Uit de Omgeving. Gemengde Berichten. Do smok kei woede. Een lange stoet van y rouw en en meisjes, die te Gronau Cxi werken en gewoonlijk 's morgens f Keven ie Glanerbrug de grens pas- aeeren, moesten daar gistermorgen voor het visitatiekantoor wachten, om te wor den gevisiteerd. Het was den rijksambte naren n.l. ter oore gekomen, dat velen zidh iedRren morgen met nieuwe onder- kleeren over de grens begaven, om die te Gronau met groote -winst van de hand te doen. Inderdaad bleken ruim 30 vrou wen nietiwe onderkleeding aan te hebben om die ovor de grens te smc&kelen. Zij moesten haar passen afgeven en zullen voorloopig niet meer naar Duitsehland kunnen. Smokkelen maar. Na een advertentie in het „Eindh. Dtbld."' om stuivers voor 6Vè cent, nu weer in het brave Nieuws" van Vrijdag-avond1, le blad, deee: „600 vierkante stuivers te koop aange boden voor den meestbiedende. Brieven 'Hoe de aardappelen verdwenen. In een der kazernes te Utrecht had het de aandacht getrokken, dat de hoeveelheid aardappelen, welke te schillen werden gegeven, steeds grooter was dan de hoe veelheid, die in de keuken werd' opge schopt. Daar werd over gepeinsd, daar werd naar gegist, maar men peinsde en giste tevergeefs. •Eindelijk is het raadsel opgelost. De aardappelen werden gescmld door een negental vrouwen. Deze werden nu eens aan den lijve onderzocht en toen bleek, dat ze allen een massa aardappelen in hun onderkeeren hadden verborgen. Ze werden alle negen naar het politie bureau gebracht en daar leeggeschud. Ze hadden met z'n negenen een mud bij tóch. Proces^verbaal volgde. De vrouwen bekenden, dat ze zulks reeds jaren had den gedaan. Op deze wijze naimen ze on geveer 350 mud per jaar mee. Ze gingen ook wel eens per tram huiswaarts. Het viel daai wel op, dat ze erg voorzichtig en stijf gingen zitten, maar men lette daar verder niet op. Geschenk aan prinses Juliana. Twee Duitsche meisjes, te Tiel verblijvende, hadden een .pop met eigen gemaakte kleertjes aangekleed en aan prinses Ju liana ten geschenke aangeboden. Gisteren ontvingen zij namens H. M, de Koningin een dankbetuiging voor dat geschenk. Inbraak in een kerk. Nadat men zich voor eenige weken toegang heeft weten te verschaffen tot de kerk van de H. Rita over het IJ, 'zijn in den nacht van 15 óp 16 September inbrekers doodgedrongen in de R.-K. kerk aan de Vondelstraat te Am sterdam. Verder dan de kelders van het gebouw xijn zij niet gekomen, dank dij de stevige sloten. Er wordt dan ook niets vermist. Lancfaanwinst. Een meertje bij Dur- gercLam, nabij den toinnenvoet van den d k gelegen, is als gevolg van de leiding van grond over den Waterlandschen zee dijk geheel met aarde gevuld! geraakt. Het aldus ontstane" terrein is bijna drie H.A. groot en behoort aan de banne Rans- doip. Na behoorlijke drooglegging en doel matige bemesting kan dit land waarschijn lijk als tuingrond worden gebruikt. Late bloei. Als bijzonderheid meldt men aan de „Rott.", dat bij den land bouwer C. van Gammeren te Drongelen een appelboom prachtige bloesem ver toont. Het is een „Groningerkroon", in November 1916 geplant; om nog vruchten te dragen is het eigenlijk wel een maand of Ader te laat. Nog een cuderwetsche! De ruim 81- jarige vrouw v. 't O. te Barneveld, die wegens een bij haar gepleegden diefstal als getuige voor de rechtbank te Utrecht moest verschijnen^ is op "haar verzoek door den officier van justitie hiervan vrij gesteld. Als reden, van haar dringend ver zoek gaf zij op, dat ze nog nooit „in het spoor gezeten had' en dus de reis niet 'durfde te maken. Gewetenswroeging. De rantsoenee ring van koffie heeft onmiddellijk tot ge volg gehad, dat kleine knoeiertjes minder waardige koffie aan den man probeerden te torengen. Een kooper is dermate ver ontwaardigd over de hem afgeleverde „ersatz"-koffie, dat hij een advertentie in ttijn buurtblaadje plaatst: „Heden kocht i'k in een der winkels in onze buurt een kilo koffie, waarvan min stens een half kilo minderwaardig meng sel. Indien de winkelier, die mij dit be drog leverde, mij niet onmiddellijk een kilo zuivere koffie zendt, zal ik zijn naam in het volgende nummer van dit blad plaatsen." Den volgenden ochtend ontving hij van MVen verschillende winkeliers een kilo koffie. Brand in een schip. Op Het s.s. „F'landria", liggende in de Binnenhaven te Rotterdam, is in den vorigen nacht brand uitgebroken. Een houten schot en een hoeveelheid touwwerk in de voorpiek verbrandden. Het blusscbing9werk werd met zijn personeel door middel van een brandslang verricht. Lichtverbod en jutoilé. B. en W. van Vlissingen hebben aan een slagersfirma, Wier zaak 60 jaar bestaat, vergunning verleend om aan den avond van den feest dag tot 10 uur in winkel en étalage licht te branden. De slachting onder de boomen. Men schrijft uit Oostelijk Zeenrwsdh Vlaande ren: Evenals in andere streken worden ook hier op groote schaal boomen ge rooid. Zoo kondigde een notaris te Hulst in tijd van 14 dagen verknopingen aan, waar te zamen ruim -500 Canada-, 250 tronk- en 38 eiken boomen zullen worden verkocht, terwijl ook andere notarissen en deurwaarders verkoopingen van boomen annonceeren. Een orkaan. Het van Zweden te IJmuiüen aangekomen Nederlandach' 9.S. „Ittersum" rapporteert Donderdag door een orkaan te zijn beloopen, waardoor het schip aware slagzijde kreeg en een deel van den deklast gezaagd hout verloren ging. De toren te Dongen. Toen dozen zomer de St. Laurentiuskeirk te Dongen afbrandde, Weef de toren staan. Het bleek echter al spoedig, dat het wenschelijk was dezen toren af te breken, omdat er gevaar voor instorten bestond en hij door verscheidene huizen omringd is. De genie zou op 20 September den toren met dyna miet doen springen. Het söhijht echter, dat de Dongen aars zoo'n angst voor deze wijze van opruimen hebben, dat zij ver zochten den toren met menschelijke krach ten te mogen afbreken, wat hun is toege staan. Moordaanslag. Aan den Straelschen weg te Venlo loste zekere II., die ondier den invoed van sterken drank verkeerde en reeds eenigen tijd in onmin leefde met J. J., een militair, op laatstgenoemde een drietal schoten. H. is door de politie aan gehouden en naai* Roermond overge bracht. J. werd aan de hand1 en in den rug getroffen. Naar het huis van bewaring te Maas tricht is overgebracht Th. W. H., land bouwer te Venlo, als verdacht van poging tot doodslag op P. Jacht aldaar. Met een \iachtge\veé^- had hij -driemaal op lhern geschoten, waardoor hij in hand en rug werd geraakt. Zwendel. De finma A. van Offerden, drogisrte te Tiel, kocht bij een Roiterdam- sche firma 100 vaten carbid. Dadelijk werd de helft van de koopsom voldaan. Bij ontvangst bleek, dat de helft van het gezondene, bestond uit basalt. De po litie is van de praktijken dezer firma op de hoogte gestel!. Dijk verzakking. Zondagmiddag is ten westen van Uitdam de verzwaarde Wa- terlandtsctoe Dijk, benevens dc nieuwe zij weg aan den voet over een lengte van 70 meters verzakt. Men is terstond aan liet werk gegaan om het gevaar af te wen den. Twee schepen klei werden gisteren reeds aangevoerd. Geen stoom meer. Toen de personen trein, die omstreeks acht uur te Venlo moet aankomen, Zaterdagavond het sta tion Venray zou verlaten, bleek de ma chine geen voldoende stoom te kunnen maken ten g&volge van de minderwaar dige quaJiteit der steenkolen. In allerijl werd door stations- en treinpersoneel den nenhout van het emplacement aangedra gen, zoodat de machinist ten slotte weer over voldoende stookmateriaal beschikte om Venlo nog, hoewel met drie kwartier vertraging, te kunnen bereiken. Koffiemolens gevraagd! Eenige hande laren te Venlo trachten op 't oogenblik zooveel mogelijk oude koffiemolens op te fcoopen. Er is groote navraag op de dorpen naar dat artikel. De boeren pFrOtoeeren de rogge te malen met een koffiemolen, om de regeeringsmaatregelen te kunnen ontduiken. Aan den draad. Nabij Kessenich (B.) is een krijgsgevangen Rus, die uit België de vlucht naar ons land walde nemen, aan den electrischcn draad dood geble ven. Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag is in do groote lederfatoriek van de firma S. van Toon te Waalwijk in zes weken tijds thans voor de derde maal ingebroken. Ongeveer voor f 1350 leer is ontvreemd. Betaling gestaakt. Men meldt aan de „N. R. Crt."' uit Heerenveen, dat de stoomslijperij Phoenix" tijdelijk de beta lingen gestaakt heeft. De directeur is ge schorst en het personeel heeft aanzegging gekregen van ontslag tegen de volgende week. Men spreekt van een aanzienl k tekort. Nekkramp. Naar aanleiding van de mededeeling, dat bij de behandeling van nekkrampgevallen in het Fransche leger succes was behaald met snelle toepassing van het antimeningitie-serum, wijst men er in het „Vad." op, dat in het militair hospitaal te Amersfoort het gebruik ook goede resultaten afwierp. Op de 25 geval len van dit jaar kwamen slechts 7 sterf gevallen voor. Tfl vlug er bij. Zaterdagavond kwam de burgemeester van 's-Gravenmoer den dominé en koster verwittigen, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag een eind aan den zomertijd zou maken, zoodat de kerkdiensten Zondag leelijk in de war liepen. (Rsb.) Staten-Generaa!. Vereenïgde vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 18 September 1917, tot opening, van de gewone zitting der— Staten-Generaal. De heer VanVoorst totVoorst, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich naar de vergaderzaal der Tweede Kamer hebben begeven, des namiddags te 12.45 uur de vergadering en laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 5 September 1917 no. 36, houdende zijne benoeming tot Voorzitter van de Eerste Kamer gedu rende de zitting welke heden zal aanvan gen, en een Koninklijk besluit van 10 September 1917 (Staatsblad no. 582) be treffende de opening van de gewone zit ting der Staten-Generaal op heden door eene Commissie vanwege Hare Majesteit de Koningin, waartoe werden benoemd de Ministers Hoofden van Ministerieele Departementen. De Voorzitter benoemt eene com missie die de Commissie, door Hare Ma jesteit de Koningin benoemd tot opening der gewone zitting, in liet gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uit leiden. De heeren Ministers, hoofden der Mi nisterieele Departementen, die "de Com missie van opening uitmaken, worden te één uur de vergaderzaal binnengeleid en nemen plaats achter de Ministers tafel. De heer Cort van der Linden, Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken, houdt daarop de volgende rede: Mijne Heeren! De Koningin heeft ons opgedragen in Haren naam de gewone Zitting der Sta ten-Generaal te openen. In den korten tijd sedert Hare Majes teit persoonlijk in uw midden was, is geen belangrijke wijziging gekomen in den binnen- en buitenlandsc;hen toe stand. De vooruitzichten voor derr komenden winter zijn weinig bevredigend. De-pogingen van verschillende zijde ondernomen om aan de verschrikkelijke worsteling der 'volken een einde te ma ken,, door ons volk met warme belang stelling begroet, hebben het beoogde doel nog niet bereikt. Wij zijn nog steeds verplicht, te mid den van elkaar fel bestokende vijanden ons gereed te houden tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit. De voorziening van ons volk met le vensbehoeften en grondstoffen voor onze nijverheid wordt voortdurend moeilijker. Maatregelen, om in den meest drin genden nood te voorzien, zullen u wel dra worden voorgesteld. In afwachting van het rapport der Staatscommissie in zake de salarieering van de Rijksambte naren zal een nieuwe regeling der duur- tetoeslagen aan uwe goedkeuring wor den onderworpen. Het verkeer met de Koloniën is in toe nemende mate belemmerd. Voor den af voer der voortbrengselen van den Indi- schen bodem ontbreekt de noodige scheepsruim te en aanvoer van hetgeen van elders moet worden ingevoerd kan niet in voldoende mate plaats vinden. Meer dan ooit is samenwerking van allen, zonder onderscheid van klasse of stand, onmisbaar om ons te midden van den stijgenden nood der wereld staande te houden. De Regeering vertrouwt Mijne Heeren, met uwe voorlichting eji medewerking de onvermijdelijke moeilijkheden te kun nen overwinnen. In naam van dq Konigin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend.- De Heeren Ministers worden door de Commissie uitgeleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. KERKNIEUWS. Priesterjubilea. Den 3en October hopen de votgende Paters Franciscanen den dag te herden# ken. "waarop zij 25 jaar geleden het kleed der Minderbroeders ontvingen: Pater Alph. de Magnee. klooster Venray; Dr. Raph. Ligtenberg, klooster Woerden; Juv. Gulikers, klooster Vorden; Mac. Hulsbosch. kap. Mozes- en Aaronkerk, Amsterdam; Barn. Theunissen, Gar diaan te Megen; Caspar Seelen, klooster te Weert; Gent. Mehring, kap. St. Jozef, Gouda; Rizz. Remmen, Gardiaan Nieuwe Niedorp; G. van Rooijen, klooster te Woerden; .Daim. van Heel. kap. Rosalia, Rotterdam; Mare. Voorveld, kap. Bosch- je Rotterdam; Zong. Keijzers, Missiona ris in Z. Chansi; Bonav. Kruitwagen, klooster te Woerden; Rud. Terstappen, kap. St. Antonius, Haarlem; Apoli. v. d. Mazen, Leeraar H. B. S„ Heerlen; Pach. Thieman, klooster te N. Niedorp. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hemelvaart), den weleerw. heer G D. van Emmerik; tot kapelaan te Am sterdam (O. L. Vr. Onbevlekt Ontv.) den weleerw. heer J. T. J. M. Velthuyse; tot kapelaan te Volendam den weleerw. heer J. B. Schuyt, en tot kapelaan te Zie- rikzee den weleerw. heer G. Karsten (15 Augustus U. priester gewijd). ALPHEN a.d. RIJN. Propaganda-vergadering. Op uit- noodiging van het Par. Kruisverbond, werd Zondag in de toepasselijk met palmplanten opgetooide zaal van het Ju venaatsgebouw, de pro pagan da-vergade ring gehouden, ten doel hebbende de oprichting van een Maria-Vereeniging in deze parochie. Onder de aanwezigen waren de weleerw. heer L. v. d. Pluim, het bestuur en enkele leden van het Par. Kruisverbond en een vrij groot aantal belangstellende dames uit de parochie. De vergadering werd geleid doo'r den heer v. d. Putte, voorzitter van het Par. Kruisverbond. In zijn openingswoord heet spr. de aanwezigen, inzonder de spreekster ter vergadering, mej. A. Mooijman te Delft, hartelijk welkom. Spr. geeft voorts een korte uiteenzetting omtrent het doel eener Maria-Vereeni ging, vertrouwende dat door de woor den van mej. Mooijman voor de oprich ting ervan in deze parochie een goede grondslag mag gelegd worden. Hierna was het woord aan mej. Mooij man, 'die spreken zou over Maria-Ver- eenigingen. Na een schoone inleiding- wijst spr. op de vele verderfelijke dingen in de maatschappij, o. a. op het alcoholis me; en de daar tegenover staande R. K. Drankbestrijding. De drinkgewoonte, zegt spr., dateert reeds ten tijde van de Germanen, en nam allengs grootere afmetingen aan. Met vreugde kan ge constateerd worden dat een Kruisver bond met 3 leden opgericht in Enschede, thans is aangegroeid in ons land tot een leger van 70,000 R. K. drankbestrijders. Met een krachtige opwekking tot de aan wezigen om met al de kracht van een Christen vrouw de drinkgewoonte te helpen keeren, besluit spr. het eerste gedeelte harer schoone lezing. Na de pauze behandelt spr. den in vloed der vrouw in het huisgezin in ver band met het drankgebruik en spr. toont dit met vele voorbeelden aan. Zij wekt daarin de aanwezigen op zich ter eere Godg en uit liefde voor den evennaaste bij de Maria-Vereeniging aan te sluiten. Met een schoone peroratie om volgens den wensch van Pius X alles te herstel len in Christus, ook de drinkgewoonte in Christus te helpen herstellen, besluit spr. hare lezing. Na een dankwoord door den heer v. d. Putte, deelde deze onder applaus der aanwezigen mede, dat tijdens de pauze 34 aanwezigen waren toegetreden als lid der Maria-Vereeniging. De vergadering werd vervolgens met den Christelijken groet gesloten. - De treinenloop. De nieuwe dienst regeling op de spoorwegen, welke heden (18 September) in werking,treedt, brengt, van wat de lijn LeidenWoerden Utrecht v.v. betreft, -slechts weinig ver andering. en de beperking is mede z«eer gering. van Leiden *5.40 8.11.40 4.37 8.06 van Lenden W.P. 4.42 Zo-eterwoude 5.49 11.49 4.50 8.15 v.Hazersw.-Kuud. 5.57 11.57 4.58 8.24 v. Alph.Oudsh. 6.07 8.17 12.05 5.07 8.34 v. Zwamrnerdam 6.17 12.14 5.17 8.44 v. Bodegraven 6.23 8.28 12.21 5.25 8.52 v. Waarder 12.30 5.34 9.01 v. Woerden c 8.40 12.40 6.10 9.12 aank. Utrecht 8.40 12.59 6.36 9.34 van Utrecht van Woerden van Waard er v. Bodegraven *7.- 9.18 12.45 9.39 1.12 9.48 1.21 9.57 1.31 5.36 10.20 6.11 10.48 6.20 10.57 6.29 11.06 6.38 11.13 6.45 11.22 6.53 11.30 7.01 11.38 7.09 11.46 niet op Zwammerdaan 7.08 10.04 1.38 Alph.-Oudsh. 7.18 10.14 1.49 Eïazersw.-Kcud. 7.28 10.22 1.57 ZoeterwouxDe 7.34 2.05 v. Lei den W.P. a. Leiden S.S. 7.42 10.35 2.13 De gemerkte treinen loopen Zon- en Feestdagen. De veranderingen op oe lijn Al/phen— Amsterdam' v.v. zijn van meer beteekenis. De uren van vertrek -volgens de nieuwe dienstregeling zijn: van Alphen 6.18 8.21 12.11 8.38 van AaJsaneer 7.24 9.28 1.35 9.45 aank. Amsterdam 8.19 10.09 2.26 10.21 van Amsterdam 8.30 5.9.— van Aalsmeer 8.50 5.4 i 9.50 aank. Alphen 10.06 6.40 11.03 KATWIJK. Prov. Statenverkiezing. De heer N. Parlevliet alhier, heeft bij de Anü-Rev. Kiesvereeniging een schrijven ingezonden dat hij' geen candidatuur voor de Provin ciale Staten wenscht te aanvaarden. LISSE. OntruimingDe bewoners van de Nieuwstraat, een blok van 10 arbeiders woningen, in eigendom toebehoorende aan Th. Smakman alhier, zijn Zaterdag avond j.l. bij deurwaarders-exploit aan gezegd, dat zij binnen 6 weken, doch uiterlijk 3 November a.s. hun huis moe ten ontruimd hebben, daar anders tot gerechtelijke ontruiming zal worden overgegaan. Als men nu in aanmerking neemt, dat geen der 10 bewoners, allen arbeiders, een cent huur ten achter is of huis of tuintje verwaarloosd heeft, en dat er door den verhuurder inzake het bovenstaande geen woord met de huur ders is gesproken, dan kunnen we deze maatregel niet anders dan afkeurend be- oordeelen. Voetbal. Men verzoekt ons opname van het volgende: De belangstelling voor den Zondagmid dag gespeelden medaille wedstrijd tusschcn Teylingen I uit Sassenlieim en Geel-Wit uit Lisse, was bijzonder groot, In den aanvang was het een verkennen van elkanders kracht en aldra bleek, dat Teylingen zijn tegenpartij had gevonden, want het dient gezegd, Geel-WTt was Tey lingen verreweg de baas, hoewel deze meerderheid door goed verdedigen van Teylingen niet in doelpunten kon worden omgezet. Met rust was de stand! 11 en na de rust was Teylingen totaal ingeslo ten, doch doelpunten bleeti uit. Toen scheidsrechter M. van Dijk, uit Noordwijkeihout tijd floot, was de stand nog steeds gelijk, doch het bepaald af gematte Teylingen élftal, verkoos der tweede maal 7^ minuut verlenging niet door te spelen. Hoewel Lisse, door deze weigering de medaille had gewonnen, werd op voorstel van Geel-Wit (besloten, den wedstrijd bij gelegenheid opnieuw uit te schrijven. Nog kunnen wij mededeelen, dat Geel- Wit II tZcmdag in iSassienheim -gelijk speelde tegen Teylingen II (0-0). NIEUWKOOP. Verzet. Zondagavond is de veekoop man J. K. uit Noorden onder den invloed van sterken drank in hevig verzet geko men tegen den gemeenteveldwachter Van Vuuren en den nachtwaker, te vens onbezoldigd gemeente-veldwachter, Flink alhier. Het was 'n oogenblik een formeel gevecht, waarbij hevige klappen aan beide zijden werden toegebracht. Proces-verbaal is opgemaakt. Ingezonden MededeelïngT a 30 cent per regel. Maison „LUXE". BEEKSTRAAT Ü3. oj», Filiaal: HAARLEMMERSTRAAT 5J3 Achterspelden - Zijspelden Empirespelden. RKPAREEREN VAN SPELDEN NOORDWIJK. Lijk aangespoeld. Een alhier aan» spoeld lijk is gebleken te zijn van i Engelschen officier van gezondheid. 11 overblijfselen van de uniform en de aai wezigheid van een stethoscoop in eon etui in den borstzak kon de identity worden vastgesteld. Het lijk wordt Dim! dag met militaire eer ter aarde besteld, NDO.RBWIJKCRHOUT. Burgemeester Van lersel. De Staatscourant van gisteravond meldt de benoeming van den heer A. a C. M. van lersel tot burgemeester vaii' Jïze gemeente. De heer Van lersel, woonachtig te LaJ Zwaluwe, heeft zich in de plaats zijner! inwoning steeds doen kennen als ten serieus en ijvervol persoon, waarom L naar wij hopen zich naar alle wensch zal kwijten van'zijn nieuwe, ver. antwoordelijke functie. OEGSTGEEST. Nederlamtecho Zendingsschool. ]|f Nederl. Zendelings-Genootschap, gestichj in 1737, en de Utrechtsche Zending-ver. eeniging hebben sedert het jaar 1905 hun opleiding tot zendelingen gecombineerd. Daaraan heeft de Nederlandsche Ze.v dingsschool haar ontstaan te danken en werd deze school voorloopig, ondergebrach in het gebouw van^iet Genootschap t Rotterdam. Het bestuur heeft echter than een eigen inrichting doen bouwen onde deze gemeente. De keus viel op de wfl diva in gebruik te stellen standplaats, cm dat vele leerlingen nu toch reeds verschil lende lessen ontvingen in Oostersche taleil van Leidsche professoren. Hoewel de me. dische cursus in Rotterdam bijzonder was gorganiseerd, is er vóór dit onder wijs uiteraard mede een uitstekende legen'heid door hulp van de Leidsche um versiteit. De drie zenaingsdirecteuren zijn thaoi dr. J. W. Gunning, op het oogenblü nog in Indië vertoevende, d®. J. Rauwl en dr. F. J. Fokkema. Een der zending directeur-en, ds. J. Rauiws, is belas) met de leiding van het internaat van ii school, terwijl de administratieve weiij zaamheden wonden verricht in liet ze» dingsbureel, ondergebracht in een d# vleugels vaai het gebouw. De opening vat de school zal plaats hebben op Woensdaj 19 dezer 's middags te 2 uqr, door pra dr. "H. M. van Nes, voorzitter van d schooi, terwijl verder het woord zulle! voeren dr. A. M. Bruins ,als rector en d! J. Rauws als directeur. .Bij de opening zullen HH. MM. de Kt ningin en de Koningin-Moeder vertegen woordigidi zijn door de heeren graaf Va Bylandt en j'hr. mr. W. Röell, terwij ook de minister van Kolftniën mr. Pleji de plechtigheid zal bijwonen. Des avonds z&l -fh de Pieterskerk 1 Leiden een wijdingsstond plaats hebben waarin als sprekers zullen optreden prol dr. Van Ne9, als voorzitter van het school bestuur, dr. v. d. Giesen, pred. te Rotlef dam, als voorzitter van het Ned. Zcij delings-Genootschap, en ds. J. A. Kraineii pred. te 's Gravenhage, als voorzitter vaj de Utr. Zendingvereeniging. Het zangktö G. d. zal daarbij medewerking verleend Aan den linkervleugel van het gebod bevindt zich de ruime en doelmatig in?e richte woning van den predikant-directeur verder op den beganen grond worden aan getroffen de verschillende .bureel- en ado» nistratieTvertrekken, archief en bibliotheek conversatie-, 3>ees- en eetzalen; op de eerste verdieping de onderwijs- en leerzalen, terwijl daarenboven voor ieder der Ie» lingen afzonderlijke slaapvertrekken zijl aangebracht. Verder is eene zijde \ani zolderverdieping ingericht voor de verblij ven van het inwonend dienstdoend W soneel. Het getal der interne leerlinge 1* draagt thans 35, terwijl met het oog «1 de te verwachten aanwas van leerlij het gebouw voor een aanzienlijker aanlf ruimte biedt. RIJPW ETER ING. Poet. Aan belanghebbenden wotj bekend gemaakt, dat vanaf heden, Wegj den beperkten treinenloop, de posidieij als volgt is geregeld: 1ste verzending Sj uur v.m., 2e verzending 4.37 n.n». J postkantoor is geopend van 7.30—9.30 v.®t van 2.304.30 en van 6—7 uur n.m. u telegraafdienst blijft onveranderd. ROELOFARENDSVEEN. Maria-Vereeniging. ZondagmiddJ te 5 uur vergaderde onze Maria-Vereem •ging. De weleerw. heer kapelaan Boon kamp opende de vergadering en n«e» allen welkom. Gezongen werden fj» briëtas-lied en 't Lied van de iW bond. Daarna las de secretaresse deD tulen, alsook 't verslag der algenj# vergadering voor. Hiervoor bracni pelaan Boonekamp een woord vania» aan de secretaresse. De collecte voor vrijbed te Heer bracht op f weleerw. heer Boonekamp hield w zing, waarin Z.E. in schoone woon»» lijden schetste zooals men diei neie in een tijd van wereldvrede. Meer ooit, zegt de eeAv. spr., wordt dien vrede verlangd. Voeg claaron^aar uw gebed de versterving, door voorstel van pastoor Saulenn -- vereeniging toe te treden tol vredesdag, als afschafster of al- S6 offthoudster. .n 01 Medegedeeld wordt dat m begi

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2