BUITENLAND. De Oorlog. pit blad verschynt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, »oor Leiden 11 ct. p. wek, f 1.45 p. kwartaal; by onze agenten 12 ct. p. week, fl.GO p. kwartaal. Franco post f 1.8Ö p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- ^.ad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaliag. Afzonderlijke nummer» 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Se Jaargang. DINSDAG 11 DECEMBER 1917. Bureau STEENSCKUUR 15 - LEIOEN. latere. Telefoon 93S. No. 2490 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elko regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratl» bewijsnummer. By contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertenticn, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Een voorbeeld. Wij moeten ons leven trachten te pmkransen met de ware vreugde, die bestaat in het genieten van de ware schoonheid Gods goedheid heeït in deze wereld ,vol donkeren tegenspoed en droeve bekommernis ook rondom ons bronnen doen ontspringen van vreugde, bron nen van Waarheid, van Goedheid, van Schoonheid \Vaar de courant dag in dag uit brengt het nieuws uit stad en land en .wereld, daar mag de Katholieke cou rant wel eens den lezer,' den toeschou wer van alles, wal zich op 's-levens speeltooneel afspeelt, wijzen op de bron van vreugde, welke daar midden in dat dagelijksch gebeuren telkens- weer op- ïwelt Zoo hebben wij Zaterdag en gisteren 'de aandacht -van onze lezrers gevestigd up het zilveren jubelfeest van de zusters op de Hooigracht te Leiden. Nog even willen wij daarheen wijzen, i ïn de predicatie, die de Hoogeerw. lieer Deken, Ier gelegenheid van dit leest in de kapel der zusters hield, sprak. Zijneerw. over het lichtend ivoorbeeld van de dienende naasten liefde, hetwelk de zusters door haar arbeid in deze stad aan alle goedwillen- deu hebben gegeven. D&t voorbeeld nu is. een zedelijke schoonheid, welker aanschouwing ons met vreugde kan doorstralen. W'y zien die heerlijke naastenliefde schitte ren midden in een sombere wereld van kleinzieligcn afkeer, zondigen haat en botte zelfzuchtZoovelen, óok onder 'ons, verbergen onder het valsche mom van liefde voor de goede zaak laag-öij- ide-grondsche of zelfs ongeoorloofde strevingenIlier ziet gij de liefde in al de schoonheid_van haar koninklijke pracht! Wenden wij de'b'Ukkem daar, niet zoo spoedig van af. Allen .die -.van goeden wil zijn, kan dit voorbeeld leeren, op wekken en heenstuwen naar een betere pracliseering van het groote gebod der naastenliefde Jerusalem gevallen in handen der Engelschen. Centrale voortgang aan de Piavo. - Ver klaringen tegenover de Russische pers. -De aard der Portugeesche omwenteling Overzicht De aandacht op de Europeeschegevechts terreinen blijft beperkt tot het I t a 1 i- flan sclie f r o n t, -waar. de Centralen feen hernieuwde actie aan den benedenloop (ter Piave begonnen, en waar de strom- tr-oepen van een I-Ionved-rpgiment een [bruggenhoofd1 a an de Italianen ontrukten. Ook de-ze actie is evenals die op de hoog vlakte van'Asiago rechtstreeks tegen Vene- j liü gericht. Vermoedelijk hoopt men -door deze gelijk tijdige actie op de uiterste vleugel, de in- instorting van het Italiaansche front ge- I paard te doen gaan met een afsnijding vau den terugtocht der Italiaansche troe pen. Hoogst belangrijk nieuwk komt uit Pa lestina, waar Jeruzalem in Britsche han den is overgegaan. Dit nieuws werd reeds eiken dag verwacht, zoo eeïfs, dat de on- geduldigen van officieele zijde aange- Lmaand werden niet tot pessimisme te ver- pallen, indien Jeruzalem, dat reeds bin- peïi den gezichtskring der EÓgelschen lag, nog niet dadelijk -in hun bezit kwam. L Er werd gewcaen op de noodzakelijke toebereidselen, waardoor een voortzetting van den opraarsch ip het moeilijke gebied tiechts mogelijk zou zijn, toebereidselen Welke tijd eischten. Van Duitsche -zijde werd ook reeds dul- 8e lijk op de mogelijkheid van.het verlies van Jeruzalem voor de Turken gezinspeeld. Inmiddels schenen de Turken gelegenheid gehad te hebben zich te organiseren en een duchtig en tegenstand te bieden. Eerst- enkele dagen geleden kon gene raal Allenby de bzetting van Hebron mel den, waarover Bethlehem werd bereikt, en ten slotte Jeruzalem kon worden binnen getrokken. Gelijk wij al eerder schreven, mag inde val van Jeruzalem gezien wor den een moreele overwinning van de Chris tenwereld op die der Muselmannen. Van daar, dat do krijgsverrichtingen in Palesti na meer de aandacht trokken dan de on dernemingen op andere fronten. - Heeft de bezetting van Bagdad er niet onbelangrijk toe bijgedragen, dat Enge land» prestige in het Oosten werd hersteld, de val van Jeruzalem zal er misschien toe bijdragen, dat het prestige van Engeland toeneemt. De grootste klap die aan het Turksch bewind vóór de val van Jeruzalem werd toegebracht, was wel de onafhankelijk heidsverklaring van Iledsjas, met de hei lige steden Mekka en Medina. Waar d'e sultan van Turkije het hoofd heet van den Mohamedaanschen gods dienst, was het geen geringe tegenslag, toen juist de streken, die voor den musel- man de heiligste zijn, zich van Turkije af scheidden en de «zijcle der Entente kozen. Daardoor verviel het geheele begrip van den heiligen oorlog, dien de sultan tegen de Geallieerden had verklaard, en waar van Duitschland zich zoovel had voorge steld. In weerwil van alle Duitsche miskenning blijft de verovering van Jeruzalem een mooi succes, dat vooral om zijn moreele uitwerking van groote beteekenis is. öp Zse. Amerikaanscha torpedojager getorpedeerd. De Amerikaansche torpedojager ..Jacob Jones" is Donderdag in de oorlogszone ge torpedeerd en gezonken. Een groot deel der bemanning is verloren. De Jacob Jones" liep in 1915 van sta pel,. met 11Ö0'ton en had een bemanning van 82 koppen. Duitschland. De duurte. Volgens de ,,Köln. Volks/tg." van 3 De cember kostten 1 K G', aardappelen, 1 K.G. roggebrood, 1 K.G. suiker, 1 liter melk en één ei te zamen in: 1911. 1915. 1915. 1917. Pruisen 121 164,8 185,5 203 Beieren 114,2 130,3 156,9 159,5 Saksen 106,0 146,1 131,1 169,2 Würtemherg 121,6 157,2 153,6 164,6 Baden 121.6 166,S 183,5 Oostenrijk 147,9 190,4 215,9 273,8 Oostenrijk-Hongarije. Terugkeer toegestaan. Volgens de „Polit. Korresp." is met de Roemeensche regeering een overeenkomst gesloten bij welke wordt bepaald, dat aan de volgende categorieën. Oostenrijksche en Hongaarsche resp. Roemeensche onderda nen, vooropgesteld dat de in aanmerking- komende personen van het verlof gebruik willen maken, wordt toegestaan naar hun land terug te keeren: 'lo. vrouwelijke per sonen van eiken leeftijd; 2o. mannelijke personen beneden 17 en boven 5ü jaren; 3o. mannelijke personen binnen die leeftijds grens, die een gebrek hebben, waardoor .zij voor alle militaire diensten ongeschikt zijn; 4o. priesters van alle gezindten en eiken leeftijd; 5o. burgerlijke gencesheeren en chirurgen van eiken leeftijd. Frankrijk. Tegen de pacifisten. Het voorstel van den .afgevaardigde der Fransche Kamer, Delahaye, om alle paci fisten ter dood te veroordeelen, vindt geene onverdeelde instemming. Zoo is de „Po pulaire du Centre" van oordeel, dat negen tiende deel der Franschen hiervoor in aan merking souden komen. Het door Delahaye ingediende voorstel luidt woordelijk: „Een ieder, die sedert den 2en Augustus 1914, op welke plaats, bij welke gelegenheid, of op welke manier het ook .zij, uitdrukkingen heeft gebruikt, ge schriften heeft gedrukt of geschreven, of die op de eëne of andere wijze daden heeft verricht, welke eene campagne ten gunste van een vervroegden vrede of van een afzonderlijken vrede ten doel hebben, of die beoogen de strijders van hun plicht te rug te houden, wordt met den dood ge straft."- Engeland. D© Entente en de Pauselijke vredesnota. In antwoord op een vraag van het parle mentslid King, waarom de Engelsche, de Fransche en de Italiaansche regeeringen geen antwoord hebben gegeven op de nota van den Paus, verklaarde Lord Cecil Za terdag, dat deze regeeringen van meening waren, dat het antwoord van Amerika geen ander antwoord meer noodig maakte. Rusland. Een rapport van Trotzky. Trotzky heeft voor een groote volksver gadering rapport uitgebracht, over hetgeen de volksregeering tot dusverre gedaan heeft. Hij verklaarde, dat het hoofdprobleem van het land de vrede was. Kerenski heeft met dë -geallieerden ge sproken als een dienaar tot tzijn meester. Nu echter zal men den geallieerden toonen, dat zij met de Russische volksregeering op den voet van gelijkberechtigdheid moeten omgaan. Trotzky besloot: Wij iullen geen diplo- matieken, maar een volksvrede sluiten, zoodra onze openlijke politiek vruchten dragen zal. Verklaringen tegenover de pers. Buchanan en-Nou-lens, de gezanten van Engeland en Frankrijk, hebben te Petro- grad het standpunt hunner regeeringen tegenover het bewind van Lenin en Trotsky uiteengezet aan Entente-gezinde Russische journalisten. Uit Buchanans rede blijkt, wat reeds uit verschillende Reu ter-telegrammen te lezen was, dat er in Rusland een aan Enge land geer vijandig gezinde stemming begint te ontstaan. Buchanan heeft, er op gewezen dat Rusland, zonder Engeland» bijstand, re.eds lang verloren zou zijn. Hij is er niet zoozeer tegen, dat Rusland, uitgeput als het is, een wapenstilstand en een afzonderlijken vrede zoekt, als wel, dat de maxirnaiistische regeeriug stappen in de»ze richting doet. zonder de gezanten der Entente daarvan op de hoogte te bren gen. De redeneering, dat èen overeenkomst met een autocratische regeering aange gaan, nietig is voor een democratische, kon Buchanan echter niet billijken. Hij zoowel als Noulans, vevklaarden, dat de Geallieerden er niet -over denken- ora het Russische volk in dén steek te laten. Zij kunnen echter de rsgeoring slechts er kennen, indien deze betëèzêh heeft op een feitelijke macht te steunen. Naar Reuter seint, betwijfelen ook de socialistische groepen en de boeren zulk3 en zij vreezen, dat Lenin de constituante weer zal ontbinden, wanneer blijkt, dat de meerderheid daarvan niet maximahstisch gezind is. Zij betoogen dan ook in hun vlug schriften, dat de thans aangeknoopte on derhandelingen Rusland niet binden, «zoo lang zij niet door de constituante zijn goed gekeurd. Zij verwachten van den wapenstilstand ook niet veel en wraken het feit, dat Lenins gevolmachtigden onderhandelen met in structies, die niemand kent en waar al thans geen -volksvertegenwoordiging in gekend is. Portugal. Do omwenteling. Over de omwenteling is weinig nieuws ontvangen. Aan het Portugeesche gezant schap is een telegram ontvangen, meldend, dat de omwenteling veroorzaakt is door de gematigde republikeinen tegen de demo cratische regeering en uitsluitend de bin- nenlandsche politiek raakt, zonder dat er ©enige invloed door zal worden uitgeoefend op de buitenlandsche gedragslijn der repu bliek. Het is zefs mogelijk, dat de presi dent, Macliado, geheel huiten de omwen teling zal blijven. De heer Paes, die een leidend aandeel aan de «voorloopige regeering heeft, was voor de oorlogsverklaring van Portugal aan Duitschland, gezant te Berlijn. Een Reuter-telegram deelt nog mede, dat Paes de zaak der Entente krachtig zal steunen. De staatsgreep schijnt inttisschen vol trokken en de democratische regeering, van haar bewind ontzet, schijnt zich nog steeds aan boord van. het oorlogsschip „Vasco da Garna" te bevinden. Althans is niet vernomen, dat zij gevangen werd ge nomen of elders haar toevlucht heeft kun nen vinden. Spanje. Dreigende onrust. De correspondent van de „Daily Ex press" te Bayonne zegt, dat. er zich on heilspellende verschijnselen voordoen in Spanje. De dynaetieke en antidynastische partijen staan tegenover elkaar. De mili taire comité's, die het leger beheerschen, namen een van allo andere partijen on afhankelijke houding aan. Vereenigde Staten. Dd ontploffing te Halifax. Volgens een officieele schatting werden te Halifax 2000 personen gedood, 3000 ge wond en zijn 20,000 dakloos. De schade be draagt 25 millioen dollar. Cuba en do oorlog. In een interview heeft de Cubaansche gezant te Rome verklaard dat de Cubaan sche republiek haar troepen naar het Wes telijk front «zal zenden om naast de Ameri kaansche troepen te vechten tegen den vijand. Ons leger is niet groot, zeide de gezant, maar het bestaat uit veteranen, uit twee oorlogen, en de troepen zijn goed uitgerust. Palestina. Jeruzalem gevallen. In het Engelsche Lagerhuis hc?'ft Bonar Law, te midden van luide toejuichingen, medegedeeld, dat Jerusalem, na omsin geld te zijn, zich overgegeven heeft. Hoe de stad viel. Generaal Allenby heeft gerapporteerd, dat hij den 8en de vijandelijke stellingen ten Z. en ten W. van Jeruzalem aanviel. Welsclie en Engelsche troepen, die uit de richting van Bethlehem oprukten, dreven dën vijand terug erf, Jeruzalem oostwaarts voorbijtrekkend, namen zij stellingen in op den straatweg Jeruzalem—Jericho. Terzelf der tijd vielen Londensche infanterie en .onbereden yoemanrytroepen de sterke stellingen ten W. en ten N. W. aan en nestelden zich ter weerszijden van den straatweg JeruzalemStechem. Toen de heilige stad aldus omsingeld was, gaf «zij zich den 9en aan Allenby over. Een Engelsch officier, belast met de po litieke aangelegenheden, samen met den Engelschen gouverneur der-stad en verge zeld door Engelsche, Fransche, Italiaan sche en Mahomedaansche gardes, v.ijn on derweg om de stad en de heilige plaatsen te beschermen. Allenby stelt zich voor de stad officieel binnen te trekken, vergezeld door de be velhebbers der Fransche en Italiaanse!»0 afdeelingen en door de hoofden van de Fransche politieke zending. De vermeestering van Jeruzalem is eenigszins vertraagd, daar er buitengewo ne zorg besteed is om schade te voorkomen aan de heilige plaatsen in en om de stad. Van het Vaticaan. Pauselijk protest togen de Entente-politiek? Naar de Matin" bericht, zal Z. H. den Paus tegen Kerstmis zijn positie nader uiteenzetten ten opzichte van de bepaling in artikel 35 van de door Trotzky gepu bliceerde Londensche ovei'eenkomst, waar- irt wordt, heslist, dat de Heilige Stoel niet zal mogen deelnemen .aan vredesonderhan delingen. Hiertegen zal namens het Va ticaan ten sterkste worden geprotesteerd. {Wij vermelden dit bericht natuurlijk onder voorbehoud.) BONENLAND. Nederland en de Oorlog. Nederlandsch schip vergaan. Uit Grimsby Is hier te lande bericht ontvangen, dat het Nederlandsche stoom schip „Leda", van de Koninklijke Neder landsche Stoomboot-Maatschappij, op de Engelsche kust, tengevolge van het loopen op een mijn, is vergaan. Zeven man van de equipage worden vermist. Het schip was, voor zoover bekend, bestemd voor het halen van kolen uit Engeland. De vermisten eijn: le machinist L. J. Brandstoffencommissie Leiden. Bij deze distributie zullen worden ba* schikbaar gesteld: voor klasse I en Ia 3 eenheden! II en Ha 4 eenheden III en hooger 6 eenheden opdat ieder zoo spoedig mogelijk door den handel kan worden bediend, is hei /verboden, dat iemand gedurende df maand December meer dan 3 eenheden betrekt. Wie meer dan 3 eenheden krijgé toegewezen, kan deze in de maand Januari betrekken. Voor de klassen I, Ia, II eri Ila wor- den bij deze distributie 4e toegewezen eenheden beschikbaar gesteld in halve H.L. en 100 turven. Daar echter zelfs deze hoeveelheden voor sommigen no$ te duur zullen zijn om ze in eens te be* talen, wordt toegestaan, doch uitslui tend aan hoeders van brandstoffen* kaarten van klasse I en Ie, alte onlvan- gen bons ter ruiling aan te bieden tegen een couponkaart, waarop de 3 eenheden beslaande uit 3 H.L. gascokes, 4 H.L^ steenkolen en 100 korte turven kunnen worden gekocht, in hoeveelheden van 29 liter cokes a f 0.36, 1 H.L. stukkolen a f 0.60, i Ii.L. fijnkolen a f 0.55, en 50 korte turven a f 0.50. Gedurende de week van 17 tot 22 De cember kan deze ruiling geschieden el- ken middag van 2 tot 4 en Zaterdags van 10 tot 12 uur ten kanlore Hooi gracht. Daarna alleen des Woensdags van 2 tot 4 en des Zaterdags van 10 tot 12 uur. Bij Sub-Commissies bestaat ge legenheid tot ruiling op haar gewone zittingsuren. Voor deze ruiling moeten alle ontvangen bons der 2e distributie, zoowel als de brandstoffenkaart wor den meegebracht. Voor deze 2e distributie zijn do prij* zen der eenheden, vallend© binnen da eerste 10, als volgend vastgesteld: Anthraciet. f 2.50 per H.L. 75 K.G.) Eierbriketten f 2.10 per ILL. 75 K.G.J Stukkolen,f 2.40 per ILL. 00 K.G.) Fijnkolen f 2.20 per II.L. 00 K.G.) Geklopte gascokes f i.80 per II.L. 40 K.G. en niet zooals vroeger vermeld werd 45 K.G.) Bruinkoolbriketten f 4.50 per II.L. 300 stuks 100 K.G.) Lissesche steekturf f 4 per ILL. 400 stuk9 120 K.G.) Lange turf f 0.60 600 stuks 240 K.G.) Hoewel ook de overige eenheden door den. handel tegen bovepstaande prijzen moeten worden geleverd bij deze distri butie, zal de Commissie overeenkomstig een besluit van den minister van Land bouw, Handel en Nijverheid .een navor dering moeten doen plaats hebben op elke eenheid, die boven de eersté 10 wordt betrokken. Omtrent deze navor dering, die circa f 3.50 tot f 4.50 por eenheid zal bedragen, zal een nadere re geling worden gepubliceerd, zoodra de« ze zaak'afdoende is geregeld. Terwijl zooveel mogolijk bij de toew wijzingen werd rekening gehouden: met de opgegeven voorkeur, moest vóór alles worden rekening gehouden mei de soorten, die de Rijkskolendislrihutio aan ons district toewees. En waar do de Rijkékolenöistributie>ons nog on langs berichtte, dat, .hoewel ook onzer zijds bezwaar werd gemaakt tegen som mige soorten, de Brandstoffencommis- sies onder geen voorwaarden de toege wezen soorten mochten afwijzen, daar zijn wij verplicht te besluiten orn onder, geen voorwaarde tot ruiling der bons in andere soorten over te gaan. Ieder moet genoegen nemen met de soort, die hem toegewezen .wordt. De brandstoffenkaurt met bijbehoorc h de bons moeten in ontvangst worden genomen door degenen, wier familie naam aanvangt met letters A tot L. opi Vrijdag 14 December, en wier familie- naar aanvangt met letters M. lot Z. op Zaterdag 15 December, telkens des voormiddags 8 lot 12 en namiddags vap. 1 tot 6 uur. Houders van legitimatiekaart 1 mos ten zich vervoegen aan Bureau Hooi gracht 14 tot 16. Houders van legitimatiekaart 2 moei ten zich vervoegen aan Bureau Stads reiniging Jacobsgracht. FEUILLETON. Christen-heiden in Japan. 146) T Op geheel 't overig'vrij gebleven gedeelte fan het plein tot diep in de daarop uitloo- pende straten- en ver op dë heuvelhelling i stond een onafzienbare menschcrmienigte volgens de berichten geschat op dertig a Veertig duizend. Bij de bewoners van Ari- fiia had zich schier geheel de christenbe volking van het Vorstendom gevoegd, en «ell's van over de grenzen waren nog veel honderden gekomen, om getuigen te zijn van den eersten marteldood door het vuur (n de stervende bloedgetuigen In hun dood- strijd bij te staan door gebed. Met kwalijk verholen angst staarde de «Vorst naar de tollooze menigte, die daar wan aan man stond opeengepakt, luidop i biddend. „Zijt gij er zeker van, -dat zij j geen wapens onder hunne kleederen ver borgen hebben, Terasaba? 1 vroeg hi) den generaal. Terasaba haalde de schouders P en zei: „Als het niet Christenen waren, Wuden zij, ook wel «zonder wapens door het dubbele gelid van onze mannen beenbre- „In plaats van helmen dragen zij bloem kransen -op het hoofd en in plaats van zwaarden brandende kaarsen in hun hand!" riep Safioyë, die zijn oogen niet geloofde. „Men moet een paar dozijn van de bru- taalsten vastgrijpen en bij de anderen in het vuur werpen", zeide Hime knarsetan dend. „Daar voert Goseimon ize naar buiten! Let op, of ze toch niet een poging doen om de oproerlingen te bevrijden!" riep Su- schen-Dono. Maar de menigte maakte geen aanstal ten om den bloedgetuigen de martelkroon te ontrukken. Wel drong en schuifelde men naar voren tot de punten van de spe ren toe, welke de gewapenden het volk voorhielden, maar de menschen knielden neer, zoodra zij de groep der veroordeel den aanschouwden. „Zegent onsLRidt voor ons!" riepen duizenden stemmen. En daar op klonk ver in het rond luid bidden ten hemel; de kaarsen werden aangestoken als voor een groote processie; bloemkransen werden over de rijen der gewapenden heen aan de bloedgetuigen toegeworpen; op de lieuvelhelling hieven de scharen feestelijke liederen aan; duizenden «temden in de me lodie. jn^pn een iriumf bruiste Uat ga- zang van de christen-geloofsbelijdenis ten hemel op. „Hel is hier evenals in de kerk op het heilig Paaschfeest, als ze Alleluja zingen", zei de kleine Jacob, die moedig tussclien vader eri moeder ter dood ging. „En ze werpen ons nu al kransen toe. Hier, moe der, heeft u er een!" En het ventje bukte, raapte een der kransen op en reikte dien aan zijn moeder. Joanna Tafakati glimlachte, terwijl hare borst zwoegde van heilige geestdrift en tranen hare oogen vulden. „Neem gij dien krans", zei «ze en legde hem haar jongen op het donkere haar. „Maar gedenk, dat hij slechts een zinnebeeld is van den krans, dien je nu verdienen moet." „Ja, moeder", zei de knaap, de handen -vouwend en naar den hemel opziende. Aan Safioye was dit roerend tooneeltje niet ontgaan; weer venyeet zijn beter „tk" hem, dat hij aan deze wreede terechtstel ling medeplichtig was en 3lechts met moeite slaagde hij orin die inwendige stem te smoren door een somber: „Het kan niet anders!" Velen van de hovelingen, die slechts uit laffe menschenvrees hun ge loof hadden verzaakt, konden hunne tra- nsn Aiet bedwinger^ en 0? vrouwelijke le den der hofhouding barstten bijna allen uit in weenen en snikken. „Pakt u weg met dat. gejammer en ge huil", riep Hime woedend. „Bederft door uw dwaze droefheid de Zegepraal onzer vaderlandsche godein niet!" Suchen-Dono zei ecider geen woord. Hij zat daar bleek aliS een'lijk en klemde zijn" tanden op elkander, terwijl het geloof, het welk hij zoo snood had verraden, daar voor zijn oogen zulke schoone triomfen vierde. Honderd maal had hij zichzelven trach- ten wijs te maken: „Het christen geloof is leugen en bedrog! Ik wil het zoo!" Tanden knarsend had hij beproefd de laatste ve zels van het geloof uit zijn hart te rukken en God afgezworen en luide verklaard, aan Hem geen deel te willen hebben. Doch thans, nu de geloofsbelijdenis van deze on afzienbare menigte als een zegelied tot hem opsteeg; nu de vrouwen der veroordeelden rnet'dentzelfden moed als haar mannen voor zijn oogen den dood tegemoet gingen, nu hij zag hoe die knaap d^iar met den krans in z'n hand, de oogen vol (geloof en vertrou wen ten hemel sloeg thans riep zijn ge weten hem toe met niet te overstemmen kracht: „Gij hebt de waarheid afgezworent De God, dien gij hebt verraden, zal u rich- fc$n. En In plaats van het vuur hierbene den, wordt het eeuwige vuur der hel uw deel. Zie toe, en verwacht uw lot in de toe komst!" De ongelukkige geloofde, maar het was een geloof zonder hoop en zonder liefde, eir hij sidderde in sprakeloze wan hoop, toen hij zag, dat de veroordeelden da folterplaats bereikten.-„Geef bevel, dat da terechtstelling worde onderbroken!" zeida hem zijn goede engel voor de laatste maal. „Smeek om genade en vergiffenis en belijd openlijk uw geloof aan God, die zich ia den moed dier zwakke menschen open baart." Doch in een gevoel van wanhoop klemda hij de tanden op elkaar en herhaalde hl) het ongelukkige: „Te laat!" Vervolgeng trachtte hij de oogen te sluiten voor 't ont zettende schouwspel, de zwakke afspiege ling van zijn eigen lot. Doch het was, o! een geheimzinnige macht zich van zijö oogleden meestei'-maakte, en hem dwon^ met wijd opengespalkte oogen den dood strijd zijner slachtoffers te aanschouwen. De bloedgetuigen hadden thans den brandstapel bereikt. Een der edellieden, dl grijze Kanjemon, gaf een wenk, en aan stonds werd het doodstil. (Wordt varvolgd.l

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1