BINNENLAND. Ingezonden stokken. Uit de Omgeving zullen zijn, zoolang wij als natie bestaan. Wij vechten voor Duitschland's bevrij ding van de vrees on ook van onze vrees voor ongerechtvaardigde aanval len, en voor vrijwaring tegen zulke aan- vallen zelf van den kant der naburen of m^ledingers of lieden, die streven naar etli wereldrijk. Niets bedreigt het bestaan of de onafhankelijkheid of den vreedzamen ondernemingsgeest van het Duitsche rijk. Ons meedoen aan den oorlog heeft geen wijziging gebracht in onze opvatting ter zake van de regeling, die er na den oorlog moet komen. In Januari zeide ik dat de volken der wereld recht hebben, niet enkel op vrije zee va art wegen, maar ook op een veilige en ongehinderde toegang tot. die vaartwegen. Ik dacht toen niet enkel en ook nu niet aan de kleinere en zwak kere volken, die onzen steun en hulp be hoeven, maar ook aan de groote en mach tige naties, en aan onze huidige bondge- nooten in den oorlog, en ik denk thans on der de overige naties evengoed aan Oosten rijk als aan Servië en aan Polen. Het recht en de rechtsgelijkheid der naties kunnen enkel tot een hoogen prijs worden verkre gen- Een zeer lastig beletsel tegen ons succes in den oorlog is, dat wij wel in oorlog zijn met Duitschland, maar niet met zijn bondgenooten. Daarom beveel ik zeer ern stig aan, dat het Congres onverwijld zal verklaren, dat de Vereenigde Staten in staat van oorlog verkeeren met Oostenrijk- Hongarije. -Schijnt bet u vreemd toe, dat dit het slot is op het betoog, dat ik zoo juist tot u heb gericht? Is het niet in werkelijkheid het onver mijdelijke logische gevolg van wat ik heb gezegd? Oostenrijk-Hongarije is in dezen tijd niet zijn eigen baas, doch enkel een vazal van de Duitsche regeering. Er is een supreem oogenblik in de we reldgeschiedenis aangebroken; de volken zien dat de hand Gods op hen is gelegd. Hij zal hun naar ik ootmoediglijk ge loof enkel gunst betoonen indien zij zich weten te verheffen tot de reine hoog ten van Zijn eigen gerechtigheid en ge nade. Een onstuimige betooging begroette de aanbeveling van den President, om aan Oostenrijk-Hongarije den oorlog te verkla ren. De leden, van beide huizen juichten en klapten en stonden van hun zetel op en de diplomaten werden toegejuicht. Onze gezant te Washington. De Amerikaansche regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van mr. A. Philips, als opvolger van Rid der van Rappard. Naar ,,Het Huisgez'in" verneemt zal de nieuwe Nederlandsche gezant te Washing ton, mr. A. Philips, reeds over een paar weken met zijn gezin (de gezant is gehuwd met freule Van Ryckevorsel uit 's-Herto- genbosch) naar Amerika vertrekken. De pers over Wison's rede. Alle Amerikaansche bladen, eoo meldt Reuter, stemmen in met Wilson's verkla ring omtrent de oorlogspolitiek der Ver. Staten en zijn eisch om aan Oostenrijk- Hongarije den oorlog te verklaren. De New-York Herald" zegt: „Thans maken wij niet langer onderscheid tus- schen de twee aanhangers van de zaak der verschrikking. In Italië zal de verklaring, dat zijn vijanden de onze zijn, veel vreug de veroorzaken." De „Trïbuna" schrijft: „We hebben de beide middeleeuwsche regeeringsmachines aan elkaar geschakeld, welke de wereld in den oorlog dompelden en die nog den grootsten hinderpaal vormen bij het bepa len van haar lot. De „World" noemt de rede tegelijk een oorlogs- en een vredesboodschap. Zij ver klaart n.L, dat de oorlog moet worden gewonnen en eet tevens de beginselen uit een, waarop veiligheid en vrede onder de volkeren moeten rusten. De „Sun" beschouwt de rede als een krachtige bijdrage in de pogingen om den vrede door de overwinning tot stand te brengen, een vrede, waarbij niemand zint op wraak en waardoor geen rechten van kleine of groote volken worden geschon den De president bracht volgens dit blad 't gevoelen van het heele Amerikaansche volk onder woorden, zoowel wat betreft de soort van vrede, die kan worden aanvaard, als bij zijn eisch tot de krachtigst mogelijke voortzetting van den oorlog. De „New-York-Times" verklaart: „Aan onze geallieerden wordt de verzekering ge geven, dat het volk der Ver. Staten zijn president in elk opzicht zal steunen." De „Chicago Herald" zegt, dat de rede in vier woorden kan worden samengevat; overv,'inning, herstel, rechtvaardigheid en veiligheid. De regeermg desavoueert kolonel Johnson. Het ministerie van Ruitenland-sche Za^ ken verklaart officieel, dat kolonel John son, hoofd der. Amerikaansche militaire missie in Rusland, en maijoor Kerth, tij delijk militair lattaché, zonder instructies van hun regeering hébben gehandeld, toen zij zich met de maximalistische regeering in verbinding hebben gesteld en bespre kingen hebben gewerd over. de houding van de Vereenigde Staten tegenover de poging der Bolsjewiki, om met Duitsch land eeci cufzonderlijken vrede te sluiten. Nederland en de Oorlog, Telegrafisch verkeer met Engeland. Naar wij vernemen, is het telegramver keer met Engeland, voor zoover dit betreft de telegrammen voor den diamanthandel, gisteren hersteld. Met geestdrift werd dit bericht op de (Diamantbeurs te Amsterdam ontvangen. De „Tel." verneemt, dat deze beslissing een gevolg is van onderhandelingen van het ruw-comité met de Engelsche autoritei ten. Deze besprekingen leidden tot den thans bekenden uitzonderingsmaatregel, die uitsluitend en hier legde men nog eens den nadruk op voor. de diamant nijverheid geldt. Melk. e „N. R. Ct." zegt, dat binnenkort rantsoeneering van melk verwacht wordt. Het rantsoen zal voor Rotterdam ge steld worden op 3/10 liter per hoofd. Kool. In een persbericht is gemeld, dart. ver- sche kool nog tot 8 dezer zonder consent van de afdeeling Crisiszaken naar het bui tenland mag worden verzonden. Van bevoegde zijde verzoekt men er op te wijzen, dat de afdeeling crisiszaken geen consenten afgeeft en zich ook niet mét den uitvoer van kool bemoeit, zoodat het be richt volkomen onjuist is. Kol en sc. h aarschte. Wegens het uitblijven van verwachten aanvoer van steenkolen zijn de fabrieken der firma H. P. Gelderman en Zonen te Oldenzaal gistermorgen wederom Tengevolge van gebrek aan grondstoffen zal de katoenweverij van de firma Bogaers en Zoon te Helmond binnen eenige dagen worden stop gezet.. De werkzaamheden zijn reeds belangrijk ingekrompen. Sociale berichten. Ned. R.-K. Bond van Kleerrmakerspatroons. Deze Bond hield Dinsdag een algemeene ledenvergadering in hotel Noord-Brabant te Utrecht, welke door den heer J. H. Has- sing (Amersfoort), voorzitter van het voor- loopig bestuur, geopend werd. Na eenige discussie 'werden alle artikelen van de bondsstatuten (ontwerp van Dr. v. Beur den) aangenomen. De bond werd op voor stel van den heer Schoenmakers gesteld onder bescherming van den H. Gerardus Majella, terwijl de vergadering besloot zijn zetel in Utrecht te vestigen. Aan het reglement ontleenen we voorts, dat, be halve Katholieken, ook leden van andere gezindten in den bond een plaats kunnen vinden en wel als hospitant-lid, doch zij missen o.a. het recht bestuursfuncties te' hekleeden. Bovendien moet ieder lid van den hond, die lid wensteht te worden, reëdis Jid zijn van de Standsorganisatie. Op deze statuten zal zoowel de Kerkelijke als de Koninklijke goedkeuring gevraagd wor den. Ook het ontwerp-huiehoudelijk regle ment, eveneens door dr. v. Beurden ont worpen, werd aangenomen. Besloten werd de contributieheffing pro gressief te doen geschieden, gelegenheid latend voor schommelingen tusschen f 3 en f 10, met dien verstande, dat de ver spreide leden 15 pCt. meer betalen dan kringleden. Dezie laatste bepaling zal even wel eerst over Wee jaar in werking tre den. De regeling van den maatstaf pro gressie, die verband dient te houden met het aantal werkkrachten, worde door het nieuw te kiezen bestuur aangelegd. Daarna zette dr. v. Beurden de nood zakelijkheid uiteen van één nationale in- koopcoöperatie. Zulk eene biedt n.l. boven de kring-coöperatie deze voordeelen, dat zoodanig groote contracten kunnen wor den -afgesloten, dat men op de meest voor- deedige endities kan inkoopen. Evenwel heeft men «niet den coöperatieven vorm, doch wel de N.V. gekozen, die over een bedrijfskapitaal van 5 ton de beschikking dient"te hebben, waarvan 1/5 moet worden geplaatst en daarna weer 1/10 moet wor den volgestort. Het kapitaal zal verdeeld worden in 6 series, met aan deel en van f100. De vergadering sprak zich uit voor het beginsel dat leden slechts kunnen zijn plaatselijke coöperaties \(geen private per sonen). Deze coöperaties zullen voor elk begonnen vijftal leden een aandeel dienen te nemen. De zetel van de Centrale werd te Utrecht gevestigd en van de aangeslo ten coöperaties zullen ook weer Katholie ken flid kunnen worden. Voorts werd be sloten een deel van de te maken winst ter beschikking te stellen aan sociale in stellingen (vooral ten bate van noodlijden den uit den middenstand). In principe werd weder besloten tot oprichting van een verkoopcentrale. In bet nieuwe bestuur werden gekozen de hoeren J. H. Hassing, Amersfoort, voor zitter; J. Schoenmakers, Oosterhout; A. J. Felix, Almelo; A. H Faes, Nederweert; A. Eijkemans, Den Bosch; G. v. d. Hek, Amsterdam, en A. P. M. Verzuur, Utrecht die onder elkaar de functies zullen ver- deelen. Daarna werden besprekingen ge voerd om te bereiken, dat sommige reke ningen geen jaren blijven loopen. Aange drongen werd op drie-maandelijksche nota's. Ten slotte werd er hij het bestuur op aangedrongen, contact te zoeken met den neutralen Bond, ten einde een strook te ontwerpen, die op de nota's kan worden geplakt en waarop om spoediger betaling wordt verzocht. Gemengde Berichten. Een burgerwacht. De burgemeester van de gemeente Son heeft een burger wacht, welke daar vóór jaren bestond, we der in het leven geroepen, in verband met de vele diefstallen, die de laatste weken plaats hadden. Een gèwichtige vergadering, Zater dagavond hield de „Algemeene" Staats partij een vergadering voor leden en be langstellend en in café „IJoliandaisf' te Den Haag, waar. de heer D. R. Urk zou spre ken over de „Evenredige Vertegenwoordi ging in de Tweede Kamer". Toen tien minuten vóór half negen, be halve de spreker, één bestuurslid en zeven belangstellenden aanwezig waren, opende de voorzitter, de heer. Van Urk, de alge meene vergadering dezer zeer algemeene partij en gaf zich daarna zelve liet woord met de inleiding dat hij niet maLsch zou wezen, maar eens /terdege de puntjes op de i zou zetten. De Algemeene Staatspartij is niet bijster met de Evenredige Vertegenwoordiging ingenomen, zei hij. Nu, dat ie te begrij pen, hij zoo'n belangstelling, schrijft de Resi dentiebode' Verbinding hersteld. Naar wij verne men, loopen die treinen naar het Noorden weer. via bet traject AmersfoortZwolle. Door het zakken van het water is de spoorweg weer vrijgekomen. Baldadig, Vermoedelijk uit ontevre denheid over de handelwijze van de brand- stoffencommissie te Eindhoven, hebben onbekende daders het buroau van die com missie Dinsdagnacht onderste boven ge haald, alle papieren deur elkaar geslin gerd, gedeeltelijk meegenomen en eenig geld ontvreemd. Het bureau is nu de eer ste dagen voor het publiek gesloten. Verduisterd. Na een door de politie te Vlaardingen ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de f 4-5.000, die door. twee be dienden van het bijkantoor der Rotterdam- eche Bankvereeniging Zaterdag j.l. aan het bijkantoor te Schiedam waren gehaald, niet verloren zijn, maar door een van hen zijn verduisterd. De dader is aangehouden. Wat is er in een naam? Een van de deelen der gemeente VeLsen, nl. Santpoort, van ouds weer in tweo deelen ge splitst en bekend onder Santpoort dat aan den Rijksweg ligt en, Jan Gyaenvaart, dat aan den spoorweg ligt. Sedert geruimen tijd is nu het misbruik ingeslopen om het sedert "eeuwen bekende Jan Gyzenvaart te herdoopen in Sant poort-Station. De directie van den post en telegraafdienst heeft dat voorbeeld ge volgd en het nieuwe kantoor in de onmid dellijke nabijheid van het station dan ook dien laatsten naam gegeven. Voor de inwoners, die zich niet met die nieuwigheid kunnen vereemgen fc-n dan ook de onderdeelen bij de oude namen noemen, levert dit soms zeer onaangename gevolgen op. Een staaltje daarvan noemde de heer Frans Netscher in de laatste zitting van den Velsenschen gemeenteraad. Een in Den Haag voor hem aangeboden telegram werd door den bédienenden ambtenaar geweigerd, omdat het adres geen vermel ding van de bestemming Santpoort Dorp of -Station inhield. Op zijn voorstel is nu door den gemeente raad besloten bij' de directie van de pos terijen en telegrafie er op aan te dringen dat de nieuwigheid wordt afgeschaft en de van ouds in de gemeente gebruikte namen weer in eere zuilen worden -her steld. Brand. Te Loon-op-Zand is het huis van den landbouwer Boterma.ns afge- brand. Ook de inboedel en de voorraad gingen in de vlammen op. Verzekering dekt de schade. Een lastige arrestatie. Een in burger- kleeding dienstdoend agent van politie van -het huïpbureau te Scbeveningen heeft een inbreker op heeterdaad betrapt, die in „Villa Maryke", de laatste aan den Zee kant voorbij het lOranje-Hotel, z'n slag 'had geslag-en en juist met zijn buit, een groote zak m'et allerlei voorwerpen van waarde, zich zou verwijderen. De aanhou ding gang lang niet gemakkelijk, aange zien de gearresteerde, den ziak wegwer pende, trachtte te ontvluchten. Bij We wor steling welke hierna ontstond, gelmcte het den aangehoudene zich los te rukken tn naar het" strand te ontvluchten. De agent liet echter den arrestant jniet los en ach tervolgde hem tot in zee, waar hij hem opnieuw greep, en na een hevige worste ling in het zilte nat overmande en op het droge bracht- Een groot aantal nieuwsgie rigen begeleidde den agent en> zijn arres tant, beiden druipnat van het zeewater, naar het politiebureau in de Gevers Dey- nootstraat. Aanvaring. De vrachtboot „D. A. Ver- schure I", geladen met stukgoed, op weg van Rotterdam naar. Amsterdam, is ter hoogte van de schelpbranderij aan den Schaardijlk door de „Merwede III" in den grond geloop en. De bemanning is gered. Zonderlinge vondst. Dinsdagmorgen is te Purmerend, naar men mededeelt, op het terrein der gasfabriek achter oude pijpen, een flink bedrag men spreekt van f2400 gevonden, gewikkeld in een nummer van het dagblad' „Het Volk". De zaak is in handen der politie. Letteren en Kunst. Het Calderon-tooneel. De heeren Bergfhegge en v. d. Velden hebben eervol ontslag verzocht en gekre gen als directeuren der N.V. Het Calderon- tooneel. De leiding berust thans bij de nieuwe directie, gevestigd in Den Haag. De beheerder is de heer Sinisorgo Klompers (directeur der Bank Gilissen), de admi nistrateur de heer Aghina, secretaris dei Katholieke Sociale Actie in Den Haag. Er kwam niet die 6teun, welke de oprichters voor deze ondernerhing gemeend hadden te m-ogen verwachten. Het Calderon-tooneel, onder nieuwe lei ding, zal nu „De Pastoor van Neuvilette" blijven opvoeren, terwijl een blijspel O. W." in studie woerdt genomen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Staatshegrooting 1918. De replieken verloren zich gisteren in het schetsen der partijverhoudingen en het propageeren der partijbelangen. Zoo verklaarde de heer Troelstra (S.D.) dat het vraagstuk der deelneming van sociaal-democraten aan „burgerlijke" kabinetten in de oorlogsjaren een heel eind tot de oplossing is genaderd. Men is er nog niet aan toe, maar spreker was er van overtuigd, dat deze ontwikkeling na den oorlog zou blijven doorgaan. Principieel achtte de heer Troelstra het onmogelijk voor 'de socialisten in ons land om zich te onttrekken aan deelneming aan de Regee ring. In dien zin noemt hij zich dan ook „ministrabel". Maar voor de practische toepassing zal het aankomen op de vraag: Welke is de Regeering en welke is haar program. Saam te zitten met een allegaar tje van vrijzinnigen, de Vrij-Liberalen in cluis, gelijk in 1913 werd gevraagd, gaat niet; wel zou het kunnen in een democra tische kabinetsformatie. Zoo moet nog het „bewuste" volk worden weggemoffeld de eigenlijke reden, waarom de socialisten in 1913 de minister-porte feuilles weigerden! [Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Hcje lang nog? Hoe lang nog zal het duren, dat zij, die in levensmiddelen handelen, hetzij nils fa brikant, hetzij als grossier, hetzij als win.- kelier, het- nog dulden en er kaïm in be rusten, dart; Minister Posthuma door gaat te handelen, gelijk hij gedaan heeft inzake gecondenseerde melk en melkpoeder? Dat de Minister maximum prijzen vast stelt voor 'I even ami ddeflien, teneinde woeker en prijsopdrijving te voorkomen, is op zich zelf genomen een zeer toe te juichen maat regel, en niemand, die in de levensmidde lenbranche betrokken is, zal, met- hoeveel moeilijkheden voot hem' distributie en maximumprijzen ook gepaard mogen gaan, zulke maatregelen, door de tijdsomstan digheden alleszins gewettigd, kunnen af keuren; doch een ieder, ook elke buiten staander, zal, wil hij (eerlijk oordeelen, de wijze, waarop zulks gebeurt ten strengste moeten laken.. Gecondenseerde melk fen melkpoeder waren tot vóór eenige maanden voor de binnenlandscbe consumptie onbekende ar tikelen, behouden® voor technische doel einden (biscuits en chocoladefabrieken en mogelijk eenige andere fabrieken in de branche der voedings- en genotmiddelen, verwelkten reeds vóór den oorlog, melk poeder in hun fabrikaten). Wegens de dezen winter te voorziene melkischaarsdhte werd gecondenseerde melk en melkpoeder door de fabrikanten van melkproducten pind® eenige maanden met zeer groote hoeveelheden met zeer veel succes aan grossiers en winkeliers'in de levensmidelenbranche verkocht tegen steeds hooger wordende prijzen naar ge lang de winter en de daarmede gepaard gaande rnelkschaanschte naderde! Duizenden, en het loopt weikelij-k in de duizenden, bona-fide handelaren (dus niet alleen speculanten, die deze artikelen uit sluitend kochten, om ze vast te houden) hebben deze artikelen tegen zeer hooge parijzen ingeslagen; zulks moet Minister Posthuma bekend geweest zijn! Een week o.f drie vÖor de maximumprij zen bekend werden gemaakt en toen de prijzen hun hoogtepunt bereikt hadden, publiceerde het Bureau voor MedeJeeJin- gen in zake voedselvoorziening, dat er maximumprijzen voor gecondenseerde melk -en melkpoedier óp til waren; terwijl dit Bureau in hetzelfde bericht 't publiek waarschuwde deze artikelen vooralsnog niet in te slaan; 't was toen reeds te laat, althans voor fl-en handel, want alles zat toen reeds propvol!! En nu de maximumprijzen vastgesteld zijn, zouden deze bona-fide-handelaren duizenden guldens moeten verliezen!! En dat zulks werkelijk in de duizenden be loopt, kan men wel nagaan, als men weet, dat er handelaren zijn, die voor geconden seerde molk f 30 en meer per kisrt betaald hebben en voor volle melkpoeder f 1.85 en meer per K.G. en dus nu op een kist ge condenseerde melk f 9 en meer en op één K.G. volle melkpoeder 45 ct. en meer per K.G. moeten verliezen!! Dat gaat 'toch niet op!! Te meer niet, waar de Minister, toen hij dezen zomer voorraden gecondenseerde melk en melkpoeder liet opslaan om dezen winter te distribueeren, toen toch al moet geweten hebben tegen welke prijzen zulks zou geschieden!! Had Minister Posthuma destijds de ma ximumprijzen en tevens zijne plannen met de opgeslagen voorraden bekend gemaakt, niemand zou dan in deze artikelen zulke reusachtige verliezen te lijden hebben!! Het lijkt wel, dat deze maximumprijzen juist zoo laat gepubliceerd zijn om den handel reusachtige verliezen te doen lij den en de fabrieken van melkproducten reusachtige winsten te bezorgen!! Dan zit er immers nog een paooi voor deeltje voor de schatkist aan; immers van die winsten moet natuurlijk O.W.-belasting betaald worden en zulks stijft de schatkist; doch ten koste van het verlies der hande laren! Een advocaten-firma, aan wie schrijver te dezer zake advies vroeg, betitelde deze maatregel van den Minister eenvoudig als diefstal; noemde het grof onrecht, waar tegen niets anders te doen was dan zich solidair te toonen en eene actie op touw fe zetten! Terecht wees het Kamerlid jhr. mr. Sas» se van Ysselt (ook de leden Juten en Van Schaick wezen op hetzelfde) er verleden week in de Tweede Kamer bij de behande ling der Begrooting van Justitie op, dat de Distributiewet noodig herziening be hoeft, en dat er een beroep op ambtenaren- beslissingen mogelijk moest zijn; want, dat er thans eene toestand van rechteloos heid en willekeur op dit gebied heerscht! Aan deze echt Engelsche toestanden moet een einde komen; dat grove onrecht kan niet langer verdragen worden; de ge leden verliezen moeten hersteld of door het Rijk, daar de Minister ze berokkend heeft, gedragen worden! Daarom, handelaren, die door de laatst gestelde -maximumprijzen verliezen gele den hebben, volgt het advies van de rechtskundige adviseurs van schrijver op en toont u solidair; we est eensgezind; een dracht maakt macht; steunt met volle kracht elke beweging, welke op touw i zet wordt om aan deze toestanden een einde te maken! Laat u door Miniefjj vai Posthuma niet ruïneeren! Een b o n a-f i d e-h a n d e 1 a a r< LANGERAAR. Augurkenlxind. Zaterdag j.l. vergader, de de Augurkenbond. Aanwezig 86 leden en volmachten. De heer J. A. Koelemaa opent, waarna de notulen worden gelezen i goedgekeurd. Omzet is geweest ruim 150,000 K.G. Nog te innen zoo goed als niets. Terugbetaald zal worden 3 pet. Punt 5 van de agenda gaat nu no. vooraf. De secretaris leidt punt 5 in. Hij spreekt namens de vereeniging den aftre. denden voorzittei1 J. A. Koeleman toe, me- moreert, bedankt en spreekt zijn beste wen. schen uit. De heer P. Hoogervorst Sr. wordt bij enkele candidaatstelling tot voor zitter gekozen en tot lid van het bestuur de heer C. Hoogervorst Lzn. Tot leden der eindcommissie worden gekozen de heeren D. v. d. Hoorn, D. Steins en A. Uitewaal. Tevens zij er aan herinnerd, dat slechts 1/3 augurken van het vori^ jaar,geteeld mag worden. De voorzitter kreeg salarisverhooging, de secr.-penningmeester een gratificatie. Bij het laatste punt werd besloten, dat de Augurkenbond samensmelting zal trach ten te verkrijgen met de Ter-Aarsche Augurkenyeiling. Na een slotwoord van den oud-voorzit, ter werd de vergadering gesloten. NIEUWKOOP. Schoenen. Behalve bons voor klompen en reparatieleder, zullen, te beginnen met Donderdag 13 December ten gemeentehuis mede verkrijgbaar worden gesteld bons voor toeslag op nieuwe schoenen. Aan distributieleder is voor de maand' Decem ber aanwezig 45 K.G. OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den heer Vani Griethuijsen, burgemeester, vergaderde de zen morgen de-raad der gemeente. Aanwezig zijn alle leden. Na opening door den v o o r z i 11 worden de notulen der vorige "zitting gele zen en daarna onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn enkele missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van geno men raadsbesluiten. Enkele inwoners hebben een adres tot den raad gericht, waarin zij verzoeken om rabatbons voor petroleum, daar de pe troleum zeer duur is en zij niet bij het of de electriciteit zijn aangesloten. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. De directeur van de gasfabriek deelt den raad mede, dat vanaf 1 December de gas prijs is moeten verhoogd worden van 14 tot 18 cent per M3. Twee ongezegelde verzoekschriften wor den ter zijde gelegd. Hierna wordt opnieuw gestemd over het voorstel van B. en W. om aan de R. Wijkverpleging een -subsidie van f 200 te verleenen. Dit voorstel in stemming ge bracht, wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Vóór de heeren De Haan, Bak ker, Breedijk, Spaargaren en Juffermans. Tegen de heeren Boon, Six, v. d. Hulst, Lubbe, Kromhout en v. d. Putten. Door den uitslag dezer stemming is aan-, genomen het voorstel van den heer Lubbf, om aan genoemde Wijkverpleging een sub sidie van f 300 toe te staan. Vervolgens werden enkele wijzigingen voorgesteld in de begrootingen van 1917 en 1Ö18, zulks-op aanwijzing van Ged. Staten, betreffende de heffing van een hoofdelijken omslag in verband met de distributiekos- ten. Er zijn twee wegen, n.l. het percentage van den H. O. te verlioogen, dan wel een tijdelijke leening te sluiten van f 6000. De heeren Boon en Lubbe zijn voor een leenirig, want dan worden de -lasten over meerdere jaren gedragen. In het an dere geval over één jaar. Na eenige discussie wordt besloten, dat een leening van f 6000 zal worden gesloten, welke zal worden aangegaan tegen een rente van hoogstens 5 .pet., aflosbaar bin- nen 10 jaar, en welke voor. 1917 eal wor den gerekend. Verder worden in de begrooting 1918 nog eenige wijzigingen aangebracht, waaron der de eerste aflossing van genoemde lee ning ad f 600, plus de rente over het gehee- ,1e bedrag. Vervolgens worden B. en W. gemachtigd een tijdelijke gasgeldleening aan te gaan tot een bedrag van f 15,000. Thans is aan de orde een voorstel tot uitdiepen van het kanaal bij de losplaats. B. en W. hebben niet kunnen te weten ko men, of in de kosten ook Rijnland moet deelen, waarom zij over het bezwaar zijn heengestapt, en de gemeente zelf de kosten willen laten dragen. De heer Lubbe vraagt nadere inlich tingen, wat het eventueel deel van „Rijn land" betreft. De Voorzitter meent wel haast zeker, dat „Rijnland" niet aansprakelijk zal worden gesteld voor bijdrage in de kosten. De heer Boon vindt de te maken kos ten niet hoog, waarom hij alles maar voor rekening der gemeente wil laten. Na ampele bespreking wordt besloten, dat B. en W. nogmaals in contact zullen treden met „Rijnland". Bij de rondvraag bepleit de heer Sn betere verlichting o. a. van den Leidschen straatweg. Als de maan niet schijnt, is n« 's avonds levensgevaarlijk over straat M gaan. Andere plaatsen verlichten 's avond» hun wegen wel. De Voorzitter zegt betere lantaarn- verlichting toe. De heer Boon bepleit nog betere straat verlichting'aan den overweg. Ook dit wordt door den Voorzitter toegezegd. Hierna gaat de Raad in geheime zitting over, ter behandeling van reclames Hooi- delijken Omslag 1917, en ter vaststettioj

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2