Uit de Omgeving Doublé Horlogekettingen «root aantal leden tot deze nieuwe "vef- éeniging zal toetreden. Verder deelt de- voorzitter mede, dat is opgericht het diocesaan Melkgilde, waar aan de Leidsche afdeling haar medewer king heeft verleend. Ten j&lotte zegt de voorzitter, dat de smedenpatroons thans een definitief bestuur hebben gekozen. (Zie hiervoor ons nummer van gisteren.) Hierna gaf Mr. H. Schaaipveld, direc teur van het Centraal Hanze-bureau voor het Bisdom Haarlem, te Amsterdam, een uiteenzetting van het doel en de werk- wijEe van. het Centraal Hanze-bureau. Waar de Kaarlemsche. Hanze aldus spr. nu tot een machtige organisatie is uitgebreid van ruim 6000 leden, is bet Ie begrijpen, dat de bestuurswerkzaamheden zóó omvangrijk zijn geworden, dat de te- stuurdere», die eigen zaken hebben, ter nauwernood daarvoor den tijd 'kunnen vinden. En tóch, de bestuurswerkzaamhe den moeien steeds voortgang hebben. Waar kan dit" nlles beter behartigd wor den dan op een bureau, waar dagelijks kan gewerkt worden door personen, die uitsluitend voor die tak zijn aangewezen? Toch zou 'het Centraal ITanze-burcau geen voldoende reden van bestaan hebben, wanneer zijn werkzaamheden zich niet verder uitstrekten. Daarom wilde spr. in 'tkort nagaan: lo. de verhouding- t.usechen den indixstri- eelen middenstand en de werklieden; 2o. die verhouding tusschen den liandeldrij- venden middenstand en de werklieden; 3o. de verhouding tusschen den induslri- eelen middenstand en de groot-industrie; 4o. de verhouding tusschen den handel drijvend en middenstand en het groot kapitaal: 5o. de verhouding tusschen de verschillende vakken der middenstanders onderling; 60! tie verhouding tusschen den middenstand en Rijk, provincie en ge meente. lo. De verhouding tusschen den industri- eelen middenstand en de werklieden is hoofdzakelijk die van werkgever en werk nemer. En juist daarin ligt een mogelijk heid van strijd, n.l. in de loonkwestie en die arbeidsvoorwaarden. Het is de plicht van de middenstands-organisatie, om hare leden met datgene vertrouwd te maken, waardoor d<e loonstrijd beter kan worden geregeld, n.l. het collectief arbeidscon tract. Daarom zal het Centraal Hanze- bureau het als een voorname taak moeten beschouwen, het nut en de voordeden van de collectieve arbeidsovereenkomst te doen inzien. 2o. Wat de verhouding betreft tusschen den [handedrijveriden middenstand en de werklieden-organisaties, is het terrein, waarop beide partijen elkandpr ontmoeten dat van de verbruikscoöperatie. Hier staat de handeldrijvende middenstand tegenover de werklieden niet zoo sterk als de in- dustrieele middenstand. De Ned. Coöp. Bond voert onder leiding van wetenschap pelijke mannen een krachtige propaganda voor het stichten van coöperatieve ver- bruiksvereenigingen. Bovendien zijn de coöperatieve, verbruiksivereenigingen door den oorlog in kracht en aantal toegeno men. De verbruikscoöperatie wil den con sument-in onmiddellijk verband brengen met den producent, en aldus den handel regiem en t eerenEn ook alle distributie- maatregelen beoogen op slot van rekening niets anders dan reglementecririg van den handel. De verbruikscoöperatie kan alleen 'te gengehouden wordc-n door een evenmaöh- tig middel: n.l. de coöperatie van tie mid denstanders. Daarom is onlangs ook de „H.I.B.E.K." opgericht, waarbij plaatse lijke inkoopsvereenigingen r. an bakkers en kruideniers zich kunnen aansluiten. Het ligt dus in de lijn van het Centraal Hanze- bureau om (behulpzaam fe zijn en voor lichting te geven bij de oprichting van coöperatieve inkcopsvereenigingen. 3o. De verhouding van den industrieelen middenstand tegenover de groot-industrie is niet zoozeer een verhouding van strijd. De vooruitgang van de techniek is niet tegen te houden en daarom moet dc in- - rustrieele middenstand zelf met machines gaaTi werken. ,En dit is tegenwoordig des te g 01 nakel ijker, nu allerwege met de elqc- tricificatie van het platteland een aan vang wordt gemaakt. Het Centraal ITanze- burcau zal dus steeds de plaatselijke mid- denstands-vereenigingen erop moeten wij zen, dat zij bij de gemeentebesturen aan dringen op aansluiting aan het provin ciaal Kabelnet. 4o. (Hetzelfde verschijnsel als tusschen den 'handeldrijvenden middenstand en de arbeidende klasse doet zich ook vóór tus schen den handddrijvenden middenstand en het groot-kapitaal, «1.1. een min of meer gespannen verhouding. Het gaat om vraag wien de winst, met den handel ver diend zal ten goede komen, den grossier of den winkelier. Daarbij komt, dat de trusts en kartels der fabrikanten somwijlen aanleiding ge ven tot machtsmisbruik, waarvan de win keliers de dupe worden. Het is dus de taak van het Centraal Hanze-bureau zich op de hoogte te stellen van de verschil lende wijzen, waarop de trusts en kartels van fabrikanten rijn ingericht, dan Kan het Centraal Bureau bij conflicten tufi- schen coöperatieve inkoopvereenigingen en fabrikanten, die door de bepalingen van hnn kartel gebonden zijn, voorlich tend en bemiddelend optreden. 5o. Wat de verhouding van de verschil lende vakken van d?n middenstand onder ling betreft, daarbij meent spreker te moe ten opmerken, dat het. bedrijfsleven steeds onderhevig isi aan Iden vooruitgang der techniek. Bittere teleurstelling is' 'het dikwijls voor den middenstander op ouderen leeftijd, wanneer hij bespeurt dat zijn vak steeds achteruit gaat en door andere vakken verdrongen wordt. Daarom zal het Cen traal Hanze-bureau in overleg met de rijks-nijverheidsoonsulenten een onderzoek moeten instellen, of sommige vakken op den duur niet ten onder moeten gaan, en de middenstander adviseeren een ander vak te kiezen, of fliun vak te vervormen. 60. Ove-r den middenstand ten opzichte van Rijk, provincie en gemeente wilde spreker nog eenige bemerkingen maken. Hot Centraal Bureau aal de wetsontwer pen moeten bestudeoren, opdat het Bonds- bestuur eventueel daarop wijzigingen kan voorstellen. Ook hierin ligt een groot e werkkring voor het Centraal Bureau, om de m id d e rust an dovere c n i gingen advies te geven ten opzichte 'van gemeentepolitiek. Spr. meent dus met vol recht te mogen beweren, dat het bestaansrecht van het Centraal Hanze-bureau voldoende is aan getoond. Eén punt blijft nog over, en wel het voornaamste. Wil Giet Centraal Ilanze- bureau iets bereiken, dan moet elk buiten staander weten, dat achter het Centraal Bureau een machtige organisatie staat. Wanneer de organisatiegeest er' is, dan moet (het Centraal Hanze-bureau slagen en zyllen de Hanze-leden het als een voor treffelijke instelling beschouwen. Na het duidelijk betoog van Mr. Schaap- veld werden door enkele leden vragen ge steld, welke door den inleiden bevredigend werden beantwoord. Als de voorzitter aan Mr. Schaapveld den dank der verceniging heeft gebracht, volgt sluiting der goed geslaagde bijeen komst. R. K. D. Vrouwenbond. Wegens ontstentenis van de presidente werd de vergadering der aid. Leiden van den R. K. D. Vrouwenbond, die gisteravond gehouden werd in de. Stadsgehoorzaal, ge opend door mej. D. Coebcrgh. Na lezing van dc notulen door de secre taresse, mej. J. Noordman, wees mej. D. Coebergh in enkele woorden op de te Am sterdam gehouden vergadering van den R.-K. D. Vrouwenbond. Sfieciaal vestigde spr. de aandacht op. de daar gedane op werking, de apoth.-assistenten in den Katholieken Bond te vereenigen. Verder deelde spr. mede, dat door den R.-K. D. Vrouwenbond op 8 Dcc. een algemeene B. Communie wordt, gehouden ter verkrij ging van een ©poecligen vrede. Ten slotte wees spr. op het tijdelijk lidmaatschap van den Mariabond', wat door mej. Mooijman, de spreekster van dezen avond, verder zou worden verklaard. Mej. A. Mooijman, nu het woord verkrij gende, begon, na een korte inleiding, te wijzen op de ramp van het alcoholisme. De dronkaards vormen het uiterste van de drankellende; er zijn voel meer slacht offers van het alcoholisme. Men kan teveel drinken voor het behoud van het goede humeur, voor de werking van het gezond verstand, ten opzichte van dc beurs, voor het verdedigen van de eer van het geloof, voor het bewaren van de goede zeden. De spreekster liet deze verschillende uitingen van de drankellende in sprekende voor beelden zien. Een gla-ï drinken is geen eonde, natuur lijk. Niet liet gebruik, maar het misbruik moet uit óns volk worden uitgeroeid Wij moeten bestrijden de leugens, die worcren rondgestrooid betreffende het gebruik van den alcohol. Alcohol voedt niet, A'erwarmt niet het tegendeel is juist waar. 't Is niet waar, dat alcohol opwekt, de energie verhoogt. Alcohol geeft slechts een oogen- blikkelijke opwelling, geen kracht, 't. Is ook niet waar, dat door alcohol vreugde en blijheid wórdt geschonken. Door de drankbestrijding wordt het leu genachtige van al deze beweringen aange toond. Zij doet dit doqr voorbeeld en woord. Wij tellen in ons land 70,000 volwassen Katholieke drankbestrijders en drankbe strijdsters en meer dan 700 Katholieke verenigingen op het gebied der drank bestrijding. De drankbestrijding heeft in ons land reeds veel succes gehad. Te Amsterdam werd in 1881 per hoofd 16*4 liter gedron ken, in 1913 6*4 liter. Toch wordt er nog te veel gedronken. Er wordt in ons land jaarlijks 113 millioen gulden aan alcohol uitgegeven. Tragische gevalen van alcohol-misbruik verhaalde spreekster uit het volle dage- lijksche leven. De drankbestrijding heeft zpovelen mensehen hel geloof terug geschonken, zoo- velen gezinnen het geluk en de vrede. De vrouw, die haar krachten het liefst in liefdewerken ontplooit, is bijzonder aan gewezen op het liefdewerk der Maria-ver- ecniging, dat een schat van andere liefde werken omvat. Op z'n minst vraagt spreekster aller sympathie voor het werk van Maria-ver- eeniging en Kruisverbond. Op de gCz.innen ligt de eereplicht de drankgewoonten te wijzigen. Spr. beveelt de afschaffing en geheelonthouding aan. Geheelonthouding is een werk van Christelijke naastenliefde. Ook in de hoogste standen kan de. geheel onthouding worden beoefend. Die standen hebben ten plicht een voorbeeld te stellen. De middenstand lijdt wel het meest onder het alcoholisme, doordat het geld van het koopkrachtig publiek voor zulk een groot deel wordt besteed voor het alcohol-ver bruik. Ten slotte wees spr. op het tijdelijk lid maatschap van de Maria-vereeniging, ten einde door versterving Gods barmhartig heid over de wereld af- te smeeken en een spoedigen vrede te verkrijgen. De boeiende lezing van de begaafde spreekster ook door verscheidene leden van de Maria-vereeniging bijgewoond werd door de aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd. Mevr. GründemannHofman dankte aan het einde in eenige welgekozen woorden de spreekster en sprak de hoop uit, dat hare lezing vruchten moge afwerpen. Het directe resultaat was, dat zich 5 vaste en 6 tijdelijke leden voor de Maria- vereeniging opgaven. Mevr. Gründemann sloot de welgeslaag de vergadering met den Chr. groet. Ned. R. K. Volksbond. Gisteravond vergaderde in gebouw ^Pre diker" de afd. Leiden van den R. K. Volks bond. Op gebruikelijke wijze opende de voorzitter, de heer P. Heemskerk, de ver gadering met gebed. Een nieuw onderwerp staat op de agenda, een onderwerp nog nimmer vermeld, maar de noodzakelijk heid van politieke ontwikkeling voor de arbeiders eiseht .zulk"?, omdaT naast 'de sociale belangen ook de politieke door den arbeider moeten worden behartigd1. Na dit openingswoord van den voorzitter trad.als spreker op de heer Th. G. C. Hooij, redacteur van ,,De Volksbanier'' en lid van het Centraal Bestuur van clen R. K. Volksbond in het diocees Haarlem, met het onderwerp: „Katholiek-sociale Gemeente politiek". Spr. herhaalde wat de voorzitter in zijn openingswoord had gezegd, dat n.l. deze politiek niet op den weg ligt van den Volksbond, maar dat de omstandigheden zulks noodig maken. Na het begrip en het verband tusschen de kocialo vraagstukken cn de gemeente-politiek uiteen gezet te heb ben, zegt spr. de oplossing der sociale quaestic le moeten zoeken in de encycliek „Rerum Novarum". Door voorbeelden toonde spr. aan, hoe iedere gemeente voor zich de belangen der bewoners gemakkelij ker kan behartigen dan de overheid des lands. De gemeenteraden hebben te beslis sen over het wel en wee der arbeiders en daarom is het ook een eisch. dat arbeiders «zitting nemen in liet gemeentebestuur. Een man uit de praktijk moet kunnen meespre ken over arbeidsduur, rusttijd, rechtsposi tie van personeel,, enz. en door de stem van dien afgevaardigde moet het verlangen der arbeiders bekend gemaakt. Het ge- meentcprogram meet in groote lijnen de werking aangeven der bedrijven. Een goed geregeld program moet invloed uitoefenen op het goed beleid der gemeente. Een pro gram opstellen zou te breedvoerig worden. De kiesverenigingen kunnen daar veel toe bijdragen. Getracht moet worden, en dit is de laak van de Kiesvereeniging, 0111 alle R. K. gemeenteraadsleden, in een ze keren kring aanwezig, te vereenigen in een bond, om aldus de politieke ontwikkeling te vergemakkelijken. Na dc zakelijke uiteen zetting en het beantwoorden van verschil lende vragen, dankte de eerw. adviseur den geachten spreker voor de heldere voor lichting en spoorde de aanwezigen aan .voort le gaan op den weg door de overheid aangegeven, lid te worden van de Katli. - Kiesvereeniging, teneinde politieke ontwik keling te verkrijgen. Medegedeeld werd, dat een twintig-tal nianneli.jke en vrouwelijke personen als lid waren toegetreden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat a.s. Zondag om «zeven uur een algemeene H. Communie voor de Bondsleden zal worden gehouden ter vie ring van het feest van den H. Willibrordus, patroonheilige van den Bond, óp 7 Nov. j.l. Ook spoorde spr. allen aan, een goed ge bruik te maken van het Bureau van Rechts kundige en Sociale Adviezen. Ten slotte werd medegedeeld dat een vaandel-com missie was opgericht. Aangenomen werd een voorstel-Lombert om iedere week, tot aan de volgende bondsvergadering, mits de uitsluiting te Tilburg zoolang duurt, aan het R. K. Vakbureau f 10. af te dragen uit de Bondskas om dc staking te steunen. k_ Na dc rondvraag sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering met den Christelijken groet. LeidscheJKege!bond. Uitslagen der door bovengenoemde»! Bond gehouden kegelwedstrijden: Korpswedstrijd: Deelname 8 vijftallen: lc priis Raima I 272 hout: 2e prijs Mimosa II 270 hout: 3e prijs Concordia I 251 hout; gecomb. 2 vijftallen: le prijs Mimosa 535 hout; hoogste korpswerper: P. Dieben 65 hout: consolatieprjjs: II. Diepenheim 46 hout; trefferprijs: Mimosa I 48 treffers; Ne- gen-prijs: Palma I 6 negens. Koningwedstrijd: le prijs Th. Witters, 61 hout: 2e prijs P. Dieben 56 hout. Kampioen-wedstrijd (personeel). Kam pioen Th. Witters 77 hout (10 ballen); le prijs G. Jongmans-68 hout; 2e prijs C. F. Schudel 65 hout. Vrije baan-wedstrijd (5-tallen). le prijs II. Diepenheim 13 hout; 2e prijs Th. W ti ters 11 hout; 3e prijs O. v. Dijk 39 hout; le prijs Th. Gustenhoven 38 hout; 5e prijs C. F. Schudel 37—35 hout; Ge prijs R. de Wilde 31*—34 hout. Een liefdadigheidsuïtvcering. Men deelt ons mede: „Op Zondag 6 Januari zal in de Stads gehoorzaal door de Missie-club „St. Igna tius een liefdadigheids-uitvoering gege ven worden, waarvan de opbrengst komt ten bate van het Missiehuis der Congrega tie van de Paters der Tl.TI. Harten van Jezus en Maria te Ginneken. Opgevoerd zal worden St. Tarcisius of de Martelaar van het H. Sacrament, drama in drie bedrij ven, door het Haagsdie tooneelgezelschap „Pius X". Dit godsdienstig drama is door genoemd gezelschap reeds 36 maal in Den Haag en elder,s met groot succes opgc- voerd. Nadere aankondigingen zal men m dit blad kunnen visden." En om het doel van den avond, èn om het schoone tooneeïstuk is de bijwoning ten zeerste aan te bevelen. Gisteravond werd vanwege de Maat schappij voor Toonkunst alhier een con cert in de Stadsgehooreaal gegeven door het Residentie-orkest, onder leiding van dr. Peter van Anrooij. Wij hebben van deze uitvoering noch een annonce pntvangen noch een invitatie ter bijwoning. Wij stellen hier de vraag:: .Is er geen en kel Katholiek lid van de Maatschappij, die zich gedrongen gevoelt zulk een houding te laken? Gisteren is onder Academienieuws ge meld. dat voor het doctoraal examen Ned. letteren is geslaagd de weleórw. pater E. M. Th. Emonds S.J.; dit was een vergis sing van onzen verslaggever, welke aan onze aandacht is ontsnapt; het moet zijn: de wel eerw. pater E. M. Th. Emonds O. F. M. Pater Emondsi is een 'der Fransicca- nen, die aan de Leidsche Universiteit met reeds meermalen gebleken groot succes hun studies maken.' Voor (het tijdvak van 16 dezer tot en met 31 Maart is benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan da Rijksuniversiteit Dr. A. D., Fokker alhier. Voor ÏÏeT tijdvak van 16 'dez^f Tot ?n m'ef 31 Juli is, buiten bezwaar van \s Rijk© schatkist, benoemd tot assistent voor de pharmacologic aan de Rijksuniversiteit Dr. B. A. C. Daamen, art© alhier. Prof. Dr. K. Marten hoopt AI en 6en Dec. den dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden het pofressoraat in de aard kunde en delfstofkunde .aanvaardde. In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de Vrj jztiinig-Democi atische Kdieswereeniging „De Vooruitgang" is be- sliten samen te werken niet de heide an dere vrijzinnige kiesvereenigingen inzake de a.s. raadsverkiezing (Vacature Kvijlen den heer TI arte velt.) Door wijlen den heer J. Ilartevclt, is aan de Vereeniging „Kennis is Macht" 1000 gulden geschonken. Gemeentelijke Aankondigingen. Maximum-prijzen eieren. De Burgemeester der gemeènte Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del hoeft goedgevonden: 1. Met ingang van 13 November vast te stellen een maximum-kleinthandelprijs voor versche kippeneieren van 16 cent per stuk. 2. Vast te stellen een maximum-groot- handelprijs voor versche kippeneieren van f 15 per 100 stuks en een maximum-tus- schenhandelpr i j«s van f 15.25 per 100 stuk's. 3. Te bepalen, dat de groothandclprijzen zijn te verstaan franco station van bestem ming, spoor, boot of laatste veer en de niaxinium-tussehemihandelprijzeii af „pak hui® grossier". Laatste berichten. Het Fransche kabinet treedt af. PARIJS, 13 Nov. De regeering heeft heden in de vergadering der Kamer ge vraagd ..de behandeling van interpellaties over verschillende gerechtelijke zaken uit te Istellen. De Kamer heeft zich met 277 tegen 186 stemmen tegen verdaging uit gesproken, aldus de regeering in de min derheid stellend.. PARIJS, 13 Nov. Na afloop van de Kamer-vergadering hebben de ministers hun ontslag aan Poincaré aangeboden. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad.' Voorzitter,' loco-burgemeester, de heer Van Egmond. Afwezig de heeren Dompcling en v. d. Bos. Dc vergadering wordt door den voorzit ter met gebed geopend, waarna, door den secretaris dc notulen werden voorgelezen van 'de twee vorige vevgaderingn, op welke notulen de heer Th. Cokx aanmerking maakte. Tiet daarin voorkomende over de onder wijzers was niet zoo scherp bedoeld; hij had alleen op liet oog gehad, dat evengoed ais de onderwijzers iedereen had tc lijden, van de benarde tijden en genoodzaakt was tot bezuiniging. 1. Ingekomen stukken. Van de gemeente-geneesheeren "dr?. De Graaf en Groen is een schrijven ingeko men, waarin h. i. de onwettigheid wordt betoogd van het verlagen van hun jaar wedde. (f 400) met f 150, «onder daarin hen of hun autoriteiten te hooren. Van den heer v. Dijk een voorstel tot geven van toeslag op brandstoffen, petro leum en melk. De voorzitter doet een voorstel dit 'even aan le houden, de heer v. d. Lec-den om het eerst- te behandelen, waartoe besloten wordt. De heer Van Dijk licht hionclfling .zijn voorstel toe, en doet nadien een voorstel, op iedere eenheid der brandstoffen een toeslag' te geven als volgt: voor een in komen beneden f 700: f 1, van f 100f 90O f 0.80, van f900—f1200 f 0.60. Petroleum voor ieder te stellen op 15 cent. De voorzitter zegt dat op de melk reeds toeslag gegeven wordt. De heer v. Dam, wethouder, zou eerst wel eens de financieele gevolgen willen overzien en stelt voor die te onderzoeken en eerst dan te behandelen. De voorzitter gaat hiermede accoord, en «egt toe, zeer spoedig een vergadering uit te schrijven om die zaak verder te behan delen. Aldus wordt besloten. 2. Verzoek van E. van Aken alhier om toekenning van een duurtetoeslag als klokluider. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Goedgekeurd. 3. Voorstel van de commissie van bij stand in het beheer van het Grondbedrijf tot overname van enkele hoefslagen langs den Aardijk. Wordt goedgekeurd. 4. Adres van H. van der Heijden en 7 anderen, houdende verzoek om vaststelling cener verordening tot het tegengaan van nachtarbeid in broodbakkerijen. Het verzoek van deze bakkers wordt in gewilligd, doch niet het verzoek om direct in werking te treden. Dit zal eerst tegen Januari 1918 plaats hebben. Een daarop betrekking hebbende veror dening wordt vastgesteld en goedgekeurd. 5. Adres van nuej. H. v. d. Werf, geb. Staal, alhier, houdende verzoek om, in overleg met de gemeentebesturen van Al phen en Oudshoorn, het mogelijk te maken dat ingezetenen van Aarlanderveen ook gebruik kunnen maiken van de centrale keuken. Besloten wordt hierover in onderhan deling te treden en, zoo mogelijk, aan het verzoek te voldoen, opdat door nog groo- ter deelname de zaak populair zal wor den. 6. Voorstel va.n het raadslid den heer Tlh, Cokx. tot verlaging van den gaap rijs Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. Maison „LUXE" BREESTRAAT 63. HAARL.STBAAT 9^ EYQSJTERIEËN - LEDERWAREN vanaf f 2.25. 4104 ONVERANDERLIJK VAN KLEURV SCHRIFTELIJK GEGARANDEERD. voor de ingezetenen, wonende in de wij ken 1 en 2. De heer Van .Muiswinkel denkt, dat de omstandigheden hiertoe nu niet gunstig' zijn. De Voorzitter zegt, dat vroeger een be- i sluit genomen is, om hot te veel betaalde aan de bewoners van het. dorp terug; te betalen, wat einde dit jaar zal plaats vinden. Wat na de vereeniging tier drie gemeenten zal plaats vinden, is nu niet te zeggen, doch tot idien tijd zal het voorstel moeten wachten. 7. Bepaling van de waarde van het ge deelte weiland langs het gebouw der Ger.1 kerkRaadhuisstraat, dat voor den open baren weg bestemd' is. Deze werd bepaald op f 1 per M2. 8. Voorstel tot verhuur van tuingrond langs de Bloemstraat, wat zal geschieden «aan de woningbouwvereeniging „Volks, belang", die dat op haai- beurt weer onder verhuurt. 9. Voorstel tot Giet aangaan van eet g'cldleening groot f 18.000. Wordt goedgekeurd. 10. Vaststelling van de voorwaarden van Is verkoop van een perceel bouwgrond, lig gende hoek Aarkade—Bloemhof straat, Hierdhn wordt tie bopjaling verbonden, da.t binnen 5 jaren (bet perceel moet «be bouwd worden met twee woonhuizen en pakhuis, wijl anders een boete van f3006 verbeurd wordt. De betaling der koopsom, f3 per M2.y r zal 1 December moeten geschieden. 11. Voorstel tot opneming in de admi nistratie van het grondbedrijif van de wo ningen wijk 4 Ne. 260 tot en met 265 en van verschillende hoefslagen langis ,dcn Aardijk. Goedgekeurd wordt, dat deze voor f5000 in het grondbedrijf worden gebracht. 12. Verzoek van den heer P. de Zeeuw, alhier, gedaan namens verschillende stu- deerende kamerbewoners uit Alphen, Aar- landerveen en 'Oudslhcorn, om een bijdra ge uit de gemeentekas ter bestrijding van de kosten van huur, verlichting en verwar- i ming van een zhal voor het verrichten van avondarbeid of studie, enz. De Voorzitter zegt., dat de gevraagde i subsidie f70 te hoog is, B. en W. stellen de helft voor. Ook de belanghebbenden i zouden een gedeelte kunnen bijdragen. Enkele leden noemen het een groot be lang voor het onderwijs, doch gaan met het voorste] mede, zoodat aldus besloten wordt. De gevraagde machtiging tot het ver- koopen van vijf hoornen wordt aan B. en W. verleend. ALPHEN a.d. RIJN. Liefdadigheidsuitvoering. De R. K. Gem. Zangvereeniging „St. Cecilia" heeft weder getoond, hoe goed zij de kunst ver staat het aangename niet het nuttige op gelukkige, wijee te verbinden. Er werd n.l. gisteravond een schitterend geslaagde uit voering gegeven ten bate der R. K. Par. school. Dat Alphens parochianen dezen op zet op grooten prijs wisten té stellen, bleek wel uit de ruime gaven, die de dames der zangvereeniging voor.dit mooie doel in ont vangst mochten nemen. De voorzitter, de heer IJ. Ponsioen heette de aanwezigen hartelijk welkom en gaf de verdere leiding van den avond aan den dirigent, den heer J. v. d. Poel. Een uitgebreid en mooi programma werd den aanwezigen voorgelegd, eiral wordt er wel eens beweerd, dat er niet veel nieuws onder de zon is, „St. Cecilia" weet toch voor haar geacht publiek altijd een gelukkige keuee te doen, waardoor zijl steeds een langen avond door rijkdom vanj afwisseling en keurige uitvoering aangej naam weet te maken. Als prachtnummeri mogen worden genoemd: Dc rondedans (kwartet), Lentekoor, Haydn HIT. Engelen - onder de palmen. De uitmuntende voorj dracht „Vrouw Troost en Klaart je Treurt door de twee jongste der aanwezigen Ja v. Tol en Lena Scheerder, viel ook bijzo® der in den smaak. Een woord van lof kom] hierbij Joker wel toe aan mej. Nellij Schelleken?, die deze twee had gevormd! Een luid applaus viel ten deel aan hel vermakelijk spel van de tien niet te hef kennen kleine negertjes. „Dc ontevredjj waschvrouw" werd ook op meesterlijk» wijze in de mating genomen. Het belang rijkste nummer waaraan de meeste" zop was besteed, en dat ook het meeste sue ca had, was het extra nummer 8 waarin di somma van f 550_aan den Z.E. Deken tel bate van de school werd ter hand gesteld De Z.E. Deken bracht dan -ook in de mees hartelijke woorden oprechten dank aai allen, die van het hunne, van hun gaven van hun talenten, van liun ijver, beken of onbekend, hadden geofferd voor 4 schoone doel, terwijl Z.E. de Roomsen school, zoo# dikwijls noodlijdende, aan o blijvende belangstelling en milddadighei ten- zeerste aanbeval, niet alleen bij ej feesteijke stemming, doch ook in de sin pele dagen van het jaar. De avond wei besloten met een hartelijk dankwoord va den Z.E. Delten aan den dirigent en alle* die hadden meegewerkt tot het welslag» van den avond, waarop men na een ..Lft" cal hij leve" huiswaarts toog. NIEUWVEEN. De Hanze. De afd. Nieuwveen— Zev« hoven van „De Hanze" vergaderde Zond'

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2