Uit de Omgeving „hoeftén ntfoÜig 19 lüer te lande Kei ver- „voor te water va-n andere artikelen te „beperken. „Heeft goedgevonden te bepalen: „lo. (Het vervoer van hout, met uitzon- „dering van bezaagd timmerhout en van „mijnhout bestemd- voor mijnen in Liim- „burg, is verboden. „2o: Het verbod ondier lo. gesteld is niet „van toepassing op vervoer per wagen, „voortbewogen door (menschel ijk| of dier lijke kracht. „3o. Van het verbod onder lo. gesteld „ikan in bijzondere gevallen ontheffing „worden verleend, door of namens den „Minister van Landbouw, Nijverheid en „Handel; daartoe strekkende verzoeken „zullen moeten worden gericht tot de A „deeling Crisdszaken van het Departement „van Landbouw, Nijverheid en Handel; „voor zoover zoodanig verzoek istrekt tot „vervoer van brandhout, zal het verzoek „•om ontheffing moeten zijn vergezeld van „een schriftelijke verklaring van den „Burgemeester van de gemeente van be nstemming, inhoudende dat in die ge- „meenle dringend behoefte aan aanvoer „van brandhout bestaat. „4o. Het verbod sub 1 gesteld is biet „van toepassing op het hout, hetwelk reeds „was geladen op den dag van afkondiging „dezer beschikking." Dat, in verhand met de uitvoering van deze beschikking, verzoeken om eene schriftelijke verklaring, als bedoeld in art. 3 dezer bepalingen, moeten worden gericht aan het Bureau der Brandstoffen- Commissie te Leiden. De Burgemeester v.n., C. DE GJJSELAAR. Leiden, 30 November 1917. (4638) Kolenschaarschte. Do fabrieken der N. V. bontweverij De Batavier te "Winterswijk zullen vandaag worden stopgezet wegens gebrek aan steen kolen. Prijs van de koffie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld den volgenden maximumprijs voor koffie: Tusschenhandelprijs, d. i. de prijs aan detaillisten in rekening te brengén, koffie f 1.04 per K.G. los, f 1.07 per K.G. netto verpakt; koffie-extract, bevattende ten minste 80 pet. koffie, f 0.12 per deci liter exclusief flesch; kleinhandelprijs, koffie f 1.20 per K.G.; koffie-extract als genoemd f 0.18 per deci liter excl. flesch. Ten aanzien van vorenbedoelde prijzen is bepaald: a. dat vorenstaande tusschenhandelprij- zen zijn gesteld met inbegrip van distribu- tiekosten, levering franco station van be stemming, spoor, boot of laatste veer en emballage, voor zoover deze enïballige niet- bestaat uit jute-zakken; dat koffie-extract bevattende minder dan 80 pCt. koffie niet zal mogen worden afgeleverd: c. dat de flesch, waarin koffie-extract wordt verkócht', tegen .kostenden prijs mag worden berekend en tegen dienzelfden prijs, mits onbeschadigd, moet worden te ruggenomen; 3o. deze beschikking treedt in werking 1 December. Gedistilleerd en spiritus. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de regecring maatregelen te ne men, opdat alle hier te lande thans voor radig gedistilleerd en in te voeren spiritus ter beschikking wordt gesteld van het te Delft gevestigde Centraal Bureau voor den verkoop van technischen spiritus en ge distilleerd. De bedoeling van zoodanige maatrege len zou zijn te zorgen dat eenheid in de prijzen van verschillend gedistilleerd wordt gehandhaafd en dat voldoende hoeveelhe den spiritus voor brandspiritus en in het algemeen voor technische en industrieele doeleinden beschikbaar zullen blijvem Geen steenkolen uit België. Men dfeelt aan het „Vad. mede, dat de Belgische aanvoer van steenkolen stilstaat, niet om eenig bezwaar van Duitsche zijde, maar omdat onze regeering ten opzichte van de Belgische steenkolen laatstelijk haar standpunt heeft herzien. Zij meent thans, dat zij aan België niet de kolen mag onttrekken, die er door gedwongen ont ginning worden verkregen. Kolensc hn a r s c h t e. Wegens steenkolengebrek wordt de ap- pelstroopfabriek van de Maatschappij De Betuwe te Tiel Maandag stopgezet. Tegen vliegeraanvallen. Te Sas van Gent worden thans des nachts op de daken der heide suikerfobrie ken glazen transparanten in de nationale kleuren verlicht. Een logger in de lucht gevlogen. De gisteravond te IJmuiden binnengeko men logger K.W. 125 rapporteert, dat de logger „Johanna Jacoba' IJ.M. 1 bij boei 6 in de lucht gevlogen is. Men hoorde een zware ontploffing, zag vlammen en daarop werd van de „Johanna Jacoba", die op korten afstand was, niets meer terugge zien. De sleepboot „Thames", die ook in de nabijheid was en rond de plek, waar het ongeval plaats had, stoomde, vond van schip of bemanning niets terug. Vermoe delijk.' is de „Jóhanna Jacoba" dus door een mijnontploffing getroffen, en zijn de opvarenden daarbij omgekomen. Commissie van advies. Auteurswet. 'Bij kon. besluit zijn benoemd in de com missie van advies, bedoeld bij de artt. 50d, 50e en 50f der Auteurswet 1912, gewijzigd •bij de wet van 29 October 1915: tot lid en voorzitter, mr. P. J. M. A a 1- berse, thans lid en plaatsvervangend voorzitter van gemelde commissie van ad vies, hoogleeraar aan de Technische Hoo- geschool, wonende te Leiden; tot lid eri plaatsverangend voorzitter mr. H. -L. d e Beaufort, le s-Gravenhage, en is aan mr. P. J. M. Aalberse, voor noemd, toestemming verleend tot het ge- lyktijdig bekleeden van de bovengenoemde betrekking van lid en voorzitter van ge noemde commissie van advies met die van hoogleeraar aan de Technische Hooge- school. Staten-Gerieraal. TWEEDE KAMER. Staatsbegroting 1918. Minister Cort v. d. Linden verklaarde het toe te juichen, als de ver kiezingen het optreden van een parlemer tair kabinet mogelijk zullen maken. je heer Nolens rekent buiten den waart hij meent, dat h et huidige abI" n e t, zij het dan gewijzigd, wel Z01J kunnen a a 11 b 1 ij v e n in vejancl met de tijdsomstandigheden. De hffen hebben er dus genoeg van! Ten aanzien van het yw'jt van S e~ brek aan medede"'eaam^e^ jegens de Kamer, merbe dc minister op, dat omtrent het bui^nlandsch beleid de geslotenheid der roering Inog zal moeten toenemen naarmate de oorlog langer duurt. Ten opzichte yan het binnenlandsch beleid wordt gestreefd na-ir zoo groot mo gelijke mededeelzaamhe-tf- Wat het binnenlar-lsch beleid betreft, znl voor de verantwoordelijkheid van het geheele Kabinet-d- verantwoorde lijkheid van de betrokken ministers meer en meer in de plaats moeten komen. Ten aanzien van het buitenlandsch beleid is het tegenwoordige Kabinet evenwel vol komen en geheel homogeen. Dat een deel der Kamer gegriefd zou zijn door het weglaten van Go d s naam uit de Troonrede, had de minis ter niet voorzien. Evenwel had hij het kunnen voorzien. En daarom uitte hij een „Peccavi". Ook hij acht aan Gods zegen alles gele gen, maar vindt het niet noodig in het openbaar daar telkens van te getuigen. (Een echt liberaal standpunt.) De weg naar den volkerenbond is, ook volgens den Minister, de eenige weg die leidt naar de algemeene ontwa pening en het behoud der beschaving. Daarom moet iedere poging tot bereiking van dit ideaal worden gesteund. Evenwel moet men niet doen alsof het ideaal reeds bereikt is en daarom de defensiebelangen verwaarloozerf. Ons leger is een der voor naamste oorzaken, dat we buiten den oor log zijn gebleven. Ten aanzien van staatsmonopo lies moet men voorzichtig zijn, ten einde het geheele maatschappelijke leven niet te ontwrichten. Echter zal de Staat voortaan bedrijven en ondernemingen meer dan tot dusver moeten ondersteunen. Ten 6lotte kwam de Minister tot de neutraliteitspolitiek. Van die politiek, verklaarde Z.Exc., zal de Regee ring niet afwijken, ook al zijn de gevolgén ervan anders dan aanvankelijk werd ver wacht en al gaan we daardoor, onder zeer zware lasten gebukt. Na de rede van den premier was de heer De Jonge, Minister van Oor- 1 o g, aan het woord. De korte inhoud van de maidenspeech was: Ik geloof niet aan algemeene ontwape ning en eisch daarom, ook voor de toe komst, een peperduur en zoo groot moge lijk leger. En wat de dienstweigeraars be treft, die behoeven volstrekt niet uitsluitend voor gevaarloos werk te worden gebruikt, maar moeten desnoods ook loopgraven ma ken onder het vuur van den vijand] ook al moeten gewetensbezwaren zooveel moge lijk worden ontzien. ►Justitiefcegrooting 1918. Aan de orde kwam gisteren de Justitie- begrooting voor 1918. Bij do- algemeene beschouwingen be spreekt de heer Van Schaick (R.K.) in een krachtige rede, getuigende van diepe studie, het houden van processies in Noord-Brabant en Gelderland, en wijst erop, dat de katholieken het verbod van het houden van processies als een grie vend onrecht beschouwen. Spr. dringt erop aan, dat de minister bevordere, dat aan ieder de vrije gods dienstoefening gewaarborgd' worde. Spr. bepleitte meer rechtsuniformiteit in de rechterlijke beslissingen inzake crisis- aangelegenheden en wees ten slotte op de onbeperkte macht van den fiscus in grensplaatsen, waardoor talrijke men- schen ■worden gedupeerd. Verder betoogt spr., dat men bij de berechting niet alle smokkelaars over een kam moet scheren, maar dat er rekening moet worden ge houden met de individueele persoonlijk heid'. De heer De Visser (C.H.) dankt den minister, voor hetgeen hij voor de ge stichten heeft gedaan. Alleen bevreemdt het hem. dat het bedrag van f 100,000 dat 5 maanden geleden voor de gestichten werd uitgetrokken, nog niet is gedistri bueerd. Spr. drong aan op herziening van artiiker 426 van het wetboek van straf recht, omdat daarvan thans misbruik wordt gemaakt en wel om door het niet- verschijnen een onherroepelijk vonnis te ontgaan. Ook de heer Van Sasse v. IJsselt (R.-K.) besprak de leemte in het genoemde wetsartikel. De beer De Jong (U.-L.) bespreekt de noodzakelijkheid; der Huurcommissiewet en dringt aah op een wijziging, waardoor de huurgrems zal vervallen. De berechting bij overtreding van de Distributiewet vindt spr. te slap. De heer Juten ("R.-K.) bepleit beroep van beschikkingen van distributie-ambte naren en commissiën. Wat de berechting van smokkelzaken betreft «Veurt spreker af de bestraffing met gevangenisstraf vooral aan personen die voor den eersten maal terecht titaan. Zijn de opgelegde boeten te laag, laat mien z>e dan verhöogen. •De heer. Van Hamel (U.-L.) be spreekt. vooreerst de celstraf, «ter» tweede vering van gbVangenen aan hét e..11and. p heer Hugenholtz (S.D.A.P.) van groote urgentie de afdoening f{ het wetsontwerp op de z.g. gxens- vallen. Ten tweede bespreekt, hij de instelling van de „borstall institution" voor jeug dige misdadigers. Dese zaak kan zonder noemenswaardige ikiosten tot stand wor den gebracht. Waarom blijft zij dan onge regeld0 Me-' genoegen hoorde spr. het warm pleuooi van den heer Van Hamel tegen (3 celstraf. Tien sloffe bespreekt spr. het steed veelvuldiger voorkomen van rijwieldief stallen. Tal van jonge menschenlevens gaan daardoor verloren. Spr. zou deze mis daden trachten te voorkomen. Het groote kwaad zit in het bestaan van opfkoopers, die uit de onderdeel en. nieufre rijwielen ineenzetten. Daartegen1 zou een wettelijke registïeering en nummering der rijwielen kunne baat geven. Met eiken verkoop van een rijwiel zou moeten gepaard gaan het 'beu-ijs van de registratie en de numme ring van het rijwiel van den rijwielfabri kant. Men staat dan nog machteloos tegen over het stelen van rijwielen om de ban den, maar deze is «1 echte het gevolg van de tijdelijke schaarsc'ate aan rubber ten gevolge van den oorlogstoestand. De kos ten der registratie wéren te dekken door een kleine registratie van 10 cents. De heer II e e r e s (U.-L.) bepleit af schaffing van het z.g. collatierecht. De Minister van Justitie, de heer Ort, beantwoord: allereerst den heer Van Schaick, die de cuaestie der proces- siën ter sprake bracht. Op de vraag, of hij het standpunt vari staatsraad Struy- cken deelde, heejft de Minister g.een be paald antwoord gegeven, omdat d'e uit spraak van den Hoogen Raad ten deze als maatstaf had te geldwi. De Hooge Raad heeft beslist, dat ojenbare godsdienst oefeningen buiten gestoten plaatsen en ge bouwen alleen mogen worden gehouden waar zij feitelijk in j848 waren toegela ten. Op het oogemblik moeten de autori teiten die beslissing maatgevend achten voor de vraag of ergens een processie mag worden toegelaten. Dé Minister wenscht ten deze geen houiding aan te nemen, die a posteriori in strijd sou kunnen blijken te zijn met hetgeen oJa recht door de rech terlijke macht werd erkend. Hij is echter bereid, zooveel mogelijk te bevorderen, dat de Hooge Raad in de gelegenheid wordt gesteld, zich opnieuw over deze aangele genheid uit te spréken. Betreffende de andere genoemde punten zegt de Minister overweging toe. De heer Van Schaik repliceerde en vroeg, of de- Minister inzake de prccessie- quaestie geen eigen gedragslijn wil vol gen als de T-Iooge Rart bij zijn vroegere beslissing blijft, en of^nj dan niet de wet op de kerkgenootschappen wil wijzigen. De ^algemeene beraadslagingen werden gesloten en de behandeling der artikelen werd begonnen en hcëen voortgezet. SPORT. VOETBAL. Begroeting M. V. B. De begrooting voor het hondsjaar 1917/ 1913 werd door het bestuur vastgesteld als volgt: Ontvangsten: Winst- en verliesrekening 1916/17 f 219,06, inleggelden Bekercompeti tie f 1590, Almanakrekening f 15, spelregel- rekening f 125, contributie f 8250, boeten f 1500, wedstrijdgelden f 3000-, interestreke ning f 500, modelkasboeken f 50, hoofdelijke omslagen (incl. extra hoofdei, omsl.) f 6640,94, totaal f 21,800. Uitgaven: protestcommissie f 100, porti en telegrammen f 1800, onkosten f 10,300, drukwerk f 4000, medailles f 400, Centr. Prop. Commissie f 300, consrtaat f 300, onkosten algem. vergadering f 1350, off. mededeelingen f 1500, mil. wedstrijden f 150, reis- en verblijfkosten f 1000, diverse commissies f 600, totaal f 21,800. AARLANOERVEEN. Jubileum gemeente-secretaris! Woensdag werd in tegenwoordigheid van diens familie voor den aanvang der Raadszitting gehuldigd de heer A. P. Tolk, die dezer dagen den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden tot ambtenaar ter se cretarie dezer gemeenté werd benoemd. Namens den Raad werd de heer Tolk toegesproken door den waarn. burgemees ter, den heer C. v. Egmond en voorts door enkele leden, die allen waardeerende woor den wijdden aan den ijver door den heer Tolk aanvankelijk als ambtenaar en spoe dig daarop als secretaris der gemeente in de afgeoopen 25 jaar aan den dag ge legd. Als blijk van sympathie vereerde de Raad den heer Tolk een eikenhouten bureau-ministre met dito stoel. ALPHEN. Gemeenteraad. Voorzitter: de heer Visser, burgemeester. Aan de orde komt als punt 1: Nadere be handeling van het verzoek van kamerbe woners, om toekenning eener bijdrage in de kosten van huur, verlichting en ver warming van een werklocaliteit met voor stel van B. en W. Zonder hoofdelijke stem-, ming werd besloten adressanten eenê bij drage toe te kennen van f 35. De gemeentebegrooting, dienst 1918, wordt onveranderd vastgesteld. Goedgekeurd wordt hierna een voorstel van B. en W. inzake het vestigen van een bouwverbod op grond, bestemd voor den aanleg van straten en pleinen. In behandeling komt het adres van den onderwijzer W. D. J. Marchant, waarin adressant verzoekt hem te doen deelen in den toegekenden duurtetoeslag gedurende 8 maanden .sedert zijn vertrek naar Voor burg uit deze' gemeente, waarop door den Raad goedgunstig wordt beschikt. Aangenomen wordt hel voorstel van B. en W. inzake toekenning eener bijdrage in de kosten van aanleg der spoonveg Alphen BoskoopGouda. Wijziging begroeting dienst 1917 wordt hierna onveranderd goedgekeurd. Door den Raad werden voorts de reeds bestaande stembureaux voor de verkiezing van den Raad der gemeente Alphen a. d. Rijn in zijn geheel overgenomen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aan genomen een voorstel van B. en W. tot wijziging van de regeling van het gemeen schappelijk beheer van het gas- en electri- 'citeitsbedrijf volgens voorstel van de com missie van beheer van voornoemd bedrijf, met ingang van 1 December a.s. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de veigadering. Bloemendag. De Woensdag j.l. (van wege het comité Elisabethdag te Amster dam) in de drie gemeenten gehouden bloe mendag ten bate der noodlijdende bevol king in België bracht de som op van f 137.73. R. K. Kiesvereeniging. De R. K. Kies- vereeniging heeft, behalve de reeds geko zen candidaten voor den gemeenteraad, nog als zoodanig gesteld de heer J. Ranke. Botsing. Gisteren kwam een van de Alphensche brug komend wielrijder in-bot sing met een rijtuig, dat uit tegenoverge stelde richting lcwam, met het gevolg, dat de man kwam te vallen en met zijn rijwiel onder 't paard geraakte. Merkwaardig ge noeg bracht hij het er zonder letsel af. Het rijwiel werd beschadigd. K ATV/IJK. Gemeenteraad. Woensdag vergaderde de raad dezer ge meente. Voorzitter was de heer De Waal Malefijt, burgemeester. Afwezig, met ken nisgeving, de heeren M. van Egmond en A. van Paridon. O. m. is ingekomen eesn schrijven van Ged. Staten, vermeldende, dat ddt college het billijk vindt, het presentiegeld der leden te brengen op f 2 per vergadering. Mej. Knotherus krijgt op haar verzoek eervol ontslag als onderwijzeres en wel mei, in gang van 1 Jan. 1918. Een verzoek van den heer J. W. Kobus, o-m ontslag als administrateur der gasfabriek, wordt toe gestaan en wel eervol en onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten. Het ontslag gaat in 1 Jan. 1918. De heer F. van Duirenibode verzoekt den raad cm den boom bif de rijwielbergpJlaate 'te doen rooien. Wordt toegestaan. De aanslagen in den H. Omslag worden vastgesteld in overeenstemming, met de bedragen, waarvoor de ingezetenen in de Rijksinkomstenbelasting! worden belast. De laatstgenoemde aanslag gaat zoo lang zaam, dat in den regel voor het loopende kohier daarvan geen gebruik, kan worden gemaakt, zoodat bij (je vaststelling van den aanslag over het laatste jaar een schatting van het inkomen plaats heeift. Wordt dit te boog genomen, zeggen B. en W., dan komen de respectieve personen en terecht daartegen wel in verzet en kan door verlaging van den aanslag of wel door teruggave van het te veel be taalde de zaak 5n 'het reine worden ge bracht. Niet echter is dit het geval, in dien de schatting te laag is gedaan. Hier op kan ook door den raad niet worden teruggekomen. Dit laatste echten B. en W. onbillijk. Ten einde hierin te voorzien, geven B. en W. in overweging de veror dening op de heffing van den H, O. aan te vullen, door de vaststelling van per. eanvullingsverordening. Op een desbetref fende vraag antwoordt de voorzitter aan den heer Kruit, dat zulk een verordening pas in 1918 in werking kan gaan, dus niet geldig is voor 1917. Op het uitbreidingsplan der gemeente is geprojecteerd een weg vanaf het T. H.- kanaal naar de Meerbrugkade. Het komt B. en W. noodzakelijk voor, den aanleg van dezen weg niet te doen plaats hebben, zelfs te schrappen van het plain. Verschil lende heeren komen hiertegen in verzet, willen wel den weg nog niet aanleggen, doch toch ook niet schrappen van het plan. Tot dit laatste wordt besloten. B. en W. geven den raad in overweging, wegens' opheffing der 'betrekking van ad ministrateur bij het duinwaterbedrijf en het combineeren van die betrekking mei die van administrateur der gasfabriek, aan den 'heer Senef op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor dc be wezen diensten, ontslag te verleunen als administrateur bij de dudnwaterleverantie en zulks met ingang van 1 Jan. a.s. Zon5er hoofdelijke stemming wordt hiertoe be sloten. Tot administrateur van de gasfabriek en duinwaterleverantie wordt op een salaris van f 1200 voor tijdelijk benoemd de heer A. van Donk te Alphen. De heer De Klerk heeft er bezwaar tegen om iemand tijde lijk te benoemen. Volgens den Voorzitter geschiedt dit echter alleen om, indien een titularis niet voldoet, men vrij staat voor een nieuwe benoeming. In de vorige vergadering werd in han den van B. en W. gesteld, ter fine van advies, een adres van winkeliers, om een verordening op de winkelsluiting in het leven te roepen. Alhoewel B. fen W. van meening zijn, dat zulk een verordening voor deze gemeente niet direct noodig is en dat de winkeliers, indien zij van oor deel zijn, dat hun zaken op een bepaald uur behooren gesloten te worden, daartoe moeten komen door onderling overlég te plegen, hebben <B. ven W. gemeend, nu an- derpiaal zulk een verzoek gedaan werd, de raad zidh tegen dezen wensch niet langer moet verzetten. Daartoe geven B. en W. den raad in overweging het vaststellen eener verordening. Een commissie, om deze zaak grondig te onderzoeken, wordt benoemd, bestaande uit de heeren L. Kruit, Van Walsem, Van Paridon, De Klerk en Van Dijk. De heer M. den Duik wenscht grond te koopen van de gemeente aan de Van der Vegstraat. B. en W. stellen voor, dezen grond, groot 0.35.64 H.A., te verkoopen k f9.— de M2. vrij geld. Hiertoe wordt be- sloten^ Punt 12 van de agenda wel een éls* belangrijkste: voorstel tot het aangaan van een geldleening tot dekking der crisis, uitgaven (distributiebedrijf en exploitatie gasfabriek). Dp 1 Nov. 1917 bedroegen de uitgaven, die ten laste der gemeente ktva men, f 27.000. Bijbetaald b.v. op melk f 4322.851/6. hak- en braadvet f 2004, meel f 5000, salarissen f 4063.50, varkensvleesch f2541.91. Aan de gasfabriek is successie velijk verstrekt aan kasgelden tot dekking van verschillende uitgaven, die uit de in komsten van het bedrijf vooreerst niet te truggegeven kunnen worden, f 15.000, ter wijl voor het aan het einde van het jaai door de gasfabriek in de gemeentekas t< storten bedrag wegens rente en oflossing volgens postbegrooting, geen gelden aan wezig zijn, zoodat dit bedrag eveneens uit een leening gevonden moet worden vai f 17.190.80, samen dus f 42.190.80. Hiervan kan worden afgeschreven f 10.000 vooi meteraankoop,, uitbreiding, enz., dat ca-ei langere termijnen kan worden afgelost Het tekort gasfabriek wordt d-us f 32.190.80 het tekort distributiebedrijf f 27.000, siarnei f 59.190.80. Eén tiende gedeelte, voort spruitende uit het tekort van het distribu tiebedrijf, behoort gedekt te worden uit d( gewone inkomsten, zijnde dus f 2700; aai de gasfabriek moet voor straatverlichting uitgekeerd worden f 4500, f.oodat het blijf rond f52.000. Hiervoor zal een le-enini moeten worden gesloten tegen pGt Ald'us besloten. Punt 13: Voorstel tot verhooging vai den gasp rijs. De jongste verordening oj het gasverbruik, zeggen®, en W., waarbi o.a. voor het gebruik boiven de 20 of 25 M3 een sterke progressie in IIen prijs is aan genomen, heeft er aanmerkelijk toe bijge dragen om het verbruik te beperken. Ter wijl ten vorigen jare over Octc-be: ''72478 M3. gas door de fabriek werd afge leverd, is dit jaar, niettegenstaande he aantal nieuwe aansluitingen, het verbrui! slechts 54692 M3. geweest, dit is 2308 M3 beneden de hoeveelheid, die door de Rijks kolendlstributie werd toegestaan. Er ii dus alle reden om de ingevoerde proga-es sieve schaal te -handhaven. Intusschcn ziii de steenkolen-prijzen dermate opgelöopen dat de tegenwoordige aanvangsprijs vai 10 cent per M3. niet langer zal gehand h-aafd kunnen woTden. Op de begroeting der gasfabriek voor 1918 is de prijs d-ei steenkolen geschat op f 30 per ton. O-p di oogenblik is reeds f50 benocdi-gd. Gevolg hiervan zal zijn, dat in totaal niet f 60.000, doch f 100.000 voor steenkolen zal ben00 digd- zijn, een verschil dus van f 40.000 In de afgeloopen maand vfr'erd ontvan gen, dank zij de progressie, f 0.15 per Over een geraamde verkoop van 500,000 M3 per jaar zou dus, wanneer de grondprijs 10 ct. bleef en de progressie bleef gehand haafd, mogen worden gerekend op f 75,000. Dit is ruim f 24-,000 meer dan was geraamd, doch nog f 16,000 minder dan noodig is om genoemd verschil van f 40,000 te dekken, In overleg met de gascommissie zien B. ec W. zich verplicht voor te stellen den aan vangsprijs van het gas, te beginnen met December, op 13 ct. te stellen en voorts d< thans geldende progressie te handhaven Op die wijze zal de opbrengst worden ver hoogd met 500,000 maal 3 ct. of f 15,000. Mocht onverhoopt nog verdere stijging in de steenkolenprijzen volgen, dan zal ooi verdere prijsv-erhooging niet kunnen uit blijven. Ook het gas aan inrichtingen van openbaar nut en de industrie geleverd, zal eveneens met 3 ct. per M3. worden ver hoogd. Voor Dec.—Jan. is de prijs dus voor de eerste 25 M3. f 0.13 per M3., voor de 26e Mi 14 ct. enz. Voor Febr.Maart de eerste 20 M3. 13 ct., de 21ste 14 ct. enz. Nadat over dit voorstel nog verschillende heeren het woord gevoerd hebben, wordt het zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De heer R. Ouwehand had een en ander nader toegelicht. Wij hoorden b.v. dat van de 1334 aansluitingen er 1100 min der dan 45 M3. verbruikt hadden, dit werd over alle verbruikers, ook die van boven 45 M3., 32 M3. per gezin. Het rijksrantsoen is hooger. Waar hier echter, de een te weinig verbruikt, mag de ander iets méei verbruiken, als hij maar betaalt. De Christelijke Werkliedenvereeniging, „De Eendracht" vraagt reductie voor hare leden op verschillende verbruiksartikelen. Op voorstel van B. en W. wordt dit aange houden naar aanleiding van een vergade ring van het Plaatselijk Steuncomité, dezen avond te houden. Aldus besloten. De heer Meerburg wil ook te-Katwijk aan Zee een bijkantoor voor distributie 't Is zoo lastig dat vele uit hun werk hier voor naar K. Rijn moeten. D.e voorzitiei zegt dat zulks wel mogelijk is, doch dan ook alleen voor verschillende inlichtingen te geven. Niet om bonnen enz. te verstrek ken. Nadat nog door enkele heeren vragen zijn gesteld, die in de volgende vergadering pas kunnen beantwoord worden, omdat ze niet schriftelijk zijn ingediend, sluit de voorzitter de vergadering. Flets ontvreemd. Van den afslager keurmeester der Tuinbouwvereen. Katwijk en O., den heer W. v. G., is 's avonds naad het terrein der Groentenveiling een fiets ontvreemd. De politie doet onderzoek. NOORDWIJK. Uitvoering. In de zaal van de Erven Gordijn gaf de Mobilisatie-club „Util( Dulci" Dinsdag- en Woensdagavond twes welgeslaagde uitvoeringen voor een zeer talrijk publiek. Beide avonden was de zaa vól. Voor het eerst prijkte nu weer op hel programma de naam „Utile Dulci dif zoo gunstig bekende Reciteerclub, die vroe ger zoo menig gezellige avond aan di Roomsche Noordwijkerö verschaft heeft.. Al heeft de club verscheidene oudere leden verloren, die aan Hymen of Mars ten offer zijn gevallen, toch heelt zij nog enkele van de oude garde mogen behouden en zijn er ook onder de jongere leden krachten, dif den ouden roem van „Utile Dulci' kunnen herwinnen. Opgevoerd werd „De Hellas", tooneel- spel in drie bedrijven van Louis Haver] Dit naar aanleiding van de TllburgsclW] staking zoo actueele tooneelspel, wuariji de strijd tusschen de zich orgarüseerenfll

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2