|rezant ïieeft uit naam, van zijne regee- ring en van den opperbevelhebber van het Duitsche leger zijn oprecht leedwe zen over het betreurenswaardig voorval, dat gelukkig geen slachtoffers heeft ge- eischt, uitgesproken, onder mededeeling dat de Duitsche regeering bereid is voor de materieele schade een volledige scha devergoeding te geven. Onze scheepvaart. Onze correspondent te Rotterdam ver neemt, dat het in de bedoeling ligt, wan neer men tijdig gereed kan zijn met proviandvoorziening en bunkeren en tegen genoemd tijdstip de ui tv aarvergunning is afgekomen, het stoomschip „Kawi" van den Rotterdamschen Lloyd op 1 September naar Java te ex-pedieeren. Blijkens hier te lande ontvangen tele grafisch bericht is de „Schiedijk" van Ha lifax" naar Nederland vertrokken. („Hbld.") Nieuw dagblad. Half September zal te Dordrecht het Nieuw Dordtsch Katholiek Dagblad ver schijnen. 't Is een niet lichte onderneming in 'dezen tijd! Weer een nieuwe partij. Te Utrecht is, naar de „Nieuwe Crt." meldt, in voorbereiding de oprichting 'van een Nationaal-Economiscbe Partij, die blijkens haar (reeds in druk verschenen beginselverklaring met toelichting) beoogt „in het algemeen gesproken, de effectieve beli artiging van de algemeene belangen van geestelijken en stoffel ijken aard van het Nederlandsche volk, in tegenstelling met de bijzondere partijbelangen, die hij de oud'e politieke partijen op den voor grond staan." Weer een nieuwe partij'- En dat is er een, die het „effectief" vvil- Hoe dichter het naar Juni 1918 loopt, dfes te vaker zullen we nog een dergelijk verschijnsel kunnen waarnemen! Korte Kroniek. De gewone audiëntie van den Minis ter van Marine zal 31 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal 31 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minis ter van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken, zal op 1 September e.k. niet plaats hebben. Gemengde Berichten. Klaar is Kees. Iemand vraagt aan het „N. v. d. D.": W-as die wonderdokter De Haas van zichzeli zoo'n leukerd, of is hij door anderen aan dien naam van zijn villa gekomen? ,Habis Perkara" is in ge woon Hollandsch „Klaar is Kee9!" Wat moet die man een sdhik in dien naam gehad hebben! Over de grens gekomen. In den nacht van Maandag kwamen hij Neeritter niet minder dan 78 Belgen door den draad. De draad was doorgesneden en de palen uit den grond verwijderd. Dat doze ontvluchting bij de Duitschers een groote consternatie teweeg bracht, laat zich hegrijpen. Den geheelen opvolgenden dag reden auto's op en af aan de grens en hadden de Duitsche posten zeer strenge orders, dat niemand meer nabij de draad wei'd toegelaten. De BeJgen kwamen allen uit verschil lende richtingen in België: Aan de gevolgen overleden. De werk man PL Rottier te Uithuizen die bij het vervoeren van een dorschmachine zware verwondingen bekwam, is aan de gevolgen overleden. Hoog water. Het water in de Eem wast steeds. De bewoners van Eemnes zijn bervreesd, dat, als de wind draait en Ooste-. lijk wordt, de rivier zal ovorstroomen. De gewassen hebben door de laatste stormen veel geleden. Bankbiljetten gevonden. Te Nij-eveen zijn door spoorwegarbeiders langs de lijn vele bankbiljetten gevonden van verschil lende waarde, tot een belangrijk bedrag. Het geld is bij den chef gedeponeerd. Ongeluk. Gistermorgen reed! de schil der O. te Hilversum door den hevigen storm tegen de Gooische stoomtram op en werd overreden. Een voet werd hem vrij wel geheel afgereden, terwijl de vingers van een hand werden verbrijzeld. Zijn toe stand is zeer ernstig. Hevige brand. Dinsdagavond 10 uur i9 'in de timmermanswerkplaats van H. W. Stil aan de Hoogstraat te Zwolle, een felle brand uitgebroken. Huis en weik- plaats brandden geheel uit De vlammen laaiden hoog op tegen den nachtelijken hemel. Andere perceelen loopen gevaar. Het huis van den conducteur Van den Berg ligt reeds in asch. Ook huizen aan de over zijde der straat loopen gevaar. De brand- wëer is in, volle actie. Smokke;aar doodgeschoten. Zekere Van G, te Zuiddorpe trachtte smokkel waar over de grens te brengen, toen hij 'door commiezen werd ontdekt en aange schoten. De smokkelaar overleed in het «ziekenhuis, waar hij was heengebracht, aan de bekomen wonden. Ontrold. Ten nadeele van den büiten- man^J. is in een perceel aan de School straat te Rotterdam een portefeuille met f 300 ontrold. Gedenkdag van Groningens ontzet De feestdag voor de Groningers, de ge denkdag van het ontzet van Groningen, "Ts de perste joorDogsj aren tonopgemerkt voorbijgegaan. Het vorig jaar heeft men echter ingezien, dat feestelijke herdenking van een dag van zoo groote historische be- teekenis, geenszins misplaatst is, mits het feestbetoon niet in al te groote uitbundig- !i. 'd overslaat. Daarom ook is van het p ramma de zomerkermis op de Visch- maakt geschrapt'. Maar overigens Is h,et van oudis beproefde programma gehand haafd. Ditmaal heeft ook een kerkelijke herdenking plaats gevonden. De storm. Door het stormweer kon gisteren de uostboot van Harlingen geeh verbinding met Vlieland krijgen. De voor diat eiland, bestemde passagiers en jtost werden te Terschelling geland. Men meldt uit 's-Gravenhage: Wegens den toenemenden zuid-wester storm werd de badinrichting van het Zee bad te Scheveningen gistermiddag te twee uur gesloten. Het badmateriaal werd naar den strandmuur vervoerd, terwijl ook voor een gedeelte, 't meest zuidwestelijke deel, het strand van de tentjes werd ont ruimd. Op den Ouden Scheveningsdhen weg, on de Haringkade en op den Loosduinschen weg zijn boomen omgewaaid. Op de Laan van Meerdervoort werd bet omwaaien van een boom voorkomen door de kruin uit te zagen. Ook op den Loosduinschen weg trachtte men op die wijze het omwaaien van boomen te voorkomen. Op de Prinsegracht bij de Boekhorst- straat brak een tak van een boom, ten gevolge waarvan een verbindingsdraad1 van de electrisehe geleiding van de tram afknapte, zonder evenwel stoornis in het tramverkeer teweeg te brengen. Verder vernam men nog het breken van verschillende telefoondraden, het omval len van schuttingen enz. Van de schutting aan de Groote Kerk zijn een paar planken door den wind1 af gerukt en binnen in het kerkgebouw te recht gekomen. Ongelukken Adelen daarbij niet voor; het gebeurde, terwijl de werk lieden wegens schaften afwezig waren. Eenige geringe "schade werd in het kerk gebouw aangericht. Men meldt uit de Betuwe: Door den hevigen storm, die tusschen 11 en 3 uur in -volle kracht woedde, is aan het fruit groote schade toegebracht. I-Iet ligt „gezaaid." in de boomgaarden. Door d;en storm zijn op verschillende plaatsen te Amsterdam boomen omge waaid. Op de Ileerengracht bij de Hee renstraat knaplte een boom door midden. Een 17-jarig meisje werd er door aan den voet getrotfen. Zij werd), na verbonden te, zijn, per ziekenauto naar het gasthuis gébracht. De brandweer moest eenige malen uit rukken om hulp te verleenen. Door den storm zijn te Arnhem heel wat boomen omgewaaid. Op Sonöbeek vooral, waar een ware verwoesting is aangericht. Vier prachtige eiken zijn tegen den grond geworpen. Het geheele landgoed was een wildernis van groen en dor hout. Honderden kinderen maakten van deze gelegenheid gebruik om brand hout te verzamelen. Door het neervallende hout werd de bo-vengrondsche leiding van de electrisehe tram naar Velp op verschil lende plaatsen beschadigd, zocdat net tramverkeer naar Velp moest worden stopgezet. De moord te Zandvcort. Verschil lende praatjes deden de ronde. Een per soon zou in arrest gesteld zijn, de fiets van den verslagene zou zijn gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat, al deze ge ruchten onwaar zijn. De politie heeft nog niet* ontdekt. Het geheele terrein bij de plaats van het misdrijf is afgezocht, doch geen enkel spoor is gevonden. Uit het medisch onderzoek is verder gebleken, dat de wond is toegebracht door een kogel uit een browning-revolver. Spionnage-proces. Men zial zich her inneren, dat bij het onlangs te Amsterdam gevoerde strafproces tegen menige telegra fisten een 18-jarig meisje voorwaardelijk is veroordeeld. De verdediger van deze veroordeelde, Mr. T. Pauwels, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat bij een dei ge lijke straf geen ontslag zou kunnen vol gen hoewel men dit van verschillende eijdèn zeer in twijfel trok, waar toch een voorwaardelijke strafoplegging m ieder geval een veroordeeling inhoudt. Thans "verneemt het- „Vad.", dat de stap pen, die Mr. Pauwels bij den minister en bij den directeur van het telegraafkantoor heeft ^edaan, tot dit resultaat hebben ge leid, dat de bewuste telegrafiste haar ge wone werkzaamheden op het telegraaf kantoor weder heeft hervat en *dat zij in haar betrekking gehandhaafd blijft. Knoeiers. De politie te Delft heeft proces-verbaal opgemaakt tegen eenige broodbakkers, die regeeringsmeel voor veevoeder verkochten. Een hunner bood den inspecteur van politie Theunisse f 50 aan, indien hij het stilzwijgen bewaarde. Deze werd daarom tevens geverbaliseerd wegens poging tot omkooping. Nachtelijke achtervolging. Twee agenten van politie ontdekten gisternacht op de Leuvehaven te Rotterdam eenige mannen, die een tros manilla touw ver voerden. Toen zij de agenten bemerkten, lieten zij den tros in den steek en sloegen op de vlucht. Op het hevel der agenten, stil te staan, sloegen zij geen echt, waar op door de politie drie revolverschoten werden gelost. Een der vluchtenden werd getroffen in het dijbeen en het schouder blad. De man werd opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd, waar geconsta teerd werd, dat vermoedelijk de wervel kolom was geraakt. Het bleek te zijn de 35-jarige roeier 'A. E., wonende aldaar. Inmiddels was ook de andere aangehou den, de stuurman B., uit de Schilder- straat, die in bewaring werd gesteld. Diefstal. Bij de firma E. L. de J. te Rotterdam blijkt iri 'de laatste tien maan den voor ongeveer f 6000 aan manufac turen gestolen te zijn. De diefstal is ont dekt door een agent van politie.^ Deze hoorde van een opvallend dik gekleede vrouw, die dikwijls becsoeken bracht in een paklhuisje aan de Nicolaos Zasslraat en dit dan telkens heel wat slanker van postuur weer verliet. Toen hij die vrouw volgde en even na haar het pakhuisje binnen ging, vond hij er eenige coupons stof, welke zij er, onder haar kleeding ver stopt, had gebracht. Dit heeft tengevolge goh ad, dat vier mannen en vrouwen we gens diefstal en ffMTng Vari 'ddïe manufac turen zijn aangehoufden. Oplichter gesnapt. Te Haarlem is, naai- het „N. v. d. D." meldt, aangehou den E. J. V., geboren te Heerlen 21 April 1877, woonachtig te Maastricht, wiens op sporing werd verzocht door den commis saris van politie te Gouda ter zake van oplichting. Hij werd' gevat, toen hij ontslag-en werd uit liet St. Elisabeths Gasthuis^ waar hij verpleegd werd. De man bekende, de per soon te zijn, die in Gouda in het hotel ,La Station" verteringen heeft gemaakt zonder deze te betalen. Hij is naar Gouda vervoerd. Doodgeschoten. Door de rijksambte naren van Kloosterhaar is geschoten opi zekeren H. J., veenarbeider, wonende te Sibculo, gemeente Vriezenveen, die smok kelwaar over de grens trachtte te bren gen en op de ged'ane sommatie niet bleef staan. Het feit had plaats te Bruinehaar, gemeente Vriezenveen, nabij grenspaal 99. De getroffene, die het schot in den rug g„ is, naar de „Zw. Crt." meldt, over leden. Hij laat een vrouw en twee kin deren na. Inbraak. Maandag is een ernstige inbraak ontdekt in de villa „Charlise", staande aan den Biltscben weg, even voorbij' Kouvvenhoven. De eigenaar ver toefde tijdelijk te Noordwijk en kwam gasteren terug. Gestolen zijn vele gouden en zilveren voorwerpen, een .paa.rlen col lier, linnengoed, enz. Ook de wijnkelder was aangesproken; in de keuken hebben de daders blijkbaar met z'n vieren wijn zitten dringen. Meubels werden gefor ceerd en opengebroken; o.a. is het zilver slagen van z.g. Delftsch blauw por- celein. De burgemeester van De Bilt stelde 's middags met den inspecteur Van Duist een uitgebreid onderzoek in. Er bleek in de villa veel vernield te zijn. Een onvoltallig stembureau. De be slissing van den Raad van Bergh tot toe lating als raadslid van de heeren Gerrit sen, Hansen, Have en Temesen, is door Ged. Staten van Gelderland vernietigd op de overweging, dat een der leden van liet Stembureau gedurende den stemdag en kele ©ogenblikken afwezig is geweest zon der vervangin.g De boomen van Spanderswcud. In verband met een alarmeerend persbericht, dat een gedeelte van het Spanderwoud', tusschen Bussum en Hilversum, onder de bijl zal komen, ten einde als 'brandhout te worden gebezigd, deelt men van de zijde der eigenaressen, de dames Vrouwe Van Lennep en twee zusters Blaauw, aan een Gooisch blad mede, dat dit de gewone jaarlijksche uitdunning geldt. Alleen en kele doode boomen worden gerooid en ook waar het geboomte te dicht is, zullen er eenige verwijderd worden. Doch van rooien op groote schaal iö geen sprake, zoodat dit natuurmonument ten minste ongerept blijft. Geen hooikist, maar een papierzak. Een lejzer van het „Utr. Ugbl." dient zijn medelezers van het volgende advies: Ik las met belangstelling wat u schreef over „papierkisten of doezen", die onein dig veel goedkoopier zijn dan hooikisten. Volkomen juist; ook m.mijn huisgezin (wij zitten iederen middag met z'n achten of tienen aan tafel en wij "kunnen het geld niet over de balk gooien) is al weken lang zonneklaar bewezen, dat men werke lijk niet de uitgave voor een hooikist heeft te doen. Het „Utr. Dgbl." kreeg van eeai zijner lezeressen het advies een doos met papier te gebruiken; mag ik u even medodeelen, hoe het in mijn woning wordt gedaan? Wij hebben een zoogenaamde gonjezak gekocht voor 70 cent; dien zak heeft mijn vrouw heelemaal gevoerd met krantenpapier, wel vijf of zesdubbel. Dat gaat heel gemakkelijk; met een flinke, grove steek naait men het papier zonder moeite aan de binnenzijde van den zak vast. Wij kregen dus als het ware een papieren zak in den gpnjezak. Als nu ons eten begint gaar te worden, gaan alle pannen den zak in naast elkaar of op elkaar. En alle openingen tusschen d'e potten in stampen wij stevig aan met groote proppen papier, die wij in 'nmand hebben klaar staan. Daarna wordt, voor zoover de zak niett vol is, nog een flinke partij krantenpapier bovenop de potten en pannen geduwd, bij wijze van afslui ting en de gonjezak verdwijnt in "n kast of wordt op 'n stoel in de keuken gezet Uren later komt ons menu, goed gaar en volkomen warm, op tafel. De proppen papier worden op den duur ietwat groe zelig en vuil; dat is niets, wij vernieuwen de proppen en de oude bewaren wij als brandstof voor den a.s. winter. Onze gonje zak voldoet uitstekend. Weet u, wat het voordeel is van zoo'n zak boven een doos of -kistje? In 'n zak berg je vier, vijf pan nen, onverschillig wat de afmétingen zijn van die pannen, 't doet er niet toe of zc hoog zijn of laag, breed of smal de heele rataplan gaat bij ons '9 middags den gonjezak in en doordat alle openingen tusschen de pannen goed zijn volgestampt met papierproppen, blijft degeheele col lectie prachtig op en naast elkander staan. Men behoeft dus niet bevreesd te zijn, dat er iets zal omvallen. Letteren en Kunst. Concert in de „Graanheurs". Van de vele concerten, welke dit sei zoen reeds gegeven zijn op „Den Burcht", is dat van gisteravond zeker wel het meest geslaagde. De exploitant van de „Graanbeurs", de heer A. Backer, heeft er dan ook veel eer mede ingelegd, en een dankbaar auditorium aan zich gebonden. Dezen keer was het een tweeledig con cert: eendeels'het Symphonie-orchest van het staf muziekkorps 4e reg. inf. onder directie van den heer Gerardus Dik; vervolgens de soli door den heer en mevouw Butter. Zoowel afzonderlijk, als n oombinatie, zijn deze beide afdeel in gen Hel succés van 'den avon'd geworden. Het orchest was in uitstekende condi tie, al moet ons van 't hart, dat de accoustiek van de zaal niet perfect was, le muziek daardoor somwijlen niet tot haar recht kwam. Dit zou dan ook ons eenig bezwaar zijn. Er is genoten van de „Ungarische T&nze" (vooral no. 5), en van de keuring geïmiteerde „In den Puszta" uit de „Ungarische Suite". Met den heer Meindert Butter is een zeer verdienstelijk baritonzanger opge treden. Hij zong met veel bezieling de proloog uit de opera „Paljas" (Italiaan- sche tekst) ,een fragment uit Brandts- Buys' „Petrus-klage", en de mooi eindi gende cavatine uit de opera „Le Bal masqué" van Verdi. De talenten van den heer Butter werden telkenmale met een hartelijk applaus erkend. Ook mevrouw Grace ButterHaver Droese, dramatische sopraan, heeft haar deel bijgedragen tot het slagen van het concert. Mocht haar buigzame stem in de „Gavalleria Rusticana" ietwat hard klinken, bij het recitatief en de aria uit de opera „Figaro" van Mozart, viel hier van niets te bespeuren, en bekoorde ze door haar krachtig en meesleepend ge luid. Land- en Tuinbouw. Hillegom. Gisteren is hier onder controle van het Hollandsch Bloeinbollen- kweekersgetnootschap te Haarlem de 5e veiling gehouden van tulpen, crocussen en narcissen. Er was flink publiek en h.ij tamelijk vluggen handel vielen de prijzen niet tegen. Wij noteerden: E.VtT. Proser pine f 2.65, E.V.T. Vuurbaak f 2.20, E.V.T. Rose Grisdelin 60 ct., E.V.T. Scarlet Due 46 ct., E.V.T. Witte Valk f 1.50, D.T. Mu- rillo 72 ct., E.V.T. Prins van Oostenrijk 82 ct., E.V.T. Thomas Moore 60 ct., E.V.T. Artus 62 ct., E.V.T. Duchesse die Parma 48 ct., D. T. Tournesoll f 1.50, E.V.T. Rose Grisdelin ?0 ct., E.V.T. Prins van Oosten rijk f 1, E.V.T. La Reine 60 ct., E.V.T. Goudrink f 1, E.V.T. Scalet' Due 32 ct. E.V.T. Gele Prins 32 ct., E.V.T. Couronne d'Or f 1.60, E.V.T. Due de Berlin f 1.60, E.V.T. Titiaan f 2.15, E.V.T. Tournesoll f 1.50, E.V.T. Rose Luisante f 1.90, E.V.T. Alba Maxima 60 ct., E.V.T. Thomas Moore 46 ct., E.V.T. Kardinaalshoed 44 ct., E.V.T. La Precieuse 76 ct., E.V.T. Dusart 60 ct., E.V.T. Jacoba van Beieren 42 ct., E.V.T. Witte Zwaan 44 ct., D.T. Furperkroon 70 ct., E.V.T. Lac. van Rijn 60 ct., E.V.T. 'Brutus 60 ct., E.V.T. Verboom 60 ct., E.V.'T. La Candeur f 1.05, E.V.T. Couleur Cramoisie 60 ct., E.V.T. Roce blanc 78 ct., D.N. Emperor III 40 ct., D.N. Omatus 1 2 jr. 30 ct., D.T. Murillo f 1, E.V.T. Fred. Moore 68 ct., D.N.. Victoria 40 ct, D.N: Golden Spur I—II 10 ct., D.N. Horsfieddi 12 ct., Darw. Clara Butt 58 cl., Darwin Pride of Haarlem f 1.40, Darwin Fame Sanders f 1.40, Darwin Dream f 1.90, Darwin Ariadne f 2.30, Darwin Rev. Ew- bank f 1, E.L'.T. Ingiese Yellow f 1.40, D.T. Salvator Rose f 1.70, E.V.T. Rem brandt f 1.70, E.V.T. Thomas Moore 74 ct., EVT Due de Berlin f 1.40, E.V.T. Lady Bureel f 2.10, E.V.T. Pottebakker wit f 1.10 VERK0QPINGEN. Ingezonden a 30 cent per regel. Te verkoopen: 30 Augustus. Hillegom. Hotel Sistermans. Not. Langeveld, 7 uur n.m., verk. van huizen. Voorschoten. Op den tuin van den heer Q. Wolf. Not. C. J. A. Boom, 10 uur v'.m., verk. van bloembollen, bloembol lenveilingen, enz. Roomsche Agenda. WOENSDAG, Leiden, 7 uur, „Zomer- zorg", vergadering R.-K. Sme denpatroons uit Leiden en omgeving. WOENSDAG. Leiden, 8 uur, in „Pre diker", vergadering asp. R.-K. Graf. Bond. DONDERDAG. Leiden, half negen in „Prediker", vergadering afd. Leiden Ned R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden. VRIJDAG, Leiden, 8 uur, in „Predi ker", vergadering Commissie R.-K. Vakjeugdoiganisatie. ZONDAG, Leiden, 6% uur: Alg. H. Communie voor leden van den Ned. R.-K. Volksbond ter in tentie v. d. vrede, in de Harte- brugkerk. MAANDAG, Leiden, 8% uur, buitenge wone ledenvergadering Ned. R.-K. Volksbond in „De Graan beurs", opgei, door muziek. Spreker mr. Bomans, „De Paus en de Vrede". DONDERDAG, Leiden, 8% uur, verga dering Bestuursraad Ned. R.-K. Volksbond in „Prediker' De Directie der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit maakt bekend dat wegens buitengewone drukte inlick tingen omtrent aansluiting aan het ekc< trisch kabelnet voortaan niet meer tele- fonisch kunnen worden verstrekt. Dagelijks (echter uitsluitend tusschen 9 en 12 uur v.m.) zal ten kantore der fabrieken (Langegracht) een ambtenaar aanwezig zijn voor het verstrekken van mondelinge inlichtingen. (1834 up STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Verstrekking van goedkoppe melk. In de Raadsvergadering van 29 Maart jj. werd besloten, dat in den vervolge goedkoope melk zou worden verstrekt: a. aan kinderen van on- en minvermo gende ingezetenen beneden 1 jaar; b. aan de kinderen der zelfde categorie ingezetenen yan 1 jaar tot beneden 12 jaar, doch alleen voorzooverre die kin deren ziek zijn en de beoordeeling, of een kind van 1—12 jaar al dan niet melk behoeft, over te laten aan een tweetal in stellingen hier ter stede, te weten de kinderpolikliniek onder directie van dr. Gorter en het Consultatiebureau der Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. Thans heeft het Rijk zich bereid ver klaard volle rauwe melk op aanvrage van gemeentebesturen te verstrekker) ten behoeve van zieken, zwakken en kin. deren beneden den leeftijd van zes jaar, tegen den prijs van li cent per Liter! Ten laste van het Rijk zal dan 9/10 het nadeelig verschil tusschen 11 cent en den iii de gemeente geldenden maxi- mum-consumptiemelkprijs worden g& bracht, terwijl 1/10 van het verschil, be nevens de gemeentelijke administratie- &P kosten, op de uitvoering der in deze te treffen regeling avllende, ten laste der gemeente zullen moeten komen. De Commissie van advies inzake. Ie- vensmiddelen, wier gevoelen B. en vY. inwonnen, is van oordeel, dat de door het Rijk bedoelde verstrekking van melk voor zieken, zwakken en kinderen tegen J den verminderden prijs van 11 cent per f Liter ook voor Leiden alle aanbeveling verdient, mits slechts de lef lij dsgrens voor de kinderen, voorzoover zij niet io de zieken of zwakken behooren, plaats yan 6 jaar, op 1 jaar wordt be paald. B. en W. kunnen zich met het advii der commissie geheel vereenigen en zij geven mitsdien den Raad in overwegin met intrekking van de vroegere beslu ten inzake de verstrekking van koope melk, goed te keuren, dat vanal 1 September 1917 tot wederopzeggeni volle rauwe melk ten behoeve van zie ken, zwakken en kinderen, beneden den leeftijd van één jaar zal worden ver strekt, tegen den prijs van 11 cent Liter, volgens de bedoelde regeling'en onder bepaling, dat de verdere uitvoe ring van een en ander aan den burge meester zal worden overgelaten. Beschikkingen op verschil lénde adressei inzake eerste levensbenoodigdheden. In de Raadsvergaderingen van 21 Juni en 26 Juli j.l. werden verschillende adret sen, ingezonden door de Duurte-Commis sie uit de Leidsdhe Arbeidersbeweging ei door de Christelijke Vakcentrale, in han den van B. en W. gesteld om praeadm Deze praeadviezen zijn thans verschenen met de rapporten, daarover door de re» -pectieve commissies uitgebracht. In over eenstemming met die rapporten B. en W. in overweging: lo. afwijzend te beschikken op de adrei sen van de Chr. Vakcentrale en de Duurt?- commissie uit de Leidsdhe .Arbeider'- beweging, inzake den gaspirijs; 2o. vóof kennisgeving aan te nemen het adres de Duurte-Commissae inzake de distribute van sajet en klompen (tot deze distributie is reeds (besloten); 3o. -afwijzend te be schikken o-p het adres in zake beschik baarstelling van brandhout, petroleum en groenten, en voor kennisgeving aan fe nemen het adres betreffende het doen van mededeelingen inzake levensmidd elenvoof- eiening. Deze mededeelingen worden trouwens aif en toe reeds door den voorzitter in dea Raad gedaan, terwijl de levensmiddelen- commissie voornemens is, te dier zake al en toe korte communique's in de plaat selijke bladen te plaatsen. De Graanbeurs. Ingevolge art. 4 van de voorwaarde! der verpachting van de exploitatie dtf Graanbeurs alhier mag de pachter va de bezoekers der beurs geen hoogeren tor gangsprij'S vorderen dan 5 ct. per persoon per keer. ■De pachter verzoekt nu, om, met M oog op het gering aantal bezoekers tea gevolge van de buitengewone tijdsomstan- dfigheden, in plaats van 5 cent 10 cent» mogen vragen. Met de Commissie voor de Graan&eun achten B. en W. wel termen aanwe* om het verzoek in te willigen. B. en W. geven den Raad mitsdien overweging hun te machtigen, om, z» lang de tijdsomstandigheden daartoe naai het oordeel van B. en W. aanleidij geven, den pachter toe te staan van t bezoekers der Graanbeurs, in plaats v* ten hoogste 5 cent, ten hoogste 10 ce» per keer te vorderen. Blijkens de exploitatie-rekening van gestichten „Endegeest", Voorgeeft Rhiingeast", hebben de totale ontval® sten bedragen f308.442.67, de uitga* f 301.527 35, zoodat er een batig saldo bcekeri valt van 16915.32. Men meldt ons, dat de wassfherijfj niet voldoende van steenkolen worW voorzien en dientengevolge de bedrijv zullen moeten stop worden gezet. Wij verwijzen belanghebbenden na» een :ri dit nummer voorkomende ad*' te7.'tic. Tot lid in de commissie 1917, belast het afnemen der akte-examens in de Fr sche en Italiaansohe laai, voor de W cembcr en, zoo nocdig, in November Ooctober dezes jaars te houden ex an* is benoemd Dr. K. Sneyders de Y<* lector aan de Rijksuniversiteit alhier. Met de Stct. van heden zijn verzond* de Koninklijk goedgekeurde statuten a N.V. Wernink's Bctonfabriek alhier, j De staat van ontvangsten en uit|.a^ van den gemeentelijken reiniging»^

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2