BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. en 3134 13. 80 JAARGANG No. 2373 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Ce ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent DONDERDAG 26 JULI 1917. De ADVEBTEBTIEPRI1S bedraagt van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeelingen van 1—5 regeJ3 i 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTEHTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. eer het ZB» De Russische terugtocht in Galicië. De Balkanconferentie der geallieerden. Engelsche gewapende handelskruiser in den grond geboord. Overzicht 't Is een immer terugkeerend ver schijnsel in dezen oorlog dat, wat na Boedigen strijd is verkregen, op even :oo bloedige wijze wederom wordt ver speeld. Zoo hebben de Franschen het :enige dagen geleden in Duitsche aan ballen verloren terrein bij de plateau van Casemales en Californië weder her werd. De arllleriestrijd in Vlaanderen leidde ho? niet tot infanterieaanvallen van be- leckenis. De ongemeene heftigheid van jien strijd doet overigens wel vermoe- jen dat het hier spoedig in het groot los tal barsten. Van het Oostelijk gevechtsterrein be richten de Middenslaten, dat de op- niarsch der Centrale troepen nog steeds voortgang heeft en dat zij Buczacz nade ren. Guczacz ligt ten N. van den Dnjestr, aan de S try pa. Ten N, van deze plaats is de opmarsch der Duisch-Oostenrijksch Hongaarsche troepen reeds verder naar het Oosten ge vorderd. Daar is tusschen Tarnopol en l'rembowla de Sereth overschreden, een gebeurtenis, welke zich ten aanschouwe 'an den Keizer voltrok, en welke wel van beslissenden invloed geweest zal üijn bij de vermeestering van Tarnopol. Dal de Russen dat ook inzagen bleek ut de krachtige Poissische aanvallen, ^elke niettemin de voor de Paissen zoo hachelijke ontwikkeling van den toe- flanü niet konden beletten. Ten Z. van Buczacz, waar de Centrale roepen nu op aanrukken, is de voor dgang nog niet zoo ver gevorderd. Tus- clien den Dnjestr en de Karpathen 'aar de Russen aanvankelijk met zoo- eel succes aanvielen hebben de Cen- 'ale troepen nu Slanislau en Nadworna eroverd, en zoodoende niet slechts de nssische terreinwinst geheel ongedaan emaakt, maar bovendien naar den oos- ilijkcn kant een goed stuk grond "-e- vonnen. De berichten van Russische zijde heb- >en bp deze successen der Middenslaten liels af te dingen. In de Karpathen houden de Russische troepen nog stand bij het dal van de Bsita vielen zij zelfs aan en dron gen er in de loopgraven der Centrale poepen. Ook ten N/ van het gebied van |un terugtocht, tusschen Wilna en Jhvinsk vielen zij met goed gevolg de ilmilsclie stellingen aan. L Het succes was echter van korten iduur omdat de soldaten er blijkbaar de .voorkeur aan gaven terug te keeren haar hun oude.linies. c Ter bespreking van de Balkan-quaes- Ees, is gisleren te Parijs de reeds eerder pugekondigde conferentie der Geallicer- Uen begonnen. De steeds toenemende verwarring, welke thans op den Balkan in den poli- tieken en slrategischen toestand heerscht, heeft het voor de Geallieerden noodzakelijk doen zijn om over die vraagstukken tot overeenstemming te geraken en aan hun gedragslijn een vaste richting te geven. Dit zal stellig geen lichte taak wezen, daar de belan gen der Geallieerden op den Balkan der mate uiteenloopend zijn, dat een. over eenstemming welhaast onmogelijk schijnt. Op de conferenties, die achtereenvol gens door de Geallieerden worden ge houden, zal getracht worden de politieke belangen met elkaar in overeenstem ming te brengen. De Vereenigde Staten zullen niet deel nemen aan de bespreking der Balkan- vraagstukken, daar President Wilson een inmenging der Unie niet noodzake lijk acht. Doch in Augustus zullen de conferen ties te Parijs plaats vinden, waarin het algemeene oorlogsdoel der Geallieerden zal worden vastgesteld. Deze bijeenkom sten worden op speciaal aandringen van de Russische regeering gehouden, die de lasten van het Tsaristische regime niet meer wenscht te dragen en het al gemeene oorlogsdoel in dusdanigen vorm wil zien gewijzigd, dat ook het vrije Rusland ze aanvaarden kan. Ter opening zal Lloyd George op 4 Augustus a-.s. ,ter gelegenheid van den derden verjaardag van den oorlog, een rede houden, waarin hij het oorlogsdoel der Geallieerden nauwkeurig zal uiteen zetten. 0p Zee. Handelskrusser in den g»*cnd gebeerd. De Engelsche Admiraliteit bericht, dat de gewapende handelskruiser „Ot.way" den 22en Juli in de noordelijke wateren getorpedeerd werd en gezonken is. Tien man kwamen om het leven, de rest der equipage werd gered. Oostenrijk-Hongarije. Gratfe-verlesnïngen. De keizer heeft 41 veroordeelden, wien om particuliere redenen of in het alge meen belang het onderbreken van hun ge\angenisstraf was toegestaan, de rest kwijt gescholden. Verder werd van 1441 veroordeelden, voor zoover hun straftijd nog niet door het meetellen van de voorloopige hech tenis afgeloopen was, of voor zoover de behalve de gevangenisstraf opgelegde geldboete nog niet betaald was, herzien met het gevolg dat lil veroordeelden hun straf gewijzigd of verminderd za gen. Frankrijk. De conferentie der geallieerden. Gisteren is de conferentie der gealli eerden over den "Balkan op het ministe rie van buitenlandsche zaken onder lei ding van Ribot geopend. Engeland was vertegenwoordigd door Lloyd George, president van den minis terraad, Italië door den minister van buitenlandsche zaken Sonnino, Servië door den president van den ministerraad Prachitsj, Rusland door den zaakgelas tigde Sevastopoulo, Roemenië en Grie kenland door hunne ministers Lahova- ry, Athos en Piomanos. Het programma van de conferentie zal pas medegedeeld worden wanneer de voorbereidende besprekingen tusschen Ribot en de afgevaardigden der gealli eerden afgeloopen zijn. De „Matin" vat het onderwerp voor de conferentie als volgt samen: Laat het Fransche publiek goed begrijpen, dat het oogenblik waarop de geallieer den samenkomen, van buitengewoon groot belang is. Men moet de feiten die van guiisligen aard zijn gebruiken en de ernstige gebeurtenissen die zich op de slagvelden afspelen terdege onder de oogen zien. Aleer en meer blijk!dat. Amerika's medewerking alle verwachtingen over treft. Het is natuurlijk, dat de Ver. Sta ten niet direct deelnemen aan beraad slagingen die de militaire actie op den Balkan niet betreffen. Iiun aanwezig heid in het kamp der Entente maakt het echter noodig de oorlogsdaden in een ander licht te gezien. Daar komt bij, dat de Rijksdag een motie aangenomen heeft die de houding van het Duitsche volk ten opzichte van den vrede weergeeft. Lloyd George heeft den Dulschen rijkskanselier reeds van repliek gediend. Het is echter wenschelijk, dat de ge allieerden een gemeenschappelijke for mule vinden, waarin hun gedachle over deze manoeuvre wordt uitgedrukt en waarom zij er niet de minste basis voor eventueele onderhandelingen in kum nen vinden. Wij hopen dat de regeeringen der bondgenoolcn deze conferentie, die van vertrouwd ijken aard moet zijn omdat het de militaire regeling betreft, waar uit een nieuwe toestand op don Balkan kan voortvloeien, zullen gebruiken om tegenover den valstrik, dien de vijand denkt te spannen, blijk te geven van hun algeheele samenwerkinken hun onwrik baar beslui l orn het gêtteffte doel 1c be reiken. Rusland. De positie van tie Katholieke Kerk. Volgens een bericht van de „Kurjer Codzienny" le Ivrakau, heeft net Rus sische ministerie van buitenliddsche zaken aan de voorloopige regeering een wetsontwerp voorgelegd ter regeling van de rechtskwestie der Katholieke Kerk in Rusland. Volgens liet. ontwerp benoemt de Paus de bisschoppen en aartsbisschoppen in overeenstemming met de Russische re- gcering. Nieuwe diocesen kunnen worden op gericht indien niet nieuwe belastingen daardoor noodzakelijk worden. De reli gieuze congregaties zullen volkomen vrij zijn. De seminaries staan uitsluitend onder het gezag der Kerk. Vereenigde Staten. De aanstaa«de converentïe te Parijs. De „Corrïere della Sera" bericht, dat Wilson de uitnoodiging om aan de con ferenties van het Viervoudig Verbond te Parijs deel le nemen, van de hand heeft gewezen op grond, dat de Unie nog niet in oorlog "is met Oostènrijk- Ilongarijc cn Bulgarije en de president derhalve wilde vermijden zich te men gen in de Balkan-quaesties, welke op de conferentie zouden worden behandeld. Volgens de „Corriere" zou do confe rentie te Parijs echter ook den oorlogs toestand in Rusland en de jongste uit spraken der Midden-Europeesche mo gendheden behandelen. Vrouwenkiesrecht in Amerika. Uit Washington wordt aan de „Daily News" geseind, dat vrienden van presi dent Wilson, die zich met hem hebben onderhouden over de kwestie van vrou wenkiesrecht, verklaard hebben, dat de president binnenkort het amendement voor vrouwenkiesrecht zal indienen en bij het Congres op de aanneming er van zal aandringen. Besluit van de Doema. Na een particuliere bijeenkomst van Doemaleden, gehouden onder voorzit terschap van Rodsjanko, publicecren de bladen een motie dér afgevaardigden, waarin zij hun vasten wil te' kennen ge ven om de voorloopige regeering te steunen tegen de bewerkers van troebe len en buitenlandsche agenten. China. Bekendmaking. Volgens een te Parijs uit Shanghai ontvangen bericht, heeft admiraal Selling Pink Wang een bekendmaking uitgevaardigd, waarin hij de handhaving der voorloopige grondwet, de bijeenroe ping van het parlement en de bestraf fing der rebellen verlangt. Verder ver klaart hij de huidige regeering te Pe king cn alle sinds de ontbinding van 't parlement gepubliceerde verordenin gen voor onwettig. Selling Pink \Vang cn Tang Schoe Yi bevinden zich aan boord van den kruiser „Haischi" op weg van Kanton, gevolgd naar men zegt, door liet geheele eskader kruisers. Van het Vaticaan. Japan en de H. Stoel. Binnenkort zal een buitengewoon Ja- pansch gezant bij den II. Stoel, met bij zondere diplomatieke opdracht, te Rome aankomen. Reden hiertoe zoude volgens den Ro mein schen correspondent van de „Croix" zijn liet wederzijdsclie verlan gen van den II. Stoel en van Japan om inzake de regeling van de hoogere we tenschappelijke studies in Japan tot overeenstemming te komen. Zooals be kend is, wordt in Japan door geleerde religieuzen, met name door Jezuïeten, Dominicanen en Maria nieten met groot succes het lioogcr onderwijs'gedoceerd. De „Messaggero" voegt hieraan toe: Welingelichte personen beschouwen deze zending als het doorvoeren van Japan's vërlangen om het aantal entente- gezanten bij den II. Stoel te vermeer deren. Nederland en de Oorlog. Distributie van rundvleesch „De Veehandel", officieel orgaan van den Ned. Bond van Veehandelaren, deelt over de distributie van rundvleesch hefc volgende mede: Vrijdag j .1. vergaderde de commissie van bijstand inzake de uitvoering van de Distributievvet 1916 (voorzitter de iheer O. Reitsma), met de dagèlijksche besturen van verschillende groote gemeenten in oix» land, en, heeren directeuren van verschil lende abattoirs, ter bespreking van de distributie van rundvleesch. In die vergadering werd medegedeeld, dat, waar om verschillende redenen irv krimping van den veestapel noodzakelijk is, de regeering zal overgaan tot distribu tie van rundvleesch. Voorloopig zal vee van 200 K.G. slacht* ^gewicht worden gedistribueerd. Het zal aan de slagers worden geleverd1 voor f 0.90 per K.G. met een toeslag van f 30 per 100 K G. Het vlecsch zal door de slagers moeten worden verkocht van f 0.70 per K.G. af. Er wordt g&on onderscheid gemaakt wat de kwaliteit betreft. Het vee wordt den slagers toegezonden, en dat hebben ze te gen bovengenoemden prijs te verkoopeta., ,Door wie het vee zal worden aange kocht, is nog ndet bekend. Zooals mert weet, heeft de Ned. Bond van Veehandela ren (distributie-commissie) zich daarvoor, beschikbaar gesteld. Het beste vee zal voorloopig niet voor de distributie geslacht worden. Bovengenoemde methode van distribu- eeren van rundvleesch is een plan, ont worpen door cle commissie van bijstand. Het is aoo goed als zeker, dat de minister er zijn goedkeuring aan zal geven en dan zal 8 dagen na publicatie in de Staats- courant de regeling in werking treden. Varkensfokkers en -mesters. Een te Rotterdam gehouden vergadering vergadering van de Vereeniging van var- kjdiisfokkerc en -mesters im Nederland heeft den minister van Landbouw in een telegram gewezen op den noodlottige» toe stand, waarin dit bedrijf verkeert. Het telegram vervolgtidan: Waar dit bedrijf schijnt te moeten ver dwijnen door gebrek aan distributie ero f:'()or de reusachtige prijcen van zooge.- Jnaarnd vrijvoêder, zoodat de productie kosten van een kilo varkensvleesch ten minste op f 1,80 per kilo slachtgewieht komt en de regeeringsprijs daarvan Ln hoogste f 1,25 bedraagt, moet de schade bij liquidatie daardoor ontzettend groote afmetingen aannemen, wat vooral voor landarbeiders en voor allen, die aan Uwen Excellentie's aanmoediging van verleden gaan met mesten gevolg hebben gegeven, jaar 29 September om toch door te blijven een groote teleurstelling is en de goedwil- ligen hierdoor thans worde gedu|»eexd. Verzocht wordt den regeeringsprijs aan merkelijk te verlioogen. De steenkolen aanvoer uit Duitse h land. Naar aanleiding van de alarmeeren de geruchten over liet stopzetten van den steenkoolaanvoer uit Duitschiand, waar over van officieele cijde werd medegedeeld dat deze geruchten weliswaar onjuist wai ren doch dat te zijner tijd nadere mede- deelingen zouden worden gedaan over da aanleiding tot zekere ongerustheid, kun nen wij uit .goede bron mededeelen. dat er geen enkele rden tot ongerustheid be staat. FEUILLETON. \m Christen-helden in Japan. Draagkoetsen en dsjinriktischaas lichte wagentjes op twee wielen, die ie trokken werden door een looper Blonden, gereed voor de vrouwen, terwijl pt'ijgsknecliten voor de mannen rijk lp.?etuigde paarden aanbrachten. Toen Éindelijk de begroeting geëindigd was, ■rong de Prins zijn jonge vrouw vol pngeduld, om in de dsjinriktscha te flappen. i „Een oogenblikje", zeide ze, ik heb priesters nog niet eens begroet."- „Nu dan, groet, wat mij betreft, dien franciscaan daar. Hij is van koninklij ke bloede en verdient in elk geval zulk >n onderscheiding. Hij is een neef van m koning van Spanje. Doch vlug!" biiica wierp haar man een bestraffen- m blik toe, en ging daarna langzaam förbij de priesters, ieder hunner met -nzelfden eerbied de hand kussend, n een uitroep van ongeduld was de pns inlusschen in den zadei gespron- Hij had nauwelijks geduld, om te aclKen, totdat Lucia eindelijk de dsjin- ktscha besloeg en zijn vader het 'lee- !I1 gaf, dat de stoet zich in beweging u stellen. Door het met vlaggen en lantaarns van f-'kleurd papier versierde Simbara be- f°og zich de stoet op goed onderhou ten wegen in de schaduw van eeuwen- Rw ceders tusschen lichtgroene rijst- piuen en prachtige theeplantages, of LJOr. gelden en bosscheri oevr een lagen pmeiring naar een breed cn vruchtbaar W. dal. dat bezaaid was met dorpen en ge huchten. Over de piet bosch begroeide kruinen verhief zich in het Noorden dreigend de donkere top van den Ungen met zijn rookwolken, overigens was alles vreugde, rust, vrede, geluk: de bloemrijke weiden, de bloeiende bos schages, de door vlijtige handen be werkte akkers, de vriendelijke huizen en over land en zee het wijde, blauwe, wolkenlooze hemelgewelf met. de heer lijke zon van JapanI Lustig draafde de ruiterstoet voort, en de flinke loopers voor de dsjinriktschaas cn draagstoelen hielden de paarden zonder moeite bij. Prins Michael had zijn kleine ontstemd- heid overwonnen, en reed thans naast het lichte wagentje zijner vrouw, terwijl hij haar de namen noemde der bergen en dorpen van het schoono landschap. En toen de stoet een schaduwrijk bosch van fiere sugi-dennen gepasseerd was, en weer in het open veld kwam, riep hij, met de hand wijzend naar de muren, daken en torens eenermooie stad: „Daar! Dat is Arima! En die trappen en die gebouwen en die geschilderde da ken op de helling der heuvels, die zijn ons kasteel!" „Dat is een geheele stad op zichzelf!" riep Lucia, haar blik gericht houdend op de talrijke grillig gevormde daken, welke even uitstaken boven een zee van boomkruinen. „Ik heb het u wel gezegd! Gij zult nog grooter oogen opzetten, als wij er een maal zijn. Het is driemaal zoo groot als uw vroeger huis le Meako! Het kon zeer goed een Schoegocnpaleis zijn. En het wordt dit ook misschien nog eens!" Men had nu de in feesttooi gehulde stad spoedig bereikt. De stralen, waar door de stoet zich bewoog, waren ge vuld met een opgewekt gestemde me nigte. Men kon het den menschen aan zien, dat hun begroeting van de echt genoot e van hun jeugdigen heerscher van harte gemeend was. Met vreugde bemerkte Lucia boven de deuren der huizen kruisen met chrysanthemums versierd, den naam Jezus en andere christelijke symbolen. Er kwamen kin deren bij haar wagentje, om haar bloe men of houten kruisjes toe te werpen, of om haar te begroeten met den gebruike- lijken chrislelijken zegenwensch; moe ders hieven de kleinen in haar handen omhoog, cn riepen: „Groet nu de hooge vrouw!" cn de kleuters stamelden: „Ge loofd zij Jezus Christus!" En"Lucia had het druk met de kleine, ronde kopjes te streelen, de moeders te danken, de kna pen en meisjes in ruil voor de haar ge schonken bloemen en kruisjes toe te lachen, en dc mannen, die aan weers zijden van den weg eerbiedig bogen, minzaam terug te groeten. „Hier le midden van deze brave Chris tenen, zal ik mij wel spoedig thuis ge voelen", zeide zij bij zich-zelve. „Ik zal vader zien over te halen, om, zoodra wij zijn invrijheidstelling hebben bewerkt, ook hier te komen wonen". En de bewo ners van Arima fluisterden, wanneer de dsjinrilschka voorbij was elkaar toe: „Wat 'n lieve Vorstin! Hoe mooi en toch volstrekt niet trotsch! God zegene haar!" De hoofdstraat liep uit op .een groot, vrij plein vóór het kasteel. Ontzaglijke muren van donkere lavablokken vorm den den bcnedenbouw der vesting. Op de hoeken rezen geweldige vierkante torens omhoog, die er bijna als forten uitzagen, en ook de inrijpoort was op dezelfde wijze versterkt. Doch op dezen benedenbouw verhief zich een licht en sierlijk bouwwerk in Japanschen stijl met elegante, houten galerijen alles in levendige, glanzende, verlakte kleu ren. Beurtelings keerden de ornamenten der daken zich naar het front, of naar de zijkanten toe, en vormden, in het midden amphitcalersgewijze omhoog- rijzend, een toren, die den omtrek be- heerschte tot in verre verte. Vroolijk wapperden dc kruisvaan en de chrysan themum van Arima vah de spits. De stoet was nu aangekomen bij de buitenste kasteelpoort. Daar stond de geheele hofhouding, om de jonge Vorstin le ontvangen. En nu trad aan stonds allereerst vórstin Justa, de ge malin van vorst Protasiu^, met hare kinderen naar voren. Zij had een waar lijk koninklijke figuur, doch een trek van hartelijke goedheid verzachtte op het bleeke, fijn besneden gelaat de uit drukking van vorstelijke hoogheid, die anders allicht te sterk ware opgevallen. Zij wierp met haar groote, heldere oogen op Lucia ..een onderzoekenden blik, zag haar aan met een uitdrukking van warme genegenheid, en sprak de meest hartelijke woorden van welkom. Justa kon ongeveer tien jaar ouder zijn dan Lucia; zij was veel jonger dan haar man. Die eerste blik was voldoende om te maken, dat Lucia haar liefhad. „Wees voor mij een tweede moeder, hooge vrouw", zeide zij, „en laat mij uw kind zijn!" „Daartoe zou ik nog veel te jong we zen", antwoordde Justa, de Prinses om armend. „Zusters zullen wij zijn, cn in plaats van met „hooge vrouwe" noemen wij elkaar van nu af met onze namen. Ja? Welnu, dan, nogmaals hartelijk welkom, lieve Lucia! En daar zijn mijn kinderen. Agnes en Agatha, biedt nu aan de nieuwe tante uw bloemen aan... en gij, Frans cn Matthias, beste jongens, uw geschenken, en zegt nu den wel- komtsgroet, dien de goede priester u ge leerd heeft." Twee allerliefste meisjes van ongeveer negen en tien jaar traden hand in hand naar voren met de beide knapen, van welke Frans nauwelijks acht en de klei ne Matthias pas zes jaren telden. De meisjes waren gekleed in hemelsblauwe zijde met breede witte sjerpen, bijna evenals volwassen vrouwen, doch de knapen droegen een donkerrood rokje, opgebonden met een gouden koord, en dat nauwelijks tot aan de bloote knietjes reikte. De hoofdjes waren volgens -Ja-: pansch gebruik bijna geheel kaal ge-: schoren, slechts aan beide zijden lag boven de ooren een kleine haarlok en als eenigen haardos op het voorhoofd hadden zij een staartje, dat achterover op de kleine, ronde schedels lag. Dat gaf aan de beide frissche, blozende jon-: gensgezichtjes met hun groote oogen' een guitige uitdrukking, en Lucia druk-; te het broederpaar vroolijk lachend in hare armen. „Lieve, kleine schalken, en gij, mijn beide hemelsblauwe snoesjes, van harte gegroet. Ik beloof u, dat wij met elkander zullen spelen, en Hede, mijn oude voedster, daarachter in da draagkoets, zal u sprookjes vertellenl" (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1