BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Letteren en Kunst. Tït blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- cflrlVeestd. De Abonnementsprijs bedraagt, by vooruitbetaling, 'voor Leiden IT et. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij onze agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 6 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DONDERDAG 29 NOVEMBER S917. Bureau STEEMSSGHUUR 15 - LESDEN. Inferc. Telefoon @35. No. 2480 Postbus 6. Do Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. Onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Rusland, betreffende een wapenstilstand. Bourlon en Fontaine opnieuw in handen der Duitschers. - Trotzky's onthullingen. - Kaukasië verklaart zich onafhankelijk. Czernin over den vrede. Overzicht *t Lijkt daar in Ihet Westen wel op ieen spel, als paaltje verwisselen. Nu heb ben de Duitchers weer de Engelschen ver dreven uit Bourlon en Fontaine Notre Da me. Zoo is de toestand door de»ze aanvallen cn -tegenaanvallen dus weer gelijk aan die Ider vorige dagen geworden en het laat zich aanzien, dat de Engelschen na hun aan vankelijk succes, door een overrompelen- 'den aanval behaald, er niet dan met zeer zware offers in .zullen slagen op dit slag veld nog verdere vorderingen te maken. Inmiddels blijft in de breede bocht van Ieperen de Duitsche artillerie aan het Woord, zonder dat echter infanterie-geveeh- ten van beteekenis volgen. Men kan ze ech ter met vrij groote zekerheid blijven ver wachten. Van het ItAliaaneclie front zijn de berichten uitermate schaarsch. Het ieenige nieuws is vervat in een kort Stefani- telegram, dat op het Asiago-plateau, in het Primolano-bekken ten N. van den Beretta- pas en aan den Piave de Italianen, met Bteun van luchtescadrilles geconcentreerd tvuur op troepenverzamelingen en marchee- irende troepen legden. Vier vijandelijke Vliegtuigen werden tot dalen genoodzaakt. De overige gevechtsterreinen geven geen laanleiding tot bespreking. Zoowel in als buiten Rusland is groote beroering gewekt door de verdere bekend-' making der geheime documenten, welker iukoud de mededeelingen bevestigt van den ex-kanselier Michaëlis. Als zoodanig zijn zij vooral van belang, omdat daarmede alle twijfel wordt opgeheven. Het is begrijpelijk, dat in beide kampen groote verontwaardiging heerscht: in dat Her Entente over het door Trotsky (volgens (het standpunt der Geallieerden) gepleegde verraad, in dat der Centralen over de ver overingszucht der tegenstanders. De pers-- Btemmen uit Duitschland en Oostenrijk- Hongarije verschillen niet veel van die, (welke gehoord werden na de bekende rede voeringen van Michaëlis. Inderdaad bevatten de geheime beschei den weinig, wat onder den strijd voor de onderdrukte nationaliteiten en .voor de hoogste goederen der menschheid verstaan kan worden. Echter schenken de bladen 'der Centralen misschien - te weinig aan dacht aan de data, waarop de telegram men zijn gewisseld. Immers de afspraken werden gemaakt in 1916, het tweede jaar van den oorlog, en nu is het nog de vraag, of de Entente in 1914 dezelfde doeleinden nastreefde en of, indien zij in twee jaren oorlog gewijzigd werden, deze doeleinden .zijn uitgebreid of ingekrompen. Dat Frankrijk streed voor de herwinning Van Elzas-Lotharingen, is nooit een ge heim geweest en Frankrijk heeft er zelf al lerminst een geheim van gemaakt. Dat ïlusland sedert tientallen van jaren het oog had- op de Dardanellen, is eveneens bekend, doch de vraag is, of indien Turkije onzijdig gebleven ware, de tsaristische re geering er eenige aanspraken op zou kun- hen hebben laten gelden. Duitschland. Nieuwe betoogingen te Berlijn. Dinsdag heeft de onafhankelijke soc.-de mocratische partij gepoogd straatbetoogin- gen te Berlijn te houden. Eenige honder den personen trachtten van het Noorden Van Berlijn in de binnenstad te komen. De politie deed eenige arrestaties. In den laten namiddag was het stads beeld weder nownaal. Oostenrijk-Hongarije. Czernin over den vrede. Een Slavonisch corresponderitiebureau meldt: In een onderhoud niet afgevaardig den van het Heerenhuis heeft graaf Czer- ïUn gesproken over de .door de vredesbe- moeiingen der huidige. Russische regeering geschapen toestand. Hij legde den nadruk op de bereidwiligheid van de monarchie om onderhandelingen aan te knoopen over een eerlijken; aannemelijken vrede. Een nieuw Ministerie. De keizer heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een ministerie voor I volksgezondheid. Hij heeft den minister president gemachtigd een hierop betrek king hebbend wetsontwerp aan den Rijks raad voor te leggen. Rusland. Onderhandelingen tusschen Duitsdhland en Rusland. PETROGRAD, 29 Nov. (R. O.). In een order aan leger en vloot wordt medege deeld, dat de Duitsche opperbevelhebber bereid is besprekingen te voeren over een wapenstilstand. Te dien einde heeft de regeering gelast, (te gever en het geschutvuur aan het front te sta ken. Kaukasië scheidt zich af. Uit Haparanda wordt gemeld: Kauka sië heeft zich reeds van Rusland afge scheiden en richtte een eigen regeerings- macht in. Er is een parlement gekozen, waartoe veertig socialisten behooren, o. w. slechts een bolsjeviek.. Alles is rustig. Verschillende berichten. Krylenko, de maximalistische opperbevel hebber, is naar het front vertrokken, na een vredesmanifest tot leger en vloot te hebben gericht. De maximalisten berichten de arrestatie van generaal Ryabtzef, den voormaligen hevelhebber van het militaire district Mos kou, die als boer vermomd poogde te ont snappen. Generaal Doechonin, opperbevelhebber van de Russische legers, zond 23 dezer een telegram, waarin hij namens het geheele Russische leger zijn diepe deelneming uit spreekt naar aanleiding van den dood van generaal Maude, den Britschen bevelheb ber in Mesopotamië. ,,Nowaja Dsjin bericht, dat Trotzky aan de ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat cij zich als ontslagen kunnen beschou wen, zoo zij voor den 30sten Nov. den arbeid niet hebben hervat. De volkscommissarissen bereiden de overneming voor van alle particuliere ban ken door den staat. Volgens een bericht van het Petrograd- sclie blad „Pravda" zijn o. a. de volgende steden in de macht der bolsjewiki: Petro- grad, Moskou, Kief, Nisjni Nowgorod, Charkof, Odessa, Jekaterinoslaf, Sazara, Saratof, Kazan, Rostof, Wladimir, ReVal, Pskof, Minsk, Podolsk, Serpoechof en Tsaritsyn. Het revolutionaire comité te Minsk maakt bekend, dat generaal Baloeëf, de be velhebber aan het westelijk front, ontsla gen is, daar hij geweigerd heeft met de Duitschers over een wapenstilstand te on derhandelen. Hij is vervangen door een maximalist. De maximalisten melden, dat zij na een gevecht van vier dagen meester zijn van Tasjkent. Generaal Korovintsjenko is gearresteerd. Trotzky heeft de onderministers van bui tenlandsche .zaken Neratof en Petryajef en dertig ambtenaren zonder pensioen ontsla gen, daar Gij weigerden zich aan het gezag der maximalistische gevolmachtigden te onderwerpen. Kerensky's secretaris naar Engeland. .Het Deemche blad „Politiken" deelt mede, dat de particuliere secretaris van Kerensky, Soskise, dezer dagen Christia- nia passeerde op zijn reis van Rusland naar Engeland, als geGant van den gewe zen minister-president van Rusland. Tegen een verslaggever van „Politiken" verklaarde hij, dat alle geruchten, als zon. Kerensky gearresteerd of gedood zijn, uit de lucht gegrepen zijn. Kerensky bevindt zich in veiligheid én houdt zich ijverig be zig met de plannen voor de naaste toe komst. Protest van journalisten. Het syndicaat van Russische journalis ten te Parijs heeft het volgende besluit aangenomen: Op het oogenblik dat een handvol rad draaiers zonder mandaat beweren, dat zij in naam van het heele Russische volk spraken, acht het syndicaat van Russische journalisten te Parijs het Gijn plicht plech tig te verklaren, dat wij, burgers van de jonge republiek trouw blijven aan het democratisch bondgenootschap mot de en tente. Wij zijn vast besloten deze verplich tingen door Rusland aangegaan te vervul len en keuren ten zeerste af de buitenland sche politiek van het comité der commis sarissen onder leiding van Lenin. Zweden. Koelinrichting afgebrand. Aan „Berlingske Tidcnde" wordt uit Stockholm bericht, dat de groote stedelij ke koelinrichting, waar bijna de geheele vleeschvoorraad voor den winter werd bewaard, is afgebrand. Slechts geringe hoeveelheden vleesch zijn gered. Vereenigde Staten. Het aanbod der Maximalisten. De „Morning Post" verleemt uit Wash ington: President Wilson heeft nog niet beslist of het Russische voorstel betreffen de een wapenstilstand zal worden gene geerd als onwaardig om te worden beant woord, of dat deze gelegenheid cal worden benut om aan degenen, die Rusland in het verderf storten te zeggen, wat de we reld van hen en van hun verraad denkt. Wilson zaP niets doen voor hij met de Geallieerde regeeringen overleg heeft ge pleegd. Wat Duitschland op het oogenblik noodig heeft, is niet zoozeer de onmiddel lijke beëindiging van den oorlog als wel een wapenstilstand van weinige maanden, waardoor het in staat zal zijn zich van den economischen druk te herstellen. Wil son is niet geneigd in de kaart van Duitschland te spelen. Wat zal Wilson doen? Iloe Wilson op het vredesaanbod der maximalisten zal antwoorden, is nog twij felachtig. De president heeft nog niet be slist of hij het voorstel vol verachting on beantwoord zal laten dan wel de gelegen heid te baat zal nemen om den maximalis ten eens aan het verstand te brengen hoe de wereld, d. w. z. de Entente, over hen Bommen op Sas van Gent en Axel. (Officieel.) Het ministerie van Buiten landsche Zaken deelt het volgende mede: Op 8 Nov. j.l. te ongeveer 3.15 uur voor middags heeft een vliegtuig vap onbekend gebleven nationaliteit twee bommen gewor pen bij Sas van Gent, waardoor drie arbei ders licht gewond werden, terwijl verder materieele schade, in het bijzonder aan eenige in het kanaal liggende schepen, werd toegebracht. Op dienzelfden datum te ongeveer 3.45 uur voormiddags heeft een onbekend vlieg tuig een hom laten vallen op Axel, ten ge volge waarvan twee vrouwen- verwond werden en ernstige schade aan de gasfa briek en aan eenige huizen in de omgeving veroorzaakt werd. Het onderzoek der scherven heeft aange toond, dat deze bommen evenals die, welke in den avond van 1. October j.l. op Sluis geworpen werden, waarbij eveneens aan merkelijke materieele schade werd aange richt, van Engelsch jmaaksel geweest moe ten zijn. De Ne'derlandschê Regeering heeft den gezant te Londen opgedragen aan de Brit- sche Regeering de vraag voor te leggen of Engelsche luchtstrijdkrachten zich aan deze ernstige schending van Nederlandsch ge bied en het werpen der bommen hebben schuldig gemaakt. De „Nieuw-Amsterdam". Volgens hier te lande ontvangen bericht is de „Nieuw-Amsterdam" van New-York naar Nederland vertrokken. Het drogen van aardappelen Naar het „Vad." verneemt zal van re- geeringswege zeer waarschijnlijk binnen korten tijd worden overgegaan tot het dro gen van aardappelen als grondstof voor de broodbereiding. Uitvoering Distributiewet. Tot lid der Commissie van Bijstand tot uitvoering der Distributiewet heeft de mi nister van L. N. en H. benoemd de heer J. van Rijzewijk, van Tilburg, voorzitter van het R.-K. Vakbureau te Utrecht. Textielfabrieken stopgezet. Men meldt uit Hengelo aan de „Msbd.": De textielfabrieken van de firma H. V. Gelderman en Zonen* en de firma Wolken- boer staan wegens Kolengebrek stop. Bijna alle fabrieksarbeiders ter plaatse (plm. 2000) zijn zonp?r werk. Een Nederlandsche vro u'w e- 1 ij k e spion. Naar „Het Noorden" verneemt, is mej. Anne Huitema, afkomstig van Hollum, in Amerika gefusileerd, wegens spionnage in Duitschen dienst. Tweede Kamerverkiezingen in 1918. Naar het Correspondentiebureau meldt, bestaat hot voornemen, de candidaatstél- ling voor de nieuwe verkiezingen te doen plaats hebben in den loop der maand Mei 1918 en de verkiezingen zelf in de maand, Juni d.a.v. Provinciale Staïen van Zuid-Holland. Ged. Staten stellen, naar aanleiding van een adres der Provinciale beambtenver- eeniging „Eensgezindheid", voor, de vast gestelde loonsvenhjooging voor de P.rovim- cale beambten en werklieden reeds met 1 Oct. 1917 in plaats van met 1 Jan. 1918 te doen ingaan, waarmede giepaard zal gaan vervroeging van de verlaging van den duurtdbijslag eveneens tot 1 October. In totaal zal -de vervroegde inwerkingtre ding der nieuwe loonregeling f2650 kos ten, waartegenover een besparing van f 620 oip den duurtebijslag sitaat. Voorts* wordt voorgesteld, een vertioo- ging van den duurtebijslag aan de ambte naren en bedienden van de Provinciale griffie, voor het onder den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat werk zaam zijnde personeel en aan de werklie den van den Provincialen Waterstaat. Voorgesteld wordt een verhooging tot 15 pCt. der bezoldiging met vervallen van het maximum. De kosten kullen bedragen f22.064. Het program van ictie on de arbeiders In aansluiting meit het reeds gemelde omtrent de te Utrecht gehouden vergade ring van het R.-K. Vakbureau, zij nog medegedeeld, dat de wijzigingsvoorstellen van het bestuur van het Vakbureau ter zakie het program van actie, in te dienen bij den Alg. Bond van R.-K. Kiesve-reeni- giingen, aldus zijn geformuleerd: 1. Sociale wetgeving in de richting van toekenning van publiekrechtelijke bevoegd heid aan de vakorganisatie, mof erkenning van gegroeide verhoudingen, o. m. door wettelijke regeling van het collectief con tract. 2. Ziekte-, invaliditeits -en ouderdoms- verzekering in den zin van pfractisoh ge wijzigde Takna-wetten, De ziekte-verzeke ring mot aanvulling van geneeskundige behandeling en aanpassing van hetgeen op dit terrein tot stand kwam in de arbei dersbeweging, waarvan krachtige eteun van de overheid gewenscht is. 3. Uitbreiding en verbetering der Onge vallenwet, vooral in de richting der decen tralisatie. 4. Invoering van iele Eandarbeiderswet en verbetering der arbeidswet door: a. uitbreiding tot alle bedrijven; b. vaststelling van een 10-urigen ar beidsdag, met inbegrip van een vrijen Zaterdagmiddag en een maximale arbeids week van 56 uren; c. meer beperkte arbeidsduur voor som mige bedrijven; d. verbod van arbeidi door kinderen be neden 14 jaar (in verband hiermede uit breiding der Leerplichtwet); e. verbod van atfbeid door gehuwde vrou/wen in fabrieken en werkplaatsen. 5. Regeling d'er rechtspositie van perso neel in dienst van publiekrechtelijke en eeani-publi ekrechtelijhe lichamen met vol ledige erkenning der vakorganisatie. 6. Wettelijke regeling van vakonderwijs en leerlingwezen. 7. Verbetering der. Woningwet door uit schakeling van de medewerking der ge meentebesturen en verlichting van lasten voor erkende ixxuwvereenigingen. 8. Belasting naar draagkracht, bijzón der, ook met 'toog op groote gezinnen. Wat wij gisteren ochreven in de driestar de juiste „standenrvertegenwoordiging", is ook van toepassing op het onder no. 1 van bovenstaande programpunten geformu- Ook de leiders der Katholieke arbeiders beweging wijzen den juisten weg aan voor d e .stand enve rt egenwoord iging' Het conflict te Tilburg. De correspondent van het „Handelsblad" schrijft: „Er is hoegenaamd geen uitzicht op beëindiging van het oonfldct. De arbei ders gedragen zich voorbeeldig." In een vergadering van den Fabrikan- tenbond is het bemiddelingsvoorstel van de ZeerEerw. heeren pastoors, aangeno men door de arbeiders-organisaties, met bijna algemeene stemmen afgewezen. De toekomst ziet er in Tilburg niet lich tend uit. De fabrikanten blijven halsstarrig wei geren. Eerst is afgeslagen het bemiddelings voorstel van den Deken te Tilburg. Toen hebben de Fabrikanten niet de minste concessies willen doen op het voor stel van dèn Burgemeester te Tilburg. In ons blad van 13 Nov.(oen ingezon den beschouwing) -is niet geschreven, zooals een inzender dezer dagen, te goeder trouw ongetwijfeld, maar volkomen o n- w a a r beweerde, dat de fabrikanten het bemiddelingsaanbod van den burgemeester hebben geweigerd, doch dat Gij naar aanlei ding daarvan geen concessies hebben willen doen! Nu hebben de fabrikanten wederom het bemiddelingsvoorstel van de Pastoors te Tilburg van de hand gewezen. journalistiek. Het dagblad „Het Huisgezin", tot dusver eigendom der heeren W. cn E. Lutkie te 's-Hertogenbosch, is met ingang van 1 Ja nuari 1918 verkocht aan de heeren C. en D. Teulings, directeuren der firma C. N. Teu- lings aldaar. Concert Joh. N. Zandbergen. Een reuzen-technicus, een geweldige pia nist met verbazenden ausdauer. Ziedaar Joh. N. Zandbergen, die gisterenavond in de kleine Stadszaal aan den vleugel con certeerde. En daarbij alles vue. In één woord: verbazingwekkend. Hij dwingt tot luisteren. Aldus de totaal-indruk, welke Zandber gen onbetwistbaar zeker hier heeft geves- tigcT En wij zijn overtuigd, dat deze jeug dige virtuoos indien hij al Gijn krachten aan het openbare muziekleven kan beste den gewis spoedig groot aanzien zal verwerven. Door hier en elders op te treden, zal hij allengs de waardeering vinden, welke hij zoo ruimschoots verdient. Want alle mu ziek van groote meesters, die het program ma vermeldde, heeft Zandbergen Geer ex pressief gespeeld, gevoelend de poëzie en de schakeering, evenwichtig zijnde, en zich zelf gelijk blijvend. Werkelijk hij vertolkte kunst gister avond. De rijkdom en innigheid van Mo zart's s.uperieure „Sonate C-major" bracht hij tot uiting; „Loure" (oorspronkelijk voor viool), van Bach, bewerkte hij talentvol voor piano-solo; scherp teekende hij de danswijze uit Glück's hervormde opera „Paris und Helene". Meester over den vorm vooral bleef hij bij „Walzer op. 39" van Brahms. Voorwaar geen kleine taak; want Brahms is in dit werk ontzettend zwaar, vordert een buiten gewone physièche kracht, en een groote mate van zelfvertrouwen. Dit alle3 heeft Zandbergen begrepen, 't Was dan ook zijn meest geslaagde nummer voor de pauze. Van Schubert heeft hij de schepping van het moderne lied vertolkt, en van Schu mann uitmuntende kleine phantasie-stuk- ken. Klavier-virttJoos was Zandbergen vooral, als hij inderdaad meeleefde met Chopin'3 grootsche opvatting in composi tie. Ten slotte beeldde hij Liszt uit, de com ponist van de G.g. Nieuwe Duitsche school. Ras-echt heeft Zandbergen den meester aan 't auditorium voorgesteld. Ter eere van de aanwezige studiosi speelde hij extra een zeer geslaagde im provisatie op het „Iö vivat". Een vriendelijke hand bood den concert gever tijdens den avond schoone bloemen aan. Deze, evenals telkenmale het enthou siast applaus, waren hoogst verdiend. 't Publiek had talrijker kunnen zijn. Die er waren, kwamen in bewondering en op getogenheid. Toch willen we hier de vraag stellen: waarom komt men wel bij concer ten van buitenlandsche kunstenaars, en blijft men weg bij kunstavonden van onze talentvolle landgenooten? Zij verdienen ioch niet minder waardeering? Brandstoffencommissie Leiden. De Commissie maakt bekend, dat paj» thans door het Verrekeningskantoor, defi prijs der gietcokes is vastgesteld voor d% maand November, dat dé maximum-prijs naar aanleiding daarvan moet worden verhoogd tot f 7.50c per 100 K.G., dat deze prijs ook moet worden betaald voor de levering gedurende de maand No vember gedaan. 4608 Namens de Commissie, De Secretaris, KRAMER. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Staatsfcegrootijig 1918. Het Dinsdag voortgezette algemeen debat over de Staatsbegrooting bracht vooreerst het vervolg der Vrijdag afgebroken rede van den heer Marchant (V.D.). De ontwikkeling van het democratisch stelsel der Vrijzinnig-Democraten liet de afgevaardigde van Deventer voorafgaan door de vraag, of ook de Regeering de ur gentie gevoelt eener regeling ten aanzien van arbeidsgeschillen. Wat zijn democratisch stelsel betreft, be toogde spr., dat bij de uitvoering der staatstaak voorop moet staan versterking van de positie van het parlement, waarbij moet gestreefd worden naar hetGelfde alge meene kiesrecht voor de vrouw, als wat de man bezit. Tweede staatstaak moet zijn de sociale wetgeving in haar ruimsten zin (zoodat ook met name de regeling van het burgerlijk en handelsrecht daartoe moeten gerekend worden) en waarbij bewegings vrijheid voor alle burgers doel moet zijn. Ook wil spr. een welvaartspolitiek. Aan een blijvende scheiding tusschen conservatieven en democraten gelooft ook de heer Marchant niet. De grondslagen der partijen toch zullen blijven bestaan. Wel echter acht spr. mogelijk tijdelijke combi naties van minderheden ter bereiking van bepaalde programma's. De heer Drion (V.L.) bepleitte het be lang van een krachtige bewapening. De heer VanHamel (U.D.) drong aan op zoo krachtig mogelijke ontwikkeling van onze nationale hulpbronnen en in verband daarmede de vorming van afeonderlijk* Ministeries voor levensmiddelenvoorziening en voor de lakken van welvaart, en op grooter invloed voor de bedrijfsorganisa ties, terwijl de heer Van Idsinga (C.H.) debatteerde tegen het door verschil lende redenaars van' Links gesprokene en van de Regeering klaarheid verlangde op het punt der Ouderdomswet. De premier kwam nog maar heel even aan het woord, en vervolgde gisteren zijn rede. (Wegens plaatsgebrek moeten vrij hel verslag daarvan tot morgen uitstellen.) STADSNIEUWS. Liefdadigheid. De liefdadigheid stelt in deze tijden voor al groote «ischen aan de Katholieken, legt hun zware verplichtingen op. Doch dit kan Gijn een lichtzijde van de tijden, welke wij nu beleven. De liefde kan nu' ontplooien haar rijkdom van schoonheid, haar hemelsche karaktertrek van opofferingsgezindheid. De liefde stijge nu op onder ons en bloeie uit haar heer lijkheid in d a d e n. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin voor alle drie onze kerken liefdadigheidspredicatiën wonden aangekondigd met collecte. Deze collecten moeten dit jaar bijzonder getuigenis afleggen van den liefdadigheids zin onder Leidens Katholieken. Wij moeten hier tot onze spijt verklaren, dat het Wees- en Oudeliedenhuis door de milddadigheid van Leidens Katholieken in 1737 gesticht, thans veel te wei- n i g steun ontvangt! Moge daarin-verandering komen! Steuncomité. Bij den eersten penningmeester ingeko men: van P. Z. f 10, J. P. f 40, T. H. R. f 10, H. B. G. f 25, C. S. V. R. f 25, D. f 10. H. O. f200, P. E. B. f25, G. K. f 10, J. W. f10, G. F. f50, P. N. f10, wed. P. v. R. f 1. P. J. C. f2.50, J. W. L. f10, N. N. f 100, mej. J. S. H. f 10, wed. mr. J. T. C. V. f25, dames P. f200, K. H. R. f5. D. W. de J. f5, G. v. D. f2.50, E. J. S. S. f 10, C. W. H. f 2.50, mar. I£. R f 2.50, J. C. f10, I. H. f100, v. E. f20, mr. H. A. S. f 25, A. B. f 10, mevr. H. v. W. f 10, mr. H. v. W. f10, A. M. T. W. f2.50, wed. prof. dr. A. C. V. v. O. f2.50, S. H. K. f10, M. H. N. f5, dr. H. J. M. B. f 10. N. d. B. f5, P. G. f5. N. R. M. f 10, T. f10, J. v. d. Z. f 10, prof. dr. J. Ph. V. f10, A. J. J. V. f5, G. H. f100, C. J. A, v. I. f50, J. H. f2.50, prof. dr. H. v. G. f10, W. E. f2, K. F. f10, J. P. A. v W. f5, N. K. f5, M. N. f25, P. J. M. f2.50, dames G. f5, W. B. f25, wed. J. J. v. H. v. d. G. f 5, A. C. P. f 50, J. <G. v. E. f 10, C. C. U. f 10, R. H. f 10, E. J. K. f5, mevr. P. C. v. H. f 2.50,B. N. f 10, T. W T. f2.50, J. P. L. H. f25, A. J. M. H. f 10, E. G. f25. Dato 15 Nov. ingekomen van J. J. f25, B. f25. Totaal met onze vorige opgave f 6341.64. Bij het reserve-personeel der landmacht is tot reserve-eesrste-luitienant benoemd bij het wapen der infanterie, de reserve-twee- de-luitenant H. _W. de Vink, van het 4d« regiment.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1