iw&ar de thceVerstrekkirig hog slechte ge durende enkele perioden mogelijk sal tzijn, het er weinig toe afdoet of de verkoop tij delijk wordt onderbroken, om later even wel langer te kunnen worden voortgezet- En gedurende die onderbreking kan er naar gestreefd worden, de beschikbare voorraden zoo gelijkmatig mogelijk over het land te verdeelen. Een daartoe strek kende regq^ing is in overweging. Mitsdien worden door deal minister bone no. 16 en 18 voor koffie geldig verklaard, de eerste voor het tijdvak van 1 tot en met 15, de tweede voor het tijdvak van 16 tot en met 28 Februari a.s,, terwijl er geen bon werd aangewezen, tegen welker inwis seling thee mag worden afgeleverd. De bijzondere aandacht wordt er op ge vestigd, dat (derhalve de eerstvolgende aan de beurt zijnde bon no. 15 voorhands niet geldig is, evenmin als bon no. 17. Of het nog mogelijk zal blijken; in den loop van de eerste helift van Februari be kend te maken, dat in de tweede helft een alsdan nog tijdig aan te wijtzen bon, voor thee geldig zal zijn, kan op dit oogenblik' •niet worden beoordeeld. Nu tot nader aankondiging geen thee aan het publiek zal kunnen worden ver kocht voor het gebruik binnenshuis, acht de minister wenschelijk ook het thee- verbruik in café's en derge- lijke t ij del ij k te doen staj- k e n. De minister heeft daarom bepaald, dat met ingang vanl Februari 19 18 de aflevering van thee als drank of op welke andere wijze ook in hotels, oafé's, restaurants, wachtkamers, kajui ten en dergelijke, tot nadere aankondiging Is verboden. Koffie. Van 1 tot 15 Februari zullen detaillisten aan verbruikers mogen afleveren: op bon 16 van een thee- en^koffiekaart 1 ons kof fie en van 16 tot 28 Februari^ op bon 18 ook een ons. Regeeringsmeel. Naax men aan het „U. D." mededeelt, is er verandering gekomen in de samen stelling van het regeeringsmeel. Deze is van dien aard, dat het brood, dat er van gebakken moet worden, voortaan uiterlijk het midden aal houden tusschen tarwe- en roggebrood. liet eou het best behandeld kunnen worden ais roggebrood, doch daar deze wijze van bakken veel brandstof vereischt, zal 'men zich tevreden moeten stellen met brood, dat niet gced gerezen is, dus erg dicht ge bakken. Zoolang de bakkers nog meel van de vorige samenstelling ontvangen, of in voorraad hebben, zal het publiek natuur lijk nog niet de gevolgen van het nieuwe regeeringsmeel ondervinden, ma.ar voor hen. die reeds brood van deze soort meel om (hingen, zal tihans de oorzaak van 'de minder mooie samenstelling duidelijk zijn. Geen vleeschuitvoe. r. Gedurende December 1917 zijn in de Eijk-^keuringsdiensten van voor uitvoer bestemd vleesch geen keuringen ver richt. Aanvoer Britse he kolen. Donderdag is een Nederlandsch stoom schip met 1300 ton kolen te-Amsterdam binnen gekomen. Verbouw, in oorlogs- en stadstuintj esw Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Aan de Rijkstuinbouwleeraren is de vraag voorgelegd hoe, naar hun meening, de resultaten zijn geweest van den verbouw van levensmiddelen door particulieren (niet-tuinbouwers) in z.g. oorlogstuintjes, stadstuinen enz. teneinde een oordeel te kunnen vormen over de vraag, of het al dan niet wenschelijk is de bevolking op te wekken met dezen verbouw door te gaan. Blijkens de ingekomen antwoorden, be- ©ordeelen bijna alle leeraren het resultaat gunstig voor zooveel betreft het telen van aardappelen en groenten in oorlogstuin- tje*s. Sommigen zijn echter van meening, dat de verbouw in stadstuintjes geen aan beveling verdiént, omdat daar de grond veelal van minder qualiteit is en er in den regel te weinig zon is, waardoor zaaizaad en pootgoed verloren gingen. Hoewel dus over het geheel de verkregen resultaten gunstig worden beoordeeld, wordt toch deskundige voorlichting wen schelijk geacht ten aanzien van bemesting en keuze van gewassen, pootgoed en zaad. Met name wordt de verbouw van aardap pelen en boonen aanbevolen. Een der leeraren acht de teelt van capucijners als randbeplanting langs rijshout gewenscht, omdat daardoor bij weinig risico een ruim beschot kan worden verkregen. Het verdient derhalve alleszins aanbe veling het telen van aardappelen, peul vruchten en groenten in „oorlogstuintjes" zooveel mogelijk aan te moedigen en uit te breiden, mits onder deskundige voorlich ting. Gescheurd grasland kan daarvoor uitstekend dienen. De teelt voor voedings gewassen in stadstuintjes moet echter, gezien de slechte resultaten, worden ont raden, ter voorkoming van verspilling van zaaizaad, pootgoed en mest. Koper en brons. De minister van Landbouw heeft be paald: le. het vervoer uit ccnig deel eener ge- meerite naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, en de verkoop en aflevering zijn verboden van oud roodkoper in alle soorten, oud brons, in alle soorten, oud geelkoper in alle soorten, benevens draaisel, snippers en ander afval van nieuw roodkoper, brons en geelkoper; 2e. het vervoer uit eenig deel eener ge meente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten de gemeente gelegen en de verkoop en aflevering zijn verboden van blokken en staven verkregen door om smelting van aJle soorten oud roodkoper, alle soorten oud brons, alle soorten oud geel koper of van draaisel, snippers en ander afval van nieuw roodkoper, brons en gcplkoper; 3e. de verbodsbepalingen sub 1 en 2 ge steld, zijn niet van toepassing op hoeveel heden van ten hoogste 15 K.G. voor zoover het vervoer en de aflevering plaats vinden naar opslagplaatsen van kleine handela ren in oude metalen; 4e. van de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld, kan zoo- noodig, onder daarbij te stellen voorwaarden ontheffing worden verleend écor het Rijksbureau van Koper. Vastgesteld zijn de volgende maximum prijzen: oud roodkoper f 3.50 per K.G-.; oud brons in soorten f3 per K.G.; oud geel koper (messing) geslagen of licht f 2 per K.G.; oud geelkoper (messing) gegoten of zwaar f2.50 per K.G., af plaats van le vering. Tabak. De minister van Landbouw heeft aaij- het Algemeen Tabaksyndicaat 1917 te Amsterdam verzocht, om te willen nagaan welke voorraden ïuwe tabak op 1 Januari 1918 bij de Kederlandsche tabaksindustrie waren. Dientengevolge is aan de fabrikanten door het syndicaat verzocht, om hunne voorraden op tc nemen, en nauwkeurig op lijsten, vanwege het syndicaat verstrekt, aan te geven, hoeveel vrije, N.O.T.- en syndicaatstabakken zij op 1 Januari j.J. in voorraad hadden, zulks omschreven naar de verhouding van dek, omblad, op leggers, binnengoed, kerf- en sigaretten- tabak. 9 Indien aan het verzoek tct voorraadsop- gave niet voldaan wordt of indien onjuiste opgaven gedaan worden, zal de betrokke ne van de toewijzingen der syndicaatsta- bakken worden uitgesloten. Uitvoer van sigaren. Vrijdagmiddag hebben het Verbond van Vereenigimgen van Sigarenfabrikanten in Nederland, de R. K. Zuidelijke Bond van Sigarenfabrikanten, de Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland en de Vereeniging Sigarettenfabrikanten in het gebouw „Industrie" te Amsterdam verga derd, onder leiding van den heer W. B. Dresselhuijs. Er werd een motie aangenomen, waarin de fabrikanten zich bereid, verklaren, de minimumeisehen, door de Regeering ge steld, te aanvaarden, d. i. een uitvoerrecht te betalen, dat neerkomt op ongeveer f 1.25 per 1000 sigaren en voorts een deel van het factuurbedrag in obligaties van de Nederl. Uitvoermaatschappij te accep- teeren. Het bestuur zal deze motie Woensdag in een audiëntie bij den Minister toelichten. De bommen op Zierikzee. (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het volgende mede: De Britsche regeering heeft een bedrag van f92.976.36 ter beschikking van de Ke derlandsche regeering gesteld als gedeel telijke vergoeding voor de schade, die uit een Britsch vliegtuig geworpen bommen in den nacht van 29 op 30 April 1917 te Zierikzee hebben veroorzaakt. Hiermede wordt vergoed de rechtstreeks aangerichte stoffelijke schade, zooals deze door do Nederlandsche deskundigen was geschat. Ten aanzien van de vergoeding der indirecte schade door de bommen veroorzaak! (door de Nederlandsche des kundigen geschat op een bedrag van f 27.033.64) wordt een nadere mededeeling van de Britsche regeering tegemoet gezien. Het vluchtoord te Goud-a. De directie van de N> V. Snijgroenkwee- kerij v.h. Gebr. Steensma te Gouda, heeft aan den minister van Binnenlandsche Za ken he't volgende telegram gezonden: De N. V. Snijgroenkweekerij voorheen Gebr. Steensma te Gouda acht zich in eer en goeden naam aangetast door het over haar .gesprokene in de zitting van de Tweede Kamer van 22 Januari en stelt Uwe Excellentie voor een onpartijdige commissie te benoemen van drie personen die hare overeenkomst met het rijk onder zoekt. Zij is bereid, wanneer genoemde com missie tot de conclusie komt, dat genoemde overeenkomst schandelijk is, deze te doen eindigen doch verlangt in het tegenover gestelde geval genoegdoening. Beg rooting Binnpnfatufschè Zaken. Naar in parlementaire kringen verluidt, zijn enkele leden der linkerijde in de Tweede Kamer voornemens, om aanstaan de week, bij de stemming over de Begroo ting van Binnenlandsche Zaken, hun stem tegen de begrooting uit te brengen, daar mede te kennen gevende, dat eij in het onderwijsbeleid van den heer mr. Cort v. d. Linden alle vertrouwen verloren heb ben. »»Tijd"v Tweede Karmerverkiexinigcn. De R. K. Kiesvereeniging van Ncder- horst den Berg heeft mr. Paul J. Reymer uit Hilversum en baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn uit Utrecht, op de groslijst geplaatst. De R. K. Kiesvereeniging te Wijk aan Zee heeft de heeren mr. J. B. Bomans, A. H. J. Engels, A. R. Michielsen, G. Bulten en Th. G. C. Hoov, resp. te Haarlem, Lei den, Halfweg, Hillegom en Schoten, op de groslijst geplaatst. Het absenteïsme. Het ,anti-clericale relletje, dat Donder dag j.l. tegen de Regeering was opgezet, is Vrijdag beëindigd met een stemming over de motie van orde van den heer Teeristra en over de amendementen van de heeren Dresselhuijs en Drion, Schaper en Van Gilse. Motie en amendementen zijn aangeno men met zoo goed als Links tegen Rechts. Nu was reeds Donderdag bepaald, dat deze stemming plaats zou hebben; zij kwam dus allerminst onverwacht. Daarom treft het ons, dat, terwijl de Linkerzijde zoo flmk was opgekomen, aan de Rechterzijde menigeen ontbrak- Een verhouding van 48 legen 25 fcïem- men klopt toch waarlijk niet met den stand der partijen! Vermoedelijk zoude ook bij een betere opkomst der rechterzijde het lot van mo tie en araendementen niet anders zijn ge weest, doch dit was vooreerst niet met ze kerheid te voorziÈn eri voorts hadden de stemmingen niet zóózeer het karakter ge kregen van een demonstratie tegen de re geering, wanneer niet zoovele leden der Rechterzijde waren weggebleven. „Tijd". Concept-Program van Actïfe. Men verzoekt ons het navolgende te willen meedeel en: Sommige besturen van locale Kiesver- eenigingen verkeeren in de meening, dat zij toezending van het concept-program hebben af te wachten alvorens het in be handeling te brengen. Die meening is onjuist. Het bestuur van den Algemeenen Bond heeft, aan elk der Centrale Besturen één exemplaar gezonden onder mededeeling, dat niet meer exemplaren worden ver strekt met het oog op de in dezen tijd daaraan verbonden hooge kosten, en wijl een ieder reeds in het bezit van een exem plaar is, nu het program in geheel de Katholieke Pers is gepubliceerd. De besturen der locale Kiesverenigin gen, die zulks nog niet deden, worden der halve verzocht de behandeling van het concept-program zoodra mogelijk in eene vergadering van hunne Kiesvereeniging aian de orde te stellen. Eventueel wenschelijk geoordeelde aan vullingen of wijzigingen wórdt men ver zocht op te geven aan den adj.-secretaris Mr. P. Reymer, te Hilversum, vóór 15 Februari a.s. T woe de Me derf arafsthe Jaafrbcuna. De Tweede Nederlandsche Jaarbeurs zal op Maandagochtend 25 Februari door H. M. de Koningin persoonlijk worden ge opend. H. M. zal bij deze plechtigheid ver geeld zijn van Z. K. H. Prins Hendrik. Gemengde Berichten. Plan cm een kruithuis In de luoht te doen vliegen. Amsterdam voor een ramp behoed. Amsterdam is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan een groot gevaar ontsnapt. Een vijftal opgeschoten jongens,, die door anarchistische lectuur blijkbaar uit hun evenwicht waren geslagen, hadden het plan opgevat het kruithuis aan den Haar lemmerweg in do lucht te doen vliegen. Dank raj de waakzaamheid der Slotensehe politie en met name van den agent Heili gers, werd het vijftal, dat reeds tot voor bereidende maatregelen was overgegaan, verhinderd zijn opzet uit te voeren. De politie slaagde er in de gevaarlijke indi viduen achter slot en grendel te brengen. Nader meldt de „Tel."; De ontdekking was een toevallige. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de Slotensehe agent van politie H., tijdens zijn surveillance, in de nabijheid van het huis ..Te Vraag" aan den Slotèretraatweg. Er hing een zware mist, maar toch ont snapte niet aan zijn waarneming, dat een aantal personen zich op een afstand bezig hielden met een eigenaardigen arbeid. Het scheen hem toe, dat zie bezig waren iets in het zand te verbergen. Voorzichtig sloop H. nader, om beter te kunnen zien wat zij uitvoerden. Hij kwam tot op ongeveer honderd pas afstand, toen de verdachte personen hem waarnamen en onmiddel lijk op de vlucht sloegen. De agent trok zijn revolver en loste onder het loopon een aantal schoten. Tri die huurt, waar. do jacht begon, staan weinig huizen en de ec'hbten weerklonken tot op verren afstand, zoodat de Amsterdamacbe agen ten uit het posthuis Amstelveenscheweg hals over kop naar buiten vlogen, zonder nog precies te weten wat er eigenlijk aan de hand was. De vluchtelingen ze bleken ten getale van vijf te zijn bleven angst vallig/bij elkander, draafden den Sloter straatweg af, sloegen den Amstelveenschen weg in en holden als een opgejaagde 'kudde ln de armen van de Amsterdiamsche agen ten, die niets anders te doem hadden dan ah es vast te grijpen wat hard liep. In het posthuis gaven de arrestanten op te zijn genaamd: W. H., 18 jaar, electri- cien van beroep; J. R-, 17 jaar, metaa'- draaier; F. v. d. W., 17 jaar, timmerman; H. V., 20 jaar, fotograaf, en A. M., 23 jaar, boekdrukker. Zij werden, daar zij niets wilden mede- deelen, in de cel gozet en vervolgens gang de inspecteur er met eenige agenten op uit, om te kijken wat de jongens bij het huis Te Vraag eigenlijk in den zin hadden gehad. Men had nog geen flauw vermoe den van wat er achter de géhoele geschie denis verborgen was. Bij het huis Te Vraag vond men, na eenig snuffelen en zoeken, al spoedig twee koperen bussen of doozen, die werden medegenomen naar het posthuis Jacob Marisstraat, en bij opening bleken te bevatten veèrtig tijd- schokkens, zooals bij de vervaardiging van granaten gebezigd worden. Weer vond een verhoor plaats. De jon gens bleven hardnekkig weigeren op eenige vraag m te gaan, tot er eindelijk een begon „door te elaan" en bekende, dat de tijdschokketftfafkomstig waren uit het munitiemagazijn Haarlemmerweg. Het was. inmiddels Zondagmorgen ge worden en omstreeks half negen, toen de inspecteur Bos zich met eenige agenten naar dat magazijn begaf, ten einde daar een onderzoek in te 6tëllen. De situatie' is daar aldus: Ongeveer op de helft tusschen Sloterdijk en Halfweg ligt van Sloter- dijk uit links van den weg een houten gebouw met pannen bedekt. .Het staat in de lengte van ongeveer 40 M. langs den weg en zal 10 15 M. breed zijn. "Üp het afgesloten terrein staan nog meerdere, maar kleine, deels houten, deels steen en, gebouwtjes verspreid!, waar ammunitie ge borgen wordt. Op korten afstand woont eon conducteur der artillerie, beheerder van deze munitiemagazijnen. Het complex magazijnen wordt genoemd „De achttien honderd roeden". De oonductftur-bdh.eerdoj' werd gewaar schuwd en gezamenlijk stelde men hu een onderzoek in. Aan dc achterzijde van lie groote muni- tieloods stond een ladder tegen het ge bouw. En langs dien weg waren de jeug dige*" misdadigers op het dak gekomen. Daar hebben Eij een tuimelraampje ver brijzeld, zoodat de weg naar den zolder vrij was. Vlak beneden dat raampje be vindt zich het trapgat, dat naar beneden leidt.- Benedenliggen groote voorraden munitie opgestapeld, waarbij ook heele stapels doozen en kisten zoogenaamde tijd- schokkcrs. Onmiddellijk ko.n men waar nemen, dat aan één partij twefc doozen ontbraken. Maar wat men toen verder ontdekte, joeg den politiemannen toch een huivering ^uver het lichaam. Naar achteren loopend, zag men duidelijk sporen, dat eon vrij deugdelijke^poging tot brandstichting was geschied. Op een paar planken lag voorzichtig uit gespreid een bosje houtwol, een paar proppen papier, samengesteld uit een exemplaar van ,,De Vrije Socialist" en daarop geplaatst een granaatkartets. Van dat heele geval liep een papieren wl van oirca drie meter lengte naar de deur van het gebouw. De houtwol en het papier waren met petroleum gedrenkt. Men vond nog, een kurkje, dat blijkbaar van hot floschje met petroleum afkomstig was geweest. Bij het einde van dent vond men twee afgebrande lucifers. De lont had gebrand en wosi blijkbaar ten gevolge van de tocht uitgegaan. Het dak raam was namelijk blijven openstaan dit „correspondeerde" op hef trapgat en vlak daaronder lag de lont, zoodat de ont stane trekking de lom-t vermoedelijk heeft doen uitdooven. De daders zijn daarop ijlings langs denzelfden weg, waar lange zij giekomen. tvaren, vertrokken. De jongens hebben blijkbaar de ontzet tende consequenties van hun krankzinnige daad niet ingezien. Was hun aanslag ge lukt, dan zou men hen waarschijnlijk nooit meer teruggazien hebben. Want het is duidelijk, dat alles wat er binnen een om trek van mijlen stond, eenvoudig vermor- seld zou zijn geworden door de ontplof fing van dit volgeladen complex munitie-^ gebouwen, waar alles kant en klaar op-" gestapeld: stond voor onmiddellijk gebruik. En men va-aagt zich met ontzetting af, zegt de „Tel." of de naiviteit van de mili taire overheid, die Üeze gebouwen zonder bewaking laat, waarschijnlijk nog slechts ten deele geëvenaard wordt door die mis dadige onverantwoordelijkheid van die rijf door slechte lectuur bedorven jongens. Baldadigheid. Bij de voormalige fa briek van Moerman, aan don Laan weg over het IJ te Amsterdam, hebben jongens uit baldadigheid oen autogeen-apparaat met lucifers beweerkt, zoodat het toestel udt elkaar is gesprongen. De elfjarige W. T. Spijkerman, Laan weg 45, werd met ver brijzeld rechteroog, onder- en bovenkaak en verschillende scheurwonden in het Binnengasthuis opgenomen. Maatregelen tegen vliegeraanvallen. Met goedvinden van de militaire overheid zullen op de St. Jacobskerk te Vlissingen electriscbe booglampen met glazen in de nationale kleuren worden aangebracht, om vreemde vliegeniers te'waarschuwen, dat zij boven neutralen bodem zijn. Plattelands-toestanden. Reeds langen tijd bestaat er ernstige oneenigheid tus schen deni burgemeester van Valbrug en ecn van de gemeen te-veldwachters, M. ge naamd, die den burgemeester beschuldigt van ongeoorloofde handelingen. M. heeft deswege e>en klacht Ingediend bij den Com missaris der Koningin, die in verband met de daarin geuite beschuldigingen, nu weer een klacht tegen M. bij de justitie heeft ingediend wegens laster. Verduistering. Een Belgisch employé heeft op het kantoor van het vluchtkanip te Gouda verduistering gepleegd ten na- deele van daar Vertoevende. Belgen. De dader heeft sedert Woensdag het vlucht oord veria ten. Zin voor orde. Zaterdag is de voor man C. L. van de Staatsspoor te Rotter dam door een troep mannen en vrouwen op den Broeden Hilled ijk ernstig mishan deld, omdat hij een jongen, die uit balda digheid een wissel had omgegooid, aan de politie wdlde overleveren. De jongen is ontkomen. Vergiftigd. Tq Veendam snoepte een driejarig zoontje van den arbeider v. d. Werff, 10 gram uit een medicijn.flesch.je met bromoform, hetwelk tegen kinkhoest was voorgeschreven. Hoewel twee artsen trachtten het kind aan het braken te krij gen, overleed de arme kLeine twee uren later. Petroleum voor liohtlooze gezinnen. Per maand wordt, volgens het „Vad.", aan de ongeveer 750.000 lichtlooze gezin nen in ons land totaal een drie millioen liters petroleum verstrekt. Brand. Te Wormerveer is Zaterdag avond een begin van brand ontstaan in de chocoladefabriek van de firma W. J. 'Boon Go. aan den Zaanweg, hetgeen zich nog ad ernstig liet aanzien. Hoewel de Brand weer met het volledig materiaal aanwezig was, behoefde geen hulp verleend te wor den, daar inmiddels met de brandblusch- middelen der fabriek het gevaar gekeerd was. De brand was ontstaan in de luierij. Inbraken te Haarlem. Onlangs werd in de vergadering van de Kamer van Koop handel te Haarlem door den heer Kremer, kruidenier, geklaagd over de vele inbra ken. Tot zesmaal toe had man in ben zijner pakhuizen ingebroken. De Vorige nacht is er voor de zevende maal een be zoek gebracht. De die\en hebben een hand wagen meegenomen, na daarop 6 8 balen koffie v-an 40 K.G. elk te hebben geladen. Gc-an spoor van de encode daders. Geen warmte genoeg. Bij de bramd- stoffenóomzntesie te Deventer kwam dezer dagen van een gehuwde damo eon aan vrage in voofr huisbrandkolen ten beh'o'ev* van een kamerbewoner, waaraan de mede deeling werd toegevoegd, dat bij niet} hriviliiging van haar verzoek „ZijnEd." haar anders gang verlaten om elders meer warmte te koeken. Bij een ingesteld onderzoek bleek, daf deze kamerbewoner de echtgenoot van de 'aanvraagster was Moord. Er heeft te Anna Paulownd Zaterdagnacht oen afschuwelijke mooru plaats gehad. Een alleenwonend landbou wer, zekere 'Smit, een zeer welgesteld man? werd 's morgens door een melkleverancier vermoord in zijn woning gevonden. De vermoorde lag met gebonden handen en een dOf£r voor den mond en hevig bloe dende. Men vermoedt, dot diefstal de ro den wel zal zijn van deze gruwelijke mis daad. De mammon. Men meldt uit Loosdui nen aan Stet „Vad,": Een welgesteld tuinder alhier lag op sterven. Aan zijn neef en erfgenaam ver zocht hij het kussen, waarop hij nu lag, hem mede te geven in de doodkist. De man stierf en aan zijn wenisch werd vol- - daan. Intusschen moet gebleken zijn, dat in dat kussen nog vier duizend gulden ver borgen was! Overreden. De 74-jarige A. Hoeve te Haarlem had de onvoorzichtigheid op he§ Stationsplein aldaar op een in beweging zijnden motorwagen der N. Z. T. M. to springen, met het gdvqjg, dat hij viel en onder den vojgwagen terecht kwam. Hij is in liet St. Elisab e th-gastihuiswaartieen hij was overgebracht, aan de gevolgen overleden. Teekerten des tijds. In de Dudteche hotels worden tegenwoordig de gasten ver zocht 's avonds geen schoenen buiten de deur van hun kamer te zetten, daar de directie zich niet aansprakelijk stelt voor het eventueel verdwijnen van deze weelde artikelen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Subsidie aan de Tweede jaarbeurs. Bij Nota van Wijziging stelt de minister van Landbouw voor, op verzoek van den Raad van Beheer der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, om voor de Tweede Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht in p|laat9 van een bedrag \an f 35.000, zooals verleden jaar werd toege kend, van rijkswege beschikbaar te stollen een bedrag van f 70.000. iDe minister deelt mede, dat het aan vankelijk voorgestelde subsidie niet vol doende is, om het waarschijnlijk tekort te dekken. De bouwkosten voor de Jaai(beiiT8 toch zijn zeer veel hoogei1 geworden dan aanvankelijk werd geraamd. Spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alphen. Bij 'het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tct het verkrijgen van mach tiging tot het aangaan van een overeen komst bereffende den aanleg en de exploi tatie van den spoorweg van Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alplien, werd er op gewezen, dat, naar de toelich ting mededeelt, de gemeente Boskoop ten behoeve van bedoelden spoorweg eene bijdrage fonds perdu van f 185.000 heeft toegezegd, eene som, die aanzienlijk hoo- ger is dan die waartoe de gemeente vroe ger geneigd bleek. Eenige leden vroegen, of de regeering in staat en bereid is aan de Tweede Kamer mede te deelen hoe te verklaren volt, dat de gemeente Boskoop thans tot het storten van een zooveel hoo- ger bedrag bij machte blijkt. Art. 5 der ontwerp-overeenkomst, dat onder meer de uitbreiding van het station Gouda betreft, gaf iverscheidenen leden aanleiding er bij de regeering met klem op aan te dringen, te bevorderen, dat die uitbreiding thans op een afdoende wijze zal worden ter hand genomen. KERKNIEUWS. De nieuwe procurator-generaal der Dominicanen. Tot procurator-generaal van de orde der Predikheer en bij de Romeinsche curie il benoemd pater Filippo Caterini. ONDERWIJS. H. B. School te Woerden. Er bestaan ernstige plannen tot oprich ting eener Hoogene Burgerschool te Woer den. Sociale berichten. Nederlandsche Boerenbond. Om redenen van gezondheid en omdat hem het reizen zoo moeilijk wordt, heef de eerw. heer G. van den Eisen zijn ori slag genomen als secretaris van den Ned. Boerenbond, welken post hij 15 jaar koste loos heeft waargenomen. Als opvolger is voorloopig aangewezen dr. G. M. Kusters te Tilburg. „StL Raphael". In de maand Februari zal cle Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersaned „St. Rafaël" zijn derde lustrum vieren.. Met het oog hierop zal Februari vooi den Bond een propaganda-maand *>JD „Het Rechte Spoor" hoopt, dat daardoo' het ledental van de kleine 9000, die "St Raphael" thans telt, tot 10,000 zal worden opgevoerd. Rechtzaken. De moord in de tramremise te Rotterdam Voor de rechtbank te Rotterdam stofl» Zaterdag terecht L. Hofman en J. 1^ lang, beklaagd zich te hebben echuldif gemaakt aan den moord in de tramnette

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2