stadsnieuws. oorlogsvarTa™1 "Gemeentelijke Aankondigingen. Verlichting van Rijwielen, Rij- en Voertuigen. Burgemeesters en Wethouders van Lei den brengen het volgende onder de aan- dacht van de ingezetenen:- hij publicatie van 29 December ].l. werd hun besluit bekend gemaakt, waarbij voor waardelijk wordt opgeheven de verplich ting tof het verlichten van rijwielen, rij en voertuigen niet alleen bij lichte, doch ook b'j donkere maan en wel op alle we- „el) raten en -stegen der gemeente, met uitzondering van die, waarop het rijden bij verordening is verboden. £ii namen dit besluit uit overweging dat de verlichtingsartikelen schaarsch en duur zijn en rekenden er*öaarbij op dat de ingezeteenen door liet. inachtnemen van de noödige voorzichtigheid, zouden medewer ken om ongelukken te voorkomen. Hoewel nu ongevallen als. bovenbedoeld nog niet hebben plaats gehad, achten zij bot lech niet overbodig wielrijders en be stuurder! van rij- en voertuigen met allen ei net te verzoeken des avond® vooral bij denker weer bij liet rijden de uiterste voen iehtigheid in acht te nemen. Mocht deze waarschuwing niet behoor lijk ter harte worden genomen, dan zullen Burgemeester en Wethouders genoodzaakt 7jji> hun genomen besluit weder in te trekken. N. C. DE GT.TSELAAR, Burgemeester. VAN STRI.TEN, Secretaris, beiden, 2 February 1919. Poor A. W. van' der Poel is om vergun ning verzooliv tot oprichting van eene roo- keiij en zo.ut-eiij in het perceel Hoogland- eclie Kerksteeg no. 8. (kriiebaar op bon 100: 1 ons gort of haver mout: op bon 101: 50 gram zeep; op bon 102; 125 gram groene erwten; op ben 103: l(iO gram bak- cd braadvet; op bon 104: 4 K.(i. aardappelen; op bon 105: 1 ons varkcmsvlfpseh. NOORBWJ?<. Botsing. Bij mistig weer heeft er Woensdagavond 'een botsing plaats gehad tusschen twee zandtreinen op de terreinen van de zanderij, die in de duinen bi} Kat wijk, onder de gemeente Noordwijk gele gen is. 't Bedienende personeel werd van de wag er. s geslingerd, terwijl een der ma chinisten brandwonden aan de hand be kwam. Enkelen kwamen er met eenige schrammen af. De schade w..s niet onbelangrijk, doordat een der groote wie- Ion en het peilglas van een der machines onklaar werden. Een vlet. In den avond van Donder dag dreef een groote vlet. voor den wal. Niet zonder moeite werd door de boot van den heer van B. 't. veel grootere vaartuig aan karnt gebracht, 't Heldere licht, ont stofte n in een koepel van pension „Noord- pee", wees den varenden den juist en weg. hi de aangespoelde vlet bevonden zich geen n:ci.schen. Daar de wind Oostelijk was. Ir.o 't zich aorc.ien, dat het vaartuig niet ver hier vandaan moet losgeslagen zijn. R.-K. Kiesvereniging. De R.-K. kies- vereeniging „Kiesrecht i,s Kiesplicht" hield gisteravond een zeer druk bezochte verga dering' in de zaal van de Erven Gordijn, onder leiding va.n den voorzitter, den heer C. Verweij. Na opening met den ChrLslelijken groet sprak de voorzitter zijn voldoening uit over de talrijke opkomst en dankte de hee- ren, die door persoonlijk bezoek aan de Katholieke kiezers -propaganda hadden ge maakt voor deze vergadering. Spr. consta teerde, dat de taak, die door het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging aan de plaatselijke kiesvereenigingen is opge legd, een meer moeilijke en verantwoor delijke is geworden. .Daarom had het be stuur gemeend, om, met het oog op de gewichtige taak, die den kiezers dezen zomer wacht., nogmaals een -spreker te moeten laten -optreden, om het stelsel der E. V. uiteen te zetten. Hierna kreeg de heer J. G. Suring, hoofd der R.-K. school te Maarssen, red-acteur van „Het Katholieke Schoolblad" en secre taris van de R.-l". Kringkiesvereeniging „Kaoicrkieskring Utrecht", het woord. •Na een inleidend woord over cle tot stand gekomen grondwetsherziening, speciaal wat betreft art. 192 (onderwijsartikel) en art. 80 (kieswet), ©om de spr. de wijzigin gen op die in art. 80 zijn gekomen. Een dezer wijzigingen is, da.t het meerder- hgdss-telsel vervangen wordt door het stelsel der E. V. Op zeer duidelijke, bevat telijke manier zette spr. de grondgedachte van dit stelsel uiteen en noemde het 't stebci der „lijsten" en der „grootste over schotten". Met behulp van krijt en het zwarte bord beschreef spr. daarna het verloop van een gemeenteraadsverkiezing en va.n een verkiezing voor de Tweede Kamer volgens het nieuwe stelsel. .Zich bepalende bij de hoofdzaken, met vermij ding van alle verzwarende technische on derdeden maakte de spr. het v-oor iedereen begrijpelijk en deelde nog mede, dat voor I de practise lie doorvoering van het stelsel bij verkiezingen, het land, da.t slechts dén district vormt, verdeeld is in 18 kieskrin gen. In verband «iet het feit, dat bij de nieuwe manier van stemmen iedere stem tot zijn recht komt, en met het oog op den grooten invloed, die de wet geeft aan den Reorganiseerden kiezer, besloot spr. met oen krachtige opwekking tot alle Room- sche kiezers, om zich aa.n te sluiten bij hun kiesvereenigang. Eenige vragen, door spr. afdoende be- ®ntwoord, brachten sómmige duistere pun ten nog tot klaarheid. De voorzitter dankte den spr. met een' *ort woord. De vergadering onderstreepte ,(ilt door een krachtig applaus. I Hoewel het piu.nt niet op de convocatie vermeld, besliste de vergadering, in i overeenstemming met het reglement, cp .VOf-raa) van Kiïlnnv -"Vdi- 'daatsleHing voor "de groslijst thans op 'deze voltallige vergadering zou geschieden. Vervolgens werd na eenige besprokingen besloten, dat er drie candidates zouden worden gekozen. Uit de vergadering werd de oandidatuur J. G. Suring verdedigd, als-, •ook van het zittend lid, den heer A. G. A. van Vuuren. De voorzitter deelde mede, dat een can did a-tenl ijst, onderteekend door 26 leden der kiesvereenpging, was1 inge komen met d-en naam J. H. M. (B-alvers. Ten slotte werden bij a-celamatie als can- didaten voor de Tweede Kamer in den Karnerkiesking Leiden o-p de groslijst ge plaatst de heeren J. H. Ai. Balvers, Jt. G. Suring en A. C. A. van Vuuren. Hierna sluiting mei den Chr. groet. RöELOFARENDSVEEN. Wilhelmus Ignatius Maria Herscheit. Het moest eigenlijk feest zijn vandaag, groot feest, want het is thans 12Ms jaar geleden dat Monseigneur Caliier, Bis schop van Haarlem, onzen beminden pastoor Hoeiofarendsveen aanwees voor werkkring. Wij wenschen Roelof- arendjes van harte geluk dat zij zoolang hun ijverigen pastoor hebben mogen be houden. God geve dat dit nog lang zoo zij. Eens vreesden wij, dat Z.Z.E. zou heengaan van ons, doch die sombere wolk is weer afgedreven en komt mis schien niet weer. In ieder geval voor- ioopig behouden wij hem nog in ons midden, iwant aan de parochie mocht het volgend verlangen van .den Pastoor worden bekend gemaakt, dat Z.E. nu gaarne den 3den Februari onopgemerkt zag voorbijgaan, èn om het wintergetij èn om den droevigen Europeescheii toe stand, waarin feestvieren naar buiten eigenlijk een wanklank zou zijn. Een muzikaal man houdt niet van wanklanken. Daarom zal het feest wor den uitgesteld tot betere tijden zijn 'aan gebroken. Het feest zal komen. En als hel er is, dan zullen de Veenders toonen hoe zij hun priesters weten te eeren. Tot later dus, lot betere tijden en dan een feest, dat klinkt als een klok! Pastoor Herscheit is dit overwaard. Lang spare God nog onzen jubileerenden Herder tot heil van zijn volk. SASSENHEIM. O sits a?,a;aii|vrag"e Burgerde-ester. Naar wij van betrouwbare cijde verne men, zou de burgemeester, de heer P. Bedelaar, in de raadzitting van heden middag ziin ontslag aanbieden als burge meester. (De heer Besselaar is aftredend op 9 Februari 1918.) VOORHOUT. Hcutvxrkeeping. Het hout van de in de. Knip'aan gerooide iepenboomen heeft bij verkoop opgebracht f 618.23. J<tC2»rslij£i. De op 30 Januari j.l. vastgestelde kiezerslijst bevat de namen van 445 kiezers voor de Kamer, 435 kieners voor dé Staten, 426 kiezers voor den. ge meenteraad. ZOETERMEER. Vergadering. De Ned. R. K. Bond van Bloemist-, Tuin- en Landarbeider-s, afd. Zoet'ermeer, .zal op Maandag 4 Febr. a.s. des avonds om 7 uur een groote pro- paganda-vergadering houden in het café van de Wed. v. Bohemen. Als spreker zal optreden de heer A. J. Loerakker, voorzit ter van den bond, die doel en streven der .vereeniging zal uiteenzetten. Jubileum J. H. van Waveren. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat. de heer J. H. van Waveren, commandant van het thans Koninklijk Militair Invalidenhuis, de - betrekking van Gnder- cornmandani aanvaardde. Dit fe.it is fees telijk herda-cht door den raad van admi nistratie, als bestuur van genoemde instel ling, en door de Invaliden. Er is een ware feestdag van gemaakt! De re-geling der feestelijkheden was in handen bij een commissie uit de invaliden. Bij zijn komst gisteren werd de com mandant ontvangen en toegesproken, waarbij in -herinnering werd gebracht al hetgeen onder zijn commando voor het huis was to.t -stand gebracht. Zoo werden her innerd de vele verbeteringen en alle on derscheidingen, weLke te verkrijgen waren, b.v. het Koninklijk bezoek, het praedicaat. „Koninklijk Militair Invalidenhuis", enz. De dag is verder feestelijk verloopen. De overste was verrast door het initiatief, dat hem te voren geheel onbekend was. Tij dens het avondfeest, waarbij familieleden en vrienden van den commandant, het- be stuur der instelling en talrijke anderen tegenwoordig waren, heerschte een genoeg lijke stemming. De bevriende mandoline club „Mobilia" verleende, zooals steeds, haar zeer gewaardeerde medewerking. De jubilaris werd nog toegesproken door den voorzitter van het bestuur, generaal Van Braam Ilouckgeest, die den comman dant gelulk wen-schte met diens langduri- gen trouwen dienst, en zijn tevredenheid betuigde over de uitstekende leiding van •het huis. Verder werd gesproken vanwege 'het hoofdbestuur van het foiïds tot aan werving en ondersteuning van den gewa- penden dienst, waarvan het huis een instel ling is. Oncler de bewijzen van belangstelling, waardeering en hoogachting waren vele bloemstukken en -geschenken, zoowel van genoemd hoofdbestuur als van den raad van administratie, invaliden, particulieren en vrienden. Ook onzerzijds bieden wij den jubilaris de beste wenschen aan. Dat. hij nog langen tijd het Invalidenhuis mag besturen met eenzelfde ijver en plichtsgetrouwheid als tot nu toe. W acht gel el-regel i ng. Opnieuw is hier ter stede een "krach tige maatregel genomen ter verlichting van den nood der tijden, door het tot stand komen van een Wachtgeldrege ling (Fabrieksreserve) voor werklieden, bh gcheelen of gedeeltelijken stilstand van bedrijven, als gevolg van oorlogs toestand. Onder praesidium van den heer P. A. de Gooijcr, is door een commissie uit het Leidsche Steuncomité in samenwer king met het bestuur van de Leidsche Vereeniging voor Industrieelen, deze re geling voorbereid en tot stand gekomen. Voor de uitvoering daarvan is thans in het leven geroepen een Commissie voor de wachtgeldregeling, bestaande uit de heeren D. Jaeger, P. A. de Gooijer, mr. E. L. Th. Hoogen- straaten, terwijl, ter voldoening aan art. li der voorwaarden, de heeren mr. J. Klein, mr. J. C. van der Lip en prof. mr. E. Al. Meijers, zullen optreden als com missie van arbitrage. ,Wij meenen Leiden te mogen geluk- wenschen met de totstandkoming van deze regeling, waardoor, in dit opzicht, onze stad in de eerste gelederen komt te slaan; en wij spreken de hoop en de verwachting uit, dat die industrieelen, welke doorvoor £n jde termen vallen, maar zich nog niet bij deze regeling aansloten, zullen willen medewerken aan een zoo krachtig mogelijk funct-io- n'eeren van dit nieuwe instituut, door zich aan te sluiten hij dezd wachtgeld regeling. De Leidsche Zwcmclub. In hotel „Plauis Royaal" hield de Leid sche Zwemclub gisteravond een buitenge wone ledenvergadering, waarin» d-e uitrei king plaats had van medailles en diplo ma's aan redders van drenkelingen. Onder hen was ook de leer li rig van de Kweek school voor Zeevaart-, Nebbei in g, die eenige maanden geleden zoo heldhaftig het leven redde van -een schuitenvaarder oip het Gal gewater. Verder werd op deze vergadering besloten -over te gaan tot <le oprichting van een redding-brigade. Plaatsgebrek noodzaakt, ons, dit verslag tot het belangrijkste te bepalen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 13 December 1917 aan M. Mijnders, wed. v. d. broeder Ned. Leeuw J. J. Taffijn, alhier, een jaarl. toelage van f 100 verleend. Het jaarfeest van de afd. Leiden van' den R.-K. Vrouwenbond zal zijn op 11 Febr. (niet op 7 Febr. zooals abusieve lijk is vermeid). Omstreeks kwart voor tienen, gister avond ontdekte de directeur-controleur Dekki-r van dén nachlveiligheidsdienst voor de Haarlemmerstraat en omgeving dat in de Mosterdsteeg de deur open- Stond van het pakhuis van den heer Zurloh. Bij onderzoek bleek het den heer Dekker, dat een rijwiel was gesto len. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de politie, die.een nader on derzoek instelde. Vannacht om halfeen werd door een schildwacht op den Morschsingel een man aangehouden, die een zak steenko len had weggenomen van de aan dien Singel gelegen opslagplaats van de H. IJ. S. M. De nolitie heeft de zak in be slag genomen en tegen den dader pro ces-verbaal oncemaakt. In den afge.loopen nacht is ingebroken in het pharmaceutisch laboratorium van de hoogleeraren Van Itallie en De Graaff aan de Hugo de Groolstaat. In de apotheek en in vijf laboratoria is alles doorzocht. Hel blijkt, dat hun doel was platina te stelen (hetwelk thans f 12 per gram kost). De koperen, ent nikkelen gewichten hebben zij laten staan en een aantal aluminium ge wichtjes, waarvan zij waarschijnlijk ver onderstelden, dat het platina was, heb ben zij meegenomen. Alle analytische gewichtjes hebben zij nagezocht. Een toeval was het, dat een aantal platina- vootw en aan hun aandacht zijn ont snapt. Het eenige platina voorwerp, dat vermist wordt, is een bakje. Wat meer vermist wordt, is nog niet vastgesteld. Steuncomité. Staat van ontvangsten en uitgaven over de maand Januari 1918. Vorige opgave f 167,839.33V£ Sedert ontvangen van: Kon. Nat. Steuncomité ondersteuning 4,567.63 1 172,406.93y2 Kon. Nat. Steuncomité terugbetaling voorschot Commissie tot Werkverschaf fing aan Kleermakers 686. f 173,092.93V6 Coliecte dubbeltje of cent 826.65 f 173.919.58V6 Maandbijdrage f 10. J. G. R. „20.— X. IJ? Z. 50.— Prof. v. d. V. 50. Mej. v. d. S. B. 10.— Opbrengst opvoering „Een Dag Khalif" (reeds vermeld) 51.60 191.60 f 174,111.18V6 Uitgaven: le174e week f 176.500.341/6 174e-178e week 15.847.84 186,548.181/6 f 11.437.— Saldo tegoed van het Kon. Nat. Steuncomité 7.052.571/6 Saldo f 4,384.421/6 Bij de Leid'sche Spaarbank i»s in de' maand Ja.nuairi ingelegd f 187.763.44 en terugbetaald f 132.528.68, terwijl 105 nieuwe inleggers zijn i-ng>e©oh reven <m 68 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 14343 inleggers bedroeg einde Januari met inbegrip der bijgeschre ven rente op 31 Dec. 1917 ad f 84.311.17, f3.278.631.18. Aan het postkantoor te Leiden en de daaronder ressorteerende hulppos'„kanto ren werd gedurende de maand Januari 1918 ingelegd f95.135.72 en terugbetaald f 86.151.18. Het laatste door dat kantoor uitgegeven 'boekje draagt, het nummer 43064. Gevonden VGorwerpen. Sleutels, handschoenen, zakje met eenig geld, 2 geldstukken, moer van een militaire wagon, gouden medaillon waaraan hamer en tang, bril, vulpen houder, rieten laschje met eenige lapjes, gladde goeden ring met 5 letters, grijs bont, portemonnaie met inhoud, paars fluweelen dameshoed, brandstoffenbon. ledige portemonnaie waaraan zilveren kettinkje, overschoen, nikkelen horloge ketting, 5 brandstofferibeslelbiljettein zakmes, treinabonnement van Hassel- bach, gouden broche met zwart steentje, pakje waarin een geknipt kleedingsluk. 3 ztlverbons. zwart fluweelen zak. ring met 5 sleutels, 2 theedoeken, zilveren dameshorlogketting, een paar grijs wol len handschoenen, donkerblauwe jon genspet, zwarte rijwielpomp, zak wa: goed, honden, handwagen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag,, behalve Don derdags en Vrijdags, van 1 tot 3 uur n.m. ten politiebureele alhier. Roomsche Agenda ZONDAG, Leiden. Propagandaclub St. Petrus, 7 uur, in de Harte- brugkerk. Maandelijksche H. Communie tot intentie van den vrede. ZONDAG. Leiden, 't avonds van 8 tot 11 uur bijeenkomt van de R.-K. Burgc-rjongclingenveree^ niging in „Plaats Royaal" aan het Noordeinde. MAANDAG. Leiden. 8 uur in „Zcmer- zorg", vergadering van de R. K. Vakjeugdorganisatie. Spre ker Pater Zuidgeest. DONDERDAG. Leider. 8.30 uur in Pre diker, jaarvergadering Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden. VRAGENBUS. Vervolg tweede blad). Vraag; Ik ben van de landstorm- lichtine jaarklasse 1908 en heb wegens noodzakelijke omstandigheden voorloo- pige vrijstelling. Als ik nu (wat ik hoop) verlengine kan krijgen zoolang als de oorlog duurt, zou ik dan na den oorlog nog opgeroepen kunnen worden, om ah gericht te worden? Antwoord: Indien ge als land- stormplichtige vrijstelling hebt beko men voor den geheelen duur van de mo bilisatie, dan kan men u na afloop van den oorlog (demobilisatie) niet verplich ten weer onder de wapenen te komen, als ten minste de omstandigheden het niet meer noodig maken dat er mog: jaarklassen van den landstorm in dienst blijven. Eenige vragen worden beantwoord in een volgend nummer. 'Abonné K. te Z. Bij deskundige in lichting ingewonnen. Blijft tot onzen spijt lang uit. CORRESPONDENTIE. Tot onze spijt moeten verschillende be richten en verslagen voor een volgend nummer blijven liggen. Letteren en Kunst. Die Jahreszeiten. Joa. Hay dn,, de baanbreker van de in strumentale muziek, heeft van zijn hon derden muziekwerken ons een vijftal orato ria nagelaten, waarin hij, de Oostenrijk- sche meester, zoo genieus uitmunt in dé behandeling van gedachten. Een de«zer oratoria is „Die Jahreszeiten", een compositie uit het jaar 1890. Wat al rijkdom op veelzijdig gebied heeft Haydn in dit opus ten toon gespreid. Een rijkdom, welke gelukkig niet is beknot door de ver tolking, welke „Arti et Religioni" er gis terenavond van gaf. Tweemaal in dit seizoen, heeft onze Leidsche R. K. Gemengde Zangvereeniging met diverse medewerking genoemd orato rium opgevoerd; tweemaal was de groote Stadsgehoorzaal uitstekend bezet met een ruim auditorium van binnen en buiten de stad; tweemaal ook is het een welverdiend succes geworden, dat ons lang heugen zal. In October werd in onze courant reeds een uitvoerige bespreking dyer werk en uitvoering gegeven, zoodat wij voor heden korter kunnen zijn. „Arti et Religioni" heeft Leiden opnieuw aan zich verplicht door een lofwaardige verklanking. Herhaaldelijk moesten we wel tot. de conclusie komen, dat het inder daad een serieuze .studie heeft geëischt, om .zóó te kunnen illustreeren, wat in den dichter leefde, wat den componist bezielde. Denken we b.v. aan het slotkoor. De partijen hier te beoordcelen, is niet doenlijk, c-mdat het van zco groot belang is, waar de hoorder zich in de zaal bevindt. Maar de t-oloal-indruk moet hoogst gunstig zijn Enkele oneffenheden wist de ener gieke directeur, de heer Corn. A. Bonten, tactisch te verdoezelen, zoodat aan het massale werk weinig of niets werd te kort gedaan. De bezetting was gunstig verdeeld «i gelukkig, men verstond elkander. Er was verder veel waardeering voor 'de so)is<en. Werkeiiik een genot was het. te luisteren naar het heerlijk-zoete sopraun- gelurd van mej. Joh. v. d. Linde. Wat be greep zij haar „Manna" volkomen! Met buigcame stem en met onberispelijke dic tie zong zij de soli, maar zij vormde vooral met Jos. Holthaus een waardig duo. Holt- haus bleek aanvankelijk rnïn of meer ge disponeerd, doch allengs werd hij va-ster en gaf ie genieten van een klankrijke te norstem. Herinneren we ons zijn soli als „Lucas" in de herfst. Jac. Caro, al® bas zanger, is te bekend om hier veel van hem te zeggen. Wat een frischheid legde hij in de Sirnon-partij. 't Was kunst in den vol strekten zin. Als er te roemen valt, dan ook aan Dik's Stafcrchest van „het Vierde". Met eiseht veel aandacht en oplettendheid, om onder directie te staan van een anderen dirigent. Dit is ons wel gebleken. Werd de heer Bonten niet steeds begrepen, dan is boven staand er .zeker wel de directe oorzaak van. Maar met veel tact hebben de orchest- lede-n dit bezwaar ondervangen, zoodat voor den hoorder hun praeslatics vvc-1 zeer lofwaardig moeten zijn. Ook de instru menten waren perfect, al zouden'we even willen wijzen op den verkouden iioren. die erbarrnelijik schalde in zijn solo-partij. Vóór de pauze was er een kostbare krans voor den directeur Bcn'en en een uitbun dig applaus, dat bijna tc-t een ovatie ver werd. Of dit al verdiend was? Nii- n.i.ml die er aan twijfelen zal. Want de veel-, zijdig® capaciteiten van den lieer Bonten, zijn voor de zooveels'.e maal weer ims aan het licht gekomen. Onder zijn leiding is het, dat Roomsch Leiden tret ch insff zijn oip „Arti et Religioni". Een rots, die rechtmatig is, omdat „Arti" is een uiting van Roomsch willen en ermogen. A. v. O. Academienieuws. LEIDEN. Met gunstig n uilslag afge legd het examen in de Hebreeuwsehe taal en letterkunde en de Israëlielische ■oudheden door mej. II. J. C. de Stoppe laar (Den Haag). De geneeskundige staatscommissie be vorderde heden tot arts mej. M. J. de Groot (Rotterdam) en den. lieer C. van Noorl (Weltevreden). De ocrfogssigcr-et. Met 1 Februari moot, naar het „R. T." bericht, de sigaret nogmaals verkleind worden. Voor het maken van 100 sigaret ten mogen maar 850 gram tabak worden gebruikt, zoodat de toekomstsigaret slechts 0.85 gram mag wegen. Oorzaak is, volgens het blad, degrnote behoefte van het leger, dat 85 procent van de maandelijksehe productie vraagt. In gewonen tijd kostte de tabak voor een 5 pt.-sigaret gemiddeld 10 M. per K.G., thans 30 M. Daarbij komt nog de oorlogs bijslag, die van 1000 5 pf.-sigaretten 12 M. bedraagt, zoodat een 5 pf.-sigaret heden reeds.6.2 pf. kost. Het blad klaagt verder over allerlei ge knoei, waardoor een sigaret van misschien 2 pf. waarde, 15, 20 pf. en nog meer kost. Laatste berichten. Eieren. De mini-ster van Landbouw heeft voor versche kippeneieren vastgesteld een maxi mum kleinhandelprijs van 14 et. per st.uk, een maximum groothandelprïjs van f 13 per 100 stuks en een maximum tusschen- handelprijs van i 13.25 per 100 stuks De groothandelprijzen zijn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, en de maximum tus- schenliandelprijcen af pakhuis gros-sier. Aanvaring. LONDEN, 2 Februari. De „Daily-, Mail" meldt: Het stoomschip „Montreal", van de Canadian Pacific Maatschappij, is na een aanvaring gezonken. De bemanning is ge red. Onze scheepvaart. Van vertrouwbare zijde vernemen we, dat het tijdelijk verbod van uitvaren van Nederlandsche schepen naar Scan dinavië is opgeheven, uitsluitend voor schepen, beneden 300 ton. Verschillende kleine scheepjes zijn reeds vertrokken. Marktberichten LEIDEN, 2 Febr. Eicrenveiling L,E. V. Aangevoerd 1142 eieren. Export-kipcieren f 12.50f13.Handel matig. LEIDEN, 2 Febr. Botermarkt, Geen handel. Geen noteering. Aanvoer 3/8, 5/16 vaten, wegende 110 K.G. KATWIJK a/d. RIJN, 1 Febr. Veiling der Tuinbouwv. „Katwijk en Omstreken Blad kool geel f70, Stortgoed geel f80, Uitschot geel, f70, Uitschot rood f70. p. 1000 K.G. Aanvoer 10000 K.G geel Bladkool, 2000 K.g. geel Uitschot, 15000 K.G. rood Uitkchot. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in denmorgep van 2 Febr. 1918, medegedeeld dou: hei Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: Boven 780 Oost- Duitschland. Laagste barometerstand: 772.5 Haparanda. Verwachting tot don avond van 3 Febr. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- wcstelijken wind, nevelig tot lichtbewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, dea middags vrij zacht. Temperatuur hedenmorgen 8 uur 33 gr^ hedenmiddag 4 uui, 36 gr. Fahrenheit. 3 Febr. Zon op 7.31, Zon onder 4.56. 4 7.30. 4.57. 3 Febr. Hoogste waterstand in Katwijk 6.W 4 rat

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 7