TENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. |6lad verschijnt elKen dag, uitgez. Zon- en Feestd. ne Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, r Leiden 11 ct. p. week, t 1.45 p. kwartaal; bij 'agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco posffl.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondaga- _Jl is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers niet Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DINSDAG 3D OCTOBER 1917. BureauSTEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2455 Postbus 6. De Advertentieprij» bedraagt van 1—5 regelt f0.78 elke regel meer 15 ct. Ingezonden ruededeeüngcn vaa 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cl, met grada bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiün, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. i| succes der Centrales in Italië houdt n:ile vijandelijke legers trekken steeds rllg. -- Een nieuw Pauselijk vredes- irstel? -- Zal Hertling Michaëlis rvaisgen? Overzicht j(e! uitbundig enthousiasme is het Oos- ijkscli succes in Italië begroet. En te- flit! Het geldt hier een wapenfeit, groot pis er weinige groot waren in clezen Ook de Italianen schijnen het te be ien, nu zij allerlei maatregelen bera- ds grensafsluiting, conferentie met Geallieerden, en andere. Éusschen bedraagt het aantal gevan- ran aan het Italiaansche front nu reeds 1,000. Negenhonderd kanonnen zijn reeds (nengebracht. M den mond van den Isonzo, in het lied der Sdobba-batterijen, staan de O.- jtoepen. De schepen met Engelsche ka- jincn vullen wel weggebracht zijn, doch kanonnen aan land zijn in O.-H. han- i gevallen. De stroomende regens maken *egen tot beken. iit het Oostenrijksche oorlogsperskwar- r wordt gemeld: De troepen drongen op jKarstplateau over San Michelo vooruit. kPodgora is genomen, ifcii het Coglio-gebied bij Cividale drongen troepen met succes vooruit. Ten N.W. li Cividale zijn de troepen in snellen op lach. Aan het Karnische kamgebergte pi in snellen storm de Groote Pal ge ien. ie voordeelen zijn dus nog niet ten cin- want eenmaal over de Isonzo en uit gebergte teruggeworpen, zal het den [lanen moeilijk vallen de Centrale troe- het overschrijden der verschillende |cmen, die de laagvlakte doorsnijden, te 'll en. )e grootsche onderneming tegen Italië touw gezet moet als een schakel worden diouwd in een keten van Duitsche plan- welke een voor een worden afgewerkt, loeiit Italië nu hulp van de Geallieerden jjken, dan kan dit 't beste gegeven rtlen door een definitieve overwinning geallieerden aan het Belgisch-Fransche it. Wanneer zij hiertoe thans in staat Jen zijn, zou de üuilsche berekening eten falen. lei lijkt echter waarschijnlijk, dat alle ciiten zuilen worden ingespannen en geweldige worsteling aan het Weste- deur '-iaa' laar liet moet spoedig gooeuren, willen geallieerden er baat l»ij vinden, want zal het niet duren, oi de Midden-Sta- zullen het grootste deel hunner aanval- Je strijdkrachten in Italië weer beschik- kriigen voor een verbluffende onder- Duitsche keizer heeft het verzoek om van Michaëlis aanvaard en het ielierschap aan graaf von Herlïing, Beierschen minister-president, aange- len ?t bericht wordt niet bevestigd en vindt oorsprong vermoedelijk in het feit, dat keizer von Hertling en Michaëlis ge-za- nlijk in gehoor heeft ontvangen. Dit is eede maal, dat von Hertling genoemd rit als toekomstig rijkskanselier. •t valt moeilijk uit te maken, of hij aan meerderheid welkom zal zijn als kan ier, daar de pers der meerderheid de gelijkheid van zijn benoeming nooit be- -n heeft. Van graaf von Hertling kan in het algemeen zeggen, dat hij rneer- len blijk heeft gegeven de annexionisti- politiek niet toegedaan te zijn. Duitschiand. De benoeming van graaf Hertling. De „Kolnische Volkszeitung" meldt, dat goedkeuring van de zijde van het Beier- hof ten aanzien van de benoeming raaf Hertling tot kanselier verkregen Heden zou de nieuwe rijkskanselier be- Md worden. Italië. De inval der Centralen. Engelsche persstemmen. «Ier verneemt uit de hoogste Italiaan sche militaire kringen, dat daar de groot ste voldoening geuit wordt over het bericht van Reuter, dat reeds stappen door de ge allieerden gedaan zijn om den Italianen den grootst mogelijken steun te verleenen. Ofschoon de militaire toestand uiterst ernstig is, zal het feit van deze aankondi ging den grootsten invloed op den geest van het Italiaansche volk uitoefenen. Deze hulp zal niet alleen het negatieve voordeel hebben, dat een zeer ernstig ge vaar voor het geheele bondgenootschap afgewend wordt, maar zal bovendien de geallieerden in de gelegenheid stellen om het Oostenrijksche leger, dat nu voor het eerst in de open vlakte verschenen is, een beslissende slag toe te brengen. Het is niet alleen een kwestie om Italië hulp te verleenen, maar ook om een beslis sende overwinning te behalen in den slag, die 'hoogstwaarschijnlijk over het geheele verloop van den ooriog zal beslissen. Keizer Karei. Keizer Karei heeft eergisteren een bezoek gebracht aan de vloot om haar te bedan ken voor alles, wat zij reeds gedaan had voor de verdediging van het vaderland. Verschillende onderscheidingen werden verleend. Do Italiaansche grens gesrotcn. De Italiaansche grens is volkomen ge sloten. Volgens de laatste berichten, die uit Italië zijn aangekomen, heerscht onder de bevolking van Noord-Italië groote ont steltenis en is Udine door de burgerlijke bevolking geheel ontruimd. Engelsche persstemmen over den inval. De bladen verzekeren, hoewel zij den ernst van den Italiaanschen toestand er kennen, dat Italië kan rekenen op den steun der Geallieerden en z.ij wijzen er op, dat dergelijke Duitsche taktieken reeds eerder mislukt zijn. De geaFieerden en de nederlaag. Onder leiding van president Poincaré is een kabinetraad gehouden ter bespreking van den militairen toestand en ter overwe ging van maatregelen tot samenwerking der geallieerden aan liet Italiaansche front. Zweden. Vliegtuigen voor Nederland. De correspondent van de Morning post" te Stockholm verneemt dat de Zweedsche autoriteiten toegestemd hebben in de plaat sing van een groote bestelling van Vlieg tuigen en 260 vliegtuig-motoren door N e- d e r 1 an d bij verschillende Zweedsche fa brieken. Uit Nederland is een commissie naar Zweden op weg om de onderhandelin gen tot een einde te brengen. Vereenigde Staten. Beslag op suikervoorraden. Het levensmiddelenbureau te Washing ton heeft optie genomen op alle suikervoor- raden toebehoorend aan neutralen, welke in-afwachting van uitvoer gereed lagen. De kosten. De regceringsuitgaven zullen in October, met inbegrip van de leeningen aan de ge allieerden een milliard dollars bedragen. Voor de 23 werkdagen waren de uitgaven» gemiddeld ongeveer 42,600,000 dollars per dag. Vredespogingen. Het vredes-voorstel van den Paus. De „O ss. Rom." over de rede van Sonnino. Aan een artikel van de „Osscrvatore Ro mano" over de jongste rede van Sonnino ontleent de ,,K. V." het volgende: Het lag volstrekt niet in de bedoeling van den Paus den oorlogvoerenden een afgewerkt vredes- program voor te leggen, dat ze zonder meer te onderteekenen hadden. De punten der Pauselijke nota omtrent ontwapening en scheidsgerecht werden door Sonnino verkeerd voorgesteld. Alle landen wenschen beperking van bewape ning. om zoodoende het gevaar voor een- nieuwen oorlog te vermijden. En zoo stel de ook de II. Stoel, die overigens het vast stellen der middelen om verdere oorlogen te voorkomen aan de regeerders der oor log voerende mogendheden overlaat, als een der meest geschikte middelen tot dat doel voor, den verplichten krijgsdienst af te schaffen. De reeds vroeger door Wilson voorgestel de vrijheid der zeeën heeft ook de H. Stoel voorgesteld, ook hiervan echter de nadere regeling aan de oorlogvoerenden over latend. Over een vrede zonder gewelddadige an nexatie, aldus de „Ossefcvatóre", zijn de voornaamste oorlogvoerende landen het eens. De voorgestelde ontruimingen sluiten geen andere in den loop van den oorlog be zette gebieden uit. De bezetting van België te veroordeelen kon niet in de bedoeling des Pausen lig gen, die hier niet als rechter, doch als be middelaar optrad. De ..Osservatore Roma no" wijst er verder op, dat in tegenstelling met Sonnino, België zelf met de Pauselij ke voorstellen betreffende dat land volko men accoord gaat. Een nieuw Pauselijk vre desvoorstel? De „Kolnische Ztg." verneemt, dat de Paus in de laatste dagen met de Fransche bisschoppen, die hem bij zijn vredeswerk ondersteunen, lange beraadslagingen houdt. Deze besprekingen hebben vooral plaats met de bisschoppen van Lyon, Bor deaux, Chartres en Orleans Wij vermelden dit bericht natuurlijk on der het noodige voorbehoud. Nederland en d8 Oorlog. Geen u i t s c h a k e l i ng van li a n d e I a r en. Op het adres van den Ned. R. K. Midden standsbond heeft de minister van Land bouw geantwoord, dat, ten aanzien van de verstrekking van goedkoope klompen, de 'handelaren niet uitgeschakeld doch inte gendeel bij den verkoop betrokken zullen worden, voor aoover zij bereid zijn zich te onderwerpen aan de getroffen regeling en voor den verkoop worden aangewezen. Ten aanzien van de verstrekking van goedkoo pe schoenen zal naar alle waarschijnlijk heid op soortgelijke wiize worden gehan deld. Petroleum. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat bon »io. 2 der Rjjks-petroleum-distribuliekaart geldig zal zijn van 1 tot en rnet 15 November, voor een hoeveelheid van 2 liter petroleum. Benzin e. De minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikkingen van 26 Maart 3 April en 4 April, houdende ver bod om petroleum, gasotie en benzine te vervoeren, te verkoopen ai' at te leveren heeft liafc.sSuh.-4 bepaalde beschikking van l April aangevuld als volgt: d. voor het vervoer Van benzine in hoe veelheden a an niet meer dan 1 liter. Onze postzegels. Volgens het orgaan van den Ned. Bond van Middelbaar Personeel bij de P. T. en T. zullen de postzegels van 17Vi en 22-*A weder worden ingevoerd. Het confüot te Tilburg. Gisteravond is door de besturen van St. Lambertus en de Eendracht een schrijven gericht aan de Fabrikanteuvereeniging, waarin zij hare overtuiging uitspreekt steeds getracht te hebben, het conflict door onderhandelingen te voorkomen. Zij wis ten echter niet anders, dan dat blijkens mondelinge en schriftelijke verklaringen door de Fabrikantenvereerriging geëischt werd, dat de werkliedenorganisaties hun contract zonder meer zouden accepteeren, zonder dat daarin eenige wijziging mocht worden aangebracht. Het wil de organisa tie echter voorkomen, dat het conflict niet mag afhangen van een nutteloozen penne- strijd, maar clat het beter is en meer in overeenstemming met liet algemeen belang, wanneer getracht wordt de zaak tot oplos sing te brengen. Waar haar uit het laatste 'schrijven van de Fabrikanteuvereeniging blijkt, dat het bestuur van den Fabrikan- tenbond geen bezwaar heeft nadere voor stellen van de werklieden organisatie aan zijn ledenvergadering voor te leggen, zou den zij wel heil zien in een conferentie met het bestuur van den Fabrikantenbond. Zaterdagmiddag had op verzoek van den burgemeester een conferentie plaats tus- schen de besturen van de werkliedenorga nisaties en den burgemeester, waarin in het algemeen een poging tot bemiddeling werd besproken. De werklieden-organisa ties zullen eerstdaags hun antwoord aan den burgemeester doen toekomen. Gisteren is er door het Bureau van den R. K. Vakorganisatie en Federatie van de Diocesane Volks- en Werkliedenbonden, een circulaire gericht aan de Katholieke arbeiders van Nederland. Hierin worden de wenschen der textielarbeiders uiteengezet en de vredelievende, maar mislukte pogin gen van de werkliedenorganisaties aange geven. Ten slotte worden de 70,000 geor ganiseerde arbeiders opgeroepen om als één man aan dezen strijd deel te nemen door een krachtigen financieelen steun. Roomsche vredesdagen. Zondag is te Botterdam bem Katholieke vredesdag gohouden, welke (Schitterend is geslaagd. In alle kerken van de stad stroomden de geloovigen in groot getal naar de communie-bank, om door een mas sale deelneming aan Christus' Liefdemaal barmhartigheid met de arme wereld van den God des Vredes te verbidden. Tegen twee uur concentreerde zich de aandacht in de groote zaal van het C.ezel- lenhuis aan het Stationsplein, dat inder daad te klein bleek, om allen te bevatten. De zaal en de galerijen waren dicht bezet. Pater Dalmatius v. d. Geest uit Nijmegen sprak over „Christus en de Vrede" en ba ron Van Wijnbergen uit Utrecht over ,,De Katholieken en de Vrede". Nadat de voorzitter een kort woord van dank had gesproken, kort, omdat, naar hij zeide, voor de magistrale en schitteren de redevoeringen geen woorden genoeg te vinden waren, sloot hij de vergadering met den Christelijken groet. Onder het gejubel van het „Aan U, o Koning der Eeuwen" ging de geestdriftige vergadering uiteen. Dionzelfden dag was te Arnhem in de groote zaal van Musis Sacrum" een vre- desbetoöging gehouden, uitgeschreven door hel plaatselijk comité voor de K. S. A. en eveneens uitnemend geslaagd. Tevens is Zondag een vredesdag gehou den voor geheel Katholiek Zuid-Beveland, uitgeschreven door het plaatselijk comité voor Kath. Sociale Actie te Goes. Verjaardag dr. A. Kuyper. Onder zeer talrijke blijken van belang stelling, beloond uit regeeringskringen en uit alle rangen en standen der maatschap pij, heeft dr. A. Kuyper gisteren zijn 8Uen verjaardag gevierd, 's Middags, op de druk bezochte receptie, kwam o. m. een comité uit organisaties op sociaal en politiek ter rein, die rechtstreeks de vrucht zijn van zijn arbeid of daardoor gesterkt, en uit kringen van vrienden en geestverwanten, cleiv-jarigen staatsnran. bij monde vati cleh oud-gouverneur-generaal Idenburg, huldi gen. Spr. deelde dr. Kuyper mede, dat het comité besloten heeft op dezen feestdag een fonds te otiebten voor de instelling van een Kuyper-katheder aan de Vrije Universiteit, speciaal bestemd voor de be studeering en uitbreiding van de beginse len, waaraan de kracht van het leven van den jarige is gewijd. - Profl. dr. F. W. Grosheide heeft namens een comité van oud-leerlingen en leerlin gen der Vrije Universiteit het ontwerp van een gedenkraam aangeboden. Dit raain bestaat uit 4 ramen met 4 bovenlichten. Op de receptie werd voorlezing gedaan van het volgende telegram van de Konin gin: Bij den voor u zoo gedenkwaardigen dag stel ik er prijs op, u mijn welgemeen de gelukwenschen aan te bieden. Wilhelm ina. De Koningin-Moeder liet Haar kamer heer, Jhr. Mr. A. G. Schimmelpenninck, Hare gelukwenschen aan Dr. Kuyper over brengen. Talrijks bloemstukken werden ten huize van den jubilaris bezorgd, onder meer een bloemstuk van het Duitsche gezantschap met kaart, waarop geschreven stond: Seine Majestat der Deutsche Kaiser wünschte seiner Excellentie Ilernn Staatsminister Dr. Kuyper Glück und Segen Ziim 80en Geburtstage. Monument Passtoors. Het R. K. kerkhof van Ginnelcen bij Bre da was gistermiddag getuige van een treffende en indrukwekkende plechtigheid. Eenigen tijd geleden had zich uit de no labelen der gemeente een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelde de nagedach tenis van wijlen burgemeester Passtoors op blijvende wijae te eeren. 3>ank zij de ruime bijdragen, die allerwegen toevloei den, was dit comité in staat op 't graf van Brandstoffencommissie Leiden. De Brandstoffencommissie maakt be kend, dat met ingang van 1 Novzmber '17 de maximumprijzen van brandstoffen ten behoeve der Klein-Industrie nader zijn vastgesteld als volgt: per 100 K.G* Steenkolen (nootjes en stukken) f 5.50 Steenkolen (Schachtkolen) f 5.00 Steenkolen (Mager-fijn) 1 3.90 Smeekolen (Nootjes) f 5.50 Smeekolen (Fijn) f 5.10 Ruwe Bruinkolen f 2.75 Gietcokes f 5.10 Houtskool per 10 K.G. f 3.00 Fabrieksturf per 1000 stuks f 32.50 3664 Namens de Commissie voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Voorzitter* M. KRAMER, Secretaris. den ontslapen burgervader een monument op te richten, waarvan gistermiddag da onthulling en de overdracht aan de familie plaats had. Het monument bestaat uit een hard>.lee- nen graftombe met wit marmeren dek- steen, waarop doze inscriptie: Aan de nagedachtenis van WILLEM CASPAR JOSEPH PASSTOORS, den veelgeliefden burgervader den voortreffelijken volksvertegenwoordige* in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den oprechten eersten voorzitter van den Nederl. R. K. Volksbond wordt deze gedenksteen de uiting van liefde en dankbare hulde gewijd door de ingezetenen v. Ginneken en Bavel. Aan 't hoofd van de tombe verheft zich een wit marmeren kruis met in 't midden een gebrandschilderd portret van den over ledene en boven aan het chronicum: „In cruce sat iili Victoria et Redemplio." Te circa halfvier vereenigden zich op het kerkhof liet eere-comité en het uitvoerend comité, de raad van Ginneken en Bavel en tal van belangstellenden. Na een kort woord tot de familie Pas stoors ging de voorzitter van het ecre-co- mité, jhr. rnr. Serrarens, tot de onthulling over. De voorzitter van het uitv. comité, d« edelachtb. heer G. C. van Dijk. hield een roerende toespraak tot de aanwezigen. Ilij schetste de groote verdiensten van den overledene als burgervader in den meest verheven vin van 't woord en zette uiteen, hoe 't mogelijk was geveest, dat wijlen burgemeester Passtoors zich tic algemoene sympathie van alle ingezetenen wist te verwerven. Hierna had de overdracht aan de familie plaats. Daarna werd het woord gevoerd door den heer J. W. Smit, voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond. De oudste zoon dankte in treffende woor den voor de eer. zijn ontslapen vader aan gedaan. Hiermede was de plechtigheid afgeloo- pen. Diep geroerd verlieten allen den stil len akker. Gemengde Berichten. Noodlottige tramontsporing. Eén doode, vele go wonden. Gisteravond omstreeks 10 minuten vóór elf (heeft zich te Sloterdijik een ernstig on geluk afgespeeld. De dienst der E. S. M., die om 10 uur uit Haarlem vertrekt, na derde in een .goed vaartje de scheepje bocht op den Haarlemmerweg, die naar de Ad miraal de Ruyterweg" voert. liet was een motorwagen rnet bijwagen. Waarschijnlijk doordat de rem weigerde te werken, kon de wagenbestuurder zijn vaart niet vol doende verminderen, waardoor de motor wagen uit de bocht sprong en, gevolgd door den bijwagen, ongeveer 50 M. voort- hobbelde. De motorwagen botste tegen een tele graafpaal en sloeg' geheel om, terwijl de bijwagen, waarvan de wielen zwaar in de aarde waren gewerkt, overeind bleef staan. De passagiers van den bijwagen zijn met den schrik vrijgekomen. In den motorwagen bevonden zich elf passagiers in tiet voorste gedeelte on zes in de rookafdeeling. Van then zijn er zeven gewond, waarvan vier zeer ernstig aan FEUILLETON. iristen-helden in lapan. i^n wat deed de officier?" •"ij liet eenigen van de voornaamsten [Mgennemen en gebonden naar het kas- Voeren. Zoo juist werden de drie dap- vazallen Tafakati, Hajuschida en Kan- 11511 geboeid weggeleid. En tegelijk met Spaansche monnik en op een baar zierte, grijze missionaris. De kleine Ja- wilde hem niet loslaten, en zoo werd hij gemakkelijk meegevoerd. O heer, i'Jt dien Ireffenden stoet moeten -zien! menschen liepen mee, totdat eindelijk Platen ons met stooten en slagen naar «joegen.'' IJpoefen dan uw brave man en uw 'oonljeom onzentwille lijden!" zeide de de edelvrouw omhelzend. '«jet om uwentwille, doch ter wille jj5-! antwoordde Joanna. „Ik ben j^11 op hen, en bid God, hun kracht te "verleenen en mij met hen te vereeni- het is thans tijd om te verlrek- vóór middernacht moeten wij de zee, fn bereikt. Ik heb den schipper reeds Do°dschap gezontlen. Oti zal ons door het bosch leiden. En het vuur van den Ungen verlicht ons pad." Voi'stin Justa wekte de meisjes. Oti ging vooruit, de Vorst en .zijn kinderen volg den, en de beide vrouwen sloten de groep. In twee "trui tijds was de oever bereikt en de visschersschuit gevonden. Toen de vluchtelingen aan boord van het vaartuig waren, nam mevrouw Joanna haastig af scheid van hen. „Goede reis", zeide zij. „Ik hoop u spoedig met de Prinsjes achterna te komen!" EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Te laat. Tntusschen hadden Lucia en de beide knaapjes in liet kasteel van Arima droe vige dagen beleefd. De edele dochter van Tsoekami-Dono was genoodzaakt Hime, die haar wederrechtelijk had verdrongen uit haar positie als cchtgenoote van den Prins, te dienen als een slavin. Zij moest haar behulpzaam zijn bij het aankleeden, haar bij liet toilet verf en penseel geknield aanreiken, en wanneer de trotsche vrouw naar hei park ging, moest Lucia het groote gekleurde «zonnescherm houden boven het sie.rlijk gekapte hoofd harer vijandin, op dat niet al te vermetele zonnestraal het vurige oog dezer laatste .zou verblinden. En aan tafel, of wanneer Hime op de der- tiensnarige koto tokkelde en met haar heesche stem den Prins een minneliedje voorzong, moest zij achter haar neerhur ken, met den kostbaren waaier de vliegen van haar verjagen en haar opzichtig ge kleurde wangen koelte toewuiven. En wat had Lucia bij al deze vernederende slaven diensten niet van haar meesteres te verdu ren! Niet slechts hoon en bijtende woorden in menigte, doch zelfs slagen en pijnlijke steken met haar spelden, .zoodat het bloed haar langs de armen liep en heete tranen in de oogen kwamen. Prins Suschen-Dono was sinds eenigen tijd door het onmatig ge bruik van saki meer en meer verwilderd en verstompt; desniettemin gevoelde hij me nigmaal medelijden met Lucia. „Gij zijt toch een ware duivelin!" zeide hij eenmaal tot Hime, toen zij Lucia in het gezicht had geslagen, wijl deze de vliegen niet genoeg van haar wist af te houden. „Ge doet zoo veel van die eoele reukwerkjes op uw haar, dat de vliegen en muggen om u heen dansen als bezeten, en dat het onmogelijk is, .ze geheel van u af te houden. Als de helsche geesten de zielen zoo onbarmhartig kwellen, als gij mijn vrouw o'aagt, zou ik niet graag in hun handen vallen." „Zoo! Ergert het je?" vroeg Hime spot tend. „Des te beter. Dan sla ik twee vlie gen in één klap. Ik heb al lang bemerkt, dat ge nog genegenheid gevoelt voor de dochter van den eerloos gestorven Tsoeka mi-Dono. Want dat de oude landverrader intusschen door beulshanden den dood heeft gevonden, is zeker. Safiove heeft het mij gezegd. Niet waar, Safiove?" „Hij zal de«zer dagen wel gestorven zijn", antwoordde Safioye korzelig. „Zeker be richt daaromtrent heb ik nog niet ontvan gen. Ik was overigens voornemens geweest de tijding aan de edele prinses Lucia met wat meer omzichtigheid mede te deelen." „Omzichtigheid" en „edele Prinses", ha ha ha! Waartoe een mooi gezichtje de mannen al niet brengen kan! Me dunkt, dat de dochter van iemand, die eerloos om het leven is gebracht, geen „edele Prinses meer verdient genoemd te worden. F.n omzichtigheid! Daar en daar", en Ilime sloeg de deemoedig achter haar neerhur kende vrouw tweemaal in hel gezicht, zoo dat haar wangen tintelden en heete tranen uit haar oogen sprongen. Lucia sprong op- Dat was haar te veel! Een oogenblik scheen het alsof z.ij haar kwelduiveün de slagen wilde teruggeven, doch zij bedwong zich. Echter slingerde eij de waaier voor de voeten van Ilime, die schrikte en een kreet van ontsteltenis d^ed hooren, en verliet met opgeheven hoofd het vertrek. Vlug sprong Safioye op, en stiet Hime, die haar met gebalde vuist achterna wilde snellen, onzacht ter .zijde, den Prins toeroepend „SuK:hen-Dono, uw vrouw vergeet zich. Leer haar manieren,- die wat meer vorstelijk zijn." En hij volg de Lucia en haalde haar bij de wachtkar mer in. „Hoe is het mogelijk, dat gij u zoo laat behandelen. Prinses?" zeide hij, Lucia aan sprekend, op ontstemden toon „Ik kan het niet langer aanzien! Doe toch wat zij ver langen, laat u van dien ellendeling schel den stel u onder mijne bescherming. Valk- daag nog breng ik u naar Simabaral" „Is het waar, Safioye? Is mijn oude va der werkelijk ter dood gebracht?" vroegetyi zonder op zijn woorden te letten. RWordt vsrvolfdj

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1