S)e£^icbclie (Boivtont IE bi: D BUITENLAND. De Oorlog. S BINNENLAND. blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en ïccstd. Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, 1 Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaalbij agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco pöjt°fl.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondag3- I i3 alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 et. ortaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers i^met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. L nmer oatlk rich rlogs •wai aris. Overzicht a.het Engalsch-Fransche offensief in gië is Ihet wel vast te stellen, dat hoofdzaak gemunt was op het Hout- Ierbosch. De zuidrand van dit bosch ireikt, terwijl Fransche troepen de enbeek overtrokken, resultaten zijn niet gering: tot een iddelda diepte van 2 K.M. kwamen ooruil en veroverden daarbij verschil- |e dorpjes en gehuchten, waarvan Pa- Veldhoek de meest vooruit te punten vormen. Engelschcn stonden hun bondgenoo- iterzijde tusschen Poelcapelle en den naar Staden. Zij waren echter door ache tegenaanvallen genoodzaakt ten an den spoorweg over een front van «veer 1800 M. een weinig terug ta i" 'ELI ii ,K 9e Jaargang. DONDERDAG 11 OCTOBER 1917. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2439 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke regel rueer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betre'kkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord mcerloi. tenrijksche aanvallen afgeslagen. rtzetting van den Duitschen Rijksdag: g belemmering voor den vrede, dan ii Lotliarlngen - Peru breekt met licbland. juiste afmeting, van 'deze achter- ptsche beweging zal nader moeten e.n. Het laat zich echter niet aanzien tie iDuitsehers er in zullen slagen veel en nieuwen toestand te wijzigen, n bet overige Britsche aanvalsfront vordering maat gering geweest, toch voldoende om de positie van hendaele ernstig te bedreigen, m het Italiaansche gevechts- m meldt Rome, dat tusschen Adige Irenta en op de hoogvlakte van Bain- levendige ge schuUge vecht en hebben Is gehad. Ten O. van Gorizia was de jvigheid van verkenningsafdeelingen ienilijk. den Carso poogden de Oostenrijkers, en voorbereidend geschutvuur, door lalde aanvallen terrein te winnen in reek van Castagnavizza. Verbitterde rhten hadden plaats, maar de Itali- che stellingen werden volgens i gehandhaafd. verwoed vijandelijk vernietigings- werd ingezet tusischen Vippacho en agnavizza. Ï-Iet werd onderdrukt door taliaansche batterijen, en krachtige ngen, die daarop aanvielen wer- afgeslagen. een zitting van enkele dagen zijn tijk de besprekingen inzake de bui- 1Ieï ndsche politiek in den Duitschen ^spel gesloten, 't Rumoer van de (p lag-vergadering was al lang ver- d', toen de debatten gisteren werden rsooi gezet, alsof er niets bijzonders ge- drol ii dl was. actie lismann gaf een uiteenzetting van de 8 tw iken van den oorlog en deelde daar- liets mede,dat niet reeds algemeen Gd is. Hij kwam nog eens terug op lerklarmgen van van Kühlmann en .Les er op. dat deze te verstaan heeft t spd ien. dat Belgrië zal worden bevrijd, conservatief Westarp hield een waarin hij zich, evenals Warmuth, de ontwapening vertelaarde en met rnann de meeining verkondigde, dat land niet aan Rusland teruggegeven worden. Ook gaf hij te verstaan, dat oorlogsschatting moet eischen en in- in-België moet behouden, alle redevoeringen blijkt echter, dat rcrklaring van Vom Kühlmann, dat Elzas-Lotharingen niet zal worden rhandeld, instemming heeft gevon- dit is het eenige positieve iresul- der debatten. zeide de Staatssecretaris nog, dat (genomen Elzas-Lotharingen geen amering voor den vrede bestaat, de Entente-mogenclheden zullen met -and-;! Roos Yo! .J.: rtlaü tfhhrnd niet willen onderhandelen, ra de quaestie van Elzas-Lotharingen o beschouwing moet blijven. Duitschland. Uit den Rijksdag. II e d e V o n Kühlmann. (Vervolg van gisteren.) ist'eü fder sprekende over de tegemoetko ,s won geh« turf f, mingen inzake Elzas-Lotharingen, zeide de staatssecretaris: Toen het Frankrijk gunstig leek de for mule „zonder annexaties" aan te nemen, hebben de Franschen hun toevlucht ge zocht in de doorzichtige handigheid om met het woord desannexatie schaamachtig te dekken wat in werkelijkheid een open en krachtdadige overwinning is. De han digheid is werkelijk te lomp om een tegen spraak waard te zijn. Het is een ganschelijk verkeerde voor stelling van de Duitsche politici te denken, dat wij een hooger of lager toon zullen aan slaan of minder of meer verzoeningsge zind of koppig zullen zijn, naar gelang van de uitkomsten van een enkele militaire on derneming. Met uitzondering van den Franschen eisch aangaande de verovering van Elzas- Lotharingen, is er geen belemme ring voor den vrede en geen vraag, die niet door onderhandelingen en overeenkomsten op zulk een wijze .zou kun nen worden opgelost, dat de offers van zooveel bloed en schatten overbodig wor den gemaakt. Een fundamenteele dwaling ligt de mee ning ten grondslag, die wij vaak bij onze tegenstanders ontmoeten en soms in debat ten in het eigen land, n.l. te denken, dat bij den huldigen toestand der wereld iets wezenlijks gedaan kan worden ten behoeve van een vredelievende schikking door in het openbaar verklaringen en redevoerin gen te houden. Indien onze tegenstanders volhouden, dat zij geen duidelijk begrip kunnen krij gen van de wenschen en bedoelingen van de Duitsche regeering en van het volk, dan is dit zuivere huichelarij. Ons antwoord op de nota van den Heili gen Stoel en de parlementaire besprekin gen daarmede verbonden kunnen, voor hem. die wenscht te hooren en te begrijpen, niet den minsten twijfel laten bestaan om trent de essentieelc beginselen van ons po litiek vredesprogramma. Onze buitenlandsche poflitiek kan alleen slagen, indien zij gesteund wordt door de breede massa's van het Duitsche volk. De debatten. Fahrenbach (centrum) bracht hulde aan leger en vloot: ..De vredesresolutie wilde niet weten van gewelddadige inbezitnemin gen eit evenmin van economische versper ringen. De meerderheid is overtuigd, dat door het weigeren van te ver gaande eischen een toekomstige oorlog zou worden vermeden. De nota',s.van den Paus en de Centrale mogendheden zrJ'len als grootsche daden in de geschiedenis blijven voortleven. Dat een eervolle vrede verkregen zal wor den spreekt vanzelf. Duitschland verlangt de verzekerde neutraliteit van België en dat België niet in militaire of andere af hankelijkheid van de Entente geraakt. De teruggave der Duitsche kolonies spreekt'vanzeïf évenals dat een einde wordt gemaakt aan de opperheerschappij van één mogendheid ter zee. Duitschland zal verder geen vredesaan bod doen. De rijksregeering heeft zich uit vrije overtuiging bij de vredesresolutie aan gesloten. Tegenover binnen- en buitenland, heb ben wij thans eerlijkheid, waarheid, klaar heid en onvoorwaardelijke overeenstem ming noodig. Wij zijn bereid te volgen, maar wij volgen slechts een regeering, die tot leiden in staat en eensgezind en sterk is." Staatssecretaris Kühlmann besprak daar na het slechter worden der betrekkingen met Peru en het afbreken der betrekkingen door Uruguay. Gradnauer (soc.) zeide: „Engeland is niet bereid vrede te sluiten. De vijanden willen de ontbinding van Oostenrijk. Hoe denkt Asquith over de ontruiming van de kolo niën en Egypte? Wanneer de vijanden de vredesaanbie ding van Duitschland van de hand slaan, blijft er niets over dan volhouden. In Frankrijk houdt men de hoop leven dig door het uitzicht op Ekas-Lotharingen. Rusland is geheel en al in handen van En geland. Koertand Lijfland en Polen moe ten meester zijn in hun eigen huis. Wij zien met vertrouwen de verdere werkzaamheid van Kühlmann tegemoet." Hausmann (Fortschr. Partei) zeide: De centrale mogendheden staan krachtiger aaneengesloten dan ooit. De verrichtingen van de beide legers worden door do ge meenschappelijke aanvoering ten .zeerste gewaardeerd. Ook het politieke front is één. In verband met politieke publicaties werpt spr. een blik in het verleden, en ver volgt dan: De meeste schuld aan de verlen ging van den oorlog heeft Wilson. Hij stel de voor, dat Engeland de hongerblokkade en Duitschland den onbeperkten duikboo tenoorlog zou opgeven. Duitschland nam het bemiddelingsvoorstel aan, Engeland weigerde. Wilson trok daaruit niet de con sequenties, ofschoon hij de machtsmidde len daarvoor bezat. Dat was vóór het in den grond boren van de „Lusitania". De tweede schuldige is Lloyd George. Hij bracht in 1915 het kabinet, waarin hij zit ting had, ten val, omdat daarin mannen zaten die den vrede wilden. Zijn knock out- rede was het keerpunt van den oorlog. Daarmede wekte hij het dierlijke in den rnensch en niet alleen in den Engelschman. Als in antwoord op de Pauselijke nota ook" Engeland Eteas-Lotbaringen als oor logsdoel aangeeft, dan nemen wij den handschoen op. Von Kühlmann zeide gis teren, dat er behalve Elzas-Lotharingen geen volstrekte hinderpaal voor den vrede bestaat. Hij heeft dus te verstaan gegeven, dat België zou worden bevrijd. Dit moet den volkeren duidelijk gezegd worden: de oorlog is voqr ons een strijd om Duitschlands bestaan, maar bovendien een strijd voor de rechten en vrijheden van de gelieele wereld. Hierop sprak Stresemann (nat.-lib.): On ze militaire toestand is met schitterender geweest dan nu. De uitslag van den duik- bootenooriog overtreft de verwachtingen ongeveer met de helft. Gezien het stijgende verlies aan scheepsruim te, heeft de kanse lier gelijk met de woorden: de tijd is ons gunstig. Wij kanten ons niet legen gedeeltelijke ontwapening. Wij betreuren liet, dat er in het antwoord op de Pauselijke nota van vredesbesluiten is gerept, daar liet verkeerd is de vrijheid van bewegen eener regeering le belemmeren. Wat wij aan vuistpanden bezitten, moet tot'het laatste toe in waards omgezet worden. Westarp (cons.) ontkent, dat een gedeel telijke ontwapening het gevolg «al zijn van vredesonderhandelingen. De internationale vredesbond was slechts een Angel-Sak- sisch-Amerikaansch bondgenootschap, om Duitschland klein te krijgen. Ik zou daar om gaarne hebben willen zien, dat uit het antwoord aan den Paus, duidelijk geble ken ware, dat wij bij mogelijke vredeson derhandelingen niet ./.alien ingaan op een ontwapeningsverzoek. Von Kühlmann's woorden over Elzas-lotharingen waren uit stekend, Maar ook de Oostgrens moet be ter beschermd worden. Warmuth (Duitsche fractie) wenscht geen schijn-koninkrijk, zooals in Engeland, doch ook geen dictatuur, zooals in Ameri ka. Het -afstand-doe»- vaa' gebiedsuitbrei ding en oorlogsschatting zou een verlen ging van den oorlog beteekenen. Von Kühlmann-s verklaring inzake El zas-Lotharingen was verblijdend. België mag niet het opmarscligebied van Enge land en Frankrijk worden. Ik betwijfel of Duitschland ooit ten gevolge van zijn aard rijkskundige ligging tot ontwapening .zal kunnen overgaan. Ledeboer (onafh. soc.) zegt, dat het ge val Luxbufg het aanzien van Duitschland geschaad heeft. In de bezette gebieden moet de bevolking zelf alleen beslissen over haar lot. Hèchser (vooruitstï.) «egt, dat de staat kunde van Hausmanns den vollen vrede hielp bewaren en de economische opkomst van Duitschland deed toenemen ondanks de tegenwerking van Engeland. De debatten over de buitenlandsche poli tiek worden daarop gesloten. Oostenrijk-Hongarije. De Keizer en de vrede. De keizer heeft, naar het Korr. Bur. meldt, prins Lichtenstein, die Zondag de massabetooging voor den vrede op het Weensche stadhuis heeft geleid, voor de (toegezonden jhu'lde- en trouwbetiiiging be dankt in een telegram, waarin hij ver klaart, onverdroten er naar te zullen stre ven zijn volkeren een spoedigen vrede te geven, die in overeenstemming is met de gebrachte offers. Rusland. Spoorwegstaking geëindigd. Met het oog op de -publicatie van het re- geeringsdecreet, waarbij aan het spoorweg personeel de voornaamste eischen worden ingewilligd, heeft het uitvoerend comité besloten lieden de staking op te heffen. Engeland. Munitie-ontploffing. De minister van munitie deelt mede, dat tien mannen zijn gedood en 2 gewond bij een munitie-ontploffing in N. Engeland op 2 October. Geen vrouwen zijn omgekomen. Zwitserland. De koiennood. Het „Schweiz. Dep. Ag." meldt, dat, ten einde een nieuwe kolen bezuiniging te be reiken, de Bondsraad besloot het sluiten van winkels om 7 uur voor heel Zwitser land verplicht te stellen. Des Zondags moeten alle verkooplocaliteiten gesloten blijven. Het sluiten der café's is op 11 uur 's avonds bepaald. Bioscopen mogen op 12 dagen in de maand niet meer spelen. Ho tels en pensions mogen slechts 25 pet. van de kamers verwarmen. Betreffende het the aterbedrijf en kantoren zijn eveneens be perkende bepalingen uitgevaardigd. Vereenigde Staten. Het vlootprogram. Minister Daniels deelt mede, dat het vlootprogram zal omvatten 787 schepen, van superdreadnoughts tot duikbootbestrij ders toe. De totale kosten worden geschat op 115,040,000 dollars. Enkele bodems zijn reeds geheel gereed sinds enkele weken; de rest van het pro gram zal met spoed worden afgewerkt! Amerika. Peru breekt de betrekkingen af. De Peruaanschef gezant overhandigde op het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn een nota, waarin wordt medege deeld, dat Peru de diplomatieke betrekkin gen verbreekt. Tegelijkertijd vroeg de gezant zijn pas. Verschillende Oorlogsberichten. De oorlogsmoeheid in Italië. Duit sche bladen vernemen via. Zwitserland uit Italië, dat 4n verschi'llend-e deelen des lands nog steeds, onlusten heersehen, die wel is waar onderdrukt, maar niet in den kiem verstikt kunnen worden. De „Avan- ti" dringt aan op het houden van verga deringen in .alle steden. liet blad betoogt, dat deze naar lret voorbeeld van »ie in de provincie Reggio en in Florence gehouden betoogingen de regeering den wil des volks duidelijk aan het verstand moeten brengen. Het I tali aan sclhe volk zal hooit' gedoogen, dat de kleine, in buitenland se hen loondienst staande banken, zijn lot bepalen. De arbeiders moeten met alle hu.ii ten dienstel staande middelen het einde van den oorlog trachten te bewerk stelligen. Zwitserland verirc-uwt het Russische papiergeld niet. Uit Genf wordt aan de „Koln. Ztg." geseind, dat het nieuwe papiergeld der Russische regeering aan de Leuns te Genf uiterst koel is ontvan gen, en wel 10 pCt. beneden den prijs der roabelchéques, die op 70 francs per 100 roebel staan, tegen 1206,60 francs per 100 roebel in vredestijd. St. Petersburg op zwart zaad! Volgens de „Ruszkaja Wolja' konden de gemeen te-ambtenaren van St. Petersburg, op 29 Augustus hun salaris niet krijgen, omdat er geen geld in de gemeentekas was. Al spoedig' verspreidde zich liet gerucht, dat Petersburg de betalingen had gestaakt. Na langdurige onderhandelingen met de voor- loopige regeering werd er in toegestemd, dat de gemeente een leening van 10 mil- lioen roebel sloot. Den volgenden dag kre gen de gemeente-ambtenaren alvast de helft van hun maandsalaris! Ernstige schade aan den katoenoogst, Naar men weet, is de katoenoogst in de Vereenigde Staten dit jaar allesbehalve schitterend. In verband hiermede en met den geringen aanvoer tengevolge van den duikbootoorlog lïeeft men in Engeland reeds 40 pet. van het aantal spindels en weefstoelen stilgezet- Thans komen nieu we Jobstijdingen uit Mexico. Volgens een telegram uit de stad Mexico van den 25en September aan de Temps" had eerie he vige overstrooming het gelieele katoen district van den staat Chihuahua onder water gezet. Men schatte de schade op meer dan 5 millioen piaster. De stad Tor- reon werd door de o verst.rooming bedreigd. Slechte oogst in Denemarken. Naar wij in „Svenska Dagbladet" lezen, heeft de Deensche regeering in ongeveer 200 distric- Brandstoffencommissie Leiden. De Directeur van het Brandstoffen- Bureau vestigt er de aandacht van het publiek op, dat klachten betreffende de distributie van huisbrand, schriftelijk moeten worden ingediend bij het Bureau, Hooigracht 14/16; dat de bons voor 300 lange turven alleen des Woensdags en Zaterdags tusschen 10— 12 uur kunnen worden ingewisseld tege® drie bons, elk van 100 lange turven. Hoogachtend, De directeur van het Brand* stoffenbureau, KRAMER. De Commissie maakt bekend, dat de na. volgende spreekuren zijn,vastgesteld: Mr. P. E. Briët, 2e Voorzitter en gedel. lid, ten Raadhuize, Maandag 121 uur em Dinsdag 45 uur. Directeur Brandstoffenbureau, gebouw Hooigracht, Dinsdag en Vrijdag 11—12 uur. Sub-commissie: Leiderdorp ten Raadhuize, Zaterdag 78 uur n.m. Zoeterwoude in de Openb. Lagere school Vrijdag 79 uur. Oegstgeest ten Raadhuize Dinsdag 10—11 uur. v.m. Valkenburg ten Raadhuize Dinsdag 78 uur n.m. Rijnsburg ten Raadhuize, Vrijdag 7—8 uur n.m. Warmond ten Raadhuize, Donderdag 56 uur n.m. Voorschoten ten Raadhuize, Zaterdag 78 uur n.m. De Directeur van het Brandstojjenbur eau, KRAMER, ten de opbrengst van den oogst van dlb jaar doen schatten. Het resultaat van deze schatting was hef tegendeel van bemoedi gend. Volgens de Statistische berekeningen bleek n.l., dat Denemarken 800,000 ton tar we en 300,000 ton rogge te weinig had, om in de eigen behoeften te voorzien. Het nor male verbruik werd geschat op 3 millioen ton rogge en 1 1/4 millioen ton tarwe. Het was thans de taak der levensmiddelencorn- missie, de middelen te vinden, om de Deen sche bevolking, ondanks dit tekort, door den winter te helpen. Verliooging van de dokier stvonorar ia in Engeland. Naar 'wij in de „Times" van 19 September lezen, Ihebben tie Engelscha dokters besloten de prijzen van hunne consulten te verhoögen. De medici in r'a verschillende Londensclie districten waren tot overeenstemming gekomen en de pa- tienten zouden worden uitgenoodigd oneer te /betalen. Het besluit was gegrond op het feit, dat de doktoren voor allcss wat met hun practijk in verband stond, meer moesten betalen, terwijl de aanzienlijk groote re kosten der benzine het noodig maakten, dat de honoraria, welke voor visites berekend werden, in liet bijzonder voor dokters die op het land woonden, moesten worden verhoogd. De verhoogd® prijzen der verschillende tnedicijijnen trol de dokters, die hunne eigen apotheek had den, zwaar, zoodat eene verhooging van de honoraria met 25 pCt. in doorsnee als billijk moest worden beschouwd'. De Petersfciurgsche Universiteit gesiloten. Naar Mit St. Petersburg aan „Svenska Dagbladet" wordt geseind, heeft het Russi sche ministerie van onderwijs medegedeeld, dat dessen winter alle faculteiten der hoo- geschool, met uitzondering van de medi sche, zullen gesloten blijven. Nederland en de Oorlog. Abnormale prijzen voor U vensmiddelen. De minister van Landbouw maakt be kend dat hem gebleken is, dat verschillen de handelaren in levensmiddelen en ande re handelswaren, vermicelli, puddingpoe der, cacao, chocolade, stijfsel enz. opkno pen om ze tegen abnormale prijzen weder van de hand te doen. De minister vestigt er nadrukkelijk de aandacht op dat onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden een dergelijke handel FEUILLETON. fO iristen-helden in Japan. wacht daarop!" antwoordde de ..Maar ik zal ervoor zorgen, dat 'jrols en uw hatelijke blik den in- "van Prinses Hime in dit kasteel en froolijk leest niet verder storen! Gij rzilt« t'eze beide kwajongens en de oude retan ,(^e daarginds dreigend haar vuist re en hare oogen rolt, en al wie ver- Ie brutaliteit heeft, zich over de god- Hime of over mij op afkeurende e uit te laten, blijft hier tot de mijns vaders, achter slot en gren- fïorin-Dono, breng de zooeven ge- Me personen aanstonds naar den [der-toren!' 'k ga heel graag met tante Luus en naar den Noorder-toren", riep de (Matthias. „Wacht maar, totdat va- Ngkomt! Kom, Hede, maak hem niet Bpniger, want dat is zonde. Vertel ons lTond dan eens die lange geschie- *yan de musch met de gespleten tong. fusschien komt moeder ook bij ons. geef tante Luus de hand. Vooruit, Morin-Dono! Ik gelijk nu, wel op een iurs len. 19. db| in iitia He kat %n van die heiligen, van wie tante Luus ons verteld heeft; die werden ook in den kerker geworpen!" Slechts met geweld kon menige dienaar een traan onderdrukken, toen Morin-Dono, de bloodaard, zijn gevangenen inderdaad wegleidde. Zelfs de heidenscho» soldaten staarden verwonderd den moedigen knaap na, trwijl prins Suschen-Dono allerminst in hun achting gestegen was. Safioye overleg de een oogenblik bij zichzelven, of hij zich •tegen het bevel van den Prins zou verzet ten, doch bleef ten slotte lijdelijk toezien, toen Lucia met de overigen in den toren werd opgesloten. „Brengt nu rijst en vleesch en saki, cn wat de menschen verder verlangen hier op het slotplein, en sluit de poort!" riep de Prins. „Dat allen vroölijk zijn, want ik heb een vrouw den burcht binnengeleid die den eersten vorst van Japan waardig is. Kom, lieve Hime, laat mij u geleiden naar de vertrekken uwer onwaardige voorgang ster! Al wat gij er vindt aan kleedex-en en kostbaarheden is liet uwe! Safioye, gij komt "tater aan den maaltijd, welken ik geef ter eere der dochter van uwen mees ter. En ook ter eere \an u want zonder uw trouwe hulp zouden Hime en ik nog .niet «cq yerre zjjn." Safioye maakte een buiging, zonder iets te antwoorden. Hij moest nog voor veel dingen zorgen, eer hij zich kon voegen bij Hime en den Prins in de eetzaal. Suschen-Dono leidde Hime midden door het schuw uitwijkend personeel langs de groote trap naar het hoofdgebouw. Boven wachtte hen vorstin Justa met Agnes en 'Agatha, haar dochtertjes. De beide zusjes waren nieuwsgierig naar beneden gegaan; doch toen zij zagen, hoe haar lieve tante Luus mishandeld werd, waren zij als ver schrikte vogeltjes weggevlucht naar haar moeder. In de vestibule ontmoette de Vorstin haar stieefeoon en de dochter van Jyeyas. Hem ontving zij vol ernst en waardigheid de Prinses aan zijn zijde keurde zij geen blik waardig. Kalm hield zij hem zijn mis drijf voor oogen en bittere woorden moest hij uit haren mond hooren, toen hij haar ernstige woorden slechts beantwoordde met een minachtend gelach. t „En hebt gij voor mij geen groet?" vroeg Hime, die naar de tot den Prins gerichte strafpredikatie geluisterd had met gemaak te vroolijkheid. „Als gast zou ik de dochter van den .machtigen Jyeyas met alle eer ontvangeu"4 antwoordde de Vorstin koel, „maar in de hoedanigheid, welke zij tzich hier aanma tigt, heb ik voor haar geen enkel woord van begroeting." Vervolgens wendde zij zich tot haar zoon, en zeide: „Laat ook mij maar opsluiten in den Noorder toren bij Lucia, die gij niet waardig 'zijt, en bij mijn lieve Jongens! Doch neen, ik zal u deze nieuwe misdaad besparen! Komt, kinderen, laten wij uit eigen beweging naar uw goede tante Lu cia gaan, en naar uw broertjes. En, zich moeilijk, doch met opgeheven hoofd, voort- sleepend inet behulp van een stok, ging zij met de kinderen voorbij Hime naar den Noord er toren. Een blik van doodélijken haat voglde haar uit llime's vlammende oogen en de Prins hoorde de boeleerster tusschen de tanden sissen als een slang: „Daar zult gij voor boeten!" „Dat zal zij ook duifje", zeide hij. „Maar kom, laat haar woorden u niet ontstem men. Laat zij haar troost zoeken in den Noorder toren! Ik zal u brengen in ver trekken, die vriendelijker zijn. Daar zie llier de vertrekken, welke gij bewonen zult. Wat zegt gij van deze taijten, van deze behangsels, van dit borduurwerk? Iets schooner^ en .kostbaarder^ heb ik iü dt;n burcht van den Mikado niet gezien! En dit eeuwenoude lakwerk en die schalen en die vazen? En hier, deze zijden stoffen ert dit goud- en zilverwerk! Ik geloof wel, dat gij erkennen zult, dut de ineubileering van uw vertrekken een Vorstin waardig is." „Ja,, dat alles is zeer rijk en kostbaar", zei Hime, „maar ik vind er geen voldoe ning in. De gedachte, dat vóór mij die gans alles heeft bezeten, vergalt mijn vreugde. - Daar!" en .zij stiet met haar voet een ta feltje omver, zoodat een kostbare vaas met een bouquet van chrysanthemums rinke lend in stukken viel. „En wat is dat? Ha, dat is de vreemde afgod, waarvoor zij gebeden heeft!" riep zij, op het kruisbeeld losstormend, het van den muur rukkend en op den grond smij tend. De Prins schrikte werktuigelijk «x scheen haar te willen tegenhouden. Doch hij was inderdaad laf genoeg, om het eer biedwaardig beeld te laten ontwijden, lachte zelfs nog gedwongen, toen zij d» stukken ervan met voeten trad, on zette ten slotte, daar zij dit eischte, ook zij® zool op het teeken der Verlossing. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1