BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Christen-helden in Japan. Pit blad verschijnt elfeen'dag, uilgcz. Zon- en Fecstd. PDe Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaal; bij onze agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p post fl.SO p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. p.kwartaal, bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondag-sblad 8 ct. 8e Jaargang. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1917. BureauSTEENSCHUUR 15 LE5BEN. Inlerc. Telefoon 935. No. 2410 Postbus 6. De Monte San Gabriele is nog in Oosten- rijksche handen. - Het Oostenrijksche leger doet tegenaanvallen. - De Russen blijven w ken. Overzicht De Italianen blijven wel in de meer derheid, doch de aanvalskracht der Oos tenrijkers blijkt nog lang niet geheel en al gebroken te zijn. Zij zijn onverwacht lot een tegenaanval overgegaan, waarbij Zij niet minder dan 4000 gevangenen maakten. De Italianen hebben te vroeg victorie geroepen over de verovering van iden Monte San Gabriele, Op het oogen- Dlik. dat in Cadorna's hoofdkwartier het stafbericht werd opgesteld, was de be langrijke bergtop weer in handen der Oostenrijkers gevallen. Mogelijk echter wordt dezer dagen bevestigd wat giste ren slechts een voorbarig bericht was, geseind in een oogenblik toen de_strijd ten gunste der Italianen beslecht scheen. Immers de geheele opzet van het Itali- jaansche offensief toont, dat men vastbe- istolen is om het vol te houden tot. de gestelde doelen zijn bereikt en tot die 'doelen behoort stellig de Monte San ;Gabriele. De Oostenrijksche tegenaan vallen toonen echter, dat men de stel- iling met alle macht wil behouden en Hoewel het Italiaansche stafbericht zwijgt, mogen wij aannemen, dat er nog even verbitterd om den top gestreden wordt als de vorige dagen. De Russen zetten hun overhaasten terugtocht bij Riga voort. De Duitschers melden, dat. hun reeds 180 kanonnen, 7500 man en 120 officieren in handen zijn gevallen. De Russische stelling-'n lol Friedrichstad bleken ontruimd. Van laatstgenoemde stad af tot aan de Golf van Riga schijnen de Russen zich op 'een nieuwe linie te willen terugtrekken, welke linie dan den spoor- en straatweg Riga—Wenden zal moeten snijden op een punt. dat vermoedelijk nog achter dc stad Segewoll gelegen zal zijn. H& Russische stafbericht van gisterenavond meldt reeds, dat de linie Klingonberg Moretzberg Kastran Friedrichsladt werd bereikt. Daar de eerstgenoemde plaats reeds ten O. van den straatweg Lemburg— Segewoll gelegen is, bestaat er een groote waarschijnlijkheid, dat [Segewoll ook zal worden prijsgegeven. 01 daarnA.<Ae-Rw^&k^eato-4^rv75-Hrc>trt-— 'sfïfsland 'zal komen, is nóg zeer de .vraag. Wel hebben reeds achterhoede gevechten-plaats, doch van een bepaal den georga niseerden tegenstand is nog geen sprake. Op Zee. De duikbooten en 7ijn bestrijding. Het „Jaunial of Commerce" meldt, dat 'de Kaer an Koophandel te New-York in een bijzondere zitting de vraag heeft be sproken, in hoeverre de snelheid van handelsschepen is te beschouwen als een gunstige factor in den strijd tegen de duikbooten. Zij kwam lot de volgen de conclusies: „De marinestaf is van oordeel dat het absoluut onmogelijk is, 'genoeg torpedobooten te bouwen om de duizenden langzaam varende schepen, die levensmiddelen, munitie en andere oorlogsbehoeften over den Atlantischcn Oceaan brengen, te convooieeren. Er is dus slechts een deugdelijk middel, om hel onheil te-ontkomen: ieder in Ame rika. Engeland en Italië te bouwen schip rnoet in het vervolg zoo worden gebouwd, dat het door zijn eigen snel heid den duikbooten kan ontsnappen. Tegenwoordig zijn de meeste handels schepen bewapend, maar niettemin is het aantal getorpedeerde schepen niet verminderd, al zouden de Engelsche of- ficieele berichten ten gevolge van hun samenstellen ook het tegendeel doen vermoeden. Deze berichten, die slechts het aantal der schepen opgeven, zijn niets anders dan misleiding en op mis leiding berekend. Het is thans tijd, fei ten te vermelden-en met deze misleiding op te houden, anders kan de oorlog hee- lemaal niet worden gewonnen. Engeland. Een heldhaftig priester. Bij de jongste gevechten der Ieren ten Noord-Oosten van Yperen heeft een Iersch kapelaan groote heldhaftigheid aan den dag gelegd. Temidden van de grootste verschrik kingen van het gevecht, zoo vertelt de bekende oorlogscorrespondent van de „Daily Telegraph", Philip Gibbs, liep hij temidden van de dooden en stervenden rond en gaf de absolutie. Eenmaal kwam hij naar het hoofdkwartier terug, doch hij weigerde iets te eten, maar keerde ijlings naar het slagveld terug om de stervenden bij te slaan. Terwijl hij zijn verheven werk verrichtte werden vier manschappen naast hem door granaat- vuur gedood, hijzelf bleef échter onge deerd, totdat ook voor hem liet noodlot tig oogenblik kwam en hij door een gra naat getroffen dood ter aarde stortte. Rusland. De gewezen Tsaar'in ballingschap. De correspondent van de „Times" seint uit Petrograd: „Uit berichten uit Tobolsk blijkt dat de gewezen Tsaar en zijn gezin te Tobolsk zijn blootgesteld aan volstrekt onnoodige ellende. Het zoogenaamde paleis van den gouver neur, waarin zij gehuisvest zijn, is- een onafgewerkt gebouw, dat alle comfort mist. liet is gelegen in het midden van de stad en de ballingen hebben er geen gelegenheid, eenige beweging te nemen, of zelfs een luchtje te scheppen. De gwezen Tsarewitsj is ziek. Italië. Vredes-demonstraties. De „Berliner Tagewachl" ontleend aan de'Italiaansche bladen: Wegens propaganda tegen den oorlog werd in Campo Basso Telloli, de secre taris der jeugdorganisatie van Ferrura, in hechtenis genomen. In Gastel Bólognese kwam het tot een groote vredesdemonstratie. Bijna de ge heele bevolking stroomde voor hel stad huis samen en riep uit: „Leve de vrede, wii vprlaroren nn7p monniKi iftni-",'1 veieTJCTsoncii 'wercien m hechtenis genomen o. m. twaalf vrouwen en ook kinderen. De winkels werden gesloten en de stad werd in staat van beleg ver klaard. Dergelijke aan de censuur ontsnapte berichten doen veronderstellen, dat de vredesbeweging in Italië grooten voort gang maakt. Vereenigde Staten. Indrukken van Wilson's Nota. De bladen schrijven aangaande het antwoord van Wilson aan den Paus, d&t het kan worden goedgekeurd door de democraten van alle natiën, aangezien de ontwapening der natiën onder voor waarde van de oplossing van het natio nale probleem volgens het principe der nationaliteiten deel uitmaakt van het programma der socialisten in alle lan den. behalve de -meerderheid der Duit- sche democraten. De „Volnar" schrijft, dat het ant woord van Wilson een daadwerkelijke oproep is aan de massa van het Duit- sche volk. De „Russvola" is van meening, dat deze oproep meer indruk maakt dan de Conferentie te Stockholm of een andere dergelijke conferentie. Door dit ant woord is een beslissende slag toege bracht aan de verwachtingen van De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.7I elke regel meerJ15 ct. Ingezonden mededeelingeu vaa I 5. regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke kortiDg. Groote letters naar plaatsruimte.' Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Duitschland ten opzichte der isoleering van Rusland. De „Rjetch" verklaart, dat Wilson de gevoelens heeft welen uit te drukken, die aan alle Regeeringen van de natiën der Entente gemeenschapelijk zijn. Al dus is het diplomatiek incident, door de Romeinsche curie teweeggebracht, tot oplossing gebracht. De Amerikaansche oorlogswinst. De Senaat nam de wet aan strekken de tot het heffen van een belasting op oorlogswinst, die het land 1286 millioen dollar zal opbrengen. Vredespogingen. Het bemiddelingsaanbod van Z. H. den Paufc De Ned. Anti-Oorlog Raad meldt: Twee gunstige stemmen uit de conser vatieve Engelsche pers. De „Yorkshire Post" schrijft: ..De poging van Zijne Heiligheid den Paus, om den vrede te brengen, moet niet zonder meer verworpen worden, als ware het slechts een nieuwe Duit- sche poging om'cenig voordeel te ver krijgen. Éenige nei'ging hiertoe zou men kun nen lezen in de telegrammen van de Vereenigde Staten; maar het is duide lijk dat. de Regeeringen van de~Entente althans het erover eens zijn, dat de Nota een onbevooroordeelde overweging ver dient. Hiermede stemmen wij volko men in. Zijne Heiligheid is verheven bo ven eenige partijdigheid in deze zaak. Wij zien. niet in dat Hij er iets bij zou winnen indien de eene of de andere par- tijd eenig voordeeld behaalde, en het feit dat Hij in beide oorlogvoerende groepen groote. aantallen geloovigen heeft, geeft voldoenden grond voor de veronderstel-, ling, dat zijn daad slechts is ingegeven' door den zuiveren'wil om iets goeds te doen." De „Daily Telegraph" schrijft: „Heden kreeg men kennis van de be paalde doelbewuste poging om tot wrede te geraken, waarvan men zeker was dat die nog voor de nadering van den win ter zou gedaan worden. Zij komt van den kant, waarvan men haar rnocht ver wachten, Een zekere diplomatieke bedrijvigheid van de zijde van het Vatikaan, die men sinds eenigen tijd had waargenomen, had, niettegenstaande de officieuse ont kenning, verwachtingen opgewekt van een herhaling in een meer concreten vorm van de Pauselijke roepstem van stellen voor zich, waarvan de Entente- volkeren zullen moeten erkennen, dat zij. hoewel in veel opzichten onvoldoen de, een belangrijken stap vooruit zijn tot een zoodanigen vrede, als zij verlangen en dien de wereld vordert." Verschillende Oorlogsberichten. De niet-vermelde helden. In het tweede nummer van de „Uni- vers" in zijn nieuwe gedaante, weidt Mau rice Talmeyz een artikel aan de niet-ver melde helden. Deze Eijn die priesters, welke te oud voor de loopgraven, in die parochies achterbleven en ten koste van hun laatste levenskrachten de uitoefening van den eeredienst in ihcl leven houden. Het zijn dikwijls' grijsaards, die thans vermoeienissen dragen, waarvoor jonge mannen vroeger /.ouden zijn terugge .leinsd. lederen Zondag, en eenige malen door de week, ziet men die grijsaards in de vroegte, den tocht aanvaarden naar een of andere, of meerdere, verafgelegen parochies -om er biecht te hiooren en de II. Mis te lezen, en daarna diienzelfden kilometerlangen weg weer afleggen om op tijd in hun eigen parochie de geestelijke bedieningen uit te oefenen. Door etormen en winterkou, des zomers in de schroeien de zomeih it te zijn deze helden aan het werk. Geen dagorder citeert hun ïiairaen en roemt hun opofferingen, geen onder scheidingen zijn hun loon, doch in de stilte van hun landelijke parochies bewij zen zij den lande, zoowel ais de Kerk, onschatbare diensten." ,,Msb.". De Nederlandsclie gezant te Washing ton wendt pogingen aan om wijziging te verkrijgen van de beslissing van den Amerihaanschen UitvoeiTaad in zake de verscheping van graan naar Nederland. De uitvoer van graan uit Amerika. Naar aanleiding van de berichten uit Washington over weigering van graan- uitvoer naar Nederland, heeft het mi nisterie van buitenlandsche zaken het volgende meegedeeld: Op het oogenblik dat. in de Vereenig de Stalen uitvoerverboden op graan werden toegepast, lagen in Amerikaan sche havens een veertig beladen Neder- landsche stoomschepen. De heer Hoover, regelaar van de voeding in Amerika en tevens president van de Commission for Relief in Belgium, deelde aan onzen ge zant te Washington mede, dat de ladin gen zouden worden vrijgelaten, op voorwaarde, dat 2/3 daarvan aan de Re- liefcornmissie zou kome-n en 1/3 voor Nederland beschikbaar zoude zijn. De regeering was in beginsel bereid, in dit voorstel te treden, doch bij overleg met de directie der R.cliefcommissie te Rot terdam bleek, dat men 2/3 der ladingen voor België niet kan gebruiken. Deze commissie toch is door de Duitsche overheid niet gemachtigd, veevoeder in België in te voeren, en bij onderzoek bleek de bevrachting van' de beladen schepen aldus te zijn verdeeld: 18,500 ton tarwe, 64,900 ton rnais, 16,600 ton gerst, 42,100 ton liaver, 52,400 ton lijnkoeken. Van _deze artikelen kon de Reliefcom- missie slechts de 18,500' ton tarwe en ongeveer 30,000 Ion mais gebruiken. Vasthoudende aan het door den heer Hoover aangegeven beginsel werd daar om het volgende tegenvoorstel gedaan. De Reliefcommissie zou recht hebben op 2/3 van de geheele beladen vracht ruimte van 105,000 ton, dus ongeveer op 135,000 ton. Zij kon gebruiken 18,500 ton tarwe en 30,000 ton mais, totaal 48,300 ton. Het deficit van ongeveer 85,000 ton voor Nederland dan ongeveer 145,000 ton zou overblijven, verklaarde de regeering zich bereid, ook de tonnage voor de Re liefcommissie op i'i5,000 ton te brengen. De American Export Council, het lichaam, dat in de Vereenigde Staten over uitvoer beschikt, aanvaardde dit voorstel niet, doch besliste, dat. de Re liefcommissie de beschikking zou krij gen over 185,000 ton tarwe en 40,000 ton mais, terwijl voor Nederland zou wor den vrijgelaten 135,000 ton gerst en on geveer 37,000 ton mais. Ofschoon deze beslissing verre van bevredigend was, moest zij' ten slotte worden aangenomen als het uiterste dat verkregen kon worden. Aan den gezant te Washington werd volmacht gegeven, in overleg met de in koopagenten der regeering de noodige voorzieningen te treffen om tot een ver deeling van de vrijgelaten ladingen te geraken. Daarbij deden zich moeilijkhe den voor terzake van de goedkeuring van de ladingen voor de Reliefcommis sie. Door het lange liggen toch in de in Amerika heerschcnde hitte waren vele ladingen tot bederf overgegaan/ Deze onderhandelingen werden door den gezant met den heer Hoover tot een goed einde gebracht en schriftelijk be vestigd. De American Export Council evenwel hechtte aan de getroffen schik- Brandstoffencommissie Leiden. Aan het publiek wordt bericht, dal wedoom een schip met groote bolster- turf is aangekomen, welke turf beschik baar wordt gesteld tegen deit prijs van f 2.50 per 100 stuks. Bons zijn \erkrijgbaar aan het schip, liggende aan den Nieuwe Rijn, hoek Waardgracht voor het pakhuis van den brandstofn rihandelaar Van Dorp. Afle vering zal plaats hebben zoolang de voorraad strekt. Deze turven worden niet van het rantsoen afgetrokken. De Directeur van het Brandstoffenbureau, KRAMER. Leiden, 7 September 1917. king zijn goedkeuring niet, op grond dat zij geen bindende kracht had, omdat de heer Hoover haar zou hebben getrof fen in zijn qualiteit van president der Commission for Relief in Belgium en niet in die van regelaar van de voeding. Intusschen tracht de gezant nog wq- ziging te verkrijgen van de gevallen be slissing. Uitvoer van vee naar Engeland. „De Veehandel" meldt: Het Landbouw Export Bureau heeft den laatslen tijd druk telegrammen ge wisseld met de Central meat market. Het resultaat is, dat de makelaars (Salesmen) gaarne bereid zijn tegen een provisie van 1 pCt. van de bruto opbrengst het rund- vleesch in consignatie-commissie - to- verkoopen ook de schapen van het L. E. B. Agenten voor de Smithfield -markt zijn niet geraadpleegd, hoewel deze goed op de hoogte zijn van den toestand van de markt. De consignaties zullen ook niet geadresseerd worden aan de make laars, doch de heele partij zal gediri geerd worden aan een inarktcommissie, die onderling zal verdeelen, jiaar gelang van prestaties van voorheen. Raap- en patentolie. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, onder intrekking van zijn beschikking van 23 Augustus j.l., bepaald: 1. De aflevering van raap- en patent- olie door olie fabrikanten en oliehandela ren is verboden, tenzij met schriftelijke toestemming van den minister van vaPvan l wij iel, or ïemah cTgerangschikt rnoet worden onder de oliefabrikanten en oliehandelaren, wordt door den mi nister voornoemd beslist; 2. Aanvragen voor het verleenen van toestemming als sub. 1 bedoeld, behoo- ren te worden gericht tot de commissie van advies inzake het. gebruik van eet bare vetten voor technische doeleinden,. Van Speijkslraat 4 te s-Gravcnhage. Koffie. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bekendgemaakt, dat hij den prijs van koffie, voor detail listen bepaald heeft op 83 ets. per Vi K.G. en 85 ets. per V.'2 K.G. verpakt. Hierbij moet echter nog vermeld wor den, dat de detaillist bovendien nog ver plicht is 2Y2 ct. per half K.G. distributie- kosten te betalen. Het spoorwegverkeer. De Kon. Vereeniging Het Nederlandse!) Tooneel, Het Tooneel, de Tooneelver- ceniging, Het IIofslad-Toonc'el, het Rot- terdamsch Tooneel, de Nederlandsche Opera. Opera Royal Francais, het Ly risch Tooneel, het Concertgebouw, het Residentie-orkest, de Concertvcrceni- ging Haarlem's muziekkorps, hebben aan' de Spoorwegmaatschappijen ver zocht.. bij de inkrimping van de treinen loop met hun belangen rekening te hou- FEUILLETON. 72) „Oclx kom. ik ben niet bang voor (00- verheksen!" zei de kleine Matthias. „Niet waar, tante Luus, zij kunnen ons Chris- hton geen kwaad "doen, als wij maar ëen kruis maken? Moeder, u heeft dit vanmorgen bij het opstaan zeker verge len. Ander- had die Hime u geen kwaad kunnen doen." Ondanks al haar pijn moest de Vorstin tocii om dit gekeuvel lachen. Zij trok tien kleinen prater naar zich toe, en ftide: „Wel mogelijk, dat ik het morgen gebed niet aandachtig geno'eg verricht Leb. Maakt'gij. kinderen, het kruisteeken alt'jd maar zeer godvruchtig en roept uwen heiligen engelbewaarder aan, op- flat hij u bescherme tegen alle kwaad. Maar Ui me moogt gij geen heks noe men. al is zij ook nog een. heidin en al ?chijnt zij ons niet goed te kunnen lij- mm! Bidt voor haar! Wij moeten onze vijanden immers liefhebben." .Jawel'', meende de kleine .Matthias. vMaav ik geloof, dat het voor haar heel (Joed zon zijn. wanneer zij haar knie nog erger bezeerde dan u. Tante Luus hebt 8® ons laatst niet verteld, dat veel rnen- scaen zich eerst bekeeren in smart en verdriet? Dat gun ik haar!" -De bekeering of een bezeerde knie?" 'VTOeg de moeder. «Eerst een knie neen, twee bezeer de knieën", antwoordde Matthias; „en aan mag zij zich later bekeeren." ierwiji vorstin Jusla en Lucia de kna- beter onderrichten in de deugd der christelijke naastenliefde, stond vorst Protasius aan den boeg van 't schip met een duisteren blik in het water te turen, en wel voor de honderdste maal zijn plannen te overwegen. Toen de jonk Si- mabara reeds naderde, gaf hij den Prins een wenk. ,vGij zijt het met Ilime eens geworden", zeide hij. „Zij is beslo ten, zich onder onze bescherming te stellen. Ik heb haar: „Tot spoedig weer ziens!" begrepen. In zooverre ten min ste is deze onaangename tocht naar Tschikoengo niet geheel zonder nut ge weest." „De goddelijke Ilime is niet enkel be sloten aan het hof van Arima een toe vlucht. te zoeken, zij heeft mij ook haar hand beloofd",'antwoordde de Prins met fierheid. „Die gij intusschen niet zult aanne men zonder mijn toestemming", zei de Vorst met-nadruk. „Maar ik heb haar mijn woord gege ven", sprak de Prins opstuivend. „Ook aan Lucia hebt ge uw woord ge geven,en wel op 'n veel heiliger wijze", antwoordde Protasius. „En alvorens ik mijn toestemming zou kunnen geven tot een nieuwe verbintenis, zou eerst dat woord krachteloos verklaard moeten zijn. Val mij niet in de rede! Ter berei king van ons doel is echter een huwe lijk met deze dochter van Jyeyas in het geheel niet noodig. Het is voldoende, dat wij haar in onze macht, krijgen en- haar aan haar vader kunnen uitwisselen te gen het bezit van Nagasaki. Zoover wil ik gaan'en verder niet. Ik wil haar daar enboven volstrekt niet aan ons Hof. te Arima hebben. Ook behoeft g" haar niet van Tschikoengo te halen. Daar mqet onze wakkere vazal I-Iajuschida voor zor gen; hij zal haar op ons lustslot te Si- mabara bewaken, totdat haar vader ons het bezit van Nagasaki waarborgt. Be grepen! En hoort ge? ik verbied u ten strengste, het kasteel van Simaba- ra te bezoeken, zoo lang prinses Hime daar verblijf houdt." Prins Michael wist niet of hij om deze bevelen van zijn vader zou lachen, of wel zich er boos over zou maken. Ilij nam zijn toevlucht tot alle mogelijke voorwendsels en uitvluchten. „Zij zal zich zeker niet laten ontvoeren, als ik haar niet persoonlijk afhaal", beweerde hij onder anderen. „Stel Hajuschida maar op cle hoogte van het overeengekomen teelcen", ant woordde de Vorst, „en ik sta ervoor borg, dat zij in de boot slapt. Gij moet toch begrijpen, dat het van het grootste gewicht is, tegenover den vorst van Tschikoengo te kunnen beweren, dat llime zich niet aan ons Hof bevindt, en dat gij bij haar vlucht do hand niet in het spel hebt gehad! Laat dan de ver denking maar vallen op uw vriend Sa- fioyc, die Hime wel naar zijn meester zal' terugbrengen. Zoo komen wij in het bezit van Nagasaki, zonder den vrede met onzen neef van Tschikoengo te verstoren." De Prins moest zich ten slotte naar den wil zijns vaders schikken, doch hij dacht bij zichzelven: „Laat Hime maar eens eerst te Simabara zijn,'en ik zal, ondanks het verbod van mijn vader, wel middelen en wegen vinden, om haar daar te bezoeken, en eindelijk als mijn vrouw naar het Hof van Arima te voe- r.en." Vandaar dat hij zei: „Goed, zoo ge wilt. Ik zal aan Hajuschida mededeelen wat hij te doen heeft. Als mijn gezicht mij niet bedriegt, staat hij met zijn man nen op den havendam gereed, om ons te ontvangen. Maar ik zie ook een troep schippers, die, naar het schijnt, onze komst met ongeduld verbeiden." De Prins hall goed gezien. Zoodra de vorstelijke jonk aan den havendam aan legde, naderden eenige bootslieden den Vorst. „Heer!" sprak de woordvoerder, een man met een verweerd gezicht en grijze haren, neerknielend- en zijn voor hoofd in 't stof buigend: „Heer, red uwe onderdanen van den overmoed der Por- tugeezenl" „Sta op, Sansa! Ik ken u als een braaf man en een moedig schipper, ofschoon gij geen Christen zijt. Dieii uty beklag in, eri wanneer het blijkt, dat men tegen over u misdaan heeft, zal ik u, indien het in mijn macht staat, recht ver schaffen!" „Mogen dc goden uwe Genade voor dit woord zegenen", zei de oude man. „De zaak is deze: Ik, uw knecht, voer met mijn jonk over de wijde Zuidzee naar Macao, dat in het land der Chinee- zen ligt. Daar hebben de vreemde dui vels uit het-Westen zich genesteld, even als bij ons te Nagasaki. Uwe Hoogheid houdé het mij ten goede, dat ik hen „duivels".noem; maar als „duivels" heb-' 'ben zij zich tegenover mij, uw knecht, gedragen. De vaart was voorspoedig, dank "zij de offers, welke ik, volgens oud gebruik, gebracht heb aan Kisioe- Sossin, den watergod neem hel mij niet kwalijk heer. dat ik niet aan den nieuwen God geloof, want ik heb mijn knechts zooveel tot Mem laten bidden, als zij wilden. Nu dan, mijn scheepje liep^de haven van Macao binnen, en ik beloofde mijzelvén reeds een aardig sommetje voor onze lading thee. De vreemde duivels wilden daarvoor schan delijk hooge invoerrechten heffen, en wij wisselden een paar krachtige woor den. Opeens gaf een der tolbeambten mijn neef Otsu een oorveeg. Zoo was het en niet omgekeerd dat heeft die ver vloekte vreemdeling, die den slag; na tuurlijk, met interest terugkreeg, lalee wel beweerd, maar hij liegt het." „En zoo ontstond een algemeen» vechtpartij, en wij smeten de vreemd» duivels in hel water! Nu, niet één van hen verdronk, daar het helsche vuur hun element is, maar zij zwommen als een den naar den wal. Wij lachten er om en meenden, dat de zaak hiermee uit was. Maar gedurende den nacht werd onze jonk omringd door twaalf booten; in een oogwenk was een troep gewa pende mannen aan boord, en wij wer den gebonden gevoerd voor Pessoa, dea opperste van deze duivels, dien de go den straffen mogen! Deze wilde mij vief 'duizend laels boete laten betalen, en daar ik weigerde ook maar een duit tó geven, liet hij mijn neef Olsu een go- ducht pak slaag toedienen en nam met geweld honderd kisten weg van mijn lading thee. Ja. hij dwong mij zelf hem. ervoor te bedanken, dat hij geen beslag had gelegd op het geheele schip. Zoo keer ik nu naar Simabara terug, grote lijks benadeeld, en schandelijk bctee- i digd, niettegenstaande ik aan dien Pessoa gezegd heb, dat ik de onderdaan I beu van een christen Morst,

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1