Uit de Omgeving. 'gaancte mei cle oorlogvoerende mogend heden omtrent een definitieve regeling van een vrije vaart voor Nederlandsche schepen. „Hbld." De beschieting van Duitsche schepen. Mededecling van onze regeering {Officieel.) Het Departement van Ma rine deelt het volgende mede: Vroeg in den morgen van 16 Juli ver kenden de kustwachtposten zeven vrachtschepen van onbekende nationa liteit in Noordelijke richting door de territoriale wateren varende; uit later afgenomen verhooren bleken dit Duit sche koopvaarders te zijn geweest. Ten 6 u. 15 werd door een der kust wachtposten een twintigtal vreemde oorlogsschepen gezien, welke te 6 u. 50 ter hoogte van Petten gekomen en ge deeltelijk binnen de territoriale wateren zijnde, deze koopvaarders begonnen te beschieten. Vier der vrachtschepen, die nog steeds binnen de territoriale wate ren waren, stopten; deze werden door de oorlogsschepen, welke van Britsche nationaliteit bleken.te zijn, te pl.m. 8 uur weggevoerd. Twee der koopvaarders stoomden recht den wal in en werden, ook toen zij aan den grond raakten, be schoten. Verscheidene projectielen vie len op het land. Een andere koopvaarder ankerde bij het onderzoekingsvc n tuig aan den igang van het Schulpengat. Toen het onderzo ekings vaar tuig 18 Engelsche'jagers verkende, lichtte dit het anker en plaatste zich tusschen het koopvaardijschip en de jagers; deze stoomden daarna in zuidelijke richting weg. Zoodra ten 6 u. 52 te Den Helder be richt werd ontvangen dat Britsche tor- pedobootjagers binnen de territoriale grenzen naar vrachtschepen toestuurden werden Hr. Ms. „Kortenaer" en 4 tor pedobooten daarheen gezonden, welke ten 8 u. 25 ter plaatse aankwamen; twee andere booten kregen order bij Texel en het Schulpengat te blijven kruisen, twee tusschen Vlieland en Texel en twee bij het op Zondag j.l. gestrande Duitsche vaartuig. Het staat vast dat de aanval plaats had binnen de territoriale wateren. Engelsche persstemmen. De „Times" wijdt een beschouwing aan den overval van een convooi Duit sche koopvaarders door een Engelsche vloot in de nabijheid van onze kust en betoogt, naar Reuter seint, dat de nieu we maatregelen, om een eind te maken aan den steeds toenemenden handei lus- sche Nederlandsche en Duitsche havens doeltreffend zijn gebleken. Vier sche pen, welke zijn buitgemaakt want er kan geen twijfel bestaan omtrent de verbeurdverklaring er van zullen bo vendien welkom materiaal leveren ter vervanging van andere, die vernietigd zijn door de Duitsche onderzeebooten. Dit is een soort van weerwraak, waar mede ieder kan instemmen en die ons aangenaam is. Bovendien levert het ^ebeurde een bewijs voor de waakzaamheid en activi teit van de Engelsche patrouilleschcpen. De uitbreiding der Engelsche gevaarr zone, welke drie weken geleden werd bekend gemaakt, was duidelijk een maatregel, noodig gemaakt door den handel, gedreven tusschen sommige Nederlandsche havens en vlootbases van Noord-Duitschland. Het is duidelijk ge bleken. dat stoomboolen met een lading steenkolen Rotterdam verlieten, en, de Nederlandsche territoriale wateren niet verlatend, aldus de gebieden bereikten, welke door Duitsche mijnen en onder zeeërs beschermd worden, vanwaar zij naar Cuxhaven en Wilhelmshafen ste venden. Met andere woorden werden die sche pen feitelijk geconvoieerd naar Duit sche havens. Aangezien de grens van het vroegere Engelsche gevaarlijke ge bied op ongeveer zes mijlen afstand van Terschelling begon, was de gevaarlijke zone slechts klein. Nu het Zuidwaarts is uitgebreid tot een punt vlak ten Noor den van Tessel en dichtbij de Neder landsche wateren is gebracht, zijn de moeilijkheden voor die scheepvaart be langrijk toegenomen. Voor schepen, die, wat het blad wil noemen smokkelhandel dreven, was de keus óf geheel in de territoriale wateren te blijven, wat wegens de ondiepten en zandbanken langs de Nederlandsche kust niet zonder gevaar was, óf te stoo- men door het vermoedelijk met mijnen bezet Engelsche gevaargebied. Zoo zij poogden hun vracht te vervoeren buit ten "het gevaarlijk gebied en door het Skagrak naar de Oostzee, dan hadden zij meer dan 80 mijlen af te leggen en alle kans geloopen Engelsche kruisers te ontmoeten. De zes schepen die door de Engelsche patrouillevaartuigen zijn veroverd, had den betrekkelijk veilig de Nederland sche territoriale wateren verlaten en voeren door het gevaarlijk gebied, toen zij gedwongen werden te stoppen. Indien enkele projectielen, door Engelsche schepen afgevuurd, op Nederlandsch gebied zijn aangetroffen, bewijst dit niets, omdat de Engelsche scheepska- nonnen veel verder dragen dan de af stand van de grens der territoriale wa teren tot de neutrale kust. Ook de „Morning Post" heeft een ar tikel over het gebeurde en betoogt o. a., dat, als de Duitsche schepen op de sei nen der Engelschen hadden gestopt, er niet op hen geschoten zou zijn. De „Daily Telegraph" verzekert, dat on getwijfeld een onderzoek zal worden ingesteld in verband met de vraag, of de gebeurtenissen zich binnen de territo riale wateren van Nederland hebben af gespeeld. Intusschen betoogt het blad, dat als de neutrale mogendheden zich niet met kracht kunnen verzetten tegen inbreu ken op hunne rechten, zij van de Geal lieerden ook niet veel ontzag kunnen verwacIïTen. Zij moeien wel begrijpen, dat de Geallieerden en de Vereenigde Staten alles zullen doen om de hulp, welke Duitschland ontvangt van de Scandinavische landen en Nederland te doen eindigen, en het is de laak der laatste landen om hunne neutraliteit te handhaven. Begrafenis slachtoffers zeegevecht. Gisteren heeft te Bevgen aan Zee de teraardebestelling püaarts gehad van de twee gedoode i.eoiied'en van de Duitsche kiolenbooton. Onder de Veie aanwezigen merkten wij op den Duitschen consul, dien burgemees ter en den commandant van het internc?- ringsdepot te Bergen. De consul herdacht met een kort woord den tragischen dood van deze mannen en legde namens het Duiifrsche consulaat een krans op de baar. Daarna heeft een Duitsch predikant het woord' gevoerd. Een veertigtal Duiitsiche geïnterneerden Ibewees de overledenen de laatste eeir.. „N. R: Ct." De lichtschepen. Naar het Kaagsche Corr.-bureau ver neemt, zijn de sleepbooten, die bij de lichtschepen Doggersbank Noord en Doggersbank Zuid en Terschellinger- bank lagen, teneinde deze bij gebleken noodzakelijkheid dadelijk te kunnen binnensleepen, voorloopig weer terug geroepen. Salarissen onderwijzers. De Kamerleden Van Wijnbergen, Van der Molen en Gerretson hebben geza menlijk de volgende vraag gericht tot den Minister van Binnenlandsche Za ken: In verschillende provinciën is door meerdere Gemeentebesturen met het oog op de tegenwoordige omstandighe den eene herziening van de salarisrege ling der onderwijzers aan de openbare scholen ter hand genomen. Ook is door onderscheiden colleges van Gedeputeer de Staten eene circulaire aan de Ge meentebesturen gezonden om, voor zoo ver zulks nog niet geschied was, alsnog aan te dringen op verhooging der onder wijzers: larissen. Is de Minister nu niet van oordeel, dat ook de besturen van Bijzondere Scholen moeten worden in staat gesteld de salarissen van hun personeel te ver- hoogen tot het peil, waarop ze ongetwij feld in deze omstandigheden door de Gemeentebesturen te recht zijn of zul len worden gebracht? Zoo ja, is dan de Minister bereid de indiening van een daartoe strekkend wetsontwerp te bevorderen? i Broodkaart 21ste week. De directeur van het Centraal brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart voor de 21ste week loopt van 19 tot en met 27 Juli. Granen en peulvruchten. De Minister van Landbouw, Nijiverthead en Handel heeft bepaald: Art. 1. Eigenaren, en bezitters van cn- gedortente granen en peulvruchten zijn verplicht, telkenmale onmiddellijk na het dorschen opgave te doen van de door hen 'gedbrschte hoeveelheden, uitgedrukt in kili.grammen, aan den burgemeester hun- nier woonplaats. Art. 2. Eigenaren en bezitters van ge- dorschte granen en peulvruchten ziin ver plicht al hun granen en peulvruchten, mert uitzondering van de hoeveelheden, waarover hun uitdrukkelijk de beschik king 6s gelaten, te bezorgen of te doen bezorgen uitsluitend op de plaats jyaar en op dien tijd, dat zulks door den .regeeiring 9cemmi ssa ri s van do rijksgraan- verzameling wordt giewenecht, overeen komstig de daaromtrent bestaande plaat selijke gebruiken. Art. 8. Voldoen de eigenaren en bezit ters niet aan de ion art. 1 en 2 genoemde verplichtingen, dan zal. onverminderd de strafrechtelijke vervolging tüfe zal worden i ngiasield, cie beschikking over de hoeveel heden, in eert. 2 bedoeld, worden inge trokken. A,rt. 4. Onder granen wordt in deze regeling verstaan: wintertarwe, zemer- tarwe, spelt, winterrogge, zomer rogge, wintergerst, zomerger&t, haver, evene, boekweit en kanoriezaad. Onder peulvruchten wordt in deze rege ling verstaan: vcldhoonen (wier-, paarden-, duiven-, schapen- en Waolsche), alle soorten groene en gele eirwten, alle soor ten bruine, gele en witte boenen. Peulvrucli ten. Er moeiten van den ouden oogst nog ongeveer 80.000 balen ipeulvruchten over zijn. De nieuwe oogst wordt door deskiun- digen op een millioen balen geschat. Met het oog op did hoogo cijfer wordt over wogen, het overschot van den ouden oogst uit te voeren. Uitvoer van hooi. Een lezer meent te weten, dat in weer- wii van den slechtfen hooioogst en de daarmee gepaard gaande hooge prijzen (lot zelfs f 100 per 1000 K.G.), consent zal verleend worden voor den uitvoer van 4y2 millioen K.G. hooi, terwijl oelfs de mili taire intendance verlegen is om hooi en maatregelen worden overwogen, om, ter wille van dien veevoedernood, een ïood- slachtinig" te gebieden. (HbL) Een dag zonder gas. De directie der gemeente-lichtfabrie ken te Gouda heeft ter beperking van het gasverbruik aan de gasverbruikers medegedeeld, dat de gasfabriek op Zon dag 22 Juli geen gas zal leveren. Alleen een geringe gasdruk zal gegeven wor den tusschen 12 en 2 uur, teneinde de verbruikers in de gelegenheid te stellen een warmen maaltijd te bereiden. •.Togen desertie en ontvluch ting. Om den, steeds sterker wordenden stroom van deserteurs en Êrijgsgevangenen naar ons land te keeren, zijn de Duitsch-e wachtposten langs onze oostgrens be langrijk versterkt, zoodat zich op nage noeg elke 100 M. afstands een grenswacht- soldaat bevindt. Ook moeten aangehou- Vem diesörijïurs en krijgtsgdvangenen.; 'in het gebied van het Vile legerkorps (Mun ster) onmiddellijk voor de diezer dagen te Munster en Cleve opgerichte oorlogs- A-echtbanken worden gebracht, om daar vonnis te ontvangen. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Juni meer dan 4 milioen meer opgebracht dan in Juni van het vorige jaar, waaronder 7 ton verkregen door belastingverhooging. De geheela stijging kan aan de inkom stenbelasting worden toegeschreven, daar vooruitgang en achteruitgang van de an dere middeien togen elkaar opwegen. Over het eerste halfjaar is ruim 16 mil- lioeru meer ontvangen dan in dienzelfden tijd van 1916. Hiervan zijn 3 millioen aan belastingverhooging toe to schrijven. Voor het accres komt niet minder dan 10 mil lioen voor rekening van de inkomstenbe lasting. De successiebelasting bracht 3.5 millioen meer op, de registratierechten 17 ton, het gedistilleerd 16 ton, de vermo gensbelasting en dia accijns op het ge slacht elk 3 ton. Daarentegen gingen de invoerrechten 3 millioen,. de suikeraccijns 12 ton, de personeele belasting 5 ton, die grondbelasting 1.5 ton achteruit. Del oorlogswinstbelasting gjaf in Juni bijna 14 millioen, de verdegingsbelastin- gen 6 millioen, In totaal is uit deze be- lastingen in 1917 thans ruim 60 millioen gekomen. Met de opcenten voor het lee- ningsfonds mee, is ter zake van de crisis tot dusver rond 130 millioen extra opge brachte Ouderdomsrenten. Op 1 Julli j.l. waren, ingevollge de ontt. 369 en 370 van de Invaliditeitswet 110.192 renten loopende. Prov. Staten van Zuid-Ho'.iand. De eerstvolgende vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is bepaald op a.s. Dinsdag 24 dezer, des v.m. te 11 uur, in 'het gebouw dier Eerste Kamer. Verlenging zomertijd. Door het Kamerlid den heer Gerritsen zijn de volgende vragen gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken: lo. Is de Minister niot van meaning, dut, nu de kolenschaarschte aanhoudt en toe neemt de wettelijke zomertijd belioont verlengd te worden tot 1 October a.©.? 2o. Is de Minister niot van meaning, dot. waar van overheidswege het kunst- üddht gerantsoeneerd wordt en oolc in September a.s. gerantsoeneerd zal worden op de basis van een bepaald percentage van het gebruik in de gelijikisiportigö maand van 'het vorige jaar, de overheid het op volgen van deze bepaling niet behoont la bemoeilijken door een halve maand lang de k'ok ecai uur vroeger te zetten don in het vorige jaar? 9o. Is de Minister op grond van deze overwegingen bereid de indiening te be vorderen van een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op den zomertijd? CQintralo propaganda. Door het bestuur van den Algemeen,?m Bond i© een schrijven gericht aan die be sturen der aangesloten kiesverenigingen, waarin, ter uitvoering van het besluit in zake hét oprichten van een centraal pro- p-agandabureau, verzocht wordt te wallen berichten of de kiesvereenigingen bereid zijn dit bureau jaarlijks te steunen met een bedrag van 10 ck per lid en voorts of er coroite's in de gemeenten en parochies bestaan, 'die van donateurs jaarlijksehe bijdragen van f 10, f5, f2.50, f 1, f0.50 o.f f 0.25 voor het bureau in ontvangst nemen. Antwoord wordt verzocht vóór 1 Januari bij den adjunct-secretaris Mr. Paul Reymer te Hilversum. Gemengde Berichten. Tragisch. Mej. B. te Hem, herstellend6 van een zware ziekte, kreeg van een vroe>- g.ere buurvrouw een bus cacao ten ge schenke. Na gebruik van een kop van deze cacao is mej. B. plotseling overleden Het geneeskundig onderzoek heeft vergif tiging geconstateerd. De zaak is in onderzoek. Bereaving natuurschoon. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van den gemeenteraad van Buien tegen hot besluit van Gedeputeerde Staten van Gel derland, waarbij goedkeuring onthouden wordt aan een, besluit van dien gemeen teraad tot openbaren verkoop van 180 boome-n, op grond dat verkoop op zoo groote schaal de gemeente Buren in sterke mate van haar natuurschoon zou herooven. Raadslid-smokkelaar. Door den bur gemeester van Benncbroek zijn namens den minister 13 balen rnais in beslag ge- biomen bij het raadslid kruidenier Th, Br. die hij in voorraad had buiten de verstrekking van het veevoederbureau. Den dans ontsprongen. De steenko- lenhandelaajr M. te Winterswijk wilde zich voor zaken naar de Duitsche grens plaats Bocholt begeven, doch zonder pas. Even over de grens werd hij aangehou den en hem naar cijn pas gevraagd. Daar hij deze niet kon toonen, werd hij „eingesperrt" en in Bocholt onder bewa king gesteld. Hij vroeg echter den cipier verlof, zich te laten scheren en van die rrelegerihakl maakte bij gebruik om zich langs een, achterdeur te verwijderen en weiTr naar zijn woonpSiats terug te keeren Van een dak gevallen. De 33-jarige schildersknecht W. te Hilversum is van een dak gevallen van een perceel in de Koningstraat Hij kwam met het hoofd op de steeenen terecht en bekwam een schedelbreuk'. Bovendien brak hij diri'e ribben, waarvan er één zijn long ver scheurde. In zorgwekkenden toestand wend hii naar het Diaconesssenhuis ver voerd, waar hij spoedig overleed. Hij laat een weduwe met twee k'anderen achter. Bosch- en heidebrand. Door bet schie ten in de legerplaats Oldebroek ontstond Dinsdagmidag achter de Dellie bosch- en heidebrand. Door spoedig aanwezige hulp kon de Ihrajid', die zich eerst ernstig liet aan zien, spoedig bedwongen worden. Havcrüiefotal. Dc politie te Bussum heeft aangehouden den arbeider J. P., den vrachtrijder R. R. en en den veld- artillieri/ift G. W., allen van Soest, die aldaar 30 II.L. haver uit de militaire stallen ontvreemd hebben. De gestolen ha vei' was te Bussum verkocht aan den koopman G. voor f 28 per mud en werd inmiddels in beslag gc-nomen. De brand £e Middelburg.. Betreffend© den horigen brand, diie Dinsdag avond te Middelburg heeft gowoed, meldt men made? aan de ,,Msb.": Aan het krachtig optreden der brand weer, geholpen door de militairen, os het te donken, d'at niet neg meer perceel en zijn aangetast, want, moermaten vreesde men, dat een groot deel der Schu'iivlot- straat een prooi der vlammen zou worden. In een oogenixiik. tijdis stond'bet venlbraindö perceel öin lichte laaie en toen wij op het terrein van den baand kwamen, sloegen de vlammen boog op en bereikten o.a. de. huilzen aan de overzijde der straat. Door een inspecteur van politie eerste klasse en d'en bewoner van het perceel, kon met veel moeite nog een portefeuille met geld worden gered, terwijl nog enkele zakken aardappelen naar 'buiten werden, gehaald, maar anders kon niets worden gered'. Het was een brand, zooals er gelukkig imiaar hoogst zelden 'liiea- voorkomen,. Betreffende die oorzaak' van den brand vernemen wij nog, dat de vrouw des huizes even te voren een kaars op de slaapkamer der kinderen, waar het naam openstond, beeft aangestoken,. Een minuut of tien later hoorde men een harden klap, tra toei men ging. kijken, stonden de gordij nen en het behangsel reeds in brand, zoo- dat aan bluasc'hen voorloopig niet die den ken viel en het ailleen een wonder 'is, dfci de kinderen nog konden worden gered en geen menscbenlevens te (betreuren zijn. Ontvluchte arrestant gepakt. De Diw't- sche inbreker, die de vorige week uit zijn cel aa.n he,t hoofdbureau van politie t© Utrecht wist le ontvluchten, is, naar het ,-,U. D." meldt, te Scheveningen gearres teerd. Bij oaidéreoek lis gebleken, dat de Duitscher kort geleden als huisknecht fcn dfiiemst was van een dei- Scheveningsdhc hotels; hij bleef daar maar enkele dagen, was opeens verdwenen en mèt hem miste de hoteVlirecfiic 10 dekens. Hij is toen zeker van Schevoningen naar Utrecht verzeild. Ook de burgemeester van Bloemend aal heeft zijn aanhouding verzocht voor eetu strafbaar feit. Op heeterdaad betrapt. In den vori- gen nacht heeft de Rotterdamsclie po litie een tweetal inbrekers cp heeterdiaad betrapt, die zich door inklamming toegang hadden ver©:haft tot de werkplaats van het technisch en scheepsbouwkundig bu reau van de firma B. fin de Hoogstraat,. Een survcilleereiidi ag.enlti vond-de deu/r, dèe toegang geeft tot de werkplaats, epen en ontdekte een groote partij gereedsohappen en looden buizen, die gereed lagen cm te worden meegenomen. Een handlanger, V., die op_ de uitkijk etend', wérd. eveneens gearresteerd. Overreden. Door den stoomtram is gisteravond bij Marienidaal te Oosterbeek overreden de heer B., won/end© te Ouster- beek. Hij werd ernstig gewond en moest in vrij ca-nsiitigen toestand maatr het zieken hui© overgebracht worden. Een. zeer nieuwsgierige juffrouw, diie 't gebeurde wilde zien, stak met. zoo'n kracht haar hoofd naar buiten, dat de ruit ver brijzeld werd. Het raam was n.l. gesloten! Zij betaalde haar nieuwsgierigheid1 met eemiige hoofdwonden die in de tram ver bonden werden. ALPHEN a/d. RIJN. Hotel-, Café- en Koffiehuishouders. In hel hotel Toor vergaderde gisteren de sine© kort geleden opgerichte afcleeling Alphen en omstreken ,,Ons Belang" van de Ned. Bond van Hotel-, Café en KaffdeQiuiishou- ders. Als spreker trad voor de aanwezigen op de (heer Muller van 's-Gravenhoge, hoofdbestuurder van 'boven ge noemden Bond, die op zakelijke wijze de belangen, van dit bedrijf uiteenzette en hot nut van aansluiting bij den Bond bepleitte. Staand© dc vergadering traden enkele aanwezigen als lid toe. Het bestuur werd definitief samengesteld- uit de hoeren C. van de~ Zwaan, voorz., D. Talman, seer., A. Loos, ponningm., A. H. Beumer en Jac. Winkel, commissarissen,. De afd. omvat de gemeen ten Alphen, Aarland-enveen, Oudlshoorn, Zwammerdam, Bodegraven en Nieuwkoop. HAARLEM MER P/3 EER. Gemeenteraad. Uitslag van de her stemming voor den gemeenteraad: Van der Laan (Lib.) in kiesdistrict I 49 stem men, Scheffers (S. D. A. P.> 26, van on waarde 1 stem; kiesdistrict II: Van dier Laan 139, Scheffers 152 stemmen; kies district III: Van dor Laan 23 en Scheffers 15 ©temmen, van onwaardie 1 stern. Totaal Van der Laan 211 en Scheffers 193 stem men, zoodat gekoizien is die heer Van der Laan. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ontevreden stemming onder de tuinders. Op de veiling hier zoowel als te Rijms- burg, heerschtc gisteamamiddag eon onte vreden stemming. De ommak was de on gunstige prijsbepaling voor de vroege i aardappelen. N-iet a,'Jlean dat voor overüce en ovealand de prijs met 1J,*> ct. per K.(L gedaald w-ais, doch ook de oattriiappeter^ oorspronkelijk bestemd voor btmieiikuxl', mogen pa© over geveild wonden voor over- zee als do prijs dia alt toit beneden 5 ct per K.G. De teelt van vroege aajvlappolen' fis bij een matig gewas, wat trouwens bij de meeste tuinders dit jaar regelt is, ni«| voldoende loon end. Enkele tuinder© zijn hun belangen gaan -bepleiten in Den Haag, De toezeg-ging van dien Minister, dat de teelt loonond zou zijn, zou door deze rege» ling niet bewaarheid worden.. Ltsse. Gemeenteraad. Gisteravond 7 uur vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester jhr. v. Bönnig- hausen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Aan den heer P. Koetsier wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school. Voor onderwijzer van bijstand aan de O. L. school, vacature G. Folkerts; had den B. en W. de volgende voordracht in gediend: S. M. Renaud, VV. van Lier en S. Dronkers. Bij tweede stemming werd de heer Dronkers, nr. 3 der voordracht, tot onderwijzer benoemd. Hierna kwam punt 4 aan de orde: be noeming van eene commissie van advies inzake werkloosheidsverzekering. Op voordracht 'van B. en W. werden be noemd: de heer P. Warmerdam als voorzitter, als lid-werkgever de heer S. Barnhoorn en als lid-werkne mer de heer B. Tolido. Bij punt 5 wordt besloten den secreta ris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur een belooning toe te ken nen van f 50 per jaar. Als punt 6 kwam aan de orde wijzi ging van de politie-verordening, n.l. art. 55 aan te vullen met een bis- arlikel, luidende: Het is verboden mest, vuilnis, zand of asch te laden of te los sen op plaatsen, waar zulks naar het oordeel van B. en W. schadelijk wordt geacht voor de volksgezondheid. Deze plaatsen worden aangeduid door het plaatsen van een bord. De Tuindersvereeniging „De Een-* dracht" had aan den raad geadresseerd om in het vervolg te voorkomen, dat op haar los- en laadplaats, alsmede terrei nen, bestemd voor het veilen van land bouwproducten mest, vuilnis etc. werd geladen of gelost. Na eenige discussie werd besloten om' waar deze terreinen op het grondgebied der gemeente Haarlem liggen, het ge meentebestuur van Haarlem te verzoe-: ken om deze bepaling in haar politiever ordening op te nemen, met weglating van de laatste alinea belreJfende het plaatsen van borden. In verband met beperking van de openbare verlichting werd besloten de lantaarnsopstekers D. v. d. Voort en A. Kranenburg op wachtgeld te stellen en hen tot 1 Jan. 1918 50 pet. van hun looi? uit te keeren, terwijl Th. v. Dijk in dienst zal worden gehouden voor het onderhouden der lantaarns tegen een salaris van f 7.25 per week. Het volgende punt, het vaststellen van het maximum gasverbruik, lokte eenige discussie uit. B. en W. stelden voor het maximum gasverbruik te bepalen op 30 M3. per maand, d. w. z. dat dit ver bruik in ieder geval vrij is van boete, en ten 2e dat deze bepaling ingaat i Juli j.l; De heer Langeraar vindt deze rege-: ling zeer onbillijk, want juist de groote gezinnen worden hier weer gedupeerd; En dit is onrechtvaardig; de groote ge zinnen worden toch reeds op velerlei gebied in ongelegenheid gebracht, dat zij hier niet extra bezwaard behoeven te worden. Spr. vindt dat deze regeling kant noch wal raakt. Andere leden sluiten zich hierbij aan en wijzen er op, dat bij gebrek aan .brandstoffen vele gezinnen bij het be reiden van eten alleen op kookgas zijn aangewezen. Nu kunnen groole gezin nen niet met 30 M3. toe, terwijl kleine gezinnen te veel hebben. De voorzitter zou gaarne het voorstel terugnemen en trachten een betere re geling te ontwerpen, maar in verband met de haast is dit niet mogelijk. De lieer Van Zanten zou liever zien dat het percentage van het normale ver bruik wat hooger werd dan nu het ge val is, dan krijgen wij een belasting naar draagkracht. De heer Warmerdam meent, dat de groote verbruikers wel wat zwaarder belast worden dan de kleine verbrui kers, maar onrechtvaardig worden zij niet behandeld, want wanneer zij kun nen aantoonen, dat zij door het gebruik van kookgas vaste brandstoffen bespa ren, dan kan het kolendistributiebureau hun maximum verbruik verhoogen. De heer Langeraar zou 30 M3. beschik baar willen stellen tegen den kostenden prijs van 10 ct„ terwijl voor elke meter meer 15 ct. betaald moet worden, met dien verstande echter, dat deze verhoo ging niet zal ingaan wanneer hij blijft binnen 65 pCt. van het verbruik over 1916. De heer Pijnacker stelt voor geen be paald aantal te bepalen, maar den munt- gasverbruikers 80 pet. en de gewone meterverbruikers 70 pet. van het nor male verbruik toe te staan. Dit voorstel wordt met algemeenfl stemmen aangenomen. Hierna werd na uitvoerige discussie de prijs van het gas verhoogd met 2 ct gelijk B. en W. hadden voorgesteld, zoodat nu de prijs per kub. meter is vastgesteld op 12 ct. Hierna werden in gesloten vergade ring eenige reclames behandeld tegen den hoofdelijken omslag, waarna de ver gadering door den voorzitter werd ge sloten. Brandstoffen. Vrijdagavond a*s. J» in 't Bondïgebouw vanwege de vereeniginj winterprovisie ,,St. Marti nu©een alge meeme vergadering warden gehouden. Bet lid van .de kremdsMfencommiieflie Hi-'ie

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2