tuïïuur" verneem!, Dgï Kei ïn Kei voor nemen der regeering, een verbod van uitvoer van bloembollen uit te vaardi gen. Deze maatregel heeft de bedoeling, den uitvoer van bloembollen voor abnor maal gebruik onder controle te stellen. Er zullen de noodige maatregelen geno men worden om den uitvoer van bloem bollen voor normaal gebruik geregeld te doen plaats hebben. Hiervoor zullen voortaan consenten worden afgegeven. Met den voorgenomen maatregel houdt verband de reeds vermelde be schikking van den minister van Land bouw, volgens welke geen bloembollen por spoor naar het buitenland mogen worden vervoerd. Bommen op Nederlandsch grondgebied geworpen. Uit Vlissingen wordt d.d. gisteren aan 'de ,,M. Crt." gemeld: Weer bommen op Nederlandsch gebied. Laat ik al dadelijk zeggen, dat er geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn en er bijna geen stoffelijke schade aan gericht is. Er zijn Zaterdagavond om halftwaalf bommen op Retranchcment gevallen. Wel licht zal men eveneens hooien van bom men op Cadaand. De drie projectielen zijn dan ook aan de grens van Retranchement gebarsten, vlak (bij «het ha/ventje van Cad- zand, zoodat heide namen verward wor den. Veel lezers ziullen wel nooit van Retranchement gehoord hébben; 't is een miniatuur dorpje, gegroeid uit een oude versterking en dat afgezonderd van boot, trein of tram eenzaam in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen ligt, ginds bij de verzande golf, het Zwin, cn bij België. Het is de buurtgemeente van het West- Viaamsobe Knoikke aan zee ^j het Zwin. In een weiland' en aan den voet van het duin zijn de - bomimen terecht geko men. Haar eenige uitwerking was geluk kig slechts een paar putten in den grond. Gisteren dan kwam een vliegtuig en 't ronkte in den stillen nadht. Eensklaps begon het Duitsch af.wrgeschut te bul deren. De aviateur mo-et toen boven Cad- zand gekomen en weer teruggekeerd zijn. Plotseling klonken drie slagen. Bommen ontploften in de strook tusschen 't Kanaal en 't Zwin vlak bij de Belgische grens. Ze sloegen putten in den grond'. In de nabijheid staat de hoeve -van Brevet. De hoer en zijn gezin zijn met den schrik vrijgekomen. In 't haventje is alles heel geblc-ven, al schokte 't gehucht op zijn grondvesten. De Nederlandsche wacht posten bleven ongedeerd. Maximumprijzen oogst 1918. Door het Dagelijksch Bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is het volgend adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheiden Handel gezonden: Excellentie! Het Hoofdbestuur mocht uwe Excellen tie Ibij schrijven van 20 dezer verzoeken, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot publiceering van de minimumprijzen voor den oogst 1918, meer in het bijzonder voor die gewassen, die in den herfst moeten worden uitgezaaid. Het .Dagelijksch Bestuur, heden verga derende, mocht uit de cour apt en de prij zen vernemen. Het schroomt niet zijn groote verbazing uit te spreken, dat wederom de prijs van de tarwe op f 18 is bepaald. Het kan zich niet indenken, dat Uwe Exc. niet gevoelt, dat hij een dergelijke prijsregeling hot onafwendbaar gevolg zal zijn, sterk ver minderde uitzaai van dit gewas. t Excellentie, herzie nog dezen prijs, geef den landbouwer het vooruitzicht -voor dit onontbeerlijk volksvoedsel, cn het resul taat zal zijn, dat veel meer land met tarwe zal worden bezaaid. Deze prijs, het Dagelijksch Bestuur wil het hier onomwonden uitspreken, kan niet door werkelijk deskundigen, die het belang eener goede voedselvoorziening overzien, zijn geadviseerd. Het herhaalt hier, dat, blijft zij ongewijzigd, 't gevolg zal zijn een aanmerkelijke vermindering van den uitzaai van dit gewas. Militaire geneeskundige dienst. De Nederlandsche Maatschappij tot Be vordering van de Geneeskunst heeft bij den minister van oorlog pogingen aange wend een gedeelte van de gemobiliseer de artsen in het genot van verlof te stel len, met het oog op den grooten nood aan geneeskundige hulp ten plattelandc, gelet ook op de zeer groote belangen die van sommige hunner op het spel staan door het verloopen der praktijk enz. In verband hiermede zal worden over wogen of de geneeskundige verzorging van troepen of inrichtingen aan een meer vaste standplaats gebonden, geheel of ten deele aan burgergeneesheeren kan worden opgedragen, opdat een aan tal militaire artsen zou kunnen vrijko men. Een zigeunerkamp. De hoefijzer-correspondent van hel „Hbld." schrijft: De omstreken van Den Haag, dat wil eoggen de rondom Den Haag liggende ge meenten, ondervinden in de laatste maan den buitengewonen overlast van „Zigeu ners" of van andere bewoners van woon wagens, die zich voor vreemdelingen laten doorgaan. Die overlast tount zich vooreerst in den vorm van herhaald bedelen aan de huizen (de omslandilieid, dat deze lieden geen vaste woonplaats hebben en dienten gevolge moeilijk aan broodkaarten en dus aan brood schijnen te kunnen komen, drijft nogal eens tot medelijden met hen) en voorts in een hoogst lastig, belemme rend en bedreigend bedelen op den open baren weg. Het eerste heeft als nevenver schijnsel het verdwijnen van kippen e.d., het andere heeft reeds geleid tot formeele zakkenrollerij. Vooral voor vrouwen is Het o. a. op den Leidsclienweg hij de Haag- sclie Schouw tegenwoordig niet al leen onaangenaam, maar zelfs gevaarlijk loopen en fietsen. In den Raad van een der omliggende ge- meenfen (Wassenaai^ Is "de Burgemeester dezer dagen over de Zigeunerplaag ge ïnterpelleerd, maar de vrager kre>eg ten antwoord, dat de beschikbare politic niet sterk genoeg was om het kwaad afdoende te keeren. De burgemeester beloofde ln- tussclien dat hij zich tot den minister van Justitie cou wenden.f Er moet, dunkt ons, iets op worden ge vonden om de veiligheid van personen en goederen tegenover deze lastige zwervers te verzekeren. In gewone tijden pleegt men deze lieden over de grens te zetten, thans gaat dat niet. Maar dan dient er nu een noodmaatregel jegens ben te worden ge nomen. Zou men hen niet kunnen inter neeren in een zwerverskamp, gelijk men het immers ook met de Russen schijnt te willen doen (of reeds gedaan heeft?) die Rotterdam onveilig maakten? Het land ware dan gedurende den oorlog -van deze plaag verlost. De menschen zelf zouden, tijdelijk,een vaste woonplaats hebben en dus broodkaarten kunnen krijgen. En wie weet hoeveel bekijks zoo'n „echt" Zigeunerkamp zou lu&ben en hoeveel voordeel het voor zijn bewoners dus nog zou kunnen opleveren. Zou men er ten departemente van Jus titie niet eens over willen denken? Maar, zoo mogelijk... niet al te lang! Korte Kroniek. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 30 dezer niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag 29 dezer niet plaats hebben. Gemengde Berichten. Moord? Bij Bïankenese aan de Elbe is dezer dagen een uit 's Gravenhage af komstige familie: vader, moeder, zoon en dochter, aaneengebonden uit de Elbe op- gevischt. Deze menschen hadden Zondag avond een boot gehuurd, om te gaan varen en werden sedert vermist. De snor van Bonar Law. Toen Bonar Law een jongen van zes jaar was, viel hij eens uit een appelboom, waar hij, on danks streng verbod, toch was ingeklom men. De geroepen geneesheer bracht de verschrikte moeder voorzichtig op de hoog te van het feit, dat het ventje, wiens boven lip door den val gescheurd was, we.l zijn heele leven mismaakt eou blijven. De kleine man, dapper zijn pijn verbijtend, viel hem boos in de rede: „Onzin, dan draag ik gewoon later een snor." Hij heeït woord gehouden. Nog thans draagt Bonar Law een snor, die het litteeken op zijn bovenlip volkomen verbergt. Inbraak. Te Lc-usden bij Amersfoort wordt in den laatsten tijd herhaaldelijk ingebroken. Het hoofd der school werd al tweemaal met een bezoek van ongenoode gasten vereerd, terwijl thans in de con sistorie der Ned. Herv. kerk is ingebroken. De aanwezige gelden van Zondagsschool en Christ. Jongel. Vereeniging werden buitgemaakt. Verdronken. Te Vinkeveen is het 2- jarig zoontje van den heer D. Kaptein te water geraakt en verdronken. Pogingen tot redding mislukten. Te Mijdrecht is de 60-jarige J. Reet man te water geraakt en verdronken. De man was zeer slecht van gezicht. len monster. Te Hof van Delft is bij den landbouwerVan der Winden een kalf geboren met den kop van 'een dog en met haar, staart en pooten als van een var ken. Het zonderlinge schepsel is denzelfden dag gestorven. De moord te Zandvcort. De teraarde bestelling van dien te Zandvocrt doodgevon- den kantoorbediende Van Vliet had doren middag te 1 uur te Haarlem plaats op- de begraafplaats aan de Kleverlaan. De voorloopig in bewaring gestelde, mi litair van de Zandvoortsche kustwacht is op vrije voeten gesteld. Weliswaar had hij één patroon minder in zijn houder dan voorgeschreven was, doch het is niet ge bleken dat hij het voorgeschreven aantal heeft gehad. In verband met de mededee- Iing van „Het Volk", dat het Haarlem- sche parket eerst Donderdagmiddag te 4 uur ter plaatse kwam, diene, dat er dien dag "te Haarlem strafzitting was en de justitie onmiddellijk na afloop der zitting om halfvier naar Zandvoort is vertrokken. Koninginnefeest. De verjaardag van H. M. de Koningin op 31 dezer zal te Ber- gen-op-Zoom niet onopgemerkt voorbij gaan. In samenwerking met de militaire autoriteiten zullen in den voormiddag groote militaire oeeningen plaats vinden van alle wapens, in den namiddag mili taire en burger sportfeesten, terwijl des avonds concerten op het marktplein, het welk geheel electrisch zal worden ve-- licht, en een openluchtbioscope het feest zal besluiten. Afstammeling van admiraal Tromp? Door een val van een ladder is in Gilling ham de 57-jarige mechanicien Hendrik Tromp overleden. Volgens een beweren van de „Daily Sketch" zou hij een afstam meling van oneen grooten admiraal zijn. Anders dan beroemd. Als tegenhanger van het geval van den beroemden sergeant kan misschien devolgende geschiedenis dienen, schrijft men aan de „Nederl." „Omstreeks Februari j.l. schoot een in fanterist bij „de Verklikker" in Zeeuwsch- paan deren \?cn vreemd vliegtuig neer. Als eerste belooning mocht hij 8 uur bij het toestel op post staan, als tweede dank betuiging beliep hij de kans 8 dagen pro voost te krijgen, omdat toen hij aan het toestel kwam, het machinegeweer per on geluk afging..." Een kostelijke onderneming. Gcjcztn onder de advertenties van den „N. R. Ct.": „EDUCATION. Als een dame die haar wereld kent en zich in alle kringen kan bewegen, voelt gij u, na een verblijf van 2 a 3 maanden bij familie in Den Haag, welke zich 'daar voor geheel disponibel sfcejt. Zij zorgen voor veelzijdige ontwikkeling, kunst, lite ratuur etc. Met inbegrip van diners, thea ters en concerten en alles wat daartoe noodig is 500 gulden pen- maand." Ernstige brand. Zondagnacht brak door onbekende oorzaak een hevige brand uit in het perceel Augustijnenstraat 14 te Arnhem, bewoond door de familie Van Ellk, bestaande uit twee zusters, twee broeders en een dienstbode. De bewoners konden den uitgang niet meer bereiken. De broers sprongen uit de eerste verdie ping in een voor het huis staanden lan taarnpaal en bereikten behouden den grond. De zusters en de dienstbode spron gen uit een raam van de tweede verdie ping en -werden ernstig gewond opgeno men. De eene zuster brak een been, de andere bekwam een neusbeen fractuur en gelaatskwetsruren. De dienstbode bezeerde de onderkaak; de gewonden werden naar het R.-Kath. ziekenhuis overgebracht. Het huis brandde uit. Zwendelarij met bleekpoeder. Door d'en gemeentelijken keuringsdienst te Utrecht <zijn_ 10.000 pakjies Ibleekpoeder in beslag genomen. Bij onderzoek bleken de pakjes geen bleekpoeder, doch een vodï* de wenseh schadelijken inhoud te bevatten. Op de pakjes stond-, dat de inh-oud' van extra kwaliteit was. Duitsch deserteur gepakt. In de Kie vitstraat te Utrecht stal een jonge Duit- sdhe deserteur een rijwiel, waarmede hij aan den haal wilde gftan. Het publiek evenwel belette hean dit, zoodat hij in handen van de politie terecht kwam. Meisje ernstig gewend. Doordat een meisjes te Kerkrade geen^gevolg gaf aan liet haltgeroep van een soldaat-kommies, schoot deze op haar, met het ongelukkig gevolg, dat het 13-jarig kind ernstig in den buik werd gewond, zoodat ihet ster vend naar het t. Jozef-hospitaal, werd ver voerd. Zakkenrollers. Te Utrecht werd een bezoeker van de markt, op het Vreeburg zijn gouden horloge met dito ketting ont rolt?. Van den dador was echter geen spoor te ontdekken. Over boord geslagen. Van den logger „Goede Hoop I" IJM. 295, is kort na het vertrek van IJmuiden de matroos G. Kok. wonende te IJmuiden en herkomstig van Pernis, over boord geslagen en verdron ken. De logger keerde om die reden naar IJmuiden terug. Oneerlijke monteurs. Bij het leggen van electrische geleiding te Zaltboniincl is ten nadeele van een Amsterdamschc firma eenige honderden melens koperen geleiddraad ontvreemd. De daders, twee monteurs, hebben bekend en zijn gevan kelijk naar Tiel overgebracht. Het draad' i.s bij een opkoop er te Utrecht in beslag genomen. 1 De aanval ep de rijwielen. Te Hil versum is weder een rijwieldief gearres teerd. Deze, F. A. R. genaamd, bevond zich te Amsterdam en is daar aange houden. Thans zijn reeds 4 leden van de bende gearresteerd'. Toch loopen er nog eenigen •vrij rond, want weder zijn er de vorige week eenige rijwielen uit een schuurtje ontvreemd, terwijl zelfs voor een winkel een transportrijwiel met mand en al is gastolen. Terecht. Het 11-jarig meisje uit Am sterdam, dat dezer dagen bij een school feestje bij Kraantjelek zoek raakte, is uit eigen beweging bij haar ouders terugge keerd. Met militaire eer begraven. Te' Am sterdam is .Zaterdag van uit het militair hospitaal aan de Sarphatistraat met mili taire eer op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den landstormplichtige H. Tjerks, die bij de militaire oefeningen in het Vliegen-bosch door een bajonet is ge troffen. Een peloton uit de sectie waarbij hij behoorde en dat onder commando stond van den len luit. Carels, gaf de eere- salvo's. De plechtigheid werd door een groote menigte bijgewoond. Onweer. Vrijdagavond sloeg dc blik sem te Bronneger (Dr.) in de boerenbe- huizing, (bewoond door de wed. Beijering en toebehoorende aan d'e familie Homan- Hregen Each te Eext. Het vee, voor zoo ver in de stallen aanwezig, werd' gered; al het overige werd een prooi der vlam men. Tijdens een onweer, dat zich boven Nijmegen ontlastte, sloeg de bliksem in dbn schoorsteen van de banketbakkerij der firma Hamer aan de St. Jorisstraat. Het gevaarte stortte door het dak en het plafond van een lager gelegen vertrek en kwam op de binnenplaats neer. De na bij zijnde kinderkamer, waar drie kinde ren aan het spelen waren, bleef onge moeid. Aangehouden. Te Rotterdam is ge arresteerd de 17-jarige H. J. v. B., die zich te Amsterdam schuldig heeft gemaakt aan verduistering van f 50, ten nadeele van zijn patroon, eon theehandelaar. Vrijwillig heeft zich aangemeld de 25- jarige timmerman J. C. L., die te Amster dam een partij schoenen heeft gestolen. Beiden worden ter beschikking gesteld va.n den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Donder dag as., des n.m. te 2 uur. 1. Beëediging en installatie van het nieuwbenoemde raadslid Th. B. J. Wilmer. 2. Benoeming van een commissaris der gemeentelijke bank van leening. 3. Benoeming van eene tijdcliike leerares in het Duitsch aan da Jï. B. School voor jongens en vaststelling van hare jaar wedde. 4. Benoeming van eene tijdelijke leerares in het schoonschrijven aan de H. B. School van meisjes en vaststelling van hare jaar wedde. 5. Benoeming van een leeraar in de meetkunde aan de afd. A van de Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijze- fessen en vaststelling van diens jaarwedde en pensioensgrondslag. 6. Praeadvies op het verzoek van mej. Dr. C. Ligteubeng om eervol ontslag al9 leerares aan de H. B. School voor meisjes. 7. Prae ad vies op hot verzoek van W. Prins om ceivol ontslag als ondierwijzer in de Fransche taal aan de Jongensschool 2e kl. en aan de Meisjesschool 2e kl. 8. Praeadvies op het verzoek van mej. A. van der Laaken om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken laan d'e school der 3e klasse No. 7. 9. Su,ppl. staat van begroeting', dienst 1916, van het H. G. of Ai-me Wees- en Kinderhuis. 10. Staat van af en> overschrijving op d'e begrooting, dienst 1916, van het College van vrouwen-kraammoeders. 11. Rekening, dienst 1916, van hot Col lege van vrouwen-kraammoeders. 12. Begrooting, dienst 1918, van het Col lage van vrouwen-kraammoeders. 13. Rekening, dienst 1916, van de Ver eeniging tot instandhouding van het Leidsch Muziekcorps. 14. Staat van af- en overschrijving op d'e begTooting, dienst 1916, van de Stede lijke Werkinrichting. 15. Suppl. staat van begrooting, dienst 1916, van de Stedelijke Werkinrichting. 16. Rekening, dienst 1916, van de Stede lijke Werkinrichting. 17. Suppl. staat van begrooting, dienst 1916, van de gestichten Endegeest, Voor geest en Rhijngoest. 19. Rekening, dienst 1916, van het tijde lijk Leven smid d el enbedrijf. 20. Balansen en winstrekeningen van de stedelijke fabrieken van gaa en elec- triciteit. 21. Pracadvies op het. verzoek van "de N.V. Leidsche melkinrichting „De Land bouw*":, om veigiunning tot het bouwen van een houten afdak op het perceel aan den Rijnsburgersiingel No. 23. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden, tot dekking, van het één vierde gedeelte van het tekort op de exploitatie der centrale keuken. 23. Praeadvies op het verzoek van A. Backer om den toegangsprijs tot de Graanbeurs te verhoogen tot 10 cents per persoon. 24. Praeadvies op het verzoek van J. N. van der Rcijden Jr. en A. Tb. J. Swaving, om een gedeelte van het achter hunne perceelen aan den Leidsch en straatweg onder Oegstgeest gelegen weiland te mo gen huren of koopen. 25. Praeadvies op het verzoek van het. Centraal Bureau van Advies voor den Middenstand, om toekenning, van een sub- sidlie ten behoeve van zijn te Leiden ge vestigd filiaal. 26. Voorstel tot aankoop ten behoeve van de gasfabriek van het perceel Sectie B No. 1582, nabij de Langegracht, en tot beschikbaarstelling van de- voor dien aankoop benoodigde gelden. 27. Voorstel tot aankoop ten behoeve van de gasfabriek: van het perceel Lange gracht No. 136 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. 28. Vaststelling van een plan tot her ziening van het uitbreidingsplan dei- gemeente. 29. Voorstel tot onteigening ten name van de Vereeniging tot bevordering van den' bouw van werkmanswoningen te Lei den van het perceel gemeente Leiden, Sectie K No. 548, gelegen in den Stads- polder. 30. Voorstel inzake de verstrekking van goedkoope melk aan zieken, zwakken en kinderen -beneden één jaar. 31. Voorstel tot beschikbaarstelling, van gelden ten behoeve van het aanbrengen van electrische verlichting in verschil lende gemeentebefbouwen. 32. Praeadvies op de adressen van de Christelijke Vakcentrale en de Duurte- ooanm-i&sie' uit de Leidsche arbeiders beweging inzake het minimum-verbrui), van ga© tegen den prijs van 8 ct. p,er M3. 33. Praeadvies op het adres van de Duurtecommiissie uit de Leidsche arbei dersbeweging, inzake de distributie van sajet en klompen tegen lagen prijs. 34. Praeadvies op het adres van de Duurtecommissie uit de Leidsche arbei dersbeweging, inzake de beschikbaarstel ling van brandhout tegen den kost enden prijs. 35. Praeadvies op (het adres van de Duurtecemmissie uit de Leidsche arbei dersbeweging inzake de distributie van sajet, klompen, brandhout, petroleum en groenten en het doen van mededeelingen omtrent de levensmiddelen-voorziiening. 36. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1916 op dat van 1917 van de benoodigde gelden voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vorderingen en tot voldoening van gelden uit den post „Onvoorziene Uitgaven" voor 1917. '37. Rekening- van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1916, met inbegrip van die dor Haarlemmer vaart. Centraal Bureau van Advies voor den Middenstand. liet bestuur van het Centraal Bureau van Advies voor den Middenstand, op administratief, technisch en juridisch gebied, te 's-Gravenhage verzoekt den Raad ten behoeve van het hier ter ste de opgerichte filiaal van zijne instelling eene jaarlijksche gemeentelijke subsidie van f500 te verleenen. Met de Kamer van Koophandel en Fa brieken, wier gevoelen B. en W. te dezer zake inwonnen, zijn B. en W. van oor deel, dat op het verzoek afwijzend moet worden beschikt. Duidelijk toch toont de Kamer aan, aldus B. en W., dat de van Ket bureau te verwachten ting niet zoozéér aan een besta»» hoefte voldoet, dat zulks de toek van e§n niet onbelangrijke subsi» wettigen. Doch zelfs indien die h geacht kon worden wel aanwezig ook dan nog zouden B. en W. n heid kunnen vinden den Raad l seeren eene gunstige beschikker verzoek te nemen. Huns inziens to het niet op den weg der gemeen in deze geldelijken steun te veri doch dient de georganiseerde stand zelve de kosten te dragen. Orn deze heide redenen geven W. den Raad derhalve in oven aan adressant geene subsidie te hoeve van het hier ter stede gevt filiaal toe te zeggen. Het hierboven bedoelde advies, en W., gegeven door de Ivaim Koophandel, luidt als volgt: In antwoord op uw schrijven Juli 1.1. hebben wij de eer uw colli volgt te berichten over het verzot het bestuur van het Centraal B van Advies voor den Middenslan toekenning van een subsidie van ten behoeve van een op te richten te Leiden. Onze Kamer stelt voorop, meerdere voorlichting van den stand in het bijzonder op adminisi gebied in hooge mate gewenschi daar bekend is hoeveel de boekhc- in allerlei zaken, in het ij zonde tuurlijk in de kleinere, te wen overlaat. Zij heeft zich echter de gesteld of aan de behoefte aan zooi voorlichting niet in voldoendt wordt voldaan, althans kan worden, door de hier gevestigde tants en gediplomeerden in hel houden, waaronder zich tal vani kende krachten bevinden. '\Vellici ook daarnaast nog een ruim art veld liggen voor een bureau als adresseerende, wanneer dit kn propaganda maakte voor de goei richting eener boekhouding en naast ten behoeve van kleine za die de hulp van een accounla boekhouder bezwaarlijk bekos kunnen, gratis of althans tegei uiterst laag tarief hulp beschil stelde. In dat geval zou er, naar om deel, ook veel meer aanleiding bt voor de toekenning van een subsid de publieke kas dan thans, waar viesbureau naar wij vernemen z viezen en hulp berekent tegen eenj zins laag, immers zuiver concurre tarief. De aanvrage wordt gesteund mededeéling, dat van de 100 opdra en 90 verzoeken om advies, welke! tijdvak 1 December 1916 lot 15 1917 voorkwamen, 23 afkomsli; weest uit de gemeente Leiden. Dit derdaad relatief vrij hoog, doch de afgaande cijfers komen ons niet voor en schijnen te bewijzen, dat d reau zijn weg nog vinden en zijn voor de gemeenschap nog aank: moet. Immers onder-de bedoelde zoeken waren er, die slechts de invii van een belastingbiljet of iets dergt betroffen en ook deze zijn vermoei onder de opgegeven getallen begre Terwijl de Vereeniging blijker statuten hare voorlichting slecht goede doet komen aan wie als lede de Vereeniging zijn toegetreden, missen wij ongaarne in het adres opgave van het getal leden, dat eeniging in Leiden reeds bezit. Wij doelden in het voorafgaandeu al op voorlichting op administratiel bied. Voorlichting op# technisch en ridisch gebied zullen de midden: ders, naar wij vermoeden, ook bij (1 ging van een filiaal van het adres rend bestuur wel als regel elders bl! zoeken, tenzij aan dat filiaal eene breiding werd gegeven als kennelijs in' de bedoeling ligt. Ook op admimd lief gebied schijnt ons echter, a" hand van de verstrekte gegevens hetgeen ons uit anderen hoofde is, de te verwachten voorlichting dit bureau niet zoozeer te voldoen een bestaande behoefte, dat zulks «te kenning van een niet onbelangrijke- sidie zoude wettigen. Wij moei mitsdien tot ons leedwezen advise om een afwijzende beschikking verzoek te bevorderen. Verzoek cm weiland aan den LeiW straatweg te huren of te koepen, J. N. van der lUyden Jr., te Oeg| verzoekt den Raad, mede namens j. Swaving, te Apeldoorn, een van het achter hun perceelen Leidschen straatweg onder Oogst legen weiland van de gemeente te huren of te koopen. De aangevraagde strook grond den uitersten zuidelijken uithoek in 1914 van den heer Nijgen aangef« land onder Oegstgeest, hetwelk in gevolge de koopvoorwaarden nog aar vorigen eigenaar ,is verhuurd tot hei van het jaar 1919 voor f 115 per H.A der beding, dat de gemeente het recu» de huur ten allen tijde met in acntuf van een termijn van 3 maanden op« -on, mits deze tusschentijdsche op-c» slechts niet plaats heeft, om het of een gedeelte van het verhuurde t ander /voor wei- of hooiland te ver Met de comroisie van fabricage het B. en W- niet wensclielijk voor doelda strook, groot plm. 812.56 adressanten te verhuren, die tuinen achter hun perceelen met stuk willen verlengen, teneinde daaJj noodige te telen. Al zouden zij beröu de dubbele buur te betalen, ook zou het voordeel voor de luttel zijn, dat daarvoor het uit nanoen fvan de strook niet ger zou zijn. „„Hiwel Ook verkoop van do strook on B. en W., evenals bij de coroitn- fabricage, bedenking. gemeein heeft het land niet gekocht, om n» meer in perceelen weder aan der»" -einotra

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2