gen' Uit de Omgeving. 'den heer H. Spiekman, lid van de Tweede Kamer, van de Prov. Staten en van den Rotterdamschen gemeenteraad, schrijft de „Msbd." o. m.: ,?Na een sterk sloopend lijden van meer dan een jaar is gistermorgen in 't Diaco- nessenhuis alhier op 43-jarigen leeftijd overleden de bekende voorman der Rotter- damsche sociaal-democraten, de heer H. Spiekman. Twee tientallen van jaren is de naam Spiekman een klank van beteekenis ge weest in het politieke leven van onze stad, en als 't ware de bekroning van den so- ciaal-democratiëclien strijd. Van dezen tegenstander moet worden getuigd, dat hij veel en hard heeft gewerkt voor idealen, die de onze niet kunnen zijn, maar eerbied en bewondering heeft hij afgedwongen voor eijn stalen werklust en de rustelooze energie, waarmede hij zich zelven en de partij hier te Rotterdam heeft gevormd. Want bijna nog als kind de school ver latend met niet meer dan de gewone pri maire kennis, heeft hij zich met voorbeel dige ambitie opgewerkt tot een veelzijdig ontwikkeld man, niet alleen tot een socia listisch agitator, wiens vaak begeesterend woord de gnoote massa wist te electricee- ren, maar ook tot een sociaal-econoom, naar wien 't in woord en geschrift te luis teren ook voor anderen altijd de moeite waard' was. Want verder dan louter de gewone socia listische détail-politiek reikten zijn belang stelling en zijn weten. Nooit heeft hij zich in den gemeenteraad aangediend louter als de vertegenwoordi ger van het proletariaat, en kon hij dit ook van eijn partijgenooten, die wel als zooda nig poseerden, niet goed dulden, maar aan alle groote vraagstukken van gemeente politiek en landsbelang heeft hij zijn liefde en toewijding geschonken. Met welk een geestdrift toch kon hij spre ken over modernen stedenbouw en de aes- thetiek van stadsuitbreiding, een onder werp, waarin, als hij er zijn gedachten over liet gaan, steeds de warmte van zijn genegenheid gloeide." En het blad besluit: Moge God, Wiens gezag hij niet erkende, maar Wiens barmhartigheid wij als Chris tenen hem toch toebidden, hem tot zijn heil berekenen, dat hij zijn korte leven niet in ijdele ledigheid heeft gesleten. De strijd te Tilburg. Gistermiddag vergaderden de uitgeslote- nen onder leiding van den voorzitter van St. Lambertus, den heer Nijkamp, over het bemiddelingsvoorstel van den burgemeester van Tilburg, welk voorstel luidt: Excuus aan den Fabrikantenbond wegens de ge dane partieele staking, 10 pet. toeslag op het loon of kindertoeslag, drie vrije dagen per jaar met behoud van vol loon, na den abnormalen toestand zal eene commissie uit beide partijen beslissen over den ar beidsduur en collectief contract. Na stemming werd het,voorstel verwor pen met 2227 tegen 26 stemmen. uv ttnjciutriT&rgaiiisaiie neeu voorge steld: uitbetaling van loon voor drie R. K. feestdagen, voor drie verlofdagen bij gele genheid van kermis, arbeidsduur 60 uren per week en Zaterdagnamiddag 4 uur einde werktijd, en looiï'sverhooging. De strijd duurt dus voort. De vergadering ging kalm uiteen. Gemengde Berichten. - Over ófi grens gekemen. In de afge- loopen week zijn te Winterswijk over de grens gekeftnen 4 Fransehe krijgsgevan genen, 2 Belgische burgergevangenen en één Duitsche dieserteur. Te Zevenaar en omgeving, kwamen Ürie Duitsche deserteurs en één Fransehe krijgsgevangene aan. Te Maastricht kwamen in de afgeloo- pen week drie ontvluchte Russen en één Duitsche deserteur binnen fen te Enschedé 3 Fransehe, 1 Russische en 2 Engelsche krijgsgevangenen. Te Oldenzaal kwamen 2 Fransehe krijgs gevangenen, één Engel&chman, geboren in Duitschland. die weigerde in Duitschen 'dienst te gaan, en één Duitsch deserteur aan. Drie kindereirverbrand. In de „Tel." lezen we nog het volgende: Zaterdagavond omstreeks half elf brak plotseling een felle brand uit in een gebouw op de Wijk- sche Steenfabriek, dat vroeger dienst had gedaan als machinekamer, doch nu als noodwoning werd gebruikt door de fami lie Van der Heuvel, bestaande uit ouders met drie kinderen, waarvan het oudste nauwelijks! zes jaar telde. Het gebouwtje deed evenwel ook dienst als bergplaats van hooi, rietmatten en getaand touw werk, terwijl het achterste gedeelte de stalling van een koe en een varken uit maakte. De ouders waren even afwezig, toen door onbekende oorzaak, de rietmatten vlam vatten. Een paar minuten later was alles één vuurzee. De noodkreten der drie kinderen klonken hartverscheurend naar buiten. Zonder zich te bedenken, begaven de ouders, die enkele meters verder met een kennis hadden staan praten, zich in den vuurpoel, om hun kroost te redden. Het was evenwel reeds te laat. De moeder kwarn naar buiten met een der kinderen, dat gestikt was. De vader, meenende de fcrèe andere fe hebben, bracht slechts zijn Cmdste, ook dood; in plaats van zijn derde, had hij een kussen gegrepen. Later werd het verkoolde lijkje gevonden. De vader liep bij zijn reddingspoging ernstige brandwonden op aan gelaat en armen. Zijn toestand ls ook niet zonder gevaar. Jniusschen was de brandspuit aangeko men. Eerst na elf uur kon een straal op- hert vuur worden gericht. Er was derhalve pdets meer te redden. Ook het vee was gestikt. De familie woonde pas enkele dagen in 'de gemeente. Ontaarde zoon. Vader en zoon M. te Helmond kregen gisteren zulk een heftige xuzie, zoonlief de vader op een manier mishandelde, dal geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen den zoon werd procesverbaal opgemaakt. Roofmoord. Te Herkenbosch is gis termorgen een oude vrouw vermoord in Ihare woning gevonden. Het hoofd was haar ingeslagen. Uit een kast was een som gelds gestolen. De vermoedelijke da^ der, een Duitsche deserteur, is gearres teerd. De justitie uit Roermond stelde een onderzoek in loco in. f 30.000 aan wissels ontrold. Gister morgen vervoegde zich de 18-jarige be diende van de firma Speyer Brothers aan een bijkantoor der posterijen te Amster dam. Hij had bij zich een portefeu.ille, waarin eenige chèques, geëndosseerd op de Rotterdamche Bank, ter waarde van f 30.000 De bediende had de portefeuille even laten liggen om naar zijn fiets, welke buiten stond, te kijken. Toen hij terug kwam was de portefeuille verdwenen. De bediende had d'e tegenwoordigheid van goest om onmiddellijk: de Rotterdamsche Bank van het geval in kennis te stellen en zoodoende te zorgen, dat de wissels niet werden uitbetaald. De firma Speyer stelde eveneens onmiddellijk eenige groote bankinstellingen en ook de Ned. Handel maatschappij te Rotterdam in kennis van het gebeurde. De politie werd eveneens met. het geval in kennis gesteld. Het mag zeker een geluk he et en, dat zich in de portefeuille geen andere gelds waardige papieren bevonden. De dief zal ■bedrogen uitkomen, aangezien hij de chè ques niet innen kan. Men heeft van den dader nog geesn spbor ontdekt, Gewetensgetd. De „Stct." geeft weer een lijst van een kolom ingekomen gewe- tensgeld, w.o. zendingen van f2351, f3150, f 2527, f 1623, f 1150, f 1057 en f 1740. De gevolgen van gevangenschap. Zekere Johan Oldenhove, een 17-jarige Hollandsche jongen, is het. vorige jaar wegens smokkelen in Duitschland veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf. Hij heeft dezè ondergaan en kwam na afloop van teijn straftijd .geheel uitgeput bij zijn oom te Gendringen aan. Hij werd' oogen- blikkclijk onder geneeskundige behande ling gesteld, doch ondanks directe opne ming in het ziekenhuis te Terborg, over leed hij daar twee dagen na aankomst. Zoowel tegenover zijn oom ais tegenover den geneesheer en-andere getuigen ver klaarde de jongen, dait hij gedurende zijn gevangenschap niets anders te eten had gekregen dan water met 'kool en water met „Steckrüben". Vleesch noch bz'ood werden hem verstrekt. Volgens het oor deel van den geneesheer is hij dan ook aan algeheele uitputting door gebrek aan krachtig en voldoende voedsel overleden. Wildezwljnen jachten. De jachtpartijen op wilde zwijnen, welke binnenkort, door Prins Hendrik en genood igdèn op de Ye- luwe worden gehouden, zullen een geheel ander karakter dragen dan voorheen het geval was. Niet langer zullen de dieren waar geen ontkomen aan hef doodend lood van een achter palissaden beschermd ja ger bestond. Voortaan zullen de jagc-rs ze hebben op te zoeken in het dichtst der bosschen, waar ten minste nog eenige kanis bestaat het leven te redden. Beroepshulde. Hans Bruning, die den wereldwijzen kellner William verbeeldt in „Men kan nooit weten!', ontving Zondag avond bij de voorstelling in het Theater Verkade in Den Haag een zeldzame hulde. Na het tweede bedrijf werd hem een bloem stuk aangeboden met het volgende bij schrift: „Uit sympathie voor de vertolking van een beroep, waar de meeste menschen met minachting op neerzien. „Eenige restaurantdtellners, welke het ernstig met hun beroep meenen." Een zeker niet-§Jledaagsche sympathie betuiging, die op hoogen prijs werd ge steld. Inbraak. In de groote boerderij van H. F. Pasman te Haskedijken bij lleeren- veen is Zaterdagnacht ingebroken. Door het inslaan van een glas. achter in den stal kwam men in het voorhuis. Alle ver trekken bleken doorzocht te rijn. Uit een kast an de voorkamer zijn zilveren voor werpen ontvreemd. Het gezin, dat boven sliep, heeft niets verdachts gehoord. De brandkast bleek ongeschonden. Inbraak. Zondagavond is men dq woning van de wed. S. aan het Korte Spaame te Haarlem binnengedrongen. De vrouw des huizes was afwezig, de kinde ren lagen te bed. Uit een kast werd f200 medegenomen. De kinderen hebben een rwaren mannenstap gehoord. Slachtoffer van zijn ambtsplicht. Zondagavond ïs ernstig verwond naar het gesticht Calvariënberg te Maastricht ge bracht de chef-dienstgeleider Bakker, die in den trein tuseehen Schin-op-Geul en ValkenbuVg controleerde. Een smokkelen de soldaat sprong er uit, achtervolgd door den kommies, een uur daarna vond men den ambtenaar in het veld liggen ver wond door verschillende messteken. Een soldatenkepie werd eveneens gevonden. Over tijd. Gisteren werden door den directeur van het postkantoor te Stra tum verzonden een aantal brieven, brief kaarten en drukwerken, welke bij h'et afbreken van een brievenbus te voorschijn waren gekomen en meer dan 10 jaar ge leden daarin waren bezorgd. Het gestolen varken terecht. Uit Kalkwijk (Gr.) bericht men, dat het var ken niet door „handige" lieden was ver-- donkerremaand, maar door onhandige lieden verkeerd was bezorgd', en daardoor in plaats van in het Oosten der provincie in het Westen terecht kwam. De inbraak te Amsterdam. Bij het verhoor van het dienstmeisje door de po litie eijn geen nadere bijeond-ertheden aan het licht gekomen. Volgens haar zeggen waren baar handen op den r.ug gebon den, ook de beenen waren met touwen vastgebonden, terwijl tij een kussensloop voor den mond had. Zij werd naar de achterkamer gekeept ep i§> later, toen de inbrekers Weg waren, 'door de gang. naar de voordeur gekropen. Zij kon geen dui delijk signalement' opgeven. Voort# ie gebleken, dat ide brandkast later op', een handkar vervoerd is. Ook de karrenverhuurder kon niet veel belang rijks mededeelen. Twee jonge mannen van een jaar of 24 hadden de kar gehuurd. Opvallend in deze zaak is het, dat de brief, die volgens het dienetmedsje bezorgd werd, niet in het huis is teruggevonden. Het totale bedrag, dat gestolen is, de sieraden en het stofgoud inbegrepen, ma£ op 4000 5000 gld. worden gescfoaf. Ontevreden soldaten. Men schrijft aan de „Tel.": Bij het depot-bataljon te Assen heersdh- te reeds goruimen tijd ontevredenheid over hét eten. Klachten over te weinig eten hadden geen voldoende* resultaat. Toen er nu Vrijdag j.l. wederom te weinig oten was en de officier van den dag van de 2e compagnie deze klacht ter kennis werd gebracht, begon dieze luitenant (een jong -reserve-officier), vo]gen3 beweren der -manschappen tot de manschappen te spreken vaü hongerlappen" enz. De manschappen werden hierdoor zoo woedend', dat naar de geweren werd ge grepen en zij den luitenant te lijf wilden. In een soldatenkamer we rel en een aantaf geweren stuk geslagen, alle ruiten-met kozijnen vernield, Spoedig was ook de commandant ter plaatse, doch deze kon wednig uitrichten. Het gros der mannen was zoodanig overspannen, dat zij niet wisten wat zij deden. Algemeen wordt dit vooral geweten aan het onhandig optreden van den officier van den dag. In hoeverre dit juöst is, zal e>en nader onderzoek, wat reeds in vollen gang is, wel uitmaken. Sociale berichten. De bat vergadering. Deelden we reeds mee, dat een debat vergadering zal worden gehouden tus- schen de spoorwegorganisaties „Sint Ra phael", den Prot. Christ. Bond en het Neutraal Verbond en de Ned. Ver. van Spoorwegpersoneel, hieronder laten we de voorwaarden volgen, waarop de vergade ring zal gehouden worden. lc. dat de vergadering op een avond in de week aal worden gehouden; 2e. dat bei de partijen de helft der onkosten zullen be talen; 3c. dat iedere partij de helft van de zaal tot hare beschikking zal hebben; ie. dat noch in de zaal noch daar buiten (aan den ingang) propaganda zal worden ge maakt of gecolporteerd; 5e. dat van iedere partij een spreker zal optreden en wel van de zijde der N.V. eerst: 6e. dat, terwijl van de zijde der N. V. het woord gevoerd wordt, iemand uit de drie organisaties als voor zitter zal fungeeren en t'erwijl A>an de zijde der drie organisaties gesproken wordt, iemand ujt de N. V. als voorzitter zal op treden; 7e: dat beide voorzitters niet op de fccsvinijjuuien zuiitii-infodii, Oe. G«i bcido sprekers in eerste instantie elk drie kwar tier zullen spreken en zich houden zullen aan het onderwerp: De gevoerde actie tot vermeerdering van inkomsten van Dec. 1916 af; verder «al een commissie benoemd worden, die omtrent het geschilpunt uit spraak zal doen. „Ctr." Ned. R.-K. Boud van Handels-, Kantoor- en Winketbedienden. Zondag hield bovengenoemde Bond zijn 6c jaarvergadering in hotel „Noord-Bra bant'' te Utrecht, onder voorzitterschap 'van den heer A. van Hamersveld.- De voorzitter deelöie mede, dat het rap port van de commissie, ingesteld tot reor ganisatie van Hen Bond, bij bet, Bondri bestuur is ingediend. Voor de behande ling van jlit belangrijke en omvangrijke rapport zal eene buitengewone of gewone Bondsvergadering nooilig zijn. De voor zitter memoreerde verder hot installeeren van het nieuwe bureau, dat door de dank baar aanvaarde "bijdragen en giften der afdeelingen en leden is mogelijk gemaakt. Inzake de medewerking met de federatie van den R.-K. Middenstand is, zooaJs reeds in het orgaan van den Bond is ver meld, geen oplossing verkregen. Het nieuwe reglement voor het werk- loozenfonds i>s aan den Minister ter goed keuring ingediend. De uitkeering is vol gens het reglement gebracht op f 10.20 per week en per persoon, terwijl de aspiran ten op 16-jarigen leeftijd aan de werk loosheidsverzekering kunnen deelnemen met eene uitkeering van f 3 per week. De uitkeeringsduur is bepaald op 60 dagen. iDen laatsten tijd is ca- in eenige plaatsen een zekere strooming onder de R.-K. be dienden waar te nemen, ran rich al naar hun beroep te organise eren. De voorzitter zette de bezwaren hiervan uiteen en drukt den afgevaardigden op 'thart om zorg te dragen,'dat in hunne afdeelingen dit stre ven wordt tegengegaan. Een algemeene actie voor verhooging der salarissen is begonnen. De Bond zal deze actie blijven voortzetten. Binnen en kele dagen zal een propaganda-brochure worden uitgegeven. Aan den inmiddels ter vergadering ver schenen geestelijk-adviseur, den leereorw. heer P. Stroomer, en den rechtskundigen adviseur, den heer Mr. Paul J. Reijmer, werd door 'den voorzitter het welkom toe geroepen. Nadat eenige opmerkingen betreflende werkloosheidsverzekering zijn beantwoord, wordt de gewijzigde volgorde van den be schrijvingsbrief goedgekeurd. De afgevaardigde van Amsterdam doet bet voorstel, om de H. Missen, waarop de leden recht hébben volgens het Overlij- dingsfonds, ook te doen gelden voor leden, die nog geen vol jaar lid zijn en binnen dien termijn komen te overlijden. De voor zitter zegt overweging daarvan toe in het iBondfbestuur. De voorstellen betreffende salarisregeling voor de vrijgestelden wor den als volgt aangenomen: het mini mum- salaris wordt vastgesteld' exp f1500, maxi mum f2000 per jaar, terwijl tian den len vrijgestelde than& reeds een salaris van f ljklO wordt toegekend. Dé b'estiiurstverkiqzi'ng heeft tot resul taat, dat ala voorzitter werd gekozen öe beer A. A. van Hamcrsveld, terwijl voor de andere periodieke vacatures gekozen werden de heeren H. Th. Brouwer en B. Hinterding. In de tussdhentijds ontstane vacature ward benoemd de heer B. Be rendeen uit Venlo, Dank werd Daarna gebracht aan den heer F. Schrijnemakers, die wegens drukke werkzaamheden zijn mandaat als bestuurslid moest neerleggen Tot afgevaardigden der Federatie wer den benoemd de heer-en A. A. van Ha- mersveld, H. B. Haver, B. Hinterding, L. van Dried en C. Bother. Na eenige besprekingen over het beleid van den redacteur van het orgaan, werd het voorstel van het bondsbestuur, om de redactie over te dragen aan het dage- lijksch bestuur goedgekeurd. In de Maandag voortgezette vergade ring werd d'e begroeting over 19171918, z. h. s. aangenomen op een gelijk bedrag van f 7138.75, voor inkomsten en uitga ven. De inmiddels ter vergadering ver schenen afgevaardigde van Amsterdam, bracht daarna verslag udt over het be heer van den penningmeester, waarover langdurig werd beraadslaagd. Het finan cieel beleid van den penningmeester wérd ten sjotte met 29 stemmen voor en 20 tegen aanvaard. Besloten werd dat Seder lid tweemaal per jaar 10 cent zal storten voor een On- d er ling On d erst e un i ngsfon ds. De geestelijke adviseur sprak een kort woord over de retraite. De wensch werd uitgesproken een retraite bepaaldelijk voor bedienden te organiseeren. Pogingen in dezen geest jzijci reeds gedaan, evenwel met niet al te veel succes. Besloten werd een prijsvraag voor ben insigne uit te schrijven. Besprekingen werden vervolgens gevoerd over een vrijen Zaterdagmiddag voor den winkelbediende maar hiervan verwachtte men weinig heil, vooral waar de patroon zijn zaken toch al vroeger eluiiten moet in verband met de licht- en kolcnlbesparing. In be ginsel is men voor de wenscbelijkheid hiervan, doch de acties denkt men tot betere tijden uit te stellen. Men zaJ, waar dit nog niet bereikt is, overal 8 vuur win kelsluiting doorgevoerd trachten te krij- Na de rondvraag, waarin naar enkele nadere bijzonderheden betreffende de re organisatie geïnformeerd wérd, Bloot de voorzitter de door 30 van de 40 afdeelin gen bezochte vergadering. SPORT. Toerieme. Het bestuur van den A. N. W. B. is in buitengewone zitting bijeengeweest, ter beraming van maatregelen tegen het, ver liezen van het verhand tusschen inkomsten en uitgaven. Een voorstel tot, contributie- verhooging werd verworpen, terwijl in de .eerstvolgende vergadering beslist zal wor den over het uitgeven van „Kampioen en „Motorkampioen" om de veertien dagen, in plaats van wekelijks. Dit alles wijst er op, dat de Bond een financieel e crisies doormaakt, schrijft de „Mnd. Ct.", het nieuwe gebouw kost be duidend meer dan begroot, terwijl de Mo torkampioen een verlies van ongeveer f17.000 per jaar zal opleveren. R. K. Vostfcal-comfe» natie ir» Haarlem. Naar wij vernemen wordt heden te Den Haag een vergadering gehouden van de R. K. Voetbalcombinatie in het Bisdom Haarlem. Punten op de agenda zijn o. a. propaganda voor de beweging en de op richting van een eigen orgaan. Leger en Vloot. Kerstmispakketten. Door ide zorgen van het Secretariaat van de Nederlandsche Vereeniglng „Ons Le ger", zullen met het a.s. «Kerstfeest pak ketten verzonden worden aan die man schappen, die door hun gedrag hiervoor in aanmerking komen en tevens door hunne familie-omstandigheden alsdan ver stoken zullen zijn van eenige versnape ring. Voor zoover de geldmiddelen zulks ge- tomine, tèu beste geven. Wij willen gaar- (compag.nie, eskadron, batterij of zelfstan dig detachement), onder vorenbedoelde omstandigheden verkeerende, tegen Kerst feest een pakket worden toegezonden. In verhand hiermede, verzoekt de opper bevelhebber van Land- 'en Zeemacht den ■commandanten van vorenbedoelde onder- deeJien spoedig en rechtstreeks het volle dige postadres van één tot hunne afdee- ling behoorend soldaat te doen toekomen aan het hoofd der rifdeeling Ontwikkeling en Ontspanning bij het Algemeen Hoofd kwartier. ALPMEN. De moord. Gisterenmiddag werd al hier door.het parket uit 's-Gravenhage een onderzoek ingesteld in verband met de moord op den 73-jarigen V. Verschillende personen zijn door «de justitie in verhoor genomen. Tot heden toe is het echter nog niet mogen gelukken den dader op te spo ren. Op last der justitie zal heden het lijk van den vermoordenaar Leiden worden overgebracht om aldaar gerechtelijk te worden geschouwd. HILLEGOM. Bloemendag. De netto-opbrengst van de op Zondag alhier verkochte bloempjes voor de noodlijdende bevolking van België bedraagt f 76.64. LtSSE. Recollectie. Donderdagavond na af loop van het Lof, wordt de recollectie ge houden voor oud-retraitanten. Wij ver trouwen dat alle leden van ons Retraite fonds aanwgzig zullen zijn. r*tTIIH1"T—BBHB—W—B—IB— ingezonden Mededeelingen A 30 cent per regel ;f. Maison „LUXE" BREESTRAAT 63. HAARLSTRAAT 93. Zilver, Doublé en Alpacca W Dasspelden en Manchetknoopen. -?d i"' NIEUWKOOP. Te water. Door de duisternis misleid, 2t geraakte Zaterdagavond de vrouw van W. van Koert Wzn. in de Voorwetering te wa- .5f ter, terwijl zij in één hand nog f 6.50 aan ,n weekgeld van haar man had en in de an- h dere voor f 3.50 aan boodschappen. Met x groote moeite kon de vrouw worden gered, terwijl het geld nog niet terecht is. NOORDEN. Kerkdiensten. Ter besparing van licht zijn de kerkdiensten alhier tijdelijk later gesteld en wel als volgt: des Zondags de* Vroegmis om 7.30 en de Hoogmis om 10.15 uur. In de week de H. Mis om 8.15 uur, er terwijl de H. Communie om 7.30 uur wordt 1 uitgereikt. NOCRO WIJK ER HOUT. Voorzichtig. Ten nadeele van den dc lieer 'Geerlings ontvreemdde men een fiets l(' uit het portaal der kerk, een fiets welke I'1 nog maar vier weken bereden was. ■ui Diefstal. Toen gisteravond de tuin man Bergman met een kar met oude boonenstaken thuis kwam, was 't hem te ?l laat geworden die nog te lossen. Toen hij echter vanmorgen 'buiten kwam, stond er ;'- wel de kar, maar de boonenstaken waren a verdwenen. él E VOORHOUT. f ,,St. Jeroen". De vorige week verga- |e derde de Propagandaclub „St. Jeroen". De ,e vergadering werd geopend met gebed. We- geus den financieelen toestand zal ditmaal e niet aan de jaarvergadering worden deel- u genomen. J jJ De rondvraag leverde nogal nieuws op. 0f De heer v. d. Lufbbc vroeg om nieuwe arti- 1C kelen in te slaan voor de club, doch wilde hierbij geen O. W. maken. De heer Hilger- ie som bracht nogmaals den wantoestand van ;0 het Patronaat onder de oogen van den gc-est. adviseur en van de mede-bestuursle- H den van „Ons Genoegen". De voorzitter bracht ook het nut van het Patronaat onder 't oog van de leden. Spr. hoopte', dat allen het goede voorbeeld «zou- e den blijven volgen, in het gebouw en overal. Een ieder moest toch_ wel degelijk ts begrijpen, dat het patronaat een g e w ij d huis en geen minderwaardige kroeg is. fc De leden beloofden steun aan den voor- zitter. ij' De Club stelde voor om ontwikkelings-5j avonden te doen houden onder leiding van 1( den geest, adviseur. a De heer Van Kampen stelde nog vooi uitbreiding van hot bestuur, door toevoe-, ging van een bibiiothecaris. Als zoodani] N werd gekozen de heer J. de 'Groot Pz. A VOORSCHOTEN. e Srandgerucht. Door een tot op heden toe nog onbekend gebleven persoon wei*dD gistermorgen om half vier op de Katte-11 laan groote consternatie gewekt. Hij liep*" op de Papelaan, en zag uit een woning 11 hevige rookwolken komen. Onmiddellijk toog hij naar de Kattelaan en klopte, zon- der nauwkeuriger onderzoek, verscheidene menschen wakker met den uitroep: brand, brand! Doch wie beschrijft zijn verbazing toen hij kwam aan de bewuste woning, waar hij brand vermoedde, n.l. bij den,; bakker G. van Ad rich em, en deze lustig stond te werken in zijn bakkerij." Het was de schoorsteen van den oven, die" hij had: zien -rooken. De bakker raadde1 hem aan, zich me ar spoedig uit de voeten1 te maken, vóórdat de buren kwamen, daar hij anders wel eens een pak slaag kon1 ontvangen. WARMOND. Uitvoering. Donderdag a.s., 22 Nov., i zal de muziek- -en tooneelvereeniging „St. e Caecilia" een uitvoering geven onder di- rectiq van den heer W. de IGroot. Hél i programma vermeldt acht nummers voor de af deeling muziek, waarvan vier num-l merel voor .het eerst worden uitgevoerd. Ook de afdeeling tooneel zal een- klucht-1 spel in twee bedrijven, alsook een pan i tomime, ten beste geven. Wij willen gaan i ne de leden en geïniroduceerden aanspq •ren, deze uitvoering bij te wonen, daal de muziek en het tooneel aan goede krach ten zijn toevertrouwd. WASSENAAR. R. K. Kieeve-reeniging. A.s. Woensdag 21 Nov. des avonds om half acht zal dij heer J. Zwetsloot de werking der Eveure dige Vertegenwoordiging komen uiteenzet ten. Alle Roomsche mannen boven 20 jaai worden daarom in het Patronaat verwacht ZOETERMEER. Veiling van huizen. De vorige wed zijn de huizen geveild van S. Vroesteip. Het eene heeft opgebracht f 2000 (A. I Noordam) het andere f 2050 (A. v. d. Kooi). ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). R. K. Volksbond. (Niet van den gewo nen correspondent.) Zondagavond vief de de afd. Zoeterwoude-Leiderdorp van bo vengenoemden bond het leest van den P» tro.onheilige „St. Willibrordus" met me dewerking van de tooneelvereeniging „Lief de voor TooneelTe ongeveer half ach opende de voorzitter van den Bond, de heei W. Hoog/zaad, met den Christelijken groei en heette de zoo talrijk opgekomenen har telijk welkom, en sprak de hoop uit dé het vergaderingbecoek in 't vervolg ooi wat zou toenemen. Uit volle borst weP hierna 't Bondslied gezongen met pianO begeleiding van den heer Hoogzaad. Alsni werd door de tooneelvereeniging opgevoec „Een van beide wegen", drama in 4 M drijven. En zooals wij dat van deze ver| eeniging gewoon zijn, er werd weer keuris gespeeld. Ook de kinderrollen werden 0 goed vertolkt.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2