U 1 f Ie Aartsbisschop en de sschoppen van Nederland BI Is BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Gemengde Berichten. iristen-helden in Japan. 5 bltia rschijnt eiken dag, uitgéz. Zon- en Fecstd. i Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 11- ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; by agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco a |st fl.SO p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. mar taal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummera met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. MAAftDAG 29 OCTOBER 1917. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. ïnlerc. Telefoon 935. No. 2454 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels fO.TS elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen vai» 5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. By contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte''. Kleine Adverténtiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Ïan de hun toevertrouwde geloovigen zaligheid in den heer. nd in akk en >og medt het oog op de moeilijke tijden, die de log ons doet beleven, op de ontberingen, wij ons moeten getroosten en die zich len aanstaanden winter zeer zeker nog ïger zullen doen gevoelen, meenen wij Geloovigen te moeten aanmanen tot N'ige berusting in het harde lot, dat treft, hen te moeten opwekken om de >re beproevingen, die Gods Voorzienig lover ons laat neerkomen, met gelaten- te verduren. Het is Onze herderlijke it er met nadruk op te wijaen, dat de IHheidsmaatregelen, waarbij in deze lelijke tijden buitengewone lasten wor- lopgelegd, genomen worden in het al- een belang, dat de strekking der maat- Ien betreffende levensbehoeften is, al- gelijkelijk de lasten van den oorlog te i dragen en vooral te voorkomen, dat ier gegoeden geheel aan gebrek wor- iprijsgegeven. f allen aandrang moeten Wij derhalve Geloovigen verzoeken, de Overheids regelen, al treffen ze soms gevoelig, te idigen en zich in dagbladen en op ver- ringen te onthouden van vörbittering- Inde critiek en van het stellen van lijke eischen. Wij vertrouwen integen- dat ieder naar best vermogen de Over zat steunen bij het volbrengen der taak, die haar thans op de schouders en die, naar wij vreezen, in cle naaste imst nog cal verzwaard worden, zal dit Ons herderlijk schrijven, op 22 n Zondag na Pinksteren, in alle tot Bisdommen behoörendc Kerken, als- in de Kapellen, waarover een Rector ingesteld, onder alle vastgestelde II.H. en op de gebruikelijke wijze van den ikstoel worden afgelezen. 81 geven te Utrecht, den 25 Sept. 1917. II. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. W. VAN DE VEN, Bisschop van 's Bosch. A. J. GALLIER, Bisschop van Haarlem. L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. P. HOPMANS, Bisschop van Breda. J I 14 3 J d 6 19 2 31 4 15 1 12 7 stra stra lof Een Tachtig-jarige. idaag viert zijn tachtigsten verjaar- icn dier zeldzame geestelijke-kracht- Chen, in wier stalen energie de hooge rdom haast nog niet de minste ver heeft gedeukt. A. Kuyper is heden 80- jaar gewor- Hij is de man, die, zoo al niet de an- dutton a-ire partij in het leven heeft tl O-pen, dan toch de latente, de sluime- beginselikraoht heeft geleid en om- gevoerd tot een openlijk en vastoin- streven. antirevolutionaire partij wordt dr. üyper dan ook geëerd als de van God •en leider. En al omgloriecn wij hem met dezen aureool, niet minder huldi- wij zijn geniale gaven en het heerlijk lik, dat dece helden-figuur met zijn dische wilskracht en ongeëvenaarden |ed er van gemaakt heeft hij toch is de Kerk de groote strijder geweest ihet moderne ongeloof. i-lij was het en als journalist, als hoofdredac- ,De Standaard" en ,,üe Heraut" |(t hij nog dagelijks de bekende drie- en en artikelen, waarin hij zich toont eongetwijfeld voortreffelijkste journa len ons vaderland in de laatste halve heeft gekend. den genialen politieken leider, aan altijd slag vaardigen Christenen strij- 'andaag1 het oprechte en waarde er en- iildebetoon ook van Katholiek Neder- Belangrijke stcoessen van de Centrale troepen aan het Isonzo-front: het aantal gevangenen tot 100.000 gestegen. -- Aanvallen der geallieerden in Vlaanderen en aan de Aisne. Overzicht Opnieuw hebben de Geallieerde troepen in Vlaanderen eenige vorderingen ge maakt in de streek van Vijfhuizen. Het ge schut was er zeer hevig in actie. Ook aan de Aisne duurt de artille- riestrijd voort. Volgens de Duitsehe lezing zijn aanvallen der Franschen bij den Che- miri des Daines mislukt. Naar gemeld wordt, «ijn de Amerikaan- sche troepen in Frankri jk thans in de eer ste loopgraven. De artillerie heeft het eer ste schot gelost. Een schitterend wapenfeit hebben de Centrale .legers te boeken, 't Geldt hier een belangrijk succes aan het Isonzo- front, dat op drie plaatsen is doorbro ken, n.l. bij Tolmino, Piezzo e.n Gorizia. Vervolgens zijn de troepen de Isonzo over getrokken, en dringen het Italiaansche grondgebied op sommige punten meer' dan 15 K.M. ver binnen. De bergverdediging is gevallen en de troepen der Centralen ruk ken nu verder op in de laagvlakte van Ve netië. In het Noorden werd de Monte Canin stormenderhand genomen; van den Stol trekken de troepen der Centralen op den Monte Maggiore en de. Torre aan, die naar Udine vloeit. In het centrum van het aan valsfront is Cividale be.zet, het steunpunt der Italiaansche bergartillerie, eenige mij len afstand van Udine verwijderd, nadat de Indrio overschreden was. Ten slotte zijn in het kustgebied Goriaia en Monfalcone in handen der Centralen ge vallen, zoodat het front daar eveneens ge lijkelijk in Westelijke richting is opgescho ven müt Gradisca als keerpunt. .Volgens de communiqué's werden 1.0 0,0 0 0 Italianen gevangen genomen en meer dan 700 kanonnen buitgemaakt. Met dit al, is dus "de geheele Isonzo-ver- dedigingslinie gevallen. En aangezien nu eveneens het Karstpiateau door de Italia nen is ontruimd, kan ook de volgende ver dedigingslijn in de Venetiaansche-1 aagvlak- ;te niet bepaald worden. De oorlogsverklaring van Brazilië aan Duitschland, die reeds te voorzien was, is thans een feit geworden. En daarmede treedt de. eerste groote Zuid-Amerikaansclie republiek in het strijdperk. Zullen andere, die Brazilië's voorbeeld volgen en de be trekkingen verbraken, ook dit voorbeeld navolgen? Duitschland. De Kanselier afgetreden? Eenige bladen meenen te weten, dat* de Rijkskanselier ,zijn verzoek om ontslag heeft ingediend. Zij melden er echter dade lijk zelf bij, dat een officieele mededeeling nog niet is ingekomen. De oplossing spoedig verwacht. De .Frankfurter Zeitung" meldt, uit Ber lijn, dat men algemeen van meening is, dat de oplossing van de crisis spoedig vol gen zal. De crisis. In de opvattingen van degenen, die giste ren nog van meening "waren, dat er eigen lijk geen rijkskanseliers-crisis bestaat, is sedert gisteren een aanmerkelijke wijzi ging gekomen, zoo chrijft de „Voss. Zeit.". Men kan aannemen, dat deze crisis, aan welke thans niemand meer twijfelt, sneller zal worden opgelost dan men het dusverre dacht. Intusschen zal 'de Kroon zich den tijd tot aan de oplossing ten nutte maken en zich door personen uit de meest verschil lende kringen op de hoogte van den toe stand laten brengen. Elzas-Lotharin-gen, Naar aanleiding van het debat over de oorlogsdoelen in de Fransche Kamer merkt cle „Nordd." op: Wij hebben Elzas-Lotha- r-ingen van den vijand bevrijd; de oude grenswacht in het westen, die in tijden van oneenigheid en zwakheid van het Duitsehe rijk geroofd werd, is in 1871 tot het moe derland teruggevoerd en daarmede ver- eenigd. Daarmede is alleen de rechtmatige toestand hersteld, «oodat een B.-L.-quaes- tie voor Duitschland volstrekt niet bestaat. Oostenrijk-Hongarije. Tot onderhandelen bereid. In het Oostenrijksche Heerenhuis ver klaarde minister-president Seidler, dat Oostenrijk-Hongarije bereid blijft weder ouderhandelingen te openen, zoodra de vijand geen gewelddadige oorlogsdoelein den meer nastreeft. Frankrijk. Een ernstig complot. Zaterdagavond hebben te Parijs huiszoe kingen plaats gehad, waarbij verscheidene depots van verboden wapenen, die sedert het begin van den oorlog waren aangelegd, alsmede zeer ernstige documenten in be slag werden genomen. Er is een instructie geopend, betreffende een manoeuvre om een 'burgeroorlog uit te lokken door de bur gers tegen elkaar te wapenen. Engeland. De uitvoer uit Australië. De federale minister 'van in- en uitvoe rende rechten heeft den uitvoer van alle goederen, behalve drukwerk en Jijfstoebe- hooren, naar Zweden, Noorwegen, Dene marken en Nederland anders dan op een consent van uitvoer verbóden. Inlijving van afgekeurde dienstplichtigen. In antwoord op een schrijven der Cen trale Commissie voor de studiebelangen der Technische Höogeschool te Delft, be treffende inlijving van vroeger afgekeurde dienstplichtigen, heeft de minister van Oorlog verklaard, dat mag worden aange nomen,. dat "bedoelde inlijving in geen.ge val reeds in do maand Januari zal ge- geschiedeh, Beperk inggoederenver voer. Met ingang van 1 November worden na der van het vervoer per spoor uitgesloten: Bestelgoedercn awarder dan 50 K.G. per coü. en ijl- en vrachtgoederen buiten .stations, ge leg cu in-of ni-:ij plaatsen, waar- tuisschen het vervoer te water per g,eregel den beurtdienst kan plaats hebben. Leening van 500 millioen, Minister Treub heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot het aangaan van een-geld leening (of leenin gen) van vijfhonderd xnillaoen gulden. Op 6 Oct. j.l. bedroeg de vlottende schuld een som van 265 millioen gulden. Doze schuld zal nagenoeg geheel worden gecon solideerd. Wel zijn er nog verschillende in komsten te verwachten, waaruit genoemd bedrag van vlottende schuld grootendeels ook geconsolideerd zou kunnen worden, maar daartegenover staat dat er nog be langrijke bedragen voor crisis-uitgaven zullen noodig zijn. De minister schat die op niet minder dan 30 millioen gulden per maand, zoodat van Oct. 1917 tot Mei 1918 nog 210 millioen nooclig is. Op 1 Mei a.s. zal het totaal der crisis uitgaven dan 1 milliard gulden, bedragen. Hiervan zal dan gedekt aijn een bedrag van 781 millioen, namelijk 521 millioen uit de drie vroegere crisis-leeningen, 110 millioen uit de oorlogswinst-belasting en 120 millioen uitde verdedigingsbelastdn- gen. Blijft dus ongedekt een bedrag van 220 millioen, te vermeerderen met de tekor ten op den gewonen dienst, groot 60 mil lioen. Hierbij komt, dat de minister wil over gaan tot conversie van het nog uitstaande bedrag van de leening 1914. Dit bedrag is 2471/6 millioen gulden. Ilct voornemen is, dit bedrag in schuldbekentenissen van de nieuwe leeriing te converteeren. Hun, die aan deze conversie deelnemen, zal een bonus worden toegezegd van y2 pCt). van het nominaal kapitaal der geconverteerde obligaties. Met liet oog op dit alles is een bedrag van 500 millioen voor de nieuwe leening noodzakelijk. 1-Iet rentetype zal 4% pCt. zijn. De aflossing zal over veertig jaar worden verdeeld. Voor het geval de vrijwillige inschrij vingen minder dan 400 millioen mochten bedragen, wordt een gedwongen leening voorgesteld, evenals de vorige malen. Begrooting, Rijnland. Aan de vereenigde vergadering van Rijn land is aangeboden de begrrooting van dat Hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1918. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag^ van f628.229.93. De opfrrenget van vroegere jaren wordt geraamd, op f 80.062, die van inkomsten uit bezittingen op f 43.479, van sluizen en bruggen f 10.300; de opbrengst der omsla gen van landerijen in Rijnland f 359.960, terwijl de buitengewone ontvangsten ge rekend worden f 101.000 te zullen bedragen. De uitgaven worden geraamd o. a. als volgt; Kosten van huishoudelijk bestuur, f 53.058, voor openbare werken f 391.234, voor waarnemingen en toezicht f~4775, buitengewoon f 22.980, onvoorziene uitga ven f 51.548. De vaststelling der begroeting te be paald in cene vereenigde openbare verga dering van Hoofdingelanden en Hoog heemraden van 'Rijnland op Zaterdag 24 November a.s., 'sv.m. te 11 uur, in het gèrocenelandishuis van Rijnland. Raadslid-Kamerlid beüeedigd. Naar wij vernemen, zal de officier van justitie te 's-Hertogenbosch gevolg geven aan de aanklacht van mr. dr. Jan van Best tegen'den heer Van Mens, burgemees ter van'Eindhoven, wegens beleediging. Ontvreemding van rijtuigoiuierdeelen. Ondanks de genomen maatregelen komt het nog herhaaldelijk voor, dat van de rij tuigen en bagagewagens onderdeelen wor den ontvreemd, zooals koperen handgre pen, armleuningen, knopjes, plaatjes en kranen, voorwerpen van leder als portier- riemen en gordijnriempjes, beenen knoo- pen van losse kussens, enz. Ten einde de daders van deze diefstallen te kunnen betrappen is het treinpersoneel opgedragen bij aanvang, gedurende en bij het einde Van den rit de aanwezigheid de zer voorwerpen in de rijtuigen «zooveel mo gelijk te controleeren, waarbij ook de clo- set-afdeelingen na het gebruik door de rei zigers, in het oog zijn te houden. Verder moeten de chefs van de stations, waar rijtuigen of treindeelen korter of lan ger tijd vertoeven, de rijtuigen doen af sluiten en zooveel mogelijk onder toezicht plaatsen, Wanneer ontvreemdingen wor- ;déri geconstateerd of tor tiuanér kennis ge bracht, moet onmiddellijk de politie kennis gegeven worden. Het stations- en treinpersoneel, is uitge- noodigd al hunne medewerking te verlee- rien om aan deze diefstallen een einde te maken. Witte films. Te Tilburg is opgericht de N.V. Mij. tot Exploitatie van Witte Films. De Maatschappij stelt zich ten doel het doen vervaardigen, knopen, huren en ver huren van films en alles wat daarmede in den ruimstcn zin in verband staat, ten einde bioscopen met uitsluitend moreel- goede, eerste klas films te gerieven. Orn dit doel te bereiken werkt de nieuwe Maatschappij samen met de N. V. Film fabriek Hollandia te Haarlem en heeft zij met de.ze een contract gesloten, waardoor de laatste, naast haar eigen fabrikaat, zich verplicht een groot aantal witte films te vervaardigen. De maatschappij zal door middel van haar verhuurkantoor alle bios coophouders in de gelegenheid stellen om films te betrekken, waarvan men te voren weet, dat ze moreel goed zijn. Het maatschappelijk kapitaal is groot f 300,000. Naast de N. V. is opgericht de Ned. Ver- eeniging tot veredeling der Cinematogra phic, die afdeelingen sticht in de verschil lende deelen van oris land. Lid dier afdee lingen kunnen alleen worden Roomsch- Katholieken. Doze afdeelingen zullen zich in hoofdzaak bezighouden met het verlee- nen van steun aan de nieuwe maat schappij. Zondagsrust bij de post. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, moei dezer dagen aan de verschil lende departementen van algemeen be stuur een rondschrijven verzonden zijn, «waarbij de medewerking wordt ingero^. pen om, indien maar eenige zins mogelijk*, na Zaterdagmiddag 12 uur g>een dienst brieven meer te verzenden. De bedoeling van dezle circulaire is blijkbaar, dat Uraan» ook vam regeeringswege krachtig zal woor den medegewerkt om zoo spoedig mogelijk tot invoering van de Zondagsrust 'bij de Posterijen over te gaan. Aangespoelde mijnen. Een 15-tal mij nen is de laatste diagen tijdens den storm te Nes (Ameland1) aangedreven. Ook tegen de gestrande sleepboot Actief 2" is eon mijn gedreven, zonder te onploffen. Arme kerels. Twee Servische krijgs gevangenen wilden vluchten en moesten ten oosten van Bourtange (Gr.) over de Eemg zwemmen, waarbij ze jammerlijk! verdronken. Een pleister op de wonde. Een offi cier, te 's-Gravenhage in garnizoen, had aanzegging van verplaatsing naar een kleine gemeente gekregen. Heel veel iusfc tot verhuizen had hij niet, on dus is het te begrijpen, dat hij alle pogingen aan wendde om liet overplaatsingsbesluit in getrokken te fkrijg'en. Maar dat liep niet voorspoedig on de betrokkene moest wel aanstalten tot verhuizing maken. Hij deed dit met de meest 'mogelijke be dachtzame traagheid, zoodat nog geen en kele afspraak met een verhuizer of een. huiseigenaar in de nieuwe garnizoens plaats was gemaakt, toen het zoo hevig verlangde besluit tot terugplaatsing naaf Den Ilaag afkwam, zoodat er van verhui zen en zich begraven in een plattelands- garnizoensplaats gelukkig geen. spraiks behoefde te zijn. Bij wijze van pleister op de wonde decla reerde de verplaatste en teruggeplaatste officier twee rekeningen voor onkosten van verhuizen, elk groot f 35!), en die reke ning is hem dezer dagen voldaan! De hooiktet, In een groote ijzer/aak te "Wageningen kwam een hoertje uit de omgeving een hooikist knopen-. Na eenige dagen braoht hij het ding terug: Zijn vrouw had er van alles ingezet aard appelen, groenten, rijst, enz. maar het wou maar niet koken. En zoo'n ding wou; ons boertje niet houden! Strandvonderij. Alle olie en vet. I.e Texel de laatste weken hij de strandvon derij aangebracht, is door tie regeering) opgeëischt. Er is reeds voor meer dan f 4000 verscheept geworden. Straatschenderij. Te Huizen fN.-l-I.) is men in den nacht van 24 op 25 dezer danig aan den gang geweest. Bij een tien tal personen heeft men op verschillend® punten van het dorp ruiten ingeworpen, bij sommigen zelfs groote spiegelruiten. Sigarendievsn. - Tc Rhenen is in de sigarenfabriek „Padang," van de firma Bredius Co. ingebroken. Circa 2000 stuks sigaren werden ontvreemd. Ook heeft men getracht de kantoordeuren te forceeivn, doch zonder resultaat. Een ingesteld on derzoek hoeft .nog niet tot het ontdekken der daders geleid. Dat helpt! In de gemeente Otoorn te bij de behandeling der begrooting liet traktement van ieder der veldwachter» van f600 op f 1000 per jaar gebracht. Op heeterdaad betrapt. In den Iaat» sten tijd werden in de boterfabriek te Lies hout verschillende diefstallen geconsl teerd, zonder dat men d'en dader kon ont dekken. Vrijdagnacht hielden zich twen mavéchaussées aldaar verdekt op en be trapten den dief, een 18-jarigen jongen, op heeterdaad.' Typhus. In de -afgeloopen week wer den in de gemeente Helmond 5 gevallen van yphus geconstateerd. Inbraak. Te Benschop had bij G. L. een brutale inbraak plaats. Toen de vrouw des huizes mot den knecht cn de meid i.n de wei aan het melken waren, heec't men zich toegang verschaft in de huiskamer, de deuren en een kast verbrijzeld en l' 350 meegenomen. Hoog water. Te Reidcrwolderpoldor (Gr.) en verder langs den Dol!arddijk kwam Vrijdagavond fen Zaterdagmorgen het water zóó hoog, dat tal van kooien van de kwelders naar den dijk zwommen en een 'enkele verdronk. 3im FEUILLETON. igsvolk van Jyeyas!" voegde Paul roon erbij. ,,Ik ken zijn vaandel!" üj kunt uw huis tegen «iilk een over- onmogelijk verdedigen, Tafakati"^ lie Vorst moedeloos, een uur of wat toch wel", was het ord. Ondertuss'chen zal mijn vrouw een poortje aan den achterzijde in ösch brengen. In een verborgen rots- kunt gij voorloopig een veilige schuil- s vinden. En gedurende den nacht is 1st gemakkelijk te bereiken langs de "door het bosch." verbied u de nutteldo.ze verdediging k«e woning. Wij kunnen immers in jj'sch zijn, alvorens «ij de buitenpoort M hebben", zei de Vorst tot Tafakati. (1 spoedig de kinderen en laat ons ver- Sni vóór wij onzen goéden'gastheer |aar brengen", ging hij voort,, zich •yorstih wendend, en eenige minuten verlieten ,zij, door de echtgenoote van wti vergezeld, het gastvrije huis. a ging hen voor door dicht ge- totdat «ij den zoom van hét groote bosch bereikten. Laten 'wij hier even rus ten en adem scheppen" zei de vriendelijke vrouw van Tafakati, want men had zoo snel geloopen, dat de oude Vorst .zich hij gend het zweet van het voorhoofd wischte. Van deze plaats kon men de buitenste poort eien, voor welke juist een troep ruiters stilhield. Men kon zelfs de stem hooren van den heraut, die de wacht sommeerde zich over te geven. Heeft hij mijn naam niet genoemd als dien van een verbannene en mijn uitleve ring aan Jyeyas verlangd, op straffe des doods?" vroeg de Vorst. „Ja, allen hadden dit verstaan. De meis jes schreiden. Vorstin Justa .zette aan tot spoed, en de vrouw van Tafakati stelde de vluchtelingen gerust, door de verzekering, dat zij na een paar stappen reeds in veilig heid «ouden zijn. Zoo was het ook. Het bosch nam hen op in zijn donkerte, en Joanna bracht hen naar een nabijgelegen tusschen dicht struikgewas verborgen bergkloof, waarin zij hun, de takken voor zichtig uit elkander spreidend, een geheim pad wees. Weldra had men een plek be reikt, welke door den overhangenden rots wand tegen weer en wind beschut was, en waar blokken, begroeid met dicht mo«- tot rusten nQodeji, „Hier zijn wij voorloopig veilig", fluis terde Joanna. „Wij moeten ons alleen maar doodstil houden, dan zullen «ij ons zonder speurhonden .zeker niet vinden." De meisjes maakten voor haar vader vlug een rustbed gereed van droog loof en mos, en vervolgens, met behulp van Joanna, ook voor haar moeder en voor zichzelven. Zoo wachtte men den avond af, het nauwelijks, wagend te fluisteren. Men hoorde niets dan het ruischen van-de beek en het suizen van den wind in de kruinen der pijnboornen op den rotswand. En van tijd tot tijd klonken de drie of vier zoete tonen van den Japan- schen nachtegaal door het bosch. Doch men luisterde niet naar naar dat lied, maar vëlleer daarnaar of ook naderende voet stappen of wapengekletter hoorbaar waren. Het werd donker. De beide meisjes waren, na met haar moeder liet avondgebed te hebben gedaan, op haar bed van mos on der den rotswand reeds ingesluimerd, en nog altijd was geen tijding vernomen. „Ik sluip stilletjes in de richting van ons huis", zei Joanna Tafakati tot de Vorstin. „Wees om mij niet bekommerd. Ik vind in het donker den .weg weer, en ik ben spoe dig terug." Doch het duurde lang, meer dan een uur eeq uur, dat aan deze angstig wachten de menschen bijna een «eeuw toescheen voordat de takken weer ritselden en de edelvrouw verscheen in gezelschap van een man. „Ons huis wordt door Jyeyas' soldaten scherp bewaakt", zeide «ij, „en het scheel de niet veel, of ik was in hun handen ge vallen. Vandaar dat ik slechts langs een groolen omweg in het dal kon komen, om bij de afgelegen hut van een christen hout hakker inlichtingen in te winnen. Hier is de brave man; het is dezelfde, die het won derbare uitgesneden kruis heeft gevonden in den stam van den ouden Sigi-den." „Ik herinner, het mij", zei de Vorst. „Heet gij niet Oti?'Sta op!Het voortee ken, dat de Hemel mij ter waarschuwing heeft gezonden, en waarom ik destijds lachte, is bewaarheid geworden. Over mij en over het geheele land zijn kruis en el lende gekomen. "Wat voor nieuw kruis brengt gij mij nu weer?" „Inderdaad, heer, het voorteeken is be waarheid. Maar on«e priesters leeren ons immers, dat in het kruis heil te vinden" is! En daarom hoop ik, dat de treurige tijding, welke ik u te brengen heb, Uwe Hoogheid niet zal doen ontstellen", zei de houthak ker, nog altijd voor den Vorst op de knieën liggend. vO heei^ vergeef mij hetgeen ik u ga zeggen. De heraut heeft daarbeneden in het dorp afgekondigd, dat gij op bevel van Jyeyas verbannen zijt, en dat allen, die u onder hun dak opnemen, met vrouw en kind veroordeeld zullen worden tot den vuurdood. En dat uw zoon, prins Stischen» Dono, voorloopig vorst van Arima zal zijn. En dat deze den christelijken gdsdienst op straffe des doods moet verbieden. "En -wie een vreemden priester gastvrijheid ver leent, «al met vrouw en kind levend ver brand worden. Zoo meldde de heraut." „En mijn zoon heeft dit hemeltergend vervolgingsdecreet durven uitvaardigen?'* zuchtte de Vorst. „O heer, hij heeft het gedaan, doch ong&* twijfeld slechts daartoe gedwongen door Jyeyas, wiens soldaten thans het land ovcr- stroomen als een «werm vraatzuchtig* sprinkhanen. En. hij zal het hevel zeker niet ten uitvoer brengen, anders moest hif immers 't geheele land ontvolken. Want wij in Arima zijn bijna allen Christen, ea bereid voor ons geloof te sterven. Gi^ hadt eens moeten hooren, hoe in het dorp allen aan den officier van Jyeyaa lulde vet* klaarden, dat zij Christen waren en Chrta* ten bleven.' £Wordt vervolgd.ï

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1