Dat pronkboonen niet tullen worden gevorderd en dat aan het vervoer van en den handel in pronkboonen geenerlei be perkende bepalingen zullen worden in den weg gelegd. c. Dat pronkboonen van den oogst 1918, evenals andere peulvruchten zullen wor den behandeld. Gebrek aan grondstoffen. De olieslagerij van de firma Gockuyt, te lutfaas, ral 1 Februari a.s. wegens gebrek aan grondstoffen worden stopgezet. Briketten-fabricage. Men meldt uit Eindhoven aan de „Msb.": In deze gemeente zal een aanvang wor den gemaakt met het vervaardigen van briketten uit pek, enz., welke buiten de •teenkolen-distributie vallen. Een briket- tenpers eal eerstdaags aankomen. II o u t p r ij z e n. Op de eerste houtverkooping van het Ede'6che bosch en Kernheim werden bui tengewoon hooge prijzen besteed. Eiken- •chelhout gold f 75 f 85 per voer schors op 6tam. Mooie zware eikenhoomen voor werkhout f 40 h f 75 per kub. M. Beuken- boomen voor werk- en brandhout f 35 h 150 per vierk. M.; dennen takkenbossen 18 per vim; eiken- en beukentakkenbossen f 8 f 10 per vim (104 bos). De „Nieuw Amsterda m". I>e Nieuv/-Amsterdam is hedennacht van Rotterdam vertrokken. Er waren aan boord 635 passagiers lsle klasse, 610 2de klasse en 265 3de klasse. Mede maken deze reis tien missionaris een van de Dominicaner-orde voor Ameri ka en drie van de Franciscaner-orde voor China. Do kwestie Karl Minster. Het Wolffbureau seint uit Berlijn: Naar we vernemen werd den Hen De cember 1917, Karl Minster, uitgever van het te Amsterdam verschijnend radicaal- •ocialistisch weekblad „Der Kampf" op Duitsch gebied door de Duitsche grens wacht in de nabijheid van Grevelstein ge arresteerd, nadat hij onbevoegd de Duitsch-Nederlandsche grensrivier, de SVunn, had overschreden. Minster wordt ernstig verdacht met den Engelsclien informatiedienst, in het bij zonder met het bureau Tinsley te Rotter dam, in verbinding te staan en voor dezen dienst door tusschenpersonen in Duitsch- land militaire en economische spionnage te hebben bedreven. Reeds gaf hij toe door een vertrouwens persoon een brief aan den bureauchef Emer van het ministerie van oorlog te hebben gericht, waarin hij om inlichtin gen vroeg over onze voorraden aan grond stoffen, die voor onze oorlogs-industrie van gewicht zijn. Als eijn handlangers werden ongeveer 9 personen in West-Duitschland en Berlijn verdacht. Vijf van hen konden kort na hun aanhouding weder op vrije voeten worden gesteld. In de vijandelijke pers is de laatste da gen het bericht verspreid, dat in Duitsch- land meerdere honderden leden van de onafhankelijk-sociaal-democralische partij gearresteerd waren. Blijkbaar is door de entente deze aanhouding van Minster en zijn handlangers sterk overdreven. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Ha mel, heeft dato 12 Januari aan den Mi nister van Justitie de volgende vragen doen toekomen: tt. Kan de Minister mededeeling doen van de omstandigheden, waarin de in Neder land gevestigde persoon van Carl Minster van Nederlandsch grondgebied op Duitsch grondgebied en in de macht der Duitsche autoriteiten is geraakt? 2. Heeft, waar beweerd wordt dat ge noemde Minster niet door zijn eigen vrije toedoen en met schending van Neder landsch grondgebied over de Duitsche grens is geraakt, de minister omtrent deze punten ook inlichtingen ingewonnen bij de Duitsche regeering, en kennis kunnen nemen van de voorstelling, door Minster zelf van de toedracht der zaak gegeven? 3. Wat kan de minister mededeelen om trent het tegenwoordige lot van genoem den persoon en omtrent wat de Nederland- sche regeering gedaan heeft en doen zal, voor het geval hij inderdaad niet door zijn eigen vrije toedoen, eventueel met schen ding van Nederlandsch grondgebied, over 8e Duitsche grens en daarna in de macht der Duitsche autoriteiten is geraakt? 4. Indien het waar is, dat Minster over dag en langs een beganen weg over de grens is geraakt, dat de grensschending t»er plaatse niet duidelijk kenbaar is en dat geen Nederlandsche grenswacht eich met deze grensovertrekking heeft ingelaten, hoe is dan dit laatste te verklaren en moe ten geen nadere voorzorgsmaatregelen worden getroffen, dat personen, die er prij6 op stellen binnen onze grenzen te blijven, niet ongemerkt, bij vergissing, 8oor misleiding of door geweld over de grens kunnen geraken? „Tel." Kamerverkiezingen. De R.-K. Kiesvereeniging te Haarlem besloot als eenig candidaat voor de gros lijst der Kamercentrale Haariem op te ge ven mr. J. B. Bomans, te Haarlem. De R.-K. Kiesvereeniging te Hoofddorp heeft Mr. J. 'B. Bomans als eenig can didaat geplaatst op de groslijst voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De coantre bij de stembus. Het hoofdbestuur van de Christelijk-His- torische Unie deelt in de „Ned." mede, van oordeel te zijn, dat de vroegere stem bus-coalitie met de R. Kath. en de Antirev. met de nieuwe Kieswet onver- eenigbadr is. Hat acht zich evenwel niet. bevoegd, nu dat punt zelf te beslissen, daar alleen de algemèene vergadering der Unie daartoe bevoegd is. Het is niet voornemens aan die alge- ineene vergadering eenig voorstel te doen tot voortzetting van een vroeger bestaan hebbende stembus-coalitie, of het aangaan van een nieuwe. Wij merken hierbij op, dat er alleen, sprake is van een s t e m b u s-coalilie. O. i. blijft echter o o k de stembus-coali tie in zoover reden van bestaan behouden als de lijsten der drie rechtsche partijen ten slotte met elkaar vereenigd zouden kunnen worden. Gemengds Berichten. Slecht voorbeeld. Tegen den heer van D., nota bene lid van de gemeentelijke le- vensmiddelenconunissie te Purmerend, is proces-verbaal opgemaakt wegens den verkoop van groenten boven den maxi mumprijs. Treurig einde! Voor enkele dagen ver dween te GeUikum een 84-jarige grijsaard. Zaterdag j.l. werd zijn lijk halif bevroren in liet ijs gevonden. Hij was voorover door het ijs gevallen en er op blijven hangen. Zoo was hij gestikt. Omdat hij geen koten kreeg. Te Utrecht wierp eon man 'n tweetal spiegel ruiten sluik in de woning van den wet houder Ivefctlitz, nadat hij gepoogd had den wethouder, voorzitter van de bianöstoffen- conimissie, te spreken te krijgen over het uitblijven van door diem bestelde brand stoffen. De man, die blijkbaar geheel kalm was, hep iniet weg, cLoch bleef voor de woning staan totdat de politie hem arresteerde. Op het politiebureau verklaarde hij, dat hij reeds herhaaldelijk op liet Lrandstof- fenbureau was bezig geweest cm te vra gen de aflevering zijner bestelde brand stoffen te bespoedigen, doch zonder resul taat. Daar hij niet. langer in de koude wenschte te zitten, had hij thans dit mid del aangegrepen. Per telefoon? Uit een rechtsverslag: Beklaagde, die niet verschenen was, hoorde drie maanden gevangenisstraf te gen zich easchen. Van tien trein gevallen. Maandag avond, na vertrek van trein 96 uit Til burg, werd de wagenmeester v. D. op het emplacement aldaar gevonden met een afgereden vo-et. Vermoedelijk is hij bij het afspringen van den in beweging zijnd en trein gevallen en er onder geraakt. Tenge volge van het herig bloed verlies is zijn toestand ernstig. Baldadigen. Een troepje belhamels heeft een inbraak geploegd in de Bijzon dere School, gelegen iangs de Parklaan te Sittard. Ze zijn aldaar dusdanig te werk gegaan, dat geen klas gegeven kon worden. 'Landkaarten, schilderijen, enz., worden vernield. De zijmuren werden met vuiligheid en inkt besmeerd. De schade wordt geraamd op pl.m. 100 gulden. De gemeente-politie is de vermoedelijke da ders op het spoor. Reeds zitten er eenigen in arrest. Brand. In de buurtschap Groenekan bij Utrecht, is Maandagavond door onbe kende oorzaak de boerenhofstede van de wed. Berkhof afgebrand. Van de 20 koeien kwamen er 14 in de Vlammen om. Een goede daad. De heer v. C., te Beverwijk, beeft onlangs f 5000 bijeenge bracht, om alle ondervoede schoolkinde ren dagelijks een warm.maal te verschaf fen. Op 't oogenblik maken 400 kinderen van alle gezindten hiervan gebruik. Ergerlijke baldadigheden. Eenige mi litairen van de grenswacht te Tubbergen hadden de aardigheid te schieten op een prachtig Ho 11 and se h fokvarken, toeibehoo- rende aan den landbouwer Jan Velings, wonende onder het landgoed II eri nek have. Het dier liep rustig op een rogge-akker vlak aan den straatweg Tubbergen— Fleringen. Een salvo van negen scli-oten werd door de moedige jongens uit de onmiddellijke nabijheid op het dier gelost en, jammer genoeg, door drie kogels door boord. Eon op ca. 2 Meter afstand staand ptersoon werd bijna door een der kogels geraakt. De daders namen daarna laf hartig de vlucht. Het varken moest wor den afgemaakt, een groote schade voor den eigenaar in deze dure tijden. De militaire autoriteiten zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Tragisch. Bij de uitreis van de „Sin- doro" is een der Engelsche uitgewisselie krijgsgevangenen, die krankzinnig was, in een onbewaakt oogenblik over boord ge raakt. De aangewende pogingen tot red ding faalden. Soldaat-commiezen ernstig mishandeld. Maandagavond zijn op den Beekschen weg hij Nijmegen twéë soldaat-commiezen, die drie militairen, met smokkelwaar bela den, aanhielden, hoogst ernstig aan het hoofd met messteken gewond, zoodat zij bewusteloos langs den weg bleven liggen. De toestand van een der soldaten is le vensgevaarlijk. Door de inmiddels gewaarschuwde ma- réchaussées te Beek wenden de drie smok kelende soldaten later aangehouden en uitgeleverd aan de maréchaussee-s te Nij( megen. Visitatie met hindernissen. Op de si garenfabriek van de firma Hilllen te Delft werden reeds geruirnen tijd door sommige sigarenmakers minder sigaren uit hun tabak gehaald, dan wel regelmatig was. Eindelijk had de directie eenige gepensi- *>nneerde politieagenten aangesteld, om het personejel bij liet uitgaan der fabriek te visiteeren. Door de eerste werklieden gewaarschuwd, wierp men een honderdtal sigaren en eenige ponden tabak in de giang. Den volgenden dag werden twee Rechercheurs mot do visitatie belast, ook toen weer werden de meeste sigarenma kers gewaarschuwd. Eén sigarenmaker w-erd geverbaliseerd, omdat hij ontvreem de sigaren bij zich had; een tweede werd ontslagen, omdat hij de herkomst van sommige sigaren niet wist op te helderen. Kameraden buiten trokken een derden si- ga'rehmaker danigs de rechercheurs heen, waarbij klappen vielen en ook een der pcfiitiebteambbën werd geslagen. Toon den volgenden dag de man, die den klap had uitgedeeld, ontslagen - werd, walden tien tallen van kameraden eveneens de fabriek, verlaten. Een der si garenmak ens zou bij den patroon clementie gaan bepleiten, doch begon zóó grof tegen hem uit te varen, cktt hij eveneens werd ontslagen. Na ben conferentie met het hoofdbestuur van den Sigarenmakers- en Tabaksbewer- bersbond was de meerderheid van mee- ning, dat den patroon excuus moest wor den aangeboden. Aangezien hij weigerde, heeft de visitatie, welke nu voorloopig is geschorst, aan rier sigarenmakers hun betrekking gekost. In do eerst geschoten. Zondagmorgen overkwam den 23-jarigen H. P., te Leer dam een ernstig ongeluk. Terwijl zijn ka meraad probeerde een jachtgeweer te la den en hij er bij stond te kijken, ging het solicit, door onverklaarbare oorzaak plotseling af en trof hem in de borst. He> vig bloed,end werd hij in een woning bin nengedragen. Na voorloop ig verbonden te zijn is hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Verdronken. In De Teuge had Zater dagavond een 11-jarig meisje, dat de krant naar de huren aou brengen, het ongeluk van een vonder in de Groote Wetering te vallen. Door d,?n snellen stroom werd hel kind meegevoerd en de vergezellende dienstbode slaagde er niet in het te redden Toen iret werd opgehaald, waren de le vensgeesten geweken. Te Vreeswijk is de 19-jarige ongehuw de echipperknecht A. E., over boord gesla gen en verdronken. De gevolgen van het lezen van detective 'romans. Men meldt uit Katwijk aan de „N. Crt.": Sedert eenige weken werden de Inwo ners dezer gemeente, vooral de winkeliers de dupe van strooptochten. Verschillende groenten winkeliers misten geregeld potjes met jam -en flessehen wijn. Een streng on derzoek naar de daders leverde geen re sultaat op. AHes verdween op geheimzin nige \£ijae. In overieg met de politie wor den de potjes met jam zoo in de uitstal kast geplaatst, dat indien deze weggeno men werden, er glaswerk op den grond viel, zoodat dan veel leven werd veroor zaakt. Op deze wijze werden gisteren een paai jongens van 13 en 16 ja.ren op, heeterdaad betrapt. Bij het verhoor bleek o& spoedig dat er nog twee jongens van 16 en 17 jaai hij betrokken waren. Dit viertal had se dert. eenige weken een dievenbende ge vormd. De jongens maakten rooftochten, op jam, wijn en lood. Het „hoofdbureau was gevestigd in de straat waar deze jon gen© woonden, terwijl de verzamelplaats het gemeentelijk plantsoen was. Daan* wer den de plannen beraamd. De jongste van het viertal was hiertoe gekomen wegens het. lezen van detective romans. De ontvreemde goederen verbor men onder hét zand in de omgeving var de verzamelplaats. 50.000 Marlt gestolen. Gisteren heeft een diefstal van 50.000 Mark plaats gehad hij de Ned. Handel-Maatschappij aan de Zuidblaak te Rotterdam. De daders zijn nog onbekend. Drankbestiijders-candidateri! De fede ratie Haarlem van de Orde van Goede Tempelieren heeft, naar de „N. R. Crt." meldt, een commissie gevormd, om te trachten, met de overige drankbestrijders- ver eenigi-ngeh «te Haarlem, op te treden bij de Kamerverkiezing. De bedoeling is, dat er propaganda zal worden gemaakt voor candidaten, ongeacht tot welke politieke partij zij behooren, die drankbestrijders rijn. Onvoorzichtig. Gisteren kwam de burg er-ambtenaar M. te Doenrade thuis van zijn diénst en wierp, op ruwe wijze zijn geweer voor zich neer, waarop het af ging en hem hei volle schot in de buik trof. Hij is -naar de kÜniëk vervoerd, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Siaten-Generaai. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Binnenlandsche Zaken. Een belangrijke mededeeling van den minister van Binnenlandsche Zaken was deze: Van de bevoegdheid, die de nieuwe Grondwet aan de Regeering geeft, om het kiesrecht voor militairen in werke- lijken dienst tijdelijk te schorsen, zal z ij geen gebruik maken. Door de hceren Van der Molen (A.R.) en L ohm an (C.H.) werd aange drongen op een Rijkskeuring voor de bioscopen. De minister hield vast aan het standpunt, dat dit lot de competentie der gemeente moet behooren. Zoo noodig, zou hij voorstellen, de bevoegdheid daartoe door wijziging van de Gemeentewet te ver ruimen. De heer V»n Beresteyn (V.D.) en anderen brachten de hurts in ziens onvoldoende salarieering van burge meesters ter sprake en -de heeren F 1 e s- k e n s (R.K.) en De Kanter (U.L.) drongen aan op een milde toepassing der uitkeering -uit de Oorlogswinstbcflasüin^f aan de Gemeenten. Het eerste vond de Minister een üaalt van Gedeputeerden, maar hij wilde wel overwegen, een 'zeker algemeen 6chema ter overweging aan de Provinciale besturen te ontwerpen. Over het aandeel der gemeenten in de O. W.- belasting zou. hij met zijn collega voor Fi nanciën spreken; hij merkte echter op dat het toezeggen van restitutie van alle distri- butiekosten (zooals de heer Fleskens wenschte) den rem zou wegnemen die in de Distri butiewet voor gemeentelijke uitga ven opzettelijk is aangelegd. Ten slotte valt nog aan te teekenen dat het wetsontwerp tot onteigening van per- ceelen, noodig voor den doorbraak Plaats- Buitenhof (Gevangenpoort), in weerwil van het verzet van den heer Beumer (A.R.) is aangenomen: 4715u KERKNIEUWS. Te Stratum overfeed de weleerw. heer H. J. II. J. Rolstius. Zé-erw. werd geboren 3 Februari 1847 te Cisterwijk, priester gewijd 7 Juni 1873, benoemd tot kapelaan achter eenvolgens te Acht, Beers, Oeffeit, en pas toor te Teeffeden «n in 1897 te Duizel, van welke bediening hem eervol ontslag werd verleend op 1 Mei 1914. Uitvaart Beken Coppens. Bij de Lauden gisteren werd de zeer- eerw. heer Deken J. Klompvan Gouda, geassisteerd door de kapelaans A. Hooge- veen en L. Paulussen, terwijl kapelaan F. Cornet, neef van den ov-erfedene, ais ceremoniarius fungeerde. De plechtige H. Mis van Requiem weid opgedragen door Mgr. P. F. Thier, deken van Rotterdam, inet dezelfde assistentie. Pastoor Verhoeven lO.P., dor parochie van den II. Joannes den Dooper, te Schiedam, hield de lijkrede, terwijl de beaarding werd verricht door pastoor A. van den Berg, bijgestaan Idoor de kapelaans F. Cornet en N. A. Ammerlaan. Bij de plechtigheid waren een zestigtal eerw. heeren geestelijken tegenwooruig, onder wie secretaa-is Van d-en Tuijn, ais vertegenwoordiger van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem; Mgr. Taskin, presi dent van het Groot-Seminarie te War mond, de dekens Buijsman, Deeaens, D Graaf en Hellegers; voorts de burgemees ter, de curatoren van hét Stedelijk Gym nasium en deputaties van geestelijke en sociale veneen i ging en te Schiedam. Letteren en Kunst. Röntgenstralen op oude schilderijen. De bekende Duitsche kunsthistoricus, prelaat Joseph Wilpetrt, heeft, naar hij zelf in „Hochland" mededeelt, met behulp van Röntgenstralen oude schilderwerken onderzocht en een verrassend resultaat verkregen. Een oud „Madonna'-schilderij, dat dui delijk de sporen droeg van later overge schilderd te zijn, liet hij door een Rönt genoloog met een voor medische doelein den bestemd apparaat bestrallen en „foto grafeeren" en in de Rontgenopname kwam de oorspronkelijke t&ekening z>eer duidelijk te voorschijn. Zelfs kon men hier en daal den penseelstreek van 't oorspronkelijke werk volgen. Toen Prof. Max Dvorak te Weenenr Wilperts bevindingen gelezen had, echreei hij hem. dat ook hij een dergelijke proef 'genomen had op een klein schilderstuk uit de school van Mantegua en met hetzelfde gunstige resultaat. Zoo kan hiermee dus een nieuwe en veelbeteekenende weg geopend zijn voor het onderzoek vaar oude, overgeschilderde doeken. „M-sbd." Leger en Vloot. De militaire aangelegenheden en de pers. De Minister van Oorlog hoeft de tos&ehen- komst van het Bestuur der Ned. Journa- listenvereeniging verzocht om onderstaand schrijven aan de Nederland ache Pers te doen toekomen: „Aan de Nederlandsche Dagbladpers. Gedurende den mobilisiartietijd is aan het. Departement van Oorlog een persbureel opgericht, onder meer om te voorkomen, dat in de pers tot uiting gekomen klachten omtrent militaire aangelegenheden aan de aandacht zouden ontsnappen. Deze klach ten worden onderzocht en geven, wanneer noodig en mogelijk, aanleiding tot de var- eisclite maatregelen. Wel blijken de k&ach- ten veelal ongegrond of zeer Overdreven, maar de moeite, aan het veelvuldig onder zoek verbonden, is niet tevergeefs, wan neer zij het ook slechts een enkele keer op deze wijze de noodzakelijkheid tot verbetering blijkt. Intiusschen valt niet te ontkennen, dat de vele ongegronde en overdreven klachten den goeden geest in het leger schaden en aan de opgewektheid, om den dienst mei hist en ijver te vervullen, afbreuk doen. Dat dit, vooral onder die tegenwoordige, moeilijke omstandigheden, in hooge mate te -betreuren is, behoeft geen betoog. Het is daarom, dat ik eeh beroep doe op de Nederlandsche Pars, om zoo min mogelijk ongecontroleerde klachten om trent militaire aangelegenheden op te ne men. Mijnerzijds bon fk gaarne bereid te bevorderen,, dat al'le mogelijke faciliteiten aan die vertegenwoordigers van de Pers, die die juistheid van een aanklacht wen- schen na te gaan, worden verleend. De Minister van 'Oorlog: (w.g.) De Jonge. Het is het voornemen van den Minister, dit beroep op de Pers bij .legerorder onder do aandacht van de tot de Landmacht be- hoorende autoriteiten te brengen, ten einde van militaire zijde in voorkomende geval len de gevraagde medewerking te zien gewaarborgd." STADSNIEUWS. R.K. Kiesvereeniging. Te ruim acht uur gisteravond opende de voorzitter, de heer A. J. Oostöam, in de groote zaal van „Zomerzorg" de' slechts matig bezochte vergadering. Nadat de notulen waren gelezen, heette dë voorzitter de aanwezigen welkom, hen persoonlijk en als leden der vereeniging een gelukkig Nieuwjaar toewenschend. Spr. betreurde het, dat er in deze, evenals in de vorige vergaderingen, zoo weinig belangstelling is. Dat getuigt niet van een opgewekt politiek leven. Waar spr. dozen middag vergeleek de stemmencijfers, in de verschillende locale kiesvereenigingen uitgebracht bij de verkiezing van het be stuur der R.-K. Kringkiesvereeniging, bleek, dat in verhouding nergens zoo wei- Brandstoffencommissie Leiden. Overeenkomstig van de Rijkskolendistri- butie verkregen machtiging, kunnen aan houders van brand stoffenkaarten van Groep A, klasse III en hooger, gedureudo de- maand Januari nog 3 eenheden worden, verstrekt. Deze extra-verstrekking geschiedt echter uitsluitend tegen betaling der duurdere prijzen, zoodat daarvoor een bijbetaling moet worden gedaan, gelijk deze op onzrt maximum-prijslijsten is vermeld. Daar het echter niet vaststaat of en in hoeverre men van deze extra-verstrekking tegen de duurdere prijcen wenscht gebruik te maken, is de volgende regeling daarvoor getroffen: Houders van Brandsioffenkaarten groep A k'.a&se III en hooger, die op deze ver strekking wensehc-n aanspraak te maken, kunnen vanaf heden hunne Brandstcffcn- kaart bij ons Bureau of bij een der Sub commissies indienen met vermelding van het aantal eenheden (tot een maximum van 3), waarover zij wenschen te beschik ken. Nadat deze aanvragen door ons Bureau zijn behandeld, ontvangt de aanvrager be richt, dat de aangevraagde eenheden te zijner beschikking worden gesteld en dat de voor bijbetaling gewaarmerkte bons bij ons Bureau of de Subcommissie in ont vangst kunnen worden genomen tegen be taling van het bedrag, dat voor deze een heden is vastgesteld. 412 De Direétcur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 15 Januari 1918. mig «temmen waren uitgebracht alis te Leiden! Spr. hoopte, dat- in het nieuwe, onder politiek opzicht zéér belangrijk jaar de meelevende belangstelling der katholie ke kiezers voor hun organisatie zal' stijgen. De secretaris de heer mr. W. Brantjes van Rijn bracht vervolgens een keurig ge- styleerd jaarverslag uit. De heer Heemskerk vroeg hierna het woord, om den voorzitter geluk te wen schen met het feit, dat op hem bij de ge houden verkiezing van het Kringbestuur de meeste stemmen waren uitgebracht. Spr. vertrouwde, dat de voorloopige voor- Bitter en secretaris (dc heeren Oostdam en mr. Brantjes van Rijn in deze tfuncties zullen herkozen worden. Applaus onderstreepte deze woorden. Tot afgevaardigden naar de vergadering der R.-K. Kringkiesver. werden aangewe zen de heeren Hartwijk, Heemskerk en Lombert. Aan de orde was de bestuursverkiezing (aftredend zijn de heeren Bisschop, mr. Brantjes van Rijn, Goddijn (niet herkies baar), Heemskerk en Pieck (niet herkies baar. Candidaten waren gesteld de hoeren Vreeburg, Pelle, Van Bergen Henegouwen en Geijer. De heer Vreeburg verklaarde een eyentueele benoeming niet te zullen aannemen. Herkozen -werden de heeren Bisschop, mr. Brantjes van Rijn en Heemskerk en gekozen werden de heeren P. van Bergen Henegouwen en Pelle met resp. 45, 48, 41, 35 en 32 van de 51 uitgebrachte stemmen. De voorzitter sprak een woord van hulde aan de afgetreden leden, de heeren God dijn en Pieck, in het bijzonder aan den laatste, die zoovele jaren ziin beste krach ten aan de Vereeniging heeft geschonken. De penningmeester, de jheer Colla, bracht zijn jaarverslag uit over 1917. De uitgaven hadden bedragen f 403,69^,, het batig saldo bedroeg f 69.&V&- De functionaris achtte versterking van de kas voor het komende jaar zeer noodig. De voorzitter bracht den penningmeester dank voor diens zorgzaam beheer. Aan de orde kwam hierna de bespreking van het ontwerp-program. Na de eerste drie paragrafen werden de besprekingen geschorst, tot een volgende vergadering. De discussie was, hoewel het aantal aan wezigen gering was en de vergadering we gens het late uur langzamerhand verliep, zeer geanimeerd. Wij zullen alleen het resultaat van de besprekingen vernielden. Bij II (Justitie) werd aangenomen een voorstel om in plaats van „Vereenvoudi ging der rechtspleging" te lezen: „Bevor dering van vlotter en. minder kostbare rechtspleging". Eveneens werd aangeno men een voorstel om in plaats van „Her vorming van de handelswetgeving; in het bijzonder het wissel- zee- en merkenrecht" alleen te lezen „Hervorming van de han delswetgeving", omdat naar de meening der vergadering niet in bijzonderheden moet worden afgedaald. Bij III (Defensie) werd besloten om in plaats van „Krachtige medewerking met elk ernstig streven naar geleidelijke inter nationale ontwapening" te lezen: Ernstig streven naar, enz. In plaats van „Bostendiging van over- bpirtev.org voor de geestelijke belangen van hen. die onder de^wapenen zijn. ook In vredestijd", werd besloten to lezerr. ..Meer dere cn aanhoudende overheidszorg voor dc geestelijke en stoffelijke belangen van hen, die onder de wapenen zijn, ook in vredestijd". Zooals gezegd, werden hier de discussied geschorst. De voorzitter wees er den leden op, dat in de vozende vergadering de candidoal- stelling \toor de Tweede Kamer zal worden besproken en gaf een korte uiteenaetting van de wijze, waarop de definitieve can- didaatstelling zal plaats hebben. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Bestuur R. K. Krinskicsvereerïtging „KameririrePkrMig Leiïfle»*". De uitslag van de in de verecMll«iwle locale kiesvercenigingen gehouden verkie zing voor bestuursleden van bovengenoem de vereeniging is als volgt: 1. A. J. Oostdam 2070; 2. mr. W. J.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2