BUITENLAND. De Oorlog. De Gentleman-Oplichter. Dit blad verschynt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 ct. p. -week, fl.70 p. kwartaal; bij onze agenteo 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwar' dI. Franco p. post f2.15 p. kwartaal. Het Geïllus*' .d Zondags blad ia alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijkenummera b ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. WOENSDAG 9 JANUARI 1918. BureauSTEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2512 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels tO.TB «Ske regel.meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen ran 15 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met grati» -bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. jGroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertënliën, waarin' betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Ons program. In dit nummer van ome courant vindt men afgedrukt het R. K. Concept-pro gram. dat aan de besturen der R. K. Cen trale Kiesvereenigingen zal worden toege zonden. Geen kiezer verzuime, dit program aan- Idachtig te lezen, opdat het hem duidelijk zij. waarom hij in 1917 den verkiezings strijd zal hebben mede te strijden, waar over het in 1919 voor het Katholieke kie- izerscorps zal gaan! Bij het. overlezen van die reeks program mapunten spreidt zich voor ons uit een groot, een lang en breed arbeidsveld, waar de rijke, vruchtbare bodem van ka tholieke beginselen te wachten ligt, onder ide leven-wekkende zonnewarmte van Gods genade, op den arbeid van krachtige Katholieke mannen, teneinde heerlijke .vruchten te kunnen afwerpen, in over vloed, ten bate van het zedelijk, het gees telijk en stoffelijk heil van het Nederland- sche volk! Dat program stelt ons voor oogen, in Aantrekkelijke kleurenpracht, een schoone samenvoeging van idealen, welker verwe zenlijking wij reeds zoo lang althans twat véle de.zer betreft met vurigheid flibbben gehoopt: idealen betreffende on- Herwijs pn onderwijzers, landbouw-, mid denstands- en arbeidersbelangen, billijker belastingheffing, rationeeler rechtsple ging, enz. Met 'bijzondere f.ympalibie nemen wij kennis van de paragraaf I, Buitenland- pche Zaken. Reeds herhaaldelijk hebben >vij bepleit de noodzakelijkheid van ,,rneer openbaarheid inzake het buitenlandsch {beleid", van „meer invloed der Volksver tegenwoordiging op het beheer der buiten- landsche betrekkingen". In de geheime diplomatie toch schuilt de diepste wortel van den huidigen wereldkrijg! liet hoofdstuk betreffende'de Defensie hoofdstuk III zal wel, vanwege de bij zondere actualiteit, die het defensie-vraag stuk in dezen tijd heeft, aller belangstl- hng op -zich trekken. 't-Eerste, wat ons in deze paragraaf opvalt, is de groote .voor zichtigheid, waarmede men blijkbaar de zinsneden heeft opgesteld. Zoo lezen we in de eerste zinsnede: „Krachtige medewerking rnet elk ern stig streven naar gelëlïïiïijke internati ma lle ontwapening." Krachtige medewerking, -wiet elk ernstig streven naar gelei- d e l ij k e internationale ontwapening Medewerking; dus het initiatief voor 'de actie, de stoot ervoor moet van Andere dijden .komen? Zal de R. K. Staats partij in Nederland'alleen willen mede werken; niet zelf met dat streven v illen beginnen? Men zal deze uitdrukking, maar het ons toeschijnt, hebben gekozen, omdat gemeend wordt, dat het streven naar een internationale ontwapening moet uitgaan van de groote naties, wil liet navolging vinden en wil het niet een gevaarlijke weerloosheid voor de kleinere meebrengen. Wij zullen ons niet laten verleiden, nu reeds nog enkele andere punten van het program naar voren te brengen. Alleen zij nog, als van bijzonder actueel belang, ge- f wezen op het feit, dat het program staat in het teeken van terugkeer, aoo spoedig •als mogelijk is, uit den btaatssocialistisohen toestand, waarin wij door den oorlog zijn geraakt, ten nadeele van voortbrenger (al- than over het algemeen) en verbruiker, maar de vrijheid (natuurlijk: betrekkelijker! vrijheid) der bedrijven. Vermelden wij nog, dat dit concept is opgesteld door het bestuur van den Alge- uneenen Bond, hetwelk ter zake heeft ge boord de verschillende organisaties van werkgevers, werknemers, middenstand en ilandbouw, en zijne redactie ter advies aan de Kamerfractie heeft voorgelegd. Het concept zal natuurlijk in de kies vereenigingen worden behandeld en wij raden daarom alle leden dier vereenigin- gen ten sterkste aan het uit de courant te knippen en te bewaren. Duitsche aanvallen bij Bullecourt. Von Kiihlmann's positie bedreigd? Het versperde zeegebied uitgebreid. -- Besprekingen in de Centraie commissie van den Duitschen Rijksdag. De Bols jewiki en Noorwegen. -- Ook de Sovjet erkent Finland zelfstandig. - Een protest van Z. H. den Paus. Overzicht Allengs ontwikkelt zich de artillerie-actie in het Westen. Vlaanderen en Artois schijnen er de rneest „bevoorrechte" ge bieden te zijn. Tenminste* hiervan maken de Duitsche legerberichten met nadruk gewag. Vervolgens meldt Berlijn een aanval der Engelsche infanterie bij Bullecourt onder nomen, die zou zijn teruggeworpen. Van Engelsche zijde vinden wij hierover nog medegedeeld, dat de Duitschers vasten voet wisten te verkrijgen in de loopgraven ten Oosten Yan Bullecourt. Echter zoo meldt het Britsche communiqué verder na een tegenaanval werd de vijand er we der uitgeworpen en de Linie hersteld. Verder betoonde de Duitsche artillerie bedrijvigheid bij Yperen. Aan den strijd mag dus na deze feiten geen groote heteekenis worden gehecht- Van de overige gevechtsterreinen wordt geen bijzondere aandacht gevraagd voor oorlogsfeiten. Maar goed ook! Evenmin als gisteren, valt ook heden niets te vermelden omtrent de vredes onderhandelingen te Brest- Litofsk. Wij weten niet, of de besprekin gen met de Russische afvaardiging reeds hervat «zijn en of Trotsky al dan niet bij deze besprekingen liet woord heeft ge voerd. Het „Berliner Tageblatt" meldt intus- schen, dat liet afbreken der onderhandelin gen de positie van derr-Duitschen staats secretaris, Von Kiiihlmann, heeft geöohokt. De machtpolitici schijnen alles in het werk te stellen om hem aan buitenland- sche zaken ten yal te brengen. Er wordt schrijft het blad openlijk met zekere ernstige gevolgen gedreigd, welke het aan blijven van-von Kühlmann zou hebben. Het bericht is niet onwaarschijnlijk, want Üe nationalisten vonden hem steeds te matig en thans schijnen zij het incident van Brest-Litofsk als wapen tegen hem te willen bezigen. De oplossing moet dus ge vonden worden. De „Kölnischc" verwacht, dat weldra zal blijken, of de legerleiding,- diat wel von Kühlmann zal' moeten wijken. Het versperde «zeegebied is wederom uitgebreid, en wel om de A/.o- ren en bij da Kaap-Verdis«.lie eilanden, heigeen bewijst, dat de duikbooten haar operaties steeds verder van haar basis kunnen uitvoeren. Dus meer rampspoeden ter zee te wachten? Dit zal wel zeker het uitvloeisel zijn van deze nieuwe bepaling. 0p Zee. Torpedojager getorpedeerd. De Britsche admiraliteit deelt mede: In de Middellandscb.e Zee is een Engelsche torpedojager getorpedeerd en gezonken. Tien opvarenden kwamen om. Het versperd® gebied uitgebreid. Volgens een draadloos bericht uit Ber lijn, is een aanvullende verklaring voor het versperde gebied van 31 Januari 1917 bekend gemaakt, waarbij een nieuwe uit breiding van dit gebied heeft plaats ge vonden bij de Kaap Verdische eilanden en de Azoren. Duitschland. IKeve'aer. Van de Duitsche grenzen meldt men aan „De Tijd": Iemand die met heel veel moeite voor .zijn devotie een pas had gekregen voor deze bekende Duitsche bedevaartplaats, en daarvan gister terugkeerde, verhaalde aan 'een onzer bijzondere grcnscorresponden- ten, dat de toestand in Kevelaar en^soort- gelijke grensplaatsjes weergaloos ellendig is, eai dat men best de houdi/ng der Duit schers kan begrijpen door aan reiaigers voor. deze plaatsen slechts bij allerhoogste uitzondering een pas te verleenen. Het is niet alleen de overdreven vrees voor spion- nage maar het is wel vooral dat de Duit schers de schande willen bedekken. Waarom men zoo streng is met de pas sen? Heel Kevelaar zou naar Holland vluchten al9 de grens een dag werd open gezet. Het plaatsje telt ongeveer 6000 zielen en verarmt met den dag. Reeds 3Va jaar mist men ^le inkomsten der duizenden Hollandsche processicgangers. De groote hotels kwijnen, de restaurants en café's zijn doodstil, er is niets te krijgen, het volk verhongert, en 't'kapelletje van „de Troos- teresse der Bedrukten" (izooals de H. Maagd van Kevelaar heet) staat daar eenr zaam en verlaten. Een enkel kaarslichtje staat bij het genadebeeld. Er zijn meer dan 100 oorlogsweduwen. De enkele fabriekjes, die Kevelaar bezat, zijn in dienst van den oorlog. Een bekende meubelfabriek in de Neustrasse, vervaar digt de laatste maanden slechts... doodkis ten. De eigenaar der fabriek die in dienst is, mag zoo nu en dan eens terugkeeren, om de lugubere bestellingen te controlee ren. Meer dan één glaasje slecht bier in een café mag men niet drinken. Men haalt verlicht jadem als men na twee uur wandelen dodr een net van Duit sche en Hollandsche grenswachten en kom miezen, wederom Nederland bereikt -heeft. Zoo'n „Wallfahrt nach Kevelaer" heeft zelfs I-Ieine niet meegemaakt! De Centrale Commissie. De zitting van de Centrale Commissie uit den Rijksdag werd.' geopend met een toespraak van den voorzitter, den afge vaardigde Fehrenbacln Hij .zeide: „Met bevrediging begroeten wij het feit, dat de bevolking van Finand na moeilij ken en langen strijd, de «zelfstandigheid verkreeg. De erkenning daarvan door Rus land, Zweden, Duitschland heeft plaats gehad. Wij brengen het land onze-beste gelukwenschen en hopen, dat tusschen Finland en Duitschland goede, hartelijke en duurzame betrekkingen, vooral op economisch gebied, zullen worden aange knoopt." Na deze met bijval aangehoorde woorden werden de afgebroken besprekingen voort gezet. In de hoofdcommissie heeft verder de directeur van het departement van Buiten- landsche Zaïken, dr. Johannes, 'n o^erzocht gegeven van de economische onderhande lingen te Brcst-Litowsk, die, naar uit zijn mededeelingen bleek, geen al te vlot ver loop hebben gehad. De Russen toonden zigii niet geneigd, de vroegere handelsver dragen te vernieuwen, terwijl het Duitsch land evenmin ten volle gehikt is, zich door Rusland als meest bevoorrechte natie te doen behandelen. Dé ontslagaanvrage van Ludendorf. In de pers hebben geruchten de ronde gedaan over de onts!a±s*tf.o vraag van gene raal von Ludendorff. De bladen <ler al- Duitschers en de. groot-industrieelen ver heelden niet, dat er meeningsverschil be stond tusschen het legerbestuur 'en de Rijksregcering over de politiek, welke bij de vredesonderhandelingen te Brest-Li- towsk werd gevoerd. De Duitsche regeerjng heeft nu door de officieuse „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" geruststellende vei'klaringen af gelegd en ook door het Wolff-bureau werd het bericht der ontslagaanvraag van Lu dendorff tegengesproken. Frankrijk. Droev8 toestand. Een correspondent van de „Tel." be richt: De ellende in Noord-Frankrijk is ont zettend. Te Rijssel vallen veel menschen van flauwte en gebrek bewusteloos en zelfs dood o-p ötraat neer_ Vijftien of twintig be grafenissen in één kerk per dag is het gewone verschijnsel. Veel gezinnen ver slinden hun mager rantsoen en leven ver der van bieten, rapen en afgekookte aard appelschillen. Italië. Protest van den Pausl. Het nieuwe protest van den Paus ter ge legenheid van de receptie der Rorneinsche patriciërs betreffende het werpen van bom- meni op Padua, wordt in Italië met sym pathie begroet. Men verzekert, dat de Paus, behalve het protest overgebracht door tusschcnkomst der Apostolische Nun tiussen te Weenen en in Beieren, 'n eigen handig schrijven zou hebben gericht aan de Keizers, waarin hij er met klem op aandrong, dat inen zou ophouden onschul dige menschen te dooden en kerken en ge- denkteekenen te vernielen. Rusland. De Bolsjewiki en Noorwegen. De „Times" verneemt, dat de Bolsjewiki Noorwegen tarwe hebben aangeboden, die aan de Moermankust opgeslagen ligt en uit Amerika naar Petrograd werd gezon den. Dit aanbod geschiedt, aldus de „Times" verder, terwijl uit Petrograd en Finland berichten komen, welke er op wijzen, dat men daar den hongersnood nabij is, en terwijl de Finsche autoriteiten een wanho pig beroep doen zoowel op Zweden en En geland als op de Vereenigde Staten, om toch zoo spoedig mogelijk tarwe te zenden. Het schijnt dat dit aanbod op aanspo ring der Duitsche regeering werd gedaan. Duitschland poseert thans als de speciale vriend van Noorwegen en wenscht tot el- ken prijs te voorkomen, dat Noorwegen, hetgeen het noodig heeft, uit Amerika be trekt. De Duitsche regeering biedt trouwens elk der Skandinavische landen koren aan. De Fransche ambassadeur vertrekt. Aan de „Voss. Ztg."^wordt uit Stock holm gemeld, dat niet alleen de Britsche ambassadeur Buchanan Rusland zal ver laten, maar dat ook de Fransche ambas sadeur uit Petrograd zal vertrekken. Polen. De regentschapsraad. De leden van den regentschapsraad van het nieuwe Koninkrijk Polen, de minister president, de andere heeren van de Pool- sche afvaardiging en hun gevolg, zijn door den Duitschen Keizer, in tegenwoordigheid van den Rijkskanselier en den plaatsver vanger van den staatssecretaris van bui- tcnlandsche zaken v. d. Busschcn ontvan gen. Bij de ontvangst richtte prins Lubomirs- ki namens de regentiscliapsraad tiet woord tot den keizer. Ilij gaf uitdrukking aan aller vereering voor den persoon des kei zers en de innig gevoelde dankbaarheid voor het staatkundig leven, dat Polen lier- geven is in den vorm van onafhankelijk- heid^ De keizer beantwoordde deze rede. Morgen zullen de leden van den Pool- schen Regentschapsraad te Weenon aan komen als gasten van het hof in den Hof- burg. De Poolsche minister-president be geleidt ook dan den raad. Finland. De erkenning van het zelfstandig Finland. Volgens ccn telegram uit Hclsingfors heeft ook het uitvoerend comité van den Sovjet te Petrograd de zelfstandigheid van Finland erkend. Zwitserland. Gebrek aan veevoeder. Naar uit Bern aan de „Rhcin. Westf. Ztg." van 5 Januari wordt geseind, heeft het gebrek' aan voeder voor vee en paar den in Zwitserland zijn hoogtepunt be reikt. De regeeringsraad te Bern heeft een aanschrijving aan de gemeentebesturen ge richt, waarin de vraag wordt gesteld, of hun voedervoorraden voor de overwinte ring van het vee voldoende zijn. Volgens dit rondschrijven heerscht er overal, be halve in de Jura, gebrek aan hooi en an der veevoeder; vooral aan paardenvoer is het gebrek zeer groot. De eigenaars zullen op den duur gedwongen worden een aan tal hunner dieren te verkoopen, voor zij van honger omkomen. Het gevaar om te bevriezen wordt ten gevolge van de onder voeding voor het vee steeds grooter. Vereenigde Staten. Beperking van den kolenexport. De brandstoffen-regelaar heeft aan den Oorlogshandelsraad aangeraden (Jen ko- lemexport alleen voor oorlogsdoeleind-en toe te staan, of in ruil voor handelsarti kelen welke Amerika noodig heeft. Een gift van Rockefeller. John D. Rockefeller zond een chèque van 5V6 millioen dollar aan de Rockefeller- stichting, ten einde in de hoogere kosten, als gevolg van het oorlogswerk, tegemoet .te komen. Rockefeller heeft thans in 't ge heel 130 millioen dollars aan de stichting geschonken. Een groot gedeelte van de be schikbare gelden wordt besteed voor w.er- ken, welke ten doel hebben de ellende van- den tfürlog te verlichten. De koude in New-York. Naar uit New-York aan de „Chicago Ti mes" wordt geseind is 30 December de koudste dag geweest, dien men in New- York nog ooit heeft meegemaakt. In da Oostelijke stadsgedeelten, waar het minder bevoorrechte gedeelte der bevolking woont, was,de koude het hevigst en bij het volslar gen gebrek aan brandstoffen is de e«l lende begrijpelijkerwijze groot geweest. De meer- gegoede burgers, die evengoed als de al lerarmsten, geheel zonder kolen zitten* trokken in grooten getale naar de hotels, om daar eenige warmte te zoeken. Den 31sten December was het al niet veel beter; de thermometer stond 13 graden beneden mil on alles wees er op, dat het nog kouder zou worden. De soepkeukena waren vol menschen, die zich trachtten ta verwarmen. Berichten uit Noord-Dacota en de staten langs de Ganadeesche grens spreken alle van een koude, .zooals men die nog nim mer te voren had meegemaakt. Australië. Het kabinet afgetreden. Het kabinet van Hughes is wegens dei nederlaag, die het bij het referendum over den militairen dienstplicht geleden heeft, afgetreden. De arbeidersleider Tudor is uitgenoodigd om een ministerie te vormen. De Vredesonderhandelingen De Turkscho afgevaardigde. Talaat pasja, de Turksche groot-vizier, is gisteravond te Brest-Litofsk aangeko men, om Turkije als eerste afgevaardigde bij de vredesonderhandelingen te vertegen woordigen. De stemming in Rusland. De „Kölnische Zeitung" meldt uit Ko penhagen: Volgens de Russische bladen wordt de vrede met Duitschland door de Russische bevolking algemeen als een feit beschouwd, zelfs door die kringen, die tot nu toe als tegenstandei*? van de bolsje wiki moeten worden beschouwd. De gezant der bolsjewiki in Stockholm verklaarde als zijn meening, dat Kopenhagen als plaats voor de komende vredesonderhandelingen beschouwd moet worden, voor het geval deze in eeil onzijdig land zouden plaats hebben. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Invoer van bloombollen in de Ver. States verboden Men schrijft uit Haarlem aan de ,,N. Crt.": In verband met de weigering van passen voor passagiers van de „Nicuw- Amsterdam", in 't bijzonder voor reizigers van bloembollenhandelaren, vernemen wa van de zijde van vakgcnootien, dat dit meer dan waarschijnlijk in verband zal staan met een binnenkort te vreezen invoerver bod van bloembollen in de Vereenigde Sta?, ten. Groot-Britannië gaf ten deze een voorbeeld. Uit Heemskerk (N.-H.) wordt aan liet Bureau Yaz Dias gemeld: Reeds lang is er sprake van geweest, dat Amerika zelf de producten, die men vroe ger uit Europa betrok, wil teelen. Men wil zich voornamelijk toeleggen op de bloem bollenteelt. Gladiolen en lelies schijnt men met succes te kweeken. Er zullen dit jaar door de New Haarlem Bulbarm te Eureka groote proefnemingen met tulpen worden gedaan. Aldaar is een groot bollenhüis in aanbouw en zullen pl. m. 100 acres bijbelioorend land voor de bollcncultuur worden klaar gemaakt. Met Nederlandsche firma's zijn contracten af gesloten betreffende den aanplant van on geveer 5 millioen bollen. Een volgend jaar schat men deze aanplanting op hel dub bele. Maximu rn-p r ij z e n. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald: in allo beschikkingen, houdende vost.stel ling van maximumprijzen, onverschillig of deze beschikkingen van ouderen datum zijn dan d<e onderwerpioMjke, dan wel ceret zullen worden genomen nadat deze zal zijn FEUILLETON. 9 „Wel, het is weinig waarschijnlijk; dal Lupin zich van een automobiel be dient om uw kasteel leeg te plunderen, la uw plaats, mijnheer de baron, zou ik gaan slapen, zooals ik de eer heb, weer te doen. Goeden nacht." Ganimard had weer spoedig den slaap gevat en de baron hoorde' niéls meer dan zijn welluidend en regelmatig geronk. Rij het aanbreken van den dag gin gen zij uit hun cel. Een groote vrede lieerschte in het'huis. Cahorn stralend van vreugde en Ganimard, steeds kalm, stegen den trap óp. Geen enkel ge- druisch werd gehoord. Niets verdachts was er te zien. ««Wat heb ik u gezegd, mijnheer de baron? Ik had (eigenlijk uw verzoek (niet moeten inwilïigeiL Ik ben be schaamd..." Hij nam de sleutels en trad de galerij wonen. Op twee stoelen sliepen de agenten als ossen. „Voor den dondcrl" brulde de politie- inspecleur. Op heizelfde oogenblik slaakte de ba ron een kreet. „Mijn schilderijen!" Ilij wees met bevende hand en doods bleek gezicht naar de naakte muren, jwaar aan de fep ij kers aftelen inogi ide (koorden hingen. De Watteau verdwe nen! De Rubensen gestolen, de kostbare tapisserieën, de juweelen, alles weg!... „En mijn candelabres Lodewijk XVI!... en mijn beeld uit de twaalfde eeuw!..." Hij liep als een krankzinnige van het eene einde der zaal naar het andere, somde de prijzen op, die de kostbaar heden hem hadden gekost, en ging te keer als een razende, als een man, die ineens van rijk doodarm is geworden. Indien iets hern had kunnen troosten,, dan was het de verbazing van Gani mard. In tegenstelling met den baron verroerde de politieman zich niet. Hij scheen verbijsterd en onderzocht met ffalf gesloten oogen den toestand der dingen. De vensters waren gesloten, de sloten der deuren waren ongeschonden. geen gat was er in het plafond, geen gat in den vloer. AJles moest reschied zijn volgens een onverbiddelijk en lo gisch" plan. „Arsenius Lupin... Arsenius Lupin," mompelde hij ontsteld. Plotseling sprong hij op der twee agenten toe, schold hen uit en plukte en rukte hen. Zij ontwaakten echter niet, „Drommels," zei hij, „zouden ze bij geval Ilij boog zich over hen heen en be schouwde hen lopleli'/ind. Zij sliepen maar het was niet een slaap, die na tuurlijk scheen. Hij zei tot den baron: „Men heeft hen in slaap gebracht." „Maar wie?" „Wel hij!... of zijn bende, maar door hem geleid. Want dat is een duidelijke streek van hem." „In dat geval ben ik verloren. )s er niets aan te doen." „Niets aan te doen?" „Maar dat is afschuwelijk", 'dat is monsterachtig." w „Dien een .aanklacht in."- „Waartoe dient dat?" „Probeer het in ieder geval... de justi tie heeft een langen arm." „De justitiel En gij zelf zijt door hem misleid... zie, op het oogenblik, waarop gij een spoor, een teeken zoudt kunnen ontdekken, verroert gij zelfs geen vin.'' „Iets ontdekken met Arsenius Lupin? Mqar mijn waardei heer. Arseniiis Lu- pin laat nooilt oen ^spoor yacliler.l ikj vraag mij af, of hij zich niet vrijwillig door mij in Amerika heeft lateiv arres teeren!" „Dan moet ik afzien van mijn schilde rijen, van alles! Maar hij heeft de pa rels van mijn verzameling gestolen; ik zou een fortuin geven, om m terug te krijgen. Indien men niets tegen hem kan, dat hij dan zijn prijs zegge!" Ganimard: keek hem strak in het ge- Haat aan. „Dat is een A'erstandjg (woord. Gij, trekt niet terug?" „Neen, neen, maar waarom?" „Ik heb een idee." „Zeg op, welk idee?" „Wij zullen er over spreken, als het onderzoek op nicls uitloopt... Maar zeg geien woord over mij, indien gij wilt, dat ik slaag." Ilij voegde er misnoegd bij: „Bovem dien heb ik waarlijk niets, om er mij op te beroemen." Dc twee agenten keerden langzamer hand tot het bewustzijn terug, met da| domme en verbaasde gelaat van dego* nen, die uit een hypnolischen slaap onU waken. Zij openden verbaasd de oogen en keken om zich heen. Toen Ganimard hen ondervroeg, herinnerden zij /zich jhiels meer. I „Gij hebt toch iemand moeten zien binnenkomen." „Neen." „Denkt eens goed na."- „Neen, neen." „En gij hebt niets gedronken.* Zij dachten na en een hunner anL woordde: ..Ja, ik heb een beetje waUl gedronken." „Water uit die karaf?" „Ja." „Ik ook," verklaarde de tweede, Ganimard proefde het water. Het bc| geen bij zonderen smaak df goor, \IWordt vervolg!^

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1