(ter fabrikanten, aan 'de bemïdde- g vaniden Deken van Tilburg mede te danken is). Met recht kan dus gezegd worden, dal J uit dezen betreurenswaardigen, thans geëindigden strijd, geen absoluut overwonnen, noch absoluut winnende partij naar voren is getreden, omdat de huidige vrede in gemeen overleg is ge- teekend. s „De Maasbode" wijdt een korte be schouwing aan den nu geëindigden strijd en constateert, dat deze, met heel den droeven nasleep, voorkomen had kunnen zijn, zoo de patroons, evenals de arbeiders, waren georganiseerd ge weest in Katholieke in plaats van in hun neutrale liberale vereenigingen. Na lacht weken strijd is het con flict te Tilburg, dat op 22 October met een partieele staking aanving en op 25 October door een algcmee- ne uitsluiting gevolgd werd, ge ëindigd. Niet door arbitrage, niet door be middeling; maar door samenspre- king, door onderhandeling, door wederzijdsch toegeven. En dat iis het, wat ons bij de be ëindiging van dit betreurenswaar dig conflict het meeste treft; dat acht weken van strijd, van winst- derving ^eenerzijds, van verarming anderzijds, en van verbittering, noodig bleken te zijn'om te komen tot een oplossingi door samenspre- king en onderhandeling. Vóór den laanvang van den strijd op 13 October nog nam de eene par tij het standpunt in, dat bij bespre king slechts haar collectief-contract, mocht in aanmerking komen, „waarin geen wijziging kan worden gebracht", terwijl de andere parui o. a. op 11 October nog, „steeds bereid ,(was) de onderhandelingen te heropenen". En thans: bespreking, onderhan deling, en wijzigingen, üevolgd door den wrede. Het wil ons echter voorkomen, dat het tot deze oplossing had lcun- - nen leiden, zonder die acht lange weken van strijd, indien slechts te genover elkander hadden gestaan twee katholieke organisaties. De huidige onzuivere toestand -diene daarom te meer, naar om standigheden, zoo spoedig mogelijk te worden gewijzigd. De katholieke beginselen zijn im mers dan bij belangenstrijd te be leven om rijzende oneenigheid in vredelievende gezindheid te zamen op te lossen. Waartoe toch de wijze van orga nisatie vermag te leiden, bleek bo vendien in menige phase van den etrijd, in woord en geschrift, en i handelwijze*. Dan besluit „De Maasbode", dat het beëindigde conflict een pleidooi vormt voor de katholieke organisatie, wijzend op de waardige houding van de katho liek georganiseerde arbeiders. Het gansche conflict vormde dan ook een pleidooi voor het katholie ke vereenigingsleven, zoowel van werkgever, als werknemer, wat voor den laatste zich uitte vooral in het hoogelijk prijzenswaardige zij ner kalme houding. Mocht «daarom dit kostbare plei dooi niet vergeefsch zijn geweest! Provinciale bond van R.K Kiesvereni gingen in Zuid-Holland. (Van onzen eigen verslaggever). Onder praesidium van mgr. dr. W. H. Nolens hield genoemde bond gistermiddag een buitengewone vergadering in het Z.-H. Koffiehuis te 's-Graverahage, ter behande ling van het ontwerp-reglement. In zijn openingswoord heet de voorzit ter 'de talrijk opgekomen afgevaardigden 'der afdeeling,en welkom, waarna hij een inleidend woord epreekt in verband met iden inhoud van het ontwerp-reglement. Spr. wijst er op, dat het doel van den bond is, de samenwerking te bevorderen. Een reden, waarom het bestuur gemeend beeft, dat op overleg moet worden aangedron gen, niet alleen wat ibetreft de verkiezin gen voor de Provinciale Staten, maar ook wat de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aangaat. Verder herinnert spr. er aan, dat het ontwerp-reglement is samen gesteld door hemzelf en de hoeren Moerel en Spend el. Vervolgens leest de secretaris, de heer Spend el, de notulen der vorige bijeenkomst, welke notulen na een bemerking van dr. Hofman worden vastgesteld. Hierna worden geopend de Algomeene Beschouwingen over het ontwerp-reglement. De heer Oostdam {Leiden) wijst er op, dat de algemeene bond zich onthoudt van inmenging met de actie der kieskring- vereeniging. Het Bondsbestuur blijkt dus vertrouwente stellen in de kieskringver- eenigingen. Daartegenover blijkt weinig vertrouwen bij den Provincialen Bond. Leiden zal enkele amendementen verdedi gen, waarin zij voorstelt, uit het reglement alies te schrappen, wat de Kamer betreft. Spr. merkt nog op, dat den Kieskringen een reglement zal worden opgelegd, waar van zij te voren niets wisten. Straks zal Spr. op een en ander nader terugkomen. K a t w ij k-L eiderdorp had gaarne een nadere toelidhtinig op het reglement, opdat men (het in de afdeelingen had kunnen behandelen. ■Dordrecht betuigt adhaesie aan het gesprokene door den beer Oostdam. De Voorzitter meent uit het ge sprokene opgemaakt te hebben, dat men 'den Bond overbodig acht. Wat den heer Oostdam betreft, spr. meent, dat de Krin gen geen aanspraak konden maken op ken nisname van het concept. Spr. betwijfelt, t>f het algemeene Londsbestuur hoofdzake lijk. overleg moet plegen met 'de afdeelin gen. Wel komt het er op de eerste plaats voor in aanmerking, doch do Provinciale Bond zal het meest hebben te overleggen. De heer Zwetsloot (Leiden) wenscht aangegeven te zien, hoe het overleg bij den Provincialen Bond moet zijn. Want tussdhen de Kamerkieskringen bestaat geen provinciaal verband. Jhr. mr. Von Fisenne (Dén Haag) meent, dat de bepaling, betreffende het overleg bij de Kamerverkiezingen van den algemeensn Bond niet ingaat "tegen het overleg met den Provincialen Bond. Spr. geeft in overweging, te bespreken, dat in de Yicr Kieskringen in Zuid-Holland ge lijkluidende lijsten zullen worden inge diend. Want het overleg moet worden bevorderd. De beslissing is en blijft bij de Kieskringen. Het voortbestaan van den Provincialen Bond acht epr. niet van groote noodzaak. De heer Wijtenburg (Leiden) gaat er niet mede accoord, dat het wenschelijk zou zijn, de lijsten "te vereenigen. Dit druischt tegen onzen democratisch en geest in. Ver der beschouwt spr. den Provincialen Bond bij de Kamerverkiezingen als een uitge leefd lichaam. De Voorzitter weet niet, hoe de samen werking en de zelfstandigheid van den Kieskring verband houdt, met democratie. Voor stelselmatig gewekte indrukken gaat spr. (niet uit den weg. Men ziet aan Rus land, hoe de eene regeering na de andere wordt verbannen. Verder hoopt spr., dat de woordvoerders van Leiden de bespre kingen zullen overlaten aan één persoon. De heer Heemskerk (Leiden) con stateert, dat Leiden niet uitdrukkelijk te gen het voortbestaan van den Provincialen Bond ageert. Sassenheim vindt het beter, dat de Provinciale (Bond' geboren worde uit. de Kieskringen. L i s s a meent, dat de Kieskringen moeten vrij blijven om samenwerking te zoeken, zooals Leiden b.v. met Haarlem. Dit is zeer zeker van belang voor de Ka tholieke partij. De Voorzitter merkt op, dat samen werking niet 5® uitgesloten, ofschoon men dikwijls ervaart, dat de eenheid ontbreekt. De heer O o t d' a m (Leiden) acht het een tegenvaller, dat de Provinciale Bond er een andere werkwijze op na houdt, dan de algemeene Bond. Spr. heeft bij dezen laatst en Bond geen samenwerking ervaren, terwijl de Provinciale Bond hier mede geen rekening houdt. Wat is er dan te verwachten van het resultaat van 't re glement? Persoonlijk vindt spr. het voortbestaan van den Provincialen Bond -onnoodig. Met een federatie van kiesverenigingen in Zuid-Holland zou men hetzelfde bereiken. Leidien heeft overwogen, de Kamerver kiezingen uit te schakelen, dan kan deze Bond zijn volle kracht ontwikkelen bij de Statenverkiezingen. Den Voorzitter is niet gebleken, dat de Provinciale Bond overbodig is. Datn 2)ou ®pr. er geen deel van willen uitmaken. Het heeft geen doel, te meenen. dat de 'Bond een teringachtig leven wil voortzet ten. De heer T h ij s s e n (R'dam) begrijpt de bezwaren niet, welke tegen het ontwor pen reglement worden ingebracht. Er wordt toch niets dwingends opgelegd. Dordrecht stemt nogmaalsvolko men in met die meening van Leiden, dat de Provinciale Bond geen reden van voort bestaan heeft. De Voorzitter zou aan de vergade ring ter beslissing willen onderwerpen het al of niet voortbestaan den Bond. Noch Leiden, noch Dordrecht, heeft in een vorige vergadering, er op aangedrongen, waarom het bestuur een dergelijke beslis sing niet wilde uitlokken. Wordt als nog een desbetreffend voorstel gedaan, dan zal spr. het in stemming brengen. De heer Schoonderwoerd (Rot terdam) vindt, dat de afgevaardigden geen machtiging hebben, over een dergelijk voorstel te stemmen. Dr. Hofman (Gouda) is voorstander van de.ontworpen redactie, 't Verwondert ®pi\, dat na een kwart-eeuw van overleg met Christ.-Historischen en Anti-Revoluti- onnairen, nu rumor in casa wordt, gewekt. Wij moeten toch bevorderen, dat overleg in 'onze Staatspartij wordt gepleegd. En dit overleg heeft zeer zeker ook plaats in den Provincialen Bond. De heer Van Marwijk (Loosduinen) zegt, dat zijn afdeeling een amendement heeft ingediend, om het reglement na drie jaar te herzien. Daarom stelt spr. voor, de redactie van het bestuur alsnu aan te nemen en deze redactie, zij het dan na drie jaar, te wijzigen. Namens Leiden stelt de heer Heems kerk voor, dat het Bondsbestuur thans het- concept-reglement terugneemt en dat op een volgende vergadering een nieuw concept wordt aangeboden, waarbij uitge schakeld wordt de samenwerking bij de Kamerverkiezingen en waarbij ingevoegd wordt een ontwerp voor één federatie der vier Kieskringen. Behandeling 'der artikelen-^ Bij art. 1 stelt Leiden voor, dat uit elke gemeente slechts eene, bij een R.-K. Kieskringvereeniging aangesloten erkende R.-K. Kiesvereeniging kan worden aange nomen. De heer Oostdam verdedigt dit voor stel, terwijl jhr. mr. Von Fisenne er bij wil voegen, dat deze kiesverenigingen hetzelfde grondgebied omvatten. De heer M o erfe 1 gaat hiermede accoord namens (het. bestuur. De stemmi-ng over deze wijzigingen wordt aangehouden tot na art. 2, waarbij Leiden heeft geamendeerd, dat de bemoeiingen van den Bond beperkt blijven tot 'de Prov. Staten, dus met uitsluiting van de bemoei ingen voor de Kamerverkiezing. Het amen dement wordt verworpen met' 174 tegen 73 stemmen. Enkele volgende amendementen van Lei den cijn hiermede vervallen. De amendementen bij art. 1 worden hierna bij acclamatie aangenomen. Art. 6 wordt aangenomen met enkele redactie-wijzigingen 4 '_'2 een voorsta) van Rotterdam wordt verworpen, om «over te gaan tot uitgifte van een politiek orgaan. Na langdurige bespreking wordt art. 4 na enkele wijzigingen aangenomen, ter wijl de laatste alinea vervalt. Verder wordt een alinea van Gouda in stemming ge bracht, dat luidt: Een fiid van het Bon Is- (bestuuv kan niet tegelijk afgevaardigde zijn van de plaatselijke Kieavereeniging. Deze alinea kan echter miet worden op genomen, omdat de vereischte stemmen niet behaald zijn. Art. 6 wordt met een wijziging van Sas senheim aangenomen, terwijl een amendement W armond wordt verwor pen, dat de leden der aangesloten Kies- vereeniging ter Bondsvergadering uit de candidatenlijst kiezen. Verder wordt op voorstel van Leiden in art. 7 het laatste gedeelte geschrapt en worden de a,rtt. 8—14 na enkele wijzingen aangenomen. Zondc-r discussie wordt het geheele con cept met de aangebrachte wijzigingen aan genomen, zonder hoofdelijke stemming. Rede van mgr. dr. W. H. Nolens. De Voorzitter hoopt, dat de Pro vinciale Bond de eenheid der Kath. kie zers in Zuid-Holland moge bevorderen, en dat met medewerking van den Bond zal worden gestreefd naar de vooruitgang In Christelijke banen. Men behoede zich even wel, dat de Standenvertegenwoordiging in haar verkeerde hoedanigheid ingang vinde. Volgens eer en geweten moet men zijn stem uitbrengen en zijn besprekingen in richten naar het algemeen belang. Ons Staatsbestuur is nu eenmaal niet op stan- dënvertegenvvoordiging ingericht. Sommi gen zijn hiervoor wel te vinden, omdat men rekening wil houden met verschil lende belangen. Maar men mag, zich niet eenzijdig stellen op het standpunt van één bepaalde groep. Dit is an strijd met het tegenwoordig Staatsbestuur. Wel moet men meer rekening houden met de ver schillende groepen bij onze Nederlandsclie, en ook Katholieke bevolking. Dit is iets gehc-el anders. Ook gevaarlijk voor 'de Katholieke een heid is de groepeering^ die zich in den oeconomischen bond heeft, gevormd. Deze bond mag geen aanleiding zijn, dat een nieuwe partij gesticht wordt. Het program van dezen bond is te eenzijdig materialis tisch; treedt de bond op als politieke partij, dan wordt tevens beoogd, vertegenwoor digers in de Kamer te krijgen. Minister Treub heeft Zaterdag voor dezen bond ge sproken, zij het dan als burger van Neder land! Wel kunnen velen zich met de werk wijze van den bond vereenigen, maar nog maals, het program is eenzijdig, omdat het slechts het oeconoonisch leven omvat. Voor een Katholiek is het daarom onmo gelijk deel ie nemen in-het leven van den oeconomischen bond. Het is dus van 't- grootste belang, dat men het gevaar inziet van de etandeii- vertegenvvoordiging en van de werkwijze van den oeconomischen..bond. (Applaus). Na de gebruikelijke rondvraag volgt 6luiting met don Christelijken groet. Directe belastingen. Bij Kon. besluit van 13 dezer zijn met ingang van 1 Mei: lo. afgescheiden: de gemeenten S t o m p vv ij k, V e u r, Zegwaard en Zoetermeer van het ontvangkantoor der directe belastin gen en accijnzen te Voorburg; de gemeente W assenaar van dat derzelfde middelen te Katwijk; 2o. toegevoegd: de gemeenten Zegwaard en Zoe termeer aan het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnzen te Delft (buitengemeenten) 3'o. ingesteld een ontvangkantoor 'der di recte belastingen en accijnzen te '6-Gra- venhage (buitengemeenten), voor de ge meenten Wassenaar, S t o m p vv ij k en V c u r. Een waardige manifestatie. De burgemeester van Nijmegen heeft, ge-_ lijk gemeld, de opvoering verboden van Micheline, door het Hofstad-Tooneel. In den Raad van Nijmegen heeft dit ver bod tot,- een demonstratie aanleiding ge geven. Na afhandeling van de agenda vraagt de heer Smits (R.K.) het woord. Hij zegt, dat met groote voldoening was gezien, dat de burgemeester de opvoering had verboden van een tooneelstuk van hoogst ergerlijken inhoud en zedelooze strekking. Daar ieder die een rechtgeaard gevoel van zedelijkheid heeft, dien maatregel zal toejuichen, acht spr. eigenlijk elk woord van lof overbodig. Aan het slot van zijn rede verheft spr. zich van zijn zetel en noodigt de leden uit tot een bijzondere hulde aan den burge meester, door allen van hun zetel op te staan, hetgeen de geheele raad met uitzon dering van het sociaal-democratische lid, doet. De burgemeester bedankte daarop voor de huldiging. Hanzebank Bisdom Haarlem. Dinsdag 18 December zal het nieuwe hoofdkantoor van de Hanzebank in het bisdom Haarlem, thans gevestigd op de Voorstraat te Delft, officieel geopend wor den. Gemengde Berichten. Brand in een bioscoop. Te Dordrecht ontstond, terwijl voor de gemeentelijke commissie van film-beoordeeling in het „Dordtsche Bioscoop-Theater" de nummers van het nieuwe programma werden afge draaid, brand in de cabine, die.onder lei ding van den hoofdinspecteur van politie, die bij de vertooning tegenwoordig was, spoedig werd gebluscht. Het hoofdnummer ,,De strijdkreet om vrede", bleef gespaard, doch andere film-s gingen verloren. Moord. Zaterdagavond heeft op de eerste verdieping van perceel Spaarndam- m-erstraat 112 te Amsterdam de 24-jarige kok W. Smit na een woordenwisseling de 36-jarige Feitic de Haan met een mes een groot aantal wenden toegebracht over het geheele lichaam, met het .gevolg dat de vrouw enkele uren later in het Binnen gasthuis is overleden. Gisfccimorgen werd het mes, waarmede juffrouw De Haan werd' vermoord, perti nent herkend door den slager, bij vvien het tweetal dien middag vleesch had gekocht. Van den dader heeft men nog geeh spoor bunnen ontdekken. Het is gebleken, dat Smit op alles beholve goede nvoet stond met zijn ouders en dat hij zelden bij hen in huis kwam. De vermoorde vrouw laat een dochtertje van ongeveer 12 jaar na. Onvoorzichtige gewoonte. Te Zaandam had de heer Verheydcn, schoenfabrikant, wonende in de Oostzijde, de gewoonte avonds den huissleutel op een afgespro ken plaats neer te leggen, om het perso neel de gelegenheid te geven 's morgens in de werkplaats te komen. Met die gewoonte schijnen ongewenschte personen in kennis te zijn gekomen, met het gevolg, dat men Vrijdagmorgen de deur los en de brandkast opengebroken vond, waaruit bij onderzoek een bedrag van 500 gulden verdwenen bleek te zijn. Overvloed van steenkolen. Bij de in gezetenen te Woudridhem werden bij huis zoeking; groote hoeveelheden steenkolen gevonden. So et el aars er» vi-sschexs hadden if deze brandstof van de ladingen der passeeren- de benepen weten machtig te worden en aan de bewoners aldaar en in naburige plaatsen verkwanseld. Een circus in ballingschap. Al-sedert 1914 was er in een pakhuis aan den Ma- thenesserdijk te Rotterdam een inrichtng ondergebracht, die den naam van „Mena gerie van Been Frères" droeg. Het was een Belgisch reizend circusje, dat docr den oorlog niet aan den kost kon komen en zijn hebben en houden daar had ge huisvest. Verschillende wilde dieren hadden daar een weinig florisant bestaan. In den om trek was -het een heele bekende. Wie uit de buurt kent niet den Pelikaan, die def tig op den weg rond stapte? 's Zondags was er „voorstelling" voor den civielen prijs van 5 cent. Achter een rood gordijn waren de wilde dieren dan te zien. De leeuwen werden te kijk gezet en dit was de eenigc werkzaamheid van het circus-in-ballingsdhap. Een tijdje gc-leden is het pakhuis ver kocht. De zeep-industrie legt beslag op het pand. Nu moest, het Belgisch kijkspel weer verderop. En Vrijdag is de verhuizing ge weest. De menschen en de dieren zijn naar h!et Noorden van de stad getrokken, met behulp van don gemeentelijken vervoer dienst, die zich over de ballingen heeft ontfermd. Voor het Noorden een eigenaar dige nieuwe ontspanning. Dorp in duister. De directie der D.S.M. te Dedemsvaart heeft den gasverbruikers medegedeeld, dat zij met ingang van he den, 17 December, met het leveren van carbidgae zal ophouden, zoodat dus dat d*orp 's avonds in volslagen duisternis zal zitten. Diefstal. Qp 1 December werd van uit Goes een brief naar Kloostermand e ver zonden, welke brief was aangeteekend. Toen de brief ap zijn bestemming kwam, waren daaruit verdwenen zés bankbiljet ten van f 1000. Inbreekster gearresteerd. Half No vember werden er op de grens van de gemeente Laren en Blaricum drie inbra ken gepleegd en tezamen voor pl.m. f 1000 goederen ontvreemd. Thans is do daderes door de politie van Laren en Blaricum opgespoord en is op de goederen beslag gelegd. De daderes is «ter beschikking van den subst.-officier van justitie gesteld. Brand. Te Goor brak brand uit in een zijvleugel van hotel De Engel. Het dak is totaal verbrand, terwijl de inboedel zeer veel waterschade beliep. Assurantie dekt de schade. Moderne afslag. Een advertentie in de „N. R. Crt.": Gelukkig Huwelijk. Ik ben in de gelegenheid jonge dames) en weduwen, deels alleenstaand, uit eerste families afkomstig, 29 jaar oud met f 400.000, 24 jaar oud met f 250.000. 24 jaar oud met f 75.000, 38 jaar oud -met f 170.000, 42 jaar oud met f 125.000, 36 jaar oud met f35.000, 48 jaar oud met f30.000 vermogen enz., enz., met beschaafde, soliéidc heeren, met eigen vermogen en goede positie in kennis te brengen, om een huwelijk voor te bereiden. Discretie gevraagd en verze kerd. Off. onder P.A.D. aan Nijgh Van Ditmar, Den Haag. 't Is maar wat je onder een „gelukkig" huwelijk verstaat. Een commissie met langademige op dracht. Door den Minister van Oorlog is ingesteld een commissie tot onderzoek naar de maatregelen ter beveiliging van de belangen der Jangsverdediging tegen den invloed van de echaarschte van levens middelen en grondstoffen voor de nijver heid. Men noeme haai* Bevoorradingscom- missie. Men vraagt zich hierbij terstond af, of de tijd nog niet gekomen is tot instelling van een commissie ter beveiliging van liet onderzoek ngar de echaarschte der belan gen van de maatregelen der landverdedi- ging en der nijverheid tegen een invloed der levensmiddelen op de grondstoffen. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert Donderdag a.s. des namiddags te twee uur. Buitengewoon geneesheer „Er.rfegeest" enz. B. en W. stellen den Raad voor aan den heer F. P. Muller, op diens verzoek, eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking van buitengewoon geneesheer voor de ge stichten „Endegeest", „Voorgeest'" en I nRhijngeest'^ en in diens plaats te benoe men 'den heer J. F. Tuy'f, ïcn assistent van den hoogleeraar in de psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, buiten bezwaar van de gemeentekas, tegen genot van vrije woning in een der inrichtingen, met kost, vuur, licht, bediening en bewassching. Verhuring huis. Door de dames Bayer cn Goddijn, huur sters van perceel 94 Breestraat, is tot B. en W. het verzoek gericht, de gasverlichting in dat pand te doen vervangen door elec- trischen aanleg. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen (de kostc-n worden geraamd op f 336.50), mits de 'huurprijs van f 675 'sjaars met 25 gld. wordt verhoogd-en de huursters zich verbinden het perceel voor vijf jaar in te huren. Tegen deze voorwaar den bestaat bij adressanten geen bezwaar. Werkverschaffing bij Werkeloosheid. Het bestuur van den Nederlandsehen Bond voor Werkverschaffing heeft de aan dacht. gevestigd op de wenschclijkheid, dat er worde gevormd een c nimissie, onder voorzitterscliap van een der leden van liet gemeentebestuur, die cal nagaan, op welke wijze bij belangrijke werkloosheid tijdens of na den oorlog de arbeidsgelegenheid in bepaalde bedrijven, zoo noodig met steun van overheidswege, zou kunnen worden vermeerderd. B. en W. hebben te dezer zake het advies ingewonnen van het. hertuur van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs, de Kamer van Koophandel, en Fabrieken en de Kamérs van Arbeid. B. en W. komt het denkbeeld van het be stuur van den N'edc-rlandschen Bond voor Werkverschaffing in het algemeen wel goed voor en zij hebben daarom aan dc hand, van de uitgebrachte adviezen overwogen, wie van de verlangde commissie deel zou den moeten uitmaken. Het voorzitterschap zou h. i. moeten worden bekleed doer een dér leden van hun College, terwijl verder in de commissie zit ting zouden moeten hebben: de directeur der Gemeentewerken, een lid van liet be stuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs en een lid van het bestuur van het Gemeente lijk Werkloozenfonds, terwijl in de dc-rde plaats de Kamer van Koophandel en Fa brieken, de verschillende Kamers van Av-' beid, het Departement Leiden van de Maat schappij van Nijverheid, de afdeeling Lei den en Omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de Vereeni ging tot bevordering van Vreemdelingen verkeer, de Vereeniging van den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken, „de Hanze' afdeeling Leiden van den Bond van R. K. vereenigingen van den Hondeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, de Leidsche Bestuurdersbond, de Christelijke Besturen bond, de afdeeling Leiden van den Ned.. Roomsch Katholieken Volksbond en de af deeling Leiden van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond in de commis sie vertegenwoordigd dienen te zijn. Zoo noodig zouden nog vertegenwoordigers van andere vereenigingen of lichamen daarin opgenomen kunnen worden. Op grond van een en ander geven B. c-n W. den Baad in overweging hun College uit. te noodigen eene commissie, als bedoeld in het adres van den Nederlandschcn Bond voor Werkverschaffing in het leven te, roepen. Levering van drukwerk. B. en W. stellen voor de levering van het drukwerk voor de gemeente weder voor den tijd van 5 jaren ondershands op te dra gen aan dc-n heer Eduard IJdo, boekdruk-» ker alhier. Zij oordeelen, dat.een openbare aanbe steding geen zin heeft, daar iedere georga niseerde drukker gehouden is aan de door den Ned. Bond van Boekdrukkerijen vast gestelde tarieven. Door voorzitter en secretaris van liet dis trict Leiden van den Ned. Bond van Boek drukkerijen, de R. K. Ver. van Ned. Boek- drukkerspatroons en den Bond van Chr. Drukkerspatroons in Nederland, is namens hun district bij B. en W. aangedrongen op het volgen van eene andere vvijec van aan besteding, dan tot nog toe is gevolgd. Zij gaven n.l. in overweging, dat de gemeente, evenals in Groningen, met de organisatie eene overeenkomst zou sluiten in zake de levering van al het drukwerk tegen dc door den Bond vastgestelde minimum-tarieven. De organisatie zou dan het werk onder de in aanmerking komende drukkers, waaron der ook de heer IJdo, verdeelen, en zich voor de goede uitvoering aansprakelijk stellen. Een door de organisatie aangewe zen persoon zou de orders van de gemeente in ontvangst nemen en tot hem zou de ge meente zich ook met eventueele klachten kunnen wenden. Naar de meening van B. en W. moet op het veieoek van het district Leiden niet worden ingegaan. In theorie moge het het zelfde zijn, of men met eene combinatie als de onderhavige contracteert, dan wel met een bepaalden drukker, in de practijk is het verschil hemelsbreed. Aan eene combinatie kan men zonder be zwaar, de levering van boeken en dergelijke opdragen, doch ten opzichte van drukwerk voor de gemeente, dat herhaaldelijk niet alleen goed, doch ook met den grootsten. spoed moet worden- afgeleverd, is het een geheel ander geval. B. en W. zetten dit dan nader uiteen. Behalve het belang der gemeente, is er nog eene andere reden, waarom B. en W. van oordeel zijn, dat de heer IJdo de het eerst in aanmerking komende drukker is. Zooals bekend is, werd het contract met den heer IJdo afgesloten ruim V/j jaar vóór het intreden van de tegenwoordige buitengewone tijdsomstandigheden. Ten gevolge van die omstandigheden is het con tract voor den heer IJdo gedurende het grootste deel van den aannemingstijd al bijzonder onvoordeelig geweest. Niettegen staande hij met groot verlies voor de ge meente moest werken, in het bijsonder ten gevolge van de hooge papierpriizen, is de heer IJdo echter steeds tegenover de ge meente de uitstekende, coulante en vlugge drukker gebleven, die hij vóór den oorlogs tijd was.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2