fBratfrije im puslanti! Macht mit Eurer Treue nicht halt an Deutschlands Grenze: Zeichnet die neue Kriegsanleihe! I Gemengde Berichten. KERKNIEUWS. Leger en Vloot. RECHTSZAKEN. Burgerlijke Stand. Laatste berichten. Uit de Omgeving j ^j||||||||llll?{|{ll}|||!l{ll{lllilllllllllill!lllllllli'illllllllHllllilllllllllllllllllHllllllilHllllHllHillHIHlllinillltll!illll(!r>llli9fl|{lH{Iinïï De -vrije Kolenvaart. Het persbureau Vaz Dias verneemt uit regeeringskringen: Ter publieke voorlichting diene, dat het geenszins verwondering behoeft te haren, dat de Duitsche autoriteiten zich niet on geneigd betoonen een vrije kolenvaart op Engeland toe te staan. Duitschland zelf beschikt niet over de noodige werkkrach ten om de kolendelving op zoo'n uitge breide schaal te doen geschieden, dat het aan eigen behoeften voldoen en nog een be langrijk kwantum naar het buitenland kan verzenden. Toch is het genoodzaakt, ten einde daarvoor levensmiddelen in de plaats te krijgen, kolen naar ons land uit te voe ren en verkeert het, wat dit artikel betreft, in dezelfde situatie als Nederlemd in het begin van dezen zomer met de aardappelen die ook moesten worden uitgevoerd in ruil voor kolen, die we dringend noodig hadden Nu reeds heersoht in menig deel van het Duitsche rijk kolennood. Voor den a.s. winter koestert men ook in dit opzicht zeer pessimistische verwachtingen in Duitsch land. Toch zullen ook in dien tijd kolen moeten worden uitgevoerd, hoe gaarne Duitschland de opbrengst zijner mijnen binnen eigen landsgrenzen houden zou. Wanneer het er nu toe kan meewerken «elf een flink kwantum exportkolen in eigen land te houden en toch aanvoer van levensmiddelen uit Nederland krijgen kan, is het tot concessies bereid. De vrije kolen- aanvoer door in ballast uitgevaren Neder- landsche schepen zal voor Duitschland een hulpmiddel zijn om minder Duitsche kolen af te staan en toch een deel der producten van Nederlanschen bodem te verkrijgen. Ten slotte werd nog op het volgende de nadruk gelegd: Tegenover elke concessie aan ons land door de belligerente groepen toegestaan, staat een tegenprestatie onzer zijds. Meer dan ooit zal in de handelspoli tiek gelden: Niets voor niets. En als we niet over producten beschikten waarop het buitenland prijs stelt, zou onze economi sche toestand veel slechter zijn dan thans. Onze Limburgsche kolen. De „Tel." verneemt, dat men met man en macht doende is om de capaciteit van onze Limburgsche mijnen zoo hoog moge lijk op te voeren. Met behulp van de mili tairen is men bezig in Zuid-Limburg nieu we spoorlijntjes aan te leggen, ten einde het transport zoo vlug en rationeel moge lijk te kunnen inrichten. Geen Zondagsdienst op passagiersbooten. Vanwege de Rijkskolendistributie is, naar het „Hbld." meldt aan ondernemers van passagiersbootdiensten aangezegd, dat des Zondags niet meer gevaren mag wor den. Voor gisteren was nog beperkten dienst toegestaan, maar volgende Zonda gen zullen alle diensten moeten vervallen. De directies van ondernemingen, welker booten niet aan spoorlijnen liggende plaat sen aandoen, stellen pogingen in het werk om voor haar booten een beperkten Zon- en tweede klasse. Van betrouwbare eijde verneemt de „Msbd.", dat -bij de spoorwegmaatschap pijen het voornemen bestaat om binnenkoiT de reizigerstreinen alleen uit voertuigen 3e klasse samen te stellen. In een rijtuig van laatstgenoemde klasse kunnen niet alleen meer reizigers vervoerd worden dan in een wagen der andere klassen, waar door dus de treinen lichter en het kolenge- bruik minder zou worden, maar men hoopt hierdoor ook reizigers, welke louter voor hun genoegen op reis gaan, af te schrik ken. Teeltregeling voor 1918. Zooals men weet, koopt de Duitsche Ein- kauf-Stelle sinds het midden der vorige week van ons geen komkommers, tomaten en fruit meer, omdat dit geen eigenlijke voedingsmiddelen iijn. Zij heeft verder aan de veiling-vereenigingen bericht ge zonden, welke producten zij het volgende jaar van ons denkt te betrekken. Hiertoe behooren Weensehe knolrabi, een groot soort witte knollen, peen, bon- en kool soorten en dergelijke. Zij schrijft ook, hoe veel percent wij van onze andere produc ten aan haar kunnen verknopen. Naar aanleiding daarvan hebben de tuinders nu een groeps-vergadering gehou den, waarop alle veilingen in den lande vertegenwoordigd waren. Hier werd beslo ten, o. m. de teelt van sla onder glas met 20 pet. te verminderen en dit te verkrijgen door van de z.g. warme sla slechts 20 stuks onder één ruit te plaatsen in stede van 24. De kassJa zal ook ruimer geplant moeten worden; de regeling zal nader bekend wor den gemaakt. Van spinazie eal de volle 100 pet., evenals het vorige jaar, onder glas kunnen geteeld worden, met dien verstan de echter, dat hiervan 20 pet. voor het binnenland moet worden geveild. De plat- glas-komkommerteelt zal ook beperkt wor den; ze wordt 40 pet. minder dan het vo rige jaar. In plaats hiervan wordt aanbe valen, bloemkool, peen en zoo mogelijk, stamboonen onder glas te telen. Omtrent de tomatenteelt moet nog een nadere rege ling getroffen worden. Ook de teelt op den kouden grond wordt beperkt. Zoo zal men van sla, spinazie en augurken 25 pet. min der telen. Een grooter kwantum kan ver bouwd worden van spersie- en stokboonen, alle koolsoorten, rhabarber en soepgroen ten. Hooi en stroo. Te Bodegraven is Zaterdag, opge richt de Hollandsche Vereeniging van han delaren in hooi en stroo. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren N. Driehuis, Bo degraven (voorz.), C. Schouten, Berg-Am- bacht (eecr.), N. v. Dijk, Waddinxveen {penningmeester). M. Bunnik (Gouda) en Hf. Zuidervaart (Uithoorn). Besloten werd, cc-o mogelijk in overleg met de groothandelaren, bij den minister van landbouw aan te dringen op een betere regeling van de maximumprijzen van stroo. Daar de meeningen over het handhaven van de contracten, zoowel bij groot- als kleinhandelaren, zeer uiteenloopen, werd besloten, geen stroo te koopen, alvorens deze kwestie is opgelost. Bond tegen het vloeken. Dezer dagen ie te Utrecht opgericht dc Nationale Bond tegen het vloeken, die reeds eon 1000 ledentelt. Als bestuurs leden werden gekozen de heeren, die het voorloopig comité hadden uitgemaakt, o.a. de leden der Tweede Kamer Dr. J. G. Scheureh en L. F. Buymaer van Twist. Art. 2 van de statuten vermeldt, den grondslag en luidt: Deze Bond stelt zich 051 den grondslag van Gods Woord en belijdt mitsdien, dat alle vloeken, zoowel hetgedachteloos als het opzettelijk spot tend1 of godslasterlijk misbruiken van Gods Heiligen Naam ingaat tegen Gods Heilige Wet, en dat er g^en grootere zonde is, Jeugdige oplichter. De politie te Broda heeft aangehouden én naar Vlis- singen overgebracht den 17-jarigen M., afkomstig uit Oostburg, die te Vlissingen heeft vertoefd in een ihotel en' die aldaar en te Middelburg verschillende winkeliers, inzonderheid juweliers, voor belangrijke waarden heeft opgelicht. Het verkocht de kostbaarheden, die hij op deze wijze onder zich kreeg, gedeeltelijk en gaf de andere aan fcneisjes weg, zich houdende alsof hij vee] geld te verteren had. Versohillendè der verduisterde voorwerpen zijn reeds_ door de politie te Vlissingen bij de koo-~ pers of bij haar, die ze ten geschenke kre gen, in beslag genomen. Benzined ie ven geknipt. Zondagmor gen werd te Zeist een tweetal militairen uit het vliegkamp te Soeeterberg aange houden, die benzine vervoerden, afkom stig van diefstal uit genoemd1 kamp. De Zeister politie vond ook aanleiding tot arrestatie van een autoverhuurder en tegen een kapper werd procesverbaal op gemaakt, aangezien bleek, dat deze ben zine verkócht heeft. Ook werd nog een voorraad benzine in beslag genomen in een villa te Bosch en Duin. Het verband tusschen eem en ander zal wel nader blijken. Onrust in Amsterdam^ Zaterdagavond was het in de volksbuurten te Amsterdam min of meer onrustig, in verband met het feit, dat velen geen bons meer hadden oim er brood op te koopen. Voor verschil lende bakkerswinkels waren kleine op loopjes, maar tot incidenten van beteeke- nis kwam het nergens. Van ongeregeldheden vernam „Het Volk." niets. Wel kwamen tal van vrouwen op het politiebureau in de Westerstraat haar nood klagen dat zij niet wisten hoe voor den Zondag brood' te krijgen en daarvoor de hulp der politie kwamen inroepen. De dienstdoende inspecteur stond de vrouwen te woord en wees hun er op, dat aan een en ander nu eenmaal niets te doen was. Op telegraifisch verzoek vertrok Zater dagavond 6.45 per extra-trein uit Zutphen een eskadron huzaren naar Amsterdam, voor het verrichten yan politiediensten. Naar aanleiding van bovenstaand be richt heeft „Het Volk" zich met den hoofd commissaris van politie in verbinding ge steld, die het bericht' bevestigde. Hij deelde mede, dat de aankomst van de huzaren te Amsterdam niet direct, verhand houdt met de gebeurtenissen van den dag. Reeds geruimen tijd geleden zouden de huzaren aldaar komen te liggen. Dat komt er van! Een kellner te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat hij Zondag in de St. Anthoniebreestraat, toen hij wilde vechten, aan een omstander zijn jas in bewaring heeft gegeven, welke man zich daarmede uit de voeten heeft ge maakt. Door de machine verwend. De 88- jarige werkman Kraaij te Gorinchean werd in de fabriek voor onbrandbaar riet van de firma Dubbeldam aldaar, bij het riet maten door de as van den motor aan zijn kleeren gegrepen, met het gevolg, dat van de man vier ribben werden gebroken en hij inwendige kneuzingen heeft bekomen. De ongelukkige werd-naar het ziekenhuis vervoerd-. Familietwist. Zaterdagavond kregen in een woning aan de Coenradstraat te Amsterdam een juffrouw en haai' dochter woorden; de twist liep zoo hoog, dat de dames de handen het werk van de mon den lieten overnemen, met het gevolg, dat de moeder door dochterlief zoodanig op het hoofd weTd! geslagen, dat zij naar een van de ziekenhuizen moest worden over gebracht. Gisteren is de vrouw overleden. -^■rci^uucujjK. en Vleufënscheweg te Utrecht geraakte Zaterdagmiddag een 5- jarig kind onder een bierwagen van „De Krans". Het kind kreeg de wielen over zich heen en werd deerlijk verwond naar het gebouw van den Geneesk. Dienst in de Radiumstraat gedragen. Daar is de kleine overleden. Het lijkje i& vervolgens overgebracht naar de ouderlijke woning aan den Daalschedijk. Brutale cfteven. -In den nacht van Zaterdag op Zondag werd' op de nabij de geaneente Oldenzaal gelegen Elsahoeve door dieven een vaars uit den stal ge haald, in de weide gebracht en geslacht. Het vleesch werd medegenomen, terwijl de kop, pjooten en uiers bleven liggen. Zonder de minste, aanwijzing is het de marechaussee gehikt het vleesch, dat reeds was ingezouten, op te sporen én in beslag te nemen. Dit geschiedde bij zeke ren H., wiens gelieele gezin oan een ver hoor werd onderworpen, waarna er vol doende termen waren om H. en fcijn aoon geboeid, weg te voeren. Bij de huiseoeking werd nog een groote hoeveelheid smokkelwaar in beslag ge nomen. Over de grens. In de afgeloopen week is een deserteur over de grens gekomen te Sas van Gent. Het was een jongen van 20 jaar, die driemaal aan het front ge weest en tweemaal gewond was. Hij miste een paar vingers. Dei ontvluchting had onder eigenaar dige omstandigheden plaats. De deserteur ontsnapte door het hek op de grensschei ding gelegen en werd onmiddellijk door twee Duitsche officieren gevolgd, die hem trachtten te grijpen. Hij vloog een Hol landsche woning in, welke daar geïso leerd staat. De officieren boden den be woner 100 Mark, als hij hun den vluch teling uitleverde. Het antwoord wa&: nog voor geen duizend'. Op dat oogenblik ver schenen twee Nederlandsche soldaat commiezen. waarop de officieren het raad zaam achtten weder binnen de Belgische grenzen te verdwijnen. Van de schending mn het grondgebied !werd aan bevoegde autoriteiten officieel kennis gegeven. De vluchteling is geïnterneerd. Tram ontsporing. Zaterdagavond ont spoorde. door aanrijding rvan een koe tus- sdhen Afferden en Deest, de overvolle extra-tram met bezoekers van den Katho liekendag te Nijmegen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het ver keer stond echter gisteren wegens schade aan den weg stil. Kinderzegen. De klein-landbouwer D. Huisman, te Barneveld, heeft Zaterdag aangifte gedaan van de geboorte van zijn 23ste kind. Alle 22 kinderen zijn uit het zelfde huwelijk gesproten. Nog 17 kinde ren, van welke het oudste 23 jaar is, zijn in leven. Stijlvoorbeelden. Dankbetuiging voor ontvangen gratificatie aan den Raad' een er gemeente gericht en letterlijk gecopieerd: „Weledele Heeren Burgemeester Wet houders en heeren der Geemeteraad Ten Zeerste In den eerste- plaats onze op- ïechle 'dank Voor' 3e Verleende Cratiefie- latie en Wij h00pen tevens Weer dezelfde gunst te moge toellangen in Voorbaat onze dank in Hoogachting een Dienaarese de Weduwe X." Bedankje voor .het "lidmaatschap eener vereeniging: „Muvrouw Met doze deel ik uwe meen ten Dat ik gaane ge krapt wel zijn Van het. Volk zang weegens omstandige heeden Dc ondergeieekende is nu Juvrouf." Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft, benoemd: tot assistent te Bergen, den wei- eerw. heer J. C. de Moei; tot kapelaan ie Den Helder den weleerw. beer H. J. P. Hemsing; tot kapelaan te Rotterdam (H. Barbara) den weleerw. heer C. N. J. Meij- sing; tot -kapelaan te Amsterdam (H. Bo- nifacius) den weleerw. heer A. P. C. Ko nijn; tot kapelaan te Loosduinen den wel eerw. heer Th. J. van Beers en tot kape laan te Midelharnis den weleerw. heer A. J. M. van der Horst (15 Aug. 1.1. tot priester gewijd). ^-Vrijstelling wegens persoonlijke onmisbaarheid. De vrijstelling, welke aan dienstplich tigen der lichting 1918 wegens kostwinner schap kan worden verleend, zal voor de mee<sten hunner vermoedelijk eerst ingaan c*p een tijdstip, aanmerkelijk later dan dat, waarop zij onder de wapenen moeten komen. Hierin vinden sommige burgemeesters blijkbaar aanleiding, verzoeken om vrij stelling, welke zij anders wellicht zouden hebben aangemerkt als te zijn gedaan wegens kostwinnerschap, thans te behan delen als aanvragen om vrijstelling we gens persoonlijke onmisbaarheid, als be doeld in art. 34, le lid, 2o. der Militie wet. De onder rinding heeft den Minister van Oorlog- geleerd, dat in vele dier gevallen bezwaarlijk sprake kan wezen van per soonlijke onmisbaarheid. De Minister heeft daarom den burge meesters er op gewezen, dat art. 34, le lid, 2o. der Mïïïtiewet doelt op het geval, waar in het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige tot gevolg zou hebben, niet Zoozeer dat de dienstplichtige tijdelijk, niet kan voorzien in het levensonderhoud van het gezin, maar dat de 'bron van het bestaan te niet zou gaan. Laatstbedoelde toestand zal kunnen ontstaan b.v. wan neer de dienstplichtige leider is van het bedrijf van het gezin, een ander persoon hem niet als leider kan vervangen of zoo danige vervanger'niet kan worden ver kregen, en het bedrijf zondeT de aanwezig heid van óen dienstplichtige niet kan gaande blijven, totdat hij Weder huis- l an keeren. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche rechtbank stonden gisteren terecht: J. W. O., wonende te Voorscho ten, die te Wassenaar eenige koeien heeft uitgemolken, welke toebehoorden aan getuige Hooijmans. Getuige Hooijmans verklaart, dat hij dikwijls tot ontdekking kwam, dat zijn koeien door onbevoegden uitgemolken waren. Beklaagde bekende. Eiech Was 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Hermans pleitte cle mentie en wijzende op zijn goed verleden vroeg spr. met vertrouwen dezen beklaag de een voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen, met de bepaling, dat be klaagde zich zal aansluiten bij een ge- heel-onthoudersvereeniging. M. O., heeft in de gemeente Boskoop zich schuldig gemaakt aan verduistering van aardappelen. Beklaagde bekent; hij heeft uit armoede gehandeld. De officier vraagt 4 maanden gevange nisstraf. D. v. d. O. siaat terecht wegens mis handeling fe Katwijk aan Zee. Be klaagde bekent, bij heeft echter niet het eerste geslagen. De officier vraagt schorsing dezer zaak om meer getuigen te hooren. De recht bank acht daarvoor schorsing niet noo dig. De officier eischt dan f 15 boete of '10 dagen. KRIJGSRAAD. W. B., hospitaal-soldaat te Leiden, die de vorige week voor den Krijgsraad terecht stond, omdat hij geweigerd had op den Sabbath dienst te doen (bekl. behoorde tot de Nederlandsche Vereeniging van de 7e dag, Adventisten) is door den Krijgsraad veroordeeld tot 4 dagen militaire gevan genisstraf. De w.n. auditeur-militair mr. B. v. Ros- sum had vrijspraak geëischt. Verdediger was mr. De Kat. Roomsche Agenda. DINSDAG. Leiden, 8 uur, in „Predi- diker,;, vergadering Commissie R.-K. Vakjeugdorganisatie. DINSDAG. Leiden, 8 uur, in de kleine zaal vam de Stadsgehoorzaal, vergadering van Geloof en Wetenschap. DONDERDAG. Leiden, 5 uur „Zomer- zorg", jaarvergadering van lie R.-K. gewestelijke Kruideniers- Vereeniging voor Leiden e. o. LEIDEN. Ondertrouwd: D. Bergman jm. 24 j. en C. Platteel jd. 23 j. J. j. W. van Went jm. -24 j. en P. J. Rietbergen jd. 21 j. van Es jm. 23 j. en E. van Rosscq jd. 22 j. L. van der Molen jm. 30 j. en j. Krassenburg jd1. 21 j. F. Lepelaar jm. 22 j. en C. de Wolf jd. 21 j. j. Brokaar! jm. 23 j. en H. E. W. Gulay jd. 23 j. j. P. van Wageningen m. 24 j. en b. hfj Kroone jd. 22 j. M. G. van der Klaau^' w. 49 j. en j. M. Kuiters jd. 41 j. H. H Bertke jm. 26 j. en A. C. Schoonhoven jd' 24 j. H. van Zalen jm. 28 j. en M. t. L M. de Lind van Wijngaarden jd. 28 j. P. L. A. van Peer jm. 26 j. en A. j. Vree burg jd. 34 j. j. van Os w. 55 j. en j. m van der Vlist jd. 50 j. B. A. Mosselveld jm. 25 j. en C. M. Sampion jd. 25 j. a. E. Kampschuur jm. 28 j. en M. E. j. Keuls jd. 24 j. H. D. Salo jm. 49 j. en H. C. van Houten jd. 33 j. ZOETSRMESR. Geboren: Willebrordus Leonardu» Antonius, z. van M. A. van der ITelm, en C. A. Oudshoorn. Gehuwd: H. J. de Groot 27 j. en c. J. Ammerlaan 25 j. Overleden: N. Ketting 79 j. te Per- nis weduwe van J. -Bonman. LEIDEN. Prof. dr. J. J. Hartman heeft vanmiddag bij den aanvang van zijn colleges in Universiteitsgebouw een rede gehouden over de toekomst van de classieke oplei ding. De rede, welke door talrijke belang, stellenden was bijgewoond, werd aan het eind luide toegejuicht. In verhand' met die gasbesparing, heeft het Ministerie A-tan Oorlog opdracht ge geven aan de N.V. voorheen De Vries en Stevens, alhier, tot liet electrisch insta! leeren van de militaire gehouwen on ka. zernes te dezer stede. BUITENLAND. Een rede van Lord Derby. LONDEN, 25 September. Lord Derby, dl minister van oorlog, heeft te Folkestom een rede gehouden. JNa zijn beizoek aan het Italiaansche front beschreven te hebben, zeide spr.: De voor zitter van deze vergadering heelt van ets voorbarigen vrede gesproken en van de on mogelijkheid voor Engeland, om daarin toe te stemmen. Ik stem volkomen met ha in. Er is geen man, vrouw of kind in om land, dat geen vrede wenscht, maar n wenschen een werkelijken en duurzama vrede. Ik ben cönsefvatief en een krachfl voorstander van de monarchie, maar tol weet ik, dat de tijd voorbij is, waarin di monarchie oorlog kan maken. Eveneenss de tijd voorbij, waarin de regeering oork kan maken. Het eenig gezag', dat oorlogi vrede kan maken is het eensgezinde voq Op het oogenblik is er geen partij i Duitschland, die Engeland eou kunM overtuigen, dat, in geval er nu vredi kwam, de Duitsche natie dien zou sluita Wij moeten er op aandringen, dafte zegel, dat aan den vrede gehecht zal w den, niet het zegel van de monarchie 1 van den rijkskanselier zal zijn, maar hg .zegel van de natie. Voor wij dat .zegelheli ben, cal de vrede niet meer waard zijn dar eenige jaren geleden een stuk papia Maar als ons eens de vrede vergund u! worden, die door de natie in haar gehfd onderschreven is, geloof ik, dat uit te kwaad goed zal voorkomen en dat dew de, die verkregen is, een vrede zal zijn die niet alleen onzen tijd, maar ook da tijd van onze kinderen en onze kindskind* ren zal uitduren. Tot het doel in het p zicht is, is er maar een leus voor u en vtó de geallieerde naties namelijk: DoorveA ten! In de lucht. LONDEN, 25 September. Officieel: Vijl» delijke vliegtuigen hebben gisteren (Ma« dag) avond de Zuidoostkust van Engel# aangevallen. De aanvallers kwamen 1 verschillende plaatsen in Kent en Essex M land binnen en enkelen van hen volgfc de Theems en vielen Londen aan. Er werden bommen op verschillend punten geworpen en, totdusver, words aan verliezen zes dooden en ongeveer t# tig gewonden gemeld. NOORDEN. Telefoon. Door middel van het 33» plakbord noodigen B. en W. van Nieuf koop de ingezetenen van Noorden uit die een rechtstreeksche telefonische aat sluiting van hun huis aan het binnenW te openen hulptelefoonkantoor te Noorfe verlangen, daarvan spoedig, uiterlijk vóa 2 October a.s., ter gemeente-secretari» schriftelijk opgaive te doen HILLEGOM. A. Fopper Na een langdurig overleed gistermorgen de heer A. Fopptt oud-Avethouder van Hillegom, en rc^ zeer vele jaren lid van den gemeenterad SA3SENKEIM. Voetbalwedstrijd. Tusschen Geel-W 1 van Li-s&e en Teylingen I A_an hier w® Zondagmiddag een spannende bowH wedstrijd' gehouden onder leiding van scheidsrechter, den heer Blóte. Vaak Avaren zeer spannende Eoon^' ten te zien, en na een langdurige» drip gelukte het Teylingen een punt te len. En hoe Geel-Wit ook haar uitertS krachten inspande, het mocht haar on gelukken gelijk spel te maken, zoodal t® -slotte Teylingen I met 10 de zege H haalde. De verslaggever van den wedstrijd *®j schen beide clubs van de vorig® "n schreef», dat Teylingen na den zeer afgemat was, doch als dit zoo is, dan moeten wij veriklaren, (fiat dit in het geheel niet het geval was, wan! 2 uur spel, waarbij het vaak zeer w*® toeging, was Teylingen nog zeer

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2