BINNENLAND. pit blad verschijnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Feestd.' De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, (oor Leiden 11 ct. p. week, fl.4Ö p. kwartaal; bij jnze agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco i, post fl.8ü p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- lad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Bolsjewiki in Rusland bieden een wapenstilstand aan. (orderingen der Engelschen op het Weste- ijk-front. - Fransche aanvallen bij (raonne. - De strijd in de Italiaansche ilpen duurt voort. Jeruzalem steeds leer door de Engelschen bedreigd. -- .loyd George en de Amerikaansche Missie Uitbreiding van het Duitsche versperde ebied ter zee. -9e Jaargang. DONDERDAG 22 NOVEMBER 1917. Bureau STEENSCHUUR ]5 LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2474 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. BUITENLAND. Overzicht Geheel anders dan gisteren staat het ïans voor de Geallieerden in Vlaai;- eren. Door een onverwacht offensief m Z.W. van Kamerijk, hebben de Engel- clien een belangrijk succes behaald, dat >g op uitbreiding wacht. In afwijking van den regel is deze reeks an aanvallen op verschillende punten tus- :hen St. Quentin en de Scarpe, begnnen, wider door een artillerievoorbereiding te l jn aangekondigd. Door het droge, maar betrokken weer Bgunstigd, eijn de Engelschen er blijkbaar i geslaagd hun troepen ongemerkt te ver- imelen en op te stellen, zoodat de Duit- jhers op een onaangename wijze werden irrast. Het zal nu moeten blijken of het voor- eel van deze verrassing voor de Engel- chen grooter is, dan het voordeel, dat een rachtige artillerie-voorbereiding zou heb- en geboden. Zeer waarschijnlijk, moet de vraag be- estigend beantwoord worden. Immers, nu eeds meldt Berlijn nieuwe krachtige aan- allen der Engelschen. De toevoeging, dat e gevechten nog voortduren wil zooveel a, dat het den Duitschers niet voor [en wind gaat! Zal eich dan hier eindelijk de mogelijk heid voordoen van een doorbraak in het Sliiitsche front? Het zou een sprekend ant- 3 roord zijn van de Geallieerden op de ne- jlerlaag in Noord-Italië geleden. Inmiddels het nog niet tot een volledige doorbraak ekomen. De kans er op schijnt grooter dan ooit, 3 smeer door de gelijktijdige aanvallen van ;ierke Fransche strijdkrachten tusschen raorme en Berry au Bac, in aansluiting iet het onlangs bevochten succes op den herein des Dames. Hierdoor, .zoowel als door de Britsche peraties ten O. van Ieperen, worden de oodige Duitsche strijdkrachten in beslag enomen, waardoor de Britsche kansen lorden verbeterd. Aan het einde van de zitting deelde Bo ar Law in het Engelsche Lagerhuis mede, at bij den aanval der Engelschen tot dus- er 8000 krijgsgevangenen waren gemaakt," ader wie 18 officieren. Op één punt dron- en de Engelschen door tot vijf mijlen ach- ;r de Duitsche linies. Behalve de medege- leelde waren nog verscheidene andere dor- en veroverd. Met dit al, wordt intusschen het Zuid- rorrt zeer zeker van Centrale troepen ritlast, wat ook blijkt uit de legerberich- tn, die ook van geen nieuwe vorderingen de Italiaansche Alpen gewagen. Slechts 'ordt melding gemaakt zoowel van liiitsche als van Oostenrijksche zijde an den hevigen strijd, welke na de ver- \ering van Quero en den Monte Cornelia oor de Centralen, op de hellingen van den lonte Tomba en den Monte Fenera nu eeds dagen lang met wisselend geluk aan ;n gang is. Intusschen wachten wij van dit front iet spanning nadere berichten. Opnieuw tfijn de Engelschen in Pa- e s t i n a enkele kilometers nader tot Je- uzalem gekomen. Met de snelheid, waar- lede de vorderingen in de laatste dagen emaakt zijn, mag men de gevolgtrekking taken, dat .zij weldra voor de muren der (Oofdstad zullen staan. Daar het Engelsche stafbericht geen leiding maakt van eenigen tegenstand er Turken, is het waarschijnlijk, dat de lad weldra in hun bezit zal zijn, tenzij de urksche legermacht tzich juist om haar amengetrokken heeft. Dit schijnt echter niet het geval en het ermoeden ligt voor de hand, dat de hoofd- tad van Palestina althans door de hoofd macht van het Turksche leger ontruimd is. Uit Rusland komt een verrassend be richt, dat echter spoedig tot ontnuchtering leidt! Volgens een draadloos bericht uit Petrograd hebben de bolsjewiki den opper bevelhebber den opdracht gegeven toena dering te zoeken met de vijandelijke bevel hebbers, ten einde dezen een wapenstil stand voor te stellen, om daarop vredes onderhandelingen te openen. Nu is het bekend, dat de bolsjewiki tot heden nog niet bewezen hebben de recht matige vertegenwoordigers van het Russi sche volk te zijn. 't Is daarom de vraag: zullen de Centralen op het gedeeltelijke voorstel betreffende de vredesonderhande lingen ingaan? Ons wil het voorkomen, dat zoo spoedig hiertoe nog niet zou worden besloten. Waarschijnlijker is het intusschen, dat een wapenstilstand zal worden aanvaard. En dan Mogen wij het beste er van hopen. Dat de vrede nu niet langer éijn weg gebannen wordel Op Zee. Aan cfe Syrische kust. Een van onze duikbooten zoo seint Wolff dd. heden officieel uit Parijs on der bevel van den le-luitenant ter zee Wendlandt, heeft den llen dezer een aan val gedaan op vijandelijke zeestrijdkrach ten, die aan de Syrische kust opereerden en zich in geringe waterdiepte achter de netten veilig waanden. De duikboot vernie tigde 'n grooten Engelschen monitor, als mede een torpedobootjager. De vijand liet bij het zinken der schepen aanzienlijke verliezen aan manschappen. Uitbreiding van het Duitsche versperde gebied. Binnenkort is er. een uitbreiding van het Duitsche versperde gebied ter zee te verwachten. De vrije vaargeul langs onze Westkust -zou daarbij smaller worden, de vaangeul Noordwaarts tusschen üe Duit sche en Engelsche versperring daarente gen breeder. Ul't Berlijn seint Wolff thans den inhoud een er1 verklaring, waarbij het nieuwe ver sperde gebied wordt aangeduid. Hieruit blijkt, dat de vaargeul Jangs de AVestkust van erft land op zijn smalste punt, ter hoogte van Alkmaar, Ongeveer een 7 mijl zal bedragen. Behalve deze ons onmiddel lijk aangaande wijziging, zijn er. andere van grooteren omvang. Üe vrije vaargeul, in de Midd&llandsclie Zee voor Grieken land opengelaten, vervalt, daa.r Grieken land thans tot de Entente behoort. Daardoor Is dus de geheele Middelland- sche Zee tot versperd gebied verklaard, met uitzondering van <een hr.eeden strook om Spanje, waarbinnen ook de Balearen vallen. Voorts worden de Azoren, het nieuwe Steunpunt der Amerikaansche vloot, ver sperd Verklaard en wordt ook het gebied om Engeland belangrijk uitgebreid, vooral in Westelijke richting, tot aan de Farcer. Tusschen de Azoren en het versperde ge bied om Engeland en Frankrijk wordt een sitrook vrijgelaten, vermoedelijk Sen voof^ deele van Spanje. Voor de onzijdige vaartuigen en voor die van de Belgische steuncommis'sie wor den bijzondere maatregelen getroffen. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Karl. Naar aanleiding van den jaardag van 's keizers regeeringsaanvaarding wijzen de bladen op het streven van den keizer en de keizerin, om de zware beproevingen, die de wereldoorlog den volken van Oostenrijk- Hongarije oplegt, te verzachten. Zij bespreken de groote beslissende suc cessen in Roemenië, Oost-Galicië en Italië, en stellen op den voorgrond, dat- de jeug dige monarch niet bezield is door verove ringszucht, maar streeft naar een eervol len vrede. De bladen spreken den wensch uit, dat keizer Karei spoedig succes van zijn vre deswerk zal hebben. Frankrijk. De mmisterieele verklaring. In de ministerieele verklaring, die in beide Kamers -werd voorgelezen, wordt ge zegd: ,,Wij hebben de taak tot vorming van een kabinet aanvaard teneinde den oorlog met verdubbelde kracht te voeren. Wij tre den voor u alleen met de gedachte aan den oorlog, één en onverdeeld. Op ons rust één enkele plicht en slechts één, n.l. één te blijven met den soldaat, met hem te leven, lijden en strijden en alles op te geven, dat niet ten bate van het land strekt. De rechten van het front en de plichten van hetgeen daarachter ligt moeten thans tot één worden en indien er thans nog menschen zijn, in wier ziel oude kiemen van haat liggen, laat ze die dan vernieti gen. Alle beschaafde naties zijn in denzelfden strijd gewikkeld tegen de moderne vormen van oude barbaarschheden. Met al onze goede bondgenooten vormen wij een on wrikbare rots en barrière, die niét over schreden zal gorden. Aan het front der geallieerden lieerscht te allen tijde en overal niets anders dan broederlijke solidariteit.de hechtste grond slag voor de wereld der toekomst. Ten aanhoore van u en van het land, dat luide roept om gerechtigheid, beloven wij plechtig, dat recht zal worden gedaan met de (uiterste gestrengheid van de wet en dat geen aanzien des persoons of poli tieke hartstocht ons zullen doen afwijken van dien plicht of zullen verleiden verder te gaan dan de plicht gebiedt. De censuur zal gehandhaafd blijven voor diplomatische en militaire berichten en ook voor zaken, die mogelijker wijze den vrede in hetland zouden kunnen verstoren. In den krijgsraad zal de rechtsprekende soldaat samenwerken met den soldaat aan het front. Geen pacifistische veldtochten meer, geen Duitsche intrigues meer, geen verraad of half-verraad. De oorlog en niets anders dan de oorlog. Wij zullen voedselbeperkingen invoeren evenals in Engeland, Italië en Amerika. Wij zullen van ieder burger eischen, dat hij het zijne bijdraagt in de gemeenschap pelijke verdediging, dat hij meer zal geven en minder zal eischen." De verklaring eindigde met een welspre kende aansporing om de nieuwe leening te steunen. Na eenig debat over interpellaties werd een motie van vertrouwen in dé regeering aangenomen met 418 tegen 65 stemmen. Rusland. De io-essaml. Aan ..Berlingske Tidendc" wordt uit Ilaparanda bericht, dat reizigers, die gis teren uit Petrograd daar eijn aangekomen, mededeelen, dat in de Russische hoofdstad het gerucht loopt, dat Kerensky zich te Pskof doodgeschoten zou hebben, dat men algemeen van meening is, dat Petrograd binnen 10 dagen uitgehongerd, zal zijn en dat de ambassadeurs der Entente ten spoe digste van daar zullen vertrekken. Wapenstilstand aangeboden. Een Rusaisoh draadloos bericht deelt mede: D© Regeering der Bolsjewiki heeft den opperbevelhebber last gegeven toena dering te zoeken met de vijandelijke bevel hebbers, teneinde hun een wapenstilstand aan te bieden, met het doei vredesonder handelingen te openen. De verbroedering. Het Russische legerbericht, aldus een Wolff-telegram, maakt melding van een legerorder van Hindenburg, omtrent de verbroedering aan het front. De zaak is deze, dat de Russen aan hun loopgraven witte vlaggen bevestigen en in groepen de Duitsche linies naderen. De Duitschers verstrekten daarna aan de Russen berich ten omtrent de binnenlandsche gebeurtenis sen in Rusland, welke hun worden ont houden. De toestand. De ambtenaren van de meeste regee- ringsdepartementen onthouden zich nog steeds van arbeid, aldus een Reuter-tele- gram, en weigeren het maximalistisch be wind te erkennen. In Finland. In Finland zijn, zoo verneemt „Berlins- ke Tidende", belangrijke gebeurtenissen op til. De socialisten met de burgers zou den voornemens izijn met de Russische sol daten af te rekenen. Dit klinkt eenigzins bevreemdend, nadat onlangs de Russische soldaten de socialisten hielpen om zich van het bewind meester te maken. Lenin beweert, dat de bolsjewiki thans eerst zullen beginnen te regeeren en koes tert van dit bewind de beste verwachtingen. FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 33) Helpt mij daartoe door mijn orbeeld te volgen en in schijn en voor iorten tijd aan den wil van den alvermo- [enden Kubo-Sama te gehoorzamen. Is iHgeen hij eischt, dan zoo erg? In plaats an het kruis de oude chrysanthemum bo en de deuren en een paar offergaven ter ire van de cielen onzer voorvaderen ii dat voor slechts korten tijd! Zelfs wan eer dat zonde ware, zou God die zonde iich veel gemakkelijker vergeven dan den ood van honderden en de algeheele ver woesting van het Christendom, die onge- Nijfeld het gevolg zou zijn van onze hard- 'ekkige weigering." Zoo sprak de Vorst tot cle edellieden van 'jn Hof en de gevangen vazallen. Morin- 'ono en een paar anderen gaven hem «lijk, doch de groote meerderheid, met Idrianus Tafakati, Leo Hajuschida en de herige ter dood veroordeelden aan het i0°fd, weigerden heldhaftig hun geloof maar voor den schijn te verloochenen. Wie Mij belijdt voor de menschen, dien ook Ik beiijden yoor Mijn Vader^ die in den Hemel is, en wie Mij voor de men schen verloochent, dien zal ook Ik voor Mijn Hemelschen Vader verloochenen", had Thomas Herboye geroepen. „Thomas Herboye!" riep de Vorst toor nig uitvallend, ,,is dat de dankbaarheid voor onze goedheid, dat gij de vermetelheid hebt ons ten aanhoore van ons geheele Hof te beschuldigen van menschelijk opzicht? Gij weet toch, dat gij en uw broeder reeds sinds lang ter dood zijn veroordeeld. Wie anders dan ik heeft tot dusverre het zwaard tegengehouden, dat dreigend zweeft boven uw onbuigzamen nek? Houd u van nu af aan gereed tot de voltrekking van het vonnis. De Japansche wet zal in haar volle gestrengheid worden toegepast op u, uwe vrouwen en uwe kinderen." Op een wenk van den Vorst voerden ge wapende mannen de belijders naar den kerker terug. Vervolgens liet Susclien- Dono zekeren Goseimon komen, een officier van Terasaba, een vroegeren rooverhoofd- man, die bekend stond wegens zijn woeste wreedheid. Aan dezen beval hij Herboye en Schokuro, hun grijze moeder en Her- boye's beide zoons nog heden ter dood te brengen. „Het zal onverwijld geschieden", ant woordde Goafiiman met den blik van een roofdier. ,,Aan het kruis?" Op den brand stapel? Wat mij betreft, ikeou de voorkeur geven aan een langzaam verterend vuur. Zij zingen daarbij zoo verrukkelijk mooi!" ,,Met het zwaard en door een korten, snellen slag voor dezen eerste maal", ant woordde Suschen-Dono somber. ,,En wan- wanneer deze eerste terechtstelling hun halsstarrige lotgenooten niet toegevender maakt, dan kunt gij het daarna met vuur beproeven." ,,Ik zal er voor zorgen! Ik verheug mij reeds bij de gedachte aan die vuurtjes! Wenscht gij de hoofden te zien?" Met een gebaar van afschuw liet de Vorst den officier vertrekken om eijn beulswerk te gaan verrichten. Goseiman ontmoette bij de deur vorstin Ilime, die in haar zijden gewaad, overladen met allerlei opschik, de zaal binnenruischte. Een blik in het oog van den bloeddorstigen man had baar reeds doen begrijpen welk een op dracht liij van den Vorst ontvangen had. Vandaar dat zij Suschen-Dono op buiten gewoon vriendelijken toon aansprak: ,,Zoo liefste? Hebt gij toch eindelijk uw plicht als Vorst tegenover deze rebellen durven vervullen? Bravo! Wie zijn het en hoeveel?" De Vorst zeide het haar met somberen „wrevel. Doch zjj ging naast hem op, dq Zwitserland. De rust hersteld. In Zürich is thans de rust weer volko men hersteld. Het stadsgedeelte, waar de onlusten plaats vonden, wordt nog door militairen bewaakt. Vereenigde Staten. Een aanklacht tegen den ex-Tsaar. Het Gerechtshof van den staat New-York heeft wegens contractbreuk beslag gelegd op de zich hier bevindende eigendommen van den voormaligen Tsaar, ter waarde van 2,800,000 dollar. Eischeres is de „Marine Transportation Service Corporation", welke verklaart in 1915 een overeenkomst te zijn aangegaan betreffende het vervoer van goederen naar Rusland. Dit land was echter in gebreke gebleven en daarom werd een aanklacht ingediend tegen Tsaar Nicolaas, als verte genwoordiger der toenmalige regeering. Nederland en de Oorlog. De „Bloramersdijk" en de „R ij n d ij k". Officieel. Het ministerie van Buiten- landsche Zaken Heelt mede, dat van de Duitsche regeerinig uitbetaling is ontvan gen van de schadevergoeding, aan de vee- den) van het vernietigde stoomschip „Blommersdijk" toegekend, voor het ver lies van genoemd vaartuig. Eveneens heeft de Duitsche regeering vergopding betaald voor de schade aan de reèderij van liet stoomschip „Rijndijk", ten gevolge van den aanval op dit schip veroorzaakt. Gelijk bekend is, werd het bedrag dezer vergoedingen vastgesteld door twee com missarissen, van wie de Nederlandsehe en Duitsche regeering elk ier één aanwezen. Volgens de „Tel." heeft de Duitsche re geering de „Blommersdijk" en de „Rijn dijk" vergoeji, resp. voor f 1.000.000 en f 1.300.000 in Ilollandsch geld. D e „M e g r e s". Op den Noordhinder zijn aangebracht 23 schipbreukelingen van liet Nederland sehe stoomschip „Megres". Allen zijn wel, er zijn geen gewonden. Vanmorgen zijn zij naar Vlissingen gebracht. De „Megres" van de firma Van Nievelt, Goudiiaan en Co. te Rotterdam, was Dins dagavond van daar naar Newcastle ver trokken. (Het stoomschip, in 1909 gebouwd, groot bruto 2695 register-ton, is voor twee-derde der remplaceeringskosten door de regee ring verzekerd. Broodrendement van regee- rings b.locm en r e g e e- r i n g s m e e 1. De minister van Landbouw heeft be paald, dat in zijne beschikking van 5 Sep tember j.l. moet worden gelezen onder B: B. dat, zoodat in plaats van tarwebloem (inandsch of Ameiïkaansch) en tarwe meel zal worden geleverd bloem en mee? van eene bepaalde samensteling, voor het vastgestelde sub A lo. moet worden ge lezen: voor 100 Kg. W.-bons wordt ver strekt óf 75 Kg. regeeringsbloem öf 70 Kg. rogge, terwijl voor het vastgestelde sub A 2o. alsdan moet worden gelezen: voor 100 Kg. B-bons wordt verstrekt 71 Kg. regeeringsmeel. Deze bepaling treedt in werking met in gang van 28 November, met dien verstan de, dat zij voor het eerst van toepassing zal zijn op de bons der broodkaarten ge merkt 63ste week. Maximumprijzen geconden seerde melk. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters me degedeeld, dat met het oog op de dreigende melkschaarschte in den komenden winter een aanzienlijke reserve van melk gemaakt is in den vorm van gecondenseerde melk, gecondenseerde taptemelk, melkpoeder en taptemelkpoeder. Het is de bedoeling deze reserve thans voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Te dien einde werden voor gemelde artikelen maximum-prijzen «vastgesteld, welke in de Staatsct. van heden worden medegedeeld. De levering zal geschieden over melkin richtingen of daarmede gelijkstaande in richtingen en, zoo noodig, ook door winke lier in levensmiddelen. Vöor zoover betreft geendenseerde melk in vaten, zal de leve ring aan het publiek geschieden volgens het uitweegsysteem. In dit geval leveren de condensed fabrieken de melk in vaten van 50 K.G. aan de inrichtingen; detze tap pen de melk uit kannen met stroopkranen in de kannetjes van de cliënteele en wegen per K.G. of K.G. af. Het melkpoeder woedt geleverd aan da inrichtingen in vaten of kisten en wordt aan de cliënteele uitgewogen in papieren zakjes. Melkbussen. De minister van Landbouw heeft: I. bepaald, dat het aan alle handelaren* met ingang van heden is verboden melis* bussen af te leveren; II. bepaald, dat van vorenbedoeld verbod ontheffing kan worden verleend door d« Rijkscommissie van Toezicht op de Ver- eeniging van Fabrieken van Melkprducten. Terugzending van kisten. De minister van Landbouw heeft tot dé gemeentebesturen de volgende circulairs gericht: Onder verwijzing naar mijne circulairs d.d. 9 October j.l., no. 20207B, afdeelinf Crisiszaken, bureau Volksvoeding, heb ik de eer u mede te deelen, dat, naar mij ge bleken is, ook grossiers in kaas, ondanks herhaalde verzoeken, de kratten en kisten, waarin zij hun kaas verzenden, niet plegen terug te ontvangen. In verband hiermede wordt door mij be paald, dat ook grossiers in kaas, de krat ten en kisten, waarin zij kaas verzenden, aan hunne afnemers in rekening zullen kunnen brengen. De afnemers, welke bin nen 8 dagen na den dag van ontvangst ds ledige kisten of kratten franco pakhuis van verzending terugzenden, zullen voor de des betreffende bedragen worden gecrediteerd. Veevoederartikelen. De minister van Landbouw maakt be kend, dat de veevoederartikelen, die in de maand November worden toegewezen, tegen de volgende prijzen zullen worden afgeleverd: Voederboekweit f 19, voedergerst f 19, gemengd graan f 19, voererwten en voer- boonen f 25, per 100 Kg. Deze artikelen moeten door de regee- ringscommissarissen worden geleverd vrij boord, exclusief zak. Wethouder-Kamerlid. Indien wij juiist z n ingelicht, schrijft» 'het „U. D.", dan hoeft het bestuur van e de S. D. A. P. (Utrecht) do vereeniging van het wethouderschap met het lidmaat schap dar Tweede Kamer onvereenigbaar. verklaard. Dit besluit werd genomen ia verband met de a.s. keuze vam een zesden wethouder uit den kring dier sioc.-deux raadsleden. Begrafenis H. Spiekman. Bij de teraardebestelling van het Kamer lid H. Spiekman te Rotterdam was giste ren een groote deelneming. Niet minde» dan 65 deputaties van vereenigingen volg den met omfloerste banieren den stoet. DC lijkwagen was omhangen met kransen,, terwijl nog twee volgeladen bloemenwa gens volgden. De stoet verliet te half twee het sterfhuis en arriveerde eerst te kwart voor vier aan de begraafplaats. Langs den geheelen weg stonden de belangstellenden in dichte drommen geschaard. Op het kerkhof waren samengekomen verschillende leden van de Kamer en Pro vinciale Staten, de burgemeester, gemeen* tesecretaris, drie wethouders en een groof aantal raadsleden, voorts het bestuur vare de gezondheidscommissie, de ar-beidsbeurs,, de Raad van Beroep, enz. In de kapel van het kerkhof voerde het eerst het woord de burgemeester, mr. Zim merman; daarna nog vele anderen. Het conflict te Tilburg. Naar de „N. Til-b. Crt." uit betrouwbare bron verneemt, is, nu ook de pogingen van den burgemeester mislukt zijn cm beide partijen, betrokken bij het conflict in de Tilburgisdhe textielnijverheid, bijeen te brengen, eem derde persoon daar ter stede voornemens zoo spoedig mogelijk zijn bemiddeling aan te bieden. Volgend schrijven werd gisteren door de arbeidersorganisaties aan het bestuur der Fabrikantenvereniging toegezonden: „Nu de bemiddeling van den burgemees ter te Tilburg geen resultaat heeft opgele verd, meenen wij dat het algemeen belang kussens .zitten, sloqg hem izacht met den waaier tegen dé wangen en overstelpte den rampzalige met liefkozingen. „Bravo, ook de kinderen! Heel goed! Zoo handelt een echte Ja pansche. Vorst, en zoo kan ik u liefhebben. Hadt gij nog langer geaarzeld, gij zoudt in mijn oog verachtelijk geworden zijn. En de hoofden moeten voor den tem pel van Haschiman geplaatst worden, hoort ge?" „Voor mijn part moogt gij die van de beide knapen gebruiken als speelgoed", antwoordde Suschen-Dono op bitteren toon. „Gij vrouwen zijt toch tienmaal wreedaar diger dan wij!'Ik heb er bijna spijt van het bevel aan Goseiman te hebben gegeven. Ik zal hem een bode achterop sturen, opdat hij ten minste de minderjarige kinderen spare." „Neen, volstrekt niet!" riep Hime on stuimig. „Het is dé hoogste tijd dat gij eindelijk de uitroeiing van deze vreemde dwaasheid eens ernstig ter hand neemt. Om u dat te bewijzen, ben ik hier geko men. Zoodra ik hoorde, dat uw vader met zijn gemalin naar Tschikoengo was ge vlucht, heb ik vertrouwbare spionnen er heen geconden om hem te bespieden. En lieden ontving ik he_t berich^ dat hij qa met hem verscheiden christen Vorsten met mijn vader onderhandelen." „Met Jyeyas? Met den Kubo-Sama? Wat zou hem ertoe kunnen bewegen, .zich te genover mijn vader genadig te betoonen?" vroeg Suschen-Dono half ongeloovig, hall verschrikt. „O, dat ligt toch voor de hand! Gij kent immers het plan mijns vaders cm mi)n broertje Hide-Tada Schogoen te maken en den eoon van Taiko-Sama te onterven. Wanneer vor6t Protasius hem nu belooft, de christelijke Daimios voor hem te win nen, zal hij hem de beleediging, zijn plaat»- vervanger aangedaan, ongetwijfeld ver geven." „En hem ten laatste weer erkennen até vorst van Arima!" riep Suschen-Dono ver- bleekend. „Doch neen! Er moet den Kubo- Sama alles aan gelegen zijn, dat d* macht van den vreemden godsdienst op dit eiland gebroken worde! En daartoe bied Ut hem betere hulp dan mijn vader." Hime haalde de schouders op en zeidat „Ja wanneer de Kubo-Sama zag, dat het u ernst was! Wanneer hij vernemen mocht» dat de hoofdmannen van die gehate Chris tenen inderdaad aan den beul waren over geleverd* (Wordt vervolg

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1