VRAGENBUS. van het suppletoir kohier "van den Hoofde lijk en Omslag over 1917. ALPHEN, Een zeldzaamheid. De Rijnkade, waar als gewoonlijk slechts enkele motorschui ten en Rijnscheipen hun toevlucht zoeken, herbergde de afgeloopen nacht langs hare oevers het zeeschip de driemastschoener „Pax". Een dergelijk zeekasteel hier ge meerd te zien liggen, komt zeker zelden voor. 't Kan echter verkeerem. HILLEGOM. Gemeenteraad. Voor de vacature in den Raaxl zijn candidaat gesteld de hee- ren P. Huis (S.-D.), P. Klaver (R.-K.) en E. Zwolsanain (Chr.-Hist.). ROELGFARENOSVEEN. „Groenienvetüng". Gisteravond werd in het café Wagenaar de najaarsvergade ring gehouden van de Coöp. Ver. „Groen- ftenveiling". De voorzitter heette de leden welkom en deelde mede dat het voorloopig I verslag niet volledig kon worden gegeven tengevolge van het aanhouden der veilin gen, en dat dit ook tevens de reden is dat deze vergadering niet eerder heeft kunnen plaats hebben. 'Nadat door den secretaris de notulen der vorige vergadering waren gelezen en deze waren goedgekeurd, deed de penningmeester in hoofdtrekken mede- deeling van de uitkomsten in het afgeloo pen jaar. Hiervan stippen we aan, dat voor f 557,161.26 was geveild, en dat zonder bijzondere ongelukken 1 pet. kan worden terugbetaald van de geheven kosten. In de ^ommissie tot na#en der rekeningen was aanblijvend van het vorig jaar de heer J. de Jong en -wérden de heeren J. Bakker Hz. cn J. van der Meer J.Gzn. gekozen, welke allen die benoeming aannamen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat de ver- eeniging de eer ^beurt was gevallen als aandeelhoudster W zijn aangewezen in de Export-Centrale. De verdere mededeelin- gen golden hoofdzakelijk de teeltregeling. De bestuursloonen worden volgens voorstel van het bestuur vastgesteld. Op de aan merking een vast bedrag daarvoor te stel len, gaf de voorzitter in overweging daar van een voorstel te maken en dat in de Maart-vergadering te behandelen. Bij de rondvraag vroeg de heer A. H. Bakker wat er waar was betreffende het één worden der vereenigingen in verband met aanslui ting aan den R.K. Land- en Tuinbouwbond. De voorzitter deelde mede dat daar wel sprake van was, maar dat ging niet zoo gemakkelijk, evenwel waren de besprekin gen daarover nog gaande. De vereenigin gen hier «uilen zich wel willen inrichten op R. K. grondslag. Indien het bestuur daar eenig voorstel over heeft, -dan zal een ledenvergadering worden gehouden. Door den lieer P. d^ Jong Cz. werden inlichtin gen gevraagd over de gehouden bijeen komst inzake zelf inmaken en drogen. Ook hieromtrent kon het bestuur nog geen ze kere gegevens verstrekken. Niemand het woord meer verlangende, werd door den voorzitter, na dankzegging voor de betoon de belangstelling, de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. Gasbesparing. Om het gasverbruik in de kerk en tevens in de huisgezinnen zoo veel mogelijk te beperken, heeft de zeer- eerw. beer. J. S. van Buchem, pastoor der parochie, besloten, voortaan de vroegmis des Zondags en de Hoogmis een half uur latex dan gewoonlijk te doen aanvangen, fc beginnen met Zondag 9 Dec. et.s. zal de Vroegmis beginnen te 8 uur en de Hoog mis te half elf uur. V/GUBfiUGGE. Overbrenging naar het nieuwe kerkhof. Door den heer Burgemeester dezer ge meente is verlof verleend om de stoffelijke overblijfsels van de Pastoors, die te Hoog- made den herderstaf heggen gevoerd, en aldaar zijn begraven, van het oude kerk hof, dat in het jaar 1900 gesloten is, naar het nieuwe kerkhof over te brengen, op een nader te bepalen dag: Cornells Gerardus van Brusse, in 1834 tot priester gewijd, kwam van Noord wijk, overleed 14 November 1857 én werd den 18en begraven; Johannes Aegidus Tei^poorten, gebofen te Haarlem in 1815, in 1841 tot priester ge wijd, kwam in 1858 van Voorburg, werd in 1872 emeritaat verleend, overleed te Brummen 16 September en werd te Hoog- made begraven 21 September d.a.v.; Johannes Aegidius Terpoorten, geboren te Oud-Beijerland den Ssten Juli 1828, in 1856 tot priester gewijd, was eerst vicaris te Veeren, daarna pastoor te Rhoon en 1872 te Hoogmade als pastoor, overleed op zijn patroonsdag 20 Augustus 1880 en werd den 24en d.a.v. begraven. Onder .zijn lei ding werd het kerkgebouw- gebouwd. Hij stichtte voor zijn dood in 1880 de parochia le school; Franciscus Jozephus Tieleman, pastoor tc Kocgmade van 18801884, overleed op Paaschdag van genoemd jaar en werd 17 April d.a.v. begraven. ZQETERMESfl. Gemeenteraad. Vrijdag 7 Dcc. 1917, 'smiddags 3 uur vergadert de gemeente raad. De agenda vermeldt: 1. Medcdeelin- gen; 2. Voorstel betreffende het verlee- nen van toeslag voor petroleum; 3. Wijzi ging der begroeting voor 1918; 4. Voorstel betreffende het verleen en van toeslag aan onderwijzers; 5. Wijziging der begrooting voor 1917; 6. Sluiting petroleum-gasfabriek Historische dag. Dinsdagavond was hier voor het eerst de electrische verlich ting. Molenweg, Voorweg, het dorp zelf alles in vollen lichtglans. De huizen, die reeds aangesloten waren, konden ook ter stond profiteeren. Zaterdag was eigenlijk de begin-datum. Doch een kabel-defect vertraagde de verlichting; door dag en nacht door te werken heeft men de fout In eemige dagen hersteld, 's Avonds 8 uur was het 1.1. Dinsdag gecombineerde ge meenteraadsvergadering van Zegwaart en Zoe/tcrmeer. Toen is de knop omgedraaid. 4 December 1917 is een historische dag ge- Worden. ZGET5RW0U0E. Sint Nicclaas. Zooals gemeld, zou de Sint hier een bezoek brengen aan de kin deren van de leden van den Ned. R.-K. Volksbond. Om halfdrie gistermiddag ar- .rivearde de goede man, vergezeld van zijn zwarten knecht. De kinderen te zamen bij den heer C. Schuur, hebben volop geno ten. Vol opgetogenheid, als kinderen kun nen zijn, zongen de meisjes vooral den Sint mooie liedjes toe. St. Nicolaas gaf aan de kindertjes, zoo hij dat gewoon is, wijze lessen en vermaningen en menig kinderhart, van kleine schuld bewust, zal wel van angst geklopt hebben voor Sinter klaas te komen. Op allerlei lekkers werden de kleinen gul onthaald en zij kregen ook een cadeautje. En zoo gipg na een paar uur verpoozen Sinterkaas heen, nageju- beld door de honderd kinderen, door hem weer verblijd. STADSNIEUWS. Oproep tot de Roomsche vrouwen. Het dag. bestuur van den R. K. Diocesa- nen Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem verzoekt allen vrouwen, om op Zaterdag 8 Dt?vmber hare H. Communie te willen opdragen tot verkrijging van den vrede. Opdat door het gemeenschappelijk gebed en de voorspraak van de Onbevlekte Moe der-Maagd een einde moge komen aan alle ellende, en de rust en de vrede spoedig wedérkeeren. Roomsche vrouwen, doet a.s. Zaterdag den Hemel een heilig geweld aan! Bij derr eersten penningmeester van het Steuncomité ingekomen: van: L. K. f 5; J. W. f 10; J. A. B f25; J. J. H. f 10; P. W. v. V. f 5; Dr. G. M. R. f 10; totaal met onze vorige opgave f 10,477.64. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin wordt aangekondigd een vergadering van de wasch-industriee- len op hedenavond te half negen in „Zo- me rzorg". OORLOGSVAR1A. Het gebrek aan lucifers in Engeland. De „Daily Chronicle" van 27 November bevat een vlotgeschreven, geestig artikel over het ernstige gebrek aan lucifers, dat op het oogenblik in Engeland heerscht. „Erkend moet worden", zegt het blad, „dat wij, in «ooverre het de lucifers betreft, worden gestraft voor wat wij hebben mis dreven. Het verspillen van lucifers was voor den oorlog abominabel: eens was er een vriend bij mij op bezoek, die bij zijn vertrek bemerkte, dat hij geen lucifers bij zich had." Ik gaf hem een doosje, dat nog bijna half vol was. Hij stak het bij zich en als deze regelen hem oricler de oogen komen, dan hoop ik dat hij zal doen, wat zijn geweten hem voorschrijft Eenige dagen geleden reisden er drie mannen tezamen naar Londen, ieder met een pijp, gestept, maai' niet aangestoken, in het hoofd. Zij «aten elkander met booze blikken op te nemen. Ieder wachtte op de gelegenheid, om aan een der beide ande ren te vragen: „Mag ik ook even gebruik maken <-an uw lucifers?" Maar geen hun ner wilde de anderen daartoe de kans ge ven. Toen .zij te Euston aankwamen waren de drie pijpen nog niet aangestoken. En' toch.had ieder hunner een of twee lucifers in zijn zak! Het enorme gebrek aan lucifers geeft aanleiding tot tal van onaangenaamheden tusschen man en vrouw, zelfs in Christelij ke gezinnen. Er zijn, laat ons zeggen, nog slechts zes lucifers in huis en nergens in den omtrek rijn .ze meer te verkrijgen. De vrouw zou ze alleen voor gewone huishou delijke doeleinden willen verknoeien, maar de man hééft ze hard noodig voor dit of voor dat, de hemel weet waarvoor al niet. Dit leidt tot verdeeldheid en verwijdering... Laatst vertelde een heer in den trein, nadat hij gebruik had gemaakt van de lu cifer van een ander, met een bedroefd ge zicht: „Ik had drie lucifers bij me, .toen ik van morgen van huis ging, maar mijn vrouw had het al in de gaten, nog voor ik het tuinhek had gesloten. Ik geloof, dat zij ze ruikt! Ilc heb ze op alle mogelijke plaatsen vepstopt, maar rij vindt ee altijd, op een uitzondering na, en zelfs toen heb ik er nog geen plezier van gehad „Wat was er dan aan de hand?" vroeg een medelijdend man. „Ik had ze in een oude vaas verstopt, bovenop het buffet. Zij haalde de vaas eraf, zette er bloemen in en deed er water bij, zonder mijn lucifers te ontdekken. Latei- heb ik ze er uit gehaald en getracht, ee af te drogen, maar .ze waren niet meer te ge bruiken." In lang vervlogen dagen, toen men nog lucifers kon koopen, was het ook nog wel eens mogelijik, er 'n paar langs onregelma- tigen weg te bemachtigen. Soms sluit ik mijn oogen en droom van de wachtkamer op kantoor, zooals die in den goeden, ouden tijd placht te zijn. Er stond altijd een doosje lucifers op den schoorsteen om den gas haard aan te kunnen steken, maar ook voor andere doeleinden geschikt. Tegen woordig worden deze lucifers in de brand kast bewaard, als ze tenminste niet naar de bank zijn gebracht De schrijver eindigt zijn artikel met de verzuchting: „Laat één ding ons bespaard blijven: het gewone praatje, dat er genoeg lucifers zijn, dat de distributie volmaakt is en dut drie doosjes een stuiver kosten. Dat schrijnt ons!" Wereld-hongersnood. Van Duitsche zijde wijdt men de volgen de beschouwing aan bovenstaand vraag stuk: y.:- Reeds spoédig na het begin van den oor log .zagen de statistici en de economisten de mogelijkheid van een wereldhongers- nood onder de oogen. Zij rekenden op een langen duur van den oorlog en meenden, (lat het gevaar van een zoodanigen hongert nood tengevolge van de onttrekking van een reusachtig aantal mannen aan de ar beidsmarkt, van het gebrek aan meststof fen en scheepsruimte en het verhoogde ge bruik van levensmiddelen, van maand tot maand grooter moest worden. Wat lie levensmiddelenvoorzienine van Duitschland betreft - het land dus, op elks uithongering de Entente haar hoon had gebouwd volgens het „Berliner Ta- eblatt" van SO October j.l., heeft de on derstaatssecretaris van het oorlogsvoe- dingsdeparteinent von Braun medegedeeld dat de aardappeloogst van dit jaar waar schijnlijk nog 4 a 4y2 millioen ton grooter zal zijn dan de toch reeds hooge raming en dat de geheele voorraad graan, die dezen winter noodig is, zich reeds sinds ecnigen lijd in handen van het rijksgraanbureau bevindt. De levensmiddelenvoorziening van Duitschland is dientengevolge minstens tot den oogst van 1918 verzekerd. De benoodig- de hoeveelheden der voornaamste voedings middelen eijn aanwezig en de distributie is op grond van een vaste basis geregeld. Vergelijkt men hiermede de officieele uitlatingen van Entente-kopstukken, dan blijkt hier van een gerustheid ten opzichte der voedselvoorziening als thans in Duitschland kan bestaan, geen sprake te zijn. Op 12 October j.l. merkte de „Daily Telegraph" in een hoofdartikel op, dat Lloyd George gelijk heeft wanneer hij ver klaart, dat er in het geheele land een schaarschte bestaat, die zich steeds scher per doet gevoelen. Door den duikbootoor log heeft Engeland een aanzienlijk deel van zijn scheepsruimte verloren en het land is thans van zijn verafgelegen voedselbron! nen, zooals Australië, nagenoeg afgesne den. Het blad spreekt dan van een alge- meene wereldschaarschte aan levensmidde- Ien, doch heeft hierbij voornamelijk het oog op de bondgenooten van Engeland: Frankrijk en Italië. De Fransche oogst is in de laatste vijftig jaren niet zoo gering geweest als thans. Vooral in Italië echter is het treurig met de voedselvoorziening gesteld. Deze pessimistische opmerkingen welke moeten dienen om een rantsoenee ring van het broodgraan te bepleiten, wer den herhaaldelijk door leidende vertegen woordigers der Entente bevestigd. Wat Engeland betreft, verklaarde de bekende Eng'elsche economist Sidney Wabb (zie „N. Rott. Crt." van 16 October j.l.) in een voor dracht, dat het Engelsche volk tengevolge van den slechten graanoogst moet rekenen op een tekort van rond 453 gram per dag en per hoofd. Men moet onmiddellijk' met een proviandeering op ruime schaal begin nen om in de.zen misstand te voorzien. Dat van het grootscheepsche landbouwprogram van den Engelschen minister-president tot dusver slechts 12 pet. ten uitvoer kon wor den gebracht is algemeen hekend. Lloyd George had om dez.e rgden .reeds de scherp ste aanvallen van de Engelsche pers te rduren. Nog pessimistischer luiden de berichten omtrent het graangebrek in Frankrijk In de Kamerzitting van 11 October, waarin de minister van voedselvoorziening Long de Fransche voedingsvooruitrichten uiteenzet te, zeide de afgevaardigde Dariac, dat de mindere opbrengst van oogst 1917 "op 70 75 millioen detr. gesteld kan worden; tar we, rogge, gerst en haver hadden slechts 43 pet. van een normalen oogst opgeleverd. Bij den uitzaai voor den volgenden oogst staat men voor een geweldig tekort aan meststoffen, dat vtior zwavelzure ammo niak niet minder dan 65 pet., voor Chili- salpeter 80 pet., voor kali 85 pet. en voor phosphaten 70 pet. bedraagt. In dezelfde zitting ging Compère Morei celfs zoover te beweren, dat indien er geen soldaten wer den vrijgesteld ten behoeve van den land bouw er het volgend jaar hongersnood zou uitbreken. Minister Long was niet in staat deze pessimistische verwachting te weer leggen. Integendeel, terwijl hij wees op het gebrek aan scheepsruimte, dat tengevolge van den duikbootoorlog nog dagelijks groo ter wordt, bereidde hij het Fransche volk op zeer aanzienlijke beperkingen voor. De Entente .heeft steeds haar vooAaam- ste hoop op den graan-invoer uit de Ver- eenigde Staten gebouwd en in 't bijzonder op den import van AmeriJcaansehe tarwe, die vooral in Engeland als broodgraan wordt gebruikt. Nu bedraagt echter tot dusver, volgens het statistische bureau van den Zwitserschen Boerenbond de oogstopbrengst van tan-we in dc Ver Sta ten 17 pet. minder dan het gemiddelde van do jaren 1911—1916. Dienovereenkom stig zal er, wil de Dnie het tai-wevertiruik harcr eigen bevolking niet sterk inkrim pen, hoogstens 1% millioen ton voor uit voer overblijven. Daar eohter Frankrijk, Engeland en Italië tengevolge van h-un slechte oogsten gezamenlijk minstens 105 millioen detr. zuilen moeten invoeren, kan het surplus der Ver. Staten hierin slechts voor een klein percentage voorzien. Ten gevolge van den duikbootoortog omder vindt de graanuitvoer van Australië gi-oote moeilijkheden. Misschien kan een derde of iets meer van de invoerbehoeften va,n Engeland, Frankrijk en Italië dit is afhankelijk van den te veMe staandon oogst van Argentinië door import ge dekt worden, wanneer dit geringe percen tage niet door het stijgende gebrek aan scheepsruimte nqg kleiner wordt. Rusland komt, zoolang de oorlog duuirt, voor de graanvoorriening der Entente in het Ge heel niet in aanmerking, Zelfs al had het de nOodige hoeveelheden ter beschikking hetgeen volgens de berichten uit Rus land geenszins het geval is dan nog zou het deze in verhand met de transport- moeilijkheden niet kunnen verschepen. Daarentegen hebben de Centrale mo gendheden in den loop van den oorlog voor hun voedselvoorziening uit steeds meer bronnen kunnen putten. Dit jaar komt de groote Rumeensche oogst aan den Vier- bond ten goede. Hierbij komen de oogsten 1 <2$r reeds vroeger bezette gebieden, wier graanbouw mtuösch'en op alle mogelijke wijzen (bevorderd is. Wel moeten ook Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zich in Ihun voedingsmiddelen bezuinigen, doch voor bezorgdheid als door bekende Entente- menschen tot uiting is gebracht, bestaat bij hen geen reden. Doch achter deze oorlogsaorgen. ver schijnt grijnzend heit spookbeeld van een wereldhongersnood na ihet sluiten van den vrede. Reeds tlhans bedraagt de wereld- graanoogst voligens (berekeningen van het Landbouwkundig Instituut te Rome slechts ongeveer 88.6 pCt. van een normalen door- sneeoogst. Het onttrekken van mannen aan de arbeidsmarkt, het gebrek aan trans portmiddelen, dat door de behoeften der munitie-industrie nog grooter i8 gewor den, de decimeering van de voor overzée- sche transporten beschikbare scheeps ruimte nemen van dag tot dag toe. Mocht de oorlog lang duren, dan staat althans in die van het buitenland afhankelijke En tente-landen een hongersnood voor de deur. In elk geval zal men, indien de strijd nog lang wordt voortgezet, wat de levens middelenvoorziening der wereld na het sluiten van den vrede betreft, voor de moei lijkste problemen komen te staan, niet al leen ten opzichte van graan, doch van vieesch en andere belangrijke voedings middelen. Zoo bedraagt bijv. volgens schatting van het landbouwdepartement der Vereenigde Staten de vermindering van den wereld-veestapiel sinds het begin van d'en oorlog ongeveer 115 millioen stuks. Onder dergelijke omstandigheden is het begrijpelijk, dat hier en daar in de pers reeds de meening tot uiting wordt ge bracht, dat deaanstaande wereldhongers nood een einde, aan den oorlog zal maken. Vraag: Wij rijn voor de tweede keer gehuwd en hebben samen geen kinderen, maar mijn man had acht kinderen en ik vijf. Op welke wijze kunnen wij elkander Ihet bezit vermaken? Kunnen wij het elkan der geven? Geld is er niet, enkel eenige meubels. Antwoord: De weit verbiedt ten eenenmale hetgeen gij blijkens uw vraag zoudt. willen doen. Ge kunt elkander bij testament wel het -beschikbare deel der nalatenschap, in dit geval één kindsge deelte, vermaken, meer niet. Om dan tot afwikkeling te komen, zal echter wel ver koop van de meubelen noodig worden. Vraag: Wij 'hebben een huis gehuurd op contract; daar hebben wij nog 4 jaar huur aan, maar het is ons aan alle kanten tegengevallen, tot de waterleiding toe. ^oen wij het huurden, vroeg ik om water. Toen hebben ze geschreven dat ze met de waterleiding bezig waren. Dat is. al ruim ëen jaar geleden, maar er komt geen water. Op welke wijze kunnen wij er af komen? Antwoord: Als de huurder de ver plichting om voor waterleiding-aanleg te zorgen, op zich heeft genomen, moet hij die ook nakomen. U moet hem door een deurwaarder doen ©ommeeren, om er nu binnen een redelijken termijn voor te zor gen, en, zoo hij dit niet doet, in gebreke doen stellen. Wanneer dan aan die som matie geen gevolg wordt gegeven, kunt u in rechten ontbinding van Je huur vragen. tusschen Oosteee en Zwarte Zee voor. Onz'cJ militaire deskundigen zijn thans doende dat voorstel te onderzoeken. De Duitschers stemden er in toe den wapenstilstand 28 dagen te laten voortdu ren, te beginnen met den lOden December. Wij verzochten, dat de volgende bijeeru komst op Russisch gebied zou worden ge houden. Laatste berichten. Marktberichten DELFT, 6 Dec. Yee. Vette koeien lato qual. f280 a 520, dito 2e qual. flöO a f280, kalfkoeien le qualt. f250 a 400, dito 2e qual. f150 a 250; vaarlcoeien le f180—320, dito 2e qual. flOO a ISO, vette Lammeren fl6 f30, Maeere Varkens f 15 a 60, Biggeu f5 al5, Nuchtere kalveren 6a24.Paarden f 100a400. Rundvleescli per kilo f 1,50, 1,25, 1,00. 877 Runderen, 5 paarden, 6 Vette Kalve ren, 51 Magere Kalveren, 0 Veulen, 360 scha pen of lammeren, 100 Varkens, 8 Biggen, 13 geiten of bokken. Boter geen noteering. Aanvoer 14/8, 4/16, yegende 320 Kg. AMSTERDAM, 5 Dec. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 150 vette kalveren,le kw. f 1,650,2e kw. f 1,50—0,00, 3e kw. f],25 per kilo, 114 nuchtere kalveren, f14—24 per stuk; 120 vette varkens. In vette varkens geen handel. VOORSCHOTEN, 4 Dec. Yrijc- veiling, 136 kipeieren, 117,50-^19,00 per 100 stuks, 00 eendeneieren, prijs p. 100 stuks f 16 konijnen, per stuk f0,S0-fl,00, 0 hanen per stuk f0,00-0.kippen p.st. fO.OO—0,00, 0 duiven, p.st. f0,0,—roode kool, per 100 stuk f 5.spruitkool, per ben f0,000,00, wortelen, per bos 00 ct., kroten, per bos 00 ct., Bloemkool f 32, f0,— per 100 stuks, Boerenkool f2,00i"0, per 100 stuks, Sla, per 100 st., 00—00 ct., Andijyie per 100, stuks f 0.60-1.20. V itte kool p. 100 stuk f35, Peeren p. K.G. 00—00c. Appelen f0,f0,per K.G. STOMPTYTJK, 6 Dec. Veiling. Op de heden gehouden eierenveiling werden aangevoerd 41 kippeneieren, die verkocht werden voor f 21,a f 24,de 100, benevens eendeneie ren, die f00,00opbrachten per 100 st. TWEEDE KAMER. (Zitting van heden). De 'algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting worden voortgezet. De heer Marchant (V.-D.) vervoigt rijm gistermiddag afgebroken reefce en be spreekt de samenstelling der vrijzinnige concentratie en meent, dat de omstandig heden voQr een concentratie in 1918 nog veel ongunstiger zijn dan in 1913. Hij acht het onjuist om van de vrijzinnige partijen als van een eenheid te spreken en veel minder juist van een democratische een- beid. Door dit voor te stellen, verdoezelt men "de politieke scheidingslijn. Spr. ver dedigt het algemeen vrouwenkiesrecht, Bommen. Vannacht omstreeks half vier zijn er wéér twee bommen uit een vliegmachine geworpen nabij, de hofstede van den land bouwer J. Rammondt, even benoorden de met de nationale kleuren verlichte coöpe ratieve suikerfabriek te Sas van Gent. De bommen kwamen op een stuk bouwland terecht en hebben geen schade aangericht. Later is aan de grens een luchtgevecht waargenomen. De onder handelingen over den wapen stilstand. LONDEN, 5 December. Het officieele Russische telegraafagentschap maakt .be kend, dat de conferentie over den wapen stilstand van deai 5en December geopend is. De Russische afgevaardigden legden een verklaring af over>de vredesdoeleinden, waarvan de afgevaardigden des vijands zeiden, dat het een kwestie, uitsluitend voor politici was. Zij, als soldaten, zoo verklaar den rij, waren alleen gemachtigd te on derhandelen over een wapenstilstand. De vijandelijke afgevaardigden weiger den ook rich aan te sluiten bij een voorstel tot een algemeenen wapenstilstand aan 'alle oorlogvoerenden. Wij legden daarop een voorstel tot wa penstilstand voor, waarin onder meer werd bepaald, dat de vijand geen strijdkrachten van het-Russische front naar dat van onze geallieerden mochten overbrengen, en voorts, dat de Duitschers zich van het eiland Moon zouden terugtrekken. De vijand wees dit voorstel af, zeggende, dat zulke eischen alleen aan een veroverd land konden -worden gesteld. De vijandelijke afgevaardigden stelden i daarop hunnerzijds een wapenstilstand Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 6 Dec. 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Verwachting tot den avond van 7 Deo..: Meest matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot halfbewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, lichte vorst des nachts, overdag toenemende dooi. Temperatuur Jiedenmiddag 4 uur, 38 gr. Fahrenheit. 7 Dec. Zon op 7.42, Zon onder 3.55, Licht op 4,55. 7 Dec. Hoogste waterstand in Katwijk 8.29. FinancieeSe Berichten. Medegedeeld door de firma LeoRuijgrok. Amsterdamsche Beur3. Officieele Prijscou ant. V.K. 60i/2 72 1003/8 1001/2 .02 103 l033/4 100*/., 941/2 21/2 Cert. Nederland - - Obl. n Ned.-Indiê o/0 Amsterdam o/0 Rotterdam Haarlem 41/2 Reiden 1914 o/0 1911 o/0 1896 5 Oostenrijk 1868 4 o/0 n Jan.-Juli. 41/2 Iwang Dombi*. Sp.'81 5 Nicolai Spoor 67/69. 4 Rusl. 6de era. '94 3 Gr. Rüss. Sp. '80 5 Mexico le, 2e, 3e, 4e Serie Gew. aand. Peru. Pref. Peru Gecons. Holl. Petrol. Koninkl. Petrol. Orion Petrol. Amsterd. Deli Amsterd. Lang- Katgew idem pref. Deli Batavia. Deli Cultuur. Deli-Mij Medan Tabak Rotterdam Deli Senembah Amsterdam Rubber Deli Batavia Rubber Nederl. Rubber Serbad jadi Sum. Rubber Holl. Amerika lijn aand idem cert Kon. Holl. Lloyd Kon. Ned. Stoomboot. Kon. Paketvaart Rotterdam. Lloyd Stoomv. Mij. Nederland Ned. Scbeepv. Unie Stoomv. Mij. Oostzee Vrachtv. Mij. Bothnia. Holl. IJz. Sp. Mij. aand Ned. Staatssp. Mij. Amer. Hide Leather Amer. Smelting Ref. Anaconda copper Atch. Topeka Car. Foundry Central Leather Denver Rio Erie Kans. City South. idem Marine Comm. idem pref. idem afg. cert, Missouri K. T. Mexican Nat. 2e pref. Pittsburgh Coal. Southern Railway -Steel corp. Union Pacific United Cigar. Maxwell aand. idem incomeb. ,46 idem restant bew I 968/4 Koers van het geld Prolongatie 4 pCt. Wisselr.oteeringen (Amsterdam). Zicht. Londen f 11.221/a Parijs n Berlijn Zwitserland Ween en comm. pref. 413/4 431/4 413/g 44 35 28 -?/8 564 91 2201/, 2S2 2621/, 454 192 533 275 5921/a 246 a 80 137 324 431 4061/2 202 279 311 2 7 270 274 444 340 901/2 93 52 S0V2 1321/2 913/4 67 751/2 9i/2 195/3 I8I/4 521/2 80 973/4 84 5Va 87/a 39 241/4 91 Va 123 O.K. 6O1/4 IOOI/4 IOO1/2 102 103 1033/4 1003/4 395/3 S3/< f:" 35 27i/a 3. 193 531 227 135 438 408 2011/a 279 308 366 269 266 448 OOI/2 93 52 801/a 133 913/4 67 75 91/2 19Va 18Vi 52i/a 293/4 97Va 5Va 87/s 39 241/B 91Va 122 Va 857/s 46 41.70 39.70 Kopenhagen Stockholm 24.15 75.50 86.25

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 3