MAANDAG 23 JULI 1917. De Oorlog. Bt i 8 fce JAARGANG fJo.' 2370 BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeelingen van 1-5 regels 11.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groots letters naar plaatsruimte. KLEINE ADVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. •t' Het Zierikzeesche incident. Ruiterlijk heeft cfe Britsche Admirali teit nu schuld bekend voor het gebeurde te Zicrikzee. En dit, nadat zij die eerst op grond van een door haar nauwkeu rig genoemd onderzoek ver van zich liad afgeworpen... Zoo'n erkenning zou ieder gewoon mei.sch moeilijk vallen dus zeker moet 't voor een admiraliteit niet bijster aangenaam zijn, een derge- Ijke openlijke verklaring af te leggen. Ifj'e meer waardeuren we het dan ook. j.;n dit is hoofdzaak te meer blijkt er uit, dal Nederland zijn recht nog kan ■handhaven en doen eerbiedigen. Bij het Zierikzeesche incident waren er natuurlijk al weer, die eischten, dat ons land met de wapenen dat onrecht zou wreken; die scholden op den IIol- laiilschen Jan-Salie-geest, welke zoo iets straffeloos gedoogde- Gelukkig is verreweg het meerendeel ■Van ons volk onverschillig voor het ge schetter van dezulken. Ze behooren meestal tot degenen, die bij een even- lueelen oorlog zelf thuis moedig hun sigaartje blijven rooken! Tegenover dergelijke incidenten we ten we gelukkig onzen nuchteren, kal- rnen llóllandschen aard te behouden, met. het gevolg, dat, zonder wapenge weld ons kleine Nede-rland recht ge schied 1 BUITENLAND. Hevige gevechten in Champagne en aan de Klaas Opmarsch der -Centralen in Galicië Conforenüo i::zako heUbezsttinqslegerie Saïonikt en tieBafkanspo!iiiek.-- Ouder- crükken der onlusten in Rusland. I, Overzicht De Duitsche actie in het Westen houdt nog immer aan. Zoo wordt gemeld, dat zij in Champagne, zoowel als aan de Maas hun krachtige aanvallen voortzet ten. Verder hebben Duitsche vliegers hommen geworpen op Felix to we en Harwich, waarbij acht personen gedood en 25 gewond werden. Door het Engel sche afweervuur werd de bomaanval ge stuit. l)c communiqué's der Midden-Stalen ove.T de doorbraak bij Zloctsof op het Oostelijk gevechtsterrein, melden, dat 'de Centrale troepen den spoorweg Tar- iiopol—Zlocl'-of overschreden over een breedte van 40 K.M. met het dorp Je- zierna als middenpunt. Waar de Rus sen standhouden, worden zij terugge dreven. Voor het aantal ge\angenen, door de Centrale troepen bij deze uitgebreide operatie behaald, is tot nu loe 6000 op gegeven. Een nader bericht meldt, dat de Duit sche en Oostenriksche legers tot'voor Tarnopol doorgedrongen zijn, welke plaats in brand staat. Volgens een Reu- ter-bericht uit Petrograd is een bres van 12 werst breedte, bij een diepte van 10 werst, in de linies ontstaan. Evenwel moeten de Duitschers, veel noordelijker van Krewo tot dicht bij het Narotsjmeer, verwoede aanvallen der Russen afslaan, welke gisteren en eer gisteren den geheclen dag werden voortgezet. Volgens het Duitsche com muniqué zijn de Russen hier en daar in de Duitsche linies doorgedrongen. De ziel der Russische revolutie, mi nister Kerenski, heeft het voorzitter schap van het kabinet aanvaard, en staat op het punt tot dictator te worden uitgeroepen. Men verwacht dus van hem, dat hij de rust zal weten te her stellen in den janboel, die de revolutie teweeg heeft gebracht, Of de politieke crisis, ondanks de benoeming van nieu we ministers, zoo gemakkelijk zal zijn le onderdrukken? De figuur van Kerenski schijnt in het huidige Rusland het symbool te wezen der democratie- en de macht van dezen jeugdigen staatsman, die het Rijk door trekt in alle richtingen, om het volk toe le spreken en het leger tot den strijd aan te moedigen, is van buitengewone beteekenis. Onbegrensd is zij echter geenszins, daar de jongste gebeurtenissen hebben aangetoond, dat de revolutionaire ele menten nog niet zijn bedwongen en dat de pacifistische strooming onder het leger steeds wassende is. OvQTy.de rede van den Duitschen Rijks- lcanselier zijn de Engelsche bladen een stemmig van oordeel, dat zij den vrede niet naderbij lieefl gebracht. Zij meenen dat Engeland zich niet zal laten mislei den door de „schijn-beweging" op het gebied van politieke hervormingen en gelooven. dat MichaeUs' rede hooidzake lijk diende om de vijandig gestemde openbare-meening in Duitscliland zqlf le beiTêdTgcmfc. - Deze schampere oordeeien derTïïnger- sclic pers, naast de weinig ingenomen uitlatingen der Duitsche bladen, doen vermoeden, dat wij opnieuw heel ver van het moment van vredesonderhande lingen verwijderd zijn. Trouwens, uit de klanken der laatste dagen heeft men het kunnen afleiden, dat een periode van nieuw oorlogsgeweld daar is. België. Een jubileum. Van het weekblad ,.Vrij België" is het 100ste nummer verschenen. De redactie schrijft: „Niet een feestnummer; want wij be treuren, dat „Vrij België" zoo lang heeft moeiten leven. Doch een gedenk nummer, omdat het der herinnering waard is, dat ons blad zich, op eigen middelen en trots vele tegenwerking, zoolang met onverminderde levens kracht le mid'den van de oorlogsbran ding, heeft kunnen staande houden. Dit niet onbelangrijk succes danken wij in de eerste plaats aan een trouwen staf van geheel belanglooze medewer kers. die door de verscheidenheid en de degelijkheid van hun bijdragen ons weekblad onbetwistbaar een eerste plaats hebben verzekerd onder de Bel gische oorlogsbladen, van beide lands talen. Doch wij hebben tevens een hech ten steun gevonden in de aanhankelijk heid van enkele duizenden lezers, onder welke onze abonné's van het Belgische front zich door hun verkleefdheid heb ben onderscheiden." „Vrij Belgeië" is steeds geweest de stem van het Vlaamsche gemeentebest, zooals het strijdt en streeft aan den Yser: „den lande getrouw, maar Vlaan deren den Leeuw!" Ouitschland. Conferenties te Berlijn. De Keizer begaf ,zch Vrijdagavond naar den staatssecretaris van Binnen- landsche Zaken, Von Helfferich, waar de Piijkskanselier dr. Michaëlis zich reeds bevond. Tegen zes uur waren ge- noodigd de gevolmachtigden van den Bondsraad, de leden van het Pruisische staatsministerie, de president van den Rijksdag en de toonaangevende leden van de Rijksdagfracties. Men bleef tot negen uur bijeen; de keizer nam op de meest vriendschappelijke wijze aan de gesprekken deel, aldus meldt „VVolff". De bladen deelen mede, dat aan de conferentie tusschen den keizer en de partijleiders op het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, behalve door de drie voorzitters van den Rijksdag, werd deelgenomen door vier en twintig Rijks dagafgevaardigden, leiders van alle par tijen, behalve die der onafhankelijke sociaal-democraten. De „Vorwarts" deelt mede, dat de of- ficieele sociaal-democraten waren ver tegenwoordigd door Elbert, Scheide- mann, David, Molkenbuhr en Südekum. In een ongedwongen bespreking, die drie uur duurde, werd in de allereerste plaats van de meest bevoegde zijde me degedeeld, dat alles er op wijst, hoe de gunstige ontwikkeling \an .den duik bootoorlog Engeland in het verderf zal storten. De „Vossischc ZcTun wijst erop, •ctdtruri ueu etrsaeii'i\cci ia, dat de kër/er met sociaal-democratische argevaardig- den, als officiecle vertegenwoordigers van de sociaal-democratie beraad slaagde. Ontploffing van $en munitiefabriek. Uit Zürich wordt het volgende ge meld: De „Züricher Post" bevestigt het be richt, dat de munitiefabriek van Teyssen te Mulheim a. d. Ruhr n de lucht is gevlogen. Er zijn 17 dooden. Frankrijk. Conferentie te Parijs. Den 25en Juli zal te Parijs een confe rentie plaats vinden ter bespreking van de kwesties in verband met het bezet tingsleger te Saloniki en van de Balkan- politiek der geallieerden. Aan de verga dering nemen Frankrijk, Engeland, Ita lië en"Rusland, deel, terwijl Servië, Roe menië en Griekenland een adviseerende stem hebben. De Vereenigde Staten zul len niet aan de beraadslagingen deelne men. Rusland. Onderdrukken der onlusten. Minister Kerensky zond naar Reval, Helsingfors en andere havens het vol gende draadlöoze telegram: Als zeker is thans vastgesteld dat de onlusten te Petrograd onder medewer king van agenten der Duitsche regee ring op touw gezet werden. Thans zijn de onlusten geheel onderdrukt. Men gaat voort met het arresteeren van hun leiders en van hen. die zich met het bloed hunner broeders bezoedelen en zich misdadig gedroegen jegens het va derland. Ook matrozen, die hun burger lijke en militaire plichten verzaakt heb ben, werden gearresteerd. Ik doe een beroep op alle ware zonen van de democratie, om zich rond de voorloopige regeering en de democrati sche organisaties van het geheele land te scharen, teneinde het vaderland en de revolutie te beveiligen tegen den bui- tenlandschen vijand en zijn bondgenoo- ten in het binnenland. Een vrouwelijke minister. Naar het „1-Ibld." uit Stockholm ver neemt is in plaats van prins Sjakowsky zekere gravin Padin in het Russische kabinet als minister voor socialen ar beid (openbare hulpverleening) opgeno men. De gravin, die vijftig jaar oud is en als zeer weldadig bekend staat, was vroeger afdeelingschef aan hetzelfde mi nisterie. Waarom prins Lwof aftrad. Prins Lwof, de afgetreden Russische minister-president, heeft zijn functie neergelegd, omdat hij het program, dooi de socialistische ministers voorgestaan, niet onmiddellijk wenschte uit te voe ren. Hij beschouwde dit als een inbreuk op de rechten der constilueerende ver gadering. Kerenski minister-president. De „Birsjewija Wjedomosti" zegt: De premier, Lvof is afgetreden. Iverenkski is benoemd tot minister-president en behoudt tjdelijk de portefeuille van Oorlog. KerehSki dictate*"» De „Beurscourant deelt mede: De raad van gedelegeerden van het regiment van Reobajevski en andere le gerafdelingen van het front hebben den wensc.h te kennen gegeven, om Ke renski onmiddellijk een volledig gezag toe te kennen. Afkeuring van de troepen. De Russische troepen aan het Roe- meensche front hebben minister-presi dent Kerenski telegrafisch hun afkeu ring te kennen gegeven over de onlus ten te Petrograd en verklaard, dat zij de voorloopige regeering zullen steunen. Vereenigde Staten. Amerika's hulp. Tweeduizend Amerikaansche automo bielen, door Amerikaansche militairen bestuurd, zijn door Versailles getrok ken op weg naar het kamp, waar deze afdeeling wordt ondergebracht. Verschillende Oorlogsberichten. Nicolaas NicoïajewitsJ geschiedschrijver. De vroegere Ruastec'he generalissimus Nicolaas Nicolajewitaj moet, voJigens ewn Zwitsersch bericht, dn Yalta ibeziig zijn met het schrijven van memoires. Hij moet wer ken aan eon geschiedenis i.n veile deelen van -Jen regeeiingstijj van Nicolaas II ui een monografie, die lot titel zal hebben ,,Wiï is de werkelijke aanjuich tor var. een wereldoorlog?" Pantofr'elhe'den. Tn F ankrijik v lii-t Jeriergegfek nijpend. „L'Oeuvre" thans eed geestig voorstel. Het btad namlijk voor de m.i'itaiivn, die o bureaux werkzaam zijn, het dragen schoepen te verbieden. Zij kunnen dienst gemakkedijik volbrengen met l'cffe's aan de voelen. En de erg möiliituuv.it kunnen aan hunne pant- gemakkelijk rij sip oren bevGatigen^.. vele meenen, dat zij zonder sparen, schrijfarbeid kunnen verrichten! rcrd'b dOet stel'b p de hun pan- tfjhe •hel want geen BINNENLAND. De Engelsche regeering heeft schuld bekent inzake de bombardering varó Zicrikzee, verzekert al het mogelijke te zullen doen om soortgelijke gebeurte nissen te voorkomen en schadevergoe ding aangboden. De rantsoeneering van rijsl is inge krompen. Een distributie van rundvlccsch wordt voorbereid. Dc toewijzingscommissie voor ben zine zal strenge maatregelen toepassen op degenendie zich niet aan de bepa lingen houden. Nederland en de Oorlog. Een Nederlandseh schip lot zinken gebracht. Het stoomschip „Breda" van de firma Van Meel te Rotterdam is gisteren (Zon- dag)-ochtend 7 uur tol zinken gebracht 7 mijlen ten westen van de Noord- Hinder. auu upraicVrocit om- bevinden zich aan boord van' de Noord- llinder. De bommen op Zierikzee. (Officieel). Het ministerie van Builen- landsche Zaken bericht het volgende: De Britsche regeering heeft, onder dagteekening van 20 dezer, aan Hr. Ms. gezantschap te Londen medegedeeld, dat de Britsche admiraliteit zich ver plicht gevoelt de juistheid te erkennen van het standpunt der Nederlandsche regeering ten aanzien van de op Zierik- zee geworpen bommen. Zij erkent, dat deze zijn geworpen door een Britschen vlieger, die meende, boven het door de Duitsche troepen be zette gedeelte van Belgic te zijn. Deze vlieger was een van cïe twee, die vol gens het eerste antwoord der Britsche regeering Zeebrugge zouden hebben aangevallen en die, naar thans blijkt, builen zijn koers was geraakt. De Britsche staatssecretaris voor Bui- tenlandsche Zaken verzocht Hr. Ms. re geering het ernstig leedwezen der Brit sche regeering over deze betreurens waardige vergissing over te brengen, met verzekering, dat alle mogelijke voorzorgsmaatregelen steeds zijn en zullen worden genomen om soortgelijke gebeurtenissen te voorkomen. FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 3D) llajuschida zeide dit op zoo guitige vijze, dal Lucia moest lachen. Zij gaf hem een tikje met haren waaier, en zejxle: ..Ik zou wel eens een geval van oneenigheid tusschen u en uw vrouw villen bijwonen, om van haar de kunst te leeren, een man, die zeer eigenzinnig is, te regeeren." Het langdurige gesprek tusschen Lu cia en den Samoerai was op het andere schip niet onopgemerkt gebleven. Reeds aanstonds had de dochter van "Jyeyas den Prins toegefluisterd, dat zijn jonge vrouw liet gesprek met den schoonen vazal zeer aangenaam scheen' te vin den. Eerst had li ij onverschillig geanb woord: „Laat zij haar gang gaan! Ik ken den kwezelaar: hij zal haar wel weer een of ander voorpre'eken van de chris telijke leer." Doch daarna was het on derhoud tusschen beiden, dat, blijk baar, voortdurend vertrouwelijker werd, hern toch gaan ergeren, en toen hij nu zag, hoe zijn vrouw lachend met haar waaier Hajuschida's arm aanraakte, sprong hij met een verwensching op, ca zeide, aan dat spel een einde le zul len maken en zijn vrouw aan het ver stand te zullen brengen, was paste en wat niet paste." -Ho. ïio, zoo jaloersch?" zei Ilime lachend, ..het arme kind doet toch niets anders clan wat wij doen. En wanneer haar de Samoerai beter bevalt dan de Prins, welnu, gij hebt rnij reeds vroe- £er, en zelfs in dit uur misschien wel tien maal verzekerd, dat gij aan mij de voorkeur geeft boven de dochter van Tsoekami-Dono. Scheid u dus van haart Dan kunt gij in ernst aanzoek doen om mijn hand; misschien geef ik ze u, mis schien niet." Zij zeide dit alles op den toon der meest lichtzinnige scherts; doch haar oogen vonkelden zoo betoo- verend als die van een slang. „Bij alle elementen! Ik zou uw raad volgen. Prinses, indien ik maar niet Christen ware!" zei de Prins. ..Uw raad is volstrekt niet slecht! Want ik ver moed, dat de groot-admiraal zijn rol heeft uitgespeeld, terwijl uw vader zijn heerschappij behouden zal. Wij moeten daarover eens beraadslagen! Mijn vader is anders niet blind voor politieke voor deden.En ik geloof wel dat onze pries ters de eene of andere reden zullen uit denken, welke hun de macht geeft, om die ongelukkige verbintenis met de dochter van Tsoekami-Dono te verbre ken, wanneer wij dat met den noodigen klem van hen verlangen. Ik geloof dat ik in de Christenlanden van dergelijke gevallen gehoord heb." Zij zag hem met haar vlammende oogen onderzoekend aan, terwijl hij Ig- nazio, den page, wenkte en zich door dezen den helm liet aanreiken. „Neem het leeken van dien gehaten God van uw helm en versier dien wed«r met de oude Japansche chrysanthemum, indien gij wilt, dat ik uw aanzoek als ernstig zal beschouwen'', zeide zij. „Werp het in de zee!" „Het kruis?" zeide hij lachend. „Later wellicht", en hij wenkte den stuurman, dat deze het schip zou laten aanleggen aan boord van de andere jonk. llajuschida bemerkte deze beweging, en maakte de jonge Vorstin erop op merkzaam, dat haar man scheen te wil len overstappen. Lucia spoedde zich naar de verschansing, ten einde hem te begroeten. „En nu eens recht hartelijk!" zeide zij, den weerzin, welkeii zijn hou ding haar had ingeboezemd, met alle kracht en inspanning onderdrukkend. „Pas op, laat mij voor Uwe Hoogheid nog een plank leggen!" riep de vorst van Tscliikoengo, toesnellend. „Wij zijn in de nabijheid van de zeestraat en de golven doen het schip een weinig schommelen!" „Och, kom! Ik zal wel over deze eene plank loopen; ik spring zelfs misschien wel!" antwoordde de Prins wrevelig. „Laat ten minste een touw spannen, om u eraan vast te houden!" zei de Vorst aandringend. „Legt anderen aan een leiband, maar mij niet!" zei de eigenzinnige, jonge man, terwijl hij den voet zette op de plank die thans inderdaad gevaarlijk begon te zwiepen. „Terug!" riepen Lu cia en Ilime hem toe, als uit één mond, doch hij antwoordde: „Neen, nu zeker niet!" en deed op de plank drie stappen voorwaarts. Plotseling deed een sterke golf het schip rijzen; do plank kreeg een schok. De Prins sloeg de armen omhoog, tuimelde en stortte met een schreeuw voorover tusschen de beide schepen in de golven, welke hoog opspattend hem bedekten. Op de beide jonken wag het één roe pen en weeklagen en heen en weer ren nen! Men wierp touwen, stokken en planken overboord; men riep en schreeuwde radeloos dooreen. „Hij is verloren! De wapenrusting doet hem zinken!" zeide Ilime, doods bleek van schrik. „Heilige Maagd, ster der zee, red hem!" riep Lucia, op de knieën vallend, en de handen ten hemel heffend. „Schenk hem lijd tot berouw en tot boetvaardigheid, barmhartige Godl Roep hem niet zoo plotseling en onvoor bereid voor Uwen rechterstoel!" Leo llajuschida had nauwelijks be merkt, dat de Prins wankelde, of hij had zijn pantser en zijn zwaardgordel afge worpen en was naar dc verschansing gedrongen. „Op zij'*, zeide hij, „ik zal hem met Gods hulp redden!" „Halt! llalt!" riepen de bootslieden hem toe. „De zwaarte van zijn pantser zal u met hem in de diepte trekken!" „Op zij! Duwt de schepen zoo wijd mogelijk van elkaar, anders kom ik met hem eronder. En nu, vobruit, in Gods naam!" Met de rechterhand een kruis slaand, sprong hij overboord naar de plaats, waar de Prins machteloos met de golven worstelend, reeds sinds een minuut was verdwenen. „Hij offert zich zeiven te vergeefs opl" zei vorst Protasius treurig. „Jammer van den wakkeren Samoe rai!" bromde die van Tscliikoengo. „Hij was tien maal meer waard dan de ander!" „Misschien gelukt het hem toch nog!" zei een oude schipper. „Hij is een goed zwemmer. Maar het zware pantser zal hem met den anderen spoedig doen zinken." „Hm, de Prins moet wel reeds diep gezonken zijn geweest, toen de Samoe rai hem nasprong. En als hij hem weet te grijpen, hoe zal hij hem dan boven brengen?" Langzaam verliepen eenige bange oogenblikken, en nog geen leeken van beiden! Met steeds grooter hopeloosheid staarden de mannen in de diepte. „Het is gedaan", zei ten slotte de oude Vorst, aan de redding geheel wanho pend, en hij wilde Lucia, die nog altijd lag te bidden, wegleiden. „Neen, neen!" antwoordde deze. „Bidt met mij mede! Maria zal helpen, Maria moet helpen, ter wille van zijn vrouw, en van zijn kinderen!" Terwijl zij nog sprak, ging er een al- gemeene jubelkreet op: ..Ziet, ziet! Hij brengt hem boven! Stokken, touwen!" Doch aanstonds riepen anderen: „Zoo helpt het niet! Met ééne hand kan hij het touw niet om zijn lichaam slaan!" „Groote God, dan moet hij hem toclx nog laten zinken!" riepen allen dooreen, met ontzetting den wanhopigen strijd gadeslaande, welken de dappere llaju schida voerde met inspanning zijner, laatste krachten. Hij trachtte den Prins, die geheel bewusteloos en misschien reeds dood was, met de eene hand boven water te houden, terwijl hij met de an- dere, na verschillende vruchtelooze po gingen eindelijk weliswaar 't touw wis II te grijpen, doch, natuurlijk, onmogelijk1 een lus kon slaan. En elk oogenblik van' uitstel maakte het onwaarschijnlijk, dab de levensgeesten van den Prins nog. konden worden opgewekt. Vermoedelijk was hij reed; dood. (Wordt vervolgd. 1

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1