DE TENIAND. )jit! De Oorlog. BINNENLAND. tan, groote 'nheim, Dvraa oude, t t"No. ehet RIJI 1669 Sift vRiïÖ'nt tIa£' u^gèzf.'^on- en "^eestd. bonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, eiden 11 ct* P- week> f U45 P- kwartaal; bij Venten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Fraoco 'fl.gO p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. taal bij voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers [et Geïllustreerd Zondagsblad 8 ct. 8e Jaargai j. VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1917. Bureau: lEENSCHUOR 15 - LEIDEN. In tere. TeGefoon 935. No. 2398 Postbus 6. Dc Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.78 c elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. ^vGroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ea verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer 1 ct. isch van billijkheid. W N, c as Bin, icnkort zal de goedkoope ver- j. in" van schoeisel en.sajet een aan- iemen. ieder zal daarvoor in aanmerking i Alleen degene, wiens inkomen nd wordt voor dezen tijd onvol le zijn. Er zal dus een grenslijn j 'getrokken voor het inkomen, "Ui )ven de goedkoope verstrekking eer Zal plaats hebben. Deze grens- il worden getrokken afhankelijk classificatie der gemeenten in soneele belasting men beweert dat het in de eene gemeente >r leven is dan in de andere (een I ng, die vaak meer op phantasie dan op werkelijkheid-)! {-.■Massificatie der gemeenten is ecti- fi jt het onbillijke van het systeem, igen we ons willen verzetten. Het a \]:e schuilt hierin: wanneer b.v. nslijn f 1200 is,dan komt een ge- istaande uit 2 personen, waarvan in f1200 verdient, wel in aanmer- oor die goedkoopere verstrekking; bestaande uit 8 personen, de man f 1300 verdient, niet! voelt het onbillijke hiervan, it is voor 'n groot deel te voor- Men stelle n.l. een regeling in, 7 p, j b.v. voor ieder kind, boven de Dl>f drie, honderd gld. van het in- i kan worden afgetrokken, zoodat imand met 8 kinderen en een in-. 1 van f 1500 gelijk wordt gesteld mand met 4 kinderen en een in- i van f 1200. en zód alleen kan het systeepg 'oedkoope verstrekking, aan de van billijkheid beantwoorden! /enf bemiddelingsaanbod van den Paus. itest tegen de „Times". -- Slappe in Vlaanderen en V.rdup. -- De 9n vorderen steeds aan de Isonze. Duitsche Rijkskanselier in botsing e partijen. Een Duitsche Rijks- rust in Spanje teruggekeerd. Overzicht Wgten is de-strijd uiterst matig, successen zijn door de Engel- behaald in Vlaanderen tusschen rfarek en ITollebeke, en bij Lens. to plaatsen sloegen de Duit- volgens hun beweren hevige che aanvallen af. bij Verdun is een pauze ingelre- echts de Franschen hebben een terreinwinst behaald ten O. van ire van Mormon t, bij den weg' van rauville naar Beaumont, en het Isonzo-front rukken thans Italiaansche divisies op, welke aatsle vier dagen aan het offensief en Auzza en de kust deelnamen, tlianen zijn cr opnieuw in geslaagd 3 terreinwinst te behalen, en wel :h, waar zij ook Dinsdag, blijkens ?rige overzicht, vorderingen maak- lijkens de berichten die inkwamen, agt het aantal gevangenen daar" 350 officieren en meer dan 16,000 loepen. :aan de Wippach heeft het gespan- ivenwel.zonder terreinverlies. Daar tl.de Keizer Karl temidden van zijn ite successen 'hebben de Italianen nog niet behaald; de Oostenrij- tëchten hier met groote dapperheid jan blijkbaar onder uitstekende hei Oostelijk frontin het Oostzee gebied, hebben de Rus.' ;n hun stellin gen aan het riviertje Aa ontruimd. Hierdoor zijn de Duitse srs iets dichter de stad Riga genaderd, Men herinnert zich nog wel den spannënden strijd om Riga, nu langen tijd geleden. Zouden de Düitschers thans de gelegenheid aan grijpen een nieuwen aanval op deze stad te ondernemen? 't Is mogelijk, ofschoon het moeilijke terrein,vanwege de vele moerassen, niet bijzonder verlokkelijk is voor een offensief. Dr. Michaëlis, "de nieuwe Duitsch'g Rijkskanselier, heeft het nu reeds ver bruid bij de partijen, doordat hij zich in de Rijksdagcommissie heeft geuit over de genomen resolutie, en er blijkbaar een andere uitlegging aan heeft willen geven, dan de meerderheidspartijen be doelden. Een poging tot zwenking dus, waarover die meerderheid onmiddellijk is gevallen. Dit volgt uit de telegrammen die Wolff heeft geseind. Michaëlis heeft gepoogd zich te recht vaardigen, door er op te wijzen, dat hij geheel handelde in den geest van de resolutie toen hij de commissie voor stelde om voeling met de regeering te houden bij de beantwoording van de Pauselijke nota. „Dit antwoord kan slechts gedragen worden door het stre ven naar een vrede van vereffening en verstandhouding, zooals dat is uitge drukt in het besluit van den Rijksdag van 19 Juli." Deze verklaring heeft echter de open bare meening niet tevreden kunnen stellen. De liberale bladen gaan heviger te keer tegen Michaëlis dan zij ooit tegen Bethmann Hollweg deden. Vooral het feit, dat de Rijksdagcom missie op eigen initiatief bijeen kwam en Michaëlis noopte lot een verklaring over het Pauselijke vredesvoorstel, heeft het volk zeer verbolgen gemaakt. Men acht het ongehoord, dat Michaëlis zich „on der de voogdij der meerderheidspar tijen" heeft gesteld. Naast de vage mededeelingen van den kanselier staan sympathieke klare woor den van den nieuwen staatssecretaris van. builenlarrdsche .zaken Von Kühl- man. Hij verklaarde, dat met alle beleid te werk gegaan'moet worden om te zorgen, dat niet nog meer onzij dige Stalen den oorlog aan het Duitsche Rijk verklaren. Dit doet vermoeden, dat hij niet alleen de politiek van zijn voorganger afkeurt, onder wiens leiding de stroom van oor logsverklaringen loskwam, doch voor-, nemens is jegens de onzijdigen een groo- tere. -tegemoetkoming aan den dag le leggen, dan tot nu toe het geval was. Wie weet, wat aan Duitschland en de onzijdigen zou zijn "bespaard gebleven, indien Von Külilmann eerder tot zijn huidige functie was geroepen? 0p Zee. Ouitsch luchtschip - nsar beneden geschoten. Gistervoormiddag werd een Dui-lsch marine-luchtschip ten W. van de kust van Jutland ten N. van het Hornsrif bij een aanval op Engelsche oorlogsvaartui gen omlaag geschoten. België. Het pasgeüdc Er is in België een werkelijke nood aan pasgeld. Reeds sedert hvee jaar is liet nikkelgeld uit de .circulatie verdwe nen, opgehaald als het was voor dezelf de doeleinden als waarom er ook in Ne derland jacht op gemaakt werd. Men heeft sedert dien de nikkelen geldstukken van 0.25, 0.10 en 0.05 fr. ver vangen door zinken stukken. En nu zijn deze ook weer uiterst schaars geworden. Op de "trams laat.men u uitstappen als gij niet met gepast geld kunt. betalen. Wanneer men in een winkel of café wil voldoen met een zilverbon, waarop moet teruggegeven worden, krijgt men een lang gezichE te aanschouwend- De banken hebben op haar beurt alle wisseling in klein geld gestaakt. En toch heeft men een enorme hoeveel heid pasgeld aangemaakt sedert het be gin van den oorlog. Op 31 Mei 1916 zijn er voor niet minder dan 60 millioen stukken van 0.05 fr. geslagen, en voor 6,924,395 fr. aan stukken van 0.10 en 0.25 fr. Al dit geld is weer verdwenen. Duitschland. Een verklaring aan den rijkskanselier. In de centrale commissi! van den Rijksdag legde een lid van de'soc.-dem. fractie uit naam van de meerderheids partij van 19 Juli de volgende verkla ring af: „De vertegenwoordigers der partijen, die de vredesresolutie op 19 Juli 1917 bij de Rijksdag indienden, consta- teeren: io. in de voorloopige besprekin gen over de resolutie tusschen de be trokken partijen en de rijkskanselier kon niemand, na de gewisselde verklaringen, onderstellen dat de rijkskanselier zich niet op het standpunt van de Rijksdag resolutie zou plaatsen; 2o. de opmerking van den rijkskanse lier, dat bij de meerderheidspartijen Iets zou zijn gebleken van zakelijke ver schillen omtrent de opvatting der reso lutie is onjuist; alle betrokken, vertegen woordigers der partijen waren het ten volle met elkander eens over de ondub belzinnige. beteekenis en den inhoud hunner resolutie." Bommen op Freiburg. Woensdagochtend wierpen Engelsche vliegers bommen op Freiburg. Eén vlieg tuig werd bij de terugvlucht in een luchtgevecht naar beneden geschoten. Een Rijksraad. Naar het „8 Uhrblatt" verneemt, is op de bijeenkomst van gisteren, bij den Rijkskanselier hét. scheppen van een Rijksraad uitvoerig besproken,. Er zijn teekenen aanwezig-, dat het vormen van zulk een Rijksraad vermoedelijk als een onder-commissie van de hoofdcommis sie uit den Rijksdag werkelijkheid zal worden. Men is het, naar genoemd, blad ver neemt, eens geworden om een lichaam te scheppen, waarvoor alle partijen elk een harer leden, waarschijnlijk de partij leiders, kunnen afvaardigen. Dit parlementaire lichaam zal reeds bij het antwoord der regeering op de pauselijke vredesnota in werking treden en medewerken aan het opstellen van 'dat antwoord. Het nieuwe lichaam zal ook bij de vraagstukken van meer beteekenis, wel ke de regeering binnenkort ook bijzon der zullen bezighouden, meewerken. Rusland. Be overbrenging van den ex-tsaar. De „Times", verneemt uit Petrogrado, dat de reis van den ex-tsaar met zijn fa milie naar het Oosten zoo geheim ge houden werd, dat zelfs de machinist en de conducteur hun passagiers niet ken den. Aan geen enkel station werd halt gehouden. Alleen in het vrije veld stopte ao trein van tijd tot tijd om den reizigers gelegenheid te geven zich le verpoozen. Op den eersten en laatsten wagen wa ren machinegeweren geplaatst. Twee militaire treinen reden voor en achter den trein als 'escorte mee. De ex-tsaar werd op een stoomschip naar Tobolsk gebracht. Met heet, dat hij in een klooster in de nabijheid zal wor den ondergebracht. Volgens sommige berichten zou hij nog verder naar het Oosten worden vervoerd. Waarom de tsaar en zijn gezin werd wegge voer d. De „National Zlg." verneemt, dat de verbanning-van den Tsaar naar Siberië heeft plaats gehad, omdat te Tsarslcoje Selo een monarchistische samenzwering van grooten omvang was ontdekt. De commandant van de paleiswacht is onL slagen; 4 officieren en 18 burgers zijn gearresteerd. Het doema-liJ Poerisjke- witsj moet sterk' gecompromitteerd zijn. In de buurt van Tsarslcoje Selo zijn automobielen, mitrailleurs patronen, enz. in beslag genomen. In het paleis zelf werd een geheime telefoonverbin ding ontdekt, waardoor de Tsaar met zijn getrouwen buiten Tsarskoje Selo in verbinding stond. Het grootste gedeelte van de paleiswacht bleek omgekocht te zijn. Hoe Kerenski optreedt. Het 703e Russische regiment, dat tij dens de straatgevechten te Petrograd een groote rol speelde, aldus een bericht dat door de „National Ztg." aan de „Roes- koje Slowo" wordt ontleend, is na een hevigen strijd met de .kozakken ontwa pend en ontbonden. Kerenski liet iederen twintigsten man van het regiment dood schieten en de andere over verschillende regimenten verdeden. Kerenski en de arbeidersraad. Kerenski nam voor de eerste maal sedert de vorming van de nieuwe regee ring deel aan een bijeenkomst van "het uitvoerend comité van den Raad van ar beiders en soldaten. Hij hield een rede, waarin hij zeide, dat de regeeringszor- gen hem beletten vaker te midden van de democraten te vèrschijnen, maar-dat hij overtuigd is dat niets een scheiding zal brengen tusschen hem en de demo craten, noch wat de middelen, noch wat de bedoelingen en plichten betreft, die welzijn van vaderland en revolutie -op leggen. Officieren veroordeeld. De krijgsraad van het negende leger veroordeelde tot straffen van vier tot tien jaar dwangarbeid drie maximalisti- sche officieren' schuldig aan anti-mili taire propaganda, verbroedering met den vijand en weigering van gehoorzaam heid. De vergadering te Moskou. Uit Russische bron wordt vernomen, dat heden te Moskou de vergadering van de vertegenwoordigers van alle democrati sche organisaties van Petersburg en Moskou zal beginnen, die definitief zal beslissen over de quaestie der landsver dediging. Aan de vergadering zullen ongeveer 700 leden deelnemen. Noorwegen. Schepen van gewapend beton. De „Times" meldt uit Christiania, dat, in tegenwoordigheid van den Noorschen premier, het eerste schip van ijzer en gewapend beton, gebouwd door de Gors- grune cement'fabriekeij, van stapel is ge- loopen. Hét schip meet 200 ton en wtGrd in 3weken gebouwd. Schepen van 1000 ton zullen in zes weken gereed zijn. Spanjo. Be rust teruggekeerd. Volgens bericht uit Madrid begint de rust in geheel Spanje terug te keeren. De ministerraad overweegt de opheffing van den staat van beleg. Berichten als zouden de revolutionnairen in Barcelona de overhand hebben, zijn niet bevestigd. Albanië. Prins Von Wied en de troon van Albanië. Prins Wilhelm zu 'Wied heeft ziin aanspraken op den troon van Albanië nog niet opgegeven. Volgens de „Voss. Zeit." heeft hij n.l. in een memorie, die hij dezer dagen aan de bondgenooten van Duitschland, aan de neutrale regee ringen en een aantal aanzienlijke per sonen heeft toegezonden, geprotesteerd tegen het door Italië aangenomen pro tectoraat over zijn vroeger rijk. Hij hand haaft in deze memorie ten volle zijn aanspraken op den troon van Albania en zet verder uiteen, dat het alleen dd intrigues van Italië waren, die hem veiv hinderd hebben zijn taak in Albanië te vervullen. Ten slotte deelt de gewezen Mbref zijn denkbeelden mede over de toekom stige regeering van Albanië. Hij achi nauwe aansluiting van het landje bij de centrale mogendheden noodzakelijk, maar laat zich over de wijze, waarop hij zich die aansluiting voorstelt, niet naden uit. Zijn plan schijnt echter te zijn on-< derhandelingen daarover aan te knocK pen. Vredespogingen. Hei bemiddellngsaanbod van den Paus De nota en de censuur. Naar het Katholieke trustblad „Italia" schrijft, heeft de Milaneesche censuur aan dit blad reeds sinds drie dagen ver boden, het besluit van het centraal-comi- té der „Katholieke actie" in Italië betref fende de pauselijke nota alsmede de te legrammen en adressen van Katholie-' ken aan den H. Vader te publiceeren. Van den anderen kant laat de cen suur echter wel toe, dat de oorlogzuch tige bladen tegen de houding der Itali aansche Katholieken in de vredeskwes- tie tekeer gaan en den Paus met scheid-' woorden overladen. De nota en Zwitserland. Naar het Zwitsersche Telegraaf-agent-- schap meldt, heeft de pauselijke verte genwoordiger te Bern, mgr. Marchetti, aan den chef van het politiek departe ment. een afschrift van- de pauselijke no ta ter kennisname overhandigd. Met de overhandiging der nota ging geenerlei uitnoodiging vergezeld om zich bij den stap van den Paus aan ta sluiten. Eeh protest tegen de „Times". De liberale afgevaardigde Morrel heefII in het Engelsche Lagerhuis op krach tige wijze stelling genomen tegen de wijze, waarop de „Times" het vredes voorstel van Paus Benedictus XV had besproken. De ..Times" aldus de afgevaardig de heeft beleedigende en verachtelijke artikelen gepubliceerd, die de pauselijke nota bespottelijk maakten. Men neemt aan. dat de „Times" door cle huidige re- - .geering geïnspireerd wordt en Engeland in het- buitenland vertegenwoordigt. Ik vraag, zoo zeide spreker, of de vo rige redenaar, lord Talbot, die bijzonde re' reden heeft om den Paus niet. belee- digd te zien, het'artikel van de „Times'* van dcnzelfden dag gelezen heeft en ge looft, dat Engeland óp deze wijze op de boodschap' van den Paus moet ant woorden. Ik houd deze manier van doen. voor schandelijk. Buitenlands che instemming. De Nederlaridsche Anti-Oorlog-Raad heeft tot eenige bekende pacifisten in de onzijdige landen de vraag gericht, hoe zij oordeelden over de vredespoging van den Paus. De ingekomen antwoor den luiden eenstemmig dat het vredes voorstel van den Paus, in tegenstelling met de uiting van den Duitschen rijks kanselier, een aannemelijke grondslag voor eenTechlvaardigen en duurzamen vrede zou kunnen zijn. Te Enschede heeft gistermiddag nood- weer gewoed. De schade aan vernielde ruiten en aan ooft- en vruchtboomen is ontzettend. Na-bif Elburg is eert Duitsche vlieg- machine geland. De bestuurder werd ge- intemeerd. FEUILLETON. isten-heldén in Japan. gl",. riep hij met heesclie stem, l. tf#g' gij vijanden mijner goden! Hoort iet, hoe zij woeden en u bedreigen? iinds jaren, sinds hun doodsvijand gmds in Samula landde, en het ge- a?Fe teeken °P onze eilanden bracht, ijk hen niet zoo hooren toornen! 't! vah hier! Voort, uit dit land, of j lerden van u zullen verdelgd wor- cloor het vuur. Gij, gij, Suschen- o moogt blijven! Met u heb ik een @11 ,rd te spreken. Weliswaar zijn de 824 n °°k Vertoornd tegen u, doch' gij niet hen niet geheel gebroken en hun gunst gemakkelijk lerugwin- 10® 18 z'j hebben groote plannen met cg'den naam af, welken zij haten, wem u weer Suschen-Dono! En u van haar, die u niet door onze 'en, doch door hun vijanden tot w gegeven is. Ha, zij is.niet meer gij een bedelares, en spoedig zal 'de 07t ü(v^n onze goden haar nog gewel- r treffen, haar en haren vader, dien 'verrader! Voor u, Suschen-Dono is andere vrouw bestemd, de dochter jen grootsten man, een vrouw, die (boonheid en bekoorlijkheid Ama- cje. lieflijke zo.nnegodin, nabij Met haar verbonden zult gij uwe stoute wenschcn vervuld zien: J riJkdom zullen uw deel zijn! En 11 ons land van de vijanden der zuiveren. Maar anders: wee over jver heel uw geslacht!" y0Joriis wendde de oude zicli sid derend van woede tot de beide vrouwen. Hij. zwaaide haar zijn wierookvat toe, zoodat er blauwe zwavelvlammen 'uit vlogen, en riep: „Gij zult spoedig het verlies hebben te betreuren van uwen vader en den bloedigen dood uwer kin deren! En gij, Tafakati, en geheel uw huis, gij zijt veroordeeld tot den dood door liet vuur! Meer zeg ik u niet! Wijkt van hier, of op deze zelfde plek zal het heilige vuur u verteren!" En -toen hij voor de tweede maal het wieropkvat naar haar toezwaaide, lekten knetteren de vlammetjes naar haar kleederen, zoo dat de vrouwen met een angstkreet de vlucht namen. Onverschrokken wilde Tafakati den bonze aangrijpen, doch in een oogwenk was de ongeluksprofeet verdwenen Eerst bij de zwavelbronnen kwamen de vluchtenden tot staan. Prins Michael was door het gebeurde nog meer ver schrikt dan Lucia; „Voort! Voort!" riep hij bleek van schrik, en snelde, allen vooruit, naar de tegenover gelegen berg helling. Terwijl Tafakati langzaam en zonder in het minst bevreesd te zijn de vluch tende vrouwen volgde, kwam Safioye hém achterna loopen. „Waar waart gij plotseling gebleven, toen ik den ouden bedrieger bij zijn kraag wilde grijpen?" vroeg de edelman aan den jongeling. „Ik stond vlak achter den bonze. Ik had hem gezocht, en...."" „En gij hebt hem zijn profetieën inge blazen! Meen niet, dat ik zoo onnoozel ben! Overigens hebt gij onzen jongen Vorst nog meer schrik aangejaagd dan de vrouwen, en dat zal hij u niet zoo spoedig yergeven." En in zijn binnenste zeide de man die een menschenkenner was: „Ook mij en mijn vrouw niet, omdat.wij getuigen zijn geweest van zijn zwakheid." Prins Michael-wa^ inderdaad den ge- hee'len dag zeer ontstemd. Hij maakte geen gebruik van den voor hem in het kasteel van Obama aangerechten maal tijd, doch reed met zijn gevolg naar Arima terug. Sidderend over al haar leden verhaalde Lucia de verschrikkelij ke gebeurtenissen aan haar moederlijke vriendin Justa. De Vorstin werd wreve lig en zeide: „Hoe is het mogelijk, dat prins Michael u zulk een schrik op het lijf laat jagen en dat nog wel door de kunsten van een bedrieger?" En zij trachtte vervolgens, evenals me vrouw Johanna reeds gedaan had, Lu cia te overtuigen, dat Safioye den bonze zijn „profetieën" had ingeblazen. Het helsche concert wilde zij verklaren op natuurlijke wijze. „Wie weet welke die ren die luilak in zijn grot heeft, en welk een inrichting hij, juist met het oog op het vertoonen van dergelijke kunsten, in de kloven van zijn liol heeft gemaakt?" zeide vorstin Justa. „Een inrichting? Hoorns of iets der gelijks?" antwoordde Lucia hoofdschud dend. „Neen, Justa, indien gij die ver schrikkelijke geluiden gehoord hadt, zoudt gij er déze verklaring niet aan ge ven. Het was een gehuil, alsof het uit de hel kwam! Nog snijdt het mij door de ziel! En dan, indien die-akelige Safioye inderdaad den bonze zijn profetieën heeft ingeblazen, wat moet dan de schande lijke bewering beteekencn, dat ik prins Michaels rechtmatige1 vrouw niet "ben êh dat een ander, „de dochter van den grootsten man" blijkbaar bedoelde hij Hime! tot zijn vrouw is bestemd? En dan die andere verschrikkelijke woor den tégen u en mij, dat ik mijn vader en gij uw kinderen zoudt verliezen! Neen, lieve Justa, dat kunt gij niet wegrede- neeren! En wanneer Safioye het hem in gefluisterd heeft, dan klinkt dat alles nog des te onheilspellender!" Justa kon dit niet geheel ontkennen. Zij beloofde vorst Protasius daaromtrent te zullen ondervragen, en den. Prins nog nauwkeuriger in het oog te houden. „Welke plannen overigens onze vijan den mogen hebben", zeide zij ten slotte, „wij zijn in Gods hand. Die vijanden vrees ik trouwens niet het meest, doc'h wel tweedracht in ons eigen huis..Ach, terwijl prins Michael u medenam naar dien beruchten bonze, is hier iets ge beurd, dat mij meer doet vreezen dan al die bedreigingen; pater Yalegnani is hier geweest, hij heeft gevraagd een on derhoud met den Vorst te mogen heb ben, en het is hem geweigerd!" „Pater Valegnani, de vaderlijke vriend en opvoeder van den Prins liet is on mogelijk, dat vorst Protasius hem zou hebben afgewezen", riep Lucia ontsteld. „En toch heeft hij- het gedaan! En hij heeft zelfs mij verboden hem te ontvarn gen! Zoozeer heeft hij zich door de on derhandelaars van den Spaanschen on derkoning van Mexico, wiens galjoenen den weg over de Stille Oostzee vonden; tegen pater Valegnani en al diens mede broeders, de navolgers van den H. Fran- ciscus Xaverius, laten innemen. Moge God vergiftenis schenkcri aan de las teraars, die tweedracht zaaien tuSsciLQR broeders!" antwoordde Justa met een zucht. En zij begon Lucia zeer voorzichtig in te lichten, omtrent vorst Protasius' ka rakter. Van nature was hij cerzuchtg, én trachtte naar de uitbreiding van zijn vorstendom; daarenboven was hij wan trouwend in hoogen graad. Het Chris tendom, dat hij aanvankelijk met groo ten ijver diende, scheen deze gevaarlijke eigenschappen in hem te temperen, en hij gold gedurende geruimen tijd als de ijverigste onder de christen Vorsten.- Toen Taiko-Sama zijn vervolgings-de-' creet tegen de Christenen uitvaardigde, wilde hij hem den oorlog verklaren. Heb kostte destijds den missionarissen moei te genoeg hem van deze overmoedige daad af te houden. Overigens werd hij daarbij ook niet gedreven door zuiveren godsdienstijver, doch vooral door het vooruitzicht, het hoofd te zullen worden van het christelijke Japan. Toen was de ongelukkige twist over het bezit der rijke havenstad Nagasaki gekomen, en de missionarissen, die door de daimioö van Omura in dit geschil als scheids rechters waren gekozen, hadden vorsf Protasius in het ongelijk gesteld. Sinds dien tijd beschouwde hij hen als zijn vijanden..- Dat alles zette Justa aan haar gezellin' breedvoerig uileen. „Het bezit van Na-, gasaki", zeide zij, „is een denkbeeld ge worden dat mijn man rust noch duur laat. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1