S)e£eidAdh& ©oma/rit' BINNENLAND. BUITENLAND. De Oorlog. pit blad vereerden* enten dag, u'itgez. Zon- en Feestd. >De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, yoor Leiden 11 ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij onze agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post fl.SO p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad ia alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e jaargang. WOENSDAG 5 DECEMBER 1917. Bureau STEENSOHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2485 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0,75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen vao 25 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contraot aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. tel ij k front zijn grootendeelS ge staakt. Het is echter aan Russische .tijde nog allesbehalve rustig en het laat zich aanzien dat het overschot der munitie zal worden gebruik! in een nog droeviger strijd dan hier zoolang werd gevoerd, n.l. tusschen zonen van hetzelfde land, een broederoorlog in den vol&ten zin van het woord:. Een Britsch legerbericht over Oost- Af rika meldt dat op het oogenblik al de Duitsche koloniën in Oost-Afrika in handen van de Engelschen en Belgen zijn gevallen. De overgebleven Duitsche troe penmacht is gevlucht naar Portugeesch grondgebied en zal daar vermoedelijk zich moeten overgeven, zooals de overige troe pen, die drie jaren lang den strijd hard nekkig hebben volgehouden en eveneens voor de overmacht moesten bezwijken. Dat zij den strijd zoolang hebben kun nen rekken, dankten zij vermoedelijk be halve aan eigen beleid en uithoudingsver mogen aan de moeilijke terreinomstandig- heden, die de Engelschen, die in getal veel sterker waren, dwongen heftig te worste len, om dit belangrijk bezit. Terwijl Duitsch Zuid-West-Afrika in Juli 1915 verloren ging hebben de troepen in Duitsch Oost-Afrika het dus nog twee jaar langer volgehouden, al was het te voorzien, dat ook zij op den duur het niet zouden volhuden. Zoo heeft Duitschland thans al zijn kolóniën verloren. 't Zal ongetwijfeld bij de Katholieken van alle landen diepe verontwaardiging hebben gewekt, wat thans is gebleken bij de bekende onthullingen, n.l. dat in het verdrag door Frankrijk, Engeland en Rus land indertijd met Italië gesloten, om de hulp van dit alnd voor de Entente te ver krijgen, de volgende bepaling voorkwam: „Frankrijk, Engeland en Rusland aan vaarden de verplichting Italië te steunen, om den Heiligen Stoel te beletten eenige diplomatieke stappen te doen, tot het slui ten van een vrede, of tot het regelen van de met den tegenwoordigen oorlog samen hangende quaesities." Een zeer pijnlijke onthulling dus, wel ke, meer nog dan andere, een droevig licht werpt op het diplomatieke spel, dat achter de schermen is gespeeld. De Russische Maximalisten bevestigen met dit geheime verdrag evenwel het ge rucht, hetwelk reeds eerder de rondte deed, dat n.l'. de geallieerden Italië de toezegging gedaan hadden, den Paus van de a.s. vredes-conferentie buiten te sluiten. Door de publicatie van het bewuste ar tikel is ovenwei het doodvonnis uitgespro ken over de kortzichtige en jammerlijk-be nepen opvattingen, die tot de samenstel ling daarvan den doorslag gaven. Slechts valt er op te wijzen, hoe de Paus machtiger gebleken is dan de gehei me samenspanning van Italië en zijn bond- genooten tegen Hom. Ondanks het besluit der Entente heeft de Heilige Stoel een di- plomatieken stap gedaan voor den vrede. De invloed daarvan is zoo groot gebleken, dat het eenigszins verrassend is, dat de geallieerden blijkens een bericht elders in dit nummer toch nog op het voorstel van den Paus zullen antwoorden. Niet al leen omdat het voorstel, zoo lang geleden reeds is gedaan, maar ook om de zeer ge reserveerde .houding, die de geallieerden tegenover het Vaticaan hebben aangeno men, spreekt nu 't Paai,sian invloed sterk naar voren. De politiekangure publicatie uit Rus land hebben de katholieken thans veel ge leerd, n.l. de stille kracht, welke in den vorm van de vrijmetselarij in, Italië werkt.. De toestand in Rusland is nog verre van schitterend. De maxima- listische troepen zijn met den nieuwen opperbevelhebber uit Petrograd naar Wi- tebsk aan de Duna gekomen. Volgens de jongste berichten, werd deze plaats, blijk baar zonder veel strijd, genomgn en gaf de oude generale staf zich aan Krylenko over, terwijl de vorige opperbevelhebber Doechonin bij de gevechten, die plaats grepen, het leven heeft gelaten. Hiermede is opnieuw een hoofdstuk van de Russische omwenteling afgesloten, en staat het nog te bezien, wat het volgende ons brengen zal. Een belangrijk punt is daarbij, wat de wapenstilstand en de hierbij gevoerde (besprekingen zullen uit werken. Mogen we al vast verwachten, dat de gesloten gedeeltelijke wapenstilstand ook op de andere front-deelen aanstekelijk zal \verken. Duitschland. Tegen het duel. Naar aanleiding van de uitvaardiging van het leger- en vlootbevel, van keizer Karei tegen het duel heeft het Duitsche centrum de volgende vraag aan den rijks kanselier gericht: „Is de rijkskanseier in staat nog tijdens den duur van den oorlog een soortgelijk leger- en vlootbevel, dat een verbod van het officiersduel bevat, in het vooruitzicht te stellen? Het antwoord op deze vraag zal schrif telijk gegeven worden. Frankrijk. Een antwoord der geallieerden op de Pauselijke nota? Het „Journal des Debats" en de „Ma- tin" melden, dat Frankrijk na het vaststel len der algerneene oorlogsdoeleinden op de entente-conferentie te Parijs in over eenstemming met de overige geallieerden de jongste nota van den Paus zal beant woorden. Italië. De H. Stoel en de geheime verdragen. De „Kölnische Zeitung" meldt uit Zwitserland: De Italiaansche Katholieke bladen zijn ten zeerste verbaasd over de door de openbaarmaking der geheime ver dragen, bekend geworden geheime clau- sulen tegen den Heiligen Stoel. De „Os- servatoire Romano" behoudt zich voor een oordeel uit te spreken. De commentaren der overige Katholieke bladen zijn door de censuur onderdrukt. Rusland. De geheime documenten. Belangrijke onthulling. Onder de gepubliceerde bescheiden is een verdrag, waarbij Italië toezeggingen krijgt: een deel der oorlogsschatting en een stuk. Afrika. Hierin staat verder vermeld: Frankrijk, Engeland en Rusland yer- plichten zich Italië te steunen, oon den Heiligen Stoel te beletten eenige diploma tieke stappen te doen, tot het sluiten van een vrede, of tot het regelen van de met den tegenwoordigen oorlog samenhangen de kwesties.""" Men leze hierover ons {overzicht. Nog een verrassing verwachten! ïn de „N. R. Ct." vinden wij het vol gende telegram uit Berlijn: De overeen komsten en nota's, die voor de Entente het meest compromitteerend -zijn, worden nog door het Russische bewind achtergehou den. Zij zullen echter, zoodra de commis sie, die daar onder toezicht van Trotsky en prof. Peliwanof in het Sochy-klooster aan werkt, met hare toebereidselen klaar is, in den vorm van een Oranjeboek openbaar gemaakt worden. De wapenstilstand aan het Oostelijk front. Berlijn meldt officieel: De Russische afgevaardigden belast met de onderhande lingen in zake het sluiten van een wapen stilstand werden door den opperbevelheb ber in 't Oosten, generaa-veldaarschalk prins Leopold van Beieren met een korte toespraak begroet. Daarop begonnen- de onderhandelingen over het sluiten van een wapenstilstand waaraan onder voorzitterschap van den chef van den generalen staf, generaal Hoff mann, vertegenwoordigers van de Duit sche strijdkrachten te land en ter zee, als mede gevolmachtigden van de opperste legerbesturen van Bulgarije, Oostenrijk- Hongarije en Turkije deelnemen. Uit het oorlogspersbureau te Weenen wordt gemeld: Bij de onderhandelingen over den wa penstilstand bij het leger van prins Leo pold van Beieren werd hët Oostenrijk-Hon- gaarsche leger-commando door een blon deren gevolmachtigde, een officier van den generalen staf, vertegenwoordigd. De Russische afgevaardigden, die gister middag om half vijf aan onze linies wer den ontvangen, zijn nog denzelfden avond naar de plaats van onderhandeling door gereisd. Doechonin gedood. Een draadloos Russisch bericht maakt een proclamatie bekend, die door Krylen ko aan de troepen is uitgevaardigd. Hij maakt daarin bekend, dat hij met de re volutionaire troepen Mohilef is binnenge trokken en het hoofdkwartier heeft om singeld. Doechonin werd door de troepen uit een trein geworpen en gedood. Kornilof's vlucht was het gevolg van deze buitenspo righeden. Krylenko is als opperbevelhebber in het Russische hoofdkwartier aangekomen. Het hoofdkwartier geeft zich over. De maximalistische regeering deelt door middel van het Petrogradsch Telegraaf- agentschap mede, dat de generale staf op het Russische front zich aan de afdeelin- gen der maximalistische troepen heeft overgegeven. De kozakken en Korni lof. Volgens een telegram van zijn adjudant is Krylenko te Vitebsk aangekomen met afdeelingen van het Petrogradsche garni- coen. De kozakken hebben zich op hun flanken en in den rug saamgetrokken. Een botsing is naar het schijnt ieder oogen blik te wachten. Volgens andere mededee lingen heeft er reds treffen plaats gehad, waarbij enkele dooden zijn gevallen. Middellijk wordt medegedeeld, dat Kor- nilof gisteren zijn bewakers ontvlucht is. Roemenië. Staat het lamt voor een revolutie? Uit Kopenhagen wordt geseind, dat het Russische blad „Djen" bijzonderheden mededeelt, omtrent de hachelijke situatie van Roemenië, Volgens het blad wordt er te Jassy een Roemeensche kroonraad ge houden, waarin de nieuwe, door den staatsgreep der Bolsjewiki in het leven ge roepen, politieke toestand voor Roemenië in den breede wordt besproken. Het land is op_het oogenblik van alle spoorwegverbindingen afgesloten. Hongers nood, volkomen stremming van het ""er- keer, besmettelijke ziekten, teekenen van verzet in het leger en algerneene ontmoe diging -hebben de volkspsyche geweldig beïnvloed. Het geheele volk snakt naar vrede. Bij het laatste oponthoud van. Koning Ferdinand te Jassy hebben volksoploopen plaats gehad, die een dreigend karakter droegen. Men riep om onmiddellijker! vrede. Vereenigde Staten. Meer oorlogsverklaringen gewensoht. Ledge Renting, republikeïnsch lid van- de commissie in den Senaat voor buiten- landsche zaken verklaarde zich voor den oorlog tusschen de Vereenigde Staten en alle bondgenooten van Duitschland. Spreker voegde erbij: Wij hebben een missie onder House naar Europa gezon den, om de eenheid van actie te bewerken. Ik geloof, dat voorwaarde voor de een heid is, dat wij dezelfde vijanden be vechten. Dit zou onzen toestand begrijpelijker ma ken en de eenheid van optreden van onze regeerlng vergemakkelijken. Wij moeten dus aan al Duitschland's bondgenooten den oorlog verklaren. Brand. Een groote brand in Brooklyn (New- York) vernielde vier groote gebouwen van de Morse Droogdok Maatschappij. De scha de wordt op een millioen dollars geschat. Nederland en de Oorlog. De „Blom ersdijk" en de „R ij n d ij k" Van bevoegde Duitsche zijde wordt ge meld, dat de Duitsche regeering aan de reederijen heeft betaald voor het stoom schip „Blommersdijk" voor de waarde van het schip, alleen 2,700,000 gulden en voorts voor vrachtverlies en overige vorde ringen ten naaste bij 300,000 gulden, en voqr het stoomschip „Rijndijk" als vergoe ding der reparatiekosten, zoowel als voor vracht- e tnijdverlies tezamen ten naaste bij 750,000 gulden, behoudens schadever goeding voor de lading. Aardappele n-d i s t r i b u t i e. De minister van Landbouw, gezien zijn bekendmaking no. 2182, afdeeüng Crisis zaken, bureau Landbouw, opgenomen in de „Staatscourant" van 1 November j.l. no. 256, betreffende de aardappelen-distri butie, brengt ter algerneene kennis, dal aan de daarin, genoemde soorten aardap pelen, welke voor de zesweeksche reservt kunnen worden- gelevrd, worden toege voegd de soorten Bravo, Bonte, Blauwa, Frisia en de Wet van kleigrond. De K a a s p r ij z e n. Men schrijft aan de „N. Rott. Crt.": De vorige week Donderdag werden in de „Staatscourant" de niieuwe, door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelde maximum-prijzen voor kaas bekend gemaakt. Deze prijzen kwamen zeer onverwacht, en menige be langhebbende zal zich hebben afgevraagd, aan welke prijzen hij zich in die week! moest houden, aan de nieuwe of aan de oude. Van overgangsbepalingen was niet» gebleken, en indien de nieuwe -prijzen- oiv middellijk in werking traden, dan was er een schitterende gelegenheid geopend ooi een extra-winst je te maken. Zaterdagavond bevestigde het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoor ziening, dat de nieuwe prijzen onmiddellijk in werking traden. Dit beteekent, dat de grossiers, die in die week voor gestempelde distributiekaai aan de centrale pakhuizen f 43 en voor on gestempelde f41 hadden moeten betalen (in deze prijzen was nog geen verandering gebracht), voor die kaas aan de detaillis. ten mochten berekenen f 70, resp. f 68, in- plaats van f 46 en f 44, de prijzen, die voor heen in rekening mochten worden ge bracht. En dat de detaillisten, die zoo ge lukkig waren geweest van hun grossiers de distributiekaas van die week nog tegen den ouden prijs te hebben ontvangen, dat was f 46 voor gestempelde en f 44 voor ongestempelde kaas, direct voor diezelfde kaas in den winkel mochten berekenen resp. 84 en 81 cent per pond, in plaats van de oude prijzen. Hetzij de grossiers, hetzij de winkeliers hebben dus een co et winstje gemaakt, een voudig doordat een nieuwe, regeling van de maximumprijzen in werking is kunnen, treden, voordat de oude goed en wel aan ■kant wa9 gezet. Maar in beide gevallen betalen de consumenten dat winstje. Peulvruchten als vee voeder. De minister van Landbouw vestigt er nogmaals de aandacht van belanghebben den op, dat het nadrukkelijk verboden, en dientengevolge strafbaar is, peulvruchten aan het vee te voederen. Van dit verbod1 zijn slechts uitgezonderd: paardeboonen, wierboonen, schapenboonen en Waal scha boonen. V eilingbep a-lingen. De Vereeniging Groenten-Centrale heeft thans de navolgende bepalingen vastge steld: Van het uitschot der roode en gele kool moet 50 pet. voor de fabrieken en 50 pet. voor het buitenland geveild worden onder de bepaling dat wanneer genoemde hoe veelheid hetzij voor het buitenland of door de fabrieken niet mocht worden afgeno men, de geheele partij voor de fabrieken of voor het buitenland mag geveild worden. In geen geval mag uitschot van welke soort kool ook boven den door het Centraal Bureau van Veilingen vastgestelden prijs verkocht worden. Met uitschot wordt gelijkgesteld de kool waarvoor tengevolge van waterschade door de vele regens permissie tot veilen verleend is. Meermalen komt het voor, dat door te lers getracht wordt op andere veilingen te verknopen, dan daar, waar zij verplicht eijn. Aan de eigenaars van drogerijen wordt medegedeeld, dat van de door hen op de veilingen gekochte kool binnen veertien dagen de vastgestelde beschikbaarstelling -moet plaats hebben. Koop- en pachtprijzen van weide- en hooilanden. Het. blijkt, dat in den laatsten tijd gras landen dikwijls tegen abnormaal hooga prijzen worden verkocht of verpacht. In verband hiermede wordt nogmaas ter al gerneene kennis gebracht, dat het inge volge artikel 7 der Distribu-tiewet 1916 niet- geoorloofd is op gescheurd grasland grove tuinbouwgewassen, als -kool, prnkboonen en andere gi'oote tuinbouwgewassen, als ook handeLsgewassen vrij te verbouwen. Eenheid in het verscheidene. Daar is geen krachtiger bestrijding van jiet val-sdhe (begiiinisiel van den klassenstrijd, dan een in liet Katholiek beginsel van Solidariteit levende practijk Geen scheiding in standen, maar één heid in beginsel moet in het oog springen *oor wie het leven onder ons, Katholie ken,' gadeslaat. Daar zijn verschillende standen, van elkander onderscheiden, maar niet tegenover, doch naast Ikander levend en aiibeidend en strijdend, ia gelijkgezind begeeren naar rechtvaar digheid, in wederkeerig bewijzen van liefdeZóó moet voor on.9 staan het Katholieke leven, het maatschappelijk verkeer, de sociale verhouding, tusschen de Verschillende stamden. Zóó, doordrenkt van onze heerlijk-schoone, heil-brengende Katholieke beginselen! Neen Goddank! dat is niet slechts theorie, doch ook practijk.... Al ïs het niet »5ó als in de eerste Christen-eeuwen, toen de heidenen van de Christenen getuig den, dat zij hen erkenden aan hunne liefdedaar is toch een -krachtige open baring van den geest des Christendoms, die liefde is, óók in het huidig» leven! Zoo openbaart zich in het standen-verschil - onder de Katholieken een eenheid in het verscheidene. En, gelijk de „eenheid in het verscheidene" het ka rakter der schoonheid is in de psysieke orde, is zij dat ook in het geestelijk l-even der maatschappij, dier gemeenschap „Eenheid in het verscheidene" geen bittere klassenstrijd, noodlottig en verdef- 1 lelijk voor de bestrijders zoowel als voor de aangevallenen, doch eensgezindheid en saam ho o ri gbeiddót blijkt ook, gelukkig, yaak in de practijk der Katholieken heilig Ideaal te wezen! Rondom de droeve geschiedenis van het Tilburgsche arbeidsconflict schittert in blijden glans de Katholieke een heid onder de verschillende standen! 0, w-at zouden de klassenstrijd-mannen, de socialisten, gegrinnikt hebben van pl:ei- zier, zoo zij hadden kunnen constateeren, dat de Tilburgsche arbeiders alleen steun ontvingen van hun klasse. Maar nu staat, zonder .onderscheid van stand, heel Katho liek Nederland aan hun zijde! De Katho lieke pers treedt op voor hun rechten in de -open taal der waarheid en zelfs met toornende verontwaardiging. Uit het Hoog waardig Episcopaat worden in duidelijk- waarneembare taal stemmen gehoord, die klaar aanwijzen, dat het recht is aan de zijde der arbeidersDe eenheid van beginsel onder ons, Katholieken, komt hier ti)t uiting in de practijk van het leven.... Wij geven hier slechts een voorbeeld. Héél het leven onder ons, Katholieken, moet weerspiegelen: de eenheid van beginsel in het verscheidene dex etanden! De eenheid van het recht en dé een- Beid van de liefde! Be strijd bij Kamerijk. - Thans heeft Buitschland al zijn koloniën in Oost-Afrika (trioren. - Oo Russische generaal Doechonin gedood. -- Staat Roemenië voor een revolutie? - Het verdrag der jcaliieerden met Italië betreffende den H. Stoel. - Nog een verrassing te vachten? - De wapenstilstand aan het Oostelijk front. Overzicht t n het Westen wenden de 'Duit- schers hun beste krachten aan, de Engel schen uit de veroverde stellingen bij Ka merijk te verdrijven, 't Eenige succes, dat zij hierbij bereikten, was de verovering van het dorpje La Vacquerie, ten N. van Gonnelieu gelegen, waarvan zij zich ook reeds meester maakten. Het zal de Engel- rchen (nu zeker -veel moeite kosten om Gou- zeaucourt te behouden. De Engelsche infanterie deed een aan val ten N. van Gheluvelt, die niet aan de verwachtingen schijnt te hebben beant woord. Het Britsche legerbericht spreekt ni. slechts van een plaatselijken .strijd, waarbij de Engelschen hun linie lichteijk naar voren brachten. De vijandelijkheden aan het O os- FEUILLETON. Christen-helden in Japan. Vorstin Justa sprak hij pater Rodri guez eerst haar biecht. Daarna stortte izij voor hem al haar bekommernis uit en noemde hem haar naam. De priester bad laet haar en troostte haar, zoo goed hij kon. „Kent dan de Heiland, die uit liefde tot ons hier in het tabernakel woont, niet al uw leed, edele vrouw?" zeide hij. „Bidt Hij hier niet dag en naclit voor u en uwe kinderen? Klopt onder de gedaante van brood niet wezenlijk en waarachtig Zijn goddelijk hart? En zouden wij dan moede loos kunnen worden? Komaan, moed en vertrouwen gevat! Hij is onze leidsman en bestuurt ons leven, en indien Hij de beide knapen mocht uitverkiezen tot de martel kroon, moeten wij Hem voor zulk een genade dan niet danken?' .Jazeker, zeker!" snikte de moeder. „Het e'j verre van mij, mijne kinderen den palm 3er martelaren te misgunnen! Maar ik Vrees, dat zij niet zullen sterven om hun geloof, maar opgeofferd zullen worden aan dp wraak van pen vrouw. Moeten wij dien vc-rschrikkelijken broedermoord, indien wij - kunnen, dan niet verhinderen?" „Ongetwijfeld. Wij moeten en zullen ook alles in het werk stellen om deze misdaad te voorkomen. Vorst Ukon-Dono zal ons daarbij helpen. En ik geloof wel, dat wij Jyeyas zullen kunnen overreden om de knapen onder eijn bescherming te nemen. Maar, wanneer onze pogingen mochten mislukken, moogt gij er niet aan twijfelen, of de beide knapen zijn uitverkoren, om te worden opgenomen onder het getal der glo rierijke bloedgetuigen. Gisteren hebben wij brieven ontvangen van onze medebroeders te Anma Zij meldden ons den dood van pater Valignani, die in de gevangenis ge-, sterver, u. en zij verhaalden ook van de standvastigheid uwer kinderen. Men heeft hun de vrijheid aangeboden, wanneer zij slechts éénmaal wilden offeren aan den af god Haschiman; blaar zij, de wakkere kna pen, zijn God dank! standvastig gebleven. Indien zij vallen als offer van Hime's wraak, dan lijdt het niet den geringsten twijfel, of zij sterven als martelaren. Neem dus de moeder der macchabeesche broeders tot voorbeeld, edele Vorstin!" De woorden des priesters vervulden het hart der moeder met troost, echter zonder de natuurlijke angst en zorg, om het lot barer kinderen van haar, weg te nemen. In haar ziel voerden natuur en ge loof met elkander strijd en al zegevierde ook het geloof, toch bloedde het moeder hart. „Is het zonde?" vroeg zij den biecht vader, „wanneer ik tot God zeg: „Heer, neem hen als offer tot UI" en dan soms aanstonds weer uitroep: „Neen! red hen! bescherm hen! laat mij hen behouden!?" „Hoe heeft dan de Heiland zelf op den Olijfberg gebeden?" antwoordde pater Ro driguez. „Wanneer het mogelijk is, laat dan dezen kelk Mij voorbijgaan, Vader, bij U is all'es mogelijk. Echter niet Mijn, doch Uw wil geschiedde!" Getroost keerde de Vorstin naar 'haar gemaal in het kasteel teirug. Vóór het val len van den nacht volgde pater Rodriguez haai', tala .geneesheer verkleed. De 1 eeke broeder ging mee als bediende; de gebrui kelijke medicijnkist, welke hij, droeg, be vatte echter een draagbaar altaar, hene vens de heilige vaten en gewaden. Na middernacht wilde hij tot troost der belde 'zwaarbeproefde echtgenooten in hun woning het 'heilige offer opdragen en hun de heilige Communie uitreiken. Dit achtte hij beter, dan dat het vorstelijk paar de H. Mis in de kapel kwam bijwonen. „Het is voor ong een eisch v&Ji beleid'^ zei de grijz'e priester, „thans' alles te vermijden, wat den Kubo-Sama zou kunnen ontstem men." Daarenboven was vorst Protasius, ten gevolgé van het ongeuk, dat hem had getroffen, bijna menschienschuw geworden en vermeed hij het zoovieel mogelijk zijn woning te verlaten. 'Pater Rodriguez wist den diep geschok- ten man moed in te spreken. „Aan het geen gebeurd is, valt niets te veranderen; berouw erover te hebben, ziedaar het eeni ge noodzakelijke vereischte", zeide hij. „Laten we de treurige gevolgen ervan dra gen in den geest van ootmoed en boetvaar digheid. Het zijn de bittere vruchten van den hartstocht! Doch God stoot een verne derd en verootmoedigd hart niet van Zich af. Hij is geneigd vergiffenis te schenken, en heeft, ook reeds vergiffenis geschonken en Hij bezit de macht zelfs uit onze zonden bet goeie ie doen geboren worden." Den volgenden morgen bracht hij vorst Justus Ukon-Dono, die na zijn begenadi ging door den Kubo-Sama te Sakai gehou den was, bij vorst Protasius. Het was voor dezen laatste een bittere vernedering, den roemrijken christen 'veldheer onder de oogen te komen. Tranen van schaamte lie pen hem over de wangen, toen hij den ouden §oldaat in bet open, eerlijk gelaat zag. Werktuigelijk viel hij voor hem op de knieën en stamelde: „Vergeef het mij! mijn ergernismijn eerzuchtmijn hebzucht „Sta op, goede vriend", viel Ukon-Dono, zijn hand vattend, hem op hartelijken toon in1 de rede. „Gij hebt het goed bedoeld; gij meendet te handelen in het belang van den christelijken godsdienst door uw macht en uw aanzien te versterken. Eerzucht en hébzucht!ach, dat zijn voor een Vorst immers oude, Japansche deugden dodfcf christelijke volstrekt niet! Des te christelij ker is het intusschen, zijn misstappen te erkennen. En laten wij nu eens overLeggen: hoo wij het onheil, dat uw ongelukkige zoon daarginds in Arima teweegbrengt met behulp van den Kubo-Sama kunnen beperken. Daarover beraadslaagde men gedurende drie dagen, zonder tot een besluit te ko men. Want de bond van alle christen Vtui sten ter gunste van Hide-Tada als opvol ger van den Schogoen, een bond, welken vorst Protasius had ontworpen, was niet te verwezenlijken. JWordt vervolgd.!

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1