(Bou/ta/nf buitenland. De Oorlog. 4 50 btad verscfrtfnt elften dag, uitgez. Zon- en Feestd. p Abonnenientsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 11 c.t. p. week, f 1.45 p. kwartaalbij 1 ze agenten'12 ct. p. weck, f l.GO p, kwartaal. Franco '"nost f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- jad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. 'kwartaftl, bij voortuitbetaiing. Afzonderlijke nummers ct met Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargang. DINSDAG 4 SEPTEMBER 1917. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2407 Postbus 6. Dc Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.7® elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels f1.50, elke regel meer SO ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Ad verten tiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on vei koop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer lot» lie belangrijke Russische havenstad biga is door de Duiischers genomen, Isonro-slag schijnt te verloopen. -- [Van het Westelijk en de overige fronten geinig nieuws. Overzicht Riga is gevallen! Dit is een zware slag fcor de Russen. f De Duitschers hebben, nadat zij eindc- hjjk het langverwachte offensief aan de Itfina hebben ingezet, binnen tweemaal fci uur het gestelde doel in bezit geno- Ai is het militaire succes der val lis belangTijk geringer, daar de verde lgers weinig of geen tegenstand boden, ills cenige afdeelingen vrijwillig hun .cllingen ontruimden, zooals zulks in en laatsten tijd bij het Russische leger cbrutkelijk is, strategisch is de val ier koerlandsche hoofdstad zeer belang rijk. De boezem van Riga immers is voor dc Duitsche vloot van het grootste be lang voor de beheersching der Oostzee- iiisten. Het is een uitstekende haven oor de duikbooten, die van daaruit een rooter operatieveld hebben dan van uit c Weichselmonding. Zij hebben de Fin- iclie Golf met de oorlogshaven Kroon- lad en tevens de Botanische Golf in hun macht. De Russische vloot zal thans [enoodzaakt -Worden om voor anker te lijven. Ze was overigens toch reeds werkeloos geworden, niet het minst ten gevolge van de maximalistische propa- jiida, die onlangs lot de bekende troe- ielcn te Kroonstad aanleiding gaf en hans ook de weerstandskracht van het egerop dit zoo uiterst belangrijke front [ebroken heeft. liet doel der Duiischers is natuurlijk' •elrograd. Het feit, dat ook zuidelijker feu sloot gegeven wordt tegen het Rus sische front, toont, dat men de bedoeling ;eft het geheel Oostwaarts om te bui- in. De elfde Isonzo-slag schijnt vrijwel ilgewoed te zijn, al wordt er op enkele plaatsen nog verbitterd gevochten. Zoo lelden de Italianen nog dc verovering ineonige heuvels in het Brestovica-dal, in 0. van Jamiano. De uitvoerige op-, winningen van de behaalde vóordeelen n uilweidingen omtrent de te overwin- en moeilijkheden, wijzen er echter op, W4e deze koen zoo- b:jzonder'hardnek- ige.poging om een weg naar Triest te lanen bij de vroegere ondernemingen, evenmin tot het einddoel voerden, worden gerangschikt. 1, Van het Westelijk en de overige fron ten valt geen belangrijk nieuws te ver- nelden. Het Fransclie legerbericht deel't nede dat .Duitsche vliegers bommen [ebben geworpen op Duinkerken en Bel- irt, waarbij in eerstgenoemde plaats erscheiden burgers werdén gedood of [ev.ond. Ook bij de luchtaanval op Do- ler vielen eenige slachtoffers. In de Lucht, De aanval op Dower. Eén Duitsch vliegtuig deed gisteren- icht een aanval op de" Engelsche kust i wierp bommen op Dover. Er werd één turn gedood en vier vrouwen en twee milderen gewond. Bommen op Istrië. Kaliaansche vliegers wierpen op ver- cheidene plaatsen aan de westkust van slric bommen. Bommen op Duinkerken en Belfort. Duitsche vliegeniers wierpen bommen Jp Duinkerken en Belfort. In Duinker- N werden verscheidene burgers ge- jwlof gewond. Vereenigde Staten. Een vliegkamp voor 15.000 vliegers. De bijzondere correspondent van de „Associated Press" bij het Amerikaan- sche leger in Fiankrijk, de voorbereidin gen van het leger beschrijvend, zegt: Het Amerikaansche vliegkamp is ge bouwd met gebouwen, in staat om 15,000 leerling-vliegers te herbergen. Het vlieg kamp is misschien het grootste in de geheele Europeesche oorlogszone. Vredespogingen. Een nieuwe Pauselijke nota? De „Stampa" uit Turijn- verneemt uit Rome, dat, na ontvangst van de ant- woord-nota van president Wilson, een nieuwe vredesnota door den Paus aan de regeeringen gericht zal worden. Wij geven het bericht natuurlijk on der alle voorbehoud. Verschillende Oorlogsberichten. Wal men ihans kan verzamelen. De „Riiém. West. Ztg." van 29 Aug. wijst erop. dat de weegbree, het overal in velden en aan wegen groeiende onkruid, thans rijip wordt. Dè zaden van deze plant vormen een uitstekend voeder, niet alleen voor kanaries, maar ook voor kippen. Het blad' dringt er daarom op aan, dat men deze zaden in de grootst-mogelijlke hoeveelheden zal verzamelen, waarbij de kleinste schoolkinderen goede diensten kunnen bewijzen. Ook komt nu de tijd weer, om de peulen van de ü-ccacia's te verzamelen voor die productie van olie. Langs spoorwegen, in plantsoenen en parken kan de jeugd dit doen bij de accacia-boomen echter zullen er volwassen personen aan te pas moeten komen. Het blad eindigt -met een beroep op iedereen, om „alles, wat de natuur ons biedt, dienstbaar te maken aan het be lang van het algemeen". Een sensaiioneele ontdekking op voed- selgebied. In een hoofdartikel brengt de „Neue Zürioher Na-chrichten"de vol gende raededeeling „De verwachting van een-uithongering der centrale mogendhe den was nooit meer illusionair dan thans Zoo even zijn de -veelzijdige, maanden lange onderzoekingen door wetenschappe- lijk-tochhi&che autoriteiten van een nieu we, geruchtmakende ontdekking cp het gebied der volksvoeding geëindigd. Reeds is men op groote schaal begonnen met de machinale vervaardiging van de nieuw© ontdekking, die aHen uithongeringsplan- neri van den vijand den bodem zal in slaan.". Wie niet vóór de Entente ia, 'is tegen haar.' De bekende EngeHsche publicist West F. de -Wend Fenton schrijft in het Londensche weekblad „World" het navol gende: „Men moet aan alle kleine neu trale staten te verstaan geven, dat neutra liteit niet langer mogelijk is. Inclien zij niet vóór ons zijn, zijn zij tegen ons. Indien zij vóór ons zijn, moeten zij zich op Duitschland storten, zoodra wij het teeken daartoe geven. Indien zij tegen ons zijn. moet een absolute blokkade op hen worden toegepast. Wij zonden het hier in Engeland met karige rantsoenen 'moeten stellen, doch zij moeten dan eene volko men uithongering tegemoet zien." Buitenlandsche Berichten. Een geruchtmakend doodvonnis. Men schrijft van de grens aan „De Tijd": De lijding, dat de Duitsche krijgsraad te Hasselt den burgemeester van het Belgische grensplaatsje Ilamont, den heer Louis Keunen, ter dood en den broeder-overste van het klooster, alsme de prof. Ballings tot levenslangen dwangarbeid heeft veroordeeld (volgens andere berichten zouden ook deze beide geestelijken het lot van den heer-Keu nen moeten deelen) heeft diepe versla genheid in het land van Kempen teweeg gebracht. Algemeen wordt de straf ongehoord wreed gevonden. Den drie veroordeel den is ten laste gelegd, dat zij Belgen over de grens hebben geholpen. Is dit zoo, dan, aldus wordt erkend, heeft de Duitsche overheid het recht straf toe te passen; dat zij echter in dit geval voor de doodstraf niet is teruggeschrikt, doet wel zeer pijnlijk gevoelen, hoe de Duit schers het bezette gebied tyranniseeren. Denken zij er dusdoende den schrik on der te brengen, dan vergissen zij zich volkomen, alleen de haat, in Kempen en in geheel Vlaanderen tegen al wat Duitsch is zal door de terechtstelling worden aangewakkerd. Van vele zijden wordt thans met den meeslen spoed gewerkt, om het vonnis gewijzigd te krijgen. Tot kort vóór den oorlog was de heer Keunen ingezetene van Ilarmeleii, waar hij een manufactu renzaak dreef. Fabrikanten uit Noord- Brabant en cenige Amsterdamsche groothandelaren hebben zich reeds tot minister Loudon gewend en diens tus- schenkomst verzocht. Een adres, waarop o. a. de burgemeester en de wethouders van Harmeien geteelcend hebben, zal ter bevoegder plaatse worden aangeboden om gratie te verzoeken, en naar wij ver nemen, heeft Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht zich gericht tot Z. Em. Kar dinaal von Martmann, om diens grooten invloed te verzoeken, opdat aan het von nis geen uitvoering worde gegeven. Onze gezaht Van Vollenhove, te Brussel, is reeds van het vreeselijk lot, dat den heer K. boven het hoofd hangt, in ken nis gesteld. In gewone omstandigheden wordt het doodvonnis eerst drie weken na de uit spraak voltrokken. Algemeen hoopt men. dat de pogingen, van zoo verschil lende zijden in het werk gesteld, mogen slagen. Indien ja. dan zouden de Duit schers op het platteland van Vlaanderen ongetwijfeld hun prestige verhoogen en de rustige bevolking van Belgisch Lim burg zou de menschelijke gevoelens van de Duitsche overheid ten zeérste waar- deeren; indien neen, dan vreezen wij, begaan de Duitschers weer een van die fouten in België, welke hun bestuur zoo ondraaglijk maakt en waardoor zij zich den haat op den hals halen niet alleen van de Belgen, doch ook van de velen in ons land, wiè dergelijke gewelddaden met weerzin vervult. Tegelijk mei de inkrimping van het treinverkeer zal het tarief verlaagd wor den. Afgeraden wordt zich van aardappelen voor den winter te voorzien. Nederland en de Oorlog. Spoorwegverkeer ingekrompen. Binnenkort kan men de publicatie van den nieuwen dienst op de spoorwegen verwachten-én zal men ervaren, dat deze inderdaad zeer sterk wordt ingekrom pen. De dienstregeling wordt-, zooals men sinds den oorlog weet, vastgesteld door de militaire autoriteiten, die daar bij met advies terzijde worden gestaan door een lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. Met het oog op den kolennood heeft men moeien besluiten reeds met ingang van 24 September de zeer beperkte dienstregeling in te voeren. Bij wijze van pleister op de wonde wil len we- er aan herinneren, dat de opslag op de reizigerstarieven van 50 percent, welke voor de zomermaanden was vast gesteld, met ingang van 1 October weder vervangen wordt door den vroeger van kracht zijnden opslag van 20 pet.. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen om trent de voedselvoorziening deelt het volgende mede: In den laatsten tijd wordt uit verschil lende streken des lands aan de dagbla den gemeld, dat onder de aardappelen de bekende aardappelenziekte voorkomt. Daardoor kan de indruk worden ge wekt, als zou de aardappeloogst ernstig worden bedreigd. Tegelijk "worden in de advertentiekolommen door tal van aard appelhandelaren aanbiedingen gedaan en wordt het publiek opgewekt zich nu reeds van voorraden voor den winter te voorzien. Voor deze onrust is in werkelijkheid geen reden. Inderdaad komt hiér en daar ziekte onder de aardappelen voor, een op zichzelf geenszins ongewoon ver schijnsel. Ondanks de bezwaren, die zich op sommige plaatsen voordoen, kan echter een ruime aardappeloogst worden verwacht. Er bestaat dus geen aanlei ding orn thans reeds wintervoorraad op te slaan. Trouwens, de bestellingen, welke men nu doet, kunnen toch niet worden uit gevoerd, voor zooverre het de voor win- teropslag meest geschikte aardappelen betreft, waarvan het vervoer nog verbo den is. Men heeft dus geen enkele zekor- heid, dat de bestelde aardappelen ook geleverd zullen kunnen worden, terwijl, indien dit mogelijk mocht zijn, het juist in verband met de weersgesteldheid der laatste weken allerminst zeker is, dat de aardappelen, welke geleverd zouden worden, ook de voor opslag meest ge- schikten zijn. De Ned. Bond van Hande laren in aardappelen heeft op dien grond dan ook reeds gewaarschuwd niet in te gaan op aanbiedingen van z.g. winter aardappelen en nog wel tegen abnorma le, dikwijls den maximumprijs ver te bo vengaande prijzen. Ten opzichte van de aardappelen neme1 het publiek dus een rustig afwachtende houding aan. Volkomen onjuist is voorts een in sommige bladen voorkomend bericht als zouden te Maastricht regeeringsaardap- pelcft zijn verkocht van zóó slechte qua- liteit dat het publiek ze niet wilde heb ben en liever andere, duurdere aardap pelen kocht. Waarschijnlijk heeft een handelaar zijn klanten, die slechte aardappelen hadden gekregen, misleid, want op dit oogcriblik zijn er geen regeeringsaard- appelen. Nog eens: len opzichte der aardappe len wachte men vooralsnog rustig den loop der dingen af. Pluimvee-export. Naar aanleiding van de „Dn Tele graaf" gepubliceerde onthullingen om trent- de pluimvee-export, zijn door het lid van de Tweede Kamer mr. dr. E. A. van Beresleyn (V.D.) op 31 Augustus j.l. tot den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel de volgende schriftelijke vragen gericht: lö. heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en andel termen gevonden naar aanleiding van loopende geruchten omtrent ernstige onregelmatigheden bij het uitvoeren der maatregelen betreffen de den uitvoer van pluimvee wild en eieren, door de Pluimvee- en Eierver- eeniging een onderzoek daaromtrent in te stellen? 2o. Zoo ja, is de minister dan bereid de resultaten daarvan mede te deelen? 3o. Zoo neen, is de minister niet van oordeel dat er daaromtrent ook een on derzoek dient plaats te vinden, hetzij door een commissie van enkelen, hetzij in overleg met den minister van Justi tie door de rechterlijke autoriteiten? Handelaren in melk, boter, kaas, enzi. De Vóréeniging van handelaren in melk, boter, kaas, eieren en Geldorsohe waren té 's Gravenhage heeft heden het volgende Brandstoffencommissie Lelden. De Burgemeester van Leiden maak! bekend dat vermits de heer J. de Lange we gens gezondheidsredenen heeft bedankt als lid der Commissie, in overleg met de Rijkskolendistributie de Commissie als volgt is samengesteld: Jiir. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, Voor zitter, Mr. P. E. Briöt, 2e Voorzitter, gedele geerd Lid, G. A. van Klinkenberg J. L. G. Perquin Leden. R. v. Ammers M. Kramer, gedelegeerd Lid voor da Buitengemeenten, tevens Secretaris van de Commissie en Directeur van het Brandstoffenbureau, en dat de heer Mr. P. E. Briët in den regel te spreken zal zijn des Maandags van 12—1 en- des Dinsdags van 4—5 uur ten Stadhuize. (2024) De Burgemeester voornoemd N. C. DE GIJSELAAR. Met het oog op de vele drukke bezig heden moeten de spreekuren van den Directeur van het Brandstoffenbureau worden ingekrompen. Vanaf heden worden de spreekuren bepaald op Dinsdag en Vrijdag van 11 12 uur ten kantore Hooigracht. Nogmaals wordt er aan herinnerd, dat' alleen dan een mondeling onderhoud kan worden toegestaan, wanneer dit schriftelijk is aangevraagd met omstan dige mededeeling van het le bespreken onderwerp. Om teleurstelling te voorkomen noma het publiek hiervan goede nota en kon- dige steeds tijdig het bezoek aan. Op deze wijze zal heel veel schriftelijk kunnen worden afgedaan terwijl de za ken, die mondelinge bespreking eischen, voldoende kunnen worden voorbereid. De waarn. Secretaris (2025) M. KRAMER. telegram aan den minister van Landbouw verzonden: De Vereeniglng van handelaren in molk, boter, 'lcaas enz., te 's Gravenhage ver zoekt Uwe Excellentie 'dringend, niet den grootst mqge'.ijlcen spoed, maatregelen te nemen om le voorzien in den noodtoe stand, -hccrschende bij de binnenlandsche kaas-distributie, daar de geheeie NecA- win kelstand sedert weken verstoken is van het artikel volvette kaas, terwijl de boe ren hun product niet kunnen afzetten. In aansluiting op dit telegram dceldö ons het bestuur mede, dat de winkelier niet alleen sedert weken bijna geen vol vette kaas ontvangt maar ook de beloofde aanvulling met ontvette kaas (40 30 en 20 pCt. vetgehalte) bij lange na niet vol doende is om ook. maar voor een dor<}& in de behoefte te voorzien, terwijl dit door het publiek zoozeer begeerd artikel bij den producent ligt opgehoopt. Voor dezen is echter afï'.et geheel onmogelijk geworden. Van officieele zijde werd aan het bestuur medegedeeld, dat in de afge'oopen week een tamelijk kwantum beschikbaar zou zijn en daarna de voorziening van kaas meer geregeld zou plaats hebben, daar van Regeerinswege daartoe maatregelen waren genomen. Tot nog toe zijn echter de resultaten ibjljprvan nihil. De oorzaken van deze stagnatie zijn ons onbekend, maar daar de oplossing voor de binnenlandschc dis tributie voor de hand ligt, is het te be treuren, dat hiervan geen afdoend g-*- bruik wordt gemaakt, liet publiek en de winkeliers zijn van een en ander de dupe en moeten zij een «zoo noodige en krachtige voeding missen. B1 e e k e r s. Onder leiding van den burgemeester FEUILLETON, Christen-helden in Japan. gij, beste nicht, gaat strijken met de Per van de fazanten jacht. Laat mij len jtelwn van overwinning deze prachtige "eer in uw-kapsel bevestigen! Kom, niet fujke ontstemde gezichten zetten, prin- Hime, en gij, waarde neef. Bij de :|k op de zilvervossen, waarbij gij por mijn part uw knalbuksen kunt ge- Dnuken, moogt gij de nederlaag weer JiA'isschen. Naar onze paarden dus; |*'l moeten ons nog een goed eind berg opwaarts brengen tot aan den ingang ®n dc kloven." pc Prins deed een poging om Tlime jans le geleiden; doch opnieuw gelukte oi aan zijn moeder, dit op behendige JUze te verhinderen. De Prinses wissel met den Prins een grimmigen blik. fitïb°reep d*en" «Moet het haar dan Ï5 ie:door *laar verwenschte tegen- 'oordigheid voor ons den geheelen dag Liï-,rven?" zeidë haar duister oog loeiijk. ..Neen", antwoordde de Prins ^1) vloek in het hart, „zij zal ervoor 'eten! be Vorst ging weer rnel Hime vooruit, 'ÏPjüle moeilijke plaatsen bij de »ri„, leici1en4- Zwijgend volgde hem de ziJn stiefmoeder. Zoo bercik- ilnL-L-i Plaats, waar de beek over rots- toitSi n schuiniend een kleinen tvercilt vormde; men moest hem hier fcvppp i n en dan' springen op een on- of lui e voet iager gelegen blok. Als- >n*evaa°i11clezcn zic*izelf volkönien sprong terugschrikte. bleef prins Michael een oogenblik staan, en liet zijn moeder voorgaan. „Gij zijt voor dat sprongetje- toch niét bang?" vroeg zij verwonderd. „Kom, ik zal het u voordoen!" Doch toon zij de beek overstak en met een lichte beweging van het rotsblok'wilde afslappcn, gaf de valschaard haar een Stoot in de zijde, zoodat zij met een lui den kreet op de steenen en in het water viel. Misschien zou zij zelfs haar hoofd te pletter zijn gevallen, indien niet door het werktuigelijk uitsteken harer armen het geweld van haren val verminderd ware geworden. Verschrikt wendde de Vorst zich om en kwam toegesneld. „Ik wou haar nog vasthoudenaan haar kleed", loog de Prins. „Gij hebt u toch niet ernstig bezeerd, moeder?" De Vorstin beet zich van pijn en zeer begrijpelijken toorn op de lippen, doch onthield zich, de stiefzoon in tegenwoor digheid van vreemden zijn lage en booze daad te verwijten. „Ik moet uitge gleden zijn", zeide zij. een poging doen de om op te staan. Doch met een pijnlij ken kreet viel zij weer op de steenen neer. „O, mijn arm, mijn knie! Ik vrees, dat er iets gebroken is!" „Help mij to.ch uw moeder optillen", zei de Vorst, in de beek springend. Aan deze uitnoodiging gaf de Prins ten slot te gevolg, en zij droegen nu gezamenlijk de gewonde, die half bewusteloos was van pijn, een twintig pas verder, totdat zij haar konden neerleggen op ecu zach te plek aan den oever, De Vorst liet Hime nader treden, en verzocht haar aan de lijderes de meest noödige hulp te ver leenden. Zij deed het met niet zeer zachte hand en met kwalijk verholen voldoe: ning. „O, er is voor zoover ik zie. geen ge vaar bij", zcide zij. „Een paar ontvellin gen aan de armen, die een weinigje bloe den. En dan de knie ja, die is erg gekwetst, misschien wel gebroken. Men zal haar in de draagkoets naar huis moeten brengen. De jacht op de zilver vossen kan zij in geen geval meema ken." De laatste woorden gingen verge zeld van een zegevierenden blik op den Prins. Bedienden, die intusöchen waren ont boden, maakten een-draagbaar van lak ken cn twijgen, en droegen de gewonde naar de open vlakte, waar de jachttros wachtte. Men wilde haar hier in een der draagkoetsen tillen, doch zij had dan de gewonde knie moeten buigen hetgeen haar ondraaglijke pijnen zou hebben veroorzaakt. Zij verzocht daarom, dat men haar op de primitieve draagbaar naar het kasteel zou terugbrengen.' ..Gij zult uw moeder zeker wel naar huis willen vergezellen?" vroeg de Vorst aan den Prins. ..Ik? Hoe zou ik haar onderweg kun nen helpen? Moeder, gij zult mij wel verontschuldigen", stotterde "de Prins. „Dan zal prinses Hime zelve wel zoo vriendelijk willen zijn?" zei de Vorst. „Dat kan de Vorstin niet van mij ver gen'", antwoordde de'Prinses. „Ik heb zoo gevlast op de vossenjacht." „Nu, dan ontzeggen wij allen ons he den dit genoegen", sprak de Vorst, de Prinses aanziende met duisteren blik. „Ik dacht dat na dit treurig ongeval ieder, die ook maar eenig gevoel heeft, zijn pleizier in de jacht wel zou hebben verloren. Wij keeren allen terug geen tegenspraak, prinses Ilime!" Met die woorden sprong de Vorst in den zadel en reed als het hoofd van den stoet naast de draagbaar langzaam naar Mijavara terug. De Prins en Hime slóten den stoet en lieten spoedig een ruimte tusschen zich en de jagers. Vorstin Justa was nu niet meer in slaat een ontmoeting tusschen beiden te verhinderen. Nauwelijks was de stoet hen ver genoeg vooruit, of de dochter van Jye-yas.richtte haar vurige blikken op haren begeleider. Uit haar draagkoets reikte zij den Prins de hand, en fluisterde: „Prins Suschen-Dono, ter wille van 'den sloot, welken gij aan die heks hebt gegeven, bemiy ik u. Want dat gij het waart die haar tusschen de steenen hebt gestooten, heb ik aanstonds vermoed. Had zij in plaats van haar knie haar schijnheilig gezicht maar ver pletterd! O, hoe haat ik haar en die gans erbij! Haar nog meer! En als gij mij belooft, mij tot bevrediging van mijn haat uw hand te schenken, wil ik de uwe zijn!" „O, gij zult, wanneer gij bij ons in Arima zijt, beiden naar hartelust kun nen -kwellen. Ik zal mijn vader wel er toe weten le dwingen, dat hij aan de echtscheiding tusschen mij en de doch ter van Tsoekami-Dono zijn goedkeu ring schenkt. Half en half heeft hij reeds erin toegestemd. En hij blijft ook .niet eeuwig leven 1 Vanmorgen zeide bij zelf dat hij oud begint te worden. En ben ik eenmaal meester, dan zijt gij meesteres! Dan kunt gij mijn stiefmoeder, die ik ten diepste haat. met speldeprikkm doodmartelen, of, als ge dat liever wilt, verbannen wij haar." „Ik ken haar wondeplek", zei Ilime, daarbij denkend aan den knaap die daags te voren haar toorn had opgewekt. -:t Is goed. Maar, wanneer wij één van hart en één van ziol willen zijn, moet gij dat vèrwe chte vreemde geloof vaar wel zegg'-n. „Nu, als ik de dochter van Tsoekami- Dono verstoot, zullen de priesters mij wel vanzelf uit hun godsdienstige ge meenschap verbannen. Laat u dit voor^ loopig genoeg zijn. Dring niet verder bij mij aan! Ik kan toch waarachtig de be spottelijke fabeltjes van onze Japanse he bonzen, waarom gijzelve lacht, niet er kennen als waarheid." „Waarheid of leugen zij zijn mij in elk geval dierbaar! Evenals Taiko-Sama gedaan heeft, zou ook ik gaarnevoor ons beiden eens een pagode oprichten, waarin men aan onze geesten als aan do vernietigers van den vreemden gods^ diénst wierook offert, zoo lang de Fusi- nojana rookt en de zee schuimt om onze eilanden!" Op trotscheri toon en met vlammend oog. evenals destijds in den tuin van Foesimi, had Hime deze woorden go- sproken. Daarop veranderde zij plotse ling van toon, en den Prins voor hel eerst met het vertrouwelijke „je" aan sprekend, zcide zij met de meeste-lief*- talligheid: „Mijn Suschen-Dono! Ik hen over je tevreden. Scheid je van je vrouw en laat je door de priesters uitsluiten van de godsdienstgemeen schap dor. vreemde duivels. Dat is mij voortoopig genoeg! Bij de eerstvolgende volle maan moogt gij de bark naarMijavara zen* deru" LWordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1