Uit de Omgeving. Dé feff&chlofferë Werden ptr Roode Kfuld- Auto naar tiet militair hoepHaal te Arnhem vervoerd. De toestand ie naar omstandig heden gunstig; geen levensgevaar aan wezig. Diphtheritis. Behalve verschillende gevallen vam kinkhoest en roodvonk komen te Cufemborg nieuwe gevallen van diph- tliJeritie voor; tot heden niet met doode- iijfcen afloop. Droevig ongeluk. Te Roermond wist een Duitschei', die wegens verboden terug keer in het hem ontzegde gebied' ov<er de grens zou worden gezet, aan de handen van den hem begeleidenden maréchaussée te ontkomen. Deze loste in de niet ver lichte Munsterstraat een tweetal schoten op de Vluchteling, met het ongelukkig ge volg dat het daar passeerehde achtjarig dochtertje- van den koperslager W. door een der schoten ernstig in den buik werd getroffen. De toestand van het kind, dat naar het hospitaal werd overgebracht, is bedenkelijk. De vluchtende Duitscher werd op, het Munsterplein door twee militairen aange houden. De eerste beugvisch. Na een lang durig binnenliggen is Woensdag de eerste aeriübeuger te IJmuiden aan die markt ge komen, n.l. VL 169 „Eendracht X" van de Visscherij-Maatschappij ,,De Eendracht" te Vlaardingen. Ter gelegenheid van 3it heuglijk feit hte-eft de directeur, de heer H. de Korver, de eerste krimpkabeljauw aan H. M. de Koningin aangeboden. Een tragisch einde. Een zekere Hun ting, een jonge man van 21 jaar uit Meche- len hij Qendringen, die tussch'en Ulft en Gendringen op de raiLs lag te sGapen, is door de laatste tram overreden en gedood. Voetbalvrede. Een bewijs voor den goeden invloed van het voetbalspel: De „N. B. Crt." weet mede te deelen, dat in Rotterdam verblijvende Duitsehe geïnterneerden zich op het „Sparta"- terrein druk oefenen onder leiding van den Engelschen oeZenmeester Wilson. De diefstallen aan de Utrechteche gas fabriek. In verband met de diefstallen aan de gasfabriek zijn Ier beschikking van den officier van justitie gesteld de opzich ter Sch.,de bode De B., de portier K. en de werkman v. S. Zij zijn naar het huis van 'bewaring overgebracht, terwijl een der gebroeders Ph. (de beide brandstoffen- handelaren, die verdacht worden van hefHng van gestolen brandstoffen) naar de psychiatrisch-neurologTsche kliniek is over gebracht, omdat zich bij hem verschijn selen van krankzinnigheid voordeden. De andere broeder en de werklieden B. en v. d. S. zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Een gezellig mede-passagier! In het laatste trammetje, dat van uit Middelhar- nis op Ooltgiensplaat aansluiting geeft, bevond zich Maandagavond bij een 'aantal passagiers een militair, die sterk onder den invloed van Bacchus verkeerde. Hoe dichter genoemde militair bij zijn garni zoensplaats O. kwam, hoe brutaler en wil der hij zich ging aanstellen tegenover het trampersoneel en passagiers. Toen het station Achthuizen was bereikt, achtte de conducteur het*'t beste, dat alle passagiers zich uit den wagen verwij-de ren zouden, aangezien eerst „de wilde" moest worden verwijderd. Er was toen geen ruit meer heel in den bewust en wa gen. De tram beef daar zoolang staan tot een overste uit O 'hgensplaat, die aanwe zig was, zou trachten den militair te som- meeren; doch dit hielp niet. Zelfs dreigde hij zijn superieur fë dooden, zoo hij het durfde wagen om in zijn onmiddellijke na bijheid te komen. Door moeheid en door bloedverlies ten gevolge van wonden, veroorzaakt, door het. indrukken der tramruiten zakte de wildeman in een hoek ineen, waardoor men met behulp van een derde er in kon slagen, den woesteling te binden, waarna de train haar reis kon voortzetten. Overvolle tramwagens. Dr. Green de Woolfeen heeft het gemeentebestuur vam Wednesfield gewaarschuwd tegen de ge varen die de gezondheid van het publiek in overvulde tramwagens bedreigen. Hoe wel hij volkomen de moeilijkheden be grijpt, waarmede de directies den laatsten tijd te kampen hebben, meent hij toch te moeten aanraden niet meer passagiers in den wagen toe te laten dan er zitplaatsen aanwezig zijn. Behalve de kans voor ver wondingen acht 'hij de bedorven lucht niet ongevaarlijk en naör hij schrijft heeft hij meermalen opgemerkt hoe tuberculeuse personen in den middengang stonden te hoesten op een wijze die zeer geschikt was om alle aanwezigen en vooral de zwakken of na een zwaren werkdag uitgeputten, met hun kwaal te besmetten. Voordeelige opruiming. B. en W. van Vlaardingen hebben bij openbare inschrij ving verkocht den gashouder no. 1, met een nuttigen inhoud van pl.m. 1800 M3. en gebouwdi in 1894. Hoogste inschrijver hiervoor was S. Bijl te Vlaardingen, voor pl.m. f 25.000, hetgeen een paar duizend gulden meer is dan indertijd de gashouder heeft gekost! Lijk gevonden. Te Garderen is het lijk gevonden van den te Wageningen vermisten student der hoogere rijks land bouwschool. Inbraak en geweldpleging. Gister nacht om half twaalf hebben twee kerels ingebroken bij mad. G. in de Hooldstraat te Roosendaal. Zij hebben de dame aange grepen, met touwen vastgebonden en een proip in den mqnd geduwd. Toen zijn zij aan het zoeken gegaan naar geld, doch, voor zoover thans bekend, hebben zij niet meer dan 50 francs kunnen vinden, daar zij in hun werk werdén gestoord. De buren hoorden n.l). een ongewoon gestommel in het huis van de alleen wonende dame en zijn van achteren naar binnen gegaan, waarop de inbrekers op den loop gingen. Volgens verklaringen van ma dame G. moeten het twee kerels zijn ge weest van 20 en 40 jaar, vermoedelijk Bel gten, wefike zij 'daags te vorten op liet con sulaat had aangetroffen. In die richting •wordt nu gezocht. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. De Oorlogsbegrooting werd aangenomen met 48 tegen 12 stemmen. Tegen stemden bun stemmen hadden toch geen prac- tisch resultaat de sociaal-democraten. Tevoren waren neg besproken de aitbeids» voorwaarden aan de Rijks-Artillerie-in- rkhtingen (Hemtrug). Hulde werd ge bracht aan de commissie, die onder voor zitterschap van prof. mr. Aalberse deze arbeidsvoorwaarden heeft herzien. (Het rapport van deze herziening is nog niet officieel bekend geworden.) Er werd daarna een aanvang gemaakt met de behandeling van het voorstel tot verbooging van de onderwijaerswedden. De heer Ketelaar (V.D.) bestreed dit voorstel, gelijk te verwachten was. (Hij heeft immers een amendement voorgesteld dat neerkomt op het stelsel van heldoor dc regeering afgewezen initiatiefvoorstel) en doelde nu reeds mede, dat hij en de zijnen tegen het voorsteil-Lohman zijn. De heer Juten (R.K.) was sterk ge troffen door de omstandigheid, dat onder wijzers op hun vergaderingen nooit meer spreken over hun studie en hun werk, inaar alleen over salarisverbetering. De oorzaak daarvan zocht hij waarschijnlijk niet ten onrechte in het feit, dat de zaak nooit eens flink is aangepakt, maar tel kens kleine verbeteringen zijn tot stand gebracht. De heer Juten achtte de voorge stelde regeling niet voldoende, maar uit gevoelsoverwegingen zou hij het voorstel 6teunen. 's Avonds Landbouw. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden; al wat dat betrof werd uitge steld tot het distributiedebat. Een motie-D uymaer van Twist (A'.R.) betreffende de mogelijkheid van na der onderzoek van klachten over afmaken van mond- en kflauWzeer ziek vee werd in getrokken, nadat de Minister toezegging van overweging had gegeven. 'De minister van Landbouw deelde mede, dat een wetsontwerp betreffende de zout- ontginning naar den Baad van State is verzonden. alkemabe. Woningnood. In een dor wijben van deze gemeente heersclit de woningnood in die mate, dat er een begin is gemaakt met het bouwen van een noodwoning. ALPHEN a.d. RIJN. R.-K. Land- en Tuinbouwbond. De afdeeling Alphen a. d. Rijn en omstreken hield gisteravond in de St. Jozefzaal alhier haar jaarvergadering. De voorzitter opende met den Gh-ristelijken groet de bijeen komst en heette de slechts in geringen ge tale opgekomen aanwezigen hartelijk wel kom. De notulen van de vorige vergade ring werden vervolgens onveranderd vast gesteld. De rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar werd in orde be vonden en sf.oot met een batig saldo van f 75.36^. Alsnu had, wegen® bedanken van de hoeren De Groot, Rekel-hof en Koe Io nian, de verkieiung plaats van drie be stuursleden; gelkozen werden de hoeren S. van Leeuwen en W. van Leeuwen te Al phen a. d. Rijn en W. Heemskerk te Zwammerdam. Tevens werd herkozen het aftredende bestuurslid de heer J. H. de Wit te Ajlphen a. d. Rijn. Als afgevaardigde naar de algemeene bondsvergadering werden benoemd de hoe ren S. van Leeuwen en W. Heemskerk, e>n tot plaatsvervangers de heeren Kraft en De Wit; wegens het Bedanken van den secretaris-penningmeester, den heer 7. v. d. Does, werd als zoodanig gekozen de heer H. J. v. d. "Putte te Alphen a. d. Rijn, die déze benoeming aanvaardde. Bij de rondvraag stelde een der aanwe zigen voor, over te gaan tot het oprichten van een correspondentschap! van de L.T.B. Bank. Na eenige discussie hieromtrent werd besloten dit voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. De bijeen komst werd daarna op de gebruikelijke wijze door den voorzatter gesOoten. LEIDERDORP. Gouden jubileum. Onder vele blijken van belangstelling \ierde het echtpaar A. Westerman en M. Westerman-Van Noord liet gouden huwelijksfeest. Bijna het ge- heele zangkoor was tegenwoordig in do H. Mis, die ter eere van het gouden bruidspfaar werd opgedragen. Zoowel het Grggoriaansche als de meerstemmige Mis werden keurig vertolkt. Na de H. Mis een meerstemmige Laudate. De organist, de heer W. Hoogzaad bracht daarna een mooi orgelstuk: van den heer C. A. Bonten ten gehoore. De leden van het zangkoor over-' handigden den jubilaris een fraai cadeau met begeleidend schrijven, waarbij hij tot eerelid werd benoemd. Moge het gouden echtpaar nog menig jaar geschonken worden tot elkanders steun in den ouden dag. NIEUWKOOP. Tooneel. Donderdagavond werd in het Patronaatsgebouw door de Tooneelcluib van de St. Jozef-Gezellenvereenïging voor de donateurs en donatrices van de St. Jo- eef-Gezellen en het Patronaat St. Jozef een toonee£.uitvoering gegeven. Gespeeld werd het kluchtspel in 2 bedrijven „Jochem Stump el' en "het blijspel in 5 bedrijven „De Iloed van Italiaansch stroo". De talrijke aanwezigen waren zeer vol daan over het geleverd spel, terwijl den eerw. president, kapelaan Voorharn, een woord van lof toekomt voor de ontzaglijke moeite en opoffering welke hij zich voor deze uitvoering getroost heeft. Zondag avond zniHen dezelfde stukken weder wor den opgevoerd. NOORD WIJK. R.-K. drankbestrijding. Woensdag avond werd een propaganda-avond gege ven in dc zaail van de Erven Gordijn, waarbij wederom, evenals de vorige week bij den ondersavond, als spreker optrad de heer H. G. de Boer, die de talrijke aan wezigen eenigon tijd roet gespannen aan dacht deed luisteren naar interessante en leerzame bijzonderheden omtrent den na- deeligen invloed van den alkohol op het kind. Hierna werd weer met groot succes het zelfde programma afgewerkt door de jeug dige leden van de Agnesvereeniging, die „De kapel in 't boech" nogmaals op ver dienstelijke wijze opvoerden, gevolgd door „De Urk'ertjes", voordracht met zang. De besturen van Mariavereeniging en Kruis- verbond kunnen met groot e voldoening op de beidie feestavonden, die ongetwijfeld van groot nut zijn geweest voor de R.-K. drankbestrijding in Noordwijk, terugzien. Vooral het ijverige bestuur van de Maria- vereeniging, met aan het hoofd de onver moeide presidente, mej. Ali de Groot, komt een woord van. waardeering toe voor de vele moeite en arbeid, die liet zich voor het welslagen van d'eze drankbestrijders- avonden heeft getroost. NOORD WIJK ER HG UT. Gemeenteraad. Voorzitter. Burgemeester Van Iersel. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, stelt voor wegens ziekte van den secretaris de notulen aan te houden tot de volgende ver gadering, en stelt aan de orde, aankoop van het huis in het dorp van N. C. v. d. Palm voor ambtenaarswoning van den burgemeester, waarover reeds de beslis sing was gevallen in een geheime verga dering. Met algemeene stemmen wordt tot den aankoop besioten. Het huis en erf is groet 6 A., 47 c.A., de koopprijs bedraagt 1 16,000, de aanvaarding 15 Juni a.s>. Hier mede in verband stellen B. en W. voor de jaarwedde van f 1500 op f 1200 te brengen, en daarvoor in de plaats te brengen vrij wonen. Op voorstel van wethouder Van Noort gaat hierover de raad in geheime zitting* Na heropening werd in openbare zitting medegedeeld dat hiertoe besloten was. Dit besluit zal aan Gedv. Staten ter goedkeu ring gezonden worden. Aan de orde kwam nu de gewijzigde verordening op het voltrekken van huwe lijken. Hieruit teekenen wij aan dat het trouwen op Donderdagmiddag van 2 tot 4 uren gratis kan plaats vinden. Op Maan dag en Zaterdag kost het f5, Donderdag en Vrijdag is de prijs f 15. Dinsdag en Woensdag is het een kostbare geschiede nis en kost hei f 20. Als t geld kost, heeft de plechtigheid plaats in de Raadzaal. Brengen de omstandigheden mede, dat er aan huis getrouwd wordt, dan kost het f 25. De verordening wordt "goedgekeurd. De heer Verdegaal vraagt r.aar wijzigin gen van de politieverordening, die worden toegezegd. Een besluit, dat een bedrag van f 9500 (waarvan al f 6000 geplaatst) op hypotheek zcu geplaatst worden, werd ondanks be merking van Ged. Staten, goedgekeurd. Tot *chooischoonmaakster in de Zilk werd benoemd mej. Ruigrok aldaar, op een jaarwedde van f 104. Voorgesteld werd het besluit tot het rooien van 17 boomen om de Ned. Herv. Kerk in te trekken, en te besluiten tot het rooien van alle boomen, en voor de op brengst opnieuw te beplanten. Dit voorstel was voortgevloeid uit'het advies van o. a. den Haarlemschen architect Springerd. De heer Bouwmeester vindt het wel heel aardig, doch wil de boomen-toch lie ver behouden. Met 1 stem- tegen werd het voorstel aangenomen. Ook de boomen voor de school zullen vallen, benevens het hout om de Alg. Be graafplaats, wat al voor eën deel is weg gekapt. Bij de rondvraag geeft de heer Heems kerk nog eens zijn misnoegc-n te kennen over het onderwijs op de school aan de Zilk, doordien een der onderwijzeressen geregeld ziek is. De voorzitter zegt, dat de bedoelde juffrouw juist kennis gaf, dat zij Maandag a.& weer present zou zijn. An ders zou een tijdelijke werkkracht be noemd zijn. Wordt de nieuwe verordening goedgekeurd, dan kan zoo iets niet meer voorkomen. De sollicitaties voor een ..tij delijke" zijn in handen gesteld van het schoolhoofd Bulten, ten einde hij weder voorkomen coo spoedig mogelijk te benoe men. De vergadering wordt hierna gesloten. ROELOFAKENOSVEEN. Vastenavond. Wij willen wat zien, vóór we de groote vasten ingaan. Nu, dat kan. Zondag a.s., 10 Febr., zal voor de derde maal worden opgevoerd het indrukwek kend treurspel in 4 bedrijven, getiteld „Branoomir". Het is inderdaad een schoon stuk, dat ons geeft een stuk geschiedenis uit den strijd van den Islam tegen het Christendom in het Balkanland.Na de pauze wordt gespeeld-het leuke blijspel, eveneens in 4 Ibedrijiven, getiteld „Piet in gala". Wilt ge inderdaad genieten, dan kan dat dus in de St. Pancratius-zaal op Zondagavond te halfzeven. Zij, die van tooneeldecor houden, kunnen zich verlus tigen, want ook dit jaar heeft Roelof- arendsveèn weer geheel nieuwe toon eel en. STOMPWIJK. Scheuren van grasland. Gisteravond weid door den heer Fleuren alhier de aangekondigde lezing gehouden over het scheuren van grasland. Hoewel de ruira'e zaal van den heer van Esveld niet tot in de uiterste hoeken was gevuld, kon tocli niet over een eöechtc opkomst worden ge klaagd. Nadat dc spreker in zijn inleiding een blik had geworpen dn de toekomst en bad medegedeeld, wat dien weideboeir waarschijnlijk te wachten staat, spoorde hij de aanwezigen aan tot nauwere ver- eenigktg, ward dat laat hier nog zeer veel te wanschen over, terwijl het later zal blijken zoo haxd noodig te ziin. Bij hef efigenlIjEe onderw-enp gekomen, werden achtereenvolgens besproken: ïo. Wie moeten grasland scheuren en hoeveel? 2o. Welke gronden zijn er voor geschikt? 3o. Hoe moet het scheuren en de verdere bewerking 'geschieden? 4o. Welke gewassen moeten geteeld worden en waarop moot hjeihij worden gelet om teleurstelling te voorkomen? VOORSCHOTEN. Diefstal. Toen gistermorgen de sla ger A. Verhoog in zijn koeienstal kwam. waar vijf koelen gestald waren, bemerk te hij tot zijn grooten schrik dat er Rechts één exemplaar \aanwezig was. Vier van de vijf koeien bleken gestolen te zijn en de vijfde had men hoogst waarschijnlijk ook wel medegenomen doch dit dier was kreupel en kon dus niet goed loopen. Dat de diefstal een zeer grooten schadepost voor den slager is, behoeft voorzeker geen betoog. warmond. Ned. R.-K. Volksbond. De afdeeling van den Volksbond heeft voor zijn'leden .en hun huisgenooten een f eestavondje "Bereid, dat heel goed geslaagd is. De R.-K. H. v. W. gaf eenige mooie num mers muziek, en de Haagsche humorist André van Velzen trad evenals verleden jaar weer met succes op. Bij afwezigheid van den voorzitter fungeerde de vice- president, de heer H. Hamerkort, als ceremoniemeester, hetgeen hem zeer goed afging. WASSENAAR. R.-K. Volksbond. Woensdagavond gaf de afdeeling Wassenaar van den /Ned. R.-K. Volksbond een feestavond in de groote zaal van het Patronaat. De voorzitter opende met gebed, drukte zijn vreugde uit zooTi volle zaal te mogen aanschouwen en wenscht al len een genoeglijken avond. Door de ver plichte gasbesparing is het niet moge lijk te vergaderen wanneer men wil daarom neemt hij deze gelegenheid te baat om de nieuwe leden te inslallee- ren, hoopt dat zij zich als trouwe leden zullen gedragen en drukt vooral den R.-K. bouwvakarbeiders op hel hart zich allen Roomsch-katholiek te organisee- ren en niet te luisteren naar den Hee menden vogelaar, in dit geval een hier op te richten neutralen bond van bouw vakarbeiders, doch Roomsch-katholiek te zijn en te blijven omdat neutraal een onmogelijk iets is, doch altijd tegen Rome gaat. Ook richtte hij de aandacht op de retraite, die zal gehouden worden en waarvoor nog 10 plaatsen disponibel zijn. Na het zingen van het Bondslied kwam Knok, de Zuidpool-uitvinder te Koppen- damme, blijspel in twee bedrijven, op het tooneel. Waarlijk, het moet gezegd, elk der medespelenden kweet zich uit nemend van zijn taak en vooral Kobus de knecht, was eenig in zijn soort. De voordrachten: Teunis Big en Tinus Koffiestroop, Een nacht in het cachot, en Dom en Grijs Klein en Wijs liepen ook zeer goed van stapel en het bleek, dat de tooneel-afdeeling ook over zeer goede stemmen beschikt. Het blijspel De professor en zijn knecht mocht ook aller goedkeuring verwerven en vooral ook wederom de knecht was onbetaalbaar. Na afloop bedankte de voorzitter uit naam van allen de tooneelisten en het fanfarekorps voor hun uitstekend spel, den pianist voor zijn degelijke begelei ding en de eerw.. fieereri Geestelijken voor hun gewaardeerde Tegenwoordig heid. Hij hoopte tevens dat onze- Volks bond in een volgend" iaar, dezen feest avond zou kunnen_vieren onder geluk kiger omstandigheden, namelijk in pais en vrede onder de volkeren. Onder het zingen van het „Wien Neer- lands Bloed" toog iedereen welvoldaan huiswaarts. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de ver gadering met gebed. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter geeft de leiding over aan den heer Molenaar, als oudsten wet houder en legt de vereischte eeden af als secretaris der gemeente. Nadat de Voorzitter het presidium we der had overgenomen en alle leden hem hadden gefeliciteerd, dankte hij voor de ontvangen gelukwenschen. Ingkomen was een dankbetuiging van mej. Korsman voor haar benoemfng en van Terhorst en H. Schijf voor verhoo ging van hun traktement. Goedgekeurde begrooting, dienst *918 der gemeente en het electriciteitsbedrijf. Op voorstel van B. en W. werd aan Kamladen geresti tueerd f 10, te veel betaald voor gras- géwas en werd de termijn voor een geldleening bepaald op 30 jaar. B. en W. stellen voor, met het oog oo de steiging der prijzen van de kabels, de huur met 15 cent per meter te ver- hoogen, in verband n&t een aanvraag van mej. de wed. A. ,van der Boom om aangesloten te worden aan het kabelnet. De heer Boot is van oordeel dat geen winst uit het materieel, maar uit stroom- afname getrokken moet worden. De voorzitter zegt, dat door het besuur der Chr. school verzocht was een straatlan taarn te plaatsen aan den achterweg, nabij het pad van de wed. Van der Boom en deze weduwe van een daarvoor te leggen kabel gaarne zou willen profi- teeren om vanaf deze lantaarn een kabel te hebben naar haar woning voor haar kosten. De heer Boot wijst op het ge meentebelang als" deze weduwe dat pad voor het publiek onafgesloten laat. Be sloten wordt de huur der kabels op 40 cent per meter te stellen en de verdere uitvoering der te leggen kabels aan B. en W. te laten. Het loon van den elec.-monteur wordt Bepaald op 40 cent péf uur, volgens zijn verzoek. De veordening regelende het salaris dier onderwijzers, was door Ged. Statig teruggezonden met verzoek deze te wij zigen en het eindsalaris te bepalen, vooij de hoofden op f 1800, voor de onderwij, zers op I 1100. Volgens den voorzitten zou deze verhooging van de salarissen van het personeel van hier en Hoogmade de hoofdelijke omslag jaarlijks met f 1GQ0 verhoogen, wat niet doenlijk is voor deze gemeente. B. en W. stellen voor gedeel telijk aan het verzoek van Ged. Staten tegemoet le komen en boven de vast gestelde verhooging, de hoofden met nog f 150 en de onderwijzers met f 100 le vermeerderen. Conform besloten. De heer Peters oordeelt, dat na deze tweede verhooging van traktement der openbare onderwijzers de bijzondere on. derwijzers niet vergeten mogen worden, en stelt voor deze een jaarlijkschc tooi slag le iverlieenen. Dei Voorzitter zegt, dat hij persoonlijk zich wel kan vereeni, gen met dit voorstel, doch artikel 3 der. wet op het lager onderwijs verbiedt dit .De heer Van der Geest zegt, dat hij een zelfde voorstel heeft willen doen en steunt het voorstel .Peters. De heer Heenk geeft te kennen dat hij bij zijn oude gevoelens blijft: de bijzondere scholen zijn particuliere ondernemingen en. behooren ook door de ondernemers bekostigd te worden. De Voorzitter zegt naar aanleiding van het voorstel Peters te zullen nadenken, of aan zijn verlan gen op de een of andere wijze kan won den voldaan. Daarop trekt de heer Pe- ters zijn voorste} in tot een volgends vergadering. 1 Af- en overschrijving geschiedt om de kosten te dekken, veroorzaakt, door ziekte van het hoofd der openbare school en verhooging traktement van den nachtagent van politie. Aan H. Schijf wordt f 10 toegestaan wegens schade aan tolgeld door stremming passage brug Hoogmade. Het supl. kolner hondenbelasting wordt vastgesteld. Bij de rondvraag herinnert de heep Van der Geest aan het houtkappen langs den weg in den Vlielpölder. ue our- zitter zal den opzichter dit weder op-, dragen. De heer Boot had nog andere Magen en bemerkingen. 1. Hat minvermogenden gesuppleerd zouden worden op hun rantsoen petrole um; de kosten daarvoor te vinden in beperking van rnelkhons aan meerge* goeden. De Voorzitter vreest, dat dit suppleerén weder groote bedragen zou eisclien; men vindt dit wel in steden. 2. Dat hij vernomen had, dat meer-; gegoeden ook regeeringsschoenen op bons hadden verkregen. De Voorzitter antwoordt ontkennend; de oorzaak dat meergegoeden bons .had den verkregen lag daaraan, dal de aan slagen in de II. O. te laag zijn. 3. Dal de toepassing van schorsing aan winkeliers en brandstoffenhando- laren een moorddadige straf is; dat zoo'n e-e troffen gezin financieel verwoest! wordt. i De Voorzitter zegt, dat door den Mi nister deze straf is bepaald en bewijst verder het noodzakelijke van deze straf. 4. Dat de in beslag genomen zeep en cacao na de inbeslagneming veel duur der is en de winkeliers deze niet be trekken doch van elders laten komen. De Voorzitter zegt, dat deze produc ten eerstdaags ook verzonden zullen worden naar een door den Minister ie bepalen plaats. 5. Dat. hij vernomen had, dat de heer Van der Hoek te Alphen aan den Rijn, als grossier 35 cent per.H.L. aardappelen krijgt, geleverd ten behoeve van deze ge- e»eente; hij zou dat liever aan een inge zetene [gunnen. Alphen heeft klei- en zandaardappelen en hier heeft men al leen zandaardappelen. De Voorzitter zegt. dat het vorige jaar alleen Van der Nagel zich heeft be reid vïsdslaard de risico op zich te ne men en daardoor alleen bij den verkoop is betrokken. De heer Boot meent, dat het getij veranderd; hier is Bogerman die niet als andere jaren zijn kelders fnet verfwaren heeft en Bouthoorn, die geheel zonder graan is in zijn pakhuis; deze behooren nu hun broodwinning tet.il staat, door het gemeentebestuur bevoordeeld It worden; het is onbillijk deze te passé* ren. De heer Lieverse is van hetzelfde gevoelen. De heer Van der Geest ziel er bezwaar in. De Voorzitter zal dit punt bij B. en W. brengen. 6. Ten slotte slelt de heer Boot voor het distribuliebureau in een ander de-:! van het raadhuisTè brengen; dagelijkscb moeten meer dan 100 personen de-se cretarie passeeren naar dat bureau. De Voorzitter erkent dat bezwaar, 'do'ch had deze centralisatie ingericht om "de zuinigheid te betrachten. Hierna gaat de Raad over in comité- generaal ter behandeling supl. kohier H. O. Na heropening wordt dat kohier vastgesteld en de vergadering gesloten. STADSNIEUWS. Muntgas. Altijd wordt gesproken van boete, de gasfabriek zou doen betalen door g-asvenbruikeirs, die in een maand te Ye gebruikt iheblben. Dit is geen boete, vu» bijbetaling in htet gebruikte gas tot prijs, door den gemeenteraad vaaigeste"1- Op dien prijs zijn de muntmeters nietJ; gesteld; eene verandering zou, indien®®' gelijk, thans ongeveer f 20.000 ann de stwi kosten. De muntgasverbruikers moeten voor eerste 20 M3. 12 cent betalen, JJ meerder gebruik 18 cent per M3. Het (r

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2