BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. fU blad rscliijnt eiken dag, uitgez. Zon- en JteeBtQ. Dc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, toor Leiden 11 ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij ic agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco .post fl.80 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags til is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers ct„ met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Aanval aan de Aisne. - Actie op het Italiaansche front. - Micnaëlis positie ,ankelbaar? Kerenski over de vredst- kansen. 9e Jaargang. DONDERDAG 25 OCTOBER BureauSTEENSGHUUR 15 LEIDEN. Interc. Telefoon 1917^ 935. No. 245| Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels fO.TS elke regel meer 15 ct. Ingezonden medcdeclingen va« 15 regels f 1.50. elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentién, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct» Overzicht Door de Duitsche troepen zijn i n anderen krachtige tegenaanval- !,0D' en ondernomen bij het IlouthulsterboschL js legerberichten melden de resultaten (tenwel verschillend, doch het blijkt, dat [NU noemenswaardige verandering in den pe>tand is bereikt. Hel nieuwe Aisne-offensicf cliijnt zich verder te gaan ontwikkelen, fenmiuste, uit het Duitsche legerbericht op te maken, dat hiertoe een poging jedaan door den aanval tusschen Braye ii Allies. Deze zou echter mislukt, zijn. Hier hebben de Duitschers den aanval rel verwacht en het zal de Franschen, zoo liun poging herhalen, veel moeite kos- zicli in het bezit te stellen van den euvelrug, vanwaar het dal van de Ailette irdt beheersolit. Toch is het geenszins jtjesloten dut dit succes wordt bereikt. fi liet Z u i d e 1 ij k front schijnt leru-ens c-cn offensief losgebroken. Ver- icdelijk aiin de voor dit offensief be- irljj tinde troepen voor een aanzienlijk deel sn, het. gemeenschappelijke Russische ont onttrokken, waar de Midden-Stat en lans weinig hebben te duchten.. De gele- Milieid is dus schoon om de reeds een- wal door Russische tusschenkomst ge- 0 aide poging te herhalen en door een jnkaanval de Italianen te beletten een •uwen Isonzoslag tot ontwikkeling te engen. Hoever dit offensief zich zal uitbreiden nog niet duidelijk. In Tirol en Trentino de artii-'eriestrijd steeds stijgende. De jrste infanteriestoot werd echter toege- ocht aan den bovenloop van de Isonzo, tar de nieuwste Italiaansche stellingen de Bainsizza-hoogvlakte in de flank Wen aangevallen. telgen 5 de Duitsche bladen bestaat er en twijfel meer of Michaëlis1 positie is ihoudbaar Dp. mnpiliilctmiii cphiinf ppVi. 53 De moeilijkheid schijnt ech te zijn. dat de opvolger nog niet gevon- n is. Von Biilow wordt veel genoemd, h schijnt ook door enkele partijen be iden te worden. De mecledeeling, dat. de •is reeds heden «ou worden opgelost, is jiict bevicstwsd»; Duitschiand. De positie van Michaëlis. (ic „Ivölnische Yolkszeitung" meldt uit •rhjn: Waarschijnlijk zal heden nog de shssing vallen of de tegenwoordige kan lier op ziin post blijft of dat hij den kei- irom zijn ontslag zal vragen. De toestand zeer ernstig geworden. Het gaat niet eer om Von Capelle of Ilellferich, maar a den rijkskanselier .zelf. De crisis is iiiut geworden door het stellingnemen in de ?oc.-democraten en van cle linker- jle. Ook de- nationaal-Überalen zijn heftige jeristanders van Michaëlis en verlangen Ier alle omstandigheden dat hij af- idt. Daardoor is de positie van den kan lier onhoudbaar geworden. Hij bezit meerderheid meer. Het centrum vor- !rt noch liet aftreden van den kanselier, jch is het er voor dat hij blijft. ITet cen- urn laat het over aan den keizer. Oostenrijk-Hongarije. Uit het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden. liet Huis van Afgevaardigden nam in («ede en derde lezing tie voorloopige be fooling aan die op voorstel van de Polen oor vier maanden geldt en tot den 28sten ebuiaii 1918 loopt. Voorts werd een kre et van 9 milliarden toegestaan met 227 gen 170 stemmen. l)e regeering werd voorts gemachtigd 100 'Hioen te besteden voor cle lotsverbetering mi het spoorwegpersoneel. Rusland. Kerenski over de vredeskanseft. lp de gehouden tweede zitting van het voorloopig parlement, bespraken de leden de vraagstukken, verband houdende met de vorming en de innerlijke organisatie van den raad der republiek. Kerenski verklaarde, dat in Juni en Juli, gedurende het offensief in Galicië, de Rus sische omwenteling de dagen van haar grootsten triomf beleefde. En indien enkele fannatici en verraders 't Spel niet bedorven hadden, zou Rusland deze Kerstmis een vrede gehad hebben, die eervol zou .zijn ge weest voor Rusland en «zijn bondgenooten. Nederland en de Oorlog. Graan voor alcohol. Door alle drankbestrijdersvereenigingen in ons land is het besluit genomen om ge meenschappelijk aan de regeering te vra gen de alcoholfabricage uit voedingsmidde len voor mensch en dier en het kolenver- bruik voor de alcoholindustrie terug te brengen tot den kleinst mogelijken om vang, hetzij door verbod van productie van alcohol voor menschelijk gebruik, het-zij door een strikt persoonlijk stelsel van rant soeneering van alcoholhoudende dranken. Tevens om een beroep te doen op het Nederlandsche volk om in deze tijden het gebruik van alcoholhoudende dranken ge heel na te laten. Namens de meer dan 125,000 leden van die vereenigingen wordt een krachtige agi tatie in het geheele land voorbereid om de verspilling van voedingsstoffen voor de vervaardiging van schadelijke genotmid delen te doen eindigen. In beslag genomen. Gisteren is te Loosduinen in het pakhuis van een groenten- en brandstoffenhande- laar in beslag genomen gansche stapels lucifers, vele kisten Kwatta-reepen, kisten cacao, vele honderden flesschen geconden seerde melk enz. enz. totaal voor een waar de van ongeveer f 30,000. Bij een caféhou der werd een massa anthraciet en petro leurn ontdekt. De voormalige distributie- loods" naast het gemeentehuis is in een groot pakhuis veranderd. Gebrek aan grondstoffen. De scheepswerf van Gebrs. van Gelder, te Druten, zal binnenkort wegens gebrek aan ijzer moeten worden stojjgezet. Nog geen paardenuitvoer. Er was, zegt „De Veehandel", een rege ling klaar voor den uitvoer naar de Cen- tralen van niet minder dan zeventien dui- stuk als uitvoerpremie moest worden be taald aan de Export-Centrale en daarop wilden dc handelaars niet ingaan. Veevoedernood. De Stalhouders, Expediteurs en Vracht rijders te Enschede hebben besloten, om, indien in de voedselvoorziening der paar den geen verbetering komt, hun bedrijven totaal stop te zetten. De afgevaardigde van Zierikzeo. Wij vernemen, dat de heer mr. R. J. H. Patijn, afgevaardigde van Zierikzee, op van verscheidene zijden tot hem ge- richtte vragen heeft geantwoord, dat hij in 1918 geene Kaniercandidatuur meer wenscht te aanvaarden. „Ilbld." Statenverkiezing district 1 Rotterdam. Bij de gisteren gehouden stemming, ter verkiezing van een lid der Provinciale Sta ten voor district I, .zijn van de '11913 kiezers •1802 ter stembus gekomen. Gekozen is de anti-revolutionaire candidaat, de heer J. Schouten, met ongeveer 000 stemmen meerderheid. De uitsluiting te Tilburg. De uitsluiting in de textielfabrieken is gisteravond een voldongen feit geworden. Bij het verlaten der fabrieken ging ieder al3 gewoonlijk kalm zijns weegs. In de stad-was niets van dece ernstige gebeurte nis te bespeuren. De ruim 5000 werkloozen zullen heden ochtend om 10 uur met hun leiders verga deren in de gemeentelijke Boterbal. Ned. R. K. volksbond in het Bisdom Haarlem. Gisteren werd te 's-Gravenhage in het Bondsgebouw eeu buitengewone algemee- ne vergadering gehouden van den Centra- len Raad van den Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem, al6 vervolg op de op 2 Mei 1.1. te Amsterdam gehouden verga dering. Te ongeveer halfelf opende de voorzit ter, de heer J. W. Smit, de vergadering met gebed en wees op het groote belang van deze vergadering in verband met de behandeling van het Arbeidssecretariaat. Spr. wees erop, dat in verschillende afdee- lingen op de vergaderingen niet het bonds- gebed wordt gebeden. Ter wille van de een heid wenscht spr. dat dit weer wordt ge daan. Ook hoopte spr., dat overal bij de opening en sluiting der vergadering het bondslied wordt gezongen, al Ha het ook maar een paar coupletten ervan. Wij betreuren het, zegt spr., dat het nog steeds oorlog is en terwijl wij hopen, dat het Z. H. den Paus moge gelukken den vrede te verkrijgen, blijft de ellende van den oorlog op de wereld drukken. Ook in ons land gevoelen wij den economischen druk van den oorlog. Tot hoop en troost stemmen ons evenwel de vredesbemoeiin- gen van den Paus en dc actieve werkzaam heden van onze permanente crisis-commis sie te Utrecht, die reeds veel heeft gedaan ter bestrijding van verkeerde toestanden in decen crisistijd, welke werkzaamheden in een brochure zijn vastgelegd, waarvan de lezing wordt aanbevolen. Laten wij ons in gebed vereenigen om van God den vrede af te smeeken. Spr. herinnert aan de groo te deelneming aan de 's Gravenhaagsche vredesmeeting. Laat het hier niet bij blij ven, maar rusten wij niet voordat in alle afdeelingen een katholieke vredesmeeting is gehouden. De voorzitter spoort verder aan, over eenkomstig de circulaire van de afdeeling Amsterdam, lid te worden van de plaatse lijke kiesvereenigingen. Door de federatie zal aan den bond van R.-K. kiesvereenigin gen een schrijven worden gericht om bij de samenstelling van een Kort Program reke ning te houden met de verlangens van de arbeidersorganisaties. De penningmeester deelde mede, dat voor een monument voor mgr. Konings in kas is f 182. De vergadering besloot om zoo blijkt dat dit iets te weinig i9, li-et tekort uit de kas er bij te leggen. Voor een huldi ging van de nagedachtenis van den heer Passtoors is in kas een bedrag van f 910. Aanwezig blijken 49 afdeelingen; een 17- tal ontbreken. Leidschendam heelt bericht van verhindering gezonden. Punt la: Mcdedeelingcn door het Cen traal bestuur over arbeidsbudgets. Namens bet bestuur deed de heer Th. G. C. Stlooij hieromtrent de volgende mede- deelingen. beiders verhoogd. De bedoeling is nu om statistisch materiaal te verzamelen om trent het huidig arbeidsbudget. Om de<ze gegevens te verzamelen is de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek be reid eenige maanden lang een ambtenaar beschikbaar te stellen, waarvan de kosten f 300 a f 400 zullen bedragen. De bedoeling is in cijfers vast te leggen wat in cijfers uitgedrukt onder een mensch- waardig bestaan is te verstaan, hoeveel percent hiervan noodig is voor de verschil lende behoeften afzonderlijk als kleeding, voedsel enz. en hoeveel het budget in ge meenten van verschillende grootte moet be dragen. Het Centraal Bestuur doet de vergader ring een drietal manieren van oplossing van dit vraagstuk aan de hand: le. de verzameling der gegevens op te dragen aan een te benoemen secretaris van den arbeid. 2e. het Ceniraal Bestuur zelf op te dra gen op bescheiden schaal zelf een onder zoek in d«e in te stellen; 3e. den Minister van Financiën te ver zoeken aan het Centraal Bureau voor de Statistiek op te dragen bedoelde gegevens te verzamelen. Na eenige discussie Werd besloten, hier over te stemmen na de bespreking over de oprichting van een arbeidssecretariaat. Punt lb. Vervolgens lichtte de heer Hooij het bestuursvoorstel toe betreffende de op richting van een bureau van advies inzake woningbouw. Na langdurige besprekingen werd het bestuursvoorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Te kwartier voor één werd vervolgens een uur gepauzeerd. Na de pauze was aan de orde punt 2 van de agenda: Bespreking van en stem ming over de oprichting van een arbeids secretariaat in den Bond. De afdeeling Warmond vroeg de zeker heid, dat het platteland voldoende van het secretariaat zal kunnen profiteeren. Met de afdeeling Warmond uitte ook de afdeelingen Bovenkerk en Buitenveld de vrees, dat het platteland uitgeschakeld en achtergesteld zou worden bij groote steden. In de afdeeling Hillegom wenschte men deels liever een gesalarieerde voor een be paalden vakbond', anderdeels vreesde men, dat de Volksbonders van het platteland weinig voordeel van een arbeidssecreta riaat zouden hebben. Zij eouden dus heb ben bij te dragen in de financieele kosten terwijl het nut ervan het meest aan de groote steden ten goede zou komen. Spr.'s afdeeling zal tegenstemmen, omdat zij in dit voorstel geen centraal belang ziet. Het voorstel tot oprichting van een ar beidssecretariaat in den Bond werd ten slotte aangenomen met 63 tegen 26 stem men. Punt 3. Voorstel van het Centraal Be stuur tot verhooging van de contributie voor de federatie tot 10 cents per lid en per jaar. De voorzitter lichtte toe, dat deze contri butie-verhooging zal strekken om een se cretaris voor de federatie te bekostigen, die noodig is wegens uitbreiding der werk zaamheden der federatie. Na breedvoerige discussie wordt het voorstel met 83 tegen 2 stemmen aangeno men. Vervolgens werd gestemd over het be stuursvoorstel omtrent het arbeidsbudget, (punt la) waarover de stemmen des mor gens was uitgesteld. Bij zitten en opstaan werd liet bestuurs voorstel aangenomen. Ingekomen is nog een voorstel-Amster- dam, om de afgevaardigden naar de fede ratie voortaan te benoemen door en uit den Centralen Raad. Dit voorstel zal in de eerstvolgende Cen trale Raadsvergadering worden behandeld. Punt 4. Goedkeuring begrooting voor 19181919 en vaststelling der contributie, door de afdeelingen te betalen, in verband met en naar aanleiding van het op te rich ten arbeidssecretariaat en de contributie- verhooging voor de federatie. Na ampele discussie werd de begrooting van inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 9820 met algemeene stemmen aange nomen en de contributie vastgesteld op 52 cent per lid. Het Centraal Bestuur stelt voor het ar beidssecretariaat te vestigen in L e i d e n. In den breede werd dit voorstel bespro ken. waarna ten slotte besloten werd den arbeidssecretaris te benoemen in de eerst een voordracht Vu'h drie*pêrscfiSên ©o! BW Centraal Bestuur op te maken, en tevens op die Centrale Raadsvergadering een be slissing te nemen omtrent de plaats van vestiging van het secretariaat. Omtrent punten 5 én 6 van de agenda: Voorstellen der afdeeling Amsterdam. Het Centraal Bestuur wordt opgedragen door middel van de federatie te komen tot oprichting van een R. K. Centrale Arbeids beurs, en de Centrale Raad besluit, dat in overleg met de Dioc. Vereeniging van R. IC. On derwijzers, het laatste leerjaar wordt dienstbaar gemaakt aan maatschappelijk onderwijs, teneinde de jeugd tot voorlich ting te dienen bij het kiezen van een be roep of ambacht. Zonder hoofdelijke stem ming werd het Centraal Bestuur gemach- tigd om aan die voorstellen uitvoering te De spuwer weer aan het werk. Men herinnert'•zich de afschuwelijke daad van den feilen anti-paap Zuidema, die te Amsterdam langs den openbaren weg een ordesgeestelijke in het gelaat spuwde. De spuwer, of iemand, die het bedrijf van hem leerde, is weer bezig. Thans spuwt hij zij11 gif en ga' *n ki0°" genaamde „Geuzenliederen" uit, een soort vliegend pamphlet-blaadje, waarop hij het vierde eeuwfeest der Hervorming niet be ter meent te kunnen vieren dan met refrei nen als: De Paus spuwt nu zijn vuilst venijn Verjaagt den priesterknecht, Bewaart het Vaderland Voor nieuwen Bloedraad en Ketlerbrand. In naam van Oranje de Bisschop eruit, De non en de monnik hem na, In naam van 't Geweten eruit Jezuïet, Eruit met uw school en uw biecht! Willem Zuidema aldus zijn de paov phletten onderteekend wordt bij de uit voering dezer Geuzenliederen gesecun» deerd door een ongenoemd individu. Zou dr. Bronsveld dit smerig gespuw van zijn geestverwanten durven verantwoor den? Het zou in elk geval geen kwaad kun nen, indien de voorgangers van het Pro testantisme en de anti-revolutionaire per»- organen een weinig wilden letten op den spuwer, die als een dolleman onder hen rondloopt. Zouden zij er niet in kunnen slagen, dien fanaticus geestelijk te laten interneeren? „Tijd". Gemengde Berichten. Om jaloersch te worden. Do Engel- sche -geïnterneerden te Groningen krijgen uit Engeland 500 ton (500.000 K.G.) kolen. Een aak is reeds gelost, met de tweede is men bezig te lossen, tei*wijl nog een derde aak aankomt. Als men nu rekent, dat 1 H.L. kolen 80 iK.G. weegt, dan krijp gen onze Engelsche gasten pl.ra. 6250 H.L. 'kolen of evenveel als aan 625 huisgezin nen.-met één haardstede verstrekt wordt. Burgemeester contra Raadslid. Itv zake het bericht, dat de burgemeester van Delft, Mr. L. \V. C. van den Berg, lid van de Eerste Kamer, een klacht heeft inge diend te^-en Prof. Klopper, wegens «beleo- diging, vernemen we het volgende: Eenigen tijd geleden had Prof. Klopper ten raadhuize een onderhoud met den bur gemeester over 'de toen nog niet opgerichte noodorganisatie, die de taak der distri butie-ambtenaren •aanmerkelijk zou ver lichten en de burgerij veel la*t en tijd besparen. Tijdens dit onderhoud wilde de burge meester den heer Klopper een aanmerking maken over diens optreden in den Raad tegenover hem, en bleef hierop doorgaan, zelfs toen deze herhaaldelijk bad gezegd, daar niet over te willen spreken. Einde lijk moet de lieer Klopper, om er een eind aan te maken, in antwoord op het verwijt van den (burgemeester, dat hij hem beschul digde van leugens, gezegd hebben te ge- looven, dat de burgemeester wel eens loog, en dat hij niet de eenige in den Raad was, die dat geloofde. De burgemeester wilde daarop het go- sprek niet vervolgen, ook niet over de noodorganisatie, en heeft later de klacht St. Elmusyuur. In den nacht van Donderdag op Vrijdag tegen één uur, was, volgens de „Ne-d.", aan het kruis van den toren te W'ijdenes teen fraai natuurver schijnsel waar te nemen. Ferd "rtoonden de uiteinden schitteren. ïe lichtpunten, deze vermeerderden en liepen ineen, zoo dat op een gegeven •oogenblik tiet geheele kruis scheen te gloeien. Even stond alles in een cirkel van een zwak blauwachtig •lidht. Na eenige seconden was alles ver dwenen. Neodpostzegela in onze koloniën. Tn Ned.-Indië heeft men thans een begin ge maakt met het overdrukken van postze gels, daar ten gevolge van den oorlog de voorraad uit Holland niet geregeld bin nenkomt. De firma Boolcman ontving tiet eerste overdrukte exemplaar (de op cent), begin Augustus verschenen. Verdere opdrukken zullen volgen, daar ook de voorraad van de zegels van 1 en 10 cent sdhaarsch wordt. Brand. In den volgen nacht te Dreumel in Maas en Waal de kapitale boerderij van de weduwe Van den Borg tot den grond toe afgebrand. Een omvang rijke oogst, waaronder 100 mud aard appelen en 4000 K.G. hooi, alle landbouw gereedschappen, benevens nog een 15-tal varkens, zijn een prooi der vlammen ge worden. Alles was verzekerd. De brand ia waarschijnlijk door hooibroei ontstaan Een drama aan de grens. In den vorigen nacht heeft zich wederom aan dn grens een vreeselijk drama afgespoeld. Een tiental vluchtelingen, allen van jeug digen leeftijd, wilde door de versperring de reis van België (naar Holland aanvaar den, waarbij vier personen het leven heb ben gelaten. Volgens verklaringen van ontsnapte FEUILLETON. Christen-helden in Japan. i)) ..Amen. vriend zwaardveger! Ja, ja,, het uur heelt grimmige tanden. En wij zullen pijn ervan niet kunnen verdragen, wan- Kr God ons niet op wonderdadige wijze hulp komt. Laten wij daarom meebid- Jn. in plaats van onzen tijd verpraten, oor ma ar., een 9 hoe luid de Vorstin voor- En die kleine Prinsesjes vallen met lieve: kinderstemmetjes in als engel- bi Ach, mij dunkt haar gebed moet wel Oor de wolken heendringen'.' Zoo was vorstin Just a met allen, die »w vergezelden en zij waren dui/.en- ■niii getal het stille boschdal van Oba- hbinnengetrokken. Zij bad met de goede Nschcn voor haar dièp-geschokten man, '°or haar beide gevangen zoontjes, voor 'e goede Lucia, en* voor de bekeering van jannen afvallige, dien .zij niet noemde; "I had om de genade van standvastigheid "kruis en lijden, en ten slotte voor Japan voor de «zegepraal des kruises. Zij werd hidden niet moede, en met elk „Wees Poet >an den rozenkrans schenen haar en baar kracht toe le flemen. Zij bad zoo lang totdat zij zich geheel vervuld ge voelde als van geestdrift en te midden der bitterheid van dezen dag vervulde zoete troost haar hart, en deze deelde zich ook mede aan de biddende menigte, die voort durend luider en vuriger ten Ilemel smeek te, niet om verlossing van het kruis, doch om de overwinning door het kruis. „Staat er niet in de heilige boeken: „Waar er twee of drfe in Mijnen naam vergaderd eijn, daar ben Ik in hun mid den?" vroeg de tuinier, met tranen van heilige ontroering in de oogen. „Daarom moet God zeker in ons midden zijn nu wij hier met zooveel honderden eendrachtig bidden!" „Zeker, Hij is in ons midden, en Hij werkt in onze harten het groote wonder uit, dat wij kruis en dood met blijdschap te gemoet zien," zei de oude schipper, zijn vaan zwaaiend. „Zie maar eens, welk een vuur in aller oogen flikkert! Bijna juist «zooals in de oogen van mijn Johannes, toen hij ging sterven! Dat is het werk van God!" Zoo had de stoet Obama bereikt. Verge zeld van Tafakati en Kanjemon, had de oude vorst Protasius, steunend op den arrn van pater Sotelo, zich naar de beneden- poort begeven, om daar zijn geliefde ge malin persoonlijk te ontvangen. En toen hij de uitwaaiende kruisvaan en de bidden de schared ontwaarde, scheen hij een oogenblik weer moed te scheppen. Ilij ver zocht den Franciscaan, den goeden Christe nen eenige woorden toe te spreken, terwijl hij zijn gemalin naar binnen leidde. Tegenover zijn «onderdanen had de Vorst zijn oude waardigheid weten te behouden. Hij ontving de Vorstin met de door de étiquette voorgeschreven begroeting en bui gingen, wuifde ook zijn beide dochtertjes die voor haar vader een diepe buiging maakten, vriendelijk toe, en vroeg, waar zijn lieve j on gems waren. Vorstin Justa zei het, en tranen verstikten daarbij haar stent. Het scheelde niet veel of vorst Pro tasius had bij het vernemen van deze tij ding ook zijn met groote moeite voorge wende kalmte verloren. Met een haastige buiging wendde hij zich af van het volk en leidde zijn gemalin over de binnenplaatsen in den burg zonder een woord te spreken. Eerst toen hij met haar alleen was, liet hij aan zijn smart den vrijen loop. „Ik heb mijn verdiende loon!" sprak hij zacht, en als geheel verpletterd. „God heeft mijn hoogmoed gebroken, en mij neerge worpen zooals de bliksem een eik velt Ik lieb mijn verdiende loon. Door mijn eigen eoon verradenmijn Vorstendom verlorenomdat ik God heb verraden, er. ben opgestaan tegen Zijn heilige wet! Ik heb mijn hart versteend, toen die edele dochter van den groot-admiraal vóór mij neerknielde, en mij om gerechtigheid en barmhartigheid smeekte. Ik heb haar uit gescholden voor bedelares, en nu kan ik zelf het rijk mijner vaderen als bedelaar verlaten! 6, God, o God! Gij zijt rechtvaar dig! Al verwerpt Gij mij voor eeuwig óók dan heb ik het verdiend!" „Dat zal God niet doen", zei de Vorstin, een poging aanwendend, om hem te troos ten. „Hij ziet immers uw droefheid en uw berouw! Gij moet echter vooral zorgen, ter wille van de tijdelijke gevolgen van uw betreurenswaardig misdrijf de eeuwige niet te vergeten. Denk niet aan liet verlies van het aardsche rijk, doch veeleer daaraan, dat u de kroon des Hemel6 niet ontga." „Dat zegt pater Sotelo ook. En pater Valignani, die hier zwaar c.iek ligt, beves tigt het. Maar ik kan het mij niet voor stellen, dat God mij vergiffenis kan schen ken, mij, die over geheel mijn volk zulk een onheil heb gebracht! Dag en nacht vervolgt mij het gezicht der brandende schepen, en gillen de doodskreten van al die soldaten, die in de zee verdronken, mij in de ooren! En dan hoor ik den bisschop mij weer Gods wraak voorspellen. Of ik zie den best raff enden blik der goede, edele Lucia als dien van een wraakengel, en ik voel haai' bittere tranen op mijn hart bran den, en het is mij alsof de last van al da onrechtvaardigheden, welke ik tegenover haar pleegde, mijn 7,iel neertrekt in den stroom van bittere wanhoop. O, gij weet niet in welk een rampzaligen toestand mijn aiel zich bevindt! En ook u heb ik mede- gesleept in bet ongeluk! En die beide on schuldige meisjes, en ach, ach. mijn lieve jongens, dien goeden, rondborstigen Franm en dien vroolijken, dapperen, kleinen Mat thias! Ach, zij moeten mij wel vervloeken, als zij eens mijn misdaad in al haar grootte zullen begrijpen. Ik kan niet gelooven, daft God mij vergiffenis zal schenken!" „Dat zal Ilij! Uw onschuldige dochtertjes en de beide lieve jongens bidden voor u om genade! En ook Lucia, die engel, heeft a reeds lang vergiffenis geschonken en bidl mede voor if. En uw trouwe christen onder danen roepen ten Hemel voor hun Vorefa Heeft God dan David niet vergiftenis ge schonken, toen deze met een vermorwfl hart tot Hem smeekte? Het bloed van Chris tus wischt ook de zwaarste zonden uiW [Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1