P. J. HUEBER SCHRIJVERS, PELTERIJEN Dames-Costuums en Mantels Burgerlijke Stand. Vrijwillige VERKOOPING Openbare Vrijwillige VERKOOPING Gebr. DE KLEER VERKOOPING Vee-, Bouw -en Melk- gereedsciiappen Boeihuës 45 stuks Hoornvee, JOH. REKELHOF, w Particulier Geld beschikbaar; VERKOOPING Tuin- of Bloembollenland, Weiland, Grooie keuze: Kinder-fiflanteltjes - Jurkjes - Hoedjes - Kapjes - Mutsjes - Doopjurken - Luierschortjes. Alle Artikelen voor de in groote keuze voorhanden. NIEUWE RIJN 37. DEKENS ISebtten hoe dié producten méetetn WDTden gfe-reild!. Wellicht zulten die producten uit sluitend voor het binnenland worden ver kocht. Jntussdhen is voor de r..g. ,,Veensche tuinderij'' vastgesteld: inkrimping augur ken «23 pet., voor peulen en doppers 20 pet. V r a a g: Welke plaatselijke bladen zijn in de provincies Utrecht en Gelderland het meest gelezen (op landbouwbedrijven be trekking hebbende)? Antwoord: Speciaal plaatselijk zijn er weinig; de meest gelegene zijn: De R. K. Land- en Tuinbouwer, Alg. Landbouwblad, De Boerderij, De Boerenstand, Cultura, Heem en Hof, De Landbouwcourant., De Landbouwer, Land en Vee, Ned. Land bouwweekblad, Ned. Weekblad voor Land en Tuinbouw, enz.. De Plattelander, De U. L. G., De Veldbode, De Veldpost. Vraag: Kunt u mij zeggen, wanneer de" zegels van 32% cent in omloop zijn ge komen. Antwoord: Wij kunnen uw vraag zoo onmogelijk beantwoorden. Wij dienen eerst te weten, welke sport «egels u bedoelt. V raag: Waar moet ik een octrooi aan vragen en welke kosten zijn daaraan ver bonden? Antwoord: Aanvraag om octrooi moet schriftelijk worden gericht tot den Oetrooiraad te 's-Gravenhage. Te voren moet een bedrag van f 25 bij het Bureau voor den Industrieelen Eigendom te 's-Gra- venhage worden gestort en het bewijs dier storting moet bij het verzoekschrift worden overlegd. Indien het Octrooi wordt ver leend, moet daarna vijftien maal, telkens met 1 jaar tusschenruimte een zekere som worden betaald, n.l. eerste 3 jaren telkens f50, volgende 3 jaren telkens f 70 en zoo voorts telkens f20 hooger, laatste 3 jaren dus telkens f 130. Bij octrooi-aanvrage zijn vele wettelijke vereischten in acht te ne men, de hulp van een octrooi-gemachtigde (bij den Oetrooiraad berust een lijst 'van hen, die als zoodanig zijn toegelaten) is voor een leek daarbij onontbeerlijk. De«e hulp bren-i natuurlijk ook eenige kosten roede. STADSNIEUWS. Behandeling van de begrooting in de afdeelingen. i. Verschenen is het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de ont- werp-begrooting der gemeente Leiden voor het jaar 1918 met de Memorie van Ant woord van Burgemeester en Wethouders. Aan de algemeene beschouwingen is het volgende ontleend: Met dankbaarheid en waardeering werd in alle Sectiën hulde gebracht aan den Bur gemeester voor zijn ijver en werkkracht, waardoor in dezen moeilijken tijd de dis tributie-regeling, die in hoofdzaak op zijn schouders rust, niets te wensehen overliet, voor zooverre deze van den Burgemeester afhankelijk is. Daarbij ging een stem op, die meende, dat de Burgemeester niet steeds gelukkig is in de keuue van zijn medewerkers, omdat hij die zou zoeken in een te kleinen kring. Ook aan het College van B. en W. werd hulde niet onthouden voor de wijze waarop zij het algemeen bestuur der Gemeente heb ben geleid. B. en W. antwoorden hierop: De bewering, dat de Burgemeester niet steeds gelukkig is in de keuze van zijne me dewerkers, omdat hij die zou zoeken in een te kleinen kring, achten wij niet juist. In tegendeel, het is ons bekend, dat de hier bedoelde medewerkers in alle kringen, rich tingen en lagen der burgerij geszocht wor den en dat zij, die in ieder geval het meest geschikt lijken, worden gekozen. Aangezien deze personen echter niet tot het lidmaat schap van de diverse commissies worden geroepen, om hen te eeren, doch uitslui tend met het o.og op de kunde en werk kracht, die men van hen in die commissies verwachten k^n, is het niet altijd te vermij den, dat éénzelfde persoon in meerdere commissies wordt benoemd. Financiën. De begrooting geeft een juist, maar uiterst somber beeld van den financieelen toestand der gemeente, aldus eenige leden der Secties. teit dat 'de opbrengst der Plaataelljk'é Beiasttng bfjna r 130,000 hooger ge- is, dan over 19Ï7 en bijna f 300,000 Het teit dat dé Dixocte raamd is, dan over" 1^17 en bijn< hooger dan de ontvangst over 1816, terwijl de begrooting een post van f 250,000 onge dekt laat, in de hoop op een* uitkeering van Rijkswege, is «eer zorgwekkend. De wensch werd uitgesproken, dat in het antwoord van B. en W. overzichtelijk zal worden aangetoond door welke meerdere uitgaven en welke mindere ontvangsten deze moeilijke positie i9 ontstaan, opdat ook de burgerij daaromtrent beter worde ingelicht. Ook ons College, aldus B. en W., be treurt het, dat de begrooting een zoo som ber beeld van den financieelèn toestand der gemeente geeft. In hoofdzaak is dit echter een gevolg van de vele uitgaven en minde re inkomsten in verband met de buitenge wone tijdsomstandigheden. In de meeste andere gemeenten, in het bijzonder in die, welke evenals Leiden betrekkelijk weinig kapitaalkrachtige ingezetenen tellen, valt een zelfde toestand te constateeren. Ter voldoening aan den in de afdeelin gen geuiten wensch, om ovenzichtelijk aan te toonen, door welke meerdere uitgaven en welke mindere ontvangsten de begroo ting voor 1918 afwijkt van haar voorgang ster, is als bijlage een staat opgenomen, waarin een vergelijking is getrokken tus- schen de ontwerp-begrooting voor 1918 en de oorspronkelijk vastgestelde begrootfng voor 1917. Uit dien staat blijkt, dat zoowel de uitga ven, als de ontvangsten ongeveer 4% to"n hooger zijn. Dit is in hoofdzaak een gevolg van de navolgende posten: a. Terwijl het batig saldo der vroegere diensten voor 1917 werd geraamd op pl.m. f 90,000, moest thans een nadeelig saldo van bijna f 28,000 worden uitgetrokken. Uit dezen hoofde is de begrooting voor 1918 dus al pl.m. f 118,000 ongunstiger dan die voor 1917. b. Het verlies der Gasfabriek is pl.m. f 30,000 hooger geraamd. c. De uitgaven in verhand met de buiten gewone tijdsomstandigheden, waaronder begrepen het nadeelig saldo van het Le- vensmiddelenbedrijf geven een stijging te zien van pl.m. f 81,000. Men neme hierbij, evenals bij het verlies op de Gasfabriek, echter in aanmerking, hetgeen hoven ge. Mgd is met betrekking tot de latere wijzi ging der begrooting voor 1917. d. De post voor „Onvoorziene Uitgaven" is f 63000 hooger uitgetrokken, hoofdtzake- lijk in verband met de traktementsherzie ning, waaromtrent binnenkort het rapport der commissie tot onderzoek der salarissen te verwachten is. e. In verband met de in het begin van dit Jaar vastgestelde traktementsherziening der onderwijzers bij het lager onderwijs, is op de begrooting een meerdere uitgave van ruim f 51,000 uitgetrokken. f. Voor rente en aflossing eindëlijk is resp. f 19,000 en f 21,000 meer geraamd. Tot dekking van deze en de overige hoogere uitgaven is de bovengenoemde post van f 250,000 uitgetrokken, terwijl ver der de post „Hoofdelijke Omslag" bijna f 180,000 hooger is geraamd. Ook bij deze vergelijking diene men er rekening mede te houden, dat de post „Hoofdelijke Om slag" op de begrooting voor 1917 later met plm. f 45,000 is verhoogd. Algemeen werden mogelijkheden geop perd om door oplegging van meerdere las ten in dezen nood te voonzien. Hierop antwoorden B. en W.: Bestrijding vaiï dé zoo aanzienlijke, met do buitengewone tijdsomstandigheden ver band houdende uitgaven op de wijze; in het verslag aangegeven, is uit den aard der zaak niet mogelijk. De meerdere in komsten, die tengevolge van het heffen -van een belasting op de publieke vermakelijk heden en van een straatbelasting, het in voeren van evenredige schoolgeldheffing en van meerdere progressie in de heffing der Inkomstenbelasting in de gemeentekas zour den vloeien, zouden tegenover die hooge uitgaven slechts als een druppel in een em mer water zijn. Afgescheiden hiervan, kunnen wij om trent de 4 genoemde heffingen nog het vol gende mededeelen: Eene concept-verordening, regelende de heffing van eene belasting op de p u b 1 i e-k e vermakelijkheden is in bewerking. In de invoering van eene straatbe lasting eien wij geen heil; daartoe strekkende -voorstellen zijn dan ook voor- loopig niet van ons tegemoet te zien. Zooata reeds meerdere malen is medege.],! deeld, bestaat met betrekking tot de hef. fing van evenredig school- geld op de openbare lagere scholen jR ons College geen eenstemmigheid en zijn voorstellen tot invoering daarvan voorals nog niet van ons College te verwachten. In de Memorie van Antwoord op het Sec- tieverslag betreffende de begrooting; voor 1915, alsmede in ons praeadvies van 8 No- vember 1916 hebben wij uitvoerig uiteenge. zet en met berekeningen gestaafd, dat aan invoering van meerdere progrc> sie dan bij de bestaande degressie reeds in Leiden het geval is, als gevolg van plaatselijke omstandigheden eenvoudig niet te denken valt. Wij zijn derhalve zoo vrij hier thans naar die beschouwingen en 1 cijferingen, te verwijzen. Meerdere leden drongen aan op beper. king van het verleenen van subsidies. Met het oog op de buitengewone tijdsom standigheden en den financieelen toestand der gemeente achten B. en W. beperking bij het verleenen van subsidiën gewenschl, Met voldoening namen wij derhalve kennis van dezen aandrang van meerdere leden uit den Raad. O n d e r w ij s. In één der Secties werd de vrees uitge sproken, dat de Wethouder van Onderwijs te dikwijls vaart op het compas der School hoofden en twijfel uitgesproken of hij daar door wel de juiste richting weet te kiecen Naar de meening van den Wethoude van Onderwijs is deze vrees ongegrond ei dus de daaruit getrokken conclusie onge motiveerd: BODEGRAVEN. Geboren: Johannes, z. van C. va Wijk en M. Mastop. Joh an Ernst. Hei drik, z. van G. den Neijsel en C. M. Oud! j hoorn. Getrouwd: A. L. T. J. Vpgplsari' I 26 j. en C. Krüseman, 21 j. J. van Riji 23 j. en H. M. Hak, 20 j. - (Overleden: N. A. Riemer, eehtg. va J. Dam, 27 j. In het Notarishuis aan „Den Burcht" te Leiden, bij OPBOD ZATERDAG 3 Nov. 1917, bij AFSLAG ZATERDAG 10 Nov. 1917, telkens des avonds te zeven uur, ten overstaan van Jhr. M. B. W. DES TOMBE, Notaris te Leiden, van: 1. Het Heercnlinis, aan de Vreewijkstraat No/T, te Leiden kadaster Sectie M, No. 2235, groot 1 Are 62 Centiaren, be varende: vestibule, gang, suite met glasdichte serre, keuken, kelderkast, tuin le étage: suite met acbterbalconvoor- en achterkamer; 2e étage: twee kamers cn zolder met bescho ten kap. Verhuurd tot 1 Mei 1918, voor slechts f375,per jaar. Grondbelasting over 1917 f 33,87. 2. Het Hecrenhuis aan de Vreewijkstraat No. 3, te Leiden, kadaster Sectie M, No. 2236, groot 1 Are 44 Centiaren, be vattende: vestibule, gang, suite met glasdichte serre, keuken, kelderkast, tuin le étagesuite met acbterbalcon, voor en aehter kabinet; 2e étage: drie kamer? en zolder met bescho ten kap. Verhuurd -tot 1 Mei 1918, voor slechts f3j5,per jaar. De waterleiding is voor huurders iekening. Grondbe lasting over 1917 f29,67. 3. Het Heercnhuis aan de Vreewijkstraat No. 5, te Leiden, kadaster Sectie M, No. 2237, groot 1 Are 44 Centiaren, be vattende: vestibule, gang, suite met glasdichte seire, keuken* kelderkast, tuin; le étage: suite met acbterbalcon, voor en achter kabinet; 2e étage: twee kamers en zolder met bescho ten kap. Verhuurd tot 1 Mei 1918, voor slechts f300.per jaar. De waterleiding is voor huurders rekening. Grondbe lasting over 1917 f29,67 4. Het Heerenhuis aan de Vreewijkslraat No. 7, te Leiden, kadaster Sectie M, No. 2238, groot 1 Are 44 Centiaren, be vattende: vestibule, gang, suite met glasdichte serre, keuken, kelderkast, tuin; le étage: suite roet acbterbalcon, voor en achter kabinet; 2e étage: twee kamers en zolder met bescho ten kap. Verhuurd tot 1 Mei 1918, voor slechts f350,per jaar. Grondbelasting over 1917 f29,67, 5. Het Hecrenhuis aan de Vreewijkstraat No. 9, te Leiden, kadaster Sectie M, No. 2239, groot 1 Are 44 Centiaren, be vattende: vestibule, gang, suite met glasdichte serre, keuken, kelderkast, tuin; le étage: suite met acbterbalcon, voor en achter kabinet; 2e étage: vier kamers en zolder met bescho ten kap. Verhuurd tot 1 Mei 1919 voor slechts f365,per jaar. Grondbelasting over 1917 f29,67. 6. Het Hecrenhuis aan de Vreewijkstraat No. 13, te Leiden, kadaster Sectie M, No. 2241, groot 1 Are 40 Centiaren, be vattende: vestibule, gang, suite met glasdichte serre, keuken, kelderkast, tuin; le étage: suite met achtcrbalcon, voor en achter kabinet; 2e étage: twee kamers en zolder met bescho ten kap. Verhuurd tot 1 Aug. 1919, voor f400,— per jaar. Grondbelasting over 1917 f29,07 De tuinen welke voorzien zijn van een brandstoflenschuur, hebben door een poort uitgang naar de Vreewijkstraat. De pefceelen zijn voorzien van gas- en waterleiding, mar meren schoorsteenmantels, vele kasten en elk huis is voorzien van twee sanitaire closets. Bij den afslag worden de per- ceelen eerst ieder afzonderlijk en daarna gecombineerd afge- 6l ïgen. Te bezichtigen Dinsdags en Donderdags namiddag van 24 uur. Aanvaarding en betaling 10 December 1917. 3371 Meerdere inlichtingen zijn te bekomen ten kantore van voor noemden Notaris aan het Pa penburg No. 50, alwaar tusschen de Veiling cn den Afslag ©p do eerste 4 werkdagen der week van 102 uur, en Vrijdags van 10— 12 uur. Verhoogingen kun nen worden gedaan togen genot van een/vijfde der verhoogsom. Er staat ter dekking; een zwartbonte beer, bij G. v. d. LUBBE, Zocterwoude-Wei- poort.- Notaris C. i. BOOM, te Voorschoten zal op DINS DAGEN 23 en 30 OCTOBER 1917, telkens v.m. 11 uur in Hótel Deurloo aldaar publiek ver- koopen: Een WOONHUIS met STALLING, SCHUUR, ERF en UITSTEKEND WEILAND, geschikt voor Tuinland, onder Voorschoten, aan den Paapweg in den Paapwegschen polder, groot 1 Hektare 47 aren 70 cen tiaren, in 2 perceelen en com binatie. £Per maand verhuurd aan den heer OVERGAUW voor f40.-- per maand. Betaling der kooppenningen 2 Januari 1918. 3138 Veilingsbiljetten en nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kantore van Notaris BOOM. Zaadhandel. TER AAR. Steeds voorhanden; Tuinboonen, witkiem. Sjalotten. Pronkbconen, witte lang- scheden. Deze laatsten worden in gche- den afgeleverd, werteljjk iets extra's. 2959 Verder alle soorten Zaden en Tuisihouwarfiikelen. Boelhuis. OPENBARE VRIJWILLIGE om contant geld ten huize van Mejuffrouw de Wed. G. OVEHDEVEST, te ZOETERWOEJDE, aan het Watertje No, 14, op Woensdag 24 October 1917 des voormiddags te 10 nren, ten overstaan van Mr. C. [H. P. KLAVERWIJDEN, Notaris te Leiden, van en eenige INBOEDEL, als: 1 paard, 13 drachtige koeien, 2 vaze koeien, 2 drach tige pinken, 6 graskalveren, 9 schrammen, 1 vette zeug, 2 witte geiten, 10 eenden en 1 waard, kap wagen, 1 breack met hekken, 2 vletschouwen zoo goed als nieuw, 1 spil zoo goed als nieuw, 1 bargheeft, ladder, mestwagen, veldwagen- 3 kaaspersen, zout bakken, por, teltobben, karn, roomstaren, botervloten, melkteslen, kaas- vaten, hondenkar roet bussen, melkketels, melkemmers, kaas planken en schragen, eenige inboedel en hetgeen verder ten verkoop zal woiden aan geboden, Te zien op dag der verkoo- ping van 910 uren. 8210 (om contant geld) op de Bouwmanswoning „Rijnenburg", bewoond door den Heer A. C. VAN DEN AKKER aan den Rijksstraatweg onder de ge meente Hazerswoude, op Dinsdag 23 October 1917, voormiddags 9 uur, ten over staan van Notaris F. C. ENGELBERTS te Hazerswoude, van: als 28 kalfdragende koeien (waaronder 2 stamboek met papieren), 5 vaarkoeien, 8 pink- vaarzen (met kalf), 4 graskal veren. 1 Vosmerrie, (drachtig -van een Belgische hengst), oud 10 jaar, en 1 vierjarig Wegpaard (anderhalfjarigo bruino ruin). Toorts: 2 boerenwagens, 1 driewielde kar, hooiharlc, hooi- schudder, arretikker met tuig, mest- en aardewagens, 2 vlet- schouwen, bergheeft met spil len, een tweemanssulky, een trainingcar en verschillende tuigen, enz. Melk- en Bouwerijgereedschappen, waaronder 4 koperen melk ketels, 3 gegalvaniseerde melk ketels,^ koinijrcekaasgereed- schappen enz. Eenig Huisraad, als: kasten, kabinet, stoelen, tafels, ledikanten, vloerkleeden enz. 2981 Een ruige Mestvaalt en een aarde Mestvaalt, en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Alles afgenummerd te bezich tigen 2 uur voor den verkoop. Op de woning bestaat geen gelegenheid tot uitspanning. Nadere inlichtingen te be komen ten kantore van Notaris ENGELBERTS voornoemd. Adverteeren doet verkoopen Langeraar, 3154 beveelt zich aan voor de leve ring van prima LANDBOUW- KALK, in kluiten of fijn, om niet te verwarren met kalk- mergcl. Heeft geregeld aanvoer en geeft gaarne aanbiedingen. Z. verz. m. z. borg. op pers. en zakel. zekerh.. Hol!. Pem Meub. en 2de Hyp. 6% Iste Hyp. vanaf 41/20/o p. jaar. Pen inlicht, v. 104 en 6—8 uur,'Vertrouwd adres: Spui 3 i DEN HAAG. Lfjn I. 331 Notaris C. J. A. BOOM te Voorschoten, zal op DINSDAGEN 23 en 30 OCTOBER 1917, telkens v.m. 11 uur, in Hótel DEURLOO aldaar, publiek ver knopen Maarsmansst. 25. Tel. 1244 get. C 50, met Paardenstal, Koè- stal, Varkenshok, Schuren, Erf, uitstekend ook zeer geschikt voor BOUW TERREIN, en geschikt voor Tuinland, alles aanéén gelegen te Voorschoten, aan den straatweg naar Veur, in den Oranjepolder, met recht van Vaart naar den Vliet,"te zaraen groot 5 Heet. 42 A.90cA. in 4 perceelen, combinatiën en massa. Het Land Kerstmis 1917, het Huis c. a. Mei 1918 te aanvaar den, of eerder bij overeenkomst. Dagelijks (het huis alleen Dinsdags en Donderdags) te bezichtigen. Kaart ter inzage, en inlich tingen verkrijgbaar ten kantore van Notaris BOOM. 3137 LUIERMAND Haarlemseh© Bankvereenëgisig HAARLEM. Bijkantoor: LEIDEN, BreestraafSI. Rhtiné Lakens Serges Fluweel Zijde in alle soorten. Wollen-, Gestikte-, Donzen- en Molton- worden vlug en solied afgewerkt. 3378 Neemt en verstrekt gelden in Rekening-Courant. Neemt gelden in deposito. Verstrekt 4pGt, Deposito- bewijzen met 1 jaar op zegging voorzien van haSfjaariijksche coupons. Safe-deposit. j

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 4