14 BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. de JAARGANG BUREAU: STEENSCHUUR 15, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. - Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN Te ABONNEMENTSPRIJS bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden II cent per week f 1.45 per kwartaal bij onze agenten 12 cent per week, f 1.60 per kwartaaL Franco per post f 1.80 per kwartaaL Het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 15 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent ZATERDAG JULI I9I7. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1-5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent. Ingezonden mededeslingen van 1-5 regels f1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettere naar plaatsruimte. KLEINE AOVERTENTIËN, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd huur en verhuur, koop en verkoop 40 centen per 30 woorden, leder woord meer 1 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het geïl lustreerd Zondagsblad. V De Evenredige Vertegenwoor diging. De Evenredige Vertegenwoordiging kan aanleiding worden voor de vorming .van verschillende politieke groepen of politieke partijen. Dat kan en dat zal ook inderdaad ge schieden. Men is er nu al mee begonnen. De bekende, in zijn oud-liberale theo rieën verstarde mr. Van Houten geeft blijkbaar den moed niet op en heeft nu reeds te s-Gravenhage een comité ge vormd, dat zich ten doel zal stellen in 'den kieskring 's-Gravenhage een candi- datenlijst in le dienen en deze le ver binden met naar een gemeenschappelijk beginsel opgemaakte candidatenlijsten in andere kieskringen. Dit gemeenschappelijk beginsel zal zijn: ..De staatsbemoeiing zoo spoedig mogelijk te beperken binnen de gren zen, welke de eerbied voor de staatkun dige en economische vrijheid der bur gerij en de zorg voor een zuinig en nauwgezet beheer der openbare kassen noodzakelijk maken." Gelijk de oude Samuel van I-Iouten op deze wijze nog een kansje wil wagen als eerste op de lijst in de verschil lende kieskringen zal natuurlijk ge noemd slaan de heer Van Houten! zoo zullen er natuurlijk meerdere poli- Jieke avonturiers opduiken! Zij allen zullen roepen tot de kiezers: hier moet ge komen, daar moet ge niet wezen! 't Zou ons niet verbazen, als '1918 ons een markt van politieke ven- Iers zal te aanschouwen geven! Tegenover dat politiek gekwansel moet cn zal slaan in hechte eenheid, in 'fiere doelbewustheid de Katholieke Staatspartij, gegrond op zuiver demo cratische beginselen èn onderling ver trouwen. f Ware democratie en onderling ver trouwen zij sluiten elkander niet uit, maar passen bij en in elkaar! Dat over- wege en bedenke men wel. 't Kan lyan groot, nut zijn ter versterking onzer politieke éénheid. V Dom. Onder de anti-papisten van het slag cis. Bronsveld heerscht nog altijd grim mige spijt over het feit, dat Nederland een tijdelijk gezantschap heeft gesteld bij den Paus! De menschen zijn te klein om zich over deze erkenning van de Katholiciteit de algemeenheid der Roomsche Kerk heen te zetten met dreinende gezich ten blijven ze er om heen drentelen. Nu en dan meenen ze de kans schoon te zien om hun venijn eens uit le spu- j wen. Zoo nu weer van ds. ronsveld in de „Stemmen van Waarheid en Vrede" waarin alles is te vinden behalve waar heid en behalve vrede! het volgende schrijven over het Vaticaan: t Onder dc opmerkelijke feiten, welke de oorlog aan het licht brengt, behoort ook de machteloosheid van den Paus le Rome. 't Is nu toch wel zonneklaar, welk een dwaasheid het was een Nederlandsch gezant te zenden naar het Vaticaan. 't Is inderdaad domzulk een taal te durven schrijven! Aan welken vorst of machtige, aan welk optreden van wie ook ter wereld, i? meer te danken, wat betreft de daad werkelijke verzachting van de gruwe len der oorlog dan aan Paus Benedic- tus XV men denke slechts aan de uitwisseling van krijgsgevangenen, ver kregen op aandrang van den Paus. Wie roept hcrhaaldelijker. met krach tiger cn dringender betoogen de vorsten en \olkeren op tot den vrede, dan de Paus van Rome. hen biddend eivsmee- kend elkander te verstaan in wederkee- rige welwillendheid. En wie zal durven zeggen, wat er bij voortduring en onafgebroken langs di- plomatieken weg wordt onderhandeld door de gezantschappen des Pausen in de verschillende landen en door cle ge zantschappen der verschillende mo gendheden bij het Pauselijk hof... 't Is een onbillijke domheid om uit het feit, idat cleze onderhandelingen niet of slechts ten deele bekend worden, te be sluiten, dat zij niet bestaan, niet worden ngevoerd... met, God weet het. welk een leindelijk succes! Doch reecls uit hetgeen bekend is ge worden blijkt, dat de Paus van Rome meer macht uitoefent, meer zedelijke macht, dan wie ter wereld ook! Gat die macht helaas, tot. nu toe nog mat schooner successen heeft behaald 't komt, omdat er zoovelen zijn, als ds. Bronsveld, die Hem den rug toekee- ren, niet willen luisteren naar Zijn stem, de oogen sluiten voor Zijn inter nationale positie, Zijn positie als Vre desvorst bij uitnemendheid Op den haat van dezulken is de kracht der liefde van den Vader der mensch- heid, Die te Rome zetelt, voor een deel gebroken En dom is 't dit dan te wijten aan den Pausl V Herstemming in III. De besturen der rechtsche Kiesver- eenigingen in district III te Leiden ra den den rechtschen kiezers aan, hun stem uit te brengen op het aftredend lid, den heer Botermans. Wij twijfelen er niet aan, of de recht sche kiezers zullen zich aan dit advies hunner kiesvereenigingen houden. Er is voor hen ook geen enkele reden, om er tegen in te gaan. Integendeel. 't Zou ons toch haast een schande lijken, wanneer de eerste sociaal-de mocraat in dén Leidschen Raad werd gebracht in het rechtsche derde district! Dat de rechtsche kiezers in III als goede organisatiemannen zullen hande len overeenkomstig het advies hunner kiesvereenigingen daarvan houden wc ons overtuigd! Slappe strijd op de fronten. Do polit'eke crisis in Duitschland: De Rijkskanselier gaat heen? In afwach ting hiervan is de Rijksdagzitting opnieuw verdaagd. Hindenburg op nieuw naar Berlijn. Een Nederlandsch zeilschip opgebracht. Overzicht. 't Lijkt wel haast een kinderspel, dat op het Westelijk gevechtsterrein plaats vindt. liet geeft zoo haast den indruk van stuivertje wisselen, maar dan op bloedige wijze. Hel Duitsche legerbericht maakt n.l. melding van de herovering der loopgraven bij heuvel 304, welke in een Franschen aanval op 3 Juli voor hen verloren gingen. Nu zijn de door de Duitschers in den aanval van 28 Juni veroverde stellingen weder volledig in Duitsch bezit. Het offensief der Russen in Galicië, ten Z. van den Dnjestr, houdt nog aan, maar het voortrukken is vertraagd om dat de stellingen der Centrale troepen ten \V. van de Lomnitsa den Russischen opmarsch zooveel mogelijk pogen te be letten. Ook van hier ik dus geen belang rijk nieuws binnengekomen. Volgens de latere berichten, zou de Rijkskanselier zijn afgetreden, in af wachting waarvan de Rijksdagzitting opnieuw is verdaagd. Zou de teerling dan toch zijn geworpen? Nadere beves tiging ontbreekt nog; misschien dat eventueel de rubriek „laatste berichten" verdere opheldering kan geven. Aanvankelijk werd verwacht, dat de Rijkskanselier vandaag een verklaring zou afleggen, die eenig licht in de poli tieke duisternis werpen zou. Hij zou na melijk mededeeling doen van enkele wijzigingen in de regeering en de plan nen uiteen zetten, die hij met betrek king tot de geëischte hervormingen voornemens is om te verwezenlijken. In de eerstkomende Rijksdagzilting zal de vredesquaestie worden behandeld. Er zal een vredesmotie worden inge diend door het centrum, de vrijzinnigen en de sociaal-democraten, een deel "der Duitsche groep, alsmede door de Polen, Elzassers, Denen en Welfen (de natio- naal-liberalen hebben besloten de leden vrij te laten bij de stemming), waarin o. a. wordt verklaard: „De Rijksdag be schouwt als eenig en uitsluitend oor logsdoel van Duitschland het handhaven en het waarborgen van zijn economi sche, sociale en politieke zelfstandigheid cn die zijner bondgenooten. Dit doel is Duitschland van zins met leger en vloot door de uiterste inspan ning van alle krachten te bereiken. Graaf Esterhazy, de jeugdige Ilon- gaarsche minister-president, zette in het Huis van Afgevaardigden het standpunt der regeering uiteen, dat heizelfde is als dal van Tisza. Zoo blijft de houding te genover de bondgenooten gelijk. Om trent het vredesvraagstuk zeide Ester hazy: „dat wij dezen oorlog als een ver dedigingsoorlog voeren en ons vredes- doel is geen verovering". Dit is in wezen hetzelfde als wat de vredes-motie bevat, welke in den Rijksdag zal worden inge diend. Op Zee. Weer 24.000 ton naar den fcelder. Uit Berlijn wordt d.d. 12 dezer offi cieel gemeld, dat in de Golf van Biscaye en het Engelsche Kanaal wederom 24,000 bruto reg. ton door de duikboo- ten vernietigd werden. Onder de gezonken schepen bevinden zich het bewapende Engelsche s.s. „Ad- dah" (497 ton) met stukgoederen van Canada naar Cherbourg, het Fransche gewapende s.s. „Bearn" (1271 ton) met stukgoederen van Dakar naar Fécamp, het Fransche zeischip „Alexandre", met hout van Texas naar Fécamp, het Por- tugeesche s.s. „Cabo Verdi" (2220 ton) met levensmiddelen voor het Fransche militaire bestuur te Bordeaux. De ladin gen der overige schepen bestonden voor zoover deze vastgesteld konden worden uit steenkolen, erts en aard akers. Engelsche dreadnought vernield. De Engelsche Admiraliteit bericht:.De „Vauguard" is in den nacht van 9 Juli, terwijl zij voor anker lag, door een ont ploffing aan boord uiteengeslagen en onmiddellijk gezonken. Er waren drie overlevenden, twee man en één officier. Laatstgenoemde is echter later ook ge storven. Vijf-en-negentig man van de equipage waren afwezig tijdens de ontploffing. Er is een onderzoek gelast. Duitschland. De Regeeringscrisis. In de centrale commissie van den Rijksdag deed de sociaal-democratische spreker liet voorstel om de zitting te verdagen. De politieke Ipf^and was nog niet zoo verhelderd, dat de regeering stelling kon nemen ien aanzien van de opgeworpen quaesties. De heer Helfferich antwoordde, dat de Rijkskanselier door andere dringende bezigheden verhinderd was te verschij nen. Helfferich en de andere staatsse cretarissen waren echter bereid de be sprekingen te volgen en eventueele vra gen le beantwoorden. De voorsteller ver klaarde door dit antwoord niet bevre digd te zijn, daar den Rijkskanselier een bepaaldde vraag was voorgelegd, waar op de commissie een bepaald antwoord verlangde, anders hadden de besprekin gen geen doel. Hierop werd lot de verdaging beslo ten. Gisteren nam de politieke crisis plot seling een acuut verloop. De Berlijnsche correspondent van de „Kölnische Zeitung" seint daarover: In dien gewichtige voorteekenen niet be driegen, zal de beslissing reeds zeer spoedig vallen. De crisis heeft haar hoogtepunt bereikt. Dé ..Kölnische Volkszeitung" bevat een telegram van haar Berlijnschen correspondent, die meestal goed is inge licht, waarin deze seint: Het is beslist. De Rijkskanselier heeft zijn ontslag ge nomen. Nopens het verzoek om ontslag is waarschijnlijk reeds op hetoogenblik beslist. Met het oog op dezen toestand is de Rijksdag tot Donderdag verdaagd, om den opvolger gelegenheid te geven voor den Rijksdnc oen verklaring af te leggen aangaande de door den Rijksdm leggen aangaande de door den Rijksdag gestelde eischen en reeds inwilligde toe zeggingen betreffende „Neuorientuie- rung". Hindenburg en Ludcndorff in Berlijn. Op last van den keizer zijn de gene raals Hindenburg, chef van den gene- ralen staf, en Ludendorff, eerste-gene- raal-kwartiermeester, te Berlijn aange komen. De Rijksdagzilting. De Seniorencommissie van den Rijks dag kwam bijeen om over de regeling der werkzaamheden te spreken. Men kwam overeen dat na afdoening van de agenda de Rijksdag zal worden ver daagd. De president zal gemachtigd worden de volgende zitting bijeen te roepen, echter niet vóór Donderdag van de volgende week. Kroonprins en Rijkskanselier Als over zoovele dingen in Duitsch land, wordt op het oogenblik ook diame traal verschillende bericht over de ver houding tusschen Kroonprins en Rijks kanselier. Zoo schrijft bijv. de „Tagliche Rundschau": De afwijkende inzichten, die de Kroon prins heeft ten opzichte van de politiek van den huidigen kanselier in het alge meen cn van zijn binnenlantische poli tiek in het bijzonder, zijn weder duide lijk gebleken, toen de kanselier volgens opdracht van den Keizer den Kroon prins mededeeling deed van de aan staande Paaschboodschap. Bij deze ge legenheid liet de Kroonprins niet na den Kanselier zijn ernstige bezwaren voor te houden ten opzichte van de Beth- mannsche politiek. De Kanselier onttrok zich aan verdere uiteenzettingen dien aangaande door te verklaren, dat hij de opdracht van den Keizer vervulde door den Kroonprins van het gebeurde in kennis te stellen. Het „Berl. Tageblatt" meldt daarente gen: De Kroonprins had gisteren een lang onderhoud met den Rijkskanselier. Naar in politieke kringen verzekerd wordt, zijn zij het eens geworden aangaande het toekomstige richtsnoer der politiek. Naar uit München gemeld wordt, is bij de audiëntie van Von Hertling niet alleen de binnenlandsehe politieke cri sis, doch ook de belangrijke quaestie der buitenlandsche politiek besproken. Verder had de audiëntie ten doel, dat met den Koning een uiteenzetting zou plaats hebben, alvorens de Minister-pre sident zich naar Berlijn begeeft, om de Bondsraadscommissie van Buitenland sche Zaken, bijeen te roepen, waarvan hij voorzitter is. De toestand van Dr. Spahn. De „Ivöln. Volkszeitung" meldt, dat de toestand van dr. Spahn verbeterd is. Aan de tegenwoordige zittingsperiode kan hij echter niet meer deelnemen. Wolff's Bureau seint uit Berlijn d.d. 13 Juli: Nederlandsch zeilschip opgebracht. Volgens officieel bericht hebben onze watervliegtuigen gisteravond in Hoof den (in het zuidelijk deel van de Noord zee) opgebracht het Nederlandsche zeil schip „Agida" („Agiena"?), met contra bande voor Havre bestemd. Het vaartuig werd later door onze torpedobooten naar Zeebrugge gebracht. Italië. Uit d3 Itafiaansshe Kamer. Na een vaderlandslievende rede van minister-president Boselli, die levendig werd toegejuicht, nam de Kamer met 273 tegen 53 stemmen de volgende mo te aan, die aanvaard was door de regee ring: „De Kamer, gehoord de verklarin gen cler regeering, gaat over tot stem ming over de voorloopige twaalfden". Het ontwerp betreffende de voorloo pige twaalfden werd aangenomen, waar na de zitting werd opgeheven. Rusland. De betrekkingen met Japan. De Japansche minister van Buiten landsche Zaken heeft, naar de „Djen" uit diplomatieke bron verneemt, den Russischen gezant te Tokio medege deeld, dat de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Japan en Rusland, op de gemeenschappelijke belangen in het Verre Oosten gebaseerd, onveranderd gebleven zijn. Japan is den nieuwen toe stand in Rusland volkomen gunstig gezind. Vereenigde Staten. De Amerikaarvsche luchtvloot. De militaire commissie uit het Huis van Volksvertegenwoordigers nam met algemeenen stemmen een voorstel aan tot het scheppen van een groote lucht vloot (Aviation-bill). Op verzoek van het departement van oorlog waren geen bij zonderheden van den voorgestelden aan bouw in het voorstel opgenomen. De vlieger Baker kwam in de commissie en wees op de dringende noodzakelijkheid om dadelijk de luchtstrijdmacht der ge allieerden uit te breiden. China. Een aanval op Peking. De republikeinen déden gisterochtend te vier uur een aanval op Peking. Zij maakten daarbij gebruik van artillerie, mitrailleurs en vliegtuigen. Zes vreemdelingen werden gewond. Drieduizend man van de keizerlijke troepen werden, volgens eejn bericht uit het republikeinsche hoofdkwartier, na een gevecht van twee uren in den Tem pel des hemels gevangen genomen. Generaal Sjang Soen heeft een schuil plaats gezocht in het Ooslenrijksche ge zantschapsgebouw. liet gevecht met de rest der keizerlijke troepen duurt .voort in de Verboden Stad, waar een ontzaglijke brand woedt. Nederland en de Oorlog. De minister heeft bepaald, dal de ma ximumprijs van brood niet toepasselijlc is op luxe- en krentenbrood. In het Engelsche Lagerhuis heeft de uitvoer naar Nederland wederom een onderwerp van discussie gevormd. In verband met de schaarschte aan veevoeder zal 500,000 stuks vee uorden uitgevoerd. Maatregelen worden beraamd om de gevolgen van hel gebrek aan rijwielban den zooveel mogelijk gelijkelijk door de verschillende belanghebbenden te doen dragen. Geen zeeslag. Men meldt uit Den Helder: De geruchten over een zeeslag nabij* de kust van onze Noord-IIollandsche eilanden zijn ontstaan door een loos alarm van de kustwacht. Als gewoonlijk was een Duitsche flot tielje, bestaande uit ongeveer 20 schepen (torpedobooten, mijnleggers en lichte kruisers) bezig in het mijnveld. Door dat een paar mijnen ontploften en bo vendien aan den horizon schepen zicht baar waren, vermoedelijk Engelsche, die met zoeklichten werkten, waardoor flikkeringen ontstonden, die aan kanon vuur deden denken, meende de kust wacht dat een gevecht op komst was. Te meer omdat de Duitsche schepen zich verwijderden. Hierop werden de Hol- landsche autoriteiten gewaarschuwd en werden de „Ivortenaer" en een zestal lorpedoboolen uitgezonden. Zij keerden echter onverrichter zake terug. Onze zeevisscherij. Het verongelukken van den stoom- Ireiler ..Eli-sabeth" was oorzaak dat ver schillende zeevisschers te IJmuiden weigerden uit te varen. Niettemin ver trokken nog elf stoomtrawlers ter vis- scherij. Naar onze berichtgever verneemt heb ben verscheiden schippers hun ontslag v^i-ncmen, omdat zij de zee niet meer veilig achten, le meer omdat volgens loopende geruchten de vuurschepen in de z.g. vrije geul zullen worden inge haald. Tarwebrood. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel; gezien zijn beschikking van 5 April j.l., „St.-Ct." no. 81; heeft be paald, dat de daarin genoemde maxi mumprijzen voor tarwewater- en larwe- melkbrood niet van toepassing zijn op kleinbrood, waaronder wordt begrepen luxe- en krentenbrood, voor zoover dit verkrijgbaar wordt gesteld uitsluitend van een gewicht van 50 gram per stuk. Nu weer aardappelen te veel! Het volgende telegram is aan Zijnel Excellentie den minister van Landbouw, Nijverheid en Ilandel te 's-Gravenhage verzonden: „De Vereenigde Amsterdamsche Grossiers in aardappelen, hedenmorgen vergaderd, verzoeken Uwe Excellentie bewilliging te willen verleenen. de al- Vier aanwezige voorraden aardappelen, welke verre de behoefte overtreffen en bij den detailhandel niet le plaatsen zijn, voor het buitenland le mogen vei len op de door de Groenten-Centrale vastgestelde voorwaarden, bij de Tuin- bouwvereeniging, directeur Akkerhuis, daar dit overschot spoedig minderwaar dig wordt en lot bederf overgaat, wat groole verliezen aan de betrokken han delaren berokkent." Aardappelenvoorziening. Men deelt mede aan de „N. R. Ct.": In enkele, vooral kleine of afgelegen gemeenten zijn, ondanks ruim voldoen de aanvoer, op sommige dage geen aard appelen beschikbaar voor de bevolking. In zulke gevallen wende zich het ge meentebestuur tot den grossier of de grossiers, die gewoon zijn de winkelier, van vroeger aardappelen te voorzien. Door overleg kan worden bevorderd, dat de aardappelen per wagonlading, dus goedkooper en sneller, worden aan gevoerd, hetzij voor eenige naburiga gemeenten, hetzij voor eenige gecombi neerde grossiers. Ook kan het gemeentebestuur zich te lefonisch of telegrafisch wenden tot de Noordhollandsche combinatie van gros siers, adres C. van Klecff te Groote broek, welke voor aankoop en verzen ding van de aardappelen kan zorg dra gen. 500.000 .stuks rundvee opge ruimd. Heb ,,N. v. d. D." meldt, dat dn verband met de schaarschte aan veevoeder onge veer 500000 stuks rundvee zullen worden opgeruimd. Een belangrijk deel eal levend worden uitgevoerd en een ander deel go- sdacht worden, ton einde het vleesch te distrlbueeren Ier vervanging van bet var- kon-vleesch. liet vee zal zoowel naar de Geallieerden

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1