Tier Franscfie grens$oïïtïe Is 'gevallen. i'er dood veroordeeld en doodgeschoten. Ötten is 3 Maart 1880 in Nederland, als Nederlandsch onderdaan geboren; hij was koopman te Hamburg en reisde vaalt, naar Zwitserland. Zijn Nedier- landsch staatsburgerschap heelt hij niet verloren, en hij is nooit een Duitscher geworden. De arrestatie van Otten door de Fran- sche grenspolitie had aldus plaats: op I Augustus 1917 verdween Otten spoor loos uit Genève. Het bleek spoedig, uit nasporingen door zijn vrouw ingesteld, dat Otten op een moTorbopt, door Fran- sche politie-ambtenaren;, met chloroform verdoofd en bewusteloos door Fransche gendarmes in Hermoes, over de grens werd gebracht. Hij werd eerst in de ge vangenis te Thonon, later in die te Lyon opgesloten. Hij werd ter dood veroordeeld en is thans gefusilleerd. (Hbld.) Inscheping, van gewonde Engelse lie krijgsge v a n- g.ene n. Het Kamerlid de heer Heeres heeft den II den dezer de volgende vragen ingezon den: I. Is ihet bericht in de dagbladen juist, dat de Eï.gelsche generaal Sir Hanbury Williams, een protest tot de Nederland- sche regeering heeft gericht over de on voldoende regeling van de inscheping van de gewonde Engelsche krijgsgevangenen te Rotterdam aan boord van de ,,Sin- doro"? 2- Heeft de r.egeering naar het gebeurde een onderzoek ingesteld en is eij in dit ge val bereid; het resultaat van dat onderzoek en haar oordeel over het gebeurde aan de Kamer mede te deelen? 3. Indien de regeering meent, dat be doelde regeling inderdaad onvoldoende was, welke maatregelen heeft zij dan ge nomen, om herhaling van het gebeurde te voorkomen? De minister van staat, minister van binnen!andsclie zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers, heeft daar op den 18den dezer geantwoord: 1. Het bericht in de dagbladen, dat de Engelsche generaal sir John Hanbury Williams een protest tot de Nederlandsche regeeiing heeft gericht over de onvoldoen de regeling van de inscheping van ge wonde Engelsche krijgsgevangenen te Rot terdam, aan boord van de „Sindoro", is onjuist. Wel bereikte het departement van buitenlandsche zaken een mededeeling van het Britsche gezantschap te 's-Gra venhage, waarin de fouten vermeld wer den, welke genoemde generaal bij de per- ete inscheping van gewonden had onge merkt. 2. De regeering heeft naar het gebeurde een onderzoek ingesteld, waarbij gebleken is. dat de oorzaak van de tekortkomingen «moet worden gezocht in hot ontoereikende der aanvankelijk genomen voorbereidings maatregelen en in het verkeerd begrijpen van de afbakening van de taak en de be voegdheid der verschillende lichamen, die belast waren met de verscheping van krijgsgevangenen. 3. Door een scherpe afbakening van elks bevoegdheid en werkzaamheid en door het treffen van een regeling, waarbij reeds in de treinen en op de schepen die in- en ontscheping kan worden voorbereid, heeft de regeering er naar gestreefd een herha ling van het gebeurde te voorkomen. De beraamde maatregelen zijn door hun uit voering bij de tweede inscheping van En gelsche gewonden en bij de ontscheping van de Duitsche gekwetsten in allen deele doeltreffend gebleken, zoodat de goede gang van de verdere transporten van invalide gevangenen verzekerd schijnt, wat hun in- en ontscheping te Rotterdam betreft. De Kamer vjerkijezingfen. De definitieve groslijst, Zaterdag opge maakt in den kieskring Utrecht van de Li berale Unie, is als volgt samengesteld: jhr. R. de Muralt, ingenieur te 's-Graven- hage, mr. dr. baron van Lijnden, oud- burgemeester van Utrecht, prof. dr. B. Eerdmans te Leiden, prof. mr. van Ha mel te Amsterdam, prof. mr. Heeres te Leiden, M. J. Bijlev.eld, industrieel te 's-Gravenhage, ds. Kielstra, schoolopzie ner te Zeist, mr. Th. van Doorn, advocaat te 's-Gravenhage, mr. dr. van Gijn, oud- Minister- te 's-Gravenhage, mr. R. J. H. Patijn, thesaurier van Financiën, op non- activiteit, te 's-Gravenhage. Het bestuur van de S. D. P. stelt voor, 7.00 meldt de ..Tribune", één lijst te nemen voor alle 18 kieskringen, en daarop te plaatsen de namen der heeren D. Wijn koop, W. v. Ravesteyn, L. L. H. de Visser, R. Vos, J. C. Ceton en G. A. Vader, in deze volgorde. Het verkiezingscongres der S. D. P. is uitgesteld tot Zondag 10 Februari. Kieskring Haarlem. De R.-K. Kiesvereeniging le Naardcn stelde in haar vergadering van Zondag candidaat voor de plaatsing op de gros lijst der Tweede Kamer de heeren mr. Paul, J. Reijmer, mr. J. B. Bofnans, J. G. Suring en II. Brouwer. In de door de R.-K. Kiesvereeniging., „Kiesrecht is Kiesplicht" le Sloten ge-' houden algemeene vergadering zijn met bijna algemeene stemmen tot Candida- ten. geproclameerd de heeren mr. J. B. Bomans te Haarlem en mr. F. S. M. RUs te Sloten. Rocm&che Stutfiöit&utflag. Zaterdag 2 Februari zal te Utrecht in liet Hotel de l'Europo de tweede Room- sche Studentendag worden gehouden. Des morgens om kwart voor tienen zal de zeereerw. hooggeleerde heer prof. P. Groenen, Unie-moderator, een H. Mis op dragen in de parochiekerk van den H. Augustinus. Dé morgenvergadering wordt gehou den in het Hotel de l'Europe. De heer G .H. Edixhaven, lid van de R.K. stu denten vereeniging ..Sanclus yirgilius" Ce CSTfl, zal spreken' over het onder werp: „Kalholiek-weLenschappelijke ont wikkeling van den student"; met uit te brengen conclusies; Als spreker in de middagvergadering treed op dr. Gerard Brom met het on derwerp: „De godsdienst in de weten schap". De conclusie luidt als volgt: Do stu dent is aan God, zijn naaste en zich self verplicht, zijn «geloof te loeren kennen in verhouding tot zijn wetenschappelij ke ontwikkeling. Om halfzeven heeft een gemeenschap pelijke maaltijd in het Hotel de l'Europe plaats. Vereeniging van Oost- en Weet-Indische Katholieken in Nederland. In een der zalen van „Hotel Centraal" te 's Gravénhage, werd Zondagavond de constitueerende vergadering van boven genoemde vereeniging gehouden, waar toe waren uitgenoodigd de hier te lande vertoevende Oost- en West-Indische ka tholieken en welke ook voorts toegan kelijk was voor die katholieken, die bij zonder belang stellen in onze koloniën. Een vrij aanzienlijk getal oud-gasten en verlofgangers uit verschillende plaat sen des lands, zoomede eenige studen ten hadden gevolg gegeven aan den on langs verschenen oproep. Onder de aan wezigen werd ook opgemerkt Mgr. M. J. D. Claessens, oud-missionaris en pas toor te Buitenzorg. Na de vaststelling der statuten werd eveneens het huishoudelijk reglement met algemeene stemmen goedgekeurd. Een vöorloopig bestuur werd alsdan samengesteld, bestaande uit de heeren mr. W. J. M. Brantjes van Rijn (voorz.j, O. L. Helfrich, dr. J. G. B. Vrins. Mgr. M. J. D. Claessens, mr. W. R. S. van Haastert, N. J. P. Collinet. die als secre taris optreedt. Het secretariaat is geves tigd Cranenburgerweg 37, 'sGraven- hage. Gemengde Berichten. Verdrfc-nken. Gistermorgen had een zekere D. H. het ongeluk wegens de duis ternis in de .Where te Purmerend te gera ken. Niemand had het bemerkt, coodat hij jammerlijk verdronk. Het lijk is reeds gevonden. Aangeschoten. Onder Ketterden is een persoon, die eenige kilo's boter in de rich ting der grens vervoerde en op het aan roepen van een hulpcommies geen acht gaf, doch rechtsomkeert maakte, door dezen aangeschoten en ernstig in den rug verwond. De gewonde is nog deneelfden middag naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Verdronken. De hoofdconcierge van het Rijksmuseum te Amsterdam, de heer L. A. W'iUems, die in dit gebouw woont, is gewoon eiken avond met zijn hondje een kleine wandeling te doen. Gister avond bleef hij langer uit dan gewoonlijk. De vrees, dat hem een ongeluk zou zijn overkomen is, helaas, maar al te gegrond gebleken. Omstreeks middernacht is de ambtenaar Jevenloos uit het water aan de Stadhouderskade, in de nabijheid van het Museum, opgehaald. Door gas geetikt. Te Zwolle werd de heer Marcus, lid der firma A. en I. Mar cus, dood in bed gevonden. Door tot dus ver onbekende orzaak was er in zijn slaap kamer, die gesloten was, gas ontsnapt. Dit geval maakt daar ter stede te meer indruk, daar ongeveer een jaar geleden de heer Marcus broeder en compagnon van den ongelukkige op ongeveer dezelfde wijze en op dezelfde plaats den dood vond. Ondergesneeuwd. Te Denekamp werd J. Dierselhuis, die sedert Dinsdag vermist werd, o-p de heide in 'het Bui ten veld dood- gevonden. D., die zich den laatsten tijd aan het smokkelen had begeven, had nog een pak boter van 35 kilo bij zich en is, door den sneeuwstorm overvallen, het spoor bijster geworden. Hij was nog 20 minuten van de grens en toen onderge sneeuwd. Drie jeugdige kinderen blijven onverzorgd achter. Er in ggloopen. Van een te Haarlem mermeer hoog met slroo beladen wagen viel op de brug naar L i s s e door den wind en onoordeelkundig laden de hoven- last af, juist bij het passeeren van den militairen wachtpost; in den wagen wer den toen zichtbaar eenige gevulde zakken, die bij onderzoek tarwe en haver bleken te bevatten en natuurlijk onmiddellijk in be slag werden genomen. Edn goed voorbeeld. Men schrijft uit Alkmaar aan het ,,Hbld.": Onze burge meester, de heer G. Ripping, krijgt op het Stadhuis nogal eens eene deputatie uit het Revolutionair Vrouwencomité op visi te, waar hij haar klachten over de geringe hoeveelheden levensmiddelen kalm en be langstellend aanhoort. Bij een dezer audiënties bleek, dat de vrouwen het mid dageten niet betrokken uit de centrale keuken, welke inrichting de burgemeester ten zeerste roemde. De vrouwen meenden, dat de burge meester dit gemakkelijk kon zeggen, want dat hij zelf toch zeker ook niet uit die Centrale keuken zou eten. De burgemeester antwoordde hierop tot verwondering der vrouwen bevestigend en voegde er aan toe, dat zij zich hiervan gerust eens aan zijn particuliere woning mochten komen vert- tuigen. Toen de burgemeester den volgenden middag omstreeks zes uur aan tafel zou gaan werd er gebeld en daar diende zich warempel de vrouwendeputatie aan, die Z. E. A. wenschte te spreken. De burge meester liet hen in een zijvertrek, deed voor hen en zichzelf dekken en weldra prijkten drie dampende borden soep op tafel, terwijl de burgemeester de vrouwen" vriendelijk uitnoodigde toe te tasten. Voor een tweede bordje bedankten de vrouwen, doch op vereoek van den burge- Jmfcester verorberden, zij ook) dit met Snaak, waarna de hutgèmeestér vhoèg of de soep hen goed bekomen was. Zij erkenden, dat deze smakelijk, was bereid, waarop de burgemeester hen aan ried denzelfden kok te nemen, dien hij sedert eenigen tijd had, n.l. uit de Cen trale keuken. Het dienstmeisje van den burgemeester kwam dit desgevraagd be vestigen en voegde etr aan toe, dat zij er alleen wat zout bij deed omdat de burge meester nogal van hartigheid hield. Overtuigd en tevreden verlieten de vrou wen de woning van den burgemeester die in deze tijden door zijn goed voorbeeld en tactvolle wijze waarop hij met de arbei dersvrouwen weet om te gaan er zeer v.eel toe bijdraagt om den nood en ellende dezer tijdsomstandigheden zoo goed mlogelijk het hoofd te bieden. SmokWeltrUiCS. Enkele dagen geleden werd te Bergen op Zoom een spanzaag in beslag genomen, waarvan het houten ge deelte hol was en bij onderzoek 21 stukjes kwatta bevatte. Den volgenden dag bleek een kruiwagen een dubbelen bodem te bevatten, die als schuilplaats voor 200 stukjes kwatta dienst deed.* En Vrijdag haalde men uit den dubbelen bodem van een anderen kruiwagen 5^ K.G. harde zeep voor den dag. Alles om eventjes de grenzen overgebracht -te worden. Veldwachter doodgjesclwten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de rijks veldwachter Michielsen in het veld onder Gilee Rijen door een wildstrooper doodge schoten. De vermoedelijke dader is ge arresteerd. Smokkelaar* Aangeschoten. Nabij het station Rolduc is Zaterdag een Duitsche smokkelaar aangeschoten. De kogel nam een groot gedeelte van het gelaat weg. Een tweede schot versplinterde een arm. De toestand van den smokkelaar is zorg wekkend. Droevig ongeluk. Zaterdag is de brie venbesteller L. Bakker uit Breda op nood lottige wijze om het leven gekomen. De dienstwagen dei" posterijen, waarin hij gezeten was, kwam bij het spoorweg station in hotsing met de-stoomtram. B. sprong uit den wagen en viel daarbij op de rails van de stoomtram, met het ge volg dat de wagens over h,em heen gingen. Zijn hoofd werd geheel verbrijzeld. De ongelukkige was onmiddellijk dood; hij laat een vrouw en tw.ee kinderen achter. Er wordt door de politie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak der botsing. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Nadere uitbreiding van den Landstorm. In aansluiting met het gisteren reeds ver meldde, volge nog Uit artikel: Blijkens het Voorloopig Verslag sprak men bij het Afdeelingsonderzoek er vrij algemeen zijn voldoening'over uit, dat de regeering bedacht is op maatregelen, welke k-unnen verzekeren,1 dat de aflossing der onder de wapenen staande lidhting'en en jaarklassen geregeld plaats vinde. Sommi ge leden verklaarden echter voor de beoor deeling van maatregelen van zoodanige strekking behoefte te hebben aan nadere inlichtingen, hoe het thans met de aflos sing stadt.' Het wetsontwerp strekt er toe, de weg zending met klein verlof ook voortaan mo gelijk te maken, zonder dat het effectief wordt verzwakt en bet eek ebt teven®, 'dat •foorfc wordt gegaan met de gestadige uit breiding van het leger in zijn geheel én voor het totaal geoefende manschappen. Oppervlakkig beschouwd, schijnt dit laat ste zeer hegeerlijk, maar zal uitbreiding van het aantal manschappen wezenlijk voordeel voor de defensie beteekenen, dan moet daarmede gepaard gaan eon even-' redige uitbreiding van geschikt en ge schoold kader en van alle hulpmiddelen en materieel, an de eersite' plaats geschut, waarover een modern leger de beschik king moet hebben. Door velen wordt be twijfeld of ten onzent een en ander wel in die mate plaats vindt, dat de uitbrei ding van de getalsterkte van het leger in derdaad doelmatig kan worden geacht. Voorts beteekent élke legeruitbreiding in de tegenwoordige omstandigheden vererge ring van de bezwaren, welke uit de de fensie voortvloeien en voorts verzwaring van de financieele lasten van den Staat. Sommige leden verklaarden, dat zij in perking van het effectief volstrekt niet onmogelijk achtten, hadden daarbij 't oog op de huidige politieke en strategische ver houdingen in Europa, waaruit ti. mag worden afgeleid, dat 't gevaar voor 'n vij andelijken overval belangrijk geringer is dan eenige maanden geleden. Andere leden meenden de beoordeeling van dit punt aan de regeering te moeten over laten, die de verantwoordelijkheid ten deze ten volle moet dragen. Maar ook onder deze laatste leden waren er, die van oor deel waren', dat bij reorganisatie en her groepeering onzer strijdkrachten aan het land, bij een geringer effectie'f, een even groote mate van veiligheid tegen een vij andelijken aanval ware te verschaffen als thans gewaarborgd is. Gevraagd werd, of de Minister thans niet meent, dat alsncg reserve-divisies moeten worden gevormd om door regel matige imwieeeling onder die wapenen staande .troepen telkens voor gieruimen lijd naar huis te kunnen sturen. Verscheidene leden hadden er overwe gend bezwaar tegen, dat de herkeurden aan de militie 1919 voorafgaan; zij meen den, dat, aooiang de lichting 1919 beschik baar is, tot een zoo harden maatregel als in dit w.o. wordt voorgesteld, niet mag worden overgegaan. Tegen het denkbeeld de vroeger afge keurde n voor zoover die bij nadere keu ring geschikt worden bevonden, alsnog in te lijven, werd in de eerste plaats aange voerd, dat zoodanige inlijving door de be langhebbende". ongetwijfeld als een groo te hardheid zal Worden gëvoeld.Deze meen den er vast op te mogen rekenen van dienst vrij te zijn en hebben hun leven en hun zaken daarnaar ingericht. Voorts werd èr op geweeen, 'dal deze maatregel uit den aard slechts tijdelijk hulp zal kunnen bieden. De geschikt be vonden afgekeurden van vroegere jaren vormen natuurlijk slechts een beperkt contingent, dat zich niet ieder jaar ver nieuwt. Eenige leden spraken twijfel uit, of bij strenge keuring het getal van personen, waarom het te doen is, inderdaad wel groot zal blijken. De opmerkingen, te dezer zake in de toelichting voorkomende, wa ren voor hen aanleiding eenige vrees te koesteren, dat bij de keuring niet zeer streng te werk zal worden gegaan. Tegen een algemeene verlaging der keu- ringseischen hadden verscheidene leden ernstig beevvaar. Andre leden verklaarden met de verla ging in het algemeen te kunnen mede gaan. Eindelijk werd nog als een bezwaar te gen het voorstel der Regeering aange voerd, dat het geruimen tijd zal duren, al vorens langs de voorgeslelden weg een toestand zal zijn bereikt die het mogelijk maakt oude lichtingen naar huis te zen den. Van andere zijde verklaarde men het i-n het ontwerp neergelegde denkbeeld min der bezwaarlijk en verwerpelijk te achten. Uit de Omgeving. ALPHEN a.d. RIJN. OngieOuk. Op de scheepswerf van den heer.B. had gisteren de werkman v. N. het ongeluk van een stelling te vallen. Met een hevig bloedende hoofdwonde werd de man opgenomen en naar den dokter gebracht. DiefstaL Gisteravond omstreeks 7 uur werden in een steeg naast het huis van den heer B. in de Raadhuisstraat op ver dachte wijce aangetroffen een tweetal, pak ken, inhoudende een twintigtal jute zak ken. Vermoedende dat hier diefstal in het ©pel was, stelden enkele personen zich ver dekt op. Intusschen werd de politie gewaar schuwd. Het vermoeden bleek weldra waarheid te bevatten. Toen twee opgescho ten jongens even later hun buit wilden komen halen, wist men een der bengels te grijpen. Deze werd door de politie in verhoor genomen en bekende weldra met drie andere persohen de .zakken te heb ben ontvreemd hij hun patroon. KUDELSTAART. Liefdadigheid. De Kerstkaarten voor het fonds „Herwonnen Levenskracht" door eenige schoolkinderen der jR.-K. parochiale school aangeboden, brachten op f 58.65; wel een bewijs van offer vaardigheid in onze kleine parochie. LISSE. Een kterkertijke plechtigheid. Zondag j.l. is wederom een gedenkwaardige dag voor het Roomsche Lisse. Niet minder dan 136 leden der Orde van St. Franciscus de den hunne professie. Hierbij, hadden zich velen aangesloten uit Sassenheim, Hille- gom en de Zilk. De plechtigheid nam een aanvang met het ,,Veni Creator", dat op zeer verdien stelijke wijze werd gezongen, zooals we dat gewoon zijn van Lisse's koor, waarna door den Z.E. Pastoor de leden werden toe gesproken. To^. tekst had Z.E. de woorden gekozen: Speetaculum facti sumus mun- do angelis et hominibus". In een kort doch krachtig woord wees Z.E. op datgene wat zij als derde-ordelingen te doen hadden en spoorde hen aan door hun voorbeeld de spotters, die met hunne heilige voorne mens d© draak steken, te beschamen, en de voor het menschelijk opzicht bevreesde katholieken door hun gedrag op te wek ken eveneens lid te worden van deze zoo nuttige en met vele geestelijke gunsten verrijkte vereeniging. Hierna werd door zes Eerw. geestelij-, ken de professie afgenomen, waaronder wij naast de drie parochie-geestelijken op merkten den Z.E. Pater van der Schoot, uit het klooster te Hoogeveen (Carmeliel), den Z.E. Pater Lockers, Carmeliet, assi stent in het klooster te Oss, en den Z.E. Pater van Rooyen, uit het klooster te Woerden, tijdelijk te Lisse. Het was een indrukwekkende plechtig heid, jongen en ouden van dagen, mannen en vrouwen, jongelingen en jongedoch- ters, te zien neerknielen op de trappen van het altaar. Waarlijk een onvergete lijk oogenblik, uit zooveel monden hun heilige voornemens te vernemen, te zien die kloeke mannen en vrouwen, omhan gen met het koord van St. Franciscus. het menschelijk opzicht met voeten tredend en zich toewijdend aan é"en echt christelijk leven. Na de professie werd het ,,Te Deum" aangeheven, waarna een kort Lof, dat ge sloten werd met een gelukwensch van den Z.E. Pastoor aan de nieuw-geprofeste leden. Moge Lisse elk jaar zoo groot getal derde-ordelingen uit Lisse en omstreken opteekenen in de parochiale registersl NOORDEN. Distrifckutieweit. Tegen mej. M. O. ai- hier is wegens overtreding van de Distri- butiewet (verkoopen van petroleum zon der bons) door den officier van Justitie bij de arrondissements-redhtbank te Utrecht geëischt eene boeta van f 25. RIJNSBURG. Tereolrt. Meldden we gisteren, dat tij dens de Haagsche markt van d. E. een kar was ontvreemd, nu reeds heeft hij deze kunnen terugkoopen voor f 27.50. De kar deed dienst om schillen op te halen langs de huizen. De politie stelt in de. zaak een onderzoek in; men verdenkt den verkoo- per van de diefstal. Muziek. Wegens de mobilisatie zijn de beide muziekkorpsen, Fanfare en Harmo nie, ontbonden. RIJPV/ETER ING. Harmonie. Vrijdagavond had alhier een bijeenkomst plaats van eenige oud- ticsTuurs- 'en werkcnÏÏe Wen lot yegfl bespreking van een -wederopbouw deu reeds beslaande Harmonüe-vereenigjng „Onderling Genoegen". Genoemde hee-i renhebben een besluit genomen om deze vereeniging evenals in het eerste begin van haar bestaan, met medewer king der burgers en goede opkomst van werkende leden, weer in een goede rich ting te doen werken. Ook is overwogen1 om personen-van omliggende plaatsen in de gelegenheid te stellen als lid te kunnen medewerken. Verder voor aam melding als werkend lid zie men de ad-i verten tie in dit blad. VOORSCHOTEN. Bevolking. De staat der bevolking over 1917 is als volgt: De gemeente nam toe: door vestiging met 510 personen, door geboorte met 97;. totaal 607 personen. Zij verminderde: door vertrek met 472 perso nen, door overlijden met 40 personen; totaal 512 personen. Zij vermeerderde dus in totaal met 95 personen, waardoor het bevolkingscijfer thans 3762 bedraagt. ZOETERMEER-ZEGWAART. Militie. De in 1899 geboren mannen lijke personen moeten zich den 23sten Januari aangeven voor de militie. Zit ting te Zoeterïneer- des voormiddags van 10 tot 12 uur; te Zegwaard des namid^ dags van 4 tot 6 uur, ter gemeenten secretarie. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Duisternis. Te laat voor ons vorig nummer, ontvingen wij gistermiddag 't bericht, dat men Le Zoeterwoude a.d; Rijn Zondagmiddag, tengevolge van een defect aan den kabel der-electrische ge leiding, plotseling in het duister werd gezet, van halfnegen af tot... na midder nacht. Sommige bewoners hadden bij het naar bed gaan vergeten het contact af te sluiten en ontwaakten in een glorié van licht! STADSNIEUWS. R. K. Stu denten ver'c'émgmg St. Augustpmis. Gisterenavond hield bovengenoemde vereeniging een vergadering. De voor-, zitter, de heer De Groot, wees in zijn openingswoord op het zilveren jubilm um, hetwelk. „St.. Augustinus" dit jaac zal vieren. De Zeereerw. pater Vrijmoed O. F. M. hield een lezing over ..De Kerk en da sociale -beweging". De sociale karaktertrek van Christus, uitgeldrukt in het „Pertransiit benefa eiendo". Hij ging al weldoende rond'1 treedt naar voren in heel de geschiede nis der Kerk en spreekt nu weer uit'het optreden van Paus Benedictus XV. die den palmtak van den vrede wil neer leggen in de loopgraven. \Vat is de sociale beweging? Het is het streven om de bescliavfngsgotrderen, waarvan de sociëtas, de maatschappij, de draagster is, sociaal, maatschappelijk te verdeelen. Dè sociale beweging omvat dus niet slechts de arbeiders, maar allen. Een beschaving, aan welker vruchten' de meesten niet kunnen reiken, verdient den naam van beschaving niet. Aan den grooten levensdisch mag het niet voorkomen, dat de een zich verzadigt, de ander van gebrek omkomt. Onder dien levensdisch moet men echter niet slechts verstaan het bezit van stoffelijke goede ren, doch ook en vooral geestelijke goe deren. De Godsdienst is het hoogste bel schavingsgoed. De sociale beweging wil zorgen, dat de maatschappelijke toestanden voon niemand een beletsel vormen om de hem passende plaats te veroveren. Hoe slaat de Kerk tegenover de sociale beweging? De Kerk.heeft geen opdracfiG om de menschen rijk, geleerd, kunstzin nig te maken; zij heeft tot taak de men schen te leiden op den weg naar den hemel. Toch Is de Kerk in atle eeuwen geweest de trouwe bewaakster en de on zelfzuchtige bevorderaarster der bescha ving. De Kerk streeft geen utopie na zooals het socialisme doet, gelijk spr. bewjjstj De Kerk verkondigt geen oeconomisclil stelsel, doch leert, dat de menschen de wetten van rechtvaardigheid en naasten liefde moeten onderhouden. De Kerk is in de sociale beweging als een vuurto ren. Zij heeft de eigenschappen van het licht, dat zij, eerstens, de bacillen doodt, tweedens, de dingen in hun ware ver houdingen doet zien. Zoo is onder de voortdurende inwer king van het licht der Kerk gedood die bacil, welke aan het cebouw der maat schappij knaagde, de slavernij. Het alles beslissende vraagstuk in de sociale beweging is: Hoe slaan wij. menschen, tegenover elkaar? Het libera lisme heeft tie individuen los en onaf hankelijk van-elkaar geplaatst; het socü alisme heeft de persoonlijkheid aan het individu ontnomen en het e-emaakt toti een gcmeenschapsding. In het licht der Kerk zien wij dert mensch in zijn werkelijken vorm: de mensch als redelijk wezen, met een per soonlijk doel, met een persoonlijke vrij heid, die geen ander mensch hem onti nemen kan;- de mensch ook als afstam mend van den gemeenschapelijken Va« der. God, verbonden met anderen doon banden van eenheid en broederschap;, waaruit rechtvaardigheid en liefde op bloeien. De eerw. spreker besluit, dat de leer den Kerk over de onderlinge verhoudingen der menschen een' prikkeil gnoetfc Ml™ voor de Roomsche studenten om mercfo te werken aan de oplossing der sociale kwestie, aan de rechtmatige verdeeling der beschavingsgoederen. Na het langdurig applaus op dez® rede, dankte de voorzitter den eerw.l spreker, de hoop uitsprekend, dat

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2