Tweede Blad. BINNENLAND. tS laag. Aanj del j "g. - rug; 2e ienl, lirisdag 14 Augustus 1917 erseli Pea barb r" De schorsing van „De Eindhovensche Courant". Önze veronderstelling van gisteren Pöt betreft den inhoud van het artikel ,De Eindhovensche Courant", waar- deze door den commandant van het KtBdleger, luitenant-kolonel Van Terwis- ;n f£m is geschorst, blijkt nietxjuist te zijn meest. Het is geen ophitsing van het ilk tot oorlog 't is alleen een protest «ren een onrecht, zij 't dan (wij moeten ik tot onze spijt constateeren) een pro est, waarin gematigdheid en soberheid 'ftu-juist niet de boventoon vormen, 't Be- «heide artikel volge hier in zijn geheel: K-renp pe beul heeft zijn werk weer ver ruk f| richf Zaterdagmiddag bereikte ons de lijding, dat door de Duitsche ma rine opnieuw een aantal visschers- schepen tot zinken werd gebracht. Trots alle verzekeringen en toezeg gingen; alle verklaringen en over eenkomsten ten spijt, worden niet minder dan 6 loggers onzer Scheve- ningsche vloot in den grond ge boord. Behalve de materieele schade die veroorzaakt werd is aan een gedeel te van ons stoere dappere visschers- volk weer de gelegenheid benomen om den kost te verdienen en werd angst en schrik verspreid onder de bevolking. Immers wat zal Ket lot zijn der overige zestig tot tachtig schepen, welke nog buitengaats zijn? Zal de ramp wellicht nog vergroot worden doordat ook menschenlevens verlo ren gaan? Want dat men zich niet bekommert over het lot der schip breukelingen, welke maar moeten trachten een goed heenkomen te zoeken, is algemeen bekend. Hoe lang nog, vragen we, zal Duitschland voortgaan ons op die wijze te sarren? Iloe lang nog zal de strijder voor de vrije zee onze rechten krenken, en ons belemme ren in onze vrijheid? •Honderden Duitsche kinderen worden iedere week liefderijk door Nederland opgenomen en alzoo aan den hongerdood ontrukt, en als belooning koelt de marine hare machlelooze woede op het eenvou dige, arme visschersvolk. Wordt het niet hoog tijd, dat. we die ergerlijke, laffe daden straffen, en dat we ons wreken, al is het 6]i| juist niet met het zwaard? 73I Duizenden krijgsgevangenen zul- loul len binnenkort op ons grondgebied loof worden overgebracht om onze ar moede nog te vergrooten en inmid dels berooft men ons van de mid delen om een voornaam volksvoed- sel te bemachtigen. Wanneer zal de Regeering eindelijk eens optreden om aan die rechtsverkrachting voor goed een einde te maken? Waarlijk, het wordt meer dan tijd, clat men den zeeroover eens op echt Duitsche 5J| wijze toespreekt, en hem aan het 46L versland brengt, dat ons geduld ten einde is. ïïet Handelsbladde schorsing van j „De Eindhovensche Courant" door den commandant van het veldleger, vanwege j bovenstaand artikel, besprekend, stelt o. m. deze vragen: Waarom is nu die Eindhovensche courant geschorst? Was er eenige sprake van dat het artikel een uit militair oogpunt ongewenschte anti- Duitsche opwinding der gemoede ren zou veroorzaken? Bestond er de geringste mogelijkheid dat 's lands weerbaarheid, de strijdbaar heid van het veldleger, door hel pu- bliceercn van dat en dergelijke ar tikelen zou verminderen? ïn gecnen deeie, zegt Set blad, en ver volgt dan: Neen, vrees voor onze weerbaar heid was de reden niet. Er wordt ook kalm gezegd: de commandant van het veldleger acht het „ontoe laatbaar" een der strijdende par tijen te betitelen als geschied is, in verband met onze neutraliteit. De commandant van het veldleger heeft daarin niet alleen volkomen ongelijk, maar geeft daarmede ons Nederlanders, allen Nederlanders, die nog eenig gevoel van eigenwaar de hebben, een klap in het gezicht. Als de Duitsche oorlogsschepen schanddaden jegens onze schepen verrichten, hebben wij het recht in ons eigen land die daden juist te qualificeeren. En ter wiUe van de neutraliteit behoeft geen Neder- landsch journalist zich te laten weer houden eerlijk zijn meening te zeg gen. Het blad keurt de daad van den com mandant ten sterkste af en zegt er o. m. van: Wat de commandant van het veldleger gedaan heeft, is een vrij willige abdicatie van rechten, een nuttelooze en Nederland verlagende strijkage jegens een der oorlogvoe renden, die juist den commandant van het veldleger zeer bijzonder misstaat. Zooals gezegd, het „Eindhovensch Dagblad" is niet om locaal-militaire maar om algemeen politieke rede nen geschorst. De. commandant van het veldleger heeft om redenen van algemeene politiek de burgerij de gelegenheid willen ontnemen haar oordeel te zeggen over een daad een zeer neutrale daad, niet strijdig met onze neutraliteit?? der Duit- schers. De commandant van het veldleger acht het om politieke re denen niet gewenscht, dat een Ne derlander schreeuwt als hij geran seld wordt. Wij kunnen ons, na kennisneming van het gewraakte artikel in De Eind hovensche Courant", grootendeels ver eenigen met de critiek, welke „Het Han delsblad" op de daad van den „gestren- gen" militairen gezagvoerder geeft. Zooals helaas meer geschiedt, is ook hier weer die „gestrengheid" te ver ge gaan en staat zij, op z'n zachtst gespro ken, heel dicht bij willekeur! Gemengde Berichten. Ongelukkig. Zondag kreeg de politie te Watergraafsmeer kennis, dat een dren keling jwas opgehaald uit de Keul&che vaart. De.man, die buiten bewustzijn was, kwam na toepassing der kunstmatige ademhaling spoedig weer bij. Daarna is de ongelukkige per auto-ziekenwagen ver ward naar zijn woning te Amsterdam. Bij onderzoek bleek, dat hij lijdende was aan vallende ziekte, en door een aanval daarvan te water was geraakt. Gosd ooftjaar. In Twente komt dit jaar een overvloed van appels en peren, 't Gebeurt maar zelden, dat de boomen <aoo vol geladen zijn. Van de trap gevallen. Zaterdagavond wilde de ongehuwde heer J. C. Frijlinck, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Zwijndrecht, in hotel Vink te Rijsoórd de trap opklimmen, leidende -van buiten naar /ie waranda. Ter hoogte van de derde trede gleed hij, die slechts beperkt' ge zichtsvermogen had, uit en viel omlaag. Hij bekwam een hersenschudding en overleed korten tijd na den val. Het lijk is naar Zwijndrecht vervoerd. Een smokkelaar aangeschoten. Bij een poging tot smokkelen is de smokke laar B. te Didam in den .rug geschoten. De kogel kwam aan de borst uit. B. is in bedenkelijken toestand in het ziekenhuis te Terborg opgenomen. Onderdak voor krijgsgevangenen. In tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten is te Enschede het Rijks quaran- tainekamp geopend. Er is plaats voor 138 •gasten, die zullen bestaan uit krijgsgevan genen enz., welke in Groningen, Drente en Ovcrijsel over de grens komen. Elke gast moet er minstens 16 dagen verblij ven, aïvQrental hem die gelegenheid wordt gpgoven zich vrijelijk in ons land te bé- geven, of, zooalls met de ontvluchte krijgs- 'gsvangenen geschiedt, naar den consul van hun land ta worden opgezonden. De militaire bewaking zal bestaan uit 14 man en 2 sergeante. Verdronken. Te Vlissingen is Zon dagmiddag de 19-jarige kruideniersbe diende Chr. de N. bij het zwemmen in het kanaal verdronken. Het lijk werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Door een spijker. Te Oude-Pekela (Gr.) bezeerde de vrouw van J. H. tzich aan een spijker. Dienzelfden dag, Zater dag, is zij nog overleden. Doodgereden. Te Driebergen is de ved dar beider W. v. D. Zaterdag met een oogstwagen doodgereden. „Was ik maar een Belg." In-de bin nenstad te Utrecht speciaal in de buurten van het stadhuis, kruisten een man en een vrouw met drie kinderen, waarvan één in een armoedigen kinderwagen. De mènschen zagen er schamel uit. Voor op den kinderwagon was een stuk bruin bord papier bevestigd, waarop met blauw pot lood geschreven stond:: zonder schuld dak loos; was ik maar een Belg. ■Ife armoedige familie had begrijpelij kerwijze veel bekijks. Oorlogswee? Zijn ouders bestolen. Door een agent van politie zijn aan het station der Elec- trische Spoor te Rotterdam aangehouden de 15-jarige H. B., en de 13-jarige H. H., die te zamen een biljet van f 100 aan dat station wilden wisselen. Het bankbiljet was door eerstgenoemde ten nadeele zijner ouders ontvreemd. Om 3 cent. Van Gelebes wordt aan het „Soer. Hbld." geschreven: Toen ik ruim eeri jaar geleden uit Hol land vertrok, had ik als vrucht van jaren lang sparen 3 cent op de Rijkspostspaar-, T^unk staan. Begrijpelijkerwijze d'eed ik geen moeite, dit bedrag te innen. Maar het nauwgezet geweten der postspaarbank- menschen scheen zich tegen het onrecht matig bezit van die 3 centen te verzetten. Eerst werd er een corespondentie begon nen met mijn vader (dergelijke briefwis selingen zijn porvrij) en toen het niet ge tukte, op die wijze ,de 3 koperlingen te loozen, ging er een stuk naar Celebes, met het verzoek mijn vader te machtigen, het bedrag te innen. En dus zal het ge schieden, dat een stukje papier een reis maakt van {ttm. 30,000 K.M. voor het innen van 3 cent* Nijmeegsche gemeenteraads-oantfidaat. In de „Prov. Geld. en Nijm. Crt." vin den wij onderstaand schrijven van den heer M. Frank, die bij de aldaar gehouden verkiezingen voor den gemeenteraad in herstemming kwam. In U hoofdartikel van Zaterdagavond schrijf U ondar andere de clow candidaat, nu mijnheer redacteur daarover voel ik mij zc|.-r beleedigd als dat nu noch iemand schreef die zelfs geen schuim op zijn bier heeft, maar U bent toch ook geen 14-karaats goud. Want U bent de tijd ver geten dat je met 2 couranten bent begon nen. En blij was dat je van mij een adver tentie kreeg. Nu blijkt uit je hoofdartikel dat jij een leelijke akelige schooier bent daar ik van mij leven nooit meer adver teer. En die winkeliers af zal loopen om je aan te bevelen zooals jij het mij gedaan {(eb in je artikel, inmiddels teeken U Dvv. De irouwe wachter. Overgenomen uit de „recherche-lijst" der politie): „Te Groningen ontvreemd o. rn. 1 zil veren lakstempel met een put als familie wapen; 1 rond ivoren doosje met gouden randje en op het deksel een keeshondje.'-' Afgekeurd spek. Van de Zaterdag te Barneveld ontvangen partij regeerings- spek is maar eventjes 950 K.G. als on deugdelijk voor de consumptie afgekeurd. Diefstal van drijfriemen. Te Zaan dam hebben tusschen Zaterdagavond en Maandagmorgein inbrekers een bezoek ge bracht aan de stoomhoutzagerij ,,De Breeuwer" van de N.V. Houthandel, voor heen Gebr. Endt, staande in het West zijden" Veld. Toen Maandagmorgen de werklieden aan de fabriek kwamen, bleken vier drijfriemen, waaronder een groote, welke de rondzaak in beweging brengt, te zijn verdwenen. De riemen waren van de öchijven gebaald. De fabriek kan daar door slechts met halve kracht werken. Het gestoiewa verteg'enwoordigt een waarde van ongeveer f 1000. verdronken. in de Noorderhaven te Zutphen is de 34-jarige A. van den Heuvel bij het naar boord gaan van een zandzui ger door een misstap van de loopplank gevallen en verdronken. Hij was afkom stig uit Sliedrecht en vader van 5 kin deren. Een kabouter. Uit Helden wordt aan de ,,N. Vent. Ct." geschreven: Sinds vele jaren zwerft hier in Noord-Limburg een mannetje rond, dat zijns gelijken in ons heele land en daarbuiten wel niet zal vin den. 't Is een echt en zuiver type van de kaboutertjes uit de volkssagen. Het ke reltje is 52 jaar oud en maar even zoo groot als een knaapje van 5 a 6 jaar. De leefwijize van dit wezentje is aEerzonder- lingst. Zijn huis en dak is altijd de bloote hemel, zelfs in de bitterste koude. Dan zoekt hij in het bosch een beschut plekje en slaat er zijn tent op: een zeil, een paar oude dekens, parapluie, enz. Het manneke, ofschoon half verwilderd door zijn na tuurleven, is toch goed bij zijn Binnen. Steeds heeft hij een schop in de hand, daar hij vroeger jaren scheper is geweest. Naar zijn zeggen is hij geboortig van Overloon bij Venraij. 't Schijnt een men- schenschuw schepseltje te -zijn. KERKNIEUWS Z. D. H. d-e Bisschop van Haarlem heeft in de Kapel van het Groot-Seminarie te Warmond de kruinschering en de lagere wijdingen toegediend aan de vol gende eerw. heeren: W. C. C. M. van Alphen; W. J. J. M. v. d. Berg; Th. Bont; J. Th. A. M. GussenihOven; W. P. Hoog- straaten; G. H. Hobers; J. H. van Kessel; A. AJ. I. Leesberg; A. F. J. Ol&thoorn; C. H. Olstboorn; W. G. v. Voort; L. A. v. d. Weiden en J. L. Wortel. 60-jarig priesterfeest. Op uitdrukkelijk verlangen van den Zeereexw. heer pastoor J. C. van Grossel te Hillegom zal, naar wij vernemen, zij(p 60-jarig priesterfeest onopgemerkt voorbijgaan. De gezondheidstoestand van den hoogbejaarden priesterhaat geen feest viering toe. SPORT. Athietiek. L. Ibaron van Randwijck, speler van „Hercules" te Utrecht, heeft Zondag al daar ten overstaan van de heeren E. de Herder en J. Walpoort het record ver springen zonder aanloop, staande op naam van Van Thiel, met 6 centimeters verbe terd: en gebracht op 3 M. 40 c.M. Land- en Tuinbouw. Bloembollenveiling. Katwijk a/d. Rijn. Op de Zaterdag hier gehouden veiling van droge bloem bollen waren belangstelling en prijzen bevredigend. We noteerden: E. V. T. Witte Valk f 1.65; E. V. T. Proserpine f2.60; E. V. T. Vermilion Brillant f 3.95; E. V. T. Couleur de Cardinal i 2.55; D. T. Rubra Maxima f 1.30; D. T. Murillo f 0.94; D. V. T. Tournesoll f2.45; E. V. T. Mon Tresor f2.45; E. V. T. Prins van Oostenrijk f 1.10; E. V .T. Wouverman fl.60;'E. V. T. Rose Grisdelin f 0.88; E. V. T. Couleur Cardinal f 2.90; E. V .T. Eleonora f 1.40; D. T. Ro- sina f 1.20; E. V. T. Rembrandt f 2.35; E. V. T. Moucheron f 0.92; D. T.*Titiaan f 1.40; E. V. T. Gele Due f0.74; E. V .T. La Reine per ft H.L. f 6.75; E. V. T. La Preeieuse per ft H.L. f6.25; E. V. T. Duehesse de Parma per ft H.L. f6.50; D. T. Murillo f 0.94; E. V. T. Prins van Oostenrijk f 1.10; E. V. T. Rose Grisdelir. f 0.86; E .V. T. La Reine f 0.58; D. V. T. Murillo f 0.76; E. V. T. Mon Tresor f 2.30; E. V. T. Chryaolora f 1.10; E. V. T. Belle Alliance f 1.35; E. V. T. La Reine f0.80 D. V. T. Murillo f0.62; E. V. T. Witte Zwaan f 0.74; E. V. T. Thomas Moore f 0.62; E. V. T. Couleur Cardinal f 2.85; E. V. T. Gele Prins f 0.62; E. V. T. Rose GirisdSoItri f 0.54; E. V. T. La Preciea» f 0.66; E. .V.- T, Proserpine f2.90; E. V. Ti Vermilion BriUant f3; E. V. T. Roae Luk aante f 1.70; E .V. T. La Reine f0.93; E. V. T. Grand Due fl; E. V. T. La Rein» des Heines (Prosperity) f &30; E. V T. Rose Huisante f 1.85; D.'V. T. Toumeeoli gewoon f 2.25; Darwin Dream f 2; Darwin Pride of Haarlem f 1.50; Darwin Pam- oombe Sanders f 1.50; Darkin Prof. Rau- wenhoff f 2.15; D. T. Couronne d'Or f2.70; E. V. T. Vermilion Brillont f3.20; E. V. Scarlet Due f 0.56; E. V. T. Joost van den Vondel f 0.46; D. T. Murillo f 0.&4; E. V. T. Rose Grisdelin f 0.70; E. V. T. Belle Alli ance f 1.40; E .V .T. Prins van Oostenrijk f 1.05; E. V. T. Mon Tresor f 2.30; E. V. T. Rose Luisante f 1.85; E. V. T. Couleur Cardinal f 2.90; E. V. T.; Witte Zwaan f 0.54; E. V. T. Verboom f 0.70; E. V. T. La Preeieuse f 0.90; E. V. T. Rose Aplatie f 0.70; E. V. T. Grand Due f 1.05. Brieven uit het Koetenland. Den vorigen keer hebben wij het ove». het tuinland gehad, dat van rietland ge maakt wordt. In Aalsmeer hebben ze ook van rietland, land gemaakt. Wanneer rn de buurt dan soms een stuk rietland loa- geraakt is, wordt hot met palen vastge legd, en daarna maakt men met veel moeite land, waarop do bloemen geteeld worden, Dit behoort niet rechtstreeks tot het Koetenland, maar alleen zijdelings, om aan te toonen, dat het wel goed kan »g^an. Dezen week zijn wij op stap gwcest om eens de tuinderij, die in de lucht hangt, op te zoeken. Overal hebben we gekeken en gevraagd en nergens wisten ze, dat de tuinderij hier in do lucht hing. Zelfs zijn we op stap geweest naar Lombok, maar daar stond alles op en in den grond. On mogelijk is het niet, want misschien hangt het bij de platvisschen wel in de lucht. We hebben het nu toch over den tuin, qn daar hoort hier een baggermachine bij. Onder groote belangstelling werd die ma- chine het Koetenland ingehaald. Maar, och, hij kan niet baggeren, de steenkolen, worden door de gewapende macht binnen de stelling gehouden. Reeds is de schuit met steenkolen genaderd tot de grens, zoo dat het wel binnen zal komen. We zuHen het beste maar hopen. Een poosje geleden las ik in de krant, dat er een vragenlijst onder de leden was rondgestuurd, met het vriendelijk veirzoek deze in te vullen. Doch, helaas, beant woord werden er weinig. Het bestuur kan dan wel zijn uiterste best doen, doch de medewerking moet van 2 kanten komen. De leden waren van de Hanze. Donderdag was er stormoop naar het secretarie, daar waren nieuwe bonboekje14 te krijgen. Krijgen, o neen, dat is het juiste woord niet; koopen voor den prijs van 6 heele centen. Dat bou nu zoo ea-g niet zijn, als je soms maar niet voor niets kocht, omdat er geen goederen zijn. Maar het is nu iets nieuws, een ander stelsel. He. ging er daar soms luidruchtig naar. toe, wat niet te verwonderen is, want hier worden vrouwelijke personen gevonden* die drie mannen staan, zooals ze zeggen. Dan behoeft men er niets meer bij te zeggen. Ik las in de krant, dat er bakkers ge. vonden worden slootwater gebruiken* maar hier kunnen ze niet anders beko men. Regenputten zijn er zoo wonderveel! niet, en water is hier genoeg, soms te veel,- en vlak bij de deur stroomt de sloot; het kan niet gemakkelijker. Je moet hier veel door de vingers zien. Wanneer hier alles gaat, eooals het ver* moedelijk zal gaan, dan wordt het hier. nog een stad en gaan w« allen vooruit- De" neringdoenden zullen dan meer gaan verknopen, omdat de gewone man meer kan koopen. Dat begrijpt toch iedereen. Maar een kwaal is hier. een vreemde kaa niets, een Koet allies. Misschien weten we den volgenden keer meer over do werking van het bonnenstetse!. iTEUNIS. FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 56J t-Oij moet hem verkeerd begrepen kebben. Hij is immers Christen en weet dat alleen de dood twee echtgenooten scheiden. Zelfs als hij mij verstiet, zou hel. hem niet vrijstaan, een nieuw huwelijk aan te gaan. Ik herhaal daar om; liever beiden dood mijn vader en ik. Vergeef liet mij, indien ik mij door voorstel tot drift heb laten verleiden. Ik had moeien bedenken, dat gij, helaas, 'geen Christen zijt. vVelaan, gij ziet thans, dat het niet kan, niet mag geschieden! 'Hier is mijn hand, laten wij scheiden als «rienden." i „Niet voor altijd. Ik acht en bemin u meer. En ik hoop, dat het mij ge- ftrkken zal, de onzalige vooroordeelen jan dien vreemden godsdienst' uit uw wart te verdrijven. .Wilt gij mij geen gelegenheid geven u van de valschheid jvan dit christelijk geloof, dat een ge kruisigde aanbidt, te overtuigen? Zeg jj* A[s wederzijdschen dienst beloof ik $Mal het behoud van zijn leven van nu aan uwen ongelukkigen vader verze-, Jkerd zal zijn." eer straalde de dankbaarheid uit jhare oogen. „Dat is edel" zeide zij. V»oed. Ik zal u gelegenheid geven om vjjue gronden van uwe overtuiging aan te .jonnen. Natuurlijk, op het'gevaar af, dat «y u-zelven overwonnen zult moeien (werklaren. En in dat geval verwacht ik "i ctat gij mannenmoed genoeg zult i' om- de waarheid, na haar er- ena *e iiebbepi ook te volgen, I)oc,h ik moet er op aandringen, dat mijn lieve zuster vorstin Justa, of een van de hof dames dit gesprek over den godsdienst bijwone. Ja?" Met een ietwat zuurzoet gezicht nam Safioye deze voorwaarde aan en men bepaalde dat men elkaar dagelijks op een bepaald uur zou ontmoeten op den heuvel onder den Sugi-den. Zoo scheid den zij van elkander. „Hij is toch edeler van karakter dan ik aanvankelijk dacht", zeide Lucia tot zichzelve. „Ik heb verkeerd gedaan door hem ongunstig te beoordeelen. Indien het mij eens mocht gelukken, hem te overtuigen van de_ waarheid des Chris tendoms! En waarom niet? Justa zal mij helpen, en ik zal vurig voor hem bidden tot de Moeder Gods. En dat ik niet vroeger daaraan gedacht heb!Sa fioye zal voor mij zeker wel brieven aan mijn lieven vader willen bezorgen ik zal hem aanstonds, schrijven." Met die woorden ijlde Lucia naar haar kamer, en nam penseel en inkt, om haar voornemen ten uitvoer te brengen. Safioye had in tusschen prins Michael ontmoet, en deze had hem naar de stal len geleid, en her» de vele en goed on derhouden krijgsrossen van den Vorst doen bewonderen. Daarna kwam de wapenzaal aan de beurt met baar hon derden kunstig gesmede pantsers, hel men, speren en zwaarden. Daaronder bevonden zich meesterstukken van smeedkunst, oude slagzwaarden, welke een man slechts met moeite kon voort- sleepen; zoogenaamde „vijzelzwaarden" van den beroemden Toschiro en „boo nenzwaarden" van zijn nog meer be- die bei den leefden in de dertiende _eeuw. Met een „vijzelzwaard" kon men zoo ging het gerucht een ijzeren vijzel, met een „boonenzwaard" een in de lucht gewor pen boon door midden houwen. Prins Safioye merkte vol bewondering op, dat nog slechts de beroemde kling van Noe- kemaroe ontbrak, waarmee de held Taiwa Tadamori uittoog tegen den draak Ya. Van dat zwaard verhaalden namelijk de dichters dat het op eigen gelegenheid den strijd had aangebon den met het monster, terwijl de held zijn middagslaapje deed. Prins Michael lachte met zijn nieuwen vriend om het oude sprookje. Daarna toonde hij aan Safioye een verzameling van vuurwa penen, welke destijds in Japan nog in gebruik waren: zware en lichte gewe ren rnet sierlijk ingelegde kolven en kunstrijk montuur, ivoren kruithoorns en kogelzakken van elandsleer, en lever de hem proeven van zijn bedrevenheid in het omgaan met deze vreemde wape nen. Dit alles gaf Safioye gelegenheid den Prins en de macht en den ouden krijgsroem van 't Vorstenhuis van Ari- ma te prijzen, en van uur lot uur wist hij zich door vleierij meer en meer diens gunst en vertrouwen te verwerven. Mi chael liet de kasteclwacht op Europec- sclie wijze in gelederen en rotlen exer- ceeren en Safioye moest erkennen dat deze behendig uitgevoerde bewegingen in een ernstig gevecht'voor de oude, Japansche krijgsrnelhodc zeer gevaar lijk zoude zijn. Hij noemde den Prins den „grooten veldheer der toekomst" en beloofde zijn kennis en talenten bij Jye- yas te zullen roemen, zoodat deze hem ,v}£men tot opperbyelhebfeer yan Japan. „Want het Vorstendom van Ari- ma", aldus besloot Safioye, „hoe schoon en rijk het ook moge zijn, is voor uw veldheersgenie een te klein arbeidsveld." „Vleier", sprak de Prins lachend, doch snoof tegelijkertijd den wierook met welgevallen op en deed vervolgens aan zijn nieuwen vriend zijn beklag, dat zijn vader hem zoo weinig waardeerde, en hem geen aandeel schonk in de regee ring. Het duurde geen uur, of Safioye wist, hoe diep de oude Vorst de ijdelheid van zijn zoon gekwétst had, en met welk een afkeer deze vervuld was tegen zijn stiefmoeder. De sluwe gezant vormde in stille het voornemen met deze ont dekkingen aan het hof van Arirna zijn voordeel te doen. Hij wees den Prins op de mogelijkheid, dat hoi vorstin Justa wel zou kunnen gelukken den ouden Vorst ertoe te bewegen een van hare zoons tot zijn opvolger te benoemen. De onterving van den oudsten zoon ter gunste van een kind der „bevoorrechte vrouw" was in Japan immers niet zeld zaam. Op die wijze werd het Safioye ge makkelijk de .klove tusschen vader en zoon te verwijden. „In dat geval kunt gij u echter gerust door mijn bemiddeling tol Jyeyas wen den", verzekerde de gezant aan den Prins met een handdruk. ..Gewapender hand zal hij voor uw rechten strijden, dat wil zeggen, wanneer gij zijn dochter redt, of beter nog, u mei haar verbindt door het huwelijk." Prins Michael herhaalde weliswaar, dat hij aan een huwelijk met Ilime in het geheel niet dacht, zoolang zijn vrouw leefde, doch loon Safioye hem aanried de zaak aan de vceem.de bonzen voor te leggen, onder bedreiging meb zijn ongenade, of zelfs met deri terug keer tot den ouden, Japanschen gods dienst, knikte de Prins toestemmend en zeide: „Bij mijn zwaard! Gij kunt gelijk hebben. Dat zal ik doen, en 't zou mij niet verwonderen, als zij de eene of an dere reden welen te vinden, om mijn huwelijk ongeldig te verklaren. Natuur lijk, keer ik onder geen enkele omstan digheid terug tot den afgodendienst." Safioye sprak hem op dit punt niet rechtstreeks tegen, doch gewaagde slechts in hel algemeen van de treurige gevolgen van den vreemden godsdienst voor Japan. Want het lag voor de hand, redeneerde hij, dat een bloedige gods dienstoorlog het vaderland zou vaneen' scheuren. De jongste ongelukkige op stand ten gunste van eeii Christen, den kleinzoon van Noboenaga, was nog maar een klein voorbeeld ervan. Ook de Spaansche zeeman Faranda had lege.n^ over Taiko-Sama, den Schogoen, openlijk erkend, dat deze vreemde bonzen slechts de voorhoede vormden van de oorlogs schepen en de legers zijns Konings, in wiens rijk de zon niet onderging. Prins Michael gaf toe, dat zoo iets wel in de bedoeling kon liggen van Spanje's machtigen en ecrzuchtigen Koning, van wicn hij op zijn reis in Italië niet veal goed had vernomen, maar hij bestreed beslist, dat ooit een der Vorsten in Ja pan gem eene zaak had gemaakt met een vijand van het vaderland." (Wordt vecvolgcU

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 3