2)e Ceidóofte Qowtcmi BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. *®it bïad verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feeetd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij onze agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco post f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad ia alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers get., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DONDERDAG 31 JANUARI 1918. BureauSTEENSCHUUR 15 - LEIOEN. luiere. Telefoon 935. No. 2531 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels fO.7 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeeliDgen ?a£ 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleiüe Advertentiën, wtfarin betrekkingen worde« aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ©e verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. De jeugd. De misdadige opzet van vijf A-msterdam- fcche jongens, ten doel hebbende, een 'kruithuis ia de lucht te doen vliegen gelukkig bijtijds verijdeld geeft ons jceu verontrust enden kijk op de jeugd-or- ^anisatie en de jeugd-propaganda der anarchisten. Verschrikkelijk is het. er zich in te den ken, dat deee jongens tot zulk een pogen gijn' opgeleid en opgevoed. Een perspectief van de meest onheil spellende en schrikwekkende gevolgen opent zich voor ons, als wij er aan den ken, dat zulk een daad het resultaat is van een systematische op leiding. Somberder en zwarter kan wel niet voor t>ns oprijzen de wereld, waarin God en Zijn gebod worden geloochend, en daardoor de tevredenheid wordt versmoord, en de on schuld wordt vernietigd in jeugdige zie len Gisteren vermeldde de courant weer fen droevig verschijnsel van de gevolgen 'der, onder de jeugd verspreide, slechte lectuur. Sedert Zondag zijn n.l. uit het ouder lijk huis te Zwijndrecht twee jongens ver dwenen. Ze hadden tzich van een vrij be ilangrijke som gelds voorzien, en hadden Ie Dordrecht een automatisch pistool met Scherpe patronen gekocht. Het vermoeden bestaat, dat het lezen van verderfelijke boeken op hen heeft gewerkt. Inderdaad, verontrustend is het, als wij ïien, hoe alles als 't ware samenspant om de jeugd te treffen! En wel zorgzaam is de taak der ouders Om hunne kinderen voor de alom dreigen de gevaren te behoeden Maar ook: troostvol, bemoedigend en verblijdend is het, te weten, dat de Ka- Hjolieks Kerk alles biedt om de jeugd voor de v erleidingen te vrijwaren ais daar zijn ons eigen bijzonder Roomsch onder w ij s, onze iRoomsche jeugdorganisa ties! Wij kunnen ons, te midden der rondom fcruischende golven, plaatsen op een Rots! ,y De Keltinghandel. Als er iets ergerlijks is in onzen oeco- homischen toestand, dan is het de z.g. ket- linghandel. De kettinghandel heeft voor een g"oot deel op zijn verantwoording de ontstellend hooge prijzen, dus de oeconomische inzinking van tienduizenden gezinnen in 'den lande. De kettinghandel is daarom vaak «oo afschuwelijk in zijn verschijningen, omdat bij zich meestal vertoont in den vorrn van fcchrikkelijken woeker! Hoevele artikelen .zijn er, die op den (Weg van producent tot consument met Soms eenige honderden procenten boven bet normale winst-cijfer stijgen! De kettinghandel is, gelijk bekend, de fcandel, welke wordt gedreven door A, die artikelen opkoopt, waarin hij krach lens zijn beroep of vak geenszins handel drijft, deze weer verkoopt aan eenzelfden feoort handelaar B, die t/.e dan^ weer ten gelde maakt bij een collega C, totdat ze eindelijk komen bij den normalen verkoo- per, den winkelier, of bij den consument. Voor het afleggen van dezen langen !Weg is meestal geruime tijd noodig.... met speculatieve doeleinden worden de goederen opgeslagen, totdat de schaarsch- le het gewenscht maakt den slag te slaan! Erkend moet worden, dat de regeering Öoor verschillende maatregelen reeds blijk beeft gegeven, krachtig in dezen wantoe stand te willen ingrijpen. Toch moet het nog doeltreffender en al- genwener geschieden! Het handel is handel" moet maar «eens roet geweld de kop in worden geduwd, zoodat dit voortbrengsel van liberale han delspolitiek er komt uit te zien in zijn jjvare gedaante: monstrueus! i Handel is gebonden aan de wetten van Sociale rechtvaardigheid, aan de wet van Rechtvaardigheid en óók hoe paradoxaal Uit robge klinken voor verliberaliseerde Beesten! aan de wet van naastenliefde! TweD bergen door de Italianen veroverd. - Geen afzonderlijke vrede. Trotzky verlangt slechts een algemeenen vrede. Nieuwe vliegeraanval op Londen. De stakingen in Duitschland breiden zich uit. Overzicht. 't Gaat den Italianen in het Zui den blijkbaar zeer voor den wind. Im- •mers de Centralen moeten toegeven, dat hun tegenstanders den Monte di Val Bella en den Col del Rosso na een eersten ver- geefschen aanval, op de Centrale legers hebben vermeesterd en daardoor de vijan delijke bedreiging op dit punt van de hoogvlakte van Asiago belangrijk ver zwakt. Het jaargetijde is bijzonder ongunstig voor krijgsverrichtingen in het Italiaan- sche gebergte en deze omstandigheid ver hoogt het succes der Italianen. Het succes kan verder gezocht worden in het feit, dat de Centralen onlangs ge deelten hunner troepen naar het Westen hebben overgebracht. Een niet onwelkome gelegenheid dus voor de Italianen, hieruit profijt te trekken. Trotsky heeft wel een belangrijke ver klaring afgelegd door de mededeeling, dat hij slechts een algemeenen vrede verlangt, en dozen verwacht van een wereld-omwenteling. Kan nu nog een afzonderlijken vrede mogelijk worden on dersteld? Wij zouden meenen van niet, .zoolang Trotsky met zijn maximalisten aan 't be wind blijven. Want door een algeheele omwenteling wil Trotsky de maximalisti- sche denkbeelden doen ingang vinden, desnoods met geweld. Denken we maar aan de Oekraine, en aan Finland niet te vergeten. Ook in de Centrale rijken wilde hij voor zijn idee propaganda maken. Kan Trotsky zijn zin niet doordrijven, dan is -een afzonderlijken vrede niet te ver wachten. Want men mag kwalijk geloo- ven, dat Trotsky a bout poriant de Cen trale mogendheden zal erkennen. Zoo zijn dus de vredesonderhandelingen wél op een zeer zonderling punt gekomen. Een afzonderlijke vrede schijnt met de huidige Russische regeering onmogelijk en een yoortzetting. yan den oorlog tegen de Russische republiek belooft al even weinig iels op te leveren. Doch wachten we eerst af, welke de nadere inlichtingen uit Brest- Litowsk zullen «ijn. In de Lucht. Nieuwe vliegeraanval! op Londen. Reuter seint uit Londen: Er zijn weer een aantal luchtaanvallen gedaan op Lon den. Geen enkele keer vermochten de aan vallers door te dringen tot de hoofdstad, aldus een Reuter-berieht. De eerste vijan delijke machines vlogen over het eiland Thanet om halftien en gingen over den Theemsrnond naar Londen, maar werden alle door kanonvuur verjaagd. Ongeveer terzelfder tijd passeerden drie of vier an dere aanvallers de Essexkust. maar ook zij konden niet voorbij de verdedigingszone van de hoofdstad komen. Intusschen vloog een machine om half- elf over de Essex-kust en wierp enkele bommen op de Z.W. buitenwijken. Een andere vlieger wierp bommen op de N.O. buitenwijken zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. Andere machines, welke de Kent- en Essexkust tusschen 10.25 en 10.50 passeer den, werden eveneens alle door kanonvuur op verschillende plaatsen op den weg naar •Londen teruggedreven. De laatste aanval, over Essex, die gedaan werd door drie of vier machines tusschen 11.30 en midder nacht, had even weinig succes. Bommen werden geworpen op verschillende plaat sen van Kent en Essex, maar gedetailleer de rapporten over de eventueele slachtof fers en schade zijn nog niet ontvangen. In de Z.W. wijken van Londen werden slechts weinig slachtoffers gemaakt. On geveer hetzelfde aantal machines als den vorigen nacht, n.l. 15, blijken te hebben deelgenomen aan den aanval. De Engelsche vliegers leverden verschil lende gevechten. Een hunner viel den vij and aan boven de N.O. buitenwijken van Londen, met het resultaat, dat deze zijn bommen op open terrein liet vallen en vluchtte. Al onze machines keerden behou den terug. Volgens officieele berichten zijn bij den aanval drie personen gedood en tien ge wond. Men vreest, dat zes andere bedolven zijn in een in puin gestort huis. België. Burgemeester Max. De heer Adolf Max heeft aan een zijner vrienden geschreven dat hij in Oct. 1917 in Duitschland terecht moest staan, be schuldigd van in briefwisseling te staan met de Belgische regeering. Hij is evenwel vrijgesproken van dit feit. Na 9 Januari zou nu de heer Max over gebracht worden naar de burgerlijke ge vangenis te Moabit, waar de behandeling «achter zou zijn. De boeten-regen. De gemeente Assche is door de Duitsche overheid tot 9000 fr. boete veroordeeld, óm dat beweerd werd dat men zich verzet had tegen het opmeten van het akkerland. Gpeischirtg van Belgische scliapert. De Duitschers gaan nog steeds voort in bezet België de schepen op te eischen. Het aantal der reeds in beslag genomen sche pen is reeds over de 2000 geklommen. Be halve te Luik, Charleroi en Antwerpen, zijn nu ook in Gent schepen opgeèischt. Duitschland. De ernstige toestand. liet .Berliner Tageblatt" meldt: De soctaal-dernoeratische fractie heeft bij het Rijksdag-presidium de onmiddel lijke bijeenroeping van den Rijksdag ge vraagd, wegens den verontrustenden toe stand, ten gevolge van de gebeurtenissen der laatste dagen. In het Huis van Afgevaardigden zeide de minister van Binnenlandsche Zaken: Sedert gisteren moeten wij helaas ook in Duitschland het schouwspel beleven, dat duizenden arbeiders aan demonstratie-sta kingen deelnemen. Deze gebeurtenis moet ieder met diep leedwezen vervullen. De minister wees op de vredesbereidheid van Duitschland en op de anti-vredesgezinde houding van de Entente. Duitschland moet den strijd voortzetten, maar in plaats daar van leggen duizenden arbeiders uit louter demonstrati '/ucht liet werk neer. Willen zij datgene vernietigen, wat hun eigen zonen aan liet front "hebben opgebouwd9 Verschillende bladen verklaren, dat de sociaal-democratische partijen, resp. frac ties, de volle verantwoordelijkheid voor de staking hebben. De „Tagliche Rundschau" is dankbaar voor de verklaring van de ,,N.ordd. Alïg. Zeitung", dat de vijanden het op de ver nietiging van Duitschland's economische positie, dus op de verarming van de Duit sche arbeiders, voorzien hebben. Het blad acht bet noodzakelijk, dat de regeering deze verklaring onder het oog van het groo te publiek brengt, daar zulke argumenten, «egt het blad, maar al te dikwijls aan de arbeiders worden onthouden. De staking breidt zich uit. Te Berlijn breiden de stakingen zich uit. Ook munitiefabrieken zijn bij de beweging betrokken. Te Hamburg heeft de staking een grooter omvang aangenomen. Alle scheepswerven liggen stil. In de industrie centra «ouden stakingen slechts sporadisch voorkomen. De Bond van Vakvereenigingen tracht de beweging te keeren. De censuur heeft het Berliner Tage blatt", de „Vorwarts" en de ,,Post" ge schorst. De ,,Köln. Vol-ksztg." erkent, dat de staking het karakter van een groote po litieke actie draagt. De „Manchester Guardian" kent even eens een meer dan gewone beteekenis toe aan de actie der Duitsche arbeiders. Een nota van Miobaeli3? De „Vorwarts" schrijft naar aanleiding van de a.s. hervatting der onderhandelin gen te Bresk-Litowsk: Wat er geschied is gedurende den tijd van de onderbreking der besprekingen is niet bijzonder geschikt om de uitzichten te verbeteren. De Russen vertrouwen de Duitschers niet, omdat zij achter hun ver klaringen annexionistische bedoelingen zoeken. Zij worden in die opvatting ver sterkt door aanhalingen uit 'n zoogenaam de door Michaelis tot de Oost.-Hong. regee ring gerichte memorie, die Haase Zaterdag in den Rijksdag heeft voorgelezen. Waar om heeft de regeering het bestaan dezer memorie niet tegengesproken? Finland. De toestand. Sedert gisteren is geheel Zuid-Finland tot Tammerfers in handen der Roode Gar den. die door Russische soldaten gesteund worden. In Noord-Finland is het de burgergarde gelukt de Roode Garde in bedwang te hou den. Er heerscht daar betrekkelijke rust. Te Tornea zijn slecrts 80 Russische eol- daten gebleven. Naar de Finsche legatie te Stockholm telegrafisch verneemt heeft de Finsche senaat Helsingfors verlaten en «ich naar een onbekende plaats begeven om daar zijn arbeid te kunnen voortzetten. De stad is door Russische troepen bezet. Er heerscht volkomen anarchie. Zelfs aan het Roode Kruis wordt niet toegestaan zijn taak te vervullen. Tot opperbevelhebber der bur gerlijke verdedigingstroepen is de gene raal der cavalerie baron Mannfrein be noemd. Zweden. Do Alandsei'anden. De te Stockholm verschijnende bladen berichten, dat gisteren te Stockholm is aangekomen een uit vijf leden bestaande deputatie van de Alandseilanden, met de opdracht den wensch van de bewoners dier eilanden tot vereeniging met Zweden te kennen te geven. De deputatie heeft een adres bij zich met 5000 handteekeningen, waarin dezelfde wensch geuit wordt. Van het Vaticaan. Da H. Stoel en da uitsiuitingspoiitiek d&r Entente. Zooals de lezer «ich nog wel zal herin neren, bleek uit de door Trotzky gepubli ceerde geheime verdragen tusschen Rus land cn de overige geallieerden, dat Rus land, Engeland en Frankrijk hun steun hadden beloofd aan Italië, dat den H. Stoel van alle vredesonderhandelingen en van alle besprekingen betreffende met den oor log in verband staande quaesties wilde uit sluiten. Naar aanleiding van die publica tie verklaarde toen de Itnliaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken Sonnino en Lloyd George, dat een dergelijke overeen komst niet bestond. Thans brengt de „Köln. Volksz.' een bericht van een Zwit- serschen correspondent, waarin wordt ge zegd, dat ook Cuba, Japan en alle Euro- pcesche en Amerikaansche staten, die in Augustus 1.1. deel van de Entente uit maakten, op de vredesnota van Z. H. den Paus hebben geantwoord. Alleen Enge land, Frankrijk. Rusland en Italië, die het geheim verdrag van 25 April 1915 had den onderteekend, waarin zich ondanks alle tegenspraken, desniettemin een arti kel bevindt, dat de interventie van den H. Stoel in oorlogsaangelegenheden uitsluit, antwoordden niet. Of het bericht van den Zwitserschen cor respondent in alle onderdeelen op waar heid berust, kunnen wij niet zeggen, doch liet is wel opmerkelijk, dat volgens een bericht uit Lugano van 29 Jan. ook de „Corriere d'Italia" (een Italiaansch katho liek blad) bevestigt, dat het Vaticaan door het geheim verdrag van 25 April 1915, tus schen de Entente en Italië gesloten, van iedere inmenging in oorlogs- en vredesaan- gelegenheden wordt uitgesloten. Alle hier mede in strijd zijnde berichten eijn, vol gens het blad, onjuist. „Tijd". De Vredesonderhandelingen Geen afzonderlijke vrede. Trotsky moet bij de hervatte onderhan delingen te Brest-Litowsk hebben ver klaard, dat de maximalistische regeering op haar standpunt blijft staan en slecht3 een algemeenen vrede, maar geen a?«on- derlijken vrede wenscht te sluiten. Hij verwacht den algemeenen vrede door een wereld-omwenteling. Men zou mogen verwachten, dat een der gelijke opzienbarende verklaring reeds Brandstoffencommissie Leiden. De „Brandstoffen-Commissie Leiden** maakt bekend, in aansluiting op haar pux blicatie in de dagbladen van 29 Januari^ dat de zittingsuren te Oegstgeeet rullen ge houden worden op Vrijdag en Zaterdag 1 en 2 Februari van 101 uur in het Raadr huis. Te Rijnsburg op Vrijdag 1 Februari va< 912 en van 1.304 uur in het gebouvf Concordia. 800 De zittingsuren te Warmond en Valkem. burg zullen nader worden bekend gemaakt. De bureaux te Leiden (Muais Sacrum eti Gasfabriek, ingang Tweelingstraat) zullen geopend zijn van 812 en van 2—6 uur. De Directeur van het BranJ* stoffenbureau, KRAMER. lang per draad was bekend gemaakt. Maa* het tegendeel is het geval: wij moeten den inhoud van Trotsky's verklaring terugvin den in Duitsche persstemmen naar aanlei ding daarvan. Hötzsch (in de „Kreuzzeitung") meent, dat de toestand d'er Gvntralen het toe-laat om- thans te Brest-Litowsk eenvoudig d« machtsvraag te stellen. Dit is de opvatting, die reeds in een groote gedeelte der' Duit sche pers te voorschijn trad, voordat dc onderhandelingen hervat werden. De „Kólnische Ztg." schreef eergisteren, dat er thans woorden genoeg en geduld in overvloed zijn verspeeld, en dat men thans eenvoudig Rusland voor de vraag mooi stellen: oorlog of vrede? De officieuse „Norddeutsche" wijdt een.' hoofdartikel aan Trotsky's verklaring en vraagt zich af. of het Russische volk, dai naar vrede snakt, wel genoegen «al nemen met Trotsky's voorspelling, dat alleen een wereldomwenteling den algemeenen vrede zal kunnen brengen. Nederland en de Qcriog. D e „M e r w ed e" gez on <k e.n Hot Departement- -van Buitenlandsche? Zaken ontving uit Londen bericht, dat het Nederlandgch-e stoomschip „MeTwede" van Sliedrecht, gezonken Ls. De geheeld bemanning is gered- en te New castle geland. De „Merwede" was op reis van Leith! naar Rotterdam met oen lading kolen voor de N-ederlandsche regeering. (De „Merwede" was 744 bruto on 328 netto tons groot, in 1917 gebouwd en ba hoorde aan de Maatschappij „Navis'" te Sliedrecht. Sch. B 3 4 gezonken. Bij het Departement van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen,, dat de viech- smak „Antonius" Sch. 234 den 2»> Januari gezonken is na aanvaring bij de Haak.* met een Engelschen torpedojager. De bemanning lis te Harwich gelanden bevindt zich tlhans te Londen, Van de bemanning is J. Taal Licht ge wond. (Naar wij vernemen, behoort de smaJc aan de reederij „De Toekomst" te Scheve- ningen, eigenaar W. den Duik.) Militairen met verlof. De minister van Landbouw heeft, in overleg met zijn ambtgetiooten van Oorlog en Marine bepaald, dat aan militairen, die met verlof van 7 dagen of minder van hun standplaats vertrekken, bons zullen wor den verstrekt tot het koopen van levens middelen, en wel: a. voor iederen verlofdag: 250 gram wit brood en 1 K.G. aardappelen; b. bijaldien het verlof voor meer dan twee dagen wordt Aerleend, behalve hotge&n sub a werd bepaald, nog 100 gram peul vruchten, 50 gram vet en 50 gram koffie, voor het gezamenlijk aantal verlofdagen. Voor zoover militairen met een verlof van meer dan zeven dagen vertrekken blijft van kracht, hetgeen ten deze ook thans van toepassing is, met dien verstande dat aan zoodanigen verlofganger, wiens verlof lan ger dan 7 en ten hoogste 14 dagen duurt, door de zorgen van het gemeentebestuur te zamen met de broodkaart, een bon van een thee- en koffiekaart als voor de burger- FEUILLETON. De Gentleman-Oplichter. S Het was dicht struikgewas, bijzonder Woor <ie jacht -geschikt. De smalle paden, ■Wölke door het bosch liepen, waren zoo tftaaw, dat men er slechts gebukt door kon. Een van die smalle paden liep uit op een fcpen plaats. Het platgetrapte gras bewees, bier kort geleden iemand voorbij was TSebomen. ik volgde de voetsporen, voor- t cichtig door liet kreupelhout loopende. De i "'drukken liepen tot den voet van een heuveltje, waarop een half vervallen en Verweerd plaggenhuisje stond. Daar moet hij wezen", dacht ik. „Dat geen slecht gekozen uitkijkpost." Behoedzaam naderde ik het huisje. Ik jj®o°rde licht geritsel, zoodat ik begreep dat .g"J in de nabijheid moest weizen. Inderdaad j»ag ik dan ook door een kier, dat hij zich Vr® vervallen gebouwtje bevond. Hij *'°nd rnet den rug naar me toe. 'n twee sprongen was ik bij hem. Hij fd h0*1 8tl 'rachtte de revolver, welke hij in (L® hand hield, op mij af te schieten. Ik 8 Aam evenwel te vlug afA vatte hem onverhoeds beet en wierp hem achterover op den grond, zoodat ik zijn armen ge kruist op zijn rug wist te krijgen. Ik druk te hem met de knie op de borst en fluister de hem in het oor: „Luister eens, ventje; ik ben Arsenius Lupin. Onmiddellijk versta je, en zonder tegenspartelen, geef je mij mijn portefeuil- le en het taschje van de dame terug... als je dat doet zal ik «orgen, dat je niet in handen valt van de politie. Ik zal je voor taan onder mijn vrienden rekenen. Wat wil je: Ja of neen?" „Ja", bromde hij tusschen de tanden. „Des te beter. Ik moet zeggen, je manier van optreden, vanmorgen, was lang niet zonder verdienste. Het was goed in elkaar gezet." Ik stond op. Hij stak de hand in zijn zak en haalde er eensklaps bliksemsnel een lang mes uit te voorschijn, waarmede hij mij te lijf wilde. „Stommeling", beet ik hem toe. Met de eene hand had ik den stoot we ten te pareeren en bracht hem met de an dere vuist een hevigen klap tegen den slaap toe. Bewusteloos sloeg hij achterover op den grond. Ik vond de napieren en het geldswaardig bedrag gelukkig nog in .mijn portefeuille. Uit nieuwsgierigheid haalde ik ook «ijn portefeuille uit den binnenzak. Op de en veloppe van een brief, aan hem geadres seerd blijkbaar, stond: „Pierre Onfrey". Ik schrok geweldig. Pierre Onfrey, de moordenaar van de rue Lafontaine te Auteuil! Pierre Onfrey, de man, die me vrouw Delbois en hare beide dochters had gewurgd. Ik boog mij over hem heen en zag hem opmerkzaam in het gezicht. Ja, dat was het gezicht, dat in den trein half uitgewiscihte herinneringen in mij had doen herleven. De tijd drong evenwel. Ik stak twee bankjes van honderd francs in een enve loppe en sloot er mijn visitekaartje bij in, waarop ik haastig krabbelde: „Als een bewijs van dankbaarheid aan mijn beide colloga's Ilonoré Massol en Gaston Devi let." Ik zette het taschje van mevrouw Re- naud naast Pierre Onfrey neer, want ik meende dat iik zedelijk' verplicht was mijn trouwe vriendin en bondgeno-ote haar eigendom terug te geven. lik moet evenwel bekennen, dat ik er alles wat er aan waar de inizat, voorloopAg maar uitnam en er niets dan een schiidrptaddien haarkamme- tje, pen tfiukje Jippenpvwade sa §ga lediga portemonnaie in lie& zitten. Wat drommel! Zaken zijn zaken.... «En bovendien, haar man had toch allesbehalve een eerlijke betrekking.... Nu restte mij nog den moordenaar. Hij begon al weer wat bij te komen en r-icih te bewegen. Wat moest iik doen? Ik had geen lust hem te redden, nog veel minder hem in -koelen -bloede ta cfooden.... Ik nam hem zijn revolver en zijn mes af cn schoot in de lucht. „Als de anderen komen, moet hij er zich maar uit zien te redden! De zaken loopen todli, zooals het noodlot dat heeft voor beschikt." Als een pijil uit den boog snelde i-k nu den hollen weg in. Twintig minuten later had ik langs een omweg mijn automobiel weer bereikt. 's Middags om vier uur telegrafeerde ik van uit Rouaan aan mijn vrienden, dat ik onverwacht verhinderd was bet beloofde bezoek af te leggen. Onder ons gezegd, vrees ik, dat ik genoodzaakt zal wezen eeuwig verhinderd te blijven hun te be zoeken, omdat zij thans wel volledig van alles op de hoogte zullen zijn. .Wreede ontgoocheling voor dre bravo meoschen! Om zies uur 's avonds was ik weder te P&njö terug. Uit de avondbladen vernam ik, dat men er eindelijk in geslaagd was, zich van Pierre Onfrey meester te maken. Den volgenden dag laten wij do voor- doelen van een handige reclame toch voor al niet raring schatten publiceerde de „Echo de France" het volgende senaatio- neele berichtje: „Gisteren mocht het Arsenius Lupin, na tal van moeilijkheden en gevaren over wonnen te hebben, gelukken, in den om trek van Buchy den gevaarlijken moorde naar Pierre Onfrey te arresteeren. Da moordenaar van d» rue Lafontaine had denzelfden morgen mevrouw Rola-nd, do echtgenoote van den onder-direcbeur der gevangenis, in den trein naar Havre ran al haar kostbaarheden beroofd. Anseniua Lu-pin heeft mevrouw Renaud haar ta&ch, waarin zij haar juweelen had gebargenj doen teruggeven en de !>elde agenten, di« hem bij de arrestatie hadden vergezeld^ op schitterende wijzie beloond." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1