust, zijn gewone werk zaamheden te 'blijven verrichten. Maan dagmiddag begaf hij zich van het gymna sium naar het klooster aan de overzijde om daar eendge minuten door te brengen. Is dit een bijzondere gunst geweest van O. L. Heer, Die wilde dat Zijn trouwe die naar niet eenzaam zonde sterven, doch- omringd van zijn medebroeders en voor aten van de laatste H.H. Sacramenten? Want in deze minuten trof hem de hartverlamming. Voor den beminden en vereerden pater Engels zal veel gebeden worden. Moge zijn ziel aireede de blijde vervulling ervaren van het. woord: „Die velen tot gerechtig heid opleidden, zullen schitteren als ster ren in eeuwige eeuwigheid." VERKOOPINGEN. Boskoop. Uitslag verkooping va.n 12 Febr. door Notaris Maarschalk.. Perc. 1: winkel en woonhuis, schuur en erf en bet daarnaast gelegen pand woon huis en erf Ridderbuirrt. Biezen no. 1 in gezet op f 7200, nog verhoogd met f 800 kooper W. J. D arrest ei n te Dedemsvaart. f 8000; perc. 2, woonhuis, schuren en erf aan do Achterkade te Boskoop: ingezet op f 4300, verhoogd met f 100; kooper A. M. v. d. Steenhoven te Gouda voor f5300; perc. 3: bouwmanswoning aan het Goud- scheVijpad, ingezet op f 3400, verhoogd met f 300; kooper A. G. Vreeburg, te Boskoop, voor f 3710; perc. 4: huis, schuur en Jarf, Reijerskoop, op f 3500; kooper de heer A G. Vreeburg, Boskoop, voor f 350Ü. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer L. Ludolph (Tiel); candidaatsexamen in de godgeleerd heid 2e ged. de heer J. Eikema (Smilde Dr.) Verfjoogïng ink war tier ingsgeld. Naar aanleiding va® herhaaldelijke klachten omtrent onvoldoende vergoeding voor inkwartiering, meer in het bijzonder in verband met de verhoogde prijzen, welke de kwartiergevers voor iKuisbramd, teii behoeve van de bij hen ingekwartierde militairen moeten betalen, is door den Minister van Oorlog ter kennis, gebracht, dat toepassing van art. 33 der Inkwartie- ringswet, overal waar zulks mogelijk is, oplossing van bovenbedoelde moeilijkheden op de meest eenvoudige wijze mogelijk maakt. Bij de toepassing van dat artikel toch worden de verschuldigde vergoedin gen door de militaire autoriteiten bepaald, die zich daarbij den regel door niets anders dan dooi- hun eigen billijkheide- el, gepaard aan eene gepaste zuinig heid ten behoeve van 's Lands schatkist, behoeven te laten leiden. Zoo dikwijls bij zondere omstandigheden dat wenschelijk maken, kunnen zij dan ook de strikt noo- dige hoogere vergoedingen toekennen, dan voor gewone omstandigheden bij Konink lijk besluit zijn vastgesteld. Letteren en Kunst. Leger en Vloot. Dragen van burgerkleeding door onder officieren. De „Tel." verneemt, dart het dragen van buigerkleeding voorloopig zal worden toegestaan aan militairen boven den rang van adjudant-onderofficier, aan adjudant- onderofficieren «en aan de ergeant-ma- joors. Evenals zulks gedurende dc mobilisatie voor de officieren is bepaald, zal deze Meeding uitsluitend bij verlof mogen wor den gedragen. Liederen- en Sonatenavond. Uitzonderingen bevestigen den regel. In t geval een gunstige uitzondering op een verkeerden regel. Want feit is het, dat meestal hij kamermuziekavonden te Leiden een beperkt publiek aanwezig vin den. Gisteren evenwel was de kleine Stads zaal uitstekend gevuld. Immers het betrof een bijzonderen avon-d. Onze stadgenoote, mej. Annie van Leeuwen, gaf haar eerste concert esn daarbij tevens een gunstigen kijk op haar dubbel talent van pianiste en zangeres. In eerstgenoemde qualiteit vooral, zij haar veiel 'lof tebeurt gevallen. Mej. van Leeu wen accompagneerde drie sonates voor vi oloncello, n.l. die van Cervetto, E. van Dohnanski, en L. Boëlmann. En hoe speelde ziij die? Voor haar eerste debuut inderdaad veelbelovend. Hoe veerkrachtig as haar aanslag, hoe levend haar tech niek, hoe pittig haar rythme. Uit de vertol king spraken gloed en kracht, innigheid eerkracht. Viel er een enkele maal een verkeerde aanslag te consitateeren wat in een sonate als de tweede best te gebeu ren is! Tiaar spel was overigens rustig en correct. De sonates werden op de cel gegeven door den heer Eilaas de Rook, een violon cellist, die ons tot dusverre slechts bij •name bekend was. Hij is leeraar aan het Conservatorium te 'o Gravenhage, en in die hoedanigheid wist Rij zijn capaciteiten breed uit te werken. De resultaten moch ten wij gisteren ervaren. Met technische beheersching wist hij de drie kunstige so naten in ongerepte zuiverheid te verklan ken, al deed ons een der snaren somwijlen minder sonoor aan.-Fijne klankschakee- ring en tintelende rythmiek heeft de heer De Rook gepraesteerd. Ook toongeving en erheid mochten er w ezen, vooral als hij aan den vleugel de liedjes begeleidde, die mej. Van Leeuwen zong. Want ook als klavier-virtuoos maakte de heer De Rook een gunstigen indruk. Zooals gezegd, we hoorden mej. Annie van Leeuwen liever aan den vleugel dan zangeres. Wat niet wegneemt, dat «ij ook hier haar verdiensten heeft. En niet weinig! Na de buitenlandsche liedjes van Handel, Schumann, Brahms en Strauss, zong zij Hollandsche, welke o. i. in te genstelling met de eerstgenoemde meer oldeden. Ook was mej. Van Leeuwen hierbij beter op dreef als voor de pauze. Zoo «ong zij met haar buigzame stem het zacht-eoete „Wiegelied" van W. Andries- sen, het meer forsche „Gloeiend gesmeed" an dr. E. Pijsel, en het boeiende, aan doenlijke „Geluk" van Arnold Spoel. Voor al het eerste liedje werd schalks voorge dragen, de andere met veel gevoel ge-, zongen. Als resultaat van haar eerste optreden, mocht mej. Annie van Leeuwen menige bloemenhulde in ontvangst nemen, en op niet minder demonstratieve wijze toonde het auditorium groote ingenomenheid over het optreden van deze nieuwe pianiste zangeres, die herhaaldelijk op het podium werd teruggeroepen. Ook de heer De Rook deelde in het applaus, dat bijna tot een ovatie verwerd. A. v..O. ra®f:l« STADSNIEUWS. De Zita-Vereeniging. Gisteren was het tweede lustrum der Zita-vereeniging. Tien jaar heeft nu doze vereeniging bestaan 't zijn enkele woorden, die om vatten een massalen arbeid, ten zegen van duizendenWel mogen wij dankbaar zijn voor zulk een vereeniging, heerlijke bloesem der Roomsche charitaswel m o e t e n wij dankbaar zijn en die dank baarheid daadwerkelijk toonen! Te acht uur werd een H. Mis opgedragen in de parochiekerk van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen, tot intentie van de werkende leden, waarna gemeenschappe lijk ontbijt in de pastorie. Om drie uur werd de jaarvergadering gehouden in het gebouw der vereeniging aan het Noordeinde. De presidente, mej. T. Elshof opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord en wenschte in 't bijzonder geluk den eerw. directeur, pa ter Bouters, met het tienjarig bestaan der vereeniging. Daarna las de secretaresse, mej. A. Filbiy, de notulen der vorige jaar vergadering, waarna zij een jaarverslag uitbracht, dat was samengesteld met een buitengewone accuratesse, en dat, in het archief der vereeniging bewaard, een be wijs zal blijven van den vruchtbaren ar beid en de onverpoosde toewijding van de leden der vereeniging in het afgeloopen jaar. Aan het keurige verslag ontleenen we. het volgende: Het gelaj werkende .eden bed thans 40. De afdeeling dienstboden omvat 60 leden welk getal, zoo de correspondenten in d,' omliggende plaatsen daartoe medewerken zeker «zeer kan stijgen. Het aantal inwonende winkeljuffrouwen B>r en andere dames bedroeg gemiddeld ongc- p veer 20 per dag. In het geheel werden on-j1'1 geveer 7000 logies verstrekt ware erf meer ruimte, dit getal zou nog veel groaLi ter geweest zijn. Van de afd. Patronaat gingen 20 leerlin. gen naar de vakschool, van het lste naar het 2de leerjaar 14 leerlingen, terwijl jr, nieuwe leerlingen toetraden. De costuumcursus werd door 21 mèisjeg gevolgd, eveneens werden goed bezocht da verstelcursus en de knipcursus. De zang- en tooneelclub telj, 85 leerlingen. [d> De afdeeling retraitefonds heeft 33 leden. F Van de bibliotheek werden 1488 boeken uitgeleend. Er zijn 5 leesportefeuille^ Het informatiebureau bewees uitsteken, de diensten. Op de spaarbank werd ingelegd f 3386.48. Den lsten Jan. was in kas f 5542.50. Van het L. O. P. zijn reeds in onze cou rant cijfers vermeld. Nog- werden verschillende feiten en da, den in het verslag gememorerd wij hebben slechts een greep gedaan in hot voornaamste. Hartelijken dank bracht het verslag aan den eerw*. directeur, pater Bouters, en aan de presidente mej. Elshof. Hierna bracht mevr. Gründeman—Hof. man als secretaresse van de afdeeling Aca demisch Ziekenhuis een verslag uit, waar in vermeld werd de oprichting van het R. K. Doorgangshuis, de Sint Margarita van Cortona-stichting. Herdacht werd «je overleden presidente mevr. v. d. Velde, die is opgevolgd eerst door mevr. Hoelen, la ter door mevr. Schölvinck onder wier leiding het. liefdewerk ceer vooruit gaal. Helaas wordt er bij de wekeliiksche collec. te voor deze stichting niet veel geofferd. Mej. Fr. v. d. Wolk bracht daarna een verslag uit van de vakschool, waaruit bleek, hoe vooral deze afdeeling in groo ten groei staat, hoe deze instelling op is aan de spits te komen van andere derge lijke inrichtingen op het gebied van onder wijs. De vakschool telt 121 leerlingen. Door mevr. GründernannHofman werd nu een financieel verslag uitgebracht. De inkomsten hadden bedragen f 14,268.21 uitgaven f 14,513.80, nadeelig saldo f 245.59%: afgetrokken van het voordeelig saldo van het vorig jaar blijft er over een voordeelig saldo van 301.93%f. Voor de verslagen werd door de pr dente in welgekozen woorden dank ge bracht. Wijzen wij er nog op, dat in de verslagen duidelijk naar voren trad de groote belang stelling van onzen Burgemeester, jhr. nur.' dr. N. C. de Gijselaar, voor het werk der Zita-"\ creeniging. Bij de bestuursverkiezing werd met 21 van de 22 stemmen herkozen mej. Filbry en met 16 stemmen gekozen mej. Terburg. Alsnu hield de eerw. Directeur een toe spraak. Spr. noemde dit een dag van blijde en dankbare herinnering. Spr. hoopt, dat op de jaarvergadering en 's morgens bij de II. Mis en het daarop volgend ontbijt steeds meer leden tegen woordig zullen zijn. Dezen morgen heeft Zijneerw. onder «3» H. Mis bij de gedachtenis der overledenen in het bijzonder herdacht mevr. den, die zooveel voor de vereeniging heelt gedaan. Dank bracht spr. aan de presidente, die met bewonderenswaarige vastheid en groo te energie de vereeniging leidt; dank aan bestuur en leden, wier werk ten zeersto wordt gewaardeerd. Twee zaken uit het jaarverslag wil spr, naar voren brengen. Eerstens de oprichting van het B.-K. Doorgangshuis. Velen hebben daarva» blijkbaar een verkeerd denkbeeld. Dit hui; dient, eerstens, om meisjes, die nog niet bedorven zijn, uit een verkeerde omgeving in een katholiek milieu te brengen; twee- dens, om meisjes, die om speciale redenen niet thuis behooren in het Academisch Ziekenhuis een andere venzorging te sehefc ken; ten derde, om degenen, die moe«Jw zijn geworden, te doordringen van hart plichten. Zoo zij als moeder het Acade misch Ziekenhuis verlaten, zonder aanspo ring tot plichtsbesef, komt er vaak weinig van terecht. Spr. riep voor de Sint Margarita van Cort an a-stichting de steun in van de cor respondenten (van wie er, tot spr's. !ee4| wezen, slechts vier aanwezig waren) j Een woord van hulde bracht pater Bon ters aan mevr. Schölivinck, die sinds eenip maanden het presidium van de afdeeling op zich heeft genomen; spr. is er van over tuigd, dat onder leiding van mevr. Schöl vinck de afdeeling zeer in bloei «al toen* men. Tevens bracht spr. een woord van hulde aan de directrice, zuster Niesten, die met zooveel ijver haar taak v De reorganisatie van de vakschool it de tweede belangrijke zaak, die dit jan1 aan de orde is gekomen. Spr. wijst op bei schitterende pleidooi door baron A. var- Wijnbergen in de Tweede Kamer ten gun ste van een verhoogd subsidie voor de Val- school der Zita-vereeniging. Een zeer pr acht ingezetene dezer gemeente, prof. Hen- res, heeft dit pleidooi bestreden, maar spr. is er van overtuigd, dat prof. Heeres, n' nadere kennisneming, «zijn stem zeker zal verleenen aan een eventueele suppletoir begrooting tot verhooging van het su> sidie. Dank bracht Zijneerw*. aan mevr. vffl Oerle, aan wier initiatief de bloei der Vat' school is te danken, en aan mej. v. i- Wolk, die m.et zulke goede resultaten me*'- v. Oerle vervangt.. Ten slotte spoorde pater Bouters'» krachtige woorden aan tot volharding M den arbeid alle persoonlijkheden op»! zettend voor het groote doel! jj De presidente sprak hierna den wen uit, dat pater Bouters nog lang ziin krjtf ten aan de vereeniging zal kunnen een* I ken.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2