'eEeidóciie (3oma/nl RT Aan onze Abonné's. BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. IKAO N: •uisi lï erkj en, •Lee? ilv. le pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestcl. pe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 11 ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij onze agenten 12 ct. p. week, f 1.CO p. kwartaal. Franco post f 1:80 p. kwartaal. Het Geïliuslreerd Zondags- tiaJ L alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. kwartaal, bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. DENSDAG 13 SEPTEMBER 1917. BureauSTEEMSCKUUR 15 - LEIDEN. Inierc. Telefoon 935. No. 2419 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels.f&f-i elke regel meer 15 ct. Iitgezondon mededeeiirigèn ymi 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met graili bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wowie* aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer lei. Pj*- T)e zeer beperkte dienstregeling, welke tengevolge van den steenkolennood door de spoorwegmaatschappijen is ingesteld, •zal tengevolge hebben, dat onze courant op enkele plaatsen later wordt bezorgd dan de geabonneerden thans gewoon zijn. Alles, wat in ons vermogen ligt, zullen wij doen om de bezorging zoo tijdig mogelijk te doen geschieden, ook door de. couranten vroeger te doen afdrukken. Onze geabonneerden gelieven er echter rekening mede le houden, dat vooral deze eerste dagen van den beperkten treinenloop de bezorging niet zoo zal 8ijn, als wij wenschen en ons voor stellen. Alle klachten, die ons bereiken, zullen [afzonderlijk worden onderzocht en zoo veel mogelijk zal er aan worden tege moet gekomen. DE DIRECTIE. De Openingsrede. De rede, waarmede minister Gort van der Linden in naam van H. M. de Ko ningin lieden de gewone zitting der Sta ten Generaal heeft geopend, zegt veel in kaar beknoptheid en kortheid, f} Zij zegt ons. dat de regeering er van overtuigd is, dat een niet te keerert kom mer ons dreigend boven het hoofd hangt... „De vooruitzichten voor den komenden winter zijn weinig bevredi gend". „De voorziening van ons volk mei levensbehoeften en grondstoffen i voor onze nijverheid-wordt voortdurend moeilijker." Tegenover dit donkere toe komstbeeld stelt de regeering geen en- kei lichtend perspectief... tenzij het zeer U( vage: „maatregelen om in den meest dringenden nood te voorzien zullen u 0 weldra worden voorgesteld". Toch laat zij ten slotte spreken - haar krachtig vertrouwen, „de onvermijdelij ke moeilijkheden te kunnen overwin nen". In dat vertrouwen willen wij ons allen naast onze regeering stellen. In dat vertrouwen, ten slotte wortelend in een vertrouwen op Godwillen wij sterk r;laan. Dit staatsstuk spreekt, helaas, niet van een vertrouwen op God, maar moge ons volk zich voornamer toonen dan zijn regeering en beseffen, dat al ken dods bijstand ons redden kan en iij aileen ons den noocl der tijden dra gelijk kan maken... i Terecht, zéér terecht, wordt gewezen op de noodzakelijkheid van samenwer king van alle burgers, zonder onder is scheid van stand en klasse. Ov.voldoan laat ons de zinsnede betref fende de mobilisatie: „Wij zijn nog steeds verplicht, te midden van elkaar bestokende, vijanden, ons gereed te hou den tot afweer van mogelijke inbreuk op onze neutraliteit." Eisclit die plicht ook een onverminderd-zware druk der mo bilisatie? Op deze vraag moest toch eens eindelijk duidelijk worden geantwoord - het Nederlandsche volk verlangt dit, daar het wij willen 't onomwonden Verklaren niet kan inzien, dat, 'ook cd is liet ge.vaar voor ons land om in den oorlog te worden betrokken nog steeds aanwezig, zulk een zware persoonlijke J offers bij voortduring noodig zijn! Voor 'de zoo noodige „samenwerking van flllon", hopen we, dat de regeering in zake de mobilisatiedruk spoedig' duide lijker zal spreken dan in deze openings rede. d.i mi Na jn 10 ifjtj >p.< r Oi V Separatisme. Separatisme is een geleerd woord, waarmede de tegenstanders ons, Room- [sclien, zoo gaarne willen bestempelen, pe-noodzakelijkheid van afscheiding op' godsdienstig terrein is hun een doorh in ft oog. Waarom? Och, men heeft zoo spoedig een verwaterd argument bij de hand. We bebben het reeds zoo menigmaal moeten fflooren, zoodat. wij er thans wel -over kunnen zwijgen. •Maar. toch bracht ons de „N. R. Crt." op een gedachte, die den tegenstanders wel (ie moeite ter overweging waard is. Genoemd blad meent, dat het voor de voetballers wat het reizen betreft ditmaal geen prettig seizoen zal -worden. Vele treinen zijn uitgevallen, tengevolge waarvan menige club op den Zondag reeds vroeg op reis moet. Een enkel staaltje onlleemm wij hieraan: De Arnhemmers zullen voor de reizen fiaar Hengelo en Enschede reeds des morgens om 6 uur in dea trein moeten stappen. De Enschedeërs zullen voor de" reis naar Arnhem en Wagcningen reeds om 6.15 moeten vertrekken. ,hi het Noorden zullen de -voetballers zich ook al moeten wennen aan vroeg opstaan. De Leeuwardenare.n vertrekken om 7.01 en zijn dan om 8.35 in Gronin gen. De Groningers treffen liet nog èr- 8cr. Zij moeten reeds om 6.50 uil Gro ningen. pok in het Zuiden zijn enkele reizen jjjna onmogelijk. Wanneer de Maas- incntenaren niet opzien tegen vroeg op slaan kunnm ze op een dag heen en 'erug naar Walcheren. Ze moeten dan pWO uit Breda. Trouwens de Maas- icritenaren zijn vrijwel voor alle wed- J'wn, die zij uit spelen gaan, op dezen roeghüi trein aangewezen. Middelburg mi wgi des morgens tijdig in Maastricht fe»ai r ind,-n men om 6.16 van huis L, 9verioêns zijn de verschillende *n in het Zuiden goed mogelijk, mits vriiu T .gefiri bezwaar tegen heeft, dat Wnoe'd geheelen ^oada£ er m($e Wat het Westen betreft, kan men nog tevreden zijn, meent dc „N. R. Ct." Nu vragen we: hoe zullen onze Room- sche voetballers het aanleggen, zij die clubleden zijn van vereenigingen, aan gesloten bij den Ned. Voetbalbond? Als men van bovenstaand lijstje na gaat de verschillende vertrekuren, wan neer zal er dan gelegenheid zijn, de H. Mis bij te wonen? Die lijd is er dan toch immers niet. Werkelijk, wij behoeven geen dwepers te zijn. Maar het afzonderen van Room- sche voelballers in Roomsche bonden is noodzakelijk, omdat alleen in dergelijke bonden rekening wordt gehouden met de godsdienstige belangen der leden, met de voorschriften der Kerk. Om nog niet te gewagen van'de zedelijke geva ren. die men elders oploopt! Hierover hadden wij het-reeds eerder. Russische tegenaanvallen in het Ocsten. Verwachtingen omtrent het antwoord der Centralen aan Z. H. den Paus. - De conferentie te Stockholm gaat door. Overzicht Met een paar regel3 is voor heden de toestand op de gevechtsterreinen mede gedeeld. Gisteren gewaagden wij reeds van de Russische tegenaanvallen. Deze aanvallen blijken niet van voorbijgaan- den aard te zijn. Tenminste, de latere be richten spreken van het voortdurend succes waarmede het leger der jonge Russische republiek den D.uitschers niet alleen blijft weerstaan, maar zelfs de lei ding in handen schijnt te nemen om het zoo smadelijk verloren gebied door de binnonlandsche gebeurtenissen des te eervoller te heroveren. De andere fronten geven geen aanlei ding ter bespreking. De humane beslissing, door den sym- pathfeken Oosten rij kschen keizer geno men, orn ecnige zoons en vaders van groote gezinnen te ontzien, heeft in alle politieke kringen en onder de geheele bevolking diepen indruk gemaakt. Zeer talrijke families zullen van dit.koninklijk besluit profiteeren. Doch ook de bevolking, die er geen di rect belang bij heeft, heeft naar de „Pes ter Llovd" opmerkt, het besluit met vol doening vernomen, omdat zij daarin een bewijs van rustige kracht en van het onwrikbare vertrouwen op de overwin ning ziet, wat aan alle gepraat in de vijandelijke landefl, als zou de monar chie aan het einde van haar kracht ge komen zijn,-een einde maken zal. Met zekere spanning wachten wij het antwoord af, dat de" Centralen zullen zenden naar aanleiding van 's Pausen vredesvoorstel. De Milaneesche corres pondent van de „Daily Telegraph" ver zekert, dat het antwoord der Centralen hoogst bevredigend is en dat het „mis schien" reeds op het Vaticaan aankwam. Het zou nieuwe verrassende vredesvoor stellen bevatten. Hoe vaag dit optimisti sche bericht ook zij, wij mogen het niet heelernaal ongeloovig van ons afwerpen. Reuter verneemt dat de Entente* oor haar eigen antwoord dat der Centralen afwacht. Dit is geen kwaad besluit, waar door den Centralen opnieuw de gelegen heid geboden is, scherp omlijnde voor stellen te doen. Tenminste wanneer zij oprechten vrede wenschen! En dit mo gen wij gezien de huidige omstandig heden wel aannemen. Rusland. Aftreden van Kaledin. Generaal Kaledin trad af als helman van de Don-kozakken. Men herinnert zich, dat deze machti ge hetman de partij van Kornilof koos en een paar dagen geleden de Sovjet van Iloslof arresteerde. Zweden. De Stockholmsohe conferentie gaat door. Het manifest aan de internationale aangesloten socialistische partijen, het welk het organisatie-comité der Stock- holmer conferentie uitvaardigt, acht, zoo seint het Z. T. het noodzakelijk een korte verklaring betreffende den toe stand af te leggen. De commissie verklaart duidelijk en beslist, dat het plan om te Stockholm een internationale socialistische confe rentie bijeen le roepen, niet is en ook niet'wordt prijsgegeven. Doch wat wil men op die conferentie bereiken? vragen we nogmaals. Vereenigde Staten. U ilvoerbeperki ng. De Export-Raad publiceert een verkla ring, behelzende een lange lijst van ar tikelen, waarvan de uitvoer feitelijk ver boden is, tenzij de verscheping daarvan bevorderlijk is voor de oorlogsbedoelin gen. De lijst vermeldt: tarwe, meel, sui ker, b_oter, (katoen) linters, ijzer, staal en alle vormen, verschillende chemicaliën en andere artikelen. In de verklaring wordt er bijgevoegd, dat beperkte hoeveelheden van gecon serveerde artikelen in sommige andere gevallen mogen worden geëxporteerd, wanneer dit kan worden gedaan, zonder nadeel voor de Ver. Staten of voor nood zakelijke geneeskundige of pharmaceu- tische doeleinden. Lansing's p'orlefouilfe. Volgens de „Chicago Tribune" zouden er 70 telegrammen van Luxburg in Lan sings portefeuille zitten. Ook de „Tirne3"-correspondent le Washington vertelt, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Wash ington nog andere documenten bezit, „even coaipromitteerend als de reeds openbaar gemaakte". Vredespogingen. Het vredes-voorstel' van den P?us. Het antwoord der geallieerden. Reuter verneemt, dat, voor zoover vast- gestelcf kan worden, de geallieerden niet voornemens zijn de Pauselijke nota te beantwoorden, vóór de centrale mogend heden haar antwoord naar het Vaticaan gezonden hebben. lnlusschen is de algemeens gedachte van Engelands houding in deze kwestie in volkomen overeenstemming met het antwoord, dat president Wilson reeds aan den Paus gezonden, heeft. Nederland en de Oorlog. De D ui ts che steenkolen. Over de onderhandelingen door onze regeering gevoerd met vreemde regee- ringeri moet het Nederlandsche publiek weer door buitenlandsche organen wor den geïnformeerd. Eerst kwam de „Telegraaf' vertellen, wat de Britsche regeering had aangebo den en gevraagd, nu vertelde men op 't Duitsche gezantschap aan een redac teur van „Het Volk", die op informatie was uitgegaan, de Duitsche lezing van de geschiedenis der onderhandelingen tusschen onze regeering en de Duitsche over de kolen. „De Duitsche regeering had de Neder landsche regeering in de tweede helft van Juli voorgesteld, tot een algerneene economische schikking te geraken, die zoowel de vraagstukken van den weder- zijdschen in- en uitvoer der belangrijk ste arlikelen als de daarbij bchoorende financieele regeling zou omvatten. In den loop der onderhandelingen bleek het noodzakelijk, eerst de kolen- en crediet-vraagstukken te behandelen, daar het derde deel van. d.e te treffen schikking öe-levéirsnMdêTen -óvereen- komst praclisch eerst kon worden beslist, nadat over het crediet, in het bijzonder de grootte ervan, overeen stemming zou zijn verkregen. Wat de kolenlevering betreft, heeft Duitschland verklaard, dat het voor zich belang heeft bij een zoo groot mogelij ken uitvoer, hetgeen in verband met den stand zijner valuta ook gemakkelijk is te begrijpen. Daartegenover moest Duitschland echter rekening houden met de hooge eischen, die aan zijn kolcn- voortbrenging worden gesteld, in de eerste plaats met betrekking tot het hinnenlandsch verbruik, dat gevoerd heeft tot een uiterst strenge rantsoenee ring van den huisbrand voor alle klas sen der bevolking, voorts tot de behoef ten' zijner bondgenootcn en ten slotte van die der neutrale staten. Bij het in acht nemen van al deze ge zichtspunten kwam Duitschland tot de conclusie, dat het met den besten wil in niet meer kon toestemmen dan in een maandelijkschen uitvoer van 200,000 ton Duitsche en 50,000 ton Belgische kolen. Duitschland was bereid, zich tot 31 Maart 1018 te verbinden, deze hoeveel heden te leveren." Daarbij maakte Duitschland er aan spraak oprdat voor de kolen een bepaald bedrag in guldens werd betaald ten deele in den vorm van een crediet, dat door een Duitsch bankenconsortium zou wor den opgenomen. Die voorwaarden achtte de Duitsche regeering.in verhouding ook tot de voorwaarden tegenover Zwitser land gesteld, gunstig voor ons. De onderhandelingen traineerden en nu is op 15 September 1.1. de prijs per ton kolen belangrijk verhoogd. Dat de stremming in den kolenuitvoer uit Duitschland een middel tot pressie zou zijn, werd tegenover den redacteur van „Het Volk" ontkend. Een nadere toelichting dier bewering zou die stellig aan waarschijnlijkheid hebben doen winnen. Nu komt de zaak praclisch" hierop neer, dat als onze regeering de voor waarden aanvaardt"al dadelijk tegen het beginsel van de Exportcentrale wordt gezondigd, die immers wilde bevorde ren, dat zooveel mogelijk goederen zou den worden geruild tegen goederen. Men ziet in Duitschland zeer wel in, dat dit beginsel ons land in den vreed- zamen ecoomischen strijd geducht zou versterken en terwijl onze export naar Duitschland voor een groot deel betaald is met crediet-papier zouden wij den invoer uit Duitschland moeien betalen met Nederlandsche munt. Dat maakt de beslissing voor onze re geering stellig uiterst moeilijk. „N. Ct." M ij n e n. Tusschen Wassenaar en Noordwijk zijn een 5-tal mijnen aangespoeld en onder bewaking gesteld van de kusD wacht. Vereeniging van Land- stormplichtigen. De Vereeniging van Landstormplichli- gen in Nederland houdt in de week van 1825 Sept., om aan haar adres, waarin zij de fegcering verzoekt de jaarklassen 1910, 1909 en 1908 te doen^aflossen en de landstormplichtigen dier jaarklassen met klein verlof te zenden, kracht bij te zetten, een 15-tal groote openbare verga deringen in verschillende garnizoens plaatsen van het land. De burgemeester van Ilamont. Wij vernemen uit degelijke, we kun nen haast zeggen, directe bron, dat bur gemeester Iveunen begenadigd is, of lie ver de doodstraf veranderd is in lang durige gevangenis. Voor zoover we te weten kwamen, is Z.E.A. Dinsdag j.l. naar Duitschland getransporteerd. Aldus de „Meijerijsche Crt.". Het goede voorbeeld. Men schrijft aan de „N. Ct.": Bij de in den a.s. winter noodzakelijke besparing van brandstoffen behoort de overheid het voorbeeld te geven. De openbare diensten krijgen 75 pet. van het verbruik gedurende den vorigen strengen winter. Het kwantum is dus gewoonlijk groo- ter dan het verbruik in vroegere nor male jaren. Bovendien is het verbruik nogal eens hoog opgegeven. De centrale verwarming in de groote openbare gebouwen verslindt massa's brandstoffen. Het, is daarom van zeer veel belang, dat niet te vroeg met stoken wordt begonnen, bijv. niet voor tegen November. Stookt men royaal en vroeg, dan krijgt het publiek, vooral bij een strengen win ter, nog meer gebrek aan brandstof, doordat dan de publieke diensten 'om aanvulling van hun voorraad komen en vóórgaan. Eeri ministerieele aan schrijving om niet vóór een bepaalden datum of niet clan na ontvangen bericht met-stoken te beginnen, zou ongetwij feld een gunstige uitwerking hebben. Ook de gemeentebesturen kunnen in dezelfde richting een goeden invloed oefenen. De Nederlandsche ambtenaar heeft veel deugden, maar hij is in door-_ snee kouwelijk. Op tal van bureau's isr het in den winter overdadig warm en dat werkt niet goed op de arbeidspres tatie. Controle op te groot gaslichlverbruik bij openbare diensten is in het komende winterseizoen ook niet overbodig. Het werkt absoluut verkeerd, 'als de overheid zuinigheid gebiedt en zelf niet het voorbeeld geeft-. Eén N e cl er I a h dsc h e rn o t o r- iQgger lot zinken gebracht. De zeiilogger Wilhelmina KW 79 heeft gistermiddag te IJmuiden de li opva renden aangebracht van den molorlog- ger Eendracht 7 VL 21 i, schipper Lang broek, toebehoorend aan de reederij II. de Korver te Vlaardingcn, welke rnolor- logger Zondagmiddag te 12 uur door een Duitsche duikboot met brandbommen tot zinken is gebracht. Van de opvarenden vernamen wij over deze daad het volgende: Men was naar huis varend en had IJmuiden reeds in zicht, waar men te i uur hoopte aan te komen, toen men door een Duitsche duikboot werd aangehou den. De bemanning van de duikboot gaf te kennen, dat men den logger moest verlaten, want dat deze tot zinken zou worden gebracht. Op de mededeeling van den schipper, dat het schip zich be vond buiten liet versperde gebied, werd slechts geantwoord, dat hel „Krieg" was, en dat men daarmede geen rekening kon houden. Het schip moest zinken. De .bemanning verliet daarop in de seheeps- boot den logger en aan boord daarvan werden brandbommen, die men aan boord van de duikboot reeds in gereed heid had, gebracht. Nadat de Duitschers die de bommen aan boord gebracht had den, alles van het schip geroofd hadden, wat zij slechts konden meenemen, o.a. de schoone onderkleeren vaii den schip per, de laarten van de matrozen, de octant, een flesch cognac en eetwaren, werden de bommen ontstoken en ver dween het schip na ruim een half uur in de diepte. Nadat de opvarenden ongeveer 20 uren in de scheepsboot hadden rondgezwor ven, werden zij aangetroffen door een Engelschen torpedojager, die deel uit maakte van een flottielje van drie der gelijke schepen. Aan boord van den tor pedojager werden de mannen voorzien van droge schoone kleeren en van eten. De logger Wilhelmina kwam in zicht, aan boord waarvan de schipbreukelin gen overgingen. Dd Statenkieskring' Gouda. De stemming voor de verkiezing van een voorloopig bestuur van de R. K. Centrale Kiesvereeniging in den ten Kieskring van Zuid-Holland, aan welke stemming werd deelgenomen door de leden der kicsvereenigingen welke bin nen dien Kring zijn gelegen en waar voor iedere kiesvereeniging candidaten had kunnen opgeven, 'is thans geëindigd. De volgende 9 personen zijn gekozen: Dr. A. C. A. Hoffman, Gouda, 1819 stem men; A. C. van Berkel, Gouda, 1503 st.; F. A. Moerel, Oudewater, 1431 st.; L. M. G. van Well, Zegwaart, 1051 st.; J. B. Bes. Alphen, 1038 st.; Joh. Vlasman, Al phen. 1032 st.; A. M. van der Griendt, Voorburg, 741 st.; C. B. Lünnemann, Boskoop. 549 st„ en J. P. van Breukelcn, Woerden, 519 st. De aanvullingslijst bevat nog de na men van 45 candidaten. Het voorloopig bestuur wees bij stem ming aan: als voorzitter Dr. A. C. A* Hoffman, Gouda; secretaris A. C. van Berkel, Gouda; penningmeester F. K Moerel; Oudewater, en als algemeen plaatsvervanger L. M. G. van Well, Zeg waart. Eerste Ned. R.-K. Middenstand.eengrea. Gisteren werd in de groote zaal vafl park „Tivoli" te Utrecht het eerste Ne derlandsche R.-K. Middenstandscongres gehouden. Gisteravond om 8 uur had in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen' de ontvangst der congressisten door hei bestuur der Leo-verecniging, de afd, Utrecht der Hanze, plaats. 'Onder de aanwezigen waren het vol ledig hoofdbestuur van den R.-K. Mid< denstandsbond en de verschillende did-.- eesane besturen, voorts de heeren mr« A. E. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, J. P. Harte en C. de Wilde, wethouders der gemeente Utrecht, miv A. baron van Wijnbergen, lid van da Tweede Kamer, J. van der Wurf, lid der Prov. Staten, den Hoogeerw. heer B. Aj de Wit, Deken van Utrecht, prof, Beip sens, pater Borromeus de Greeve, IL Akkermans, eere-voorzitter der Leo-ver- em liging en J. Beek, vertegen woo rdigee der Utrechtsche Handelsreizigersveree- niging. Hel eerst nam de heer H. Bergman, voorzilter der Leo-vereeniging, hei woord. Spr. ving aan met een woord van web kom toe te roepen aan de aanwezigen, inzonderheid aan het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond. Ver volgens aan den Hoogeerw. heer B. Aj de Wit, deken van Utrecht, Zijn Hoog-* eerw. dank brengend yoor de krachtige medewerking, welke de Leo-vereeniging steeds van de plaatselijke geestelijkheid heeft mogen ondervinden, aan den. bur gemeester en de wethouders van Utrecht er de aandacht op vestigend, dat de taak van het gemeentebestuur in deze tijden zeer zwaar is. Spreker brengt hulde aan het college van B. en \V. van Utrecht voor al hetgeen het in dezen crisistijd voor de burgerij heeft gedaan (Applaus). Vervolgens wees spr. erop, dat de Leo- vereeniging. de oudste R.-K. Nlidden- standsvereeniging in den lande op het punt staat haar zilveren jubileum lc vie ren. Spr. schelste de verhouding van da R.-K. tot den neutralen Middenstands bond. liet is vooral dr. Nouwens ge-1 weest, die den middenstanders steeds hoeft gewezen op den wensch van Paus en bisschoppen zich in eigen organisa ties te vereenigen. In ruime male heb ben zij aan dien wensch gevolg gegeven, zoodat de R.-K. Middenstandsbond thans ruim 18,000 leden telt. Met nadruk wees spreker erop, dat do R.-K. Middenstand geen macht verlangt doch alleen hel recht van erkenning ook door de overheid. Ten slotte bracht spr. een woord van bijzonderen dank aan prof. dr. J. Beur den, voor diens uitnemend praeadvies, hetwelk spr. ook ter lezing aanbeval aan niet-Katholieke middenstanders, die het gerust, zij het dan ook gewijzigd op zich zelf kunnen toepassen (Applaus). Dan was het woord aan den heer W. Fransen Jr„ voorzitter van den Bond, Spr. wilde een woord van dank brengen aan de Leo-vereeniging, die aanstonds, toen de plannen voor een Roomsch Mid denstandscongres yasteren vorm hadden aangenomen voor zich de eer opeischte, het congres binnen Utrecht's veste to mogen ontvangen. Het hoofdbestuur ging hier te eerder toe over omdat de Leo-vereeniging de oudste dochter van den bond juist haar zilveren beslaan- feost vierde. Spr. besloot mei de houp uit te spreken, dat de afd. Utrecht in de tweede kwart-eeuw van haar bestaan mocht groeien en bloeien. (Applaus.) De congressisten begaven zich daarop naar de groote zaal, waar zij op een rijk en -gevarieerd program van muziek en zang werden vergast. Korle Kroniek. De Bondsraadvergadering van den R. K. Bond van Bakkers en Cacaobewer- kers nam in haar 1.1. gehouden jaarver gadering in beginsel aan, dat het bonds- kautoor zou worden ondergebracht in het gebouw voor de R. K. Vakorganisa tie le Utrecht. In een dezer dagen ge houden Bondsbestuursvergadering is besloten uitvoering te geven aan het toen genomen besluit en met October a.s. het kantoor van Rotterdam naar Utrecht te verplaatsen. De afd. Haarlem van den Bond van R. IC. Smedenpatroons heeft zich tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gewend om tijdelijke afwijking - van de Arbeidswet. De Bond wil tijdens de korte winterdagen, in verband met den licht- en kolennood, de schafttijden inkorten en instellen een schattijd van een half uur en een of meer schafttijden van een kwartier, naar gelang de dagen lang zijn, terwijl in ieder geval de ar beidstijd per week nooit meer dan 58 uur zal bedragen. Voor zoover het personen betreft beneden 17 jaar is wijziging van de Arbeidswet noadig. De Rotterdamsche Vereeniging van Winkeliers in koloniale waren en co mestibles lieeft B. en W. verzocht, met het oog op de lichtbesparing, een ver plichte winkelsluiting om 6 uur n.m. in te voeren.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1