«trekt, maar ook, als zco3amg, 'den pa troons). Hij deelde verder mede, dat de wolma kers en kunstwolmakers reeds gistermid dag te half twee den arbejd zcuden hervat ten: hedenochtend zou de vóórspinnerij aan den arbeid gaan en morgen de draad makers, spinnerij, enz. De weverij zal zoo spoedig mogelijk aanvangen, doch dit tijd stip cal nog nader worden bepaald, met het oog op vooraf te gane werkzaamheden, of schoon eenige fabrieken morgenoch'tend om 8 uur in haar geheel zouden beginnen. Ofschoon, volgens het contract, de 25 pet. duurtetoeslag en de kindertoeslag eerst of ficieel op 15 Januari in werking treden, had het bestuur den patroons in overweging gegeven, vooral met het oog op de aan staande vele feestdagen, reeds eerder tot de nieuwe uitkpering over te gaanj en het ant woord dat op. dit verzoek ontvangen was, "wettigde de hoop, dat er aan zal worden voldaan. De bondsadviseur, rector Van Liempd, deelde b. a. mede, dat in het afgeloopcn conflict door de R. K. vakorganisatie on geveer f 150,000 werden uitgekeerd. Gemengde Berichten. Een inbreekster. Naar aanleiding van het bericht, dat te Laren goederen zijn opgespoord afkomstigvan diefstal in de landhuisjes van Roland Holst, Post. en Tak, vernemen wij nog het volgende: Gistermorgen is gevankelijk van Laren naar Amsterdam overgebracht mevrouw M. Deze „dame" wordt verdacht van de drie inbraken te hebben gepleegd. Hierbij zijn niet alleen antiquiteiten, doch ook ver schillende meubelen en huisraad verdwe nen. In Amsterdam schijnt zij een kamer te bewonen, waar de gestolen voorwerpen gebruikt en opgeborgen worden. Toen zij een dezer dagen bij een antiquair te Hil versum eenige voorwerpen te koop aan bood, kwam aan het 'licht dat deze voor werpen van diefstal afkomstig waren. Ver moedelijk heeft zij nog eenige handlan gers. In Laren heeft zij in den afgeloopen zomer groote verteringen gemaakt in ge zelschap van zekeren heer D. De gestolen goederen, n.l. drie stoelen, kachel, matras, peluw en twee groote kof fers met diverse goederen, alles ter waar de van f 1500, bewinden zich op het politie bureau te Laren, Gearresteerd. Door do politie te Spek- holzerheide is gearresteerd de 19-jarige 'Belg A. J.. wegens moord, op de 21-jarige Belgische vluchtelinge, die met een touw om haar hals in het Aanil-seh bij Heerlen, werd ge widen. De verdachte heeft bekend zijn slachtoffer gewurgd ie hébben en haar daarna een touw om haar hals te hebben geslagen, ten einde het vermoeden aan zelfmoord' op te wekken. Veertien dagen geleden was de vrouw naar Maastricht overgebracht wegens kindermoord. De aang-fie daarvan geschiedde door den in ordenaar. Het lijk is geschouwd en 'toestemming fot .begraven is gegeven. De moordenaar wordt naar Maa-nicht overgebracht. Door de maróchanssée ie Steenbergen is gearresteerd de "landbouwersknecht P. V.. die verdacht worut van den moord op den land storm er J. A. v. G., die op Oudejaarsavond in 1910 door een schot werd gedood. Tragisch. Zaterdag heeft men Ie.Zut- pben den ruim 60-jarigen provenier van het „Bronhcfeen liefdadigheidsgesticht voor oude mannen en vrouwen te Zutphen, op de algemeene begraafplaats bij het graf van zijn vrouw doodgevonden. Ongeval Staatsmijn „Emma". De ge huwde arbeider S., uit Heerlerheide, ge raakte cp de Staatsmijn „Emma" te J-Ioensbiroek onder neerstortend gesteente, zoodat hij ernstig gewond werd.-De man werd ter verpleging in het St. Joseph- hospitaal te Heerlen opgenomen. Een Tantaluskwelling. Ofschoon de turfvaart uit de noordelijke venen de laat ste weken zeer levendig is geweest, staan er toch nog honderden dagwerken lange turf en honderden stobben baggelaar droog en wel gereed voor afsclieping. In het Wtierdingerveen is 'thans nog grooter voorraad voorhanden dan in gewone jaren en in de veenderijen van NÏeuw-Amster dam konden nog voor drie weken 1500 dag werken droge dargturf worden geteld, klaar voor het vervoer. Vooral deze laatste turf soort, heeft last van brokkelig to werden en daardoor ongeschikt om bij het getal te worden ver kocht. Er zal niets anders opzitten, dan zoodanige turf bij den kubiéken meter ie verhandc-len, als niet bij uitzondering de handel in deze turf kan worden vrijge geven. Turf in overvloed duc, maar.... onbe reikbaar. De melkschaarschte. D ..idat de V. A. M. J. te Amsterdam Maandag in het ge heel geen regccringsmelk gekregen had, was zij genoodzaakt den verkoop aan de fabriek Van Veuningenstraat te beperken tul een halve liter per klant. >JTet publiek in deze volksbuurt was hier over dermate gebelgd en nam een zoo dreigende houding aan, dat de politie de fabriek moest beschermen. Plotseling sterfgeval. Gisteren is een zekere AY\Y\, te Stad aan 't Haringvliet, die an et zijn zoon en eenige andere om standers op het havenhoofd stond te pra ten. plotseling voorover gevallen en bijna direct overleden. Het geval verwekte onder de toeschouwers groote ontsteltenis. Baldadigheid. Te Bennekom is in den nacht van Zaterdag op Zondag een partij hout, groot 100 bossen, in brand gestoken. Het. op korten afstand daarvan geplaatste waarschuwingsbord bij de tramlijn is uit den grond gerukt. Er schijnt dus kwaad willigheid in het spel te zijn. De pronte jiaitij hout brandde af. Diefstal. Men meldt uit 's-Graven- hage: De diefstallen van koperc-n naam platen en andere v a arde volle voorwerpen aan puien en gevels nemen, begins* door 'de 'duisternis, hand ovef hand ïoe. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij de firma J. J. Verburg in de Pape straat de koperen bassumentstukken der pui afgebroken en ontvreemd. Deze ver sieringsstukken waren zóó solide beves tigd, dat zij slechts met krachtsinspanning er afgebroken kunnen worden. Ook bij het Melk-exportbureau deed men pogingen een koperen naamplaat van de muur te verwijderen. Brand. Gistermorgen brandde te Baak. gein. Steenderen, de boerderij, bewoond door don landbouwer Woltering, tot den grond toe ui'. 1-1 c:. vee is gered, doch de inboedel geheel verbrand. Alles was ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Belangrijke arrestatie. In de laatste weken kwam het herhaalde malen voor, dat aan liet hoofdpostkantoor te Amster dam postwissels ter inning werden aan geboden, die later bleken van een valsche handteekening te zijn voorzien. De ambte naren, met de uitbetaling belast, zoowel de directeur van het postkantoor als Ue recherche hadden nu een plan beraamd om den schuldige in de val te laten loopen. De ambtenaren, die, door een wachtwoord, wanneer zij aan een postwissel twijfelen, elkaar waarschuwden, zijn er gisteren in geslaagd een persoon, te doen arresteeren, dfe een postwissel met valsche handteeke ning heeft aangeboden. Toen "de man zich omstreeks 11 uur aan het liooHipostkan- toor met den postwissel ter inning had ver voegd, waarschuwde de ambtenaar door zijn wachtwoord een ander aanwezigen ambtenaar, die zich met den directeur m met de recherche in verbinding stelde, met. het gevolg, dat de man, nog aan het loket staande, gearresteerd werd. De recherche stelt thans een uitgebreid onderzoek in, omdat vermoed wordt, dat men hier met een haiidUnigcr van een complot te doen heeft. Smokkelen. Gisternacht hebben- amb tenaren cp het Kloosterplein te sh ard tien smokkelaars aangehouden, die een groote hoeveelheid manufacturen poogden uit te veren. Eenige smokkelaars zijn aangehouden, anderen hebben in de duis ternis weten te ontvluchten. De rijksambtenaren te Well (L.). hebben een partij manufacturen ter waarde van f 10,000 en te BelfelcL(L.). een partij van f 1000 in beslag genomen. Te Yenlo zijn weder drie militairen aan gehouden, die. op grenswacht lijnde, hebben getracht chocolade aan Duitschers te verkoöpien. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadeiing van gisteren. Marine. Financiën. Waterstaat. De inarinebegrooting is zonder hoofde lijke stemming aangenomen, al meende de heer Hu g e n h 11 z (S.D.) vóórdien de plechtige verklaring te moeten aneggen, dat hij en cijne partiigenooten wilden ge acht worden tegen te hebben, gesterad. Dit voorbehoud geld volgens den soeiaal-de-mo- cratischen afgevaardigde evenzeer voor het buitengewoon marinecrediet. In deze s.uppletcire begrooting zat. immers een aan zienlijke aanvrage voor^aanschafiing van vliegtuigmateriaal en inrichting van vlieg kampen verscholen. Wij moeten niet vooruitlocpen op de toe komst. die ons zeer wel een volmaakt pacifisme kan brengen, meent n.l. de lieer Hugenlicltz. Intusschen wekt dc toelichting der Nota van Wijziging op deze suuph-toire begrooting den indruk, dat de voor dit doel toegestane gelden waarlijk niet alleen eijn aangevraagd om in de' verre toekomst kra nig voor den dag te komen, maar van on middellijk nut kunnen wezen. De groote uitbreiding van de luchtvloten der oorlog voerenden doet in het a.s. voorjaar eene sterke toeneming van de actie in de lucht op-'t gevechtsterrein in West-Euhopa ver wachten Met het oog daarop en ter voor koming van schendingen van onze onzij digheid door luchtvaartuigen is'(aïdus be doelde toelichting) een snelle groei van den onlangs opgerichten marine-luchtvaart dienst noodzakelijk. Zat in de suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1917 (buitengewoon marine crediet) een aanvrage van circa 17 ton voor bovengenoemd doel. in de marinebegroo- ting voor 1918 komt bovendien een post voor van 2.4 millioen voor het aanschaffen van vliegmaleriaal, het in orde brengen van terreinen en het aanbouwen van loodsen. Er is vrij uitvoerig gedebatteerd over de vraag, of dit hoofdzakelijk toekomstmuziek was dan wel een uitbreiding van den vlieg- dienst, welke noodzakelijk was voor de ver dediging van onze neutraliteit èn onafhan kelijkheid gedurende den thans heerschenden oorlo g. De mi nister verdedigde het laatsle standpunt, aouden de werken ook voor de toekomst hun waarde behouden, aangezien men (om 's ministers woorden te bezigen) de perma nente werken niet geheel scheiden kon van de actueele behoeften. De leden, die doods bang waren om vooruit te loopen op de toekomst, stemden tegen het desbetreffend artikel, dat er echter met 43 tegen 12 stem men doorging. Behalve de sociaal-demo craten stemden alleen de he eren De Jong, Bomans en Bichon van ÏJsselmonde te gen. Laatstgenoemde had trouwens nog an dere bezwaren: met .dc-n heer Nierstrasz meende hij, dat het vliegkamp op Texel zeer gevaarlijk gelegen was. Andere afge vaardigden (de lieeren Kooien en Van Raalte) hadden weer bezwaren tegen het kamp voor zeevliegtuigen bij Veere, dat inderdaad zoo dicht bij het vermaarde al oude stadje gelegen is. dat.ec-n vijandelijke aanval op het vliegkamp heel Veere eou kunnen vernielen'. Het amendement-Bicbon is mot 37 tegen 24 stemmen verworpen, zoodat binnenkort een Adspirantenschool te Dordrecht zal worden gebouwd. Jammer, dat de minis ter meende, dit resultaat te moeten afdwin gen door dé portefeulllekwestie te stellen. Verder is er o. a. gediscussieerd over de vraag, of het korps mariniers nog reden van bestaan heeft, en over de positie van het loodspersoneel. De brandstof-interpellatie van den heer Beumer is ingetrokken, wegens de inmïd dels aangebrachte wijzigingen in dc rege ling. De quaestie der pvijsegalisatie zou zoo meende de heer Beumer. wel bij het algemeen beleid van den Minister kunnen worden besproken. Financiën, dat na de begrooting van Marine aan de orde kwam, leverde tot nu toe weinig belangrijks op. 's Avonds kwam Waterstaat aan de orde. Daarover morgen meer. Ingezonden stukken. Buiten verantwoQrdelijkheid der Red.) Warrhond, 18 Dcc. 1917. Mijnheer de redacteur, Met instemming- las ik zooeven in uw geacht blad het. artikel: „Voor de Volks voeding". Er blijkt uit, dat liet rechtsche gemeentebestuur van Leiden oog heeft en hart voor de behoeften van den kleinen mail in deze benarde tijden. Eéne mede- 'deeling stoot me echter. U schrijft: „Voor een categorie lagere inkomens inkomens beneden f 900 jaars zullen de porties desgewettscht voor 10 cent beschikbaar worden gesteld. Nu is er altijd in het trek ken van een grens een eekere willekeurig heid dat is niet, althans zeker niet in dit geval, te voorkomen.Dat er altijd een zekere ...willekeurigheid" zal blijven, ben ik met u eens, maar waarom wordt zelfs geen poging gedaan, om die willekeu righeid te verminderen, door bij de bepa ling van het begrip „lage inkomens" r e- kening te houden met de grootte van het gezin. Het is toch een groot verschil, of van een in komen van f 900 een vader en moeder met één of twee, dan wel met negen ol" tien kinderen moeten leven! Onlangs is in Nijmegen opgericht een bond van groote gezinnen, met het doel, onder meer, om den wetgever te bewe- bij het bepalen wan de draagkracht met de groote lasten van een talrijk gezin rekening te houden. Wie zelf uit een groot gezin afkomstig is, voelt voor een derge lijk streven, omclat hij bij ervaring de bil lijkheid ervan kent. Het. zou dan ook een sympathieke daad zijn van het Leidschë" stadsbestuur, een daad, die het ten voor beeld zou stellen aan het beele land, wan neer het zijn voorstel inzake de Centrale keuken in dezen zin wijzigde. Waardee- ringsbetoon voor groote gezinnen van de zijde der overheid kan aan de velksmorali-, teit én daarmee aan de volkskracht slechts ten goede kómen, en is daarom wel een beetje administratieve "moeite waard. U dankend, mijnheer de Redacteur, Uw dw. dn. W. NOLET, Pr. •Naschrift v a ii eReda e t i c: Wij zijn het volkomen met den zeer ge- achten inzender eens. In dit nummer kan men lezen een voorstel, door eenige Raads leden aan den Raad der gem. Leiden ge daan, "hetwelk beoogt: aan gezinshoofden een toeslag te verleenen op den gasprijs, terwijl daarin bij de begrenzing van het inkomen -rekening wordt gehouden met de grootte van het gezinDat voorstel heeft, ook vooral cm deze laatste bepaling, onze vollè sympathie. Meermalen v.-ij zouden haast zeggen: bij voortduring, heeft ons blad gepropageerd de idee. dat de overheid bij het bepalen van de draagkracht van een persoon rekening moet houden met het feit, of hij al dan niet gehuwd is, en, gehuwd zijnde, een klein of groot gezin te verzor gen heeft. De verhooging van den z.g. kin deraftrek, door Katholieke Raadsleden in deii Leidschen Raad voorgesteld, en die ook is aangenomen, was in ome courant herhaalde malen te voren bepleit. Het had dus geheel in de lijn gelegen, zoo wij ook in de door professor Nolet aan- geduid'en driestar er op hadden aange drongen, dat bij de bepaling van -he- he- grip lagere inkomens rekening werd ge houden met de grootte van het gezin. Daar echter de goedkoopere voedselver- strekking z e c r spoedig in werking moet treden, vreesden wij, dat een voorstel, om reeds onmiddellijk die regeling in dien geest vast te stellen, zou afstuiten op het bezwaar van administratieve moeite, en, bij aanneming, zeker uitstel zou veroorzaken. Wel hopen we, dat de Raadsleden, deze verordening nu ongewijzigd aannemend, bij B. en W. aandringen desgewenscht door middel van een motie, om ze-zóó te wijzigen, dat bij het begrip „lage inko mens'' rekening wordt gehou/den met de grootte van het gezin. Moge, om dit te bereiken, bovenstaande beschouwing van onzen hco'ggcacliten medewerker hebben bijgedragen. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ik het volgende opgeno men in uw veelgelezen blad. In de gemeenten Sassenheim, Voor hout, Warmond en De Kaag, circulee- ren dezer dagen inteèkenbiljetlen voor een op te richten, lofwaardige instel ling ii.l. een Wijkverpleging. Gaarne zou ik de katholieken van ge doemde gemeenten langs dezen weg aanraden voorzichtig af te wachten, en eens Le informeeren, eer zij dergelijke vereenigingen steunen. Waar het u allen evenals mij wel opgevallen zal zijn, dat er onder de fondertcekenaars niet éen katholiek, laat slaan een priester is, is voorzich tigheid zeker geraden. Hoewel er in het verzoek zeer schoon staal, dat er een verpleegster aangesteld zal worden, die niet op politieke kleur of godsdienstige gezindheid zal letten, vraag ik: is dit. niet mogelijk door het ^aanstellen van eefr Katholieke liefde zuster? Om dit te bewijzen, behoeft men maar in zijn omgeving te zien, hoe ge-- foi tmieeercle protestanten, juist katho lieke liefdezusters nemen voor de ver pleging. Wanneer de onderteekenaars hun plan zouden kenbaar maken i.* er voor ons katholieken absoluut niets iegen. Bovendien, wat is éen verpleeg ster voer vier gemeenten? Wanneer aansluiting voor Voorhout en Warmond mogelijk is bij de katho lieke wijkverpleging te Ocgstgeest, i- dit zeker tc verkiezen boven een z.g.n. algemeene. Dankend voor de plaatsruimte W. M Gemeentelijke Aankondigingen. Gele vaseline. Dc burgemeester der gemeente Lei den brengt Ier algemeene Kennis, dal cle minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden le be palen: 1. de verkoop, de aflevering en hul vervoer van vaselinum flavum (gele vaseline) is verboden; 2. het verbod sub. i gesteld is-niet van toepassing op .hoeveelheden a. van ten hoogste 5 K.G., bestemd Voor Ziekenhuizen en apothekers, b. van ten hoogste 2 K.G. bestemd voor apotheekhoudende geneeskundi gen en veeartsen; een en ander onder voorwaarde dat door de ontvangers aan hun leveran ciers van het artikel schriftelijk de ver zekering zij gegeven, dat bedoelde hoe veelheden alleen zullen strekken voor geneeskundig gebruik; c. van ten hoogste 50 gram aan par ticulieren. tenzij, blijkens over te leg gen doktersrecept, groolere hoeveel heid geeischt wordt; 3. van het sub 1 gestelde verbod kan. zoo noodig onder daarbij té stellen voorwaarden, ontheffing worden ver leend door den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; •i. aanvragen om ontheffing van net verbod als sub 3 bedoeld, moeten schriftelijk worden ingediend bij de ai- deeling Crisiszaken van het departe ment van Landbouw, Nijverheid en en Handel, Kneuterdijk 8 's-Graverihage. Verwerken van vet. De burgemeester der gemeente Lei den -brengt ter kennis van belangheb benden dat de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevon den te bepalen, dat van het daarbij «uitgevaardigde verbod om plantaardige en dierlijke vetten of samenstellingen daarvan, be halve natuurboter, te verwerken: le. in producten van bakkerijen of- banketbakkerijen; ij •2e. in hotels, restaurants en daarmee gelijkstaande inrichtingen bij het berei den van spijzen; Tot 1 Januari 1918 ontheffing zal kunnen worden verleend doorsden bur gemeester der betrokken gemeente; zulks échter uitsluitend voor wat betreft hoeveelheden welke bij bakkers of ban ketbakkers. alsmede in hotels, restau rants en daarmee gelijkstaande inrich tingen, op heden nog in voorraad zijn. STADSNIEUWS. Ned. R.-K. Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer Heemskerk vergaderde gisteravond de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond in het gebouw „Prediker". Nadat de notulen der vorige bijeenkomst waren goedgekeurd en enkele nieuwe leden tot de afdeeling- werden toegelaten, hield de heer Van Kèssel, vantvege de R.-K. Sociale Studentenclu'b te Delft, een lezing met lichtbeelden over „Vulcanisme en aardbevingen". Vooreerst gaat spr. na de vulcanische verschijnselen, zooals deze te land en ter zee voorkomen. Verder herinnert de inlei der er aan, hoe in de middeleeuwen de beteekenis van het vulcanisme en'de aard bevingen is overschat. Men vergeleek de aardbevingen en de uitbarstingen met elkander. Maar nu heeft men ervaren, dat deze beide apart behoorén te staan. Het vulcanisme vindt zijn oorsprong in de kern der aarde, terwijl de aardbevingen ontstaan door de verschuivingen dei- aarde. De inleider behandelt in dit verband ver schillende thecriën, waaronder die van StübeK*— dat n.l. de 'kern der aarde uit een «nikikel-ijzermassa bestaat de meest aangewezene is. De vulcaan brengt een «kegelvormige ophooping van vulcanisch materiaal teweeg, welk materiaal bij een uitbarsting door een kanaal naar den •krater wordt gestuwd, en dan zijn *.veg naar buiten neemt. Hierna behandelt de'heer Van Kessel de verschillende soorten en vormen van vul- canen, zooals de kegel- en koepelvormige. Vervolgens wordt, een beschrijving gegeven van de werking der vukanen, waarvan sommige «eerst na langen «tijd weer tot uit barsting komenterwijl andere na verloop uitgedoofd geraken. Er zijn verschillende soorten in de wijze van uitbarsting. Het hevigst is die, welke na langen rusttijd geschiedt. Speciale voorteekenen zijn er niet. De inleider bespreekt enkele historische uitbarstingen, zooals die van den Mont Pêlé op; het eiland Martinique, van den Krak at au en van de zlee-uitbarsting bij Stromboli. Een korte behandeling volgde nog van de aardbevingen, welke door gerommel worden aangekondigd, doch waarbij ge lijkertijd' reeds schokken worden waarge nomen. Spr. herinnert aan de aardbeving bij Lissabon in 1755 en aan die van San Francisco in 190G. Ten slotte verhaalt spr. een en ander van seismografische waarnemingen. De lezing werd met veel aandacht ge volgd, terwijl dc lichtbeelden een aardige illustratie vormden op d«e zakelijke en dui delijke toelichting. De projectie geschiedde vanwege de N.V. „Lelie-bioscoop" (dim .i:nr cle heer H. Lombert). Vervolgens doet. de voorzitter eenig mededcelingén: De bond is overgegaan to de uitreiking van 'lederbons, terwijl he bestuur aandeel heeft gehad bij de distri butic van sajet, schoenen en klompen. Ooi is dit resultaat bereikt, dat de voorzitte Zitting heeft in bet plaatselijk fcteüncomité Verder deelt de voorzitter mede,- dat d jaarvergadering srai wórden gehouden oj den tweeden Kerstdag, 's middags half ééi in „Zomerzorg-'; dat een adres is gezonde] aan het Steuncomité, met verzook ops betere wijze van uitkeering, opdat aan di arbeiders steun zal worden verleend doo de betrokken patroons, de gemeente, èi het Nationaal Steuncomité. Spr. merkt op dat. deze «kwestie nog aanhangig ie, maa er wordt hopelijk veel van verwacht. Hierna herinnert de voorzitter aan dl oplossing van het conflict tc Tilburg ei aan de opening van «de Centrale Keuken Spr. constateert ten slotte, dat de bont den laatst en tijd steeds meer en ineei wordt erkend en gewaardeerd. Dat he aldus moge blijven, onder sumonwedkinj van bestuur en leden. Na afloopi had' een vergadering plaat] van den Bestuursraad. Be gasprijs. Door de Raadsleden AA'ilmer, Sijtsma er Tol is bij den Raad het volgende voorste ingediend: „De Raad besluit, dat de hier na te noe men categoriën van gezinshoofden in de ge meente Leiden kunnen gebruik maken van een van gemeentewege verstrekten toeslag op den gasprijs, en wel van zes centen per kubieke meier voor de eerste vijf-en twintig kubieke meter, welke zij tusscher twee maande! ij kscbe meteropnemingei verbruiken. L De gezinshoofden met een inkomen van 600 gld. s jaars of minder. II. De gezinshoofden met een inkomen van niet meer dan 800 gld. 's jaars, zoo zij twee of meer in huis wonende kinderen hebben. III. De gezinshoofden met een inkomen van niet meer dan 1000 gld. 's jaars, zoo zij vier of meer in huis wonende kinderen hebben. IV. De gezinshoofden met. een inkomen van niet meer dan 1200 gld. s jaars, zoo zij .zes op meer in huis wonende kinderen hebben." In een korte Toelichting zeggen de voorstellers, dat zij staan o«p het stand punt, dat het gas moet worden geleverd tegen den kostenden prijs. Zij meenen ech ter, dat dece kostende prijs op een gedeelte der Leidsehe burgerij, n.l. het minst-kapi taalkrachtige, te zwaar drukt. Zij stellen daarom voor aan de hier bedoelde personen uit de gemeentekas een geldelijke tegemoet koming te verstrekken. Het gedane voorstel staat geheel lo.s van de exploitatie der gas fabriek. Het is een uitvloeisel van den Overheidszorg, zooals die zich, ook wat de verstrekking van zoovele andere artikelen betreft in deze tijden openbaart. Duurtetoeslag. Door de af deelingen Leiden van den Bond van Technici, het Nationaal Verbond van Gem. Ambtenaren en den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Merciirius' is aan den Raad dezer ge meente een adres gericht, waarin zij te kennen geven: dat zij met leedwezen kennis namen varil het. voorstel van B. en' W. om dc bestaande duurtetoeslagregeiing zonder meer- te vei lengen; dat zij van meening zijn dat nu bel oogenblik is aangebroken een andere duur tetoeslagregeiing in te voeren, waarvan c-lls ambtenaar kan profiteeren; dat zij mitsdien Uw College eerbiedig veivzoeken, het daarheen te leiden, dat er een d-uurtetoeslagregeling worde ingevoerd overeenkomstig onderstaande cijfers; voor salarissen beneden f 1000 een toeslag van f 300: voor salarissen van f 1000— f 1500 een toeslag van f250; voor salarissen van 1500f 2000 een toeslag van f 200; vooi salarissen van f 2000f 2500 een toeslai van f 175; voor salarissen van f 2500f 300Ü een toeslag van f 150; voor salarissen bo ven "f 3000 een. toeslag van f 100. In een Memorie van Toelichting moti« veeren zij hun adres. Met gunstigen uitslag afgelegd het doc toraal examen in de rechten door de her ren T. P. Viruly (Leiden) en W. YVentholf (Zwolle). Op «den 5en Januari zal het 50 jaar rijn geleden, dat de zaak van de N.V. Electri-j citeits- «en igas-maalsihappij v.«h. De Vries Stevens, Eich hier vestigde. Aan belang stelling zal 'het de bekende firma op diert dag zeker niet ontbreken. Bij koninklijk besluit zijn benoemd, bij het reserve-personeel der landmaeM tot reserve-2e-lui tenant bij hun tegen woordig korps: bij het rvapen der in fanterie. de vaandrigs H, \V. Cramer, W. C. A. L. Muller, K. van Roon, J. A, Canla, 1-1. L. Zweegman, S. Jonker, vaif hel' 4e regiment. Bij kon. besluit is liet besluit van dert gemeenteraad van 30 Augustus 1017, (et onteigening, ingevolge art. 77, 4o., der Onteigeningswet ten name van de Ver- eeniging ter bevordering van den bout* van werkmanswoningen, van hel bij dat besluit aangewezen perceel, goedge keurd. De heer Cli. Monod de Froideville al hier, is gesteld fer beschikking van dert Gouverneur-Generaal van Ned.-lndiS, om daar le lande te worden aangesteld itot administratief ambtenaar voor da bezittingen buiten Java en Madoera. De groslijst der Liberale Unie voor dert Kieskring Leiden is als volgt samenge steld: 1. Jhr. W. Tli. C. van Doorn; 2. Prof. DP B. D. Eerdmans; 3. Prof. Mr. J. E. H'J" res; i. P. M. Koster; 3. P. Otto; 6. P, J>

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2