De Oorlog. blad vorecliljtit eiken .dag^uïtgez. Zon- en Feeetd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaalbij onze agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post fl.SU p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags klad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlykenummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. 9e Jaargang. WOENSDAG 12 DECEMBER 1917. Bureau STEENSCrlUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. NO. 2491 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.78 elke regel moer 15 ct. Ingezonden mededeelingeD vau 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gralii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waa-rin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. BUITENLAND. 44et Duitsche vredesaanbod van 12 Dec. d91S. - Wat ainda dien dag gewonnen en verloren werd. - Wanneer de vrede? De verovering van Jerusalem. Pelesiii'.a Christelijk of Jood3Ch? Overzicht Men zou uit de omstandigheid, dat er 'ditmaal niets van de gevechtsterreinen (valt te berichten, kunnen concludeeren, Idat met het groote feest van Kerstmis een (aanmerkelijke vermindering van actie zal Eijn waar te nemen. Ten deele zal dit slechts waar zijn, en jwel op het Oostelijk front, waar de wapens ïiog minstens één week zullen blijven rus ten. Mogen wij de berichten vertrouwen, dan' .zal deze wapenstilstand wellicht ver lengd worden, daar er reeds gesproken nvordt van vredesonderhandelingen, wat het Oosten betreft. In het Westelijk -oorlogsgebied is het an- iders, evenals in Italië. Daar blijken voors hands de wapenen nog niet tot rust te ko men. Moge men ook daar spoedig tot de feiten izijn over te halen, welke geleid heb ben tot liet motief, waarmede in Rusland ale Gordiaansch-e knoop is doorgehakt. Helaas, het staat te betwijfelen, of het a.s. feest van Christus' geboorte voor allen aan het front zal zijn het groote feest ivredes. Bidden wij er om zonder ophouden! 't. Was vandaag voor een jaar, dat de ICentralen hun vredesaanbod deden aan de Eitfente. En nuis het nog geen vrede! Maar er zijn in dat jaar ten naaste bij itwee rnillioen men&chen in den oorlog ge vallen men heeft het aantal dooden op gemiddeld 6000 per dag geschat en hoe- velen zijn er verminkt? Wat een lijden i3 er onder de volleen geweest? En wat heeft dat jaar aan de Entente voor winst gebracht? Engeland heeft het laatste verzet van eenige Duitsche scharen in Oost-Afrika nagenoeg gebroken; het heeft Turksch gebied veroverd, in Mesopo tamia en Palestina; het is met Frankrijk aan het Westelijke front eenige kilometers opgeschoten, maar hoe ver ligt daar nog het doel? Amerika is aan de zijde der Entente ge treden, rnaar Rusland ging als bondgenoot verloren. De Zuid-Amerikaansche republie ken hebben den Duifcschen handel zware slagen toegebracht, maar de duikbootoor- lug vernielde millioenen van de tonnen- maat der Entente en kostbare ladingen van millioenen waarde gingen verloren. Italië is ewaar getroffen. Wolff merkt nog op, dat het jaar, dat volgde op het Duitsche vredesaanbod vari 12 December 1916, de Entente duur kwam te staan en becijfert dat, volgens gegevens der Entente, de uitgaven van Engeland 53 milliard mark bedroegen, die van Frank rijk 35,5, van Rusland 46.4, van Italië 12.2 en van Amerika 53.1 milliard, te zarnen de geweldige som van 200 milliard voor één jaar. Daartegenover staan voor Duitschlani 36 milliard, voor Oostenrijk-I-Iongarije 18.7, Turkije 0.66 en Bulgarije 0.6i, tezamen voor de Middenstaten 56 milliarden. Mocht daarom, en nog.om andere rede- I men ook, de jammerlijke strijd niet eindi gen? Dagelijks zijn duizenden verslaan en zijn tienduizenden verminkt. Moet Europa nog verder verwoest en verarmd, de ellen de van honderden millioenen bestendigd? 0p Zee. öuitkfcooien voor hel Suez-kanaal? Naar de „Secoio" meldt, ^jn voor het Suez-kanaal duikbooten gesignaleerd.- De 1 (scheepvaart door het Suez-kanaal ligt se dert een week stil. België. Een nieuwe oorlogsschatting. De „Vossische Zeitung" meldt uit Brus- «el, dat aan de Belgische -provincies op nieuw een oorlogsschatting van 60 mil- liden francs per maand is opgelegd. De fi- nanciecring geschiedt door een consortium van Belgische banken, die 5 procent schat kistpromessen voor den duur. vau twee jaar j uitgeven-, Duitschland. De onderhandelingen over den wapen stilstand. Omtrent het verloop der onderhandelin gen over den wapenstilstand aan het Oostelijk front verneemt Wolff"- het volgende: Bij het begin der onderhandelingen met de Russische afvaardiging, die in do stand plaats van het hoofdkwartier v3-n den op perbevelhebber in 't Oosten verschenen was, bleek bij het uitwisselen der volmach ten, dat deze aan heide zijden uilsluitend ertoe machtigden over een wapenstilstand te onderhandelen, niet echter (over een vrede. De Russische delegatie stelde voor, een algemeenen wapen-stilstand voor alle legers en op alle fronten te sluiten. Daarop kon van onze zijde niet ingegaan worden, daar de bondgenooten van Rusland niet vertegenwoordigd waren, noch den Russi- schen gedelegeerden volmacht gegeven hadden, in hun naam te spreken. Wij kwamen derhalve overeen, de onderhande lingen tot het sluiten van een wapenstil stand tusschen de legers der Centralen en de Russische legers te beperken. Frankrijk. De betrekkingen met het Yatieaan. De bisschoppen hebben, besloten een algemeene actie op touw te zetten ten gunste van een hervatten dér diplomatieke relaties tusschen Frankrijk en deri H. Stoel. In ieder diocees zulien handteeke- ningen, zoowel van katholieken als van andersdenkenden verzameld worden, om deze vervolgens aan regeering en parle ment voor te leggen. Engeland. Churchill wil de oorlog voorizetten. Churchill zeide, naar Reuter meldt, in een rede te Bethford o. m. het volgenden Wij willen den oorlog winnen, al is de weg lang en moeilijk. Nu vrede sluiten zou beteekenen onze kinderen voor eeuwig on der de tijdelijke gevolgen der Russische ineenzinking te'laten lijden. Niet het mili taire gevaar is in onze gedachten het erg ste, maar het gevaar, dat het volk door schoonschijnende vredesvoorwaarden Duitschland sterker dan ooit zou maken. Het Britsche volk wil niets minder dan het bereiken van zijn rechtmatige doeleinden, waarvoor het ten oorlog trok. .Wij hebben alle middelen om den oorlog voort te izetten, munitie, mannen en reser ves en onze vloot, die steeds groot er wordt. Als de vloot haar best doet, zullen de duik booten ons niet kunnen afhouden van dat, wat wij willen doen. Al is Rusland ons tijdelijk ontvallen, de Ver. Staten zijn bij ons gekomen; langzaam doch onweerstaanbaar wenden- zij hun reusachtige krachten aari. Die tusschen- komst zal ons 'meer vergoeden dan alles wat wij door Rusland verloren. Door Amerika's tusschenkomst zal feite lijk de heele- wereld haar hulpbronnen te gen Duitschland gebruiken. Dat kan ten slotte niet mislukken, maar gedurende het grootste deel van het volgend jaar moet het Britsche ras den voornaamsten last van den oorlog te land dragen en tegelijk de duikbooten klein houden, want anders kan er geen overwinning zijn. Een vred&saanbod, In het Lagerhuis vroeg een lid, of cr van de zijde der Centralen eenige stappen tot vredesonderhandelingen waren gedaan en of de regeering daaromtrent eenige ver klaring kan afleggen. Balfour antwoordde- Daar de volkscom missarissen vari Rusland het dienstig heb ben geacht een vertrouwelijke mededee- ling van den Russischen .zaakgelastigde te Londen bekend, te maken, bestaat er voor mij geeii bezwaar om te verklaren, dat de regeering in September j.l. langs onzijdi- gen diplomatieken weg uit Duitschland de mededeeling ontving, dat "de Duitsche re geering gaarne aan de Engelsche een rae- dedeeling zou doeu betreffende den vrede. De Engelsche regeering antwoordde, dat zij bereid was elke mededeeling te ontvan gen, welke de Duitsche regeering haar wenschte te doen en deze met haar boni- genoojen te bespreken. De Engelsche regeering bracht de regee ringen van Frankrijk, Italië, Japan, Rut land en de Ver. Staten op de hoogte van Duit.schlands voorstel en van het gegeven antwoord. Geen antwoord werd ontvangen en geen andere officieele mededeeling is sedert ontvangen. Rusland. De ineenstorting der maximalistiache regeering aanstaande? De „Köln. Ztg." verneemt uit Stockholm: De Bolsjewiki moeten door hun vijand schap tegen de sociale revolutionnairen en door de arrestatie van den vroegeren minister van Landbouw .Tscherrtof de sympathie der boeren verloren hebben. De Bolsjewiki krijgen geen graan meer, dat zij vroeger tegen aflevering van schoenen ontvingen. Ook moet het boerencongres geen aansluiting met de Bolsjewiki.g&zocht hebben, maar omgekeerd de Bolsjewiki bij het Congres. Daarbij komt als bezwaar te gen de Bolsjewiki de voortdurends werk loosheid te Petersburg. Verder kostte de ontbinding van de populaire Pctersburg- sche stads-doema den Bolsjewiki. veel sym pathie. De ontbinding vari den Senaat is mislukt. De "regeering weigert thans den senatoren salaris te betalen; doch een bui- tenlandsche bank geeit den senatoren voor-- schot, zoolang dezen huh tegenstand vol houden. De ineenstorting van de Regee ring der Bolsjewiki wordt spoedig ver wacht. Kerenski Ud van de Con3tituan4e. De „Berl. Lok al Anzeiger" meldt: Vol gens de „Djen" is Kerenski te Saratow tot lil van de constitueereride vergadering gekozen. Dtiitsoh-e krijgsgevangenen vrijgelaten? Uit Stockholm wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld: Een uit Finland, aangeko men reiziger meldt, dat aan alle Finsche stations tal van Duitsche soldaten en ma trozen gezien zijn, die uit de krijgsgevan genschap zijn ontslagéif en naar Zweden v/orden gebonden. Vrijlating der Duitsche hurgargevanganen. Naar uit Kopenhagen aan de „Kölnische Zeitung" geseind wordt, verluidt uit Ha- paranda.dat te Helsingfors talrijke Duit sche burgergc-vangenen- zijn aangekomen, die klaarblijkelijk vrij gelaten werden en nu per eerste gelegenheid naar Duitsch land hopen te vertrekken. Maxiroa!isti$c!ia maairegelon. De berichtgever te./Stockholm van de „Daily Chronicle" seint aan zijn blad een bericht uit Petrograd, volgens hetwelk Trotzky 160 Russische-gonaulatcn en diplo matieke missies in het 'buitenland, die wei geren de maximalisti.-cbe regeering te er kennen, heeft opgebevèri, Lenin vaardigde eer£--decreet uit, waar bij aile gcboortcti'cls, beroepstitels en stand voorrechten worden afgeschaft en be paald, dat iedereen burger zal hpetcn van de Russische Republiek. Amerika. Os ramp te Halifax. Ruim 500 schoolkinderen gedood, ■De „Times"' verneemt uit New-York, dat te Halifax 6 havendammen werden vernield, doch de nieuwe aanlegplaatsen iri het Zuidelijk deel van de haven, welka door. de regeering worden gebruikt, zijn feitelijk onbeschadigd. Van de 550 kinderen, die .zich in de scholen bevonden op het oogenblik van de ramp,, zijn slechts 7 aan den dood ont snapt. Het was een hartverscheurend tooneel, toen de lijken van 200 onschuldi ge kindertjes werden ontdekt onder de puinhoop-van de Darmoutb-school. In het Protestantsche weeshuis „AVatron" wer den alle kinderen gedood. Nu is hekend, dat het aantal menschen, bij de ontploffing omgekomen, ongeveer 1200 bedraagt, terwijl er 2000 worden ver mist, 8000 werden gewond cn 25,000 zonder dak zijn. De schade wordt op 30,000,000 doliar geschat. Palestina. Da verovering van Jaruzalem. De inname van Jeruzalem door de En- gelschen doet ons denken aan den strijd der kruisvaarders, die op den 15 Juli 1009 de stad voor de eerste maal bezetten. Van dien dag af dagteekent eigenlijk het ko ninkrijk Jeruzalem, ofschoon Godfried van Bouillon de koningskroon weigerde en zich tevreden stélde met- den titc.1 van „be schermer van het II. Graf". Zijn broeder Baldewijn werd in 1100 tot koning ge kroond. In 1187 maakt Saladin, de Turken aanvoerder, een einde aan het koninkrijk en sindsdien is de H, Stad steeds in han den der Muzelmannen geweest. Het tegenwoordig Jeruzalem telt onge veer 50,000 inwoners, o. w. circa 3040,000 Joden, 8000 Mohammedanen, 4600 Griek- sche orthodoxen, 2500 Katholieken, 700 Ar meniërs, een aantal Abessyniërs, eenige Kopten cn een duizendtal Protestanten. In de stad onderscheidt men vier kwar tieren: het Latijnsche en Grieksche in het N.W., het Mohammedaansehe in het N.O., het Armeensche in het Z.W. en het Jood- sche in het Z.O. In het centrum is de be volking gemengd. De voornaamste kerken .zijn: de kerk van het H. Graf, de San Salvator-kerk, de kerk van den H. Jacobus, de Ecce-homo- kerk, de kapel der Geeseling, de kerk van de H. Anna, de Pater-noster-kerk op den Olijfberg. Kloosters zijn er van. de Domi nicanen, Franciscanen, Carmelitessen, Clarissen, Zusters van den H. Jozef, vam den H. Vincentius a Paulo enz. Bovendien de protestantsche kerk van 'deri H. Verlosser, in 1898 in tegenwoordig heid van keizer Wilhelm gewijd, en de Russische Drievuldigheids-kathedraal. Jeruzalem is de cetel van een Roomach- Katholieken, Grieksch-Katholieken en Ar-, meenschen patriarch, van een Svrischen, Koplischon en Anglicaanschen bisschop, van een Turksch opperpriester en een opperrabijn. Pale9tina Christelijk of Joodsch? Hebben de Engelschen Jeruzalem en de andere heilige steden voor de Christenheid heroverd, of voor het Jodendom? Voor hei denen vermoedelijk, want als Engeland zijn woord gestand doet en een zelfstandig Joodsch Palestina helpt stichten, dan be houdt het zeker het protectoraat. Waar schijnlijk alleen, misschien ook samen met Frankrijk, dat.immers de erkende bescher mer der Christenen in de Levant is. Amorshands is het aannemelijk, dat En geland Palestina bij het Britsche Rijk «al trekken en er aan een Joodsch bewind een zekere zelfstandigheid zal laten, met de noodige voorwaarden voor het beheer van de heilige plaatsen der Christenen. Hoorwegen. Da Nobel-vredesprijs, Het Noorsche Ngbei-comité wees aan het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève den vredesprijs voor 1917 toe. Van het Vaticaan. Een geheim Kerstmis-Consistories. Naar uit" Lugano wordt bericht-, beeft Z. II. de Paus het plan ora bij gelegenheid van het Kbrstfcest een gcliëim Consistoriurn bijeen te roepen. Hierbij zal' de Paus een toespraak richten tot het college van Kar dinalen,'waarin hij zijn opvattingen over de vredesactie van den Heiligen Stoel uit een zal zetten. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De brandsSoifanlieiasiing. Een' Brandstoffenbelasting, geheven hui ten do wet on buiten den minister van Financiën om, door den minister van Landbouw zoo Bijn minister Poslhu- •ma's plannen ten aanzien van de brand stof fenptrijzen te kenschetsen. Een ver bruiksbelasting, een indirecte heffing dus, •althans naar den vorm. Naar het wezen nadert zij meer tot de directe belasting. In tusschen oen zwaar drukkende én zeer zonderlinge belasting! Het Handelsblad wijst op dat laatste en zegt dan o. m.: Particulieren, die op 1 December (da tum waarop de nieuwe regeling geacht wordt te -zijn in werking getreden!) reeds meer dan het algemeene minimum van 10 H.L. hebben ontvangen en daarop hadden ze in de lioogere Liassen recht! zullen over dat meerdere de nieuwe, dub bel verhoogde prijzen moeten 'betalen. Kantoren enz. zullen dat alleen dan behoe ven te doen eep begunstiging boven particulieren wanneer ze vóór '1 Dec. meer dan 25 pCt. van hun rantsoen heb ben gekregen. Met andere woorden: navordering van wat men.... niet te weinig heeft betaald. Navordering boven het te goeder trouw; betaalde. Men heef aangevraagd' zooveöt aLs men strikt noodig had (de ffintaoenen zijn waarachtig niet ruim!) en zooveel ala men betalen koniMaar inu komt dd minister van Financiëno neon, van Landbouw, en zegt: Wat gij betalen kunt, zal ik beoordeelen, niet gij. Uw te goeden trouw gedane koopen worden vernietigd. Gij moet doorboven mij nog ettelijke dui zenden gulden voldoen, die ik anderg t» •kort zou komen op de 10 H.L. voor klasse I. En als gij weigert te betalen, wel, ik heb een beter „dwangbevel" in mijn zak daA een (norma;le minister van Financiën: gij •krijgt, geen stuk brandstof meer in den ganschen winter. Sic volo, sic jubeo. Ik, minister vanx Landbouw, extraneus van Financiën. Van Financiën! Men stolle zich eens eert minister van Financiën voor, die een na vordering zou willen toepassen (en dan nog| wel op zijn eigen houtje!) niet van wat te weinig, maar van wat destijds vol doende is betaald. AArellc een oordeel zk>ui hem in de Kamers wachten! Maar dit is dam ook stellig! geen vinding van eenig minister, van welken ook. AViJ zullen hier een staal 'hebben te zien van den alinacht.swaan, van den hyper-bureau- cratischen geest, die de brandstof fenm an* darijnen tot nu toe in hun bejegening van het publiek taillable k merci reeda vaak hebben getoond. Doch, al moet men tegenwoordig veel verdragen van allerlei gelegenheids-despo ten en al laat de Kamer begrijpelijker wijze óók veel van hen over haar kant» •gaan, cr moet toch ook hier een grens zijn. En wij vertrouwen, dat, ten aanzien van dit monstrum van willekeur en fiscaliteit, de 'Staten-Generaal zullen toonen dat er nog trechters zijn op 't (Binnenhof. Een inzender schrijft in Het Cen trum: „AA'ie ié, bij het lezen van de cloor do Rijkskolen-distributie nieuw ingevoerd» .prijsregeling voor brandstoffen (huis brand) niet geweldig geschrokken? AA'ie ter wereld had kunnen denken dat wij in dezen winter voor oen mudje elechta Hollandse lie antliraciet het bagatelletje van f6.70 zouden moeten neertellen? Maar, en dit is het ergste, wie begrijp# de meer dan draconische bepaling van do R ij kskal en distributie, dat men. voor reeds lang geleden ontvangen en betaalde hoe veelheden, indien deze de 10 H.L. over schrijden (hetgeen bij boogcre klassen zeker algemeen 't geval -zal zijn) alsnog het verschil tusschen vroegeren en nieu wen prijs f 2.40 on f 6.70, dus verschil f4.30 per 11.1,.!!) zal inoelem Kijbelaten, onder bedreiging dat, wanneer men daar aan niet voldoet, men geen (aanspraak, meer kan maken op levering van brand stoffen. Waar ter wereld is zulks ooit in .den handel voorgekomen?? AA'ie aal zich ver plicht, gevoelen aan eene dergelijke onge hoorde bepaling te voldoen? Bestaat 'er ook rnaar éénige reden voor zoo'n enorme pri jisveriho o ging Hebben de Brandstof fencornmissies bij de vaststelling der verkoopprijzen zich dan zóó eng vergist? Zijn door de Limburgscfte kolenmijnen d,e prijzen, die toch al reeds 50 pCt. hooger zijn dan vóór den oorlog, -plotseling zóó enornr verhoogd? Niets wordt daarvan vermeld, doch bij een zoo'n ingrijpenden maatregel heeft het volk recht op inlichtingen en moet dug in deze zaak onze ,eisch zijnmeen licht!" Distributie rundvleesch. In de vergadering van den gemeenteraad van Dordrecht heeft de heer Van Zanten, .wethouder, gistérnamiddag meegedeeld, "dat de rijks-vleeschdistribulie waarschijn lijk binnen 14 dagen zal beginnen, en dat de pi ij van het vlcesch vermoedelijk 70 cent per K.G. zal zijn. AA'ilde de regeering voor goed vleesch zorgen, dan .zou zij zijns in- Kiens moeten rekenen op een bijslag vau ten minste 50 cent per K.G. Eieren. Men verwacht dat binnenkort de maxi mum eierprijs op 18 cent eal worden be paald. Kaas, Het bestuur der Kaasyereeniging deelt mede, dat ig gebleken, dat eenige produ centen nog kaas in voorraad hebben, wclko FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 147) Met een enkel woord verzocht hij om het gebed van alle Christenen en om den zegen der aanwezige priesters, dankte God voor de genade van het martelaarschap en spoorde zichzelven en zijn gezellen aan tot Wioed en volharding. „Licht en van korten iluur is onze strijd in vergelijking met de överstroorning van eeuwige heerlijkheid, welke ons te wachten staat!" aldus eindig de hij met de woorden van den heiligen Baulus. Thans trad een der Christenen, zóo dicht hij kon, op de bloedgetuigen toe, «n hief voor hun blikken een kruisbanier omhoog. „Broeders, wanneer de strijd u zwaar begint te worden, ziet dan op tot onzen Heer aan het kruis!" riep hij hen toe, «onder zich door Goseimon vrees te ïaten aanjagen, of gehoor te geven aan diens bevel om het zegeteeken der Christe nen te laten zakken. ,nAls die brutale rekel niet oppast, wer pen we hem met zijn vaan en al eveneens in do vlammen", zei Goseimon. En nu vooruit! Op uw plaats!" Kalm omarmden, de bloedgetuigen el kander. „Hèt is geen vaarwel", zeide Leo Hajuschida glimlachend tot zijn vr.ouw. „Gij gaat mij of ik ga u "even voor, en dan zien wij elkander weer!" „Moeder is daar reeds en wacht met mijn broeders en de kinderen op ons", antwoordde Martha. „Het liefste zou ik sterven in uw armen, moeder", «ei de kleine Jacob. „Gij sterft voor mijn oogen en wij stij gen dan beiden te zamen ten Hemel", antwoordde de moedige vrouw. „Zie, uw vader en uw .zuster geven ons het voor beeld!" „Houd in den laatsten strijd uw oogen op het vaandel gericht", sprak Kanjemon zijn zoon bemoedigend toe. „De overwin ning is ons!" „Wilt gij mij als bruidsjonker aanne men?" vroeg Paul glimlachend aan Mag- dalena. Zij reikte hem hare hand en zeide: „Ja, Paul, wij gaan te zamen naar het he- melsche bruilofsfeest." Gewillig plaatsten de bloedgetuigen zich tegen de palen van de houten stellage, waartussclien bundels twijgen en blokken pijnhout waren opgestapeld. De kleine Ja cob had den paal gekozen tusschen vader en moeder, doch de wreede Goseimon, die de i* knaap niqt dezen troost gund^ sleurde hem naar den vei*st verwijderden paai aan den tagenovergestclden kant. „Het is niets!" riep het kind glim lachend. „Ik kan moeder hier nog beter zien." En hij liet zich evenals de overigen dóór de beulsknechten aan den paal vast binden. „Ik heb het touw niet dichtgeknoopt", fluisterde een der mannen den knaap in het oor. „Zie, als ge hieraan trekt, gaat de lus los en kunt ge de vlammen ontvluch ten. Ik sta daar aan den overkant en zal u door de menigte laten ontsnappen." Maar Jacob schudde het hoofd en zeide: „Ik wil met 'vader en moeder naar den Hemel!" Ook aan zijn zuster Magdalena deed de beulsknecht een dergelijk voorstel, want de schoonheid der jonkvrouw had zijn oog nooit meer toegeglansd dah thans, nu zij daar als in verrukking tegen den martel paal stond. Zij luisterde niet eens naar die woorden, doch smeekte met glanzend ge laat en ten hemel gerichten blik: „Kom, Bruidegom mijner ziel!" Thans waren allen vastgebonden, en Goseimon keek naar den Vorst, om van dezen het teek'en te ontvangen. In plaats van Suschen-Dono gaven Hime en Terasa- ba een telken, en aanstonds wierpen üi beulsknechten in de hoopen twijgen en tusschen de hlpkken hout brandende fak kels. Aan alle kanten sloegen de vlammen uit, en het volk slaakte den kreet: „lieer, sta hen bij!' Vervolgens ontstond een plot selinge stilte, zoodat men het knetteren van. het vuur en de twijgen, en liet bidden der slachtoffers duidelijk kon hooreri. En boven alles uit klonü de heldere-stem van den knaap: „Heilige 'Maria, Móéder Gods, bid voor ons, zondaars, nu en in het uur vari onzen dood!" „Amen, amen!" antwoordde de volksme nigte en wierp zich op de knieën, met in gehouden adem, luisterend naar het knet teren van het vuur. en het gebed der bloed getuigen. De vlammen tastten thans de hoopen zware harshoudende pijnblokken aan. Een dikke, walmende rook steeg omhoog en omhulde de houtmijt van alle kanten, zoodat men de slachtoffers gedu rende eenige oogenblikken niet kon zien. Maar men hoorde hen elkaar bemoedigen en met half verstikte stem hun gebed voortzetten. „Zij stikken, in plaats van te verbran den!" riep Hime wrevelig. „En ik heb dien ezel van 'n Goseimon nog zoo ge«egd dat hij droog hout moest nemen!" Doch maar al te spoedig zegevierde het vuur over den rook. Hier en daar sloegen de puntige vlammen omhoog; de oosten wind blies in den gloed; de rook verdween; levendig flakkerden en knetterden de los op elkander gestapelde blokken; tihans greep het vuur het strooien dak aan en in een oogenblik was alles één vuur en vlam. Men kon nu de bloedgetuigen aan de pa* len zien en waarnemen hoe de vlarfnnea hen meer en meer naderdem De houtsta pels waren op ongeveer drie voet afstand van elk der palen opgericht, zoodat d« vlammen de slachtoffers niet onmiddellijk aantastten. Doch thans kwamen zij sissend en lekkend nader, en weldra raakte hier en daar een verschrikkelijke vuurtong kleo* deren en ledematen. De kleederen geraak ten in brand; 'luider en doordringender, klonken de gebeden; doch geen kreet van pijn, geen gesteun of klacht werd verno men. Of God door een wonder van Zijn# almacht aan hun zintuigen het gevoel be nam, oï door een even groot wonder Zijner genade hun zielen zoozeer versterkte, ded zij de verterende emait konden doorstaan, zonder op eenige wijze van hun lijden t« doen blijken, tot verbaaing der heidenen en tot vreugde der Christenen werd ook zelfs niet een enkele klacht uit 'dieft vlam men doü vuurgloed veriwinexL

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1