3 BINNENLAND. Uit de Omgeving SPOED! LAND! liaison „LUXE Een Fransche stem. De Matin" échrijft: De pogingen van Lenin en Trotzky hebben vooral ten doel om ons in hun zwakheid mede te sleuren. Na gesprekken met mannen, die geroe pen zijn om de eindbeslissing te nemen, kunnen wij zeggen,, dat het fiasco van deze pogingen verzekerd is. Reparatieleder. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Uit- talrijke, tot het Rijksdistrïbuüe- kantoor voor huiden en ledor gerichte brieven is gebleken, dat do uitlegging van de distributie-regeling voor reparatieleder van 1 October 1917, aanleiding geeft tot verschil in opvatting bij vele der betrok ken gemeentelijke distributiftbureaux of bij hen, die belast zijn met de uitvoering de zer distributie! In vele gevallen is niet voldoende ken nis genomen van de bepalingen der distri butieregeling en met het uitgeven der re- parat iebons langer gewacht dan noodig is, terwijl voorts vele gemeentebesturen zich ten opzichte der lederdistributie niet bepalen tot de taak, hun door de genoem de diistributieregeling opged/ragen. Aan de gemeentebesturen is n.l. over gelaten de beoordeeling, welke personen in aanmerking komen voor het ontvangen van reparatiebons, in verband met de be schikbaar gaste 1de hoeveelheid distributie- leder en de vastgestelde standaardge wichten. De at te geven bons moeten echter die nen voor één paar zooien en hakken, zoo dat niet toegestaan kan worden, bons uit te reiken dienstig voor meerdere paren, noch bons uitsluitend bestemd voor een paar zooien öf hakken afzonderlijk. Ook dient bi] de afgifte der bons van gemeente wege het schoennummer juist te worden ingevuld, terwijl niet toegestaan kan wor den dat dit nummer later wordt gewijzigd. Degene aan wien een gemeentelijke bon is uitgereikt, behoort in de '3?euze van zijn echoenmaker steeds geheel vrijgelaten te worden. Er mag du© niet de naam van een schoenmaker op de bon vermeld wor den. iDe beschikbaarstelling van het distrlbu- tieledier geschiedt door tusschenkoanst van de lederhandelaren, die als lid zijn toege treden tot de Lodervereeniging, gevestigd te '©-Gravenhage. Een ledenlijst dezer ver- eeniging en tot heden twee supplementen, zijn bereids aan de besturen der gemeen ten, welke voor de lederdistributie in aan merking komen, toegezonden, met verzoek voor de noodige publiciteit zorg te dragen. Belanghebbenden dienen zich voor het be trekken van distributieleder to wenden tot firma.'©, die op bovenbedoelde lijsten voor komen. Het door de schoenmakers bij de leder handelaren aangekochte distributieleder mag door hen worden verwerkt, ongeacht rut welke gemeente de vereiscbte (bons af komstig zijn. Van gemeentewege dient men zich te onthouden van elke verdeeling van de be schikbaar gestelde hoeveelheid distributie- ieder onder de in de gemeente gevestigde schoenmakers. Naar gelang van den aard en den omvang van het bedrijf zullen de schoenmakers zich tegen overlegging van de door hen van particulieren ontvangen gemeentelijke bons geregeld opnieuw van distributieleder kunnen voorzien. De eerste maal kunnen zij tegen onderteekening van eene daarvoor vastgestelde verklaring zon der overlegging van bons, een z.g. leder- voorschot van hoogstens twee croup ons betrekken. Gelijk hekend, zijn er standaardgewich ten en maximumprijzen vastgesteld, die reeds vroeger zijn gepubliceerd. Alhoewel uitsluitend de betere kwali teiten voor distributieleder worden goed gekeurd, kunnen toch uit den aard der zaal. niet alle c-roupons van precies de zelfde kwaliteit zijn, daar dit. distributie- leder uit meer dan 250 verschillende looi erijen afkomstig is. De dikte van het leder is niet altijd als maatstaf aan te nemen voor do kwaliteit. Men dient echter, als voorheen gebruikelijk was, het zwaardere leder te verkoopen of te gebruiken voor mansschoenen, terwijl het lichtere is aan te wenden voor vrouwen- en kinderschoe nen. Bij de vaststelling der standaardgewióh- ten is rekening gehouden met de omstan digheden, dat elke croupion afvaldeelen heeft en het uitsnijden verlies oplevert, waardoor dus een percentage in de cal culatie werd opgenomen. Zelfreperateurs kunnen niet eisclien, dat hun het stand- aardgewicht wordt geleverd, doch het Rijksdistributiekantoor wensdht er van in kennis gesteld te worden, indien een led'er- handelaar. van deze bepaling tracht, mis bruik te maken, door ook het afvallende led-ar voor distributieleder te verkoopen. Oini misbruiken te voorkomen, wordt tot nu toe o'ike croupon dastributieleder van minstens twee stempels voorzien. Dit is niet altijd voldoende gebleken. Daarom zal er zoo spoedig mogelijk toe worden over gegaan de croupons zoodanig te liestem pelen, dat verwisseling van distributie leder met ander leder wordt uitgesloten. Op deze verschillende punten is door het Rijksdistributiekantoor de aandacht der gemeentebesturen gevestigd. Fabrik a ji ten van koffie- ©urrogaten. Tm een te Amsterdam gehouden verga dering van fabrikanten van koffie-surro- gaten is opgericht de „Vereeniging van Nederl. koffie-surrogaatfabrikanten'1 Er word' een voorloopig bestuur benoemd. Levensmiddelen en opcenten. De beide wetsontwerpen tot beschikbaar stelling van levensmiddelen en tot heffing van 150 opcenten op de verdedigingsbelas- ling over 191819, hebben in de afdeelin- gen der 2de Kamer veel verzet uitgelokt, Noch de politiek van den heer Posthuma, noch die van den*T?êer Treuh werd bewon derd. Minister Posthuma werd weifelen en talmen verweten. Men vond zijn taak voor één mui te zwaar. Verscheidene leden keurde# de „bedeeling" van de gegoeden (10 op de 100) af. Vele leden konden zich met de heffing van 150 opcenten niet vereenigen. Som- migën zagen geen anderen uitweg dan het heffen van indirecte belastingen of het in voeren van staatsmonopolies. Enkelen be valen heffing van hooge opcenten op de in komstenbelasting aan. Verscheidene leden wenschten het voorstel om te zetten in een voortzetting der heffing van de verdedi gingsbelastingen gedurende drie jaren. Eenige leden gaven de voorkeur aan een verhooging der oorlogswinstbelasting tot 50 pet. Vrij algemeen had men met verbazing en ontstemming gezien, dat minister Treub in zijn memorie van toelichting de voor stellen van zijn collega Posthuma had1 be streden. Geschillen tusschen ministers ple gen in den miniterraad heslist te worden; lukt dit niet, dan vraagt de dissentieeren- de minister zijn ontslag. Kon de minister raad minister Treub geen gelijk geven, dan had hij beter gedaan heen te gaan. Wil minister Treub zich niet voor de inzichten van den ministerraad schikken, dan dient, deze tot cijn verwijdering het initiatief te SPORT. VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. De wedstrijden ve«or Zondag. Westelijke afdeeling. Ie klasse A. Rotterdam: V. O. C.H. B. S. Haarlem: HaarlemU. V. V. Amsterdam: AjaxBlauw Wit. Den Haag: H. V. V.—Quick. Utrecht: HerculesH. F. C. Dordrecht: D. F. C.Sparta. Ie klasse B. Vlaardingen: D. V. S.Feyenoord. Amsterdam: AmstelHermes. Amsterdam: V. V. A.Concordia. Amsterdam: A. F. C.R. F. C. Hilversum: GooiDordrecht. Schiedam: S. V. V.—Spartaan. 2e klasse B. Gouda: Olympia—Allen Weerbaar. Utrecht: KampongHilversum. Hilversum: VictoriaOde. 3 e klasse C. Gouda: GoudaAlphen. Leiden: SportmanL. F. C. Amsterdam:D.W.S.Watergraafsmeer KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor Zoridag: NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Westelijke afdeeling; le klasse B. Leiden: Vitesse (L.)—O. K. K. Acadeniienieuws. LEIDEN. Met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal exanlen in dè wis- en natuur kunde door den heer J. M. Burgers, Arn hem. NOORDWIJK. Verpleegden ontvlucht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden twee vrouwelijke verpleegden van het gesticht ~~gEndegeost'- door onze politie zwervende gevonden, op 'het politiebureau onder dak gebracht. Gisteren zijn de ongelukkigen onder geleide van eenige verpleegsters we der naar „Endegeest" teruggebracht. NOORDWIJK AAN ZEE. Logger vergaan. In verschillende families alhier heer.seht doodelijtke ongerustheid omtrent de be manning van de logger „Johanna Jacoba" i^eder do heer W. van Beelen, die, zooail© binnenkomende schepen rapporteerden, op een mijn geloopen en in de lucht gevlo gen is. Schepen, die in de nabijheid wa ren, vopden op de plaats des onheil© geen spoor van de bemanning. Men vreest het ergste. STADSNIEUWS. Belgische Kring van Leiden. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Donderdagavond hield de Belgische Kring van Leiden in „Zomerzorg" een welgeslaagde vergadering. Nadat de voor zitter, mr. A. de Groeve, eenige woorden had gewijd aan het S. K. V. H. en de aan wezigen had aangespoord om naar vermo gen dit werk te steunen, ging het doek op en zagen wij ons verplaatst in een salon uit het midden* der zeventiende eeuw: ge- gever^ zou worden Molière's: Burger Edel man, het blijspel vol tintelenden geest en bijtenden spot, dat de overdreven praal zucht hekelt van de parvenu-wereld. Na deze tweede uitvoering een eerste werd reeds Maandag gegeven, uitsluitend ten bate van het S. K. V. H. gevoelen wij ons gedrongen, een woord van lof en hul de te richten tot het Warmondsche Fami- lietooneel, dat beide avonden tot ware kunstavonden wist te stempelen. Er is genoten door allen. En het eerst denken wij natuurlijk aan den hoofdper soon, den heer v. d. Vooren, die de lan.g niet gemakkelijke rol had ie vervullen van den rijk geworden lapjeskoopman. Gevat ter uitbeelding van het type is wel moeilijk denkbaar; eijn rol was ,,af", en zijn vlot spel en typische mimiek heeft de zaal menigmaal doen schateren van liet lachen. Een mooie rol vervulde ook de heer H. Zwetsloot, als graaf Dorante; ook deze gaf ons superieur spel te zien. Het sluwe Me- phisto-type van den heroemden jonker Aanbieding gevraagd van een halven bunder of meer, zeer nabij Leiden, om daarop een veestal te plaatsen. Brieven Leidsche Courant onder No. 4731. Breestraat 63. Haarl.straat 93 BYOUTER1EËN LEDERWAREN STEEDS VOORRADIG: Portemonnaies vanaf f 0,15 tot 6.- Zichizendingen. werd uitnemend N door hem weergegeven. Den dansmeester, die overigens zijn rol uit stekend vervulde, zouden wij nogmaals op het hart willen drukken, wat langzamer te spreken. Van de dames noemen wij in de eerste plaats mej. C. v. d. Vooren, in de zeer las tige rol van terechtwijzende echtgenoote en slachtoffer van de buitensporigheden van mijnheer Jourdain. Vooral door haar stil spel in de tweede acte, maakte eij het bezoek van graaf Dorante tot een der ge- slaagdste momenten uit het stuk. Mej. B. Zwetsloot bracht door haar opgeruimd en echt kinderlijk spel de vroolijke noot in de verschillende tooneelen. De heer Jac. Zwetsloot vervulde een dubbele rol aJs leeraar in de philosophie en als kapitein Cléönte du Bar. Beide, zeer uiteenloopen- de, types werden met liefde door hem weer gegeven; hij is een speler die zijn middelen volkomen beheerscht, en ze tot hun recht doet komen. Als Coviellekon M. v. d. Vooren ons meer bekoren dan als schermmeester; zijn spel was echter steeds vlot, hetgeen reeds tot voldoening stemt. Rest de dubbelrol van muziekmeester en notaris, door den heer P. Zwetsloot ver vuld. In de laatste rol was de heer P. Zwetsloot veruit het beste. Nooit zagen wij „secuurder" en „zekerder" notaris, dan, dien doze speler ons dac.r uitbeeldde. Noemen wij ten slotte de twee als uit den grond gestampte en als uit staal ge goten lakeien, den ijzig-kouden gerechts dienaar en de lieve verschijning van den leerling-kleermaker, dan kunnen wij met een aangename voldoening op dezen- avond van waar kunstgenot terugzien. De voorzitter van den Belgischen Kring was dan ook zonder twijfel aller tolk, toen hij de Warmondsche spelers van harte ge- lukwenschte met hun schoon en op hoog peil staand spel: wèl dilettanten-werk, doch dat op eommigie oogenbhkiken niet door beroeps-menschen zou worden ver beterd. Wanneer zal Leiden weer het genoegen hebben, het Warmoijdsch Familietooneel te gast te krijgen? Hulp voor het Armenische volk. Belangstellenden waren gisteren in le Foyer van de Stadsgehoorzaal uitgenoo- digd tot een avondbijeenkomst, uitgeschre ven door het >sub-oomité voor Leiden van bet Comité tut verstrekking van hulp aan het Armenische volk. In zijn openingswoord stelde dé voor zitter, Prof. Mr. W. v. d. Vlugt, in het licht, dat men hier bijeen was gekomen om een -positieve daad te verrichten, n.l. het lenigen van den nood van het Armeni sche volk, dat geslagen is met een menigte van ellenden. Spr. verwacht veel goeds van het gesproken woord op dezen avond. Dr. H. Koffijberg, predikant te Muider- beng, hield na deze inleiding een lezing over. de Armenische kwestie.- Spr., die zich door studie op de hoogte heeft gesteld van hetgeen in Armenië gebeurt, - constateert, dat met de Armeniërs een der oudste vol ken van het Indo-Germaansche ras wordt verbrijzeld. Spr. gaat na het onomstootelijke feit van het historisch gebeuren betreffende Arrne- «ic, waarbij „De Standaard" een houding heeft aangenomen, welke zeer te laken is, namelijk het goedpraten der uitmoor- dingen en deportaties in Anmenië. In gloedvolle woorden schetst spr. de ellende, welke vooral vrouwen en kinderen daar te dragen hebben. Dc drijfveer, welke tot dezen gruwel heeft aanleiding gegeven, is het fanatis me der Jong-Turken, die niet duldden, dat de Armeniërs politiek gelijk met hen werden berechtigd. Daarbij schuilt het godsdienst-motief: de Tartaarsche Turk stelt zich vol haat tegenover den Christe- lijken Armeniër. Want de Islam is een godsdienst van krijg en haat. Wat Christelijk Nederland kan en moet doen tegenover dit Turicsch geweld, is, te geraken tot bétere kennis van de geestos- worsteling daar in Klein-Azië. Vooral om dat de publieke opinie zich weinig met de Armenische kwestie inlaat. Doch naast onzen geestelijken steun in dezen strijd, moet onze daadwerkelijke steun die der weldadigheid zijn. Na het beëindigen van deze indrukwek kende lezing deed de heer J. Ba/zir, een der fianwezige Armeniërs, enkele -mededee- lingen in de Fr arische taal, omdat het Fransch als vreemde taal door de Arme niërs het best wordt gekend. Spr. dankt Dr. Koffijberg voor zijn klare voorlichting en onderschrijft het gesprokene met eenige persoonlijke gewaarwordingen en aanha lingen uit Fransche geschriften. Ten zeer ste laakt spr. de minne Turksche handel wijze tegenover cijn- volk. Op verzoek van een der in de zaal aan wezig zijnde Armeniërs droeg mej. "dr. C. Serrurier een diep-treffend, op Armenië van toepassing zijnd Fransch gedicht Voor, gevolgd door nog enkele Fransche gedichten, welke alle vod waren van oor logsgedachten. Er sprak uit de ernstige weemoedigen toon van dezen avond. Ten slotte dankte Prof. v. d. Vlugt allen, die tot het welslagen van deze bijéénkomst hadden bijgedragen en hoopte, dat niet slechts den geld-élijken penning zou geof ferd worden, maar ook dat de niet aan wezigen een warm woord over het Armeni sche volk zouden vernemen. Ned. R. K. Metaalbewerkerslbond. Gisterenavond hield bovengenoemden Bond een goed bezochte ledenvergade ring. De voorzitter, de heer P. Devilee, opende deze met den Christelijken groet. Na voorlezing der notulen deelde de voor zitter mede, dat Zondag 2 December om 9 uur een H. Mis zal worden opgedragen in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart tot in tentie van de leden, ter gelegenheid van het Patroonsfeest. Herdacht werd het zoo jong overleden lid N. Overdijk. Voor het conflict Tilburg werd f 5 uit de kas ge trokken. Daarna kreeg de geestelijk advi seur, pater Zuidgeest, het woord. De eerw. spr. wees op de woorden, dezer dagen ge sproken in de Tweede Kamer door den minister van Oorlog, dat n.l. een dei- grootste öoivzaken van dezen oorlog is de zonde. Spreker schetste den strijd om het dagelijks brood door de menschen over de geheele wereld; liet zien, dat werken zon der eenigen godsdienst het leven van den werkman ondragelijk maakt. Spreker stel de daar tegenover het arbeiden in het licht van den godsdienst. Na uitvoerig de gevolgen van het libe-" ralisme en socialisme besproken te hebben, wees de eerw. spr. den leden op het con flict te Tilburg, waar de strijd uitgebroken is tegen Katholieke patroons maar waar, gezien de rechtvaardige eischen der werk;, lieden, zelfs de Aartsbisschop van Utrecht zich aan de zijde der arbeiders heeft ge schaard. Na allen uitgenoodigd te hebben tot Christus te komen en alles te herstellen in Christus, eindigde de eerw. spreker zijn rede met aan te poren tot een gebed voor een spoedigen vrede, opdat ale metaalbe werkers der wereld spoedig hun arbeid des oorlogs «zullen staken, en de kanonnen, bajonetten spoedig zullen omsmeden in ploegen en seizen. Na een woord van dank aan de eerw. spreker werd een kort verslag van de werkloozenkas uitgebracht, waaruit bleek dat in de laatste 4 maanden f 468.22% aan werkloozengeld was uitbetaald. Nadat eenige punten van huishoudelijken aard waren besproken en na een drukke rond vraag werd de vergadering nar het bid den van 3 Onze Vaders en 3 Wees Gegroe- ten voor de zielerust van het overleden lid Overdijk, gesloten. Distributie zoolleder. Naar wij vernemen, zal eerstdaags wor den begonnen met de distributie van goed koop zooi-Ieder. In verband met de be schikbare hoeveelheid leder zal iedere aan vrager voor ongeveer twee-derde van het aantal leden van zijn gezin een reparatie bon kunnen krijgen. De distdibutie dezer bo.ng zal, behalve door ihet Distributie- bureau Nieuwe Rijn 22 ook geschieden door het Algemeen? Ned. Werkliedenver bond, de Christelijke Vakcentrale en de Duurtecommissie, elk' voor zooveel de leden dezer organisaties betreft. Om onnoodig gedrang te voorkomen, zullen op bons aan de aanvragers gelei delijk in alphabet ische volgorde worden toegewezen. De -aanvragers ontvangen van deze toewijzing bericht en kunnen daarna, niet vóórdat zij bericht hehben gekre gen, hierna hon9 naar. gelang van de be hoefte afhalen. Ook wanneer de bons niet dadelijk wor den afgehaald, blijven zij voor de recht hebbende bewaard. De bedoeling is, dat bons eerst'worden afgehaald, wanneer schoenrsparatie ook inderdaad noodig is. Bij het afhalen zal moeten worden op gegeven voor welk gezinslid het reparatie- leer is bestemd en het sdhoesnummer van dat gezinslid. De Leidsche Winkelstand. 't Is slechts twee maanden geleden, dat het p»and naast den winkel van de firma De Koning aan (de Donikersteeg werd- <n- der handen genomen, om het te trekken bij de reed© bestaande magazijnen. Dezen avond reeds heeft de officieele opening plaats, zoodat derhalve in korten tjjd iets is gewrocht, wat anderen onmogelijk heb ben gedacht. Aangezien de firma De Koning haar be- staanden winkel reeds lang te klein vond, is zij er toe overgegaan, dit naastliggend pand te annexeeren en er den winkel van in te richten tot een ruim magazijn voor dames- en kinderconfectie-kleeding; een af deeling, die vóór de uitbreiding reeds danig in 't gedrang was gekomen. Een royale, breede trap leidt naar de eerste verdieping, waar speciaal het bed denvak is ondergebracht. In de ruime bo venzaal zijn geëxposeerd talrijke fraaie eikenhouten slaapkamer-ameublementen, en verder bijbehoorende artikelen. De tweede étage is gereserveerd tot bed denmakerij, meubelmagazijn en bergplaats voor dekens en meubelen. Ook hier is alles breed opgezet. Ten slotte is achter het nieuw verbpu.wd pand een flink expeditielokaal, dat uit komt bij het pakhuis der firma aan de Kuipersteeg. Alles bijieengenomen, mag de firma De Koning met haar uitbreiding tevreden tijn. Er, is getoond een breeide opvatting, welke zeer zeker de firma, en ook het .koopgrage publiek, ten goede komt. De architecten van den bouw, de heoren Mulder en Buurman^ mogen in 't succes deelen, evenals de heeren v. d. Poel, Lin- denhof, v. Cleef, de Nos en Soupart, die met -zeer veel deugdelijkheid respectieve lijk het timmer-, metsel-, schilder-, ijzer en steenhouwwerk verrichtten. Want het geheel, ziet er keurig verzorgd udt. Wijlen de heer J. Hartevelt Jzn. heeft aan de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens f2000 vermaakt, vrij van successierechten. Het collegium 'van het Leidsch Studen tencorps heeft thans gevolg'gegeven aan zijn voornemen, in de corpsvergadering van 20 Juni bekendgemaakt inzake zijn denkbeelden en plannen ten opzichte eener verstrekkende hervorming van het Corps. In de eerstvolgende corpsvergadering zal over de gronddenkbeelden worden gestemd en de uitwerking der plannen zal daarnc in een ontwerp-wet aan de booordeeling der leden worden onderworpen. Bij dc Leidsche Spaarbank is in d» maand November ingelegd f 150.275.48 et terugbetaald f 99.708.22, terwijl 59 nieuw* <jt inlegger© zijn ingeschreven en 42 boekjetfct geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 14274 inleggers bedroeg einde November f 3.163.403.16. Het collegium heeft in een uitvoerige uitt" eenzetting getracht aan te toonen, dat d« bevordering der gezelligheid als uitslui. Lend doel van het Corps geschiedkundig n/- onjuist is en voor haar voortbestaan ge iva vaarlijk moet worden geacht. Hij heeft daarom den leden de volgend] vraag gesteld: Streeft het corps er naar alle 'el studeerenden te omvatten of wenscht hetce zich met zijn tegenwoordige rol van gezel-s ligheidsbevorderaar tevreden te stellen?'' Tegen het doen beperkt blijven van d«e corpstaak tot dit laatste waarschuwt hel collegium. In de Collgezaal van het Rijksmuseun tr van Oudheden hield dr. J. H. Holwerda conservator aan gemeld museum, heden middag eene wetenschappelijke voordracht verlucht door een aantal fraaie lichtbeel-a; den, ten onderwerp hebbende „De stad dei !j Batavieren en de Romeinsclie vesting te ei Nijmegen". Examen van apothekers-adsistent, Com missie te Leiden. 11e groep. Opgeroepen candidaten. Allen geslaagd, t. w. de da mes J. Paul te 's-Gravenhage, C. P. J. A c Smits en S. C. P. Baljou, beiden te Rot (i terdam en de heer W. H. van den Bosch te o Katwijk aan Zee. j Gisternamiddiag maakte een voeranai miet fcijn met ipjaard bespannen wagen, m waarop een machine, bij de Pekbrug te korte wending, waardoor het paardje door de ruit van den groentewinkel vain J. Pastman op. den (hoek van de Pelikaan v «straat terechtkwam. Het dier bekwam fcei a wonde aan de borst,, terwijl het tuig e enigszins werd beschadigd. Persoonlijke f ongelukken kwamen (niet voor. Gemeentelijke Aankondigingen. Toeslag, consumptiemelk. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat toeslag voor consucmptiemelk, afgele - verd van 23 October tot en met 10 Nov. van af Maandlag 3 December voor d< rechthebbenden kan worden ontvangen ter. kantore via© de firma Lezwijn en Eigemaiï Rapenburg, van 9 tot 12% uur. De wijzen waarop de toeslag zal wordei ■- uitbetaald, zijn voor rechthebbenden vei krijgbaar aan het Bureau Vischmarkt 18 'v welke vóór Vrijdag 7 December moeteie zijn afgehaald en ingewisseld. Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 1 Dec. 1917, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: boven 765 Zuid- Duitschland, Laagste barometerstand: 749.S Skagen. Verwachting tot den avond van 2 Dec.: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken of zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk iets zachter Temperatuur hedenmiddag 4 uur, 44 Fahrenheit. 2 Dec. Zon op 7.34, Zon onder 3.58, Licht op 4,28. - 2 Dec. Hoogste waterstand in Katwijk 4.45 3 Dec. Zon op 7,34, Zon onder 3,57, Lichl op 4.27. 3 Dec. Hoogste waterstand in Katwijk 5.25. Marktberichten LEIDEN, 1 Dec. Botermarkt. Geen handel. Geen noteering. Aanvoer 26/8 8/16 vaten, wegende 600 K.G. Gemengde berichten. aiei Koninklijke gift. De Koningin heel aan den burgemeester van Axel f 600 ge zonden ter uitreiking aan de vrouwen, die! bij den bomaanval aldaar gewond werdi Gezonken. Donderdagmiddag is vi de sluis te Terhorne het beurtschip HarlingenHeerenveen-, schipper- de Joi gezonken. De geheele vracht is bedorven er was ruim 5000 K.G. zout aan boord. De dief van f 75,000 gearresteerd. Doi derdagavond is, naar men aan de „Avp/] meldt, op den Rijswijkschen weg te 's-Gra venhage gearresteerd een oude bekends van de justitie en politie, verdacht van dei onlangs gemelden diefstal in de Baligtraaj te 's-Gravenhage, waar hij een bedrag var ongeveer f 75,000 aan papieren van waar de had buitgemaakt. De arrestatie ge schiedde niet dan na hevig verzet.Mei hadrintusschen een goede vangst gedaan de aangehoudene had de tasch met de el fecten bij zich. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Begrooting. Leening. De heer Dresselhuys (V.-L.) wa buitengewoon uitvoerig in zijn replia Niet minder dan drie uur lang heeft b de aandacht van de Kamer gevraagd. - We mogen niet zeggen: gekregen! 'tWs in hoofdzaak een schermutseling tegen Q sociaal-democraten, die in 1913 de mini ter-portefeuille© hadden geweigerd, en

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2