BINNENLAND. Bal Hel zijn bedoeling is, in de eerste plaats tc zorgen voor de Vereenigde Staten zeiven, dan zooveel mogelijk te voorzien in de behoeften der geallieer den en eerst daarna in die der neutra len. De artikelen waarvan de uitvoer be perkt of geregeld wordt zijn: steenkool, cokes, ruwe olie, petroleum, benzine, granen, meel, veevoeder, vleesch, vetten, gietijzer, stalen blokken, scheepsplaten, profielstaal, ijzerafval, staalafval, ferro- mangaan, meststoffen, wapenen, munu- .tie en ontploffingsstoffen. Rusland. Conferentie der Geallieerden. De voorloopige regeering deelt mede, dat de conferentie der Geallieerden mid den Juli te Parijs zal plaats hebben en de vraagstukken betreffende den Balkan zal behandelen. De noodzakelijkheid van deze bijeenkomst wordt verklaard door de politieke en strategische Balkan- quaesties en den wensch om een gecom bineerde actie te bepalen. Het communiqué zet eveneens de re denen uiteen, waarom Rusland geen di recte medewerking verleende bij de regeling van de toestanden in Grieken land. Nederland en de Oorlog. Broodkaarten. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van de 19e week loopt van 10 tot en met IS Juli. Het o p d r-ij ven van stroo- p r ij z e n. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat maatregelen worden overwogen, om bet opdrijven van de prijzen van stroo te gen te gaan. Deze prijsopdrijving schijnt een gevolg te zijn van het opkoopen op groote schaal .van stroo van den nog te velde staande ocgst door speculanten die denken gebruik te maken van de dreigende veevoeder- schaarschte in den aanstaanden winter. De te nemen maatregelen zullen waar schijnlijk bestaan in het vaststellen van maximum-prijzen. In afwachting hiervan wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven «zich van het opkoopen van stroo te onthouden, aangezien met gesloten voorkoop-contracten bij de vast te stellen maximum prijzen geen rekening kan wor den gehouden. Ko o 1 z a a d. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter algemeene kennis, dat het vooralsnog niet in zijn bedoeling ligt het koolzaad van den oogst 1917 in bezit te nemen. Om vasthouden van het koolzaad te voorkomen zij echter reeds thans aan be langhebbenden medegedeeld, dat, indien in de maand Juni 1918 nog meer of min der belangrijke partijen aanwezig moch ten zijn, dece alsnog in beslag zullen wor den genomen. Bij de vaststelling van de dan te betalen prijzen, zal met den gel denden marktprijs geen rekening worden gehouden. Gebrek aan brandstof. Met ingang van 1 Augustus zal de stroo- cartonfabriek der firma Beukema Co., te Hoogezand worden stopgezet. Bij vol doenden voorraad brandstof hoopt men ongeveer September het bedrijf te her vatten. De reorganisatie der Kiesvereenigingen. Door het Bestuur van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen is aan de besturen der Centrale R. K. Kiesvereeni gingen in Nederland de volgende cir culaire verzonden: „Op de Algemeene Bondsvergadering van 9 Juni 1.1. werd het volgend voorstel aangenomen: „De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland draagt het Bestuur op om zijn de thans voorge stelde veranderingen in de Additioneele Artikelen der Grondwet tot stand geko men door tijdig overleg met de Be sturen van Provinciale Bonden en Cen trale R. K. Kiesvereenigingen en verder met die organisaties en personen, die het dienstig zal oordeelen, de samenwer king der Katholieke kiezers in Nederland zoodanig te bevorderen, dat bij de even tueel het volgend jaar plaats hebbende verkiezingen, volgens het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging, in el- ken kieskring alle Katholieke kiezers zich op ééne lijst zullen kunnen ver eenigen en derhalve in eiken kieskring slechts ééne katholieke lijst zal worden ingeleverd." in de toelichting sprak het Bondsbe- stuur zijn vertrouwen uit, dat de ervaren mannen, thans vormend de Besturen der Provinciale Bonden en der Centrale R. K. Kiesvereenigingen, die steeds met zooveel toewijding den politieken arbeid hebben verricht, in de eerste plaats be reid zullen zijn het groote aanstaand verkiezingswerk mede te verrichten. Het Bondsbestuur meent dan ook thans in de eerste plaats op hen een be roep te mogen doen. De Bondsvergadering besloot, dat eenc reorganisatie van den Algemeenen Bond pas zal plaats hebben na de verkiezin gen van 1918. De tot dat tijdstip door den Bond te houden Algemeene Vergaderin gen zullen derhalve gelijk tot dusver re op den grondslag der thans be staande Kamerdistricten worden saam geroepen. De thans bestaande Centrale Besturen zullen derhalve tot dien tijd moeten blijven gehandhaafd. Toch zal inmiddels ten spoedigste in eiken kieskring een zij het dan ook yoorloopig •- Kieskringbestuur moeten worden gevormd, onder welks leiding 0. a. de candidatcnlijst voor 1918 door de in den Kieskring bestaande locale Kies vereenigingen zal moeten worden saam- gesteld. Tot een zoodanig Bestuur het be hoeft niet te worden gezegd kan men geraken langs verschillende wegen. Het zal duidelijk moeten worden geko zen door de afgevaardigden der in den kieskring bestaande locale Kiesvereeni gingen, en van het allerhoogste belang is het derhalve er kan niet genoeg op worden gewezen te bevorderen dat in elke gemeente of parochie, waar zulks tot dusverre niet geschiedde, eene locale Kiesvereeniging worde opgericht. De eerste vraag is dus: Van wie be hoort de oproep tot eene vergadering der afgevaardigden van locale Kiesver eenigingen ter vorming van een Kies kringbestuur uit te gaan? Het staat o. i. vast, dat de kiezers ver wachten, dat degenen, aan wie zij lot dusverre de leiding der politieke werk zaamheden toevertrouwden, hen ook thans voorgaan op het nieuw te betreden terrein en zich met de leiding blijven belasten voor zooverre zulks zal worden gewensch t. Wij zouden daarom het volgende plan in overweging willen geven. In die provinciën, welker grondgebied samenvalt met dat van een Kieskring (Friesland, Groningen, Drente, Óver- ijsel. Utrecht, Limburg, Zeeland) zal het Bestuur van den Provincialen Bond, die zich met Tweede Kamerverkiezingen be moeit, een vergadering van afgevaardig den der locale Kiesvereenigingen beleg gen, ten einde het bedoelde Kieskring- bestuur samen te stellen. In die provin ciën, waar een dergelijke Provinciale Bond nog niet bestaat, geschiedt de op roep door de binnen den Kieskring wo nende leden der thans bestaande Cen trale Districlsbesluren. Daar, waar het grondgebied van den Kieskring samenvalt met dat eener ge meente (Amsterdam, 's-Gravenhage, Rot terdam) geschiedt de oproep van afge vaardigden der in die gemeenten be staande Kiesvereenigingen door het Cen traal Bestuur. In de overblijvende Kieskringen, wel ker grondgebied wordt gevormd uit ge- heele of gedeeltelijke thans bestaande Kamerdistricten zal de oproep kunnen geschieden door de binnen den Kieskring wonende leden der thans bestaande Centrale Districlsbeslu ren. Gemakshalve wordt hierbij gevoegd een staatje, aanwijzend, welke districten en welke gedeelten van districten lot uwen Kieskring behooren. Wordt aldus gehandeld, dan zullen ook in deze derde groep van Kieskringen alle locale Kies vereenigingen zonder uilzondering de oproep ter vergadering mede ondertee kend vinden, door een of meer hunner vertrouwensmannen in het Kamerdis trict, waartoe ze thans behooren. Allicht zal het initiatief worden genomen door den Voorzitter van hel Centraal Bestuur van het District, waarnaar de Kieskring is genaamd. 'Wordt boven aangegeven methode over gansch het land toegepast, dan zul len dus de gezamenlijke oproepingen in de 18 Kieskringen uitgaan van al de zoodanigen, die op dit oogenblik volgens den uitgesproken wensch der kiezers hun leiders en vertrouwensmannen zijn. Eindelijk zij nog opgemerkt, dat over al, waar geen Centrale beslaat, de locale Kiesvereeniging de functie zal hebben te vervullen, aan de Centrale boven toe gedacht. Ten zeerste zullen wij het nu op prijs stellen, indien in eiken Kieskring eene vergadering van afgevaardigden der locale Kiesvereenigingen in bovenbe doelden zin wordt saamgeroepen om tot de vorming van een voorloopig Kies kringbestuur te geraken, terwijl gaarne vóór 1 October a.s. opgaaf van de samenstelling van dat Bestuur, wordt ingewacht. Wij zijn toch van plan 'daarna eene vergadering te beleggen met de Voor zitters en Secretarissen der Kieskring- besturen teneinde met hen na te gaan, welke verdere maatregelen kunnen wor den genomen en welke voorstellen aan de locale Kiesvereenigingen zullen wor den gedaan ten einde tot een Candidaat- stelling te komen die zooveel mogelijk aan ieders wenschen tegemoet komt. Aan het bovenstaande mag nog het navolgende worden toegevoegd: 1. Gelet op de organisatie van den Bond wordt deze circulaire gezonden aan de Besturen der Centrale District- kiesvereenigingen; bovendien aan de Provinciale Bonden voornoemd en de Centrale Besturen van Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. Daar, waar, gelijk boven gemeld, net Bestuur van een Provinciale Bond of een Cen traal Bestuur in ééne Gemeente, het aan gewezen lichaam is in deze de leiding te hebben, zullen, naar we vertrouwen, de Besturen der Centrale Districtkies- vereenigingen aan die lichamen verzoe ken de zaak ter hand te nemen. 2. De leden van het Bondsbestuur stellen zich gaarne beschikbaar, om, waar zulks gewenscht wordt, hunne medewerking te verleenen, of het initia tief te nemen tot het in het leven roepen der politieke organisatie. Ook zijn zij bereid vergaderingen, als bovenbedoeld0 om tot vorming der Kieskringbesturen te geraken, bij te wonen. 3. Indien reeds bij de vorming der Kieskringbesturen één of meer Kies kringen, die op elkaar zijn aangewezen, van den aanvang af overleg willen ple gen om eventueel tot ééne gelijkluiden de lijst te geraken, verdient zulks alles zins aanbeveling. 4. Met nadruk verzoekt het Bondsbe stuur zulks teneinde de opgedragen taak naar behooren te kunnen vervul len van alle zaken, die met het oog op de a.s. verkiezingen ondernomen worden, van te houden en gehouden vergaderingen enz. enz. op de hoogte te worden gehouden. j 5. Gelijk reeds in 'de dagbladen werd meegedeeld, heeft tot ons zeer groot leedwezen, mr. Prinzen, die zijn taak aanstonds met zooveel enthousiasme en toewijding ter hand heeft genomen, wegens ziekte zijn functie moeten neer leggen. Wij verzoeken u daarom alle mede- deelingen te willen verstrekken en in lichtingen te vragen aan mr. Paul Reymer, te Hilversum, die zoo wel willend is geweest thans het adjunct- secretariaat op zich te nemen." Het eerste Nod. R.K. Middenstands- congres tc Utrecht. Door bijzondere omstandigheden is hei noodzakelijk, gebleken, de oorspronkelijke data van 4 en 5 September, cooals reeds was aangekondigd, voor het houden van. hot eerste Ne der 1. R.K. Middenstandscon gres, te wijzigen. Thans is door het bestuur van den R.K. Middenstandsbond besloten het congres te doen plaats hebben op Dinsdag 18 en Woensdag 19 September a.s. De vergaderingen zullen worden gehou den in de groote zaal van het Park „Ti- voii" te Utrecht, terwijl de congreeieden op Dinsdag 18 September vanwege de Leo-vereeniging te Utrecht een feestavond in het Park ,,Tivoli" zal worden aange boden. Nadere bijzonderheden over het congres en verdere regelingen zullen spoedig wor den bekend1 gemaakt. Tweede-Kamerverkiezingen. Bij enkele candidaatstelling is gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor Ooster bout de keer mr. A. B. G. M: van Rijcke- vorsel (R.-K.) en tot lid van de Tweede Kamer voor V eend am de heer mr. G. W. Sanne3 {S. D. A. P.) Een blad1 voor gemeenteraadsleden. Zaterdagmiddag' werd, naar hetb „Gtir." meldt, te Utrecht een vergadering van eenige vooraanstaande katholieken uit verschillende deelen des lands gehouden, ten einde te komen tot oprichting van een blad voor katholieke gemeenteraads leden. Tot de oprichting van een dergelijk blad werd besloten. De Uitgevers-Ven nootschap Futura te Leiden, the zich met de exploitatie van het blad zal belasten, zal 1 September het eerste nummer het licht doen zien. De staking aan de Kern brug geëindigd. Gistermorgen zijn de werkliedc-n aan de artillerie-inrichtingen aatn de Hembrug, co o wel die van de eerste ploeg, welke te halfzeven in dienst kwam, als die van d'o tweede ploeg welke te kwart over zeven binnen moest zijn, allen zonder uitzonde ring weer aan het weak gegaan. Incidenten kwamen niet voor. Centrale Land. en Tuin bon wbank. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Centrale Land- en Tuinbouwbank al- bier, binnenkort een bijkantoor vestigen te Rotterdam aan de Groote Markt aldaar, alsmede te Monster. Den Haag—Voorbujg—Stcmpwijk. Wij vernemen, dat eerstdaags door Ge- puteerde Staten van Zuid-Holland aan bangig zal worden gemaakt een grenswij ziging tusschen de gemeenten 'sGraven- bage en Voorburg. De grens van Voorburg zou dan komen te liggen van de boerderij De Binckhorst uit langs de Boven Wetering tot de via duct aan het oosteinde, hetgeen enkele honderden H.A. land voor Den Haag be te ekent. Intusschen wordt dit gedeelte Voorburg nog zoo goed als niet bewoond, zoodat voor weinig personen (slechts enkele ge zinnen) het een woonplaatswisseling zou beteekenen. Voorburg' zou volgens bet plan als com pensatie een gedeelte der gemeente Stomp- wijk krijgen. Tabaksbelasting. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van de commissie tot bestrijding van tabaksbelasting (gevormd uit de in ons land' bestaande patroons-, werklie den- en winkeliersvereenigingen in de si garen- en tabaksindueirie en de handetsrei- zigersvereeniging Ons Belang) is besloten een adfc-es te zenden aan de Tweede Ka mer, waarin verzocht wordt het wetsont werp tot heffing van tabaksaccijns niet in behandeling te nemen. Voorts zijn de middelen besproken, wel ke kunnen bijdragen en «zullen worden aangewend, om dat verzoek ingewilligd te krijgen.. Gemengde Berichten. Reusachtige visch. Een Permsser zeilbeuger heeft te IJmuiden e«en visch van 4.28 M. aangebracht, wegende ruim 400 pond, onder de visschens bekend als een Appikou en behoor'ende tot de soort van haaien. Het reuzenbeest bracht in publieke veiling slechts f 15 op. Afval van vlas als nieuwe brandstof. Het afval van vllas, leem en" genoemd,, dat vroeger totaal geen waarde had, is plotseling een waardevol artükel gewor den, nu blijkt, dat hert als brandstof ge schikt is. De vlastoandeïaren in Zeeuw.sch Vlaanderen maakten in het begin van de vorige week f 13 tot f 14 ,per 1000 K.G. en aan het einde der week was de f trijs reeds tot f20 gestegen. Velen hebben groote voorraden van dit artikel liggen en heb ben dus een aardig buitenkansje. Smokkelen. Te Wouw hebben rijks ambtenaren gisternacht een smokkelaar bende aangehouden, vervoerende 10 koeien, 2 paarden en een kar met choco lade. Onder de aangehoudenen is de worst, fabrikant P. de Wit uit Roosendaal. Boschbrand. Te Borne ontstond door onbekende oorzaak brand in het kerke- bosch, toebehoorende aan de Ned. Men' Gem. Het vuur verspreidde zich over eeni ge hectaren, die geheel of gedeeltelijk ver brandden.. Aangehouden. Dc rivier-pclitio heeft bij de Maashaven te Rotterdam een twe« tal bekende rivier-dieven, L. v. S. ei: P. W., gearresteerd, juist toen deze per roei boot van een welgeslaagden rooftoeh' terugkeerden. Hun buit bestond uit twee zakken maiis en negen zakken graan. Verdwijnend natuurschoon. De ge mcenteraad van Weert besloot tot den ver koop van vijf penccelesi dennenbosch, waarin meer dan zestigduizend dennen, voor den prijs van f 23.210. Inbraak. Door mdöel van een val- &chen sleutel hebben drie dieven zich gister nacht Ipegang verschaft tot een pakhuis van de firma van NeUe aan dc Wilhelmica- kadc te Rotterdam. Zij zijn door de re cherche op heeteirdaad betrapt en hadden in hun bezit 4 balen tabak, wegende 1435 K.G., 'fceir waarde van f3666. Burgemeester niet herkozen. Bij d< te Nieuw- en St. Joostland gehouden ver kiezing van, twee leden van clen gemeente raad wend' die aftredende anti-revolution- naire burgemeester, de hoer A. v. Waarde, sedert jaren burgemeester en raadslid, iet herkozen. Brand. Een zware brand is vannacht omstreeks iialfówaalf uitgebroken in de rij wieltabri ek van de firma Middeldorp Zoon aan den Mathenesserdijk no. 13Ó t Rotterdam. De brand' is ontstaan op de bovenverdieping van de fabriek in het ge deelte waar de lakkcrij is gevestigd; ver moedelijk is daar een moffel blijven bran den. Kort na de ontdekking van den brand sloegen de vlammen naar buiten en gaven aan het perceel een ernstig aanzien. De brand bepaalde zich tot die bovenverdie ping, waar zich, behalve de lakkerij^ een bergplaats bevindt van afgewerkfen voor raad., waaronder eiem 400 rijwielramcn. Gelijkvloers zijn de sfijpe-rij, de bankwer ker ij en de soldeerde rij, daar is aanzien lijke waterschade; maar het aangrenzende kantoor en magazijn zijn gespaard geble ven. De fabriek met toebelhooren is op beurspoil's tegen brandschade verzekerd. Brandkast geforceerd. Gistermorgen onódekte een van de bedienden van het personeel van de firma N. V. J. D. Pos thumus, stempelfabrieken te Am-sterdam, dat ongenoodc gasten in den nacht van Zaterdag! op Zondag een bezoek hadden gebracht aan het kantoor op de eerste étage. Door inklimming -door het dakraam hebben de dieven zich toegang weten te verschaffen tot dien zolder en vervolgen-s naar het kantoor. Ailile laden- en kasten UIelccn ope.rrgv;bruken en doorsnuffeld, te zijn Niets werd echter medegenomen. De brandkast, die in d'en hoek staat, werd geforceerd en een der zijwanden losge werkt. Voor deze bewerkingen werden de gereedschappen van de firma gebruikt. Het mocht den dieven echter niet, geluk ken de kast tc openen. Vermoedelijk door •het geringe resultaat, wat zij behaald heb ben, werden alle brieven, zoowel die welke op 't kantoor als in de brievenbus lagen, verscheurdi en op den grottd geworpen. Uit alles blijkt, dat men kalm aan het werk is «gegaan en men zich geraimen tijd in het- kantoor beeft opgehouden. De groo- tere brandkast, die zich' op de directie kamer bevindt, alsmede een trommel melt- geld, welke zich eveneens in. het pravé- kantoor bevindt, werden onaangeroerd geliaten. De deuren van bet kantoor op de eerste étage werden van binnen gestoten bevonden, zoodat de bediende, die 'teerste de inbraak ontdekte, Each door en lift koker moest laten glijden om het kantoor te bereiken. Van dé daders geen spoor ontdekt. Schade door vorst. Uit de Groninger veenkoloniën meldt men, dat het de twee jongste nachten dermate heeft gewonen, dat belangrijke schade aan de aardappelen en vooral aan de boonen is -toegebracht. Diefstal. Uit een trein, ©taande aan bet Weesperpoont stat ion te Amsterdam, is Zaterdagavond j-1- ton nadeele van een conducteur een tasóh ontvreemd. Een kwallen-offensief. Het Schevc- ningsche strand leverde Zondag geduren de een groot deel van den dag een ze-er merkwaardig beeld op, zooals wij het nog nooit hadden aanschouwd. Het Btrand- personeel, waaronder mensehen met tien tallen jaren dienst, verzekerde ons trou wens dat het zoo iets «nog vrijwel nimmer te wren had gezien. Wat was er dan? Wèl, er had een reusachtig kwalten- offensief plaats gehad. -De glibberige, gelei-achtige dieren lagen bij honderd duizenden op liet strand en op sommige plaatsen had de vloed ze tot vrij dicht bij den voet der duinen gespoeld, zoodat een groot dieel van het strand er door bedekt was. Geen plekje zand bijna was over een strode van tientallen meters breedte en onafzienbare lengte, onbedekt. Merkwaardig, mooi aaneengesloten, stuk naast stuk en zij aan zij, meit een verba zingwekkende regelmaat, lagen dJ9 kwal len over 't groote strand verspreid. Mooie exemplaren waren cr onder, met ziacht- violette plekken van binnen Het strand was intusschen door het of fensief van dit reusachtige lieger bijna on begaanbaar. Slechts een vrij smalle strook bij de duinen bleef over om te 'loopen en wiie dichter hij zee wilde, moest door en over de glibberige massa (heen en dat heb ben niet zoo heel velen gewaagd'. Met dat- al was het een merkwaardige gebeurtenis, door zeer velen met verrassing aan schouwd., „Tel." ONDERWIJS. Duurtetoeslag 1917 en ambtenaren- religieuzen. Aan ambtenaren-religieuzen, die op grond van verblijf en pension den duurte- toeslag aanvroegen, .is vanwege het Dcpar. tement van Binnenlandscbe. Zaken een ge drukte vragenlijst toegezonden, waarop da volgende vragen voorkomen: lo. Woont gij en pension of hij uwel ouders thuis? 2o. Bij wien woont gij en pension? (Naam en adres duideijk opgeven). 3o. Zijt gij ordebroeder? (ordezuster)? Naar aanleiding van ontvangen verzoen ken om laad, hoe deze vragen te beant woorden, meent de Ned. R.-K. Schoolraad te moeiten adviseeren, a'js antwoord op vraag 2o. te vermelden: liet zedelijk lichaam, waarvan de aanvrager lid' is, en hét adres van heit huis, waar hij verblijf houdt. Zou de derde vraag niet gesteld zijig dan adviseert de Ned. R.K. Schoolraad, die- kwaliteit toch te vermelden biji de n der teek e ni ng. Letteren en Kunst. Nieuwe uitgaven. Bij de N. V. Uitg. Mij': voorheen Paul Brand te Bussum is verschenen: Roomsch gehouden in den Deltanalen Bond te Am- Amsterdam en de drankbestrijding, rede sterdam bij de viering van het 20jarig be staan van het Kruisverbond 29 April 1917 door dr. Alph. Ariëns. Leger en Vloot. Uitste] van eerste-oefening. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor d e mililieplichtigen, behooren de tot de regimenten huzaren, die in het ge not zijn van uitstel of verlenging van uit stel van eerste-oefening tot 2 October 1917, dit uitstel of deze verlenging geacht wor den te zijn verleend tot 3 December 1917, in stede van tot 5 November 1917 zooals aanvankelijk was bepaald. Katoenen unifcs mkleeding. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de voorhanden katoenen landstorm- kleeding mede kan worden uitgegeven aan de onderdeelen van het leger, (en einde, voor zooveel noodig, in het warme jaargetijde te worden gedragen in vervan ging van lakensche kleeding. De Opperbevelhebber van, land- en zee macht Jieeft aan de commandanten van korpsen en onderdeelen opgedragen hun ondergeschikten ernstig aan te manen zich te onthouden van elke deelneming aan volksoploopen, samenscholingen be- toogin-gen en dergelijke. Bij overtreding zullen die militairen in arrest gestold eiV gestraft wordea SPORT. KAATSEN. „Lyts mar Krigel", te Leiden. Zondag hield de Kaatsvereeniging „Lyts mar Krigel" te Leiden een kaats- partij, waartoe de leden der zusterver- eenigingen buiten Friesland waren uit- genoodigd. Amsterdam, 's-Gravenhage en Zwolle waren vertegenwoordigd, üit Amsterdam waren 10 kaatsers overge komen, waaronder een 54-jarig hoofd der school, de heer R. Kiestra, uit Den Haag 5, uit Zwolle 4 en van de ontvan gende vereeniging deden 11 personen mee, alzoo te zamen 10 parturen. Er werd over 't algemeen uitnemend jekaatst. De belangstelling van de zijde der Hollanders was echter weder ge ring. liet publiek bestond in hoofdzaak uit belangstellenden, afkomstig uit Friesland. De prijs werd ten slotte gewonnen door de heeren J. Tjalsma, Leiden, G. Sjoorda, Den Haag, en R. Kiestra, Am sterdam, de premie door W. Wieling, Leiden, T. Polslra, Den Haag, en R. Hie-mstra, Den Haag. De heer Sjoorda werd tot koning van het spel uitgeroe pen en ontving een verguld zilveren medaille, aangeboden door prof. jhr. mr. dr. Van Eysinga te Leiden. Voor den grootsten bovenslag meer dan 50 M. ontving de heer E. Windt uit Zwolle een zilveren medaille, daarvoor beschik baar gesteld door het bestuur van den Ned. Kaatsbond. Enkele donateurs. n.L prof. Fokkema Andreae, prof. Blanks- ma en dr. Kingma Boltjes, stelden door geldelijke bijdragen het bestuur van Lyts mar Krigel in slaat flinke prijzen bestaande uit kunstvoorwerpen uit te loven. Land- en Tuinbouw. In den bollenhandel. Men schirijft aan het „I-IblcL": In den bollenhandel duet zich het vol gende voor. De laatste jaren ging het er •eclal naar toe, dat de opruimlngsprijzen Je tceUkosten, van veel artikelen niet loon. den. Gevolg hiervan was het kleiner wor den der cultuur, zoodat er zelfs in dezen oorlogstoestand reeds onvoldoende aanbod was van -enkele gewassen. Kort geleden was er reeds eenige kentering waar te nemen in den stand der prijzen; in Juni 1.1. toch werd or reeds veel goed opge kocht en tegen flinke prijzen. Vooral nar cissen en tulpen hadden daarbij prijsver» tering te boeken, tulpen zóó a!>s in jaren .«et voorkwam Amerika en Scandinavië (hadden buitengewoon veel besteld. Niet minder werkte op een goeden kooplust der exporteurs, dat de gewassen, ontzettend tegenvielen. Er was duis in allo opzichten eene opgewekte stemming, tot on eens dfi

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2