i'S De Oorlog. 29 J. jjnJ rerschSnt elltcn öag, uWgM.-Zoo- en ï'eosta. Abonnementsprijs bedraagt, bij voorafbetaling, f»iHen 11 et. week, fl,4o p. kwartaal; bij 1 tenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco B 'Y f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- li- alieen verkrijgbaar tegen betaling van 15 ct. Th. Jv .„rtail bii voortuitbetaling. Afzonderlijke nummers t geïllustreerd Zondageblad 8 ct. ,os j'ffl. 8e Jaargang. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Bursau STEENSCHUÜR 15 - LEIDEN. Inlerc. Telefoon 1917. 935. No. 2396 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van"?—tT regeïs f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mcdedeeliugen van 3*-5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis Bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woorQ meer let. Geen 30, maar 60 millioen. Opschrift boven deze korte beschou- <r kan in dezen tijd haast niet meer uien ot 't 11U 30 of 00 millioen is zien tegenwoordig de regeeringen I miiiioenpn spelen als de schooljon- [s met knikkers, en zijn zoodoende J "tooie cijfers, die vroeger duizeling- N ïil li« nd voor ons- waren, gewoon ge- \UI kllov. onhln OW? 'nwol M. Bf| Adriai Berg. ?s en Mois n. van asker ia d i kt als waren we allen echte O.W.'ers! i. "j. ,0ch wanneer we er even kalm over m D i jonken, en ons voor den geest stellen, dit geld, dat die tientallen millioenen 22 j I eten worden opgebracht door de Ne- 17 j ïmdsche belastingbetalers ja, dan rdt het verschil tusschen 30 en 60 d. Zalmlioea toch wel weer duizelingwek- M. Kt ui. kind v« Ca luister nu eens naar wat de minis- Cosler van Oorlog verklaarde aan een feest- ïgoisi [altijd nogal aan een feestmaaltijd! *n M.i bij gelegenheid van den legerdag te Juwarden: De vraag is voortaan: zullen we ons verdedigen of niet. Na de demo bilisatie zullen wc niet op den ouden weg kunnen voortgaan. Nederland zal toch komen te slaan voor de vraag: wilt gij u nog verdedigen of liet niet meer doen? Als men daar op antwoordt met ja en ik geloof, dat men het doen zal dan kun nen we met 'n begrooting van 30 êxillioen niet meer toemaar zidlen wc wel 60 millioen noodig hebben. En dat onder de omstandigheid, dat nog zooveel andere groote eischen aan de schatkist worden gesteld. Wordt onder dezen toestand het le ger niet gedragen door de sympa thie der bevolking, dan kunnen we onze matten wel oprollen. Ik heb echter goede hoop, dat men zal zeg gen: „we hebben het er voor over". Wij hebben geen goede hoop, dat men li'zeggen:, „we hebben het er voor fer"! Wij hebben echter wel goede pop, dat over heel de wereld in alle Wn een drang zal gaan naar vermin- lering der militaire lasten. De mensch- ieid heeft nu ondervondendat er geen •etiger brandstof is voor oorlog, dan i voorbereiding daartoe; dat er geen [reekwoord meer onwaarheid bevat, in dat, waarin de voorbereiding voor •n oorlog wordt aangeprezen als den -eg om den vrede te bewaren! lEn daarom mogen wij hopen en lok verwachten, dat de uitgaven voor Ie gewapende verdediging in alle lan- Ln niet zullen stijgen, doch zullen ,\en! Teekenend. Het aantal stemmen, hetwelk de anti- nlilairist bij de Kamerverkiezing in jnkhuizen op zich heeft behaald, is bui- verwachting hoog. 'I Is teekenend voor den geest, die on- ler het volk gaat hcerschen. Een geest van anti-militairisme een Igwf, door de regeering zeli aange- mekt. Wanneer toch een ernstig blad als De 'oAsbode gisteravond in een nabeschou. ing over de oproeping van de land- jlormjaarklasse 1908 vóór de militie- ichting 1918 durft besluiten: Dat die oudere mannen toch on der de wapenen zijn gekomen, moet dus ook alleen worden toegeschre ven aan koppige vasthoudendheid (Wij cursiveeren. Red. L. Grt.) van de Regeering aan het denkbeeld, dat de rnenschen hun zin niet zouden hebben en dat aan den wensch van de Kamer, die toch 't volk vertegen woordigt, niet zou worden voldaan, wanneer een ernstig blad ronduit, en [terecht zonder vrees voor tegenspraak, 'durft beweren, dat duizende rnenschen porden ongelukkig gemaakt, worden Opgeofferd aan de. zoogenaamde leger ■elangen, dank zij een „koppige vast houdendheid'' van de Regeering ja dan is het te verklaren, dat er ontstaat een ontevredenheid, een ontstemming onder het volk, die maar al te zeer ge- gegrond is! Als de rechtsche volksvertegenwoor digers niet openlijk en krachtig optre den tegen het willekeurig spel, dat een mililairistisch aangelegde regeering Speelt met de belangen van duizenden dan zou 1918 nog wel eens verrassin gen kunnen brengen!" BUITENLAND. Het bemiddelingsaanbod van den Paus. Engeland overbrenger var. da Pauselijke nota. -- Een sympathie betuiging van dm Nedsrl. Anti-Oorlogsraad. Stelt de Prui een wapenstilstand voor? Duitsche nederlaag bij Verdun. -- De Italianen maken op het Karstplateau meer dan 10.000 Oostenrijksche geyangenen. .Overzicht Evenals verleden jaar in de maand Fe bruari, is ook thans Verdun de roem ruchte plaats geworden van hevig ge weld in dezen Europeeschen krijg. Hier bij komt het Engelsche offensief in 't Noorden, zoodat de strijd nu wel een graadje erger is dan in 1916. Het succes is begonnen bij de Fran- schen, die het Duitsche front bij Verdun langzaam, maar zeker afbrokkelen. Zoo luidt hun laatste bericht, dat zij vorde ringen maakten in de richting van het „Bois des Fosses" en het „Bois de Chaume". Verder is er ecnige tegenspraak. De Franschen zeggen het Bois de Gumières en het Bois des Corbeaux te hebben ge nomen, de Duilschers geven slechts het verlies toe van een deel van het tweede bosch. Wat den Oostelijken oever .betreft spreken de Duitschers niet over heuvel 240 en het Bois de Chaume, dat de Fran schen zeggen te hebben veroverd. Alleen een Duitsch overzicht bekent, dat de Franschen het Bois de Chaume binnen drongen. De Franschen hebben zich na hun aanval bezig gehouden met het verster ken van het veroverd terrein, zoo leert ons het Fransclie legerbericht. Nieuwe gevechten - zijn- volgens het Duitsche Dinsdagmorgen ontbrand. Aan het Isonzo-fronl schijnt het den Italianen zeer voorspoedig te gaan. Wee- nen bericht, n.l., dat de Italianen tus schen Auzza en Ganale de Oostenrijkers hebben teruggedrongen. Dit is de erken ning van het feit, door Rome gemeld, n.l. dat de Italianen over de Isonzo trok ken. Ook namen de Italianen het dorp Selo, vlak voor het front gelegen, zooals dat na het Mei-offensief is gevormd. Het plaatsje Selo (Sella) ligt4usschen Jamia- no en Brestoviea. Nog geheel onverklaard is de mede- deeling in het Oostenrijksche legerbe richt. van Maandag over het plotseling terugtrekken der Italianen over een breed front bij Asiago en in het Sugana- dal. Noch het Oostenrijksche bericht van Dinsdag, noch het Italiaansche van Maandag spreekt erover. Een nader bericht uit Rome deelt mede, dat de'Italianen tijdens verwoede gevechten "op het Karstplateau meer dan 10,000 Oostenrijkers gevangen namen. Dit succes valt. niet te onderschatten, vooral omdat daags le voren reeds meer dan 5600 gevangenen werden gemaakt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. zoodat wij moeten verwijzen naar even tueel latere berichten. In de hoofdcommissie van den Duit- schen Rijksdag heeft de Kanselier gis teren het vredesvoorstel van den Paus besproken. Ofschoon de tekst der rede voering is verschenen, en ze veel lof in houdt voor het beniiddelingsaanbod, door Z. I-I. Benediclus gedaan, zullen wij voor heden volstaan met de mededeeling dat dr. Michaëlis de nota van den Heili gen Stoel met sympathie heeft opgeno men. De sociaal-democratische Iractie verklaarde de stap van Rome toe te jui chen, aangezien die bedoeld is om den vrede dichter bij te brengen en verklaarde van het optreden van den Paus groote vefwachtingen te koesteren. De vooruitstrevende Volkspartij en het Centrum sloten zich eveneens aan bij de opvattingen van den kanselier en uil ten den wensch, dat de actie van den Heili gen Stoel met volkomen welslagen zal mogen worden bekroond. Wij verwijzen met volle sym pathie naar het schrijven van den Nederlandschen Anti-Oorlograad aan Z. II. den Paus, in welk schrijven dank wordt gebracht voor de onpartijdige be moeiingen van Rome, en waarin tevens beloofd wordt, door tuschenkomst van de Nederlandsche groep van het Wereld- verbond van Kerken voor internationale vriendschap bij deze internationale or ganisatie die haar aanhangers groo- tendeels onder de Protestanten telt aan te dringen op een vredesactie harer zijds ter ondersteuning van die van den Paus. Naar verluidt, zou de Paus aan de oor logvoerenden een nieuwe nota hebben gezond'en, waarin Z. II. een wapenstil stand voorstelt. In hoeverre dit bericht •op ware gronden berust, valt voor 't oogenblik niet te bepalen. Maar indien de zekerheid ervan is bewezen, moet deze nieuwe poging con amore worden toegejuicht. Een wapenstilstand toch. kan veel uitwerken: het opent een vrij" zekere mogelijkheid tot onderhandelen, en door het neerleggen der wapenen zal tevens beter het heil van vrede en ver draagzaamheid worden begrepen. Met belangstelling hopen we daarom op na dere bevestiging van liet bericht uit Zwitserland. Frankrijk. Verplichte arbeid. De gemeenteraad van Dijon heeft, naar het voorbeeld van verschillende andere gemeentelijke en departementale bestu ren, een motie aangenomen, waarin er op wordt aangedrongL-n, dat het parle ment ten spoedigste een wet zal aanne men, welke jongelieden var; 12 tof 18 jaar arbeidsplicht oplegt. Tevens moet die wet bepalen, dat de veroordeelden in de gevangenissen in afdeelingen worden ingedeeld en, onder behoorlijke bewa king, aan het front te werk worden ge steld in hel belang van de nationale ver dediging. Kerkschenners aan het werk. Zondagavond werd de kathedraal van St.. Etienne door een bende geplunderd, die de sacristie in brand stak. Het koor en de orgels zijn verbrand. Het vuur kon slechts met de grootste moeite wor den bedwongen. Engeland, Vrouwen in het leger. Het departement van oorlog heeft ecnige bijzonderheden meegedeeld over de vrouwen van een Women's Army Auxiliary Corps. De bedoeling hiervan is, gebruik le maken van de diensten van vrouwen voor zeker werk in het leger, ten einde aldus soldaten vrij Je maken voor het eigenlijke oorlogswerk. Vrou wen zouden kunnen worden gebruikt in de plaats van oppassers, schrijvers, ty pisten, koks, kleermakers, schoenma kers, chauffeurs, verder bij den post- en telefoondienst e. d. De leeftijd voor de vrouwen in het hulpcorps zal zijn ten minste 18 jaar voor dc-n dienst in Engeland, ten minste 20 jaar voor den dienst over zee (in Frankrijk). Da arbeiderspartij voor Stockholm. De conferentie der Arbeiderspartij heeft nogmaals met 1,234,000 stemmen tegen 1,231,000, dus met geringe meer derheid van 3000 stemmen, besloten om afgevaardigden naar Stockholm te zen den. Rusland. Een vierde oorlogswinter? Naar uit Stockholm wordt gemeld, be reidt men zich in Rusland in alle op zichten voor op een vierden oorlogswin ter. De regeering hernieuwde alle leve rantiecontracten met de nijverheid en den landbouw. De winter moet dienen voor het zich uitrusten tot een nieuwen veldtocht in het voorjaar, waarvoor het plan zal worden ontworpen op een En tente-conferentie in November. Griekenland. Twee derden van Saloniki verwoest. De minister van Verkeer bevestigt dat twee derden van de stad Saloniki tijdens den brand verwoest is. Honderdduizend personen zijn dakloos, onder wie 52,000 Joden. De regeeringsgebouwen en de St. Soph ia-kerk zijn gespaard gebleven. Vernield zijn o. a. het pastkantoor en de gebouwen der Ionische Bank. De aan wezige gelden, effecten en archieven zijn evenwel gered. Tot heden zijn nog geen aanwijzingen gevonden, dat er kwaad willigheid in het spel zou ziju. De Italiaansche bladen welen nog om trent den geweldigen brand te Saloniki mede te deelen, dat ten gevolge van deze ramp ongeveer 70,000 personen dakloos zijn. De helft van de stad, de handels wijk inbegrepen, is verwoest. De slacht offers zijn voornamelijk Joden en Ma homedanen. Het aantal slachtoffers is zeer gering. Sedert Zondag begint dei brand in omvang af te nemen. Spanje. De locstand. De medewerker van de „Voss. Ztg." prof. Stein, kreeg, van het Spaansche ge zantschap de opdracht mede te deelen, dat volgens ingekomen berichten de raddraaiers t.e Barcelona waren gear resteerd. Sedert gisteren is de rust we der hersteld. Tevens blijkt, dat de anar chistische beweging te Barcelona geheel op zichzelf staat. De koning is nog steeds de meest populaire man in Spanje on derhalve kunnen de anarchisten geen succes -hebben met hun pogingen om eventueel een republiek te stichten, Amerika; Ook een aanklacht. Uit New-York wordt aan de „Temps" gemeld, dat een instructie geopend is te gen Wilhelm II wegens diefstal, brand, moord, samenzweren en corruptie tegen den vrede en de waardigheid van den staat Mississipi. Vredespogingen. Het bemiddelingsaanbod van den Paus. De mcening van Rusland? - Het Russische gezantschap te Washing ton publiceert een mededeeling, dat Rusland tot nu toe de Pauselijke nota nog niet beantwoord heeft, doch dat de opvalling in Rusland is, dat de centrale mogendheden het voorstel geïnspireerd hebben. De voorwaarden in de nota ge noemd zijn niet vereenigbaar met Rus- land's democratische aspiraties en daar om onaannemelijk. Keizer Karei en de Paus. Het nieuwsagentschap Informalore meldt, dat de keizer van Oostenrijk een eigenhandig geschreven brief aan den Paus heeft doen toekomen, die vermoe. delijk op de vredesnota betrekking heeft.- De werkzaamheden op het Vaticaan; Het Vaticaansche staatssecretariaat heeft volgens de „lnformazione" een ge-< weldigen stapel binnengekomen tele grammen door te zien. De Paus neemt persoonlijk aandeel in het doorzien van de pers en beraadslaagd ijverig met deiï staatssecretaris Gasparri. Engeland overbrenger van de Pauselijke nota. Bij de nota van den Paus, gericht aan de staatshoofden der oorlogvoerend# volken, en die door de Britsche regee ring werd ontvangen, was gevoegd een schrijven van kardinaal Gasparri aan den koning van Engeland, waarin deze namens de.n Paus verzoekt, wegens het ontbreken van diplomatieke betrekkin gen van den Paus et de Fransche en Italiaansche regeeringen en de regeering van de Vereenigde Staten, dat de koning een bijgevoerde copy van de nota zal doen toekomen aan den president van de Fransche republiek, den koning van Italië, en den president van de Vereenig de Staten. Tevens zond kardinaal Gas parri nog twaalf andere copieën om te doen toekomen aan de hoofden van de natiën met de geallieerden bevriend, behalve Rusland, België en Brazilië, waarheen de Heilige Stoel zelf de nota's rechtstreeks had gezonden. De Duitsche Rijksdag bijeen. De centrale commissie van den Rijks dag kwam gisteren bijeen en koos Feh- renbach (Gentrum) als voorzitter. Daar op sprak de kanselier, waarna de com missie besloot eerst haar houding te be palen ten aanzien van de vredesnota van den Paus en daarna de overige vragen der buiienlandsche politiek te behande len. De soc.-dem. fractie het verklaren, dat zij levendig, gelijk eiken stap die den vrede nader kan brengen, de actie van den Paus toejuicht, temeer daar zij van het optreden van den Paus goede resul taten verwacht. De vrijz. partij liet ver klaren, dat zij met den kanselier het eens is in sympathieke opvatting van dc nota van den Paus en zich aansluit bij de uitingen van den kanselier. De Gen- trums'fraclie sloot zich eveneens bij deze verklaringen aan en ziet in den stap van den Paus, wiens onpartijdigheid aan de heele wereld duidelijk is, een waarde volle bevordering van den door alle vol ken der wereld verlangden vrede en wenscht dat dezen door ideëële gedach ten gedragen wereldhistorische daad volledig, succes moge hebben. De nalionaal-iiberalp fractie liet ver klaren, dat zij op den materieelen inhoud van de pauselijke nota nog niet kon in gaan, en zich dc door haar aan te nemen houding nog -voorbehield, maar dat -zij zich wel kon aansluiten bij de woorden van den kanselier te dezer zake. De conservatieve fractie liet zich in denzelfden geest uit, betuigde haar in stemming met de woorden van den kanselier betreffende de nota en behield zich voor haar houding in details vast te stellen. De Duitsche fractie verklaarde zicti speciaal ingenomen met de besliste ver klaringen van den rijkskanselier, dat de nota spontaan door den Paus was uitge vaardigd en geen gevolg was van den wensch der centrale mogendheden. De fractie gevoelt meer sympathie voor deze actie van den Paus, dan indertijd voor de bemiddelingspoging van Wilson. De onafhankelijke soc.-democraleu be treurden, dat de vorige sprekers uitslui tend in het algemeen hun sympathie je gens de pauselijke nota hadden uitge sproken, maar niet in beschouwingen daarover getreden waren. De Rijksdag mag er, volgens hen, niet van afzien, in vloed te oefenen op de wijze, van beant woording. Daartegenover betoogde een lid der soc.-democratische fractie, dal het plan FEUILLETON. Christen-belden in Japan. to; be weg leidde door een lachend dal. bp de rijstvelden aan beide zijden van gil dal en in de theeplantages op de agen wemelde het van vlijtige arbei- allen licht gekleed en door groote gele slroohoeden beschut tegen de zon nestralen. Toen de rnenschen den jon gen Vorst gewaar werden, kwamen zij jjaar den weg toeloopen, om hem ge knield te begroeten. Doch de jonge Vor stin herkenden zij pas, toen zij dichtbij Maren, want zij hadden den zonderlin gen ruiter, die schuin in den zadel zat, JO zijn beide voelen aan ééne zijde liet afhangen, eerst voor een edelman ge houden. Thans kon het jonge volkje zich «iet weerhouden, om dat vreemde schouwspel te lachen, terwijl de ouderen M'cg as zulk een gevaarlijke nieuwigheid Deckrikelijk het hoofd schudden. Prins Michael nam dit allesbehalve gunstig op en wilde den rnenschen harde woorden wespreken. Doch Lucia nam hen in be scherming, en glimlachte zoo vriende- vlh, dat nemand meer met de rijdster durfde spotten. v.Zij doet het ter wille van onzen Prins, jiie ui de vreemde Christenlanden derge- JJJKe dingen gezien heeft", zei een eer biedwaardig oud man. „En het staat «aar niet. eens slecht! Wat kijkt zij Eedeij'k 611 Vdn *iaar Paarc* naar Intusschen naderde men het einde van vi l. Daar ,a& Obama, het schoone 1 «eis met zijn sierlijke huizen van hout en bamboes in een krans van vriende lijke tuinen. Achter dit vlek rees de bergwand steil omhoog, voor het groot ste gedeelte begroeid met donkere den- nenbosschen. En daarbovenuit stak, nu reeds vlakbij, de kale rookende top van den Ungen, dien zij op heel hun rit vóór zich hadden gezien. „Ik had niet gedacht, dat het dal in de nabijheid van dit vuurspuwend monster zoo groen en frisch zoude zijn'", zei Lucia. „De bergrug houdt den lavastroom naar deze richting tegen", antwoordde de Prins. „Gij zult eens zien, welke gru welijke verwoestingen de laatste uitbar sting heeft veroorzaakt, wanneer wij aan de andere zijde van den berg in de ver zengde kloven komen; Ziet"gij den rook, die daar opstijgt vlak naast het kasteel? Dat zijn de heete baden van Obama. Mijn vader gebruikt ze met succes tegen de jicht. Dan woont hij wekenlang bij Tafa kati, onzen vazal." „Tafakati, die li naar Meako vergezel de? De vader van Magdalena?" vroeg Lucia. „Juist. De vader is een stijfkop, dien ik niet lijden kan en ook zijn dochter, die gij vereert met uw bijzondere vriend schap, valt in het geheel niet in mijn smaak. Een kwezel! Die Tafakati's zijn over het algemeen veel te vroom. Ik kan die oogenverdraaers nu eenmaal niet uitslaan. Dit neemt niet weg, dat de va der een echt, een dapper edelman is, een van onze machtigste vazallen. Hij levert ons twee duizend welbcwapende solda ten. Daarom stoot ik hem niet gaarne voor het hoofd. En zijn boogschutters zijn beroemd. Safioye, zij moeten ons be- 'eens een proefje geven van hun kwaamheid." Safioye bekeek den burcht met aan dacht en prees zijn ligging en zijn mu ren. „Het zou moeilijk" gaan haar stor menderhand in te nemen", meende hij. Spoedig had de kleine ruiterstoet de buitenpoorl bereikt. Daar vonden zij den burchtvoogd. Adrianus Tafakati Mondo was een man in zijn beste jaren. De ge spierde ledematen, de gewelfde borst en de breede schouders verrieden buitenge wone sterkte, terwijl het open voorhoofd, en de groote, vurige oogen van een even zeldzaam verstand getuigden. Een zware knevel bedekte de lippen en viel, volgens Japansche gewoonte, met zijn punten op de borst. „Een type van een Semoe- rai!" merkte Safioye bij zichzelven op, toen hij zag hoe de burchtvoogd den Prins met eerbied, doch zonder kruiperij begroette. De gezant van Jyeyas sprong vlug uit den zadel, terwijl de Samoerai den Prins behulpzaam was, en trad op Lucia toe, om haar van het paard le tillen. Intusschen was ook de echtgenoote van den hurgtvoogd naar buiten geko men om de hooge gasten te begroeten. Zij zag, dat de Prinses Safioyes aangebo den diensten blozend afwees. Zij haastte zich daarom zelf Lucia uit den zadel te helpen. „Gij brengt mij groeten van mijn ge liefde Magdalena," zeide zij, een buiging makend. „Maar waarom hebt gij mijn dochtertje niet medegebracht?" „O, vorstin Jusla kan haar meest ge liefde gezellin niet missen," antwoordde Lucia. „En dan het kind zou er niet toe te krijgen zijn op Europeesche ma nier- een paard te berijden. Vindt gij het voor een vrouw ook niet wat ongepast? Onderweg hebben de goede rnenschen toen zij mij zagen, gelachen, en ik ver geef hun dit van harte." „Uw doorluchtige gemaal zal het ze ker zoo wenschen, en ik vind het zeer lieftallig van u, dat gij aan zijn wensch voldoet," antwoordde de edelvrouw. „Maar hadl ons toch een page gezonden, dan hadden wij u beter kunnen ontvan gen en onthalen!" zeide zij, zich tot den Prins wendend. Tegelijkertijd wenkte zij haar zoontje een knaap, die eenigs- zins schuchter onder de oinnenpoort was blijven staan. „Kom, Jacob, breng uw groet eens aan uw toekomstigen heer en zijn gemalin," vervolgde zij, en met vreugde zag zij, dat de kleine zeer netjes zijn buiging maakte. „Mevrouw Johanna," spraky nu de Prins tot de echtgenoote van Tafakati, „het was niet noodig, dat een bode ons kwam. aanmelden. De begroeting en de ontvangst laten ook zoo niets te wen schen over, en voor het onthaal geven wij u den tijd. Wij willen namelijk den berg over naar de heete zwavelbron, en gedurende dien tijd heeft een huisvrouw van uw hoedanigheden tijd genoeg,-om een prachtig maal gereed te maken." „Naar de zwavelbron!" riep de edel vrouw. „Jacob, gij kent het meest nabij gelegen voetpad. Mag ik Uwe Hoogheid mijn zoon als geleider aanbieden?" „Gaarne," antwoordde de Prjns; „En wanneer ook gij ons wilt vergezellen. Tafakati „Met mevrouw Johanna," voegde Lu cia erbij. „O, doe het orn mijnentwille! JJw huishoudster zal ook \vel zonder u een klein maal voor ons kunnen gereed maken." „Ja, moeder, ga mee!" zei de knaap. „Goed laten wij dan allen gezamenlijk gaan!" sprak de Prins. Door de poort aan de bergzijde verliet het gezelschap dën burcht. Een zigzag gevormd woudpad volgend, besteeg rnen de steile helling. Spoedig was de hoogte bereikt, en nu vertoonde zich aan het oog een la va-woestijn. Vlak aan den overkant steeg de kale krater van den Ungen omhoog, witte dampwolken ten hemel stuwend. Rood, bruin en zwart waren zijn rotswanden. Afgekoelde lava- slroomen vulden het eenzame dal. Geen boom, geen struik, ja zelfs nauwelijks een groen halmpje bracht leven in het droevige tafreel. Onwillekeurig gevoelde Lucia een huivering, en zij zeide tot haar gezellin: „Het is hier als de voorhof der hel!" „O, gij moei het dal eens zien, wan neer de'Ungen een lavastroom uitwerpt", antwoordde deze. ..Ziet gij daar die don kere streep, welke van den kraterrand naar de diepte in het- dal loopt? Ik heb diezelfde streep zich zien voortkronke len, snel, als een roodgloeiende, sissende slang en het is nog niet lang geleden, sinds zijn lava is afgekoeld. Op dit oogenblik schijnt de berg rustig, behalve dal hij nu en dan rookzuilen uitstoot, Wij kunnen zonder gevaar het dal in gaan. Zie, daarginds stijgen de dampea' der heete zwavelbronnen omhoog." (Wordt vervolgd,)

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1