BINNENLAND. vele Hoeren er nog niet op na, ïïaar zien 2e het nut niet van in en hebben er dus geen cent voor over. Als de boerenjon gens den minimum leeftijd hebben be reikt, die noodig is om lot een land- bouwcursus te worden toegelaten, dan Vergeten zij opzettelijk zich aan te mel den. Zij hechten geen waarde aan al die geleerdheid en gaan liever „buurten", kaarten of stroopen. En van degenen, die zich aanmelden, blijven er bovendien spoedig nog wat weg, sommigen door dat zij ook al minder voor 't landbouw onderwijs voelen, anderen omdat zij weldra bemerken, niet voldoende onder legd te zijn om de lessen met vrucht te .volgen. Rijk, provincie en gemeente zorgen voor „gratis" landbouwonderwijs doch wat baat het, als de jonge boeren er lak aan hebben het bij te wonen? Mochten alle boeren zoo besluit de schrijver zijn opstel toch spoedig tot bun eigen voordeel duidelijk leeren in zien," dat de oude boerenleus: „Vader en grootvader hebben het ook zoo gedaan en die zijn er wat goed gekomen", thans geen steek meer houdt, doch dat kennis de grondslag is van den landbouw. G. B. Opvoeding en Onderwijs. Willen willen. Volgende lezens-en behartigenswaardige beschouwing onlleenen we aan het maand schrift „Sint Antonius". Het opschrift van dit artikel ziet er mogelijk wat vreemd uit; dat vreemde «zal er echter wel afgaan voor den lezer die „volhoudt tot het einde", want aan het einde van dit artikel over wilskracht zal blijken, dat „willen willen" niet een raad sel, maar do oplossing van een raadsel is. De wilskracht wordt te weinig geteld. Twee broeders studeerden voor onder wijzer. De oudste had een fijn verstand en een geheugen, dat alles vasthield, wat het eens had opgenomen. Als een dei- beste leerlingen van de kweekschool stond hij hijzonder goed aangeschreven bij, zijn leeraars en zijn medestudenten benijdden Hem. Hij studeerde niet hard, maakte zich niet moe voor de examens, en altijd was hij vooraan. Zijn jongste broer was minder begaafd. Hij moest alle zeilen bijzetten, wat hij dan ook deed. In de les ontsnapte geen woord van den onderwijzer aan zijn ge spannen oplettendheid. Hij moest in zijn vrijen tijd nog studeer.en, om niet achter te raken. Voor ieder examen zat hij te blokken, te blokken dat al het oveiige van die wereld behalve het examen voor hem niet meer scheen te bestaan. Bekroop hem daarbij weieens de moedeloosheid, de vrees dat alles toch vergeefsch zou zijn, hij zette zich erover heen. En hij kwam er, doch juist op het kantje af. Maar hij ge noot nimmer de achting, die zijn broer genoot; zijn broer was een talent, hij een arme hlokkerl Dat was een valsch oordeel. Had die knappe kop het aan zich zelf te danken, dat hij alles terstond en zonder inspanning begreep en zonder moeite ont hield? Hij had dit talent eenvoudig ont vangen, tzooals een ander- een mooie stem. De „arme blokker" daarentegen ver overde zijn examens, al waren die niet schitterend, door eigen inspanning, door volharden, door zegevierende wilskracht. De oudste rentenierde, de jongste zwoegde; gene erfde, deze won. Maar de rentenier stond het hoogst in aanzien! Blijkt daaruit niet duidelijk, dat de wilskracht te weinig wordt geleld, terwijl men zich van bewondering vergaapt voor geestesgaven en zelfs voor lichaamsgaven? Men geeft zich te weinig moeite om wils kracht aan te kweeken. Als er eens zooveel corg besteed werd aan do vorming van den wil als aan de vorming van liet verstandl Vóór de kinderen zeveiii jaar zijn, wor den zij al op school gedaan. Geëxamineer de, gesalarieerde, gepromoveerde onder wijzers en onderwijzeressen vangen hun werk aan. De geheimen der letterteekens worden ontsluierd, en spoedig ook de ge heimen der cijfers. Dat is het allereerste begin der bewerking van het verstand en «eerst op z'n vroegst na zes of zeven jaar komt het einde. Bij niet weinigen duurt het wel vijftien, twintig jaar vóór dat hun hersen-behandeling voldoende wordt geoordeeld. We willen volstrekt, geen kwaad zeggen van de studie in de verste verte niet alleen wenschten. wij even aan te duiden, dat er zorg genoeg besteed wordt aan de ontwikkeling van het verstand. En de wil? Do spieren hebben ook geen klagen over gebrek aan belangstelling. Voetbal len, turnen, worstelen, gymnastiek in alle soorten en vormen, zwemmen, roeien, kort gezegd de sport, die zoo belangrijk is, dat er geen enk he aangriig inhsid be staat, die in de groote courant211 even veel kolommen krijgt, de sport zorgt uit stekend voor ontwikkeling der spieren. Wie 't ver brengt in de on. nkkeiing van zijn spieren, kan beroemd worden! Wie het Kanaal overzwemt, den sterksten worstelaar „strekt", in een hardt v>p op korte baan 't eerst aan de streep komt, dat is een man voor wie respect gevraagd wordt. Wie daarin het wereldrecord slaat, verdient schatten en onsterfelijken roe.n. We wiillen volstrekt geen kwaad zeggen van. de sport, in de verste verte niet; al leen wensöÖfen wij even aan te duiden,, dat er zorg genoeg besteed wordt aan de ont wikkeling van de spieren. En de wil? Kan wilskracht, aangekweekt werden? Uw eigen geweten beantwoordt die vraag in bevestigenden zin. „In ieder van ons", ziedde Lacordaire, „steekt een heilige en een booswicht." Of de heilige dan wel de booswicht er uit komt, hangt van den wil af. (Over de noodzakelijkheid van die genade later). Nog sterker. Honderden, duizenden waren slecht, kwamen tot inkeer, werden gered, zeifs heilig. Hoe zou dat mogelijk zdjn, wanneer de wil niet vatbaar was voor vorming? Er zijn meneefhen, die de vrijheid van den, wil ontkennen. Aide doen. en laten van iemand- zeggen ze is een noodzakelijk gevolg van wat daaraan voorafging; elke daad vindt haai- natuurlijke verklaring in de omstandigheden, die in dat oogenibiik op dien persoon hebben ingewerkt. Zouden zij dat nog zeggen, wanneer zij door een geslepen boef voor duizend gril den werden opgelicht? Enfin, er is geen dwaasheid, of er zijn (menschen, diie haar verdedigd diebben. Wij kunne,n onzen wil dus vormen., wils kracht aankweeken. Gelukkig hebben wij daartoe nog meer gelegenheid en macht dan tot de vorming van hot verstand, Dure scholen, kostbare boeken zijn daarbij vol strekt niet noodig. We behoeven zelfs geen enkel afzonderlijk uiur voor die wilsvor ming op onze dagorde te zieMen. Alles kan en moet onder het andere werk afgedaan worden. Daarom is er ook niemand., gezond of ziek, i-ijk of arm, rentenier of zwoeger, of bij heeft bet in zijn, macht zijnen will te vormen.. Het verstand is ook veel eerder aan de grens van zijn bevaltingpve-rmogen dan de wil. De wil groeit met het moeilijk be reikbare doel na te streven; slaagt hij er in, dan drijft dit hem tot nieuwe onder nemingen, steeds moeilijker en zwaarder. Willen is kunnen, zegt het spreekwoord'. Hoe moet de wilskracht geoefend wor den? Oefening veronderstelt beweging, werk, inspanning. Hoe kan men den wil vormen? Door te willen. Wij leeren niet willen zonder to willen, evenmin, als we leerden loopen, schrijven en leizen, zonder moeite te dioen om te loopen. te schrijven, te lessen. Maar dan moet dat willen geen half, slap willen zijn, maar forsch, krachtig, cordaat. Om een plezierreisje te maken, een smakelijk maal te gebruiken., een fijne sigaar te rooken, om dergelijke diingen te willen, is geen inspanning van den wil noodig. Daarmede vormt men den wil niet. Van een uitstapje, waarop men zich ge spitst had, afzien; een geurig gerecht laten voorbij gaan, ofschoon men watertandt reeds «bij het zien er van; een dure havanna in het kistje laten, als men er juist trek in heeft; daartoe is inspanning, van den w il 110*01%. ftp ctn'e marnier willende leert men wilton. 't Heeft overeenkomst met. spier oefening. Een licht wandelstokje heffen, al doet men het honderd keer achtereen, dat maakt de spaeren. niet sterker; maar vijf en twintig kilo in de hoogte steken tien maal achter een, dat slerkt wel. Iets willen, waarin de trage natuur geen lust- heeft, iets nietdoen, wanneer alle ver langens tot inwilligen trekken, dat is wils- gymnastiek. Maar dat is niet anders dan zich ver sterven, roept er een uiit. En hij heeft volkomen gelijk. De christelijke versterving is echter nog iets hoogais dian wilsgymmastiek, 't Was er ons evenwel thans om te doen duidelijk te maken, dat de versterving ook den wil vormt. Nederland en de Oorlog. liet gasverbruik. Naar de „Tel." meldt heeft de direc teur van de Rijkskolendistributie aan directeuren van gasfabrieken een rond schrijven verzonden, waaraan het vol gende ontleend is: Sedert de ranlsoeneering der gasbe drijven en inzonderheid gedurende de laatste maanden, is door tal van gasfa brieken, ondanks herhaalde aanmanin gen tot beperking, te veel gas afgele verd. De zorgwekkende toestand van de kolenvoorziening laat niet toe, dat op deze wijze wordt voortgegaan; van 1 Juli j.l. af zullen dan ook aan geen gas fabriek méér kolen worden verstrekt dan noodig zijn voor een gasafgifte van 65 procent van de overeenkomstige maand van het vorige jaar, tenzij zeer deugdelijk is aangetoond, dat met in achtneming van hetgeen hierna zal vol gen, een overschrijding gewettigd is. Naar mijn oordeel zegt de directeur der Rijkskolendistributie wordt de meeste waarborg tegen overschrijding van de 65 pet. verkregen door een ge detailleerd stelsel van rantsoeneering toe te passen, bij welk stelsel men steeds in de allereerste plaats voor oogen dient te houden, de wenschelijkheid, om aan ieder die op gas kan koken, de daarvoor benoodigde hoeveelheid gas ter beschik king te stellen.Volgens mijn meening zal voor koken een gasafgifte van 360 kub. M. per jaar als maximum moeten wor den aangenomen. De verlichting moet tot het uiterste worden beperkt, terwijl het industrie- gas moet worden beperkt tot 75 pet. van het in November j.l. verbruikte kwan tum, tenzij speciale ontheffing door de Rijkskolendistributie is verleend; de noodzakelijkheid om bedrijven, welke van electriciteit gebruik kunnen maken, hierop over te brengen, blijft onvermin derd bestaan. Ten einde te kunnen beoordeelen, of iedere gasfabriek in alle opzichten me dewerkt en het" hare heeft gedaan, dddr te bezuinigen, waar dit mogelijk is, en de hoeveelheid gas, waarover beschikt wordt, d&ér te brengen, waar zij uit een oogpunt van goede kolenvoorziening moet worden gebracht, zal ik gaarne ge regeld den 28sten van elke maand een schema ontvangen, waaruit mij de door u gedachte verdeeling voor de volgende maand zal blijken. Ik behoud mij voor, de door u gedach te verdeeling, indien deze naar mijn oordeel niet juist mocht zijn. te wijzi gen. Wanneer men bij eene op deze wijze streng doorgevoerde rantsoenee ring niet tot de besparing van 35 pet, van de overeenkomstige maand van het vorige jaar komt, zal, indien dit aan de Rijkskolendistributie overtuigend is aangejoond, hét desbetreffend gasbedrijf voor een hoogere toewijzing in aanmer king worden gebracht. Ik vestig.er bij voorbaat reeds uitdrukkelijk uwe aan dacht op, dat als deugdelijke argumen ten voor overschrijding van het bezui nigingspercentage nimmer door mij zullen worden erkend: publieke verlich ting, verlichting van openbare gebou wen, buizenverlies en dergelijke. Ik meen, door bovenstaande te hebben aangetoond, dat de Rijkskolendistribu tie in het vervolg meer in bijzonderhe den te distributie van bet gas wensctit te zien geregeld, opdat de beschikbare hoeveelheid gas Over het geheele land in ieder opzicht zal bijdragen tot een richtige verdeeling der'in totaal aan wezige brandstoffen Zooals in de desbetreffende circulaire van den minister van Landbouw, Nij verheid en Ilandel reeds werd gezegd, is een innige samenwerking met de elec- triciteitsbedrijven en de Brandstoffen- commissies gewenschl; ik herhaal dit hierbij nadrukkelijk en verzoek u in het belang van hel algemeen, hiertoe het uwe bij te dragen. Ten slolte voeg ik hieraan toe, dat het in mijn bedoeling- ligt, zoo de ervaring na een paar maan den mocht leeren, dat een bepaald dis tributie-stelsel de voorkeur verdient, dit bindend voor te schrijven. De Export-Centrale. De Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrijvenden in Industriekern Middenstand heeft een adres aan de ministers van Financiën en Landbouw, Nijverheid en Handel gericht, waarin gezegd wordt, dat de wenschelijkheid wordt erkend van een meer gecentrali seerde regeling van den uitvoer; dat het noodig is, dat de diverse orga nisaties, commissies enz. worden opge heven, daar door de groole verscheiden heid dezer lichamen liet onmogelijk is te voorkomen, dat de opgelegde taak op verschillende wijze geschiedt; dat het daarom zeer aanbevelenswaar dig wordt geacht een centraal lichaam op te richten; dat dit centraal lichaam een Staats lichaam behoort te zijn, waarvoor de regeering de verantwoordelijkheid aan vaardt en deze zich laat voorlichten door vertegenwoordigers van handel, nijverheid, land- en tuinbouw, veeteelt en visscherij; dal het de laak van dit Staatslichaam zal zijn de beoordeeling van het geven of weigeren van exporlconsenten, het daaraan verbinden van voorwaarden of contra-prestaties, naar een vaslen regel en eventueel het doen van heffingen, die bij de wet geregeld moeten zijn; dat het noodzakelijk is, dat de handel niet wordt, uitgeschakeld, en dus be paald wordt, dat het genoemd centraal bureau geen eigen zaken drijven mag; dat het noodig is te. bep.alen, dat deze regeling van kracht is tijdens dezen oorlog en zoolang- daarna, als kan ge acht worden, dat de toestand weer nor maal kan genoemd worden." V e e u i t v 0 e r en vleesch- distributie. De buitengewone schaarschte aan vee voeder heeft een regeeringsbesluit tot een sterke inkrimping van" den veesta pel noodzakelijk gemaakt. Ongeveer een half millioen stuks rundvee zullen wor den opgeruimd. Een belangrijk gedeelte zal levend worden uitgevoerd, terwijl een ander gedeelte zal worden geslacht, ten einde het vleescli hier te distribuee- ren, ter vervanging van hel varkens- vleesch. Het vee zal zoowel naar de ge allieerden gaan als naar de centralen. De uitvoer zal zeer geleidelijk geschie den, ook al in verband met'het tekort aan spoorwegmateriaal in 't buitenland. Komen er geen belemmeringen, dan zal de uitvoer reeds in Augustus aan vangen. Voor den geheelen uitvoer zul len eenige maanden noodig zijn.- Ongedorschte granen en peulvruchten. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft tot de burgemees ters het navolgende rondschrijven ge richt: Onder verwijzing naar de beschikking van 12 dezer, heb ik de eer u te machti gen ingevolge artikel 9, lid 1, der Distri- butiewet 1916, aan degenen van wie niet. blijkt, dat zij ongedorschte granen en peulvruchten vervoeren ofvervoerd hebben van hel land naar de opslag plaats van de verbouwers, bij schrifte lijke vordering te vragen hoeveel gra nen zij vervoeren of vervoerd hebben, waar deze zich eventueel mochten be vinden en om deze granen en peulvruch ten ingevolge artikel 9, lid 2, der Distri- buliewet 1916 in bezit te nemen en ter beschikking te stellen van den regce- ringscommissaris voor de Rijksgraan- verzameling in uw provincie, nadat de waarde is geschat door schat Iers, op aanwijzing van den regeeringscommis-1 saris door u te benoemen, en nadat door u eene bon voor de uilbetaling van liet verschuldigde bedrag, betaalbaar bij den regeringscommissaris, is afgege ven. Beleefd verzoek ik u door middel vidi rijks- en gemeentepolitie toezicht te doe* houden, dat geen verboden aflevering of vervoer plaats vindt en waar zulks plaats vindt door inbezitneming onve.. wijld in te grijpen. AGENDA'S. Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden. Donderdag, 9 uur in „Prediker", Vergad ring van het Afdeelingsbestuur. Zaterdag 8—9 uur, in „Prediker", zittir.- Spaar- en Voorschotbank; 7SlJ2 uur, lep. titie van de Harmonie „St.Gregorius". St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Zondag 15 Juli, ten 6y2 uur, gez. II. Mi' met algemeene H. Communie in de St.-Lc dewijkskerk, daarna gemeenschappelijk Ont bijt in ons tijdelijk gebouw v/d Werfstraat 98 De zaal is open van 12i/22'/2 uur, daarne gesloten- 's Avonds ten 7y2 uur precies, Uitvoering in de „Graanbenrs" voor alle leden der Vereeniging, de Leden worden attent gemaakt, allen de Insigne te dragen. Maandag Dinsdag, en Donderdag, is de zaai beschikbaar voor de gezellen. Woensdag van 8.10 tot 10.10, repetitie Gymnastiek. Zaterdag, zitting spaarkas op de gewone uren. Zita-Vereeniging. Zondag, Geopend vanaf 12 uur. Kwart voor 8, zangles voor de kleine meisjes beneden 12 jaar, Van half 4 tot half 5 zangles voor de meisjes van het patronaat en de vakschool. Van half 6 tot half 7 ontspanning. Half G Spaarkas en Bibliotheek. SsAvonds tot 10 uur, gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Van half 5 tot half G, godsdienstonderricht voor alle meisjes van het Patronaat en de vakschool. Maandag 3 uur, Bestuursvergadering, Van half 8 tot 9 uur. Herhalingsonderwijs, 2de leerjaar Patronaat. Van half tot half 9, knip- les, le leerjaar vakschool afd. A. Dinsd: g van 11 tot 12 uur voormiddag arbeidsbeurs, inlichtingen voor verschillende betrekkingen. Van half S tot half 10 waschles, 2e leerjaar vakschool. Van 8 tot 10 uur ge zellige bijeenkomst in de zalen der winkeljuffr. Woensdagavond van 810 uur, gezellige bijeenkomst voor dienstboden. Van tot half 10 strijkles, 2e leerjaarvak: hooi. Van 8—9 uur, Bibliotheek on Spaarkas^,wooden kunnen ook worden toegelaten.) Donderdagavond de zaal geopend voor de dienstboden. Van 25 uur en van 810 uur, Tentoonstelling van hetgeen door de meisjes van de vakschool in het afgeloopen jaar is vervaardigd. Vrijdagavond, Van half 8 tot half 10, gezellige bijeenkomst voor meisjes van het Retraitcfonds Van S9 uur, Arbeidsbeurs. Van S tot half 10, verstellen voor de meisjes* boven de 17 jaar. Van 25 en van 8—10 uur, Tentoonstelling van het geen door de meisjes van de vakschool in het afgeloopen jaar is vervaardigd. Zaterdagavond van 8 uur tot 9 uur. Koor zang II. Hart, Zondag 22 Juli, van 8—10 nnr, Tentoon stelling voor de Ouders der kinderen ven patronaat en vakschool. St. Agnes Meisjes Patronaat Par. 0. L ,V. Hemelvaart (Mon Père.) Maandag, van 7'/29 uur, 1ste leerjaar Naaionderricht. 2de leerjaar: Herhalings- on derwijs. Dinsdag, van 7V29 uur, 1ste leerjaar: Herhalingsonderwijs. 2de leerjaar: Naaion derricht. St. Pancratius Jongens Patronaat. Par. 0. L. Vr. Hemelvaart (Mon Père.) Dinsdag van 89'/^ viur, Herhalingsonderw. Vrijdag van 89y2 uur, Godsdienstonder, richt en Spaarkas. St. Liduina-Meisjes-Patronaat St. Petrus Parochie. Maandag-avond van7 tot half negen Her halingsonderwijs. Dinsdag-avond van 7 tot kwart voor 8 uur lste afdeeling Spaarkas en Godsdienstonder richt, 2de afd. naai- en verstelles, van kwart- voor S tot half negen yur voor de lste afd* naailes en voor de 2de afd. Spaarkas en Gods dienstonderricht. Woensdag, van 7 tot half 9 uur voor de lste en 2de afd. Breiles. Donderdag-avond van 7 tot half 9 uur, voor de lste afd. Naailes, voor de 2de afd. Naai- en verstelles. generaties ontwikkelen binnen drie en een halve maand. Voor den oorlog werd de vlieg in bijna alle landen hevig be streden, werden zelfs premies uitge loofd. Met den oorlog echter is die strijd verslapt. Het is hoog tijd thans met ver dubbelden ijver weer te beginnen. In den Spaansch-Amerikaanschen oorlog en in den Boerenoorlog waren de vliegen overbrengers van infecties en epide mieën. Een kogel in het hart. In Frankrijk heeft zich het geval voor gedaan, dat een soldaat langen tijd met een kogel in het hart rondliep, zonder daar zelf het geringste vermoeden van te hebben. Bij een ribbreuk werd hij echter naar een hospitaal gestuurd, waar men bij het onderzoek niet weinig verbaasd was, in de linkerhartkamer een shrapnellkogel te vinden, die geheel vrij lag en bij iedere beweging van den hartspier van links naar rechts en weer terug rolde, zonder de hartwerking ook maar in het minst te hinderen. Deze ko- §el was blijkbaar bij een vorige verwon ing van den soldaat niet ontdekt en achtergebleven. Operatieve verwijdering zal, nu de patiënt geen hinder van de kogel heeft, wel niet noodzakelijk ge acht worden. W' Genezingen tn den droom. Dat de meaisch in dien droom een buiten gewoon verfijnd: w aarnemin gs«v emmog en hoeft, is algemeen bekend'. .Soms wordt iemand liang vóór een ziekte in den droom gewaarschuwd ziek te zullen worden. Zulke „voorvoelende" droomen, diie daar op toerusten,dat one droomleven reeds door de eerste indiruikiken van hielt nade lend lijden beïnvloed) wordt-, komen veel voor en hebben niets wonderlijks. Merk waardiger zijn de gevallen, waarin de zieken droomen, waardoor ze geholpen kunnen worden of dat ze genezen zijn. In verscheidene hospitalen, waarin- stom geworden soldaten opgenomen waren, is opgemerkt, dat deze mannen, door een schrik van de spraak beroofd, dikwijls na een droom weer spreken kunnen. Zulike geneeskrachtige droomen worden door verschillende geneesheeren als een gunstig voorteeken beschouwd, wat ze verklaren door to zeggen, dat blijkbaar het verfijnde waarnemingsvermogen in den droom de genezing voorziet. Over interessante droomtgenezingen ver telt Dr. Freudchberg in „Psychische Stu dies": In eert hospitaal was eern groot aan- tal neurotici, diie niet met de oude methode te genezen waren. Dr. Witgenstein wilde toen de Kauffmarnnethode toepassen, be rustend op een coaubinartiie van sterke pijnlijke electrisehe stroom-:n en sugges tie. Toen de zieken dit vernamen, ontstond onder hen een ware paniek, die echter de heilzame gevolgen had. Een patiënt be torde uit angst zoo opvallend, dat de be handeling niet meer nooddg was. Tóen echter twee zwaar verlamden totaal ge nezen waren na de behandeling, sloeg, de ©temming plotseling om. Er heer-schte groote vreugde en de in diit bewustzijn opgenomen sterke in druk van de schijn bare wondergenezing gring onmerkbaar over in het onderbewustzijn. Daardoor verklaren we nu het volgende: eens droomde een andere patient die aan trillingen van anm en hoofd 'Leed, dat Dr. Witgenstein met mij (Freudenberg en nog een andere arts op hem toetrad en hem een vreeselijk apparaat op de borst zette. Met een luiden schreeuw sprong hij, nog half droomend, vol ontzetting zijn bed uit., on waakte en was genezen! Zoo had de droom het werk van den geneesheer gedaan. (Vox Med.) D$ autoplaan: een vliegende auto. In het Polytechnisch Weekblad1 wordian me ledeef inge» gedaan aangaande een vliegenden automobiel. Op de. laatste pan- Amerikaansche aeronautische tentoonstel ling ie New-York werd een prachtige luxe limousine vertoond, welke wel degelijk als de eerste practische lucht au to kan gelden. De wagen doei 45 K.M. in het uur, wan neer hij langs gewone wegen rijdt en be reikt weldra een snelheid van 65 K.M. wanneer hij in de lucht zweeft. Die 'lucht auto werd ontworpen en geconstrueerd in de fabriek van Glen Cui'lds-s. 't Is een ver vormde drievlakkcr met ©enigszins onder steunde draagvlakken. De twee bovenvlak ken hebben oen vlucht van rrva 12 M het onderste van 7 M. De totale hoogte bereikt 3 M de lengte 9 M de nuttige belasting 350 K.G. De cairos'serie is van aluminium, d'e ra men van celluloid .De geheele wagen ziet er, behalve zijn vleugels, in- en uitwendig uit als een snelrijdende- limousme. Volgens de gewone anto-pracüjk st-aat de motor, een 8-eyUnder 100 P.K., vóórop. De as wordt naar achteren doorgevoerd, v. aar zij door middel van een ketting- overbrenging een propeller met 4 bladen drijft. Het centrum van dezen propeller staat ongeveer op die hoogte van het dak van den wagen. Volgens „Scient, Ameri can" 24317 rijdt de luchtauto op «Ie wegen net als een gewone auto. Hij wordt op de bekende wij-zie door de voorwielen gestuurd, welke in vei-bindling staan met de luchtroeren. Met een brandstofcapaciteit van 135 L. en een verbruik van 45 Liter per uur, kan hij drie uur met cte maximum-snel heid rijden of vliegen. De auto zal voor ongeveer 25.000 gulden, verkocht- worden. Een zes-jarige schaker. Een Poolsehe zesjarige jongen, DzmuLik Rza&zewki geheelen, gaf dozer dagen te Warschau in h-e.t openbaar scha-akséan- ces, Geen wonder, dat diit wonderkind, in de Poolsehe en Duitsche pers veel van zich doet spreken. Het ventje- ia uit een arme Joodsch- Pootsche familie en wordt door deze blijk baar reeds op zijn jeugdigen leeftijd ge ëxploiteerd. Een Duitsch officier, die als zoodanig toevallig in een Poolech stadje kwam, waar een schaakséance van het ventje plaats had, schrijft daarover in het „Deut sche© Wochenblatt": „Het is bewonderenswaardig, wat de jongen praesteert, welke knappe combina ties hij maakt en hoe hij de positie be oordeelt. Hij Is natuurlijk geen meester, kan echter voor een goed middelmatig schaakspeler doorgaan. Men moet echter medelijden met het ventje hebben, dat nu reeds „voor zaken" van plaats tot plaats trekt. Er zal wel nooil- wat go eis van hem terecht komen, misschien brengt hij 'i niet eens tot groot schaakmeester, 't Ir overi gens een aardig, een beetje o-udacht.ig liind; dat reeds sporen van zenuwachtig heid vertoont. Ik heb twee partijen met hem gespeeld-. Toen hij beide verloren had, begon hij tc schreien, 'i Speet me gewel dig!" Naar aanleiding hiervan schrijft do be- kendi meester Misses -in het „Borliener Tageblatt" een artikeltje, waarin hij wijst op het verkeerde voor -het ventje zelf, van zijn beroemdheid en van -de opkammerij der bta-rlen van zijn genie. Er zijn meer schaak-wonderkinderen geweest, het genio Paul Morphy, die op tienjarigen leeftijd) reeds een sterk schaakspeler was, en de tegenwoordige grootmeester Capablanca, die als kind van 4 jaar leerde schaken, en op uvaalfjarigen leeftijd de sterkste speler van- Cuba was. Maar deze bedden waren afkomstig uit een gegoed milieu en hielden zich in hun kinderjaren nog met andere dingen bezig dan met het schaakspel. Geheel anders echter i-s het niet den- zes jarigen Pool, dji'e, doordat Qiij, hetgeen overigens zeen- begrijpelijk i-s ,door zijn familie n-u reedis geëxploiteerd' wordt, zoo veel te gemakkelijker de lichamelijke en geestelijke nadeel-en van zijn schaak tal ent zal kunnen ond-ervmden. "t ls inderdaad te hopen, dat er men- schen gevonden worden, die zdc-h het text van DzmuUk Rzeszewski aan trekken, hem als wonderlund'1 onttro-nen en hem een goede opvoeding geven, waardóór hij later nut zal kunnen trekken van zijn onmis kenbaar talent.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2